Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Centralizované služby ve světě kryptoměn. Jak fungují, jejich seznam, recenze a další

Ve světě kryptoměn najdete spoustu firem, které provozují internetové stránky, platformy, aplikace a programy, skrze které nabízí své služby.

Díky těmto službám můžete například kryptoměny kupovat, obchodovat s nimi, nechávat si je úročit, nebo si je například půjčovat.

Centralizované finance neboli CeFi, jak se těmto firmám často přezdívá, jsou nedílnou součástí kryptoměnového světa, a to už téměř od jeho samotného počátku.

Toto odvětví je specifické svou centralizací, což znamená, že za každým projektem a službou stojí nějaká společnost nebo organizace, která vše řídí a kontroluje a které musí její zákazníci důvěřovat.

To je zásadní rozdíl mezi světem CeFi a naopak DeFi, kde je nutné spoléhat se na protokol a chytré kontrakty, které po svém vypuštění do světa již práci provádí samy.

Níže naleznete srovnání krypto centralizovaných služeb pro rok 2024. U každé služby v seznamu naleznete také odkaz na její podrobnou recenzi.

Proč Finex recenzím můžete věřit

Společně s našim zkušeným redakčním týmem jsme již ozkoušeli a analyzovali spoustu centralizovaných služeb a porovnali stovky parametrů. Klademe maximální důraz na to přinášet vám nezaujaté informace a hodnocení. K tvorbě recenzí používáme metodologie založené na datech a multikriteriálním ratingu, takže jsou všechny měřeny stejně.

Aktualizováno

Seznam a recenze nejznámějších platforem

Platforma Vlastní token Podporované kryptoměny Nabízené služby Hodnocení
Logo Binance
Podporované kryptoměny: BTC, XRP, ETH, SOL + 400 dalších, Nabízené služby: Směna, trading, půjčky, copy trading, launchpady, DCA investice, úročení kryptoměn, cloud těžba
BNB BTC, XRP, ETH, SOL + 400 dalších Směna, trading, půjčky, copy trading, launchpady, DCA investice, úročení kryptoměn, cloud těžba
Hvězdička hodnocení (zlatá) 95 %

Recenze

Logo Crypto.com App
Podporované kryptoměny: , Nabízené služby: Platební karta, směna a úročení kryptoměn
CRO Platební karta, směna a úročení kryptoměn
Hvězdička hodnocení (stříbrná) 90 %

Recenze

Logo NEXO
Podporované kryptoměny: , Nabízené služby: Půjčky, kreditní karta, směna a úročení kryptoměn
NEXO Půjčky, kreditní karta, směna a úročení kryptoměn
Hvězdička hodnocení (stříbrná) 89 %

Recenze

Logo Vauld
Podporované kryptoměny: , Nabízené služby: Půjčky, směna a úročení kryptoměn
Nemá Půjčky, směna a úročení kryptoměn
Hvězdička hodnocení (stříbrná) 81 %

Recenze

Filtry
Řazení
Platforma
Vlastní token
Podporované kryptoměny
Nabízené služby
Hodnocení

Jaké hlavní služby CeFi nabízí?

Druhů služeb, které CeFi firmy nabízí, je hned několik. S tím, jak jednotlivé společnosti ale rozšiřují svá portfolia a snaží se zákazníkům poskytnout úplný servis, je dnes už poměrně běžné, že se tyto proudy prolínají a jedna platforma často nabízí více nebo dokonce všechny z těchto služeb.

A) Obchodování s kryptoměnami

Nákup a prodej kryptoměn je vlajkovou službou většiny firem pohybujících se na tomto poli. Ve většině případů se jedná o běžné transakce – převod peněz na obchodní účet, nákup či prodej kryptoměn a následný výběr peněz zpět na účet v klasické bance.

Některé platformy ale nabízí i pokročilé možnosti, jako třeba shortování (možnost spekulace nejen na růst ceny kryptoměn, ale také na jejich propad) nebo obchodování futures či opčních kontraktů.

Často jsou tyto obchody také prováděny s využitím tzv. finanční páky, což znamená, že klient dodá pouze část kapitálu a burza nebo její další uživatelé mu půjčí zbytek.

To může jak násobit zisky z úspěšných obchodů, tak ale i ztráty, pokud jde trh proti předpokladu obchodníka.

TIP

Mezi společnosti, které umožňují obchodování, se řadí například Binance, Simplecoin nebo Coinbase.

B) Půjčky a úročení

Některé firmy nabízí služby a produkty velmi podobné těm, na které jste zvyklí u tradičních bank. Je možné si u nich uložit své prostředky a inkasovat z nich úroky nebo si u nich naopak vzít půjčku.

Nutno říct, že služby těchto společností se zaměřují především na kryptoměny, v určitých případech je ale možné využívat je i s běžnými měnami.

A protože se pohybujeme na neustále rostoucím trhu, tyto společnosti mnohdy nabízí opravdu lukrativní podmínky, které byste v běžné bance jen těžko hledali.

Na uložené bitcoiny nebo ethery je běžné mít roční úrok okolo 5 % a v případě méně rizikových stablecoinů lze získat i více jak 10 %!

Poznámka

Získané úroky jsou většinou vypláceny ve stejné kryptoměně, kterou uložíte (uložím BTC, dostanu BTC) nebo ve vlastních tokenech dané “kryptoměnové banky” (uložím BTC, dostanu CEL či NEXO,…). Občas je zde ale také možnost vyplácení úroku ve stablecoinech.

Půjčování si peněz u CeFi institucí je také velmi populární. Za půjčku je ale vždy nutné ručit svými uloženými kryptoměnami, které musí mít vyšší hodnotu než půjčovaná částka.

Díky této zástavě není potřeba žádné zdlouhavé ověřování toho, kdo dlužník je a zda bude schopný vypůjčenou částku zaplatit.

Pokud přeci jen nemůže uživatel půjčku splatit, jeho zastavené kryptoměny budou jednoduše odprodány, aby věřitel pokryl případnou ztrátu.

Ptáte se, k čemu je půjčka, na kterou musí uživatel ručit ještě vyšší hodnotou, dobrá?

Výhod je hned několik, uveďme ale aspoň jeden příklad: Představte si, že si něco chcete koupit (a je jedno, jestli v digitálním nebo reálném světě), ale nechcete prodávat své kryptoměny, protože věříte, že jejich hodnota ještě bude růst. Namísto jejich prodeje si tedy oproti nim jen potřebnou částku půjčíte. Hodnota uzamčených kryptoměn vám do budoucna naroste a stačí už jen půjčku splatit a zhodnocené kryptoměny máte zase zpět. V ideálním případě nárůst hodnoty uzamčených kryptoměn ještě předčí úrok, který za půjčku zaplatíte.

V tomto systému je tedy prakticky nemožné, aby si někdo půjčil nad rámec svých možností.

TIP

Mezi společnosti, které umožňují půjčování nebo zhodnocování kryptoměn, se řadí například BlockFi, Vauld nebo Nexo.

C) Platební karty

Kryptoměnové platební karty v posledních pár letech zažívají doslova boom. V současné době de facto všichni velcí hráči na poli CeFi je pro své klienty už nabízí, nebo to plánují.

Hlavní výhodou pro uživatele je samozřejmě využívání svých kryptoměn k placení v reálném světě, aniž by je zdlouhavě museli prodávat a převádět na svůj tradiční bankovní účet.

Velmi populární je také výhoda cashbacku, kdy při placení takovou kartou uživatel získává určité procento z platby zpět. Většinou se jedná o 1-5 % buď v kryptoměně dané platformy a nebo v BTC.

Jedná se ale o logický krok i z pohledu provozovatelů těchto služeb, protože jejich uživatelé budou v dané platformě tímto způsobem držet větší množství prostředků, se kterými mohou obchodovat, a zároveň tímto způsobem mohou nalákat další klienty.

TIP

Mezi společnosti, které nabízí kryptoměnovou platební kartu, se řadí například Binance, Wirex nebo Crypto.com.

Výhody a nevýhody CeFi služeb

Asi vás nepřekvapí, že není všechno zlato, co se třpytí. Pojďme se proto podívat na přehled výhod a nevýhod, které využívání CeFi služeb provází.

Výhody

  • Velkými výhodami jsou především nabídka vysokého zhodnocení, snadné získání půjčky a celková jednoduchost.

Celý systém se svou jednoduchostí a přehledností snaží předčit běžné finanční nebo bankovní instituce a vypadá to, že se to daří. Zákazník tedy rozhodně nemusí být kryptografický génius, aby mohl tyto služby využívat.

Vzhledem k tomu, že za každou CeFi institucí stojí firma se zákaznickou podporou, většinou není problém ji kontaktovat v případě jakéhokoliv dotazu nebo problému.

Běžná je také podpora několika různých blockchainů, díky čemuž je možné mít řadu různých kryptoměn na jednom místě.

Nevýhody

  • Je ale důležité zmínit, že v případě CeFi uživatelé odevzdávají své prostředky dané společnosti, která je poté pro ně spravuje.

To znamená, že uživatelé přesouvají svá rizika na danou společnost. V důsledku toho jsou tyto společnosti odpovědné za ochranu peněz/kryptoměn uživatelů.

Záleží tedy na individuálních preferencích, zda tento způsob považujete za více či méně bezpečný.

Za nevýhodu lze považovat riziko hackerského útoku. Jelikož jsou tyto platformy centralizované a operují s velkými obnosy kryptoměn i běžných peněz, bývají často cílem různých hackerských skupin.

Většina těchto společností si toho je ale vědoma a na bezpečnost financí svých uživatelů vynakládá nemalé prostředky. I tak se ale každých pár měsíců z novinkových článků dozvídáme o úspěchu hackerů, kteří mnohdy ukradnou i stovky milionů dolarů.

Záruka náhrady v případě ztráty je ale poměrně běžná. Burzy často přiznají chybu, opraví ji a poškozené uživatele odškodní. Vše ale samozřejmě záleží na důvěryhodnosti společnosti. Ty největší krypto banky rovněž často disponují řadou licencí a certifikací. Vždy je ale dobré si vše řádně projít a ověřit.

Pro koho jsou kryptoměnové banky vhodné?

CeFi je zajímavé odvětví s řadou různých produktů a širokou škálou využití. Díky své srozumitelnosti je vhodné pro začátečníky, ale i pokročilí uživatelé zde najdou řadu užitečných funkcí.

Zúročení svých držených kryptoměn jistě ocení každý hodler. Možnost půjčky může být užitečné řešení pro někoho, kdo potřebuje peníze, ale nechce prodávat své krypto a užívání debetních karet s cash backem je skvělý způsob, jak při běžném utrácení získat nějaké ty satoshi navíc.

Tyto funkce navíc většinou nejsou jediné služby, které CeFi instituce nabízí. Prakticky každá CeFi platforma má nějakou originální vlastnost nebo se s ní alespoň snaží přijít, aby v očích zákazníků stoupla nad konkurenci.

Je tedy opravdu z čeho vybírat a záleží na každém, jaké jsou jeho individuální preference.

Nicméně před založením jakéhokoliv účtu je potřeba zvážit nejen plusy, ale i jednotlivá rizika, která tyto služby mohou přinášet. I když většina hackerských útoků končí neúspěchem a CeFi instituce často disponují alespoň částečnou garancí případné ztráty, nic není zaručené na 100 %.

Uložení pouze části portfolia do CeFi, případně určitá diverzifikace napříč platformami, může tedy být dobrý způsob, jak riziko rozložit.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Centralizované služby ve světě kryptoměn. Jak fungují, jejich seznam, recenze a další