Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Broker XTB začal poskytovat frakční akcie! Tato novinka učiní investování dostupnější

Broker XTB začal poskytovat frakční akcie! Tato novinka učiní investování dostupnější

Broker XTB začal poskytovat frakční akcie! Tato novinka učiní investování dostupnější

Čím dál tím více lidí se v rámci investování angažuje na kapitálovém trhu, přičemž investování do akcií je stále stejně, ne-li více, oblíbené. Je ale důležité si uvědomit, že i burza má své vstupní limity, které mohou začátek vlastní investiční cesty značně zkomplikovat.

Proto přišel broker XTB s řešením a představil novinku – frakční akcie. Díky nim jsou investice dostupnější než kdy dřív. Jaký problém frakční akcie řeší a jak fungují?

Investování je stále rozšířenější, ale vstup na burzu není snadný

Současná ekonomická situace ruku v ruce s technologickým pokrokem nahrávají zvýšenému zájmu o investování. V posledních letech je cílem zejména vlastní alokace kapitálu, a dle dat XTB se investoři nejvíce zaměřují na investování na kapitálovém trhu.

Jak je možné, že akcie a ETF jsou tak žádané? Hlavním důvodem je snaha ochránit kapitál v případě nepříznivých ekonomických situací (vysoká inflace, pandemie), přičemž k vyššímu zájmu přispívají právě digitální technologie a probíhající globalizace.

Právě díky rozvoji digitálních technologií může dnes investovat na velkých kapitálových trzích po celém světě prakticky každý, a to prostřednictvím svého chytrého telefonu. Vstup na burzu má ale i své bariéry a není tak snadný, jak se může zdát.

Účastníci kapitálového trhu mezi celkovým počtem investorů.
Zastoupení účastníků kapitálového trhu mezi celkovým počtem investorů.
Zdroj: XTB

Vstup na burzu ovlivňují dva faktory, XTB má řešení

Vstup na burzu je ztížen dvěma faktory, a to nutností mít dostatečné investiční znalosti a kapitál, který je potřebný pro vybudování portfolia. Tyto bariéry se snaží XTB minimalizovat právě bezplatným finančním vzděláváním, pořádáním vzdělávacích konferencí a setkávání s odborníky, ale i poskytováním aktuálních tržních dat. Investor, který tuto platformu využívá, by měl mít dostatečnou průpravu k investování.

Zavedení frakčních akcií otevírá zcela nové možnosti investorům, kteří řeší bariéru s nedostatkem kapitálu. Nejen, že tyto zlomkové akcie snižují vstupní limit, ale navíc napomáhají k diverzifikaci investic u zkušenějších investorů.

Možnost investice do části akcie, a to již od 10 EUR

Češi a Slováci mají možnost se s touto novinkou seznámit mezi prvními. Od 24. dubna 2023 mohou investovat jen do části podílu akcie právě prostřednictvím frakčních akcií, a to již od částky 10 EUR. Investice jsou tak rázem dostupnější.

Zejména investoři s nižším počátečním kapitálem byli na kapitálových trzích četně limitováni. Například akcie od společností Apple, MasterCard nebo Microsoft měly pro mnoho investorů příliš vysoké nominální ceny. Právě frakční akcie umožní těmto investorům investovat po menších částkách, a zpřístupní jim i akcie, které by si jinak nemohli dovolit.

Jak frakční akcie fungují a pro koho jsou vhodné?

Frakční akcie umožňují nákup svěřeneckých práv části akcie nebo ETF kótovaných na regulovaných trzích. Odpadá tak nutnost koupit celou akcii najednou. Můžete tak začít investovat od nízké částky například 10 EUR. Jako investor také získáte poměrný podíl ekonomických výhod, jako jsou například dividendy.

Výhodou je, že v rámci jednoho investičního portfolia se frakční akcie stejné společnosti slučují. Pokud jste tedy nejprve koupili 0,3 akcie a poté 0,7 akcie, frakce akcií se sečtou a oficiálně vlastníte jednu celou akcii. To znamená, že jako právoplatný akcionář máte již právo hlasovat na valné hromadě.

Velkou výhodou je také snazší diverzifikace. Pokud byste si chtěli tvořit moderní portfolio, které bude obsahovat alespoň 35 společností, s frakčními akciemi to půjde jednodušeji. Můžete si zvolit několik oblíbených společností a sami rozhodnout, jakou částku investujete, přičemž nejste limitováni vysokým počátečním vkladem. Lze si tak vytvořit dostatečně vyvážené portfolio.

Jaké mají frakční akcie nevýhody?

Za hlavní nevýhodu můžeme považovat obtížný převod frakčních akcií na účty jiných brokerů, což vyplývá z jejich samotné podstaty. Zlomkové akcie nelze převádět, ale poté, co dojde k jejich sloučení v rámci jednoho portfolia (a jedné společnosti), lze každou celou akcii následně převést.

Další stinnou stránkou je, že jako držitel frakční akcie nejste akcionářem společnosti a nemáte právo hlasovat na valné hromadě. I tato nevýhoda se maže po shluku akcií, kdy se stáváte právoplatným akcionářem.

Jak se zdá, tak plusy, které frakční akcie přináší, jsou mnohem výraznější nežli negativa. Důležité je uvést, že XTB má 0 % poplatky u investic do akcií a ETF při měsíčním obratu do 100 000 EUR. Při překročení tohoto limitu platí investoři poplatek 0,2 % (min. 10 EUR). Aktuálně také není možné nakupovat české frakční akcie, ale věříme, že se to do budoucna změní.

Vyzkoušejte nákup frakčních akcií ještě dnes

XTB logo

XTB

★ 93 %

U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 2
Břetislav Paláček

Prosím opravte si priklad v sekci “Jak frakční akcie fungují” druhý odstavec 0.2+0.7=0.9 nikoli 1, navrhuji 0.3 a 0.7 nebo 0.2 a 0.8.

Portál Finex.cz
Odpověď na Břetislav Paláček

Dobrý den, Břetislave. Samozřejmě máte pravdu, překlep byl opraven a omlouváme se za něj. Hezký den!

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo