Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměnové burzy » Bitfinex

Kryptoměnová burza Bitfinex - Recenze, poplatky, zkušenosti

Základní informace o Bitfinex

Další poplatky

0-0,2% podle zobchodovaného objemu

Počet aktiv

171

Páka

Až 1:100

Bitfinex je kryptoměnovou burzou založenou a sídlící v Hongkongu již od roku 2012. Na Bitfinexu lze přes internet nakoupit okolo stovky oblíbených kryptoměn, ale ne vždy to tak bylo. Ještě na začátku roku 2018 nabízeli pouze něco okolo 15 aktiv. Celkový objem obchodů na platformě řadí Bitfinex ke špičce mezi světovými kryptoburzami a není to tak dávno, kdy byl Bitfinex tou úplně největší.

Obsah recenze burzy Bitfinex

1.Obchodní platforma Bitfinexu2.Jak na Bitfinex obchodovat3.Jak si založit účet u Bitfinex?Vklad na Bitfinex4.Proces verifikace5.Obchodování s finanční pákou6.Funkce Bitfinex7.Zkušenosti s burzou Bitfinex8.Vaše zkušenosti s Bitfinex (komentáře)

Obchodní platforma Bitfinexu

Obchodní platforma je velmi zdařilá a díky pokročilým funkcím a nástrojům ji ocení zejména zkušení obchodníci. Platformu si můžete nastavit dle svých vlastních preferencí, a to včetně okna s grafem, který poskytuje známý softwarový poskytovatel TradingView. Do grafu si můžete přidávat pomocné indikátory, zakreslovat trendové čáry, atp. Začátečníkům však může být také ku prospěchu, i začátečník se v ní po čase zorientuje a ony nadstandardní funkce a nástroje mu mohou umožnit posunout se dále.

Na druhou stranu však Bitfinex, zřejmě díky zkušenostem z praxe, při registraci nově příchozího uživatele varuje, že se jedná o platformu pro zkušené obchodníky, takže pokud je ve světě kryptoměn úplným nováčkem, není pro něj nejvhodnější a měl by zvážit registraci u jednodušší platformy a k Bitfinex se vrátit později.

bitfinex platforma
Náhled na platformu burzy Bitfinex

Na platformě bitifnex lze nakupovat i prodávat množství digitálních měn, pochopitelně včetně těch s největší likviditou, jako je Bitcoin, Ethereum, Monero, Litecoin, apod. Přes sedm různých obchodních příkazů můžete kryptoměny obchodovat proti americkému dolaru anebo Bitcoinu, přičemž méně známé kryptoměny můžete obchodovat s ethery v páru.

Jak na Bitfinex obchodovat

Na Bitfinexu, stejně jako na většině ostatních burz, jako např. Binance, existují dva typy obchodníků: tvořič (maker) a zákazník (taker). U tvořiče obchodování probíhá tak, že přes příkaz Limit vytvoří nabídku na nákup či prodej konkrétního množství měny za určitou cenu. Takto vytvořená nabídka se zobrazí na burzovním seznamu (order book) a zařadí se tak mezi ostatní nabídky. Zákazník coby obchodník si následně vybírá z nabídek ze seznamu. Při objednávce vyplní, kolik měny k nákupu či prodeji potřebuje a nechá na systému, aby ze všech možných nabídek pro něj vybral tu nejvýhodnější.

Order form u bitfinexuVýše popsaný způsob je poměrně detailní. Jak je vidět na obrázku vpravo, ve skutečnosti je otvírání a zavírání obchodů velice jednoduché.

Příklad nákupu Bitcoinu: Stačí zadat limitní cenu (PRICE), na které chcete množství (AMOUNT) bitcoinu koupit. Můžete tedy nastavit nákup 0,5 BTC za 6000 USD. V případě že nechcete specifikovat cenu můžete v levém horním rohu okénka přepnout "Limit" na "Market", čímž se do políčka PRICE automaticky vyplní aktuální cena. Vy tedy jen rozhodujete o množství nakoupené kryptoměny.

Ostatní obchodní příkazy mají za úkol upřesňovat tyto dva základní příkazy, tedy Market a Limit. Lze využít například příkazy k automatickému zavření obchodních pozic, jako je Stop či Trailing Stop. Díky příkazu Stop-Limit si můžete stanovit maximální či minimální přípustnou cenu pro nákup či prodej. Příkaz Limit také umožňuje zvolit možnost Fill or Kill, tedy nabídku, která bude buď zrealizována hned a v plném rozsahu anebo bude zrušena, tedy nebude uložena do seznamu nabídek.

Jak na založení účtu a vložení peněz u Bitfinex?

Samotné zaregistrování účtu je velmi rychlé a jednoduché. Při registraci se toho po uživateli příliš nevyžaduje, nutné je tak zadat pouze uživatelské jméno, email, heslo a pro větší zabezpečení také číslo mobilního telefonu.

Doporučujeme i aktivaci takzvaného 2FA Ověřování. Do chytrého telefonu si pak můžete stáhnout aplikaci ke generování kódů (např. Google Authenticator), které budete potřebovat pro potvrzování tak významných kroků, jako je například výběr peněz či změna hesla. Díky tomu je váš účet ve větším bezpečí před útokem hackerů.

Vklad na Bitfinex

Na váš účet na Bitfinexu můžete vkládat prakticky v kterékoli z téměř 100 kryptoměn, které burza podporuje. Žádný minimální vklad není, můžete tedy vložit libovolné množství, máte-li již účet aktivovaný (viz výše). Ale pozor. Pokud je vklad v přepočtu na dolar nižší než 1 000 USD, je na vklad uvaleno tzv. small deposit fee. To se vždy účtuje v dané kryptoměně a je přibližně 0.0004 BTC.

Pro vklad použijte tlačítko Deposit vpravo nahoře, poté si ze seznamu vyberte kryptoměnu, ve které chcete vklad provést (Ať už BTC, LTC, USDT, nebo třeba fiat měnu USD). Poté jen postupujte podle návodu vpravo na obrazovce, většinou je třeba jen nechat si vygenerovat adresu peněženky a na ni vklad zaslat.

Proces verifikace

Pokud si přejete mít také přístup k dalším funkcím, jako například fiat vklady či výběry, je zapotřebí projít verifikačním procesem, který trvá velmi dlouho, a to 6 – 8 týdnů (někdy i déle). Při verifikaci budete muset:

 1. Vyplnit online formulář.
 2. Splňovat podmínku minimálního věku 18 let.
 3. Doplnit své telefonní číslo, emailovou adresu a adresu bydliště.
 4. Doložit dva typy dokladů s fotografií (např. cestovní pas, občanský průkaz, řidičský průkaz) anebo můžete Bitfinex doložit pouze jeden a sjednat si s nimi přes email [email protected] schůzku po Skypu.
 5. Bankovní prohlášení, kde bude patrné vaše jméno (první vklad do Bitifinexu musí být proveden právě z tohoto účtu).
 6. Potvrzení adresy, které nesmí být starší tří měsíců.

Kdy není verifikace zapotřebí?

Verifikace však není nutná, pokud obchodujete jen s kryptoměnami. Pokud si však přejete vkládat a vybírat fiat měny, je zapotřebí verifikaci provést. Bitfinex po vás však může, v případě, že výrazně na platformě zvýšíte svou aktivitu, vyžadovat dodatečné informace (KYC – Know Your Customer).

Abyste mohli začít obchodovat, na vašem účtu musí být finanční prostředky. Kromě kryptoměn, které můžete vložit přes virtuální peněženku, Bitfinex akceptuje také vklady v USD a Eurech. Dolary a Eura lze vkládat a vybírat bankovním převodem.

Obchodování s finanční pákou

Bitfinex umožňuje obchodování s vypůjčenými penězi, tedy na marži. K tomuto účelu můžete využít až trojnásobnou páku, díky níž vytvoříte třikrát větší obchodní pozici, než činí vaše investice. Z toho ovšem samozřejmě také plyne, že nejen zisky z takové transakce mohou být třikrát vyšší, ale totéž platí také pro ztráty. Jelikož si obchodníci půjčují peníze navzájem mezi sebou, je těm klientům, kteří si peníze půjčí, účtován swap (denní úrok), což je vlastně odměna pro ty obchodníky, kteří peníze půjčují.

Funkce Bitfinex

Funkcionalita

Platforma Bitfinexu je nejen robustní, ale také propracovaná, velmi moderní a intuitivní. Je proto vhodnější pro zkušené obchodníky. Nabídka hlavního menu je hodně rozsáhlá a nabízí plno pokročilých možností a nástrojů včetně práce s grafy. Součástí platformy je Tradingview a mobilní aplikace pro iOS a Android.

Bezpečnost

Právě díky rozsáhlému útoku hackerů z roku 2016 klade Betfinex bezpečnost na první místo. V jejich týmu se nachází velké množství techniků a specialistů, kteří reagují na nové hrozby nejrůznějšími preventivními opatřeními. Bitfinex chrání naprostou většinu finančních prostředků (99 %) na offline úložištích, přičemž jen jedno procento se nachází v online peněženkách.

Díky databázové enkrypci (šifrování dat) a duplikování pro ochranu proti DDoS může být zákazník klidný, chod platformy a obchodování bude díky tomu zaručeně vždy plynulé a rychlé. Co se zabezpečení zákaznických účtů týče, ty jsou chráněny pokročilými nástroji ověření identity, dvou faktorovou autentifikací či PGP enkrypcí.

Zákaznická podpora

Zákaznická podpora Betfinexu funguje nepřetržitě 24/7 a chvályhodná je také její rychlost, protože veškeré požadavky zákazníků se snaží řešit v horizontu 12 hodin. Mnohdy však bývá zákaznická podpora Betfinexu požadavky uživatelů zahlcena, takže odpověď trvá mnohdy déle. Z tohoto důvodu je dobré mít povědomí o sekci "knowledge base”, ve které možná objevíte odpovědi na své otázky, jelikož právě zde jsou soustřděny nejčastější otázky spolu s erudovanými odpověďmi.

Možnosti obchodování

Možnosti obchodování jsou skutečně velmi rozsáhlé. Volit můžete z velkého množství obchodních nástrojů, obchodovat můžete například s Bitcoinem při použití páky 3.3x. Zajímavé jsou také možnosti jako je OCO, limit, market, a stop, trailing stop, iceberg či fill or kill.

Obchodovat můžete také na derivátové burze s pákou až 1:100.

Vysoká likvidita

Bitfinex obchoduje již dlouhou dobu s největším párovým objemem BTC/USD. Denně zobchoduje více jak 180 milionů USD, což tvoří přibližně 7,3 % celkového obchodovaného objemu Bitcoinu v časovém horizontu 24 hodin. Důvěra obchodníků v Bitfinex stojí zejména na pilíři vysoké likvidity, jelikož celkový denní objem na burze činí 700 milionů USD.

Kryptoměna Tether (USDT)

Byl to právě Bitfinex, který světu představil novou kryptoměnu Tether. První tokeny byly vydány v říjnu 2014, tehdy se měna jmenovala ještě Realcoin a až v listopadu 2014 byla přejmenována na dnešní Tether (USDT). Tether stojí na Bitcoin blockchainu. Firma chce tímto umožnit zákazníkům přesun finančních prostředků do stabilnějšího aktiva, ale ne fiat měny, v čase, kdy je trh s krytoměnami poměrně dosti kolísavý.

Výhodou Tether kryptoměny je její krytí americkými dolary 1:1, takže 1 Tether by se měl vždy rovnat 1 americkému dolaru, nebo to tak alespoň tvůrci tvrdí na svých oficiálních stránkách. O tomto tématu se však vedou dlouhé diskuze. Zda-li je to pravda ví pouze Bitfinex.

Investorům se tvrzení o krytí 1:1 příliš nezdálo, zvláště vzhledem k výši aktuálního objemu 2,5 miliardy tokenů. Právě kvůli této ztrátě důvěry a spekulacím svolil Bitfinex k vnitřnímu auditu společnosti, aby pochybovačům dokázal, že společnost skutečně disponuje dostatečným objemem finančních prostředků ke krytí 1:1. I přesto však, dne 15. října 2018 cena Tetheru klesla až na 0,94 USD.

Záměr to byl však dobrý. Obchodníkům se tak otevírala možnost uchránit své finance před výkyvy trhu. Aby je uchránili, nemuseli již převádět finanční prostředky do fiatu, ale mohli je nechat v Tetheru a zamezit tak volitalitě.

Stejně tak, jak existují pochybnosti o krytí 1:1, pochybuje mnoho lidí z branže o vzájemném vztahu Bitfinexu a Tetheru, jelikož obě společnosti mají některé společné zaměstnance. Například takový Phil Potter pracuje pro Bitfinex jako chief strategy officer a v Tetheru zastává funkci ředitele, zatímco muž jménem Giancarlo Devasini figuruje jako ředitel obou společností současně.

Zkušenosti s burzou Bitfinex

Kryptoburza Bitfinex je uživateli oblíbena zejména pro nízké poplatky při obchodování a rozsáhlou nabídku kryptoměn. Právě protože je velmi oblíbena, snadno k ní na internetu dohledáte množství recenzí, množství nejen dobrých, ale také ne moc lichotivých.

My na Bitfinexu zatím provedli obchody v řádech vyšších desítek BTC a vše bylo bez jediného problému, za nás ho tedy lze jen doporučit.

Bitfinex platí za kryptoburzu s jednou z největších likvidit, což mimo jiné potvrzují i nezávislé portály, jako je například Coinmarketcap nebo Data.bitcoinity.

Na druhou stranu se toho však moc neví o společnosti Bitfinex provozující, tedy o iFinex Inc., která je registrovaná na Britských panenských ostrovech se sídlem v Hongkongu. Z tohoto důvodu je lepší být jako zákazník prozíravý a raději nepoužívat Bitfinex coby úložiště kryptoměn. Namísto toho si sežeňte nějakou kryptoměnovou peněženku.

Důvěryhodnosti Bitfinexu nepřidává ani incident z roku 2016, kdy klientům z účtů zmizelo na 120 tisíc Bitcoinů s přibližnou hodnotou 70 milionů dolarů. Burza Bitfinex se rozhodla tento problém vyřešit tak, že ztrátu rozdělila mezi všechny uživatele, a poté ji kompenzovala vytvořením tokenů BFX, přičemž 1 token stál 1 dolar. I možná proto si burza Bitfinex dokázala udržet své dominantní postavení mezi všemi kryptoburzami.

Shrnutí o burze Bitfinex

Osobně jsem s burzou neměl nikdy žádný problém a to ji využívám již od počátku roku 2017. Všechny výběry, vklady a obchody u mne proběhly normálně a nemohu si na nic stěžovat. Likvidita je u Bitfinex veliká a to považuji za nespornou výhodu. Uživatelsky se jedná o velice příjemnou platformu, kterou se po pár dnech používání naučíte používat poměrně snadno.

Jak již bylo zmíněno výše, nedoporučujeme si u burzy dlouhodobě nechávat a držet kryptoměny, na to slouží peněženky. Na druhou stranu určitě doporučuji projet si proces KYC a aktivovat si 2FA ověření.

Přívětivost pro čechy 50%
Přívětivost platformy 87%
Poplatky 90%
Dostupné možnosti 95%
Registrace a verifikace 90%
Důvěryhodnost značky 90%
84 %
3. místo
Výborná burza
Burza Bitfinex patří na špičku mezi všemi kryptoměnovými burzami. Možnost obchodování na páku, široká nabídka aktiv a vysoké objemy dělají z Bitfinexu dobrou volbu.
 • Známá a osvědčená platforma
 • Vysoká likvidita
 • K dispozici páka 1:3 na spot platformě nebo 1:100 na futures
 • Platforma pouze v angličtině
 • Nedostupný demo účet pro testování obchodů

Více informací o Bitfinex

Jméno firmyBitfinex
Webová stránkahttps://www.bitfinex.com
V češtině?
Dohled ČNB
Sídlo společnostiHongkong
Demo účet
Minimální vklad1 satoshi
Minimální obchodPodle aktiva, 10-25 USD
Zákaznická podporaFAQ + Emailová podpora
Počet aktiv171
PákaAž 1:100
Další poplatky0-0,2% podle zobchodovaného objemu
Metody vkladuKryptoměny, Bankovní převod
Metody výběruKryptoměny, Bankovní převod
Měna účtuEUR, USD, GBP, Kryptoměny
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Možnost obchodovatVíce než 83+ kryptoměn
Sekundární trh

Ohodnoťte společnost Bitfinex


Diskuze k tomuto článku: 7 komentářů
Anton Novák

Zdravím, viete mi poradiť, dá sa niekde na Bitfinex zmeniť native currency z USD na Euro?
Ďakujem za pomoc.

Portál Finex.cz
Odpověď na Anton Novák

Dobrý den, Antone. Obáváme se, že to v tuto chvíli není možné.

Johny

Zdravím, jaký je prosím limit na denní obchody a výběr (BTC) pokud uživatel nemá verifikaci (KYC). Samozřejmě se jedná jen o krypto nikoli Fiat. Děkuji

Portál Finex.cz
Odpověď na Johny

Dobrý den, Johny. Limity vyloženě pro objem obchodů Bitfinex v tuto chvíli oficiálně nikde neuvádí, takže předpokládáme, že jsou neomezené. Co se týče výběrů, Bitfinex doslova zmiňuje, že ty jsou také neomezené. Z našich zkušeností však víme, že při středních/větších výběrech (10.000 USD+) se může stát, že si Bitfinex KYC vyžádá.

Pavel Günther

Bitfinex používám léta, ale mám poslední dobou jednu negativní zkušenost, na kterou je potřeba dávat bacha. Pokud se vám stane (a stát se to může) že pošlete transakci například bez MEMO ID (EOS, XRP atd.) jiné burzy vám to zdarma spárují k vašemu účtu, protože jste v podstatě spletli „jen“ variabilní symbol na správný účet v bance. Ale Bitfinex vám ze supportu napíše, že pokud to není „Issue“ škoda přes 150 USD, vůbec se tím nebudou zabývat. Dost mě to šokovalo a napsal jsme ještě 3 maily, kde jsem nemohl uvěřit tomu, co mi napsali. Potvrdili to a opravdu nevrátili. Transakce byla 120 USD a prostě se jim dál válí na jejich účtu. Tak bacha na chybné transakce u Bitfinex!!!

Filip S.

S bitfinexem mám zatím jenom dobré zkušenosti, mohu doporučit. Cítím se u nich bezpečně a hlavně se mi líbí jejich platforma, naprosto bez problémů. Bitmex mi přijde hrozně složitý a binance taky.

Připojte se k diskuzi

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo