Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
bnb
BNB
Kryptoměna BNB – Kurz, graf ceny, historie, jak a kde koupit?

$559,3 (12 507 Kč)

+2,79 % za 7 dní

bnb

Kryptoměna BNB – Kurz, graf ceny, historie, jak a kde koupit?

Graf BNB

$559,3 (12 507 Kč)

+2,79 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu BNB (dříve Binance Coin)

Kalkulačka: BNB to CZK

BNB
CZK

Informace o kryptoměně BNB

BNB (dříve Binance Coin) je digitální kryptoměna, kterou v roce 2017 vytvořila největší kryptoměnová burza na světě – Binance. Původně byl BNB vyvinut jako tzv. utility token na blockchainu Etherea a sloužil výhradně pro placení zlevněných poplatků na burze Binance.

Od té doby ale získal podstatně širší využití a popularitu. A to zejména proto, že se stal nativním coinem dvou blockchainů založených Binance – Binance Chain a Binance Smart Chain. Jejich hlavní výhody jsou rychlost blokování, nízké transakční poplatky (gas fee) a kompatibilita s projekty naprogramovány pro Ethereum Virtual Machine (EVM). BNB se díky tomu používá v mnoha dApps, DeFi a při ražení a obchodování NFT na Binance Marketplace.

Není proto překvapením, že cena BNB od zahájení prodeje velmi slušně roste. Při svém ICO se BNB prodával za $0,1 a dnes jeho cena činí $559,3. Tím se BNB stává kromě kryptoměnových nadšenců zajímavým i pro některé investory.

To nejdůležitější o BNB ve 3 odstavcích

BNB (BNB), dříve Binance coin, je burzovní kryptoměna největší kryptoměnové burzy světa Binance a zároveň nativní mince nezávislé a decentralizované sítě BNB Smart Chain.

Držitelé BNB získají s nákupem mince spoustu výhod – například slevu na burzovní poplatky, možnost participace na IEOs nebo ji mohou uplatnit na jedné ze spousty aplikací běžících právě na BNB Smart Chainu (zmiňme např. burzu PancakeSwap).

Investice do BNB je co se týče fundamentu poměrně jasně daná – bude-li se burze dařit, nejspíše se bude dařit i BNB. Zasednou-li na ni však regulátoři nebo ji potká nějaká jiná pohroma, na ceně BNB se to také znatelně odrazí.

Obsah článku o Binance Coinu

Úvod do “ekosystému” Binance Coinu

BNB byl zpočátku druh “věrnostního programu”, protože uživatelům Binance umožňoval “pouze” získat slevu na poplatcích, když je zaplatí v BNB. Rozsah použití BNB se postupem času zvětšoval a nyní pohání celý ekosystém Binance a podle tržní kapitalizace byl BNB v srpnu 2021 čtvrtou nejhodnotnější kryptoměnou (zařadil se pouze za BTC, ETH a USD Tether).

Celkový počet vydaných mincí je 200 milionů a jejich množství se pravidelně snižuje kvůli čtvrtletnímu “pálení” (ničení) BNB tokenů burzou Binance. Podobně jako BTC, také BNB lze dělit až na 8 desetinných míst. Zatímco nejmenší obchodovatelná jednotka Bitcoinu se nazývá “satoshi“, nejmenší obchodovatelná jednotka BNB (0,00000001 BNB) se nazývá “Jager” (podle jednoho z andělských investorů a zaměstnanců Binance).

Klíčové informace

  • Pro BNB a související blockchainy (Binance Chain a Binance Smart Chain) jsou charakteristické nízké poplatky (gas fee) a rychlost transakcí.
  • Při úhradě poplatků pomocí BNB se uplatní sleva až 25 % na burzách Binance, Binance DEX, a také kdekoli na Binance Chain a Binance Smart Chain.
  • BNB lze zaplatit téměř všude v e-shopech i kamenných prodejnách pomocí Binance Visa Card a přátelům a rodině lze poslat BNB přes Binance Pay. Burze Binance se za to neplatí žádné poplatky.
  • Binance Smart Chain podporuje chytré kontrakty (smart contracts) a díky tomu je BNB zapojen v mnoha úspěšných projektech (dApps, DeFi, NFT a další).
  • BNB umožňuje některé druhy více či méně pasivního příjmu (půjčování, staking a poskytování likvidity přes Binance Smart Chain projekty, BNB Vault, Binance Liquid Swap, Flexible Savings atd.).

Pravidelné pálení BNB

Pálení BNB (BNB burn) je pravidelná událost avizovaná již ve whitepaperu, která ve skutečnosti žádné pálení nezahrnuje. Pří “pálení” BNB dochází ke snížení počtu BNB tokenů, které jsou v oběhu. Účelem je docílit deflace, tj. zvýšení ceny BNB vytvořením nedostatku (resp. zmenšením nabídky) BNB v oběhu.

Obdobně akciové společnosti občas přistupují ke zpětnému odkupu akcií (share repurchase) a snížení základního kapitálu, čímž dosáhnou zvýšení hodnoty ostatních akcií.

Podstatné je, že jednou za tři měsíce Binance využije přesně 20 % svého zisku k tomu, aby nakoupila BNB, které následně virtuálně zničí.

K srpnu 2021 došlo již k 16 kvartálním pálením BNB. Celkový počet BNB tak byl dosud snížen o 15,93 %, což odpovídá 31,863,791 BNB. To znamená, že Binance už “spálila” BNB tokeny o hodnotě 1,581,245,034 USD (1,5 miliardy USD), což je docela dost peněz.

V pálení BNB přesto bude Binance podle whitepaperu pokračovat až do chvíle, kdy bude celkem zničeno 100,000,000 BNB, což představuje 50 % celkového objemu vydaných BNB (200,000,000 BNB).

Samotný mechanismus pálení BNB se podstatně změnil v okamžiku, kdy došlo k přesunu BNB z Ethereum blockchainu na Binance Chain a k výměně BNB ERC-20 tokenů za BNB BEP-2 tokeny.

Nově k pálení BNB dochází na Binance Chain a nikoliv na Ethereum blockchainu. Nicméně BNB, které byly spáleny na Ethereum blockchainu, byly “replikovány” a znovu spáleny po přesunu BNB na Binance Chain, takže v pálení BNB je kontinuálně pokračováno. V rámci Ethereum blockchainu bylo pálení BNB prováděno prostřednictvím chytrého kontraktu. Nově k pálení BNB dochází pomocí specifického příkazu zadaného do Binance Chain blockchainu. Oprávnění k zadání příkazu ke spálení tokenu má každý vlastník tokenu.

V září 2020 burza Binance představila BNB Pioneer Burn Program na pomoc uživatelům, kteří omylem odešlou své kryptoměny na nefunkční adresu (adresu, která nikomu nepatří). Není v silách Binance jakkoli s těmito tokeny nakládat. V rámci BNB Pioneer Burn Program přesto Binance pokryje ztráty uživatelů za těchto podmínek:

  1. Ztracené tokeny jsou buď BNB, nebo tokeny podporované prostřednictvím projektu Binance Token Canal;
  2. Ztracené tokeny jsou přeneseny na adresu BEP-20, která je ověřena na bscscan.com, takže ztrátu lze uznat jako trvalé vyjmutí tokenů z oběhu;
  3. Ke ztrátě došlo kvůli poctivému omylu (honest mistake) a má hodnotu více než 1,000 USD, ale současně je ztráta nižší, než předpokládaný počet spálených BNB v nadcházejícím čtvrtletí.

O podporu v rámci BNB Pioneer Burn Program lze požádat prostřednictvím zákaznické podpory. Binance následně žádost přezkoumá a v případě, že ji posoudí jako důvodnou, poskytne uživateli kompenzaci ztrát v kryptoměně, o kterou přišel.

Jak to ovlivní tradiční pálení BNB? Předpokládejme, že při nadcházejícím čtvrtletním pálení má dojít ke spálení 1,000,000 BNB. Předtím ale došlo ke kompenzaci 5,000 BNB třem různým uživatelům v rámci BNB Pioneer Burn Program. V důsledku bude spáleno “pouze” 995,000 BNB, protože zbývajících 5,000 BNB bylo poskytnuto jako kompenzace za kryptoměny, které byly zaslány na špatnou adresu a prakticky tak došlo k jejich vyjmutí z oběhu i bez spálení.

Zlevněné poplatky při placení BNB tokeny

BNB tokeny byly od počátku určeny pro hrazení snížených poplatků na burze Binance. Základní poplatek pro Spot Trading je 0,1 % z obchodované částky. Sleva na burzovních poplatcích při jejich úhradě BNB tokeny byla první rok po spuštění Binance 50 %, ale postupně dochází k jejímu snižování.

Druhý rok měla být sleva snížena na 25 %, třetí rok na 12,5 %, čtvrtý rok na 6,75 % a od pátého roku už nemá být poskytována žádná sleva. Binance však následně prodloužilo platnost 25% slevy až do 13. 7. 2022.

Zdroj: Binance
Snížení poplatků u binance
Nastavení snížení poplatků na Binance účtu

Plánované zrušení slevy na poplatky při jejich hrazení pomocí BNB nejspíše povede ke snížení tržní hodnoty BNB, čemuž se Binance snaží předejít právě pravidelným pálením BNB.

Výše poplatků zaplacených za obchodování na této burze ale závisí také na “tier levelu” uživatelského účtu. Pokud obchodujete méně jak 50 BTC za měsíc, Váš tier level je VIP 0, takže pro Vás platí základní sazba 0,1 %.

Binance Chain a Binance Smart Chain

Zpočátku byl BNB tokenem podle ERC-20 protokolu běžícím na Ethereum blockchainu. V dubnu 2018 Binance spustila vlastní blockchain nazvaný Binance Chain, kam byl BNB poté přenesen.

Binance Chain byl optimalizován pro rychlost a nízkou cenu transakcí a umožňuje posílat a přijímat BNB a další tokeny a také vydávat zcela nové tokeny. Binance Chain je rovněž využíván decentralizovanou kryptoměnovou burzou Binance DEX.

Pro Binance Chain je charakteristické, že uživatelé mají po celou dobu kontrolu nad svými privátními klíči a kryptoměnami. Blockchain má také velmi nízkou latenci a naopak vysokou propustnost pro velkou uživatelskou základnu a vysokou likviditu obchodování.

BNB na Binance Chain používá vlastní tokenový standard BEP-2 a pro Binance Smart Chain byl vytvořen protokol BEP-20. Oba standardy vychází z ERC-20, nejrozšířenějšího tokenového standardu na Ethereum blockchainu.

A) Binance chain

Binance Chain je vytvořen za pomoci open-source software Tendermint a nepodporuje tzv. “chytré kontrakty” (smart contracts). Binance Chain používá mechanismus zvaný Byzantine-Fault-Tolerant (BFT) consensus. To v praxi znamená, že blockchain funguje i v případě, že až jedna třetina strojů zapojených do sítě selže jakýmkoliv způsobem (např. stroj je ovládnut hackery nebo dojde k softwarové chybě). Právě schopnost systému ustát selhání zapojených strojů, zahrnující i útok, se označuje jako “tolerance byzantské chyby”.

Legenda praví, že burza Binance nebyla úplně spokojená s rozšířením Binance Chain. Důvod byl nejspíše shledán právě v nekompatibilitě blockchainu s chytrými kontrakty, které se toho času rychle rozvíjely na Ethereum blockchainu. V září 2020 byl proto spuštěn Binance Smart Chain (také jen “BSC”), což je blockchainová platforma určená pro vývojáře, která – na rozdíl od Binance Chain – podporuje “chytré kontrakty” a dApps (decentralizované aplikace).

B) Binance smart chain

Vývojáři mohou v zásadě bez omezení na BSC spouštět vlastní projekty v oblasti DeFi, NFT, her a dalších, což umožňuje rapidní vývoj. Binance Smart Chain, kde je BNB nativním tokenem, nyní zpracuje denně více než 8 milionů transakcí a poskytuje infrastrukturu pro více než 600 projektů, mezi které se řadí např. PancakeSwap.

Nutno dodat, že BSC běží zcela paralelně vedle blockchainu Binance Chain, který se nadále používá pro původní účely.

V blockchainu BSC se v produkci bloků střídá 21 validátorů, kteří za odměnu dostávají podíl na transakčních poplatcích v BNB. Aby se uživatel mohl stát validátorem, musí provozovat node (uzel) a držet alespoň 10,000 BNB, čímž se stane tzv. zvoleným kandidátem (elected candidate).

Pouze “top 21” těchto uživatelů s nejvíce BNB se ale skutečně stane validátorem s oprávněním potvrzovat transakce. Ostatní uživatelé, tzv. delegátoři (delegators), mohou BNB validátorům “půjčit” a za to dostávat část odměny validátorů v BNB. Proces volby validátorů se opakuje každých 24 hodin.

Binance Smart Chain je kompatibilní s Ethereum Virtual Machine (EVM), a tedy i s aplikacemi, které jsou původně naprogramovány pro Ethereum blockchain. BSC umožňuje spouštění aplikací třetích stran. Jedná se o tzv. “hard fork” protokolu Go Ethereum (Geth), takže má s blockchainem Ethereum opravdu mnoho společného, což usnadňuje vývoj aplikací programátorům, kteří již mají zkušenosti s Ethereum blockchainem. Veřejná adresa peněženky je stejná na obou blockchainech a uživatel může snadno propojit Ethereum peněženku s BSC. Existují dokonce projekty, které jsou provozovány na obou blockchainech (např. burza IDEX).

Výhoda BSC oproti Ethereum blockchainu spočívá především v rychlejších a levnějších transakcích (na úkor decentralizace a odolnosti proti cenzuře). Zatímco Ethereum používá mechanismus Proof of Work (PoW), v čemž se podobá Bitcoinu, BSC funguje na zcela odlišném, energeticky a výpočetně méně náročném mechanismu Proof of Staked Authority (PoSA), což je kombinace Proof of Authority (PoA) a Delegated Proof of Stake (DPoS).

Právě vysoké transakční poplatky na blockchainu Ethereum, odrážející náročnost blokování, jsou nejspíše důvodem úspěchu Binance a jejích blockchainů. Např. poplatek za obchodování na Uniswap, největší decentralizované burze (DEX) na Ethereum blockchainu, činil v srpnu 2021 okolo 40 USD. Naproti tomu poplatek za stejný obchod na decentralizovaných burzách postavených na BSC činil ve stejné době okolo 0,0004 BNB.

V důsledku spousta vývojářů vytváří BEP-20 tokeny a aplikace přímo pro Binance Smart Chain. Denní tržní objem PancakeSwap, DEX postavené na BSC, v první polovině roku 2021 překonal Uniswap. Celkový denní tržní objem transakcí na BSC překonává denní počet transakcí na Ethereum blockchainu několikanásobně – např. 15. 4. 2021 činil počet transakcí na BSC 4.7 milionů a na Ethereum blockchainu “pouze” 1,2 milionů.

Další metriky blockchainu Binance Smart Chain lze sledovat na BscScan.com.

Další podstatnou výhodou BSC oproti Ethereum blockchainu je, že díky použitému mechanismu PoSA dosahuje BSC blokovacího času o délce 3 vteřin, což je podstatně rychlejší, než průměrný blokovací čas Etherea (okolo 13 vteřin). Tento rozdíl ale možná nebude trvat dlouho – s příchodem Ethereum 2.0 (známé též jako Serenity nebo ETH 2.0) dojde k přechodu na Proof of Stake (PoS). Je otázkou, zda i poté bude BSC pro vývojáře a uživatele zajímavé, nebo zda dojde k jejich návratu na Ethereum blockchain. Podle CZ, zakladatele Binance, každopádně BSC není “Ethereum killer”, ale je navržen tak, aby blockchain Ethereum doplňoval.

Nástroj Binance Bridge

Další důležitým projektem, který celý ekosystém doplňuje, je nástroj Binance Bridge. Ten umožňuje přesun tokenů na jiných blockchainech (např. Bitcoin či Ethereum) na Binance Chain a Binance Smart Chain a zpět, což by jinak nebylo možné. Různé blockchainy totiž spolu standardně nekomunikují.

Pomocí Binance Bridge je však možné vybrané tokeny konvertovat do tzv. wrapped (nebo též “pegged”) tokenů, které následně lze používat na Binance Chain nebo Binance Smart Chain.

Poznámka

Např. pokud dojde k přesunu USDT z Ethereum blockchainu na Binance Smart Chain, Binance Bridge zajistí konverzi ERC-20 tokenu na BEP-2 nebo BEP-20 token. Stojí za zmínku, že takto vytvořené “wrapped” tokeny jsou zajištěny reálnými tokeny na veřejné adrese.

Nástroj Binance Bridge
Náhled na nástroj Binance Bridge

Tokeny běžící na Binance Smart Chain

Binance Smart Chain umožňuje vytváření nových BEP-20 tokenů a také konvertování tokenů např. z Ethereum blockchainu (např. již zmíněné wrapped nebo pegged tokeny).

Podle tržní kapitalizace byly v srpnu 2021 nejhodnotnějšími tokeny na BSC tyto kryptoměny (v uvedeném pořadí): BNB, ADA, BUSD, DAI a CAKE.

ADA

ADA je nativní token veřejné decentralizované blockchainové platformy s názvem Cardano, která je open-source, umožňuje chytré kontrakty a ke konsensu využívá protokol pojmenovaný Ouroboros fungující na mechanismu Proof of Stake. V květnu 2021 byla ADA nejhodnotnější kryptoměnou fungující na tomto mechanismu.

Tokeny ADA je tedy pro účely potvrzování transakcí nutné “stakovat”, za což získává vlastník tokenů odměnu v podobě dalších ADA tokenů. Výnos ze “stakování” ADA tokenů prostřednictvím burzy Binance činil v srpnu 2021 7,79 %. Celkově jsou Cardano a ADA kryptoscénou považovány za nadějný projekt. Stojí za ním mj. Charles Hoskinson, spoluzakladatel blockchainu Ethereum.

DAI

DAI je stablecoin, jehož hodnota je pomocí automatizovaného systému chytrých kontraktů navázána na USD, krytý je však kryptoměnami. DAI je spravován decentralizovanou autonomní organizací MakerDAO, která je složená z držitelů governance tokenu MKR, se kterým jsou spojena práva hlasovat o změnách v chytrých kontraktech za účelem zajistit stabilitu DAI.

DAI a MakerDAO jsou považovány za první úspěšný příklad decentralizovaného finančnictví (DeFi) a jejich “mateřským” blockchainem je Ethereum.

CAKE

CAKE je BEP-20 token, který je srdcem ekosystému decentralizované burzy PancakeSwap. Přestože na této DEX je možné používat i mnoho dalších tokenů, je to právě CAKE token, který zde lze získat (“farmařit”) např. za poskytování likvidity pro konkrétní tokenový pár v rámci PancakeSwap.

Podrobnější info viz níže v samostatné kapitole o PancakeSwap.

BUSD

BUSD je regulovaný stablecoin krytý fiat měnou a vázaný na USD. Za každou jednotku BUSD se v rezervním fondu drží jeden USD. Když cena USD stoupne nebo klesne, cena BUSD ho ve stejném rozsahu kopíruje. Jde o nejběžnější a nejtradičnější model stablecoinu.

Jinými slovy, nabídka BUSD je vázaná na USD v poměru 1:1. Držitelé mohou své tokeny směňovat za fiat měnu a naopak. Jedná se o společný projekt společnosti Paxos a Binance. BUSD je jako stablecoin navržený tak, aby si držel stabilní tržní hodnotu.

Investorům a obchodníkům umožňuje držet na blockchainu aktivum s nízkou volatilitou, aniž by museli opustit krypto prostor. Tento token existuje na třech různých blockchainech: Ethereum, Binance Smart Chain a Binance Chain.

DApps běžící na Binance Smart Chain

Na Binance Smart Chain běželo v srpnu 2021 okolo 600 dApps a jejich počet stále roste.

PancakeSwap

PancakeSwap je největší decentralizovaná burza (DEX), která je provozována na Binance Smart Chain. PancakeSwap založili anonymní vývojáři se slabostí pro lívance a králíky, kteří se často objevují v grafických materiálech.

Přesto PancakeSwap a kryptoměna CAKE rozhodně žádným vtipem nejsou – tržní objem za 24 hodin se pohyboval v srpnu 2021 okolo 100 milionů USD (přibližně 2,15 miliard CZK), což z PancakeSwap činí jednu z nejoblíbenějších dApps všech dob.

Důvěryhodnost PancakeSwap zvyšuje i skutečnost, že je kompletně open source a navíc byla opakovaně auditována několika prominentními bezpečnostními společnostmi (např. CertiK a Slowmist).

PancakeSwap funguje na bázi tzv. automatizovaného tvůrce trhu (automated market maker), protože obchodování je závislé na ochotě samotných uživatelů zajistit likviditu, tj. přenechat své kryptoměny pro obchodování na burze.

PancakeSwap tedy umožňuje obchodování kryptoměn nebo výnos z poskytování likvidity pro výměnu BEP-20 tokenů (např. měnový pár BNB/ADA). To vše bez centrální autority a rizika ztráty privátního klíče. Za poskytování likvidity je poskytován nativní utility token s názvem CAKE. Jedná se o druh tzv. yield farming, což se dá doslova a trefně přeložit jako “farmaření výnosů” z kryptoměn.

PancakeSwap je velmi podobná oblíbené aplikaci Uniswap, která běží na Ethereum blockchainu, jsou ale mezi nimi i podstatné rozdíly. Výhodou PancakeSwap jsou především významně nižší transakční poplatky a rychlé potvrzování transakcí, a to díky používání Binance Smart Chain.

Veškeré obchody jsou automaticky vykonány prostřednictvím chytrého kontraktu, čímž dochází k eliminaci rizika protistrany (rizika, že protistrana nesplní svůj závazek).

Používat PancakeSwap lze pouze prostřednictvím podporovaných peněženek, jako jsou MetaMask a Trust Wallet. Další podobné aplikace, které běží na BSC, jsou BurgerSwap a BakerySwap. Proč se všechny jmenují podle jídla? Nevíme.

Venus

Venus je DeFi projekt, který uživatelům umožňuje půjčovat si stablecoiny bez nutnosti podstoupit hodnocení bonity (kredibility), jako v případě půjčky od banky, ale zase s nutností poskytnout zajištění (collateral).

Uživatelé s volnými prostředky naopak mohou své kryptoměny za úrok vložit do fondu půjček (lending pool). Úrokové míry jsou automaticky vypočítány na základě poptávky na specifickém trhu (např. měnový pár BNB/BTC). Venus má také dva vlastní BEP-20 stablecoiny. První z nich je VAI, který je krytý několika stablecoiny a kryptoměnami, přičemž 1 VAI se rovná hodnotě 1 USD.

Uživatelé si mohou sami razit VAI tokeny, ale maximálně 50 % hodnoty vloženého zajištění. Zvláštností Venus je, že zde není žádný zakladatel nebo tým vývojářů, který by se staral o vývoj platformy. Správu platformy Venus a hlasování proto vykonávají držitelé governance tokenu s názvem XVS, který lze získat pouze prostřednictvím Binance Launchpool nebo za poskytování likvidity do platformy Venus.

Autofarm

AutoFarm je podobně jako PancakeSwap decentralizovaná kryptoměnová burza, která navíc umožňuje vyhledávat burzy s nejvýhodnější cenou a obchodními podmínkami pro výměnu tokenů v rámci BSC. AutoFarm je tzv. yield aggregator (agregátor výnosů), který automatizuje přesuny vložených kryptoměn za účelem využití nejlepších příležitostí ke zhodnocení.

V praxi dochází automatizovaně k použití vložených aktiv k poskytnutí likvidity, zajištění a složeným výnosům. AutoFarm má také funkci auto-swap, která umožňuje uživatelům vyměňovat jeden token za druhý. Podobně jako u ostatních DeFi platforem je i zde nezbytné nejdříve připojit svou peněženku. AutoFarm podporuje MetaMask, Wallet Connect a Binance Chain Wallet.

Binance Visa Card a Binance Pay

Od září 2020 mohou i uživatelé v Evropě získat platební kartu Binance Visa Card, která umožňuje platit pomocí podporovaných kryptoměn (nejen BNB, ale také např. BTC a BUSD) u všech obchodníků, kteří přijímají Visa karty (a těch je více jak 60 milionů po celém světě).

Binance Visa Card je k dispozici ve virtuální i fyzické podobě a funguje na principu předplacené karty. To znamená, že tokeny, kterými chcete platit, musíte nejprve přemístit ze své spot wallet do funding wallet. Teprve v okamžiku prodeje jsou kryptoměny převedeny za aktuální tržní cenu na fiat měnu, kterou vyžaduje obchodník (např. CZK, EUR nebo USD), kterou následně dojde k platbě.

Hlavní předností Binance Visa karty jsou nulové poplatky pro Binance, mohou se ale uplatnit poplatky třetích stran, např. obchodníka. Neplatí se tedy za vydání karty, ani za platby či výběry z bankomatu (do určitého limitu).

Při placení Binance Visa kartou navíc získává uživatel nárok na cashback podle svého tier levelu, takže procento utracených kryptoměn se jednou za týden automaticky vrátí v BNB. Tier level karty závisí na tom, kolik BNB bylo na Binance účtu průměrně drženo za posledních 30 dnů:

  • 0 BNB = 0.10% cashback
  • 1 BNB = 2% cashback
  • 10 BNB = 3% cashback
  • 40 BNB = 4% cashback
  • 100 BNB = 5% cashback
  • 250 BNB = 6% cashback
  • 600 BNB = 8% cashback

Cashback se nevztahuje na nákup kryptoměn na kryptoměnových burzách, převod do digitálních peněženek (např. na Revolut), digitální bankovní služby, poukazování peněz atp.

Kryptoměnovou platební kartu nabízí také např. burza Crypto.com, rovněž s možností cashback až do výše 8 %. Podstatný rozdíl je v tom, že zatímco pro nárok na cashback s Binance Visa kartou postačuje udržovat průměrnou výši BNB na určitém tier levelu, v případě Crypto.com karty musí být nativní kryptoměna CRO ve stanovené výši uzamknuta na dobu 6 měsíců, aniž by s ní uživatel mohl jakkoli disponovat.

Výhodou Crypto.com karty naopak je, že kromě cashbacku vzniká také nárok na proplacení předplatného na Spotify, Netflix a Amazon Prime. Někoho může potěšit, že Crypto.com karty jsou kovové, zatímco Binance Visa karta je plastová.

Binance Pay je funkce aplikace Binance, která jejím uživatelům umožňuje bezkontaktně, rychle a bezpečně posílat a přijímat podporované kryptoměny, případně jimi platit v obchodě. A to po celém světě a bez poplatků.

Platbu lze provést některou z více jak 40 podporovaných kryptoměn, mj. BTC, ETH a BNB a lze si také zvolit preferované pořadí kryptoměn pro platby. Transakce na Binance Pay jsou obvykle potvrzeny ihned. Kvůli požadavkům na dodržování předpisů lze ovšem kryptoměny přijaté do platební peněženky použít nejdříve 24 hodin poté, co je obdržíte. Obchodníci mohou přijímat platby online, nebo v provozovně pomocí QR kódu.

Zhodnocování BNB

Burza Binance a BNB nabízí několik způsobů, jak nechat své portfolio vydělávat, zatímco spíte.

Staking je neodmyslitelnou součástí mechanismu Proof of Staked Authority (PoSA), na kterém je Binance Smart Chain postaven. Přestože se na potvrzování transakcí přímo podílí pouze 21 validátorů, kteří drží nejvíce BNB, nepřímo se na potvrzování transakcí může podílet v podstatě každý, kdo má alespoň nějaké BNB tokeny, a to jako tzv. delegátor, který půjčí své BNB tokeny validátorům na předem dané období. Proces je velmi jednoduchý a obstará jej aplikace Binance.

Uživatel si pouze vybere období, po které chce své BNB uzamknout pro “staking” (v nabídce je období 30, 60 a 90 dnů) a kolik BNB chce vložit. Aplikace Binance rovnou ukáže, jaké bude předpokládané APY (annual percentage yield, neboli procentní roční výnos). APY se pohybuje okolo 7 – 15 %, což není vůbec špatné. Staking programy jsou omezené počtem BNB, které lze vložit, takže je možné, že některé budou vyprodané. Je ale dobré občas nabídku zkontrolovat, protože nové programy jsou průběžně otevírány.

Podobně jako staking funguje Launchpool, akorát s tím rozdílem, že za půjčení svých tokenů neobdržíte BNB, ale nové (začínající) tokeny. Další možností je Flexible Savings, což je v podstatě kryptoměnový spořící účet. Úrok je na kryptoscénu nízký (většinou okolo 1 % APY), na druhou stranu je možné kdykoli vložené prostředky vybrat. V produktu nazvaném Locked Savings naopak nelze vklad po stanovenou dobu vybrat, což je odměněno podstatně vyšším výnosem (15 – 25 % APY).

BNB Vault je pak agregátor výnosů, který umožňuje držitelům BNB snadno ukládat, vybírat a především zhodnocovat BNB tokeny. Stačí přejít v aplikaci Binance na BNB Vault v rámci sekce Binance Earn a kliknout na Vklad.

Můžete si také zvolit, že veškeré BNB tokeny, které obdržíte do spot wallet, budou automaticky přesunuty do BNB Vault. Důležitým aspektem BNB Vault je kombinace výnosů z různých projektů – např. Flexible Savings, BNB DeFi Staking a Launchpool, což by podle Binance teoreticky mělo zajistit výnos až 20 % ročně. Každopádně v srpnu 2021 je míra zhodnocení podstatně nižší – pohybuje se okolo 0,35 %. Veškeré zisky jsou automaticky převedeny v BNB následující den na spot wallet.

Aplikace Binance umožňuje také výnos z poskytování likvidity, a to v programu Binance Liquid Swap. Uživatel vkládá kryptoměny do fondu likvidity (pool of liquidity), které jsou následně převedeny na tokeny, které jsou na Binance obchodovány v páru (např. CAKE/BNB nebo THETA/BNB). Takto vložené tokeny jsou využívány pro prodej jiným uživatelům prostřednictvím Binance Liquid Swap, který poskytuje stabilnější ceny a nižší poplatky pro velké transakce. Za poskytnutí likvidity jsou uživatelé odměněni úrokem a podílem na poplatcích.

Yield farming vedle aplikace Binance umožňují i projekty provozované na Binance Smart Chain, např. PancakeSwap, BurgerSwap nebo BakerySwap.

Výhody a nevýhody Binance Coin

Je jasné, že není všechno zlato se třpytí. Níže tedy naleznete přehled výhod a nevýhod celého BNB ekosystému, který, jak jste si již mohli všimnout, je velmi rozmanitý.

Výhody

  • BNB je spojen s největší kryptoměnovou burzou na světě – Binance, a jejími mnoha úspěšnými projekty. Díky tomu je BNB čtvrtou nejhodnotnější kryptoměnou z hlediska tržní kapitalizace a má vysokou likviditu (není problém najít kupce nebo prodejce BNB).
  • BNB má široké využití – zlevněné transakční poplatky, investice, každodenní platby, chytré kontrakty, DeFi (např. yield farming), NFT a další dApps
  • BNB se používá na Binance Chain a Binance Smart Chain, takže transakce jsou rychlé a levné.
  • BNB tokenů bylo vydáno 200 milionů a tento počet se postupně sníží až na polovinu kvůli pravidelném pálení BNB.

Nevýhody

  • Vývoj ceny BNB je závislý na úspěchu burzy Binance. Když se burze Binance nebude dařit, nebude se dařit ani BNB.
  • BNB je významně centralizovaný, Burza Binance je CeFi (centralized finance), ne DeFi (decentralised finance). Okolo 80 % BNB tokenů drží Binance.
  • Zákonodárci po celém světě touží kryptoměny – a tedy i Binance – zdanit, zregulovat nebo zakázat.
  • Burza Binance se opakovaně stala terčem hackerů (v roce 2018 a 2019).
  • Binance Smart Chain bude mít těžkou konkurenci nejen v Ethereum 2.0, ale také např. v Cardano blockchainu poté, co dojde ke spuštění chytrých kontraktů.

Historie Binance Coinu

Společnost Binance Holdings Ltd. vznikla v roce 2017 v Šanghaji a byla založena čínsko-kanadským podnikatele jménem Changpeng Zhao (známý jako “CZ”), který je na světové kryptoscéně jasnou a oblíbenou celebritou.

Je jedním z mála známých kryptoměnových miliardářů. CZ se narodil v Číně, ale v pozdních 80. letech 20. století emigroval do Kanady, protože jeho otec (profesor) byl obviněn z toho, že je “pro-buržoazní inteligence”. Zkušenosti s kryptoměnami CZ získal při vytváření bitcoinové peněženky pro Blockchains LLC a kryptoměnové burzy OKCoin. Poté se věnoval vytváření systému vysokorychlostní obchodování pro Tokyo Stock Exchange a Bloomberg’s Tradebook.

Veřejný prodej BNB začal dne 26. června 2017, tj. 11 dní před otevřením samotné burzy Binance. Emisní cena byla 2,700 BNB za 1 ETH nebo 20,000 BNB za 1 BTC, což je přibližně 0,10 USD za 1 BNB. Z toho 10 % BNB tokenů bylo nabídnuto “andělským investorům” (kteří poskytli kapitál pro vývoj Binance), 40 % BNB bylo nabídnuto vývojářskému týmu a zbývajících 50 % tokenů bylo nabídnuto trhu. Polovina zisku z primárního prodeje BNB (celkem 15 milionů USD) měla být podle whitepaperu použita na propagaci a 35 % na vytvoření a další vývoj Binance. Zbylých 15 % má sloužit jako rezervní fond.

Kvůli zavedení přísných regulací kryptoměn ze strany čínské vlády centrála Binance brzy po založení na krátkou dobu přesídlila v září 2017 do Japonska a na Tchajwan. Zde se ale také vyskytly problémy s místními regulátory. Od března 2018 proto sídlilo ústředí burzy na Maltě. V roce 2020 vydal maltský orgán finančního dohledu stanovisko, ve kterém popřel, že by kdy Binance získala povolení k provozu kryptoměnová směnárny na Maltě.

Z tohoto důvodu Binance nepodléhá jeho dohledu. V současnosti se nachází sídlo Binance v daňovém ráji na Kajmanských ostrovech, což je zámořské území Spojeného království v Karibiku. CZ uvedl, že Binance má sídlo společnosti tam, kde se zrovna nachází on. Binance přirovnal CZ k Bitcoinu, který také nemá žádnou kancelář.

Dne 29. října 2020 zveřejnil Forbes výbušný článek, ve kterém citoval dokument, jehož autorem měl být údajně vedoucí pracovník Binance jménem Harry Zhou. Podle dokumentu byla vypracována firemní struktura zvaná “Tai Chi entita”, která navržena tak, aby úmyslně klamala regulátory a tajně profitovala z kryptoměnových investorů v USA.

Forbes poznamenává, že touto “Tai Chi entity” ve skutečnosti může být dceřiná společnost BAM Trading Services Inc., která provozuje burzu Binance.US, což je mutace Binance pro americký trh. Ta se od mezinárodní verze Binance liší hlavně v tom, že neumožňuje obchodování s deriváty na finanční páku, které je v USA přísně regulováno. Bez použití VPN je mezinárodní verze Binance v USA nedostupná.

V roce 2021 se CZ nechal slyšet, že je ochoten odstoupit z funkce, když se najde na tuto pozici někdo s většími zkušenostmi s finančními regulacemi. Avizoval také založení dalších regionálních poboček a získání licence k provozování finanční instituce ve všech zemích, kde to bude možné.

Ve Spojeném království dostala v červnu 2021 burza Binance od místního regulátora – Financial Conduct Authority – zákaz provozovat jakékoli regulované finanční aktivity. Důvodem je skutečnost, že Binance, stejně jako několik dalších kryptoměnových společností, stáhla svou žádost o dočasnou licenci, protože nesplnila právní předpisy proti praní peněz (tzv. AML regulace – Anti Money Laundering). Binance má zakázané aktivity také v Japonsku, Kanadě a Itálii.

V květnu 2021 byla zveřejněna informace, že burza Binance je podrobena kontrole americkým Ministerstvem spravedlnosti a vládní agenturou IRS, kvůli dodržování daňových předpisů a pravidel pro boj s praním peněz. Podle dostupných informací ale k obvinění z porušení právních předpisů nedošlo.

V červenci 2021 burza Binance celosvětově omezila možnost využívat finanční páku na futures kontrakty, oficiálně kvůli obavám, že tento vysoce rizikový finanční nástroj vede u uživatelů k vysokým ztrátám. Ve stejné době Binance také oznámila, že přestane nabízet “stock tokens“, neboli tokenizované akcie např. společností Tesla, Apple a Coinbase. Důvodem je nejspíše skutečnost, že němečtí regulátoři upozornili na to, že tato praxe porušuje právní předpisy upravující obchodování s cennými papíry.

Kde Binance Coin koupit?

Binance Coin je nejlepší koupit jak jinak, než přímo na burze Binance, a to platební kartou, bankovním převodem, případně jej lze směnit za libovolný jiný token, který se na Binance obchoduje v páru s BNB (např. BTC a ETH).

Dále je možné koupit BNB také na jiných kryptoměnových burzách a směnárnách a nebo prostřednictvím software peněženky Trust Wallet, za kterou stojí Binance.

Favorit redakce

Výhody
  • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
  • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
  • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
  • Platforma může působit složitě

Těžba Binance Coin

Podstatné je, že Binance Coin není možné těžit, protože nefunguje na mechanismu Proof of Work, jako tomu je u BTC a ETH. Veškeré BNB tokeny byly předtěženy a distribuovány již v rámci ICO v roce 2017.

BNB běží mj. na blockchainu Binance Chain, který používá Tendermint BFT konsensus. BNB se používá také na Binance Smart Chain, který využívá mechanismus Proof of Staked Authority (PoSA). PoSA kombinuje mechanismy Proof of Authority (PoA) a Delegated Proof of Stake (DPoS).

Tato architektura zajišťuje krátkou dobu blokování a minimální poplatky. Ke své funkci tento systém potřebuje pouze 21 validátorů, kteří jsou za své úsilí odměňovaní v BNB.

“Těžbu” BNB v širším smyslu umožňuje např. aplikace unMineable. Ve skutečnosti zde uživatelé těží ETH nebo jinou těžitelnou (Proof-of-Work) měnu, kterou lze následně směnit za některou z podporovaných kryptoměn (např. právě BNB). Samozřejmě ale za poplatek (ve výši 1 %, případně 0,75 % v případě využití referral kódu).

Peněženka pro Binance Coin

BNB je samozřejmě možné držet přímo na burze, kde ho koupíte. V takovém případě ale existuje riziko, že dojde ke krádeži (v roce 2019 bylo z burzy Binance ukradeno 7,000 BTC). Binance Coin lze držet také na oficiální software peněžence burzy Binance, která funguje pod jménem Trust Wallet.

Další software peněženky, které podporují BNB, jsou např. Coinomi, Enjin Wallet, MetaMask, MathWallet a SafePal. Všechny lze nainstalovat na zařízení iOS a také Android. Z webových peněženek lze pro držení BNB využít Binance Chain Wallet a webovou verzi mají také peněženky MathWallet a MetaMask. Všechny dosud zmíněné peněženky lze používat zadarmo.

Daleko bezpečnější je uložit BNB na tzv. cold storage, neboli hardware peněženky, které nejsou připojeny k internetu, ale zase je nutné si je koupit. Za zmínku jistě stojí česká společnost Trezor – BNB podporují jak model Trezor Model T, tak i levnější model Trezor One.

Stejně tak lze BNB držet i na hardware peněžence od společnosti Ledger, nejdříve je ale nutné na peněženku nainstalovat appku Binance Chain. Další možností jsou hardware peněženky od společnosti CoolWallet nebo od společnosti SafePal, které ale nejsou nabízeny českými prodejci.

Favorit redakce

Výhody
  • Český výrobek
  • Na rozdíl od Ledgeru je v češtině
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Společnost musela zrušit kdysi oblíbený coinjoin (mixér)

Závěr a shrnutí Binance Coin

BNB je podle mnoha investorů zajímavou příležitostí pro spekulaci na vývoj ceny. Důvodem je nejen renomé burzy Binance a vlivu jejího CEO s přezdívkou “CZ” na kryptoscéně, ale také kvůli tradičnímu pálení BNB, rychlosti transakcí, nízkým poplatkům a všestrannosti Binance Smart Chain (zapojení do dApps, zejména asi v DeFi oblasti).

Vývoj ceny BNB mluví za vše. Při ICO byl 1 BNB nabízen v přepočtu za cenu $0,10 a dnes má cenu $559,3.

Podle některých předpovědí by v roce 2030 mohl BNB atakovat cenu 8,000 až 30,000 USD za 1 BNB., Střízlivější odhady vidí cenu BNB v roce 2030 okolo 1,000 USD. Tyto předpovědi ale nelze brát příliš vážně. Vývoj ceny BNB především závisí na tom, jak se bude dařit burze Binance, ale také na celkovém sentimentu trhu.

Významným rizikem pro Binance pak je kromě konkurence také nepředvídatelný vývoj regulace kryptoměn a kryptoměnových burz v různých zemích světa. Jako největší kryptoměnová burza se Binance nejspíše objeví v hledáčku regulátorů a kontrolorů jako první.

FAQ: Často kladené otázky a odpovědi

Co je to kryptoměna BNB?

Kryptoměna BNB je nativním coinem BNB Beacon Chainu a BNB Smart Chainu, dvou blockchainů souhrnně označovaných jako BNB Chain. Jedná se o dva blockchainy Binance, největší a nejznámější kryptoměnové burzy na světě. BNB na BNB chainu slouží pro placení transakčních poplatků a pro staking probíhající na BNB Beacon Chainu. Jeho využitelnost naleznete ale i na samotné burze Binance, kde je možné jednotlivé BNB uplatnit např. pro slevu na poplatcích.

Kryptoměně BNB dal velký smysl zejména BNB Smart Chain, původně nazývaný jako Binance Smart Chain. Tento blockchain je EVM kompatibilní, což znamená, že veškeré decentralizované aplikace fungující na Ethereu je možné snadno naportovat přímo na BNB Smart Chain. Typickým znakem kryptoměny BNB a jejích sítí jsou velmi malé poplatky za transakce, což je považováno také za jednu z největších konkurenčních výhod oproti Ethereu.

Vyšší propustnosti sítě a zároveň mnohem nižších poplatků dosáhl BNB Smart Chain použitím mechanismu Proof of Staked Authority, což je kombinace Proof of Authority a Delegated Proof of Stake.

Jak jsme již zmínili výše, kryptoměnu BNB je možné efektivně využít přímo na platformě Binance. Kromě využití BNB pro redukci poplatků je možné kryptoměnu na Binance i stakovat a dále tak zhodnotit. Možností je využití např. programu Binance Earn, což je implementace offchain stakingu přímo na burze, či BNB Vault, který ke stakingu přidává ještě výnosy z Binance Launchpoolu.

Jaký je kurz kryptoměny BNB?

Momentálně je kurz kryptoměny BNB přibližně $12 896 ($559,3). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny BNB se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince BNB ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Jelikož je BNB zejména utility token, jeho osud je závislý na míře oblíbenosti burzy Binance a blockchainu BNB Smart Chain v rámci kryptoměnové komunity.

Kde je možné BNB koupit?

BNB a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. CoinBank nebo Kriptomat. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. BNB je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost.

Jelikož se jedná o utility token té nejznámější kryptoměnové burzy na světě, je vhodným řešením její nákup přímo na Binance.

Hodnocení Finex.cz

BNB

BNB je jedna z nejhodnotnějších kryptoměn na světě. Byla vytvořena burzou Binance, aby poháněla její ekosystém. Umožňuje rychlé a levné transakce, HODL, chytré kontrakty a dApps, nebo třeba taky ražení a obchodování NFT. Možností je opravdu mnoho.

Více informací o BNB

KryptoměnaBNB
SymbolBNB
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů145 887 576
Maximální počet tokenů200 000 000
Obchodní objem (24h)$673 572 669
Tržní kapitalizace$81 993 701 231
Změna ceny za 24h-1,9 %
Ohodnoťte kryptoměnu BNB
15
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (8 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Zuzana

No nevim. Jak to presne myslote binance=trust wallet? Zkouseli jste?
Napiste kdy a kde a s jakym vysledkem.
Nikde, jak pise lraken, jsem na binance nevidela zadani penezenky trustwallet jako defaultu.
Ocekavala bych, ze si ji nejak propojim, a nakupem na binance mi krypto prejdou do penezenky. Nic takoveho jsem nenasla. Pouzepo nakupu vybrat do penezenky.

Redakce Finex

Dobrý den, Zuzano. Takové “propojení” bohužel zatím možné opravdu není. Bude potřeba zkopírovat adresu peněženky Trust Wallet a tu do Binance vložit ručně. Případně si ji tam můžete uložit do svého seznamu povolených adres (Address whitelist) abyste ji příště nemusela kopírovat znovu. :-)

Jirka

Dobrý den, mám pár bnb na Binanc a chtěl jsem si je hodit na Coinomi, ale transakce mi nejde. Můžete mi poradit?

Redakce Finex

Dobrý den, Jirko. Poradit Vám můžeme, ale potřebovali bychom více informací. Jak se snažíte výběr provést? Na jaký typ adresy? A co znamená, že transakce nejde – píše Binance nějakou chybu?

Lraken

Binance ani nahodou nepodporuje Trust Walet, nikde tam o tom nenajdete ani prd.
Mozna tak Binance Dex.
Takze opet zavadejici clanek s informace v nem!

Redakce Finex

Dobrý den, Lrakene, více informací o spojení Trust Wallet a Binance naleznete na oficiálních stránkách Binance – například zde nebo zde. Tyto informace spolu s tím, že Binance sami Trust Wallet ve svých článcích zmiňují a doporučují, nám ukazují, že se skutečně jedná o jejich peněženku.

Václav

Dobrý den, můžete mi poradit, jak a kde můžu BNB prodat (směnit) ? Mám je v peněžence Coinomi.
Václav

Redakce Finex

Dobrý den, Václave – BNB můžete prodat např. rovnou u Binance. Bude stačit je tam převést – po přihlášení na Binance zvolit možnost Deposit a na danou adresu z Coinomi BNB odeslat. :-)

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat