Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční platformy » Fumbi

Investiční platforma Fumbi - Recenze, zkušenosti a názory

Při registraci využijte promo kód finexcz a ihned získáte 100 Kč na svoji první investici a 7% slevu na poplatky!
Základní informace o Fumbi

Sídlo společnosti

Tyršovo Nábrežie 12, Bratislava

Minimální vklad

1 400 Kč

Poplatek investora

Ročně až 3,5 % + další poplatky

Fumbi je oproti svým konkurentům v tomto odvětví poměrně netradiční investiční platforma. Fumbi na rozdíl od konkurence, která většinou využívá ETF či akcie, přináší jednoduchý a konzervativní způsob, jak investovat do kryptoměn – a to bezpečně a pohodlně. Jejich hlavním produktem je tzv. Fumbi Index Portfolio, které je řízeno jejich vlastním Fumbi algoritmem.

Portfolio každého investora tak sestává z celého koše jednotlivých kryptoměn. Předem nastavený poměr kryptoměn se díky softwarovému algoritmu automaticky rebalancuje.

Zdali tedy vložené peníze investora budou růst tak díky tomu nezávisí na kolísání cen jednotlivých kryptoměn, ale pouze na jediné věci – na tom, zda bude růst kryptoměnový trh jako celek.

Jak tedy investiční platforma Fumbi skutečně funguje, jestli je pro Vás vhodná a jestli se snad něčeho obávat, na to se v této recenzi dopodrobna podíváme.

Obsah recenze platformy Fumbi

1.Seznámení s platformou Fumbi2.Kdo za Fumbi stojí?3.Jak investice funguje?4.BONUS: Získejte 100 Kč + 7% slevu na poplatky!5.Návratnost investovaných peněz6.Poplatky u Fumbi7.Jak reálně začít?8.Jak funguje výběr peněz z Fumbi?9.Diskuze k investiční platformě Fumbi (komentáře)

Novinky o Fumbi

Seznámení s platformou Fumbi

Fumbi je slovenský start-up, který byl založen v lednu 2019 a od té doby již stihl expandovat do Česka a Polska. Za první dva roky svého působení získal přes 30 tisíc zákazníků a s rostoucími cenami kryptoměn stále rychle přibývají další a další.

Recenze fumbi - Náhled webových stránek
Náhled webových stránek Fumbi

Na svých stránkách Fumbi informuje, že investuje do portfolia více než 20 největších kryptoměn, které se za poslední rok dokázalo zhodnotit o 236 %. To je za dva roky fungování úctyhodný výkon. (Info z ledna 2021)

Platforma Fumbi je dost podobná známějším investičním platformám, jako jsou Portu nebo Fondee v tom, že využívá automatický softwarový algoritmus k rebalancování portfolia.

Rebalancování portfolia je v kontextu této platformy důležité hlavně z toho důvodu, že Fumbi usiluje o kopírování výkonu celého kryptoměnového trhu co se týče jeho tržní hodnoty.

Firma díky tomu drží celkem široké portfolio, sestávající momentálně (5. 1. 2021) celkově z 26 kryptoměn. Nicméně je třeba dodat, že díky usilování o kopírování tržních hodnot portfoliu dominuje jen několik měn – např. Bitcoin tvoří okolo 70 % hodnoty celého portfolia.

Hlavní výhodou je to, že hodnota investice zákazníka není závislá na momentální ceně jednotlivých kryptoměn. Investice zkrátka kopíruje celý trh. A zároveň s Fumbi Investujete vždy jen do prověřených a smysluplných kryptoměn. Tím se investice částečně i zbavuje rizikové volatility, která je pro kryptoměny jinak typická.

Strategie v podstatě připomíná pasivní strategii burzovně obchodovaných fondů, které kopírují např. index S&P nebo index Nasdaq.

Otevřete si účet u Fumbi
Při registraci využijte promo kód finexcz a ihned získáte 100 Kč na svoji první investici a 7% slevu na poplatky!

Kdo za Fumbi stojí?

Zakladatel Juraj Forgács zdroj: jurajforgacs.blog.sme.sk

Start-up založil v roce 2018 Juraj Forgács, inženýr ekonomie se slušně vypadající praxí finančního manažera (pracoval též např. v IBM).

Juraj Forgács stále zastává funkci ředitele společnosti a též je hlavní postavou, která firmu reprezentuje navenek.

Ze známých osobností ve Fumbi také jako technický ředitel působí David Stancel, velmi aktivní postava světové kryptoměnové scény – mimo jiné konzultant, řečník, investor a přednášející na několika univerzitách.

Správní radu tvoří právník Peter Šuba a Roland Tauchner, což je ředitel švýcarské společnosti BaseTech Ventures, která je v současné době jediným investorem společnosti. Celý hlavní tým v současnosti čítá dvanáct osob.

PitchBook prozrazuje, že v rané fázi do společnosti kapitálově vstoupily a tím ji v podstatě pomohly vybudovat tři investoři – dvě společnosti ze Švýcarska a jedna z USA.

Oficiální stránky nicméně v současné době uvádějí pouze jednoho investora – švýcarskou společnost BaseTech Ventures.

Jak investice funguje?

O něco výše jsme pasivní investování, které Fumbi provádí, přirovnávali k ETF fondům, které se snaží kopírovat akciový index. Tak nějak skutečně funguje i Fumbi.

Takový pasivní ETF fond kopíruje akciový index tím, že se snaží nakupovat a prodávat akcie tak, aby měl fond složení, odpovídající akciím v daném indexu, a to v poměru, který odpovídá tržní kapitalizacím jednotlivých akcií.

To samé dělá i Fumbi na trhu s kryptoměnami. Díky speciálnímu algoritmu se tak může Fumbi chlubit téměř přesným kopírováním trhu. Odchylka podle jejich slov činí méně než 0,14 %.

Celý kryptoměnový trh však v podstatě kopírovat nelze. V současné době existuje přes 5000 různých kryptoměn, drtivá většina z nich má naprosto zanedbatelný tržní podíl.

Fumbi tedy investuje jen do těch nejvýznamnějších z nich. Pro zařazení do portfolia musí ovšem kryptoměna splňovat předem určená kritéria.

Předně se musí jednat o kryptoměnu patřící do seznamu TOP 50 kryptoměn na základě tržní kapitalizace. Mezi další kritéria patří například její bezpečnost, tým stojící za ní a její likvidita.

Vyloučeny jsou naopak měny, které mohou představovat určitá etická rizika nebo které jsou vázány na fiat peníze. Výběr konkrétních kryptoměn tedy spočívá na odborníkovi, který kvartálně přezkoumává všechny fundamenty.

BONUS: Získejte 100 Kč + 7% slevu na poplatky!

Díky tomu, že naše stránky navštěvuje a čte spousta lidí, jsme byli schopni domluvit pro všechny naše čtenáře speciální akci:

Registrujte se u Fumbi ještě teď a při registraci uveďte promo kód FINEXCZ.

Pokud se rozhodnete Fumbi využít, zaplatíte tak o 7 % nižší poplatky a ke své první investici získáte 100 Kč zdarma. Pokud se rozmyslíte, nic vás to nestojí. A to se vyplatí!

Favorit redakce
Při registraci využijte promo kód finexcz a ihned získáte 100 Kč na svoji první investici a 7% slevu na poplatky!
  • Bezpečná investice do kryptoměn i bez předchozích znalostí
  • Automatický rebalancing
  • Nadprůměrné poplatky
Při registraci využijte promo kód finexcz a ihned získáte 100 Kč na svoji první investici a 7% slevu na poplatky!

Je kopírování trhu hedging?

Kopírování celého kryptoměnového trhu se může zdát jako relativně bezpečná strategie, je ale nutné říci, že nedochází k ničemu takovému jako je hedging, což je nejjednodušší a nejpoužívanější způsob zajištění vůči riziku.

Hedging je postaven na strategii provedení opačného obchodu, tedy zde při nákupu kryptoměn by se uplatňoval tehdy, pokud by u kryptoměn platila tzv. negativní korelace (hodnota jedné měny stoupá právě tehdy, když hodnota druhé klesá).

To ale u kryptoměn neplatí – ba spíše naopak. Ukazuje se, že hodnota kryptoměn velmi silně vzájemně koreluje. Kryptoměny tedy mají tendenci posilovat nebo oslabovat společně. Zkrátka pokud půjde dolů jedna měna, půjde dolů i měna druhá.

Na druhou stranu je nutné dodat i to, že podle některých dat k určité (nicméně spíše malé) konkurenci (a tedy i k negativní korelaci) na trhu dochází mezi Bitcoinem jako hlavní kryptoměnou a ostatními digitálními měnami.

Alespoň z takového úhlu pohledu by částečně mohlo platit, že nákupem portfolia kryptoměn se zde uplatňuje strategie hedgingu.

Návratnost investovaných peněz

Nyní si zodpovíme tu nejdůležitější otázku – s jakou výnosností je možné u Fumbi počítat?

Předně je nutné zopakovat pořád dokola omílanou poučku – minulé výnosy nejsou žádnou zárukou výnosů budoucích – a u tak volatilního trhu jako jsou kryptoměny to platí ještě víc.

Pokud tedy dokáže tato služba kopírovat trh, a to se zanedbatelnou odchylkou, jak firma tvrdí, odpovídalo by to výnosnosti až 342 % p.a., což je výnosnost z říše snů. Je otázkou, zda číslu věřit. Reálně se může stát, že bude výnosnost o něco menší, a to z důvodu poplatků, ke kterým se ještě vrátíme.

Dost možná je ale tak silné posílení kryptoměn v pandemickém roce něco, s čím se do budoucna nedá počítat. Pravděpodobně souvisí s obecně platným zákonem, že v ekonomicky horších časech vždy nabývají na hodnotě aktiva, která slouží jako uchovatel hodnoty.

Společnost na svých stránkách uvádí kalkulačku, která je schopna z očekávaného nárůstu trhu a všech poplatků vygenerovat sumu, kterou nám po ukončení investování pošle zpět na účet.

Fumbi kalkulačka
Fumbi kalkulačka

Jako očekávaný nárůst trhu je předem nastaveno číslo 162 %, ale toto číslo je v tabulce to nejdůležitější, takže pozor na to. Je třeba počítat s tím, že kryptoměny jsou jedním z nejvolatilnějších trhů a reálný výnos může být v podstatě jakýkoliv.

Kalkulačka rovněž započítává s investicí spojené poplatky, a tím se plynule dostáváme k dalšímu bodu.

Otevřete si účet u Fumbi
Při registraci využijte promo kód finexcz a ihned získáte 100 Kč na svoji první investici a 7% slevu na poplatky!

Poplatky u Fumbi

U Fumbi jsou bohužel poplatky spojené s využíváním služby relativně vysoké. V internetových diskuzích jsou často zmiňovány jako velká a hlavní nevýhoda služby Fumbi.

Ceník Fumbi
Ceník Fumbi

Zaprvé platíme 1,49 % jako poplatek za konverzi z Kč do kryptoměn a naopak. Multi-Exchange poplatek je nicméně srovnatelný s poplatky, které konečný spotřebitel platí v každé kryptoměnové směnárně.

Dále uživatel Fumbi platí až 2,99 % jako licenční poplatek za využívání služby. Tenhle poplatek je největším úskalím služby. Nezávisle na tom, zda naše investice vydělává nebo ne, Fumbi má výdělek garantovaný.

Znovu je ale nutné říci, že i akciové investiční fondy často účtují fixní procento nezávisle na tom, zda fond jako takový vydělává nebo ne.

A nakonec je zde podíl ze zisku, a to až 7,9 %. Ten se platí pouze při výběru a jen ze zisku. To znamená, že pokud jste vložili 10 000 Kč a zisk máte 5 000 Kč, platíte tento poplatek pouze z vydělaných 5 000 Kč a odvedete tedy 395 Kč.

Poplatky z licence a ze zisku se nicméně v procentech snižují, pokud investujeme větší sumy peněz. Většina uživatelů ale bude platit spíše vyšší procentuální částky, vezmeme-li v úvahu, že průměrná investice je pouze 15 443 Kč.

TIP: Při registraci využijte promo kód finexcz a ihned získáte 100 Kč na svoji první investici a 7% slevu na poplatky!

Jak reálně začít?

Firma jako dvě hlavní devizy, kterými se snaží zaujmout, představuje bezpečnost a jednoduchost investování.

Recenze fumbi - registrační formulář
Registrační formulář na stránkách Fumbi

Investovat do kryptoměn je přes Fumbi skutečně jednoduché. Na jejich internetových stránkách vyplníte svůj mail a heslo a po kliknutí na odkaz v mailu jste novými majiteli účtu.

Profil investora na investiční platformě Fumbi (recenze)
Profil investora na investiční platformě Fumbi

Účet je přehledný a může připomínat např. internetové bankovnictví. K prvnímu vkladu je nutný minimálně sken občanského průkazu. K platbě je možné použít bankovní převod anebo PayPal.

Pokud si nastavíte trvalý příkaz, můžete Fumbi chápat jako takový "spořící účet". Využívat možnost pravidelně investovat určitou částku přes Fumbi je určitě jednodušší, než pravidelně nakupovat portfolio kryptoměn v určitém poměru.

Co se týče bezpečnosti, firma si staví na tom, že splňuje veškeré zákony a právní předpisy všech zemí, ve kterých podniká, což u technologických novinek není vždy snadné.

Kryptoměny byly donedávna uschovávány na papírových peněženkách v sejfu, od léta roku 2020 funguje spolupráce s firmou Ledger Vault, která je světovým lídrem ve správě kryptoměn. Jejich systém umožňuje institucionální nastavení a několika úrovňovou správu.

Zároveň Ledger Vault poskytuje svým klientům i pojištění do výše 150 milionů dolarů.

Z hlediska bezpečnosti úschovy nakoupených měn tedy v podstatě není čeho se bát.

Jak funguje výběr peněz z Fumbi?

Pokud už kryptoměnovému trhu nevěříte a myslíte si, že kurzy kryptoměn již neporostou, nebo jednoduše potřebujete peníze na něco jiného, můžete si je z Fumbi vybrat na pár kliknutí. Bude vám stačit, když se po přihlášení do svého účtu zvolíte v horním menu možnost Výběr a vyplníte formulář.

Formulář pro výběr peněz z Fumbi
Formulář pro výběr peněz z Fumbi

Po vyplnění formuláře už bude následovat jenom hláška potvrzující váš výběr, která vám přijde i do e-mailu. Do pár dní byste poté měli mít peníze na svém účtu.

výběr peněz z Fumbi
Potvrzení výběru peněz

Shrnutí platformy Fumbi

Fumbi bych celkově shrnul jako netradiční, ale bezpečnou, vydělávající platformu, jejímž určitým mínusem jsou o něco vyšší poplatky, které mohou případný výnos snížit. Na druhou stranu, pokud se investor o kryptoměny nezajímá do hloubky, je toto poměrně snadný způsob investice, při kterém se možná vyplatí poplatky zaplatit.

Hlavním know-how, které může být případným důvodem do platformy vstoupit, je široké dynamické portfolio, jeho automatické balancování a zabezpečení držených kryptoměn.

To může alespoň částečně snížit riziko a volatilitu, která je pro kryptoměny typická, a může být velkým plusem hlavně pro širokou veřejnost, která nemá kapacitu sledovat dění na trhu.

Alternativa? Samostatný nákup kryptoměn

Je třeba se ale zamyslet nad tím, jestli je vůbec nabízená služba dostatečně potřebná pro konečného spotřebitele. Alternativou používání služby Fumbi je prostý nákup několika kryptoměn v kryptoměnové směnárně v nějakém poměru a její uložení do své vlastní peněženky.

Taková úschova je osvobozena od jakýchkoli licenčních poplatků nebo poplatků ze zisku. Je pravda, že hodnota bude více volatilní a nemusí se nám úplně povést načasování trhu. Je však třeba pamatovat na úskalí volby samostatné správy a úschovy kryptoměn. Špatný výběr kryptoměn nebo ztráta privátních klíčů může vést k úplné ztrátě majetku. Rovněž musíte mít určité jazykové a technické znalosti, pokud se rozhodnete pro tento rok. U Fumbi je to prostě snazší a bezpečnější.

Fumbi se chlubí tím, že investuje do 26 kryptoměn, okolo 90 % hodnoty ale tvoří jen dvě z nichBitcoin a Ethereum. Všechny ostatní pak mají zanedbatelný podíl hodnoty kolem jednoho procenta nebo i daleko méně – to se však může rychle změnit, pokud jedna z nich začne růst na hodnotě. Široké portfolio je proto třeba vnímat jako zajištění pro případy, že alternativní kryptoměny začnou předjíždět ty tradiční.

Otevřete si účet u Fumbi
Při registraci využijte promo kód finexcz a ihned získáte 100 Kč na svoji první investici a 7% slevu na poplatky!

Komu Fumbi doporučit?

Pro běžného člověka, který se snaží zainvestovat své drobnější úspory je zde spíše Fondee nebo Portu, které investují do bezpečnějších aktiv. Do kryptoměn se vždy musí vkládat pouze ty peníze, o které můžeme přijít.

Investiční platforma Fumbi si ale své příznivce, respektive klienty, rozhodně najde. Půjde ale spíš o jedince, kteří chtějí dlouhodobě a pravidelně investovat do kryptoměn a tím si okořenit své investiční portfolio. Neodradí je ani o něco vyšší poplatky a spíš je berou jako daň za to, že investování je zabezpečené a hlavně jednoduché.

Jednoduchost použití 95%
Přívětivost pro čechy 80%
Přívětivost platformy 90%
Poplatky 85%
Dostupné možnosti 85%
Registrace a verifikace 100%
Důvěryhodnost značky 85%
89 %
6. místo
Zajímavá investiční platforma
Zajímavá investiční platforma pro lidi, kteří chtějí investovat do kryptoměn i bez potřebných znalostí či zkušeností. Vysoké otenciální zhodnocení je však vyvážena nadprůměrnými poplatky.
  • Bezpečná investice do kryptoměn i bez předchozích znalostí
  • Automatický rebalancing
  • Nadprůměrné poplatky

Více informací o Fumbi

Jméno firmyFumbi
V češtině?
Sídlo společnostiTyršovo Nábrežie 12, Bratislava
Demo účet
Minimální vklad1 400 Kč
Minimální obchod1400 Kč
Poplatky za obchodPoplatek ve výši 1,49 % za konverzi z Kč do kryptoměn a naopak
Další poplatkyAž 7,9 % poplatek ze zisku a 2,99% licenční poplatek.
Měna účtuKč, EUR
Mobilní aplikace?
Poplatek investoraRočně až 3,5 % + další poplatky

Ohodnoťte společnost Fumbi


Diskuze k tomuto článku: 8 komentářů
Jan

Platforma se mi líbí, nicméně plánovaná investice se nekoná. Platforma aktuálně nepodporuje qr-kód. Z mého pohledu neomluvitelné ve fintechu investujícího do krypto. Chválím alespoň support, který reaguje okamžitě, i když „qr připravujeme..“ Ach jo.

Peto

Ak investovat jedine fumbi je to jednoducje a bez starosti pri vybere kryptomien o vsetko sa postaraju. pecka ja som v klude a nemusim sa stresovat

Honza

prosím o upřesnění, slevový kód Vámi poskytnutý je na první transakci nebo po celou dobu investování na fumbi účtem registrovaným s použitím kódu?
Děkuji

Portál Finex.cz
Odpověď na Honza

Dobrý den, Honzo, pokud se registrujete a zadáte slevový kód finex15, 15% sleva by k Vašemu účtu měla být přiřazena doživotně. :-)

Jirka
Odpověď na Portál Finex.cz

Kam se zadá slevový kód? Nikde jsem žádnou kolonku naviděl.

Portál Finex.cz
Odpověď na Jirka

Dobrý den, Jirko. Kód je nutné zadat hned v prvním registračním formuláři. Je tam kolonka s názvem „PROMO KÓD (NEPOVINNÉ)“.

Zobrazit další odpovědi (1)
Ivana

S Fumbi jsem začala investovat asi před rokem a půl. Byla jsem velmi spokojena, pro začátečníky, kteří se ještě neorientují a bojí nakupovat na burze, ideální. Poplatky jsou sice vyšší, ale je to bez práce a přemýšlení. Problém nastane, pokud po nějaké době zkušenosti získáte a jste schopni to, co dělá Fumbi, dělat sami, na svou zodpovědnost a na svůj účet. V tu chvíli vás napadne, že nechcete prodat to, co je na Fumbi, ale chcete převést na svou peněženku, abyste möhli se svými coiny hospodařit dle svého uvážení. A teď nastane problém – v aplikaci Fumbi je sice možnost zrušení úschovy, otevře se formulář, kam musíte vyplnit 30 různých adres peněženek pro každý coin zvlášť. Pokud se vám to podaří, domníváte se, že je splněno – ve svém účtu, ověřeni, přihlášeni svým heslem, jste vyplnili formulář. v jejich pravidlech se píše

4.4 Zrušení FUMBI Služeb Úschovy
Jste oprávněn zrušit FUMBI Služby Úschovy a vybrat veškerou své Kryptoměny. Zakliknutím příslušného tlačítka („Žádost o Zrušení Úschovy“) budete přesměrováni na formulář, ve kterém vyplníte veřejné adresy, na které chcete zaslat Vámi vybrané Kryptoměny. FUMBI Network ověří takové veřejné adresy a doručí Vaše Kryptoměny na veřejné adresy ve lhůtě jednoho (1) týdne ode dne Žádosti o Zrušení Úschovy. Vzhledem k tomu, že dojde k výběru všech Vašich Kryptoměn a zrušení FUMBI Služeb Úschovy, FUMBI Network zruší také Váš FUMBI Profil

ale pro vás platí mailem sdělené toto :

Formulář s Vašimi adresami je nutné notářsky ověřit a poté zaslat na adresu našeho sídla: Fumbi Network j. s. a., Krasovského 14, 851 01 Bratislava. Děkujeme.

Takže obstrukce, neochota, v dnešní době budu tisknou formulář a běžet k notáři ho ověřit a posílat poštou ? O tom se v jejich pravidlech nic nepíše.

Tak jen pro info, až budete chtít zrušit úschovu u Fumbi, dobře si to rozmyslete resp. dobře si rozmyslete, jestli s nimi chcete vůbec spolupracovat. Já tedy už rozhodně ne…

Miloslav

Do investic ve Fumbi jsem se pustil před měsícem. Perfektní. snad ani ty poplatky nejsou tak děsné. Vřele doporučuji. Po dvou pravidelných investicích už máme výnos. Je to jednoduché. Vše si nastavíte při tvorbě ůčtu, nebo později po jeho vytvoření. Zkouším 1500Kč měsíčně. Po půlroce se rozhodnu, co dál. Zatím spokojenost. Když něco potřebuji vysvětlit, napíšou. Investice v CZK posílám na jejich účet u FIO banky v ČR. Mám též účet u FIO, tak provádím investice převodem tzv. uvnitř banky. Je to bezpečnější a hlavně rychlejší!

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo