Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo DAX 40
DAX
Akciový index DAX 40 – Detail, hodnota, graf, historie (dříve DAX 30)
Váš kapitál je ohrožen*

18 000

-3 % za 7 dní

Logo DAX 40

Akciový index DAX 40 – Detail, hodnota, graf, historie (dříve DAX 30)

Aktuální hodnota indexu DAX 40
Graf DAX

18 000

-3 % za 7 dní

Váš kapitál je ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Informace o DAX 40

Index DAX (Deutscher Aktienindex) je výběrový akciový index, který reprezentuje hodnotu 40 největších firem zalistovaných na Frankfurtské burze. Často se také označuje jako DAX 40. Až do roku 2021 se však jednalo o index reprezentující 30 firem.

Index tvoří přibližně 75 % celkové hodnoty Frankfurtské burzy. Mezi stálice zalistované v tomto indexu patří například Allianz, Bayer, BASF a další giganti. Vývoj tohoto indexu reálně prezentuje ekonomickou situaci v Evropě a v hlavně v Německu. Jedná se o největší a nejdůležitější evropský index.

Tento index také patří mezi nejvíce obchodované na světě. O ekonomické zprávy, články a další tradingové materiály nouze rozhodně není. Setkáte se s nimi denně.

dax vyvoj za posledni rok
Vývoj indexu DAX za poslední rok

DAX nepatří mezi cenově vážené indexy. Počítá se podle objemu objednávek a tržní kapitalizace společností obsažených v tomto indexu. Historie indexu DAX sahá až do 80. let minulého století a počítá se od 30. 12. 1987. DAX40 byl spuštěn se základní hodnotou 1000 bodů. DAX index je německou obdobou Dow Jones Industrial Average na newyorské burze.

Info

TIP: Pokud nevíte, co vůbec indexy jsou, jak fungují a proč se vlastně počítají, doporučujeme přečíst si článek Burzovní indexy

Obsah článku index DAX:

Jak obchodovat DAX index?

Index DAX je typický tím, že poskytuje obchodníkům vysoký stupeň likvidity, dlouhé obchodní hodiny a malé obchodní poplatky (spread), což ocení nejeden obchodník. Je důležité podotknout, že DAX jako takový je pouze ukazatel ekonomiky a obchodovat se nedá. Existují ale instrumenty, s kterými můžete spekulovat na vývoj ceny DAXu. Jedná se o: CFD, Futures, Opce, ETF a další….

Obchodování tohoto indexu přitahuje především intradenní obchodníky, kteří chtějí vydělat na krátkodobých pohybech ceny. A důvodem je to, že DAX patří k těm nejvolatilnějších indexům v celé Evropě. K obchodování DAX můžete přistoupit dvěma způsoby.

Buď budete obchodovat denně, nebo jen jednou za pár dnů. Záleží na vás. Pokud máte čas na obchodování, můžete obchodovat intradenně. K tomu můžete využívat scalping. Pokud však čas není zrovna komoditou, kterou překypujete, vyzkoušet můžete swingové obchodování.

Každému vyhovuje něco jiného a občas trvá, než si každý přijde na to svoje. Dejte tomu čas a buďte trpěliví.

Kde můžete DAX 40 obchodovat?

Pokud se budeme bavit o obchodování DAX jako CFD, tedy přesněji DAX 40, máte hned několik možností.

Nic nenalezeno!

Co hýbe s cenou indexů?

Jelikož je DAX 40 oblíbený především pro intradenní obchodování, je rozhodně důležité znát faktory, které mohou ovlivnit jeho cenu během pár hodin. Pojďme se na některé faktory, které mohou vývoj ceny DAX ovlivnit, podívat.

  • Makroekonomická data (ty je dobré vždy sledovat)
  • Vývoj kurzu eura
  • Vývoj akcií jednotlivých společností, které jsou v indexu zařazeny (pokud by například nejsilnějšímu z 40 klesly akcie o 90%, na DAX by to mělo velký dopad)
  • Vliv Evropské centrální banky
  • A spousta dalších…

Vývoj DAX indexu v čase (výkonnost)

Jak jistě víte, německá ekonomika je největší ekonomikou v Evropě a 4. největší na světě a stále dlouhodobě roste. Což dokazuje i graf níže. Akcie, které jsou v Indexu zahrnuty, stále vylepšují svoje služby a produkty a je to vidět.

Z grafu je také krásně vidět největší nárůst, který přišel v 90. letech s příchodem internetu a telekomunikačních technologií.

dax index vyvoj
Index DAX vývoj

Proč se o tento index zajímat

  • DAX je největší a nejdůležitější evropský index
  • Jedná se o jeden z nejvíce obchodovaných instrumentů na světě
  • DAX je volatilní index
  • Index je složen z top 40 německých akcií (ekonomicky silné společnosti)
  • Skvělá příležitost pro obchodování

Zalistované firmy v DAX 40

DAX obchodní hodiny

Hlavní obchodní hodiny indexu DAX 40 na Xetra jsou mezi 09:00 a 17:30 SEČ. Je zde ale také možnost obchodovat v brzkých hodinách, jelikož Deutsche Börse počítá také pre-market DAX (08:00 – 09:00 SEČ).

Pozdní obchodování DAX je pak možné v časech (17:30 – 22:00 SEČ). Pozor ale! Každý instrument a trh má svou cenu a odlišné obchodovací hodiny.

Co si o indexu DAX myslíte? Vyzkoušíte si jeho obchodování? Pokud byste měli ohledně obchodování DAX nějaké dotazy, nebo se s námi chtěli podělit o vaše zkušenosti. Napište nám do komentářů pod tento příspěvek.

Další zdroje informací:

Více informací o DAX 40

Jméno indexuDAX 40
TickerDAX
Datum založení1988
Počet společností40
Ohodnoťte index DAX 40
8
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Indexy, které by vás mohly zajímat