Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměny: Jak fungují a jak na nich vydělat? Vysvětlení, seznam a kurzy kryptoměn

Kryptoměny: Jak fungují a jak na nich vydělat? Vysvětlení, seznam a kurzy kryptoměn

Kryptoměny zaznamenaly v posledních několika letech obrovský rozmach. Z téměř experimentálního projektu, jenž se v roce 2009 zrodil na internetovém fóru a nikdo o něm velmi dlouho nevěděl, se stal naprostý fenomén.

Společně s Bitcoinem tak vzniklo úplně nové odvětví. Postupem času se začaly objevovat jak kopie této kryptoměny, tak i mnoho úplně nových technologických řešení.

V roce 2017 či poté 2021 se Bitcoin dostal do celosvětového povědomí díky růstu jeho ceny, která se v těchto letech vyšplhala přes hranici 400 000 Kč a poté i daleko přes 1 000 000 Kč za 1 BTC.

Změn, které do světa kryptoměny přinesly, bychom napočítali ohromné množství. Nalezneme je v politice, ekonomikách různých států, v jednotlivých podnicích, ale stejně tak v myšlenkách osobní svobody a suverenity jednotlivců.

V tomto článku vás provedeme základy jak z pohledu technologie, tak reálného využití. Odhalíme zde i to, jakými způsoby lze pomocí kryptoměn vydělávat.

Pojďme se společně ponořit do vod kryptoměnového světa. Přece nechcete přijít o možnost být součástí této digitální revoluce!

Rychlé shrnutí
  • Kryptoměny jsou technologickým, ekonomickým i spekulativním fenoménem posledních 15 let. Od vzniku Bitcoinu a snahy o vytvoření alternativního platebního systému nabobtnalo kryptoměnové odvětví do obřích rozměrů a zaměstnává statisíce lidí.
  • Původní myšlenky, z kterých toto odvětví vzniklo, jsou svoboda, decentralizace, open-source, peer-to-peer a anonymita. Přes smysluplné hodnoty je svět kryptoměn však také místem, kde se nachází obrovské množství podvodů a nástrah, obezřetnost je tedy opravdu na místě.
  • Mezi nejznámější kryptoměny patří Bitcoin (BTC), chytrá síť Ethereum (ETH) a kryptoměna největší kryptoměnové burzy Binance označovaná jako BNB (BNB).

Obsah článku o kryptoměnách

Co jsou kryptoměny?

Ve stručnosti bychom mohli kryptoměny označit za elektronické platební systémy, které kladou největší důraz na decentralizaci, svobodu a na naprostou suverenitu jednotlivce.

Decentralizovaný systém je ten, který nemá centrální středisko řízení. V decentralizovaném systému existují uzly, které samostatně provozují celý systém. Pokud tedy jeden uzel z nějakého důvodu vypadne, neděje se vůbec nic a vše běží dál.

Opačným příkladem je systém centralizovaný, např. stát. Státní moc je většinou koncentrována do jednoho města. V případě vyřazení tohoto “centra moci” bude ochromena celá politická infrastruktura.

Zdroj: medium.com
Centralizované a decentralizované sítě
Centralizované a decentralizované sítě

Typů kryptoměn existuje spousta. Napodobeniny, projekty s nějakými malými rozdíly, ale mohou se také lišit v naprosto zásadních věcech a funkcích.

Každý den vznikají nové technologie a nápady. Původní myšlenka kryptoměn byla následující:

Platidlo, které pracuje na bázi P2P (Peer-to-Peer) sítě.

Každý uživatel je svým pánem a figuruje v pozici uzlu sítě. Každý uzel má stejná hlasovací práva a moc v řízení celého systému. O změnách a rozhodnutích hlasuje každý a vyhrává většina.

Z hlediska reálného fungování se dá něco takové představit jako vysokorychlostní předávání hotovosti. Jsou zde vždy dvě strany, žádný prostředník. Nikdo nemůže do transakce zasáhnout nebo jí zabránit. Takové uspořádání má hned několik výhod.

Rychlost

Jistě to sami znáte z běžného života: když posíláte peníze do zahraničí, je to drahé a pomalé.

Mnohdy i převod mezi bankami v České republice trvá několik dní. Důvodem jsou zákony, mezinárodní ustanovení, proces vyrovnávání plateb atd. Bankovní sektor je prostě prolezlý byrokracií.

Zde mají kryptoměny jasnou výhodu, neboť jejich provoz je zajišťován samotnými uživateli. Víceméně si to můžeme představit jako výměnu hotovosti mezi dvěma lidmi. Nejsou zde žádné zbytečné překážky, které by mohly předání bránit.

V případě kryptoměn lze ale takovou platbu udělat přes půl zeměkoule v řádu sekund, maximálně minut.

Transparentnost a zabezpečení

Dalším často uváděným důvodem bývá transparentnost a bezpečí. U klasického převodu přes bankovní účet se spoléháme na banku, že za nás vyřídí vše potřebné a že neudělá žádnou chybu. Je to velmi komfortní, ale přináší to celou řadu potenciálních problémů:

  • Banka drží naše peníze a může s nimi udělat cokoliv – zabavit je, zmrazit účty atd.
  • Banka zodpovídá za zabezpečení – chyby se dějí, hackerské útoky jsou na denním pořádku.
  • Banka musí držet naše data – rodné číslo či fotky průkazů.
  • Banky musí provozovat své vlastní centralizované systémy – jistě se vám už někdy stalo, že internetové bankovnictví nefungovalo jak mělo, či bylo úplně mimo provoz.

V případě kryptoměn podobné problémy neexistují. Naše mince existují v síti, kterou nikdo neovládá a uživatelé se ze sobeckých důvodu snaží udržet síť v perfektní kondici a provozu.

Poznámka

Proč by se o to někdo snažil? A ze sobeckých důvodů?Když zainvestujeme do svého vlastního domu, budeme se vší silou snažit o to, aby neměl popraskané zdi s plísní, budeme ho neustále uklízet apod. Zde je to stejné.

Uživatelé mají v systému své peníze. Z logiky se tak bude naprostá většina snažit o jeho správný chod, neboť nechce přijít o hodnotu své investice. Sobecké jednání je perfektním motorem.

Suverenita

Nepotřebujeme žádného prostředníka. Není nutná žádná firma či bankovní instituce. Dokud má člověk přístup k internetu, je schopný odesílat a přijímat platby.

Nikdo nás tak nemůže odstřihnout od našich peněz (např. z důvodu “špatného” politického názoru v totalitních režimech) a máme k nim přístup odkudkoliv na světě.

Úvodní představení máme za sebou. Teď společně otevřeme kapotu a popíšeme si motor kryptoměn. Nemusíte se vůbec bát, začneme zlehka. Když budete mít zájem, máme podrobné články o všem, co by vás jen mohlo zajímat.

Jak vlastně kryptoměny fungují?

Jak jsme si již řekli, kryptoměn existuje opravdu mnoho. Víceméně každá nabízí něco nového. Může se jednat o změnu jediného parametru, ale také o úplně jiný přístup k celému systému.

Kryptoměny mají několik částí. Nejprve si je popíšeme jednotlivě, a poté je spojíme do pochopitelného celku.

Blockchain

Blockchain je řetězec datových bloků, které jsou na sebe postupně navázané, a zároveň tou nejčastější datovou strukturou používanou u kryptoměn.

Každý blok je list transakcí, které se odehrály za nějaký časový úsek. V Bitcoinu má například jeden blok dobu tvorby v průměru 10 minut. U jiných kryptoměn může být čas nastaven jinak.

Pravděpodobně nejlepší metaforou pro blockchain je účetní kniha. Každý stránka má určitou velikost a vejde se do ní omezené množství transakcí. Stránky jsou očíslované, takže lze rozeznat jejich pořadí. Nalezneme na každé z nich také podpis, který dělá z každé stránky platný dokument.

Posledním údajem, který jednotlivé stránky obsahují, je tzv. hash předchozího listu.

Co je to Hash?

Tento údaj si můžeme představit jako řadu znaků. Vznikne tak, že určitá data vložíme do počítačového programu, který vše převede právě na hash. Mohli bychom se na tento údaj koukat jako na šifru.

Tyto čtyři údaje si následně přeložíme do řeči blockchainu:

  • Transakce – Zde se nic nemění.
  • Číslo stránky – V blockchainu se jedná o časový údaj (timestamp), který říká, kdy byl blok vytvořen.
  • Podpis – V bloku nalezneme určitý kód, kterému se říká nonce (bude důležitý při těžbě).
  • Hash – Předchozí stránka, která se vložila do počítačového algoritmu a přeložila se na řadu znaků.

Takto vypadá jeden blok.

Jednotlivé bloky BTC
Každý jednotlivý blok Bitcoinu obsahuje 4 základní údaje

Poznámka redakce. Tvrzení, že každá kryptoměna na světě využívá blockchain, není úplně správné. Kdybychom chtěli být z hlediska definic obecnější, řekli bychom, že každá kryptoměna používá technologii distribuované účetní knihy (DLT – Distributed Ledger Technology).

DLT v té úplně nejobecnější rovině představuje datovou strukturu distribuované databáze, do níž se informace o proběhlých transakcích ukládají.

Zdroj: Global blockchain benchmarking study, Cambridge Centre for Alternative Finance
Jak spolu souvisí distribuované databáze, distribuované účetní knihy a blockchainy?
Jak spolu souvisí distribuované databáze, distribuované účetní knihy a blockchainy?

Blockchain je v případě kryptoměn bezesporu tou nejrozšířenější variantou DLT, není však jedinou. Mezi jiné známé alternativy se řadí např. DAG (orientovaný acyklický graf). O tom, jak DAG funguje, se dočtete např. v článku o kryptoměně Nano.

V rámci zachování jednoduchosti článku se však dále budeme bavit pouze o blockchainu.

Ověřování transakcí

Aby byl peněžní systém důvěryhodný, potřebujeme proces, díky kterému bude možné překontrolovat, jestli je každý účastník čestný. Dnes jsme všichni zvyklí, že si někde vytvoříme účet a spoléháme se na to, že firma zajistí vše potřebné. Banka bude kontrolovat stav na účtech, bude zprostředkovávat platby atd.

Kryptoměny vznikly z jediného důvodu – aby mohl každý člověk fungovat bez těchto prostředníků. Avšak něco takového si žádá nový přístup k celé problematice.

Pokud je každý člověk svým pánem a má přístup do sítě, jak zajistíte, že nebude podvádět?

Řešení se při zpětném pohledu zdá jako banalita – každý dostane svou účetní knihu, která se aktualizuje v reálném čase. Každý tak vidí celou historii transakcí, vzniku jednotek a jejich pohyb. Uživatelé mají díky tomu možnost ověřit, že nikdo nepodvádí, nemnoží jednotky atp.

V kryptoměnovém systému říkáme těmto počítačům node či uzel sítě. Každý uživatel si u většiny kryptoměn může vytvořit svůj vlastní za relativně malé náklady. Jakmile se vše nainstaluje a stáhne, stává se člověk plnohodnotným členem sítě, neboť si může sám zajistit validitu transakcí.

Zabezpečení sítě proti změnám

Dalším zádrhelem je zabezpečení sítě. Díky uzlům nemůže nikdo kopírovat jednotky kryptoměn (mince). Objevuje se ale možnost toho, že někdo změní historickou transakci.

Mohla by tak nastat tato situace. Zákazník odešle bitcoiny za zboží obchodníkovi. Ten následně pošle nakoupené věci zákazníkovi. Nakupující se ale rozhodne podvádět, transakci zruší a ponechá si objednávku.[

Jak něčemu takovému zabránit? Či spíše z obecného pohledu – jak zabránit změně historie?

Zde se technologie rozdělila do dvou hlavních větví.

Proof-of-Work, aneb stará dobrá těžba

Nejstarší kryptoměna Bitcoin je postavena na tomto systému. Těžař je člověk, který vykonává určitou práci. Poskytuje výpočetní výkon svých zařízení k tomu, aby zabezpečil blockchain.

Ve zjednodušeném podání se jedná o hru na náhodu.

Cílem těžaře je vzít transakce, hash a časovou značku (timestamp) a vložit je do jednoho košíku. Následně pomocí svých těžebních stanic vytvoří náhodný kód – nonce, a přidá jej ke zbytku údajů. Nonce je naprosto náhodný.

Posledním krokem je přeložení celého košíku dat na hash. Jestliže má tento výsledný hash správný tvar (pravidla jsou předem známá), může blok uzavřít a napojit na blockchain.

Pokud je výsledný hash ve špatném tvaru, pak musí těžař vytvořit nový náhodný nonce a proces zopakovat.

Jeho odměna za úspěšně nalezený nonce a uzavřený blok jsou nově vytvořené jednotky (ty vznikají za každý nový blok) a poplatky za transakce v bloku.

Poznámka

Množství bitcoinů je omezené. Tento způsob tvorby nových jednotek je také důvod, proč je množství bitcoinových jednotek omezeno. Pravidla jsou pevně a neměnně nastavena tak, že při vzniku Bitcoinu se za každý uzavřený blok vydávalo 50 jednotek.

Po čtyřech letech fungování sítě se odměna automaticky snížila na 25. Za další čtyři roky na 12,5 a poté na 6,25. Tento proces se jmenuje půlení (halving) a bude pokračovat až do roku 2140. V té době bude odměna již tak malá, že nepůjde dále vydělit a vydávání jednotek se zastaví.

Proof-of-Stake

Proof-of-Stake můžeme najít například u Etherea 2.0, Cardana nebo Solany. Tento proces pracuje na jiném principu a lze ho poměrně dobře zjednodušit.

Představme si, že existuje klobouk pro losování čísel. Každý uživatel může vzít své jednotky a vyměnit je za nějaké množství papírků se svým jménem (výměna může proběhnout i zpětně). Čím více papírků s naším jménem je v klobouku, tím větší máme šanci na výhru.

Ten, jehož jméno se vytáhne, dostane možnost uzavřít blok a má právo na výhru v podobě nových jednotek a poplatků.

Jak tedy funguje to zabezpečení?

Uveďme si to na systému Proof-of-Work. Předně si musíme představit jedno pravidlo. Platný je pouze ten nejdelší blockchain.

Pokud budeme chtít změnit transakci, jež se udála 10 bloků zpět, budeme muset my sami transakci upravit a následně postupně těžit bloky tak dlouho, než předběhneme celou síť.

Krása tohoto systému spočívá v tom, že tento důkaz práce nelze obejít nijak jinak než dostatečným výpočetním výkonem.

I když se výpočetní výkon dá pronajmout či navýšit skrze velmi výkonné těžební stanice, situaci si můžeme zjednodušit tak, že se budeme dívat na jednotlivé těžební stanice jako na rovnocenné, tak to koneckonců na začátku bitcoinové éry i bylo – jednotlivé počítače těžařů byly vesměs stejně silné, protože se z větší části jednalo o osobní PC.

Jestliže bude do sítě zapojeno 10 milionů počítačů, pak musíme generovat výkon alespoň 10 000 001 počítačů, abychom měli alespoň teoretickou šanci na předběhnutí sítě a úspěšný podvod.

Předpokládá se, že těžařů Bitcoinu je přes milion, přičemž každý může mít neomezené množství těžařských stanic. Těžební výkon všech stanic dohromady, jinak označovaný také jako celkový hashrate sítě, dnes dosahuje astronomických hodnot.

V době psaní článku se hashrate Bitcoinu pohybuje okolo 428 EH/s, což je exahash za sekundu. To znamená, že veškeré těžební stroje na světě dohromady vygenerují cca 428 000 000 000 000 000 000 hashů za sekundu.

Aby byl podvodník úspěšný, musel by provést tzv. 51% útok, což ve zkratce znamená, že by jeho hashrate musel být větší, než hashrate všech zbylých těžařů na světě.

A ani to by mu nezajistilo úspěch, na další problém by narazil, kdyby se pokoušel změnit data o transakcích uložených až příliš hluboko v blockchainu. Čím starší blok by se snažil narušit, tím obtížnější by to bylo.

Poznámka redakce

51% útok u velkých kryptoměn, jako např. Bitcoin či Ethereum je vysoce nepravděpodobný, protože by byl extrémně drahý. Nebudeme daleko od pravdy, když budeme tvrdit, že by ho byl schopen provést snad jen rozvinutým státem sponzorovaný aktér.

Aby tento aktér byl 51% útoku na Bitcoin schopen vůbec dosáhnout, musel by si pořídit těžební hardware za desítky miliard dolarů. Další desítky miliard dolarů by ho ovšem stál provoz strojů, protože by jeho denní spotřeba elektřiny činila více než 500 MWh.

Po přečtení odstavce výše je vám asi jasné, že je šance na podvod minimální, nicméně není nulová.

Důležitým faktorem také je, že se rezilience sítě a s přímou úměrou i cena 51% útoku průměrně stále zvyšuje, protože stabilně roste i hashrate. Dá se tedy s rezervou tvrdit, že co se do blockchainu zapíše, to už nikdy nikdo nezmění.

Těžba, uzly, blockchain, bitcoiny… už se v tom trochu ztrácím. Nešlo by to ukázat na příkladu?

Uděláme si zde takový seznam kroků, které se vlastně odehrávají od první transakce až po uzavření bloku:

  1. Vytvoříme transakci.
  2. Pomocí uzlu jí ověříme a odešleme zbytku uzlů, které si ji také překontrolují.
  3. Validní transakce putuje do rukou těžařů.
  4. Každý těžař tvoří náhodný kód jménem nonce a přidává ho k transakcím a dalším údajům.
  5. Celý soubor dat vkládá do algoritmu a převádí jej na hash.
  6. Jestliže je hash špatný, vrací se o krok zpět a zkouší nový nonce.
  7. Pokud je nonce a následný hash správný, uzavírá blok a inkasuje odměnu.
  8. Blok se napojuje na blockchain a koloběh jde nanovo.

Krásně je vše vidět na následujícím obrázku. Jediným rozdílem je to, že zde se mluví o bloku s větším množstvím transakcí, zatímco v našem postupu jsme pracovali v první řadě jenom s naší transakcí.

průběh transakce u kryptoměn
Průběh transakcí u Bitcoinu

Pokud to stále není jasné, tak si z toho vůbec nedělejte starosti. Technologie kryptoměn je velmi odlišná od toho, s čím se běžně setkáváme. Je to jako puzzle – dílky postupně skládáte, až vám v jednu chvíli vynikne obraz. Musí to do sebe prostě zapadnout.

Poznámka

Pokud vás zajímá těžba Bitcoinu: Jak se těží Bitcoin? Co je to těžba bitcoinů a jak funguje?

Těžba jednotlivých kryptoměn se mírně liší. Pokud by vás spíše zajímala těžba Etherea, mrkněte na tento článek: Těžba Ethereum: Jak se Ethereum těží a vyplatí se to vůbec?

Kryptoměnové peněženky – Zde začíná to správné vlastnictví

Většina lidí si myslí, že jejich kryptoměny jsou nějakým způsobem uložené na směnárně, či v jejich peněžence. Pravda je ale úplně jiná.

Peněženka slouží pouze jako přístupový bod do sítě, neboť naše kryptoměny jsou jen záznamy v decentralizované účetní knize.

Tvrdíte, že kryptoměnová peněženka žádné kryptoměny neukládá? K čemu tedy je?

Přesně tak – ve své kryptoměnové peněžence žádné kryptoměny ve skutečnosti nemáte. Fungování peněženky nemá s vlastnictvím technicky nic společného.

Kryptoměnová peněženka je spíše terminál, skrz který dokážete přistupovat k vašim kryptoměnám uloženým na síti. To dokáže jednoduše tím, že má v sobě uložené vaše přístupové údaje, přesněji řečeno privátní klíče.

Poznámka

Pro uživatelskou přístupnost je privátní klíč přeložen do tzv. seedu – 12 až 24 anglických slov. Sami si to můžete vyzkoušet. Když budete zakládat novou peněženku, program vám tyto slova ukáže. Pečlivě si je zapište na nějaké fyzické místo, neboť jejich znalost je jedinou cestou, jak se ke kryptoměnám dostat.

Tvorba peněženky je víceméně proces tvorby privátního klíče. Z toho se následně odvozují adresy (podobné bankovním účtům), na kterých jsou uložené kryptoměny.

Privátní klíč je poté něco jako heslo či podpis potvrzující transakci z odvozené adresy. Peněženka je tak pouze program, který může nahlížet do veřejného a transparentního blockchainu uloženého na uzlech. Při provedení transakce peněženka propojí jednotlivé adresy (příjemce a odesílatele) a transakci z adresy potvrdí privátním klíčem.

Stačí seed a připojení k internetu. Tato vlastnost je také důvod, proč se ke svým kryptoměnám dokážete dostat kdykoliv a odkudkoliv na světě.

Dokud vlastníte privátní klíč, který má pro uživatelskou pohodlnost podobu 12 či 24 slov, můžete jej zadat do jakéhokoliv programu kryptoměnové peněženky a ta vás vždy napojí na vaše adresy.[/infobox]

Seed musíte velmi pečlivě střežit

Kryptoměny jsou o osobní svobodě a nezávislosti. S tou ale přichází i naprostá odpovědnost. Seed slouží jako přístupový údaj k manipulaci s kryptoměnami na vašich adresách:

  • Pokud ho ztratíte, už ho nikdo nikdy nevrátí a vaše kryptoměny jsou nenávratně pryč.
  • Jestliže ho získá někdo jiný, má z pohledu sítě stejná práva jako vy, tedy může vaše kryptoměny bez jakýchkoliv problémů ukrást.

Doporučujeme proto seed zapsat na nějaké fyzické místo. Papír, který neztratíte, je jistě dostatečný, ale mnohem lepší je vygravírovat seed na nějakou kovovou tabulku, preferovaně takovou, která přežije i požár v nepoškozeném stavu. Případně využít i jiné technologie, jako například Shamir Backup.

Druhy kryptoměnových peněženek

V základu se kryptoměnové peněženky dělí na dva druhy – softwarové a hardwarové.

Pokud se budeme bavit o softwarových peněženkách, tak se prakticky jedná o programy do počítače či aplikace na telefon, které se chovají podobně jako software internetového bankovnictví.

Různé varianty nabízejí použití pinu, přístupového hesla či otisku prstu. Příkladem softwarových peněženek je např. MetaMask, Trust Wallet, MyEtherWallet či Blue Wallet.

Hardwarové peněženky si pak můžete představit jako USB flash disk nebo malou krabičku, na kterou lze přístupové údaje ke kryptoměnám nahrát.

Největším plusem je fakt, že podpisy transakcí probíhají v offline režimu a online datových toků se účastní už pouze definitivně bezpečná část komunikace. Z tohoto důvodu jsou hardwarové peněženky mnohem bezpečnější, než softwarové, a jejich použití důrazně doporučujeme. Mezi ty nejlepší varianty patří Trezor nebo Ledger.

Favorit redakce

Výhody
  • Český výrobek
  • Na rozdíl od Ledgeru je v češtině
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Společnost musela zrušit kdysi oblíbený coinjoin (mixér)

Peněženky je možné dodatečně rozdělit podle toho, jestli máte privátní klíče pod plnou kontrolou přímo vy, či se nacházejí na nějakých serverech společnosti stojící za peněženkou.

  • Custodial peněženky – Tou horší variantou jsou peněženky plnohodnotně spravované nějakou centralizovanou společností. Takto fungují např. vaše zákaznické účty na směnárnách či burzách, ale i některé samotné kryptoměnové peněženky, např. Wallet of Satoshi.
  • Non-custodial – Privátní klíče jsou přímo pod vaší plnou kontrolou, nemusíte tedy vkládat důvěru do rukou nějaké centralizované autority. Zároveň ale za vše nesete plnou zodpovědnost, pokud přístupové údaje ztratíte, neexistuje zde žádná zákaznická podpora, která by vám vygenerovala nové. Příkladem non-custodial peněženek jsou všechny hardwarové a většina softwarových, jmenovitě např. MetaMask nebo Blue Wallet v plné funkčnosti.

Jak je možné, že kryptoměny mají nějakou hodnotu?

Hodnota je čistě subjektivní záležitost a odvíjí se od mnoha faktorů. Některé z nich jsou například:

  • Jestli má věc či služba nějaké využití (to může být samozřejmě i spekulování na růst ceny).
  • Jak dostupná je, příp. kolik jí je. Omezené množství zavádí princip vzácnosti.
  • Vyhlídky do budoucna – jaké využití kryptoměny najdou např. za 5 let?

V dnešním světě je hodnota reprezentována ve většině případů cenou, kterou jsou lidé ochotni zaplatit v nějaké měně.

Poznámka

Například v barterovém obchodu je cena znázorněna ve stylu:

  • 1 chléb za 2 ryby.
  • 1 pár bot za 4 trička.

Jistě byste řekli, že vaše rodinné fotoalbum má pro vás nevyčíslitelnou hodnotu. Avšak pro kohokoliv jiného má pravděpodobně pouze cenu papíru, na kterém jsou fotografie natištěné.

S kryptoměnami je to stejné. Hodnota kryptoměn je stejně jako hodnota všeho ostatního dána tím, kolik jsou lidé ochotni za ně zaplatit.

Hodnotu (cenu) kryptoměn tedy určuje poptávka a nabídka lidí. Ta se v reálném světě tvoří v obchodech a průmyslu, u kryptoměn se střetává na kryptoměnových burzách.

Seznam kryptoměn – Jaké existují kryptoměny?

Určitě jste slyšeli o Bitcoinu, ale to zdaleka není jediná kryptoměna. Kryptoměn existují tisíce.

Na stránkách Coinmarketcap.com, jednom z nejpoužívajších cenových portálů, jich najdeme přes 23 000, to je ale ve skutečnosti jen pouhý zlomek celkového počtu dosud vytvořených a i zaniklých kryptoměn. Pokud vezmeme v úvahu i počet jednotlivých tokenů, dostáváme se na čísla v řádech milionů.

Hodně kryptoměn funguje na velmi podobném systému jako Bitcoin, jiné jsou zcela odlišné. Je také nutné podotknout, že mezi kryptoměny se řadí i jednotlivé tokeny a dokonce i NFT.

U nás na webu najdete detailní recenze a kurzy kryptoměn s největším potenciálem se uchytit na trhu, a to včetně informace o historické a aktuální ceně. A pokud máte zájem právě o zmíněné NFT, dočtete se u nás vše o těch nejznámějších a nejlepších kolekcích a NFT tržištích, na nichž si některé NFT z těchto kolekcí můžete ihned koupit.

Jak na kryptoměnách vydělat?

obchodnik s kryptomenamiTo je otázka, kterou si zřejmě denně pokládá obrovská spousta lidí. Způsobů, jak na kryptoměnách vydělat, je hned několik.

Co tedy udělat, abych na kryptoměnách vydělal peníze?

  • Kryptoměny můžete koupit a čekat, jak se kurz bude vyvíjet. Za nějakou dobu je můžete případně se ziskem prodat.
  • S kryptoměnami můžete obchodovat, aniž byste je vůbec museli kupovat a držet. Firem, u kterých lze na růst či pokles kryptoměn spekulovat, dnes existuje celá řada.
  • Těžení kryptoměn. Dříve by tato možnost patřila ke způsobům, jak na kryptoměnách vydělat, ale v dnešní době to tak jednoduché není. Je potřeba kapitál, levná elektřina a zkušenosti. Zde jde o závody na efektivitu, které většina lidí nezvládne dosáhnout.
  • Ve světě kryptoměn můžete také využít mnoha nástrojů, které většinou stojí na principech decentralizovaných financí (DeFi). Díky tomu tak můžete své kryptoměny zhodnocovat se zajímavým úrokem, který nezřídka kdy dosahuje i více než 10 % ročně.Strategií pro zhodnocování kryptoměn můžete také kombinovat více najednou a dosáhnout tak skládajícího se úročení. Více informací naleznete v článcích o stakingu a yield farmingu.

Vývoj kryptoměn do budoucna

Obrovská výhoda kryptoměn je v tom, že ceny kryptoměn dlouhodobě, až na přirozené výkyvy, již řadu let neustále rostou. Jsou sice proslulé svou silnou volatilitou (propady trhu o 30 či 40 % nejsou nic výjimečného), růstový trend si v globálním měřítku ovšem stále udržují.

Nejpodstatnější je ale skutečnost, že se kryptoměny v čase vyvíjí, a to velmi rychlým tempem. Existují příklady kryptoměn specializujících se na vyřešení různých světových problémů.

Mohou pomáhat charitativně, optimalizovat různá technická řešení v podnikových infrastrukturách či poskytnout nový alternativní decentralizovaný platební systém, který je aplikovatelný i ve světových oblastech, v nichž tradiční státní měny selhávají. O kladném budoucím vývoji vnitřní hodnoty kryptoměn tak není pochyb.

Info

Pozitivní dosavadní vývoj ceny samozřejmě negarantuje podobný vývoj i v budoucnosti. Ovšem vzhledem k přidané hodnotě, kterou kryptoměny přinášejí, a jejich nesporné využitelnosti, se dá kladný vývoj v širším měřítku předpokládat.

Hodnota všech kryptoměn dosahuje celkové tržní kapitalizace biliony amerických dolarů.

Je zřejmé, že kryptoměny už dávno nelze považovat za pouhý koníček skupiny ajťáckých koumáků nebo pochybný prostředek k obchodování s ilegálním zbožím přes internet, ačkoliv jsou kryptoměny vzhledem ke své decentralizaci a možné anonymizaci využívány i k těmto činnostem.

Během několika let se kryptoměny staly alternativou k tradičním měnám a začínají prostupovat do spousty oborů a oblastí lidské činnosti.

Kde a jak nakoupit kryptoměny?

Nakupovat či prodávat kryptoměny je dnes již velmi jednoduché. Zaregistrujete se na online směnárně (např. naše směnárna Finex, český SimpleCoin či Anycoin), tam svoje peníze, např. koruny či eura, směníte za kryptoměnu v určitém kurzu, a můžete začít obchodovat.

Pokud nebudete nakupovat příliš vysoké částky najednou, nebudete ani nutně muset podstupovat KYC ověření, což prakticky znamená ověření totožnosti.

Základní kryptoměny, zejména tedy Bitcoin, lze koupit i v automatech, ale mnohem větší výběr máte v online směnárnách (jako např. CoinBank, Anycoin či Kriptomat).

Ne všechny směnárny jsou ale zcela legitimní, proto je třeba používat pouze ty ověřené. My máme vyzkoušené a ověřené následující:

Favorit redakce

Výběr
redakce
Směnárna
2024
Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pokročilým řešením je nákup kryptoměn na kryptoměnových burzách, na nichž i samotné směnárny vypsané výše operují. Rozhraní řady burz, např. Binance, je kompletně v češtině a nabízí i jeho zjednodušenou verzi.

Kryptoměny na burzách můžete nakoupit buď tak, že si na ně vložíte eura či dolary a za ně pak nákup uskutečníte, či rovnou přes kreditní nebo debetní kartu, což je ovšem za mírně vyšší poplatek.

Ještě vyšším levelem je pak nákup kryptoměn i skrze nějaké kryptoměnové peněženky či samotné decentralizované burzy. To je možné pouze u některých platforem, přesněji u těch, které mají integrované služby nějakého z platebních poskytovatelů, např. MoonPay nebo Transak. To vám umožní nákup za eura či dolary, které ještě před samotnou transakcí vaše banka smění za koruny. Takové služby poskytuje např. kryptoměnová peněženka MetaMask.

Obchodování s kryptoměnami

Ceny kryptoměn se neustále mění a právě na těchto změnách a výkyvech je možné vydělat. Pokud nakoupíte bitcoin za cenu 1 000 dolarů a prodáte ho o chvíli později za 1 500 dolarů, vydělali jste si 500 dolarů (cca 11 000 Kč).

Takové obchodování je dnes možné provádět už velmi jednoduše, a dokonce lze využít i tzv. pákového efektu, který dokáže znásobit potenciální výdělky.

TIP

I když výše popsaný příklad vypadá pohádkově, je nutné podotknout, že je obchodování kryptoměn oproti jejich prostému držení značně rizikové. Potenciální míra výdělku se úměrně i s mírou rizika ještě zvyšuje při použití zmíněného pákového efektu.

Při využití např. desetinásobné páky stejného výdělku dosáhnete desetkrát rychleji. Pokud ovšem cena klesne pod určitý práh likvidace, který je při využití vysoké páky u otevírací ceny velmi blízko, o vše bez náhrady přijdete.

Spekulovat, obchodovat s nimi, využívat páku a vydělávat na kryptoměnách můžete i bez toho, abyste jakoukoli kryptoměnu vlastnili. Stačí si založit účet u některého z brokerů, kteří obchodování s kryptoměnami umožňují, třeba v podobě CFD.

Níže naleznete seznam našich TOP 3 prověřených a důvěryhodných platforem pro obchodování kryptoměn:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 82 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

FAQ: Často kladené otázky ohledně kryptoměn

Je přirozené, že pokud si o kryptoměnách teprve zjišťujete informace, určitě máte nějaké dotazy. My jsme ty nejčastější otázky na téma kryptoměn shrnuli níže. Stačí kliknout na otázku a rozbalí se odpověď.

Co jsou kryptoměny?

Kryptoměny jsou novodobé digitální platidlo, které vzniklo za účelem větší transparentnosti, rychlosti a bezpečnosti plateb. Kryptoměn existuje velké množství a každá z nich byla vytvořena z jiného důvodu. Stejně tak mají všechny jinou hodnotu. Nejznámějším zástupcem digitálních měn je samozřejmě všem známý Bitcoin.

Proč se o kryptoměny zajímat?

V posledních letech zažívají kryptoměny obrovský mediální boom, což přispívá k dlouhodobému nárůstu jejich hodnoty a obecně k jejich obrovskému rozšíření. Mnoho lidí za kryptoměnami vidí způsob, jak si vydělat peníze a používají je pouze pro spekulaci. Pak je tu ale druhá skupina lidí (firmy, korporace, jedinci), která za kryptoměnami vidí něco víc a investuje spíše do technologie jako takové. Kryptoměny je samozřejmě možné využívat i k placení. Není už pozdě do kryptoměn investovat? Více v tomto článku.

Využívají se kryptoměny v reálném světě?

Ano – a možností k využití kryptoměn stále přibývá! Především díky Bitcoinu se kryptoměny dostaly do povědomí opravdu široké veřejnosti a nyní je možné s nimi zaplatit na stovkách míst v České republice. Jedná se o služby, e-shopy (Alza, Sluchátka.net…), soukromníky atp. V České republice je k dispozici více než 50 bankomatů, kde můžete kryptoměny nakupovat a prodávat. Jak na to vám poradíme v článku Jak nakoupit nebo prodat bitcoiny v automatu.

Jak je možné, že nějaká kryptoměna vůbec existuje? Nejsou to jen nějaká čísla na internetu? Jak to funguje?

Řada lidí nechápe, že něco jako kryptoměny vůbec může existovat a že jsou dokonce lidé, kteří jsou ochotni do kryptoměn vložit své těžce vydělané peníze. Ale je to tak! Podle průzkumu Evropské centrální banky již 10 % Evropanů někdy nějakou kryptoměnu vlastnilo. Ale co to znamená?

Kryptoměny existují díky matematicky a softwarově velice propracovaným systémům. Konkrétně se jedná o asymetrickou kryptografii, Peer-to-Peer sítě a decentralizaci. Tyto prvky pak souhrnně tvoří blockchain – ten naprostou většinu kryptoměn “pohání”. Jestli vás zajímá více, navštivte náš článek: Co je to blockchain a jak funguje?

Ve skutečnosti se tedy nejedná pouze o “nějaká čísla na internetu”, ale o vysoce zabezpečený a propracovaný systém, kterým by bylo v budoucnu teoreticky možné nahradit veškeré banky. Kryptoměny nelze zničit, existují neustále, a to právě zapsané v již zmíněném blockchainu, odkud je nelze vymazat. Kopii tohoto blockchainu uchovávají a aktualizují miliony uživatelů po celém světě, kteří se starají o to, aby síť fungovala, platby byly rychle zpracovávány a nikomu se žádná kryptoměna neztratila. Více informací o těžení můžete nalézt zde: Co je těžba kryptoměn?

Jak je možné, že kryptoměny mají vůbec nějakou hodnotu? Co ji garantuje?

Celý princip je jednoduchý. Hodnota samotných kryptoměn (například kurz bitcoinu) se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií, nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za danou kryptoměnu ochotni zaplatit, tvoří její cenu. Popularita, potenciální využití do budoucna nejen jako platidla, akceptace kryptoměn – to vše a ještě více má na vývoj ceny kryptoměn vliv.

Kde kryptoměny získat (koupit)?

Jak jsme psali na této stránce výše, způsobů existuje víc než dost a v posledních několika letech se opravdu zjednodušily. Kryptoměny si dnes můžete koupit rovnou za české koruny na českých směnárnách, bez jakýchkoliv překážek. Na našich stránkách naleznete recenze těch nejlepších směnáren včetně návodů, jak na nich kryptoměny nakoupit.

Stručně – jaké jsou tedy způsoby nákupu?

  • Prvním způsobem, jak kryptoměny získat, je koupit si je v některém z krypto-automatů. Jak na to, jsme psali zde.
  • Dalším způsobem je nákup kryptoměn online – prostřednictvím burz či směnáren. Výhoda tohoto způsobu je především v rychlosti a mnohem větším výběru kryptoměn než v automatech. Podobně lze kromě směnárny využít i služby dalších jednotlivců s opačným záměrem než vy: někdo, kdo kryptoměny má a chce je prodat. Takto můžete kryptoměny nakoupit např. na LocalBitcoins.
  • Další možností je pak těžba kryptoměn, která už ale v dnešní době vyjde hodně draho a celkově se už pro jednotlivce bez větších investic či opravdu levné energie nevyplatí, alespoň ne v případě Bitcoinu.

Za nás je nejlepším způsobem nákupu kryptoměn jednoznačně nákup v online směnárnách, jako jsou např. české Anycoin, CoinBank, SimpleCoin či americká Coinbase. Jak na to? Návod: Jak koupit bitcoin? Nákup bitcoinu krok za krokem

Můžu i já díky kryptoměnám vydělat peníze? Jak na to?

Ano – můžete! A to je také ten hlavní důvod, proč se řada lidí o kryptoměny tolik zajímá. Vydělat peníze pomocí kryptoměn můžete několika způsoby.

  • Buďto kryptoměny nakoupíte a budete s nimi obchodovat, tedy budete se snažit predikovat vývoj jejich ceny a následně na jejich růstu/poklesu vydělat. Jednoduše koupíte např. bitcoin za 1 000 Kč, poté ho za 1 400 Kč prodáte a počkáte, až cena znovu klesne, abyste ho mohli za 1 000 Kč znovu koupit – a tak stále dokola.
  • Druhou (snazší) možností pak je jednoduše kryptoměnu koupit a takzvaně ji HODLovat – držet ji a čekat. Funguje to tak, že nakoupené kryptoměny držíte, případné propady cen se snažíte přečkat a spoléháte se na dlouhodobý potenciál kryptoměn a s tím spojený růst ceny.
  • Třetí možností je pasivní příjem z kryptoměn, k tomu ale nějaké kryptoměny musíte již držet. Tyto kryptoměny můžete dále zhodnocovat např. skrze staking, což je velmi podobné spořícím účtům v bance. Pokročilé strategie jejich zhodnocování pak souhrnně zastřešuje pojem yield farming. Pro nováčky může být tato oblast kryptoměn doslova španělská vesnice, pokud se v tom ale naučíte chodit, můžete tím generovat slušný měsíční příjem za přítomnosti mnohem nižšího rizika, než při obchodování.

Kryptoměnový svět se stále vyvíjí a s tím průběžně vznikají a zase zanikají různé způsoby možného výdělku. Pokud bychom ale měli zmínit ještě nějaké možnosti, neodmyslitelně k nim patří i novodobé šílenství kolem NFT, z nichž ceny některých dosahují doslova šílených hodnot. Zároveň je možné kryptoměny získat úplně zdarma – např. skrze airdropy nebo pomocí hraní her. Ano, kryptoměny můžete vydělávat i hraním na počítači.

Měl/a bych si kryptoměny koupit? Jaké? A měl/a bych ještě čekat, nebo to udělat nyní?

Rozhodnutí kdy a zda vůbec nějaké kryptoměny koupíte, je samozřejmě čistě na vás. Jestli chcete nějaké peníze investovat, tak to ale dělejte s rozvahou a nenechte se unést nesmyslnou vidinou rychlého zisku. Zejména v časech těch nejvyšších cen, které často předcházejí prudké poklesy, můžete pociťovat velmi silné FOMO.

Odpověď na otázku, kdy kryptoměny koupit, vám bohužel dát nemůžeme. Nikdo, ani ten nejlepší investor na světě, neví, jestli je aktuální kurz dané kryptoměny zrovna na vrcholu a brzy spadne, nebo jestli je právě pro nákup nejlepší čas.

Dejte si však pozor na investování do neznámých nových kryptoměn, které bývají často nabízeny formou placené reklamy (jako BitConnect) nebo i osobním doporučením. Tak například fungovala kryptoměna OneCoin, která po několika letech “vývoje” ztroskotala a všichni investoři o své peníze přišli. O podvodech v kryptoměnovém světě již nějakou dobu zde na webu informujeme v sekci Kryptoměny: Podvody.

Budou tu kryptoměny i za 5, 10, 50 let? Není to jen bublina?

To samozřejmě nikdo neví. Zmizet ale kryptoměny už z principu jednoduše nemohou. To pouze v případě, že by jim už doslova nikdo (ani jedna osoba) nevěřil. Dokud totiž bude spuštěný alespoň jeden počítač s kopií blockchainu, kryptoměny budou fungovat. Nyní jsou takových počítačů po celém světě statisíce.

Na to, aby kryptoměny vymizely, už prostoupily příliš hluboko do společnosti. Už jen samotný Bitcoin v řadě událostí ukázal svou ohromnou sílu, příkladem mohou být např. dotace Ukrajině kvůli válečnému konfliktu s Ruskem. Technologie kryptoměn však našla využití i v jiných oblastech, než jen v pouhých platebních systémech:

  • Kryptoměna LTO Network poskytuje své služby Organizaci spojených národů. Jedním z jejich projektů byla tvorba nové databáze pro územní registr v Afghanistánu.
  • Kryptoměna Celo je jednou z předních charitativních kryptoměn. Se svým projektem impactMarket poskytuje pomoc lidem v rozvojových státech. Nabízí materiální pomoc a bezpodmínečný základní příjem, který rozděluje z vybraných prostředků od dárců.
  • Kryptoměna Callisto Network chce implementovat blockchain do infrastruktury veřejné hromadné dopravy, na tomto záměru pracuje s českou společností Invictus a s Dopravní fakultou ČVUT v Praze.

Příklady výše jsou jen pomyslný viditelný vrchol ledovce, svět kryptoměn je dnes již velmi rozvinutý a rozmanitý, a kdybychom měli uvést příklady kryptoměnových projektů ze všech průmyslových, charitativních, vědeckých či socio-ekonomických oblastí, rychle bychom přesáhli rozsah tohoto článku.

Ve zkratce lze říci, že využití a vnitřní hodnota kryptoměn neustále stabilně roste, a to i když tomu mnohdy kvůli své volatilitě neodpovídá cena. Naše nezaujaté pohledy každý rok shrnujeme do predikcí shrnujících jak události z minulého roku, tak i očekávání na rok další. Přečtěte si např.: Velká predikce kryptoměn na rok 2022. Co se stane s Bitcoinem a ostatními kryptoměnami, přijde ještě růst, nebo naopak propad?

Jak na kryptoměny nahlíží zákon v České republice?

V České republice jsou všechny kryptoměny legální a nemusíte se bát, že byste z toho měli nějaké trable.

Z pohledu státních orgánů jsou kryptoměny považovány za nehmotný movitý majetek. Česká národní banka je totiž coby peněžní prostředky neuznává. Nákup a prodej kryptoměn tedy nepovažuje za platební službu. Kryptoměny nejsou z pohledu ČNB virtuálními penězi, cizí měnou a ani je nelze považovat za obdobu cenného papíru.

Musí se danit příjmy z kryptoměn?

Státní orgány v České republice nahlíží na kryptoměny jako na nehmotný movitý majetek, a tak se tedy příjem z obchodování kryptoměn daní podle § 10 Ostatní příjmy uvedeného v Zákoně o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., přičemž pro fyzické osoby platí 15% daň.

Výpočet je však trochu složitý, a to hlavně v případě, že kryptoměny nakupujete a prodáváte pravidelně, nebo dokonce peníze “přelíváte” mezi jednotlivými kryptoměnami tam a zpět. Detailní článek na toto téma naleznete zde: Jak danit zisky z kryptoměn.

Kryptoměny už mám. A teď kde je uchovávat?

Pokud se rozhodnete si nějaké kryptoměny koupit, měli byste také vědět, jak je bezpečně skladovat. Nebylo by to poprvé ani naposledy, co by byl někdo kvůli své vlastní nepozornosti o svoje kryptoměny okraden.

Bezpečné uchování vašich virtuálních mincí není vždy samozřejmé a měli byste s nimi nakládat obezřetně a zodpovědně. Pokud plánujete nakoupit nějaký větší objem kryptoměn, určitě doporučujeme zajistit si vysoce zabezpečenou hardware peněženku (např. Trezor).

Jestli se ale chystáte nakoupit jen tak na zkoušku za několik set nebo několik tisíc korun, klidně si kryptoměny můžete nechat na burze/směnárně, nebo využít nějakou mobilní či desktopovou peněženku. Více o tom, jakou peněženku vybrat, se dočtete v rubrice Kompletní informace o krypto peněženkách.

Jaký je rozdíl mezi směnárnou, burzou a peněženkou?

Kryptoměnové burzy fungují naprosto jednoduše. Burzy jsou pouze prostředníkem pro střetávání poptávky a nabídky, stejně jako například akciová nebo komoditní burza. Na burzách jsou připojeny miliony lidí (obchodníků) a lze je rozdělit na dva tábory. Ti, kteří kryptoměny prodávají, a ti, kdo kryptoměny kupují. Podle toho, za jakou cenu se obchody provádějí, se tvoří cena. Burza je tedy jen místo, kde můžete koupit či prodat kryptoměny od někoho jiného.

Krypto směnárny fungují na stejném principu jako klasické směnárny, které znáte z běžného života. Směnárna si sama určí nějakou hodnotu a za tu vám kryptoměnu prodá. Neprobíhá tam směna mezi dvěma lidmi, ale mezi obchodníkem a směnárnou. Cena tedy není tvořená nabídkou a poptávkou, nýbrž směnárnou samotnou, která sama nese riziko, že se cena změní a ona bude ve ztrátě. Proto jsou směnárny o něco méně výhodné než burzy.

Kryptoměnové peněženky slouží hlavně k uchovávání nakoupených kryptoměn a se směnárnami a burzami nemají prakticky nic společného. I když některé peněženky nabízejí možnost nakoupit kryptoměny přímo u nich, tak kompletní význam peněženek se pořád liší.

Abychom vám pomohli s výběrem burzy, směnárny a peněženky, zde jsou naše tři rychlá doporučení na každou z nich:

Na co bych si měl/a dát pozor?

Ať už se rozhodnete s kryptoměnami obchodovat s pomocí technické analýzy, nebo je chcete jen nakoupit, měli byste si dát pozor na podvodníky a podvodné systémy, kterými se internet jenom hemží.

Zaručené systémy na výdělek, garantované procentuální měsíční zhodnocení kryptoměn a podobné nesmysly snad zmiňovat ani nemusíme. Pokaždé, když se rozhodnete do něčeho investovat peníze, tak si to důkladně prověřte! Zde na webu se snažíme před těmi nejznámějšími a nejhoršími podvody varovat, ale bohužel není v našich silách odhalit vše.

Dejte si také pozor na ICO coiny, které bývají často zmiňovány v souvislosti s krypto-podvody.

Jak mám tedy začít? Registrací u směnárny, nebo se vzdělávat?

Způsobů jak začít je hned několik. Buďto si můžete kryptoměny hned koupit na nějaké námi doporučené burze či směnárně, anebo si můžete o kryptoměnách nejdříve začít zjišťovat více informací.

Ať už se rozhodnete tak, nebo tak, vždy se snažte o dané věci dozvědět co nejvíce, abyste na ni měli objektivní pohled! Pokud jste začátečníky, určitě si nastudujte peněženky, burzy, směnárny, blockchain a spoustu dalších věcí. Vše, pečlivě zpracované, naleznete u nás na webu.

Začátečníkům doporučujeme následující postup:

  1. Stáhněte si mobilní peněženku Coinomi.
  2. Na směnárně SimpleCoin si kupte bitcoin třeba za 500 Kč pomocí bankovního převodu.
  3. Nechte si své bitcoiny poslat do peněženky. Pro nákup použijte adresu peněženky, kterou vygenerovala aplikace Coinomi.
  4. Zkuste kryptoměnou něco zaplatit. Ať už se jedná o kávu v Paralelní Polis nebo třeba svůj nákup na Alze. Důležité je zkusit si provést transakci, ať víte, jak kryptoměny fungují.

Čtyři kroky zmíněné výše by vám pro začátek měly stačit. Poté si můžete otevřít účet, např. u směnárny/burzy Binance, kam si bitcoiny z vaší peněženky převedete, a můžete si je směnit za jinou kryptoměnu.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
111
14

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Kryptoměny: Jak fungují a jak na nich vydělat? Vysvětlení, seznam a kurzy kryptoměn