Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny

Kryptoměny ▶️ Jak fungují a jak na nich vydělat? Vysvětlení, seznam a kurzy kryptoměn

Kryptoměny ▶️ Jak fungují a jak na nich vydělat? Vysvětlení, seznam a kurzy kryptoměn

Změnu, kterou kryptoměny vnesly nejen do světa financí, ale i do politiky, ekonomiky či svobody, nelze přehlížet. Přestože mnozí lidé existenci kryptoměn ještě nezaznamenali, jiní jimi už dávno platí v obchodech i mezi sebou, nebo díky kryptoměnám již dávno vydělávají peníze.

Možnosti jsou ve světě kryptoměn nespočetné. Díky nim se všem lidem na světě naskýtá možnost provádět převody financí okamžitě, levně, bezpečně a napřímo.

Obsah článku o kryptoměnách

1.Co jsou kryptoměny?2.Jak fungují kryptoměny?3.Co jsou kryptoměnové peněženky?4.Jaktože mají kryptoměny hodnotu?5.Seznam kryptoměn – Jaké existují kryptoměny?6.Jak na kryptoměnách vydělat7.Kde koupit kryptoměny?8.Obchodování s kryptoměnami9.Často kladené otázky (FAQ) ke kryptoměnám10.Naše články o kryptoměnách

Co to jsou kryptoměny, proč vznikly a jak je využít v obchodování i v soukromém životě? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v tomto článku, tak čtěte dál!

Ačkoli mluvíme o kryptoměnách, spousta z nich má o mnohem hlubší smysl a neslouží pouze jako novodobé platidlo. Ve světě kryptoměn se denně objevují technologické inovace a novinky, které je důležité sledovat.

Mnohé firmy, jedinci či korporace investují do kryptoměn obrovské peníze a vidí v nich budoucnost. Pojďte se s kryptoměnami proto seznámit blíže a pochopit, proč se o nich poslední roky tolik mluví. Nestůjte v pozadí, buďte také součástí této digitální revoluce!

Co jsou kryptoměny a k čemu slouží?

Kryptoměny jsou elektronicky tvořené peníze a transakční systémy. Jedná se o novodobé platidlo, které vzniklo za účelem zvýšení transparentnosti finančního systému a zlepšení bezpečnosti a rychlosti převodů hodnoty. Tyto digitální peníze mají reálnou hodnotu danou nabídkou a poptávkou jejich uživatelů, kterých už dávno není málo. Dle průzkumů a odhadů z roku 2022 jich po světě existuje již více než 300 milionů.

Důvodů ke vzniku kryptoměn je však více a každý má svůj význam. Pokud se ale budeme bavit o prvotní příčině jejich vzniku, mohou za to klasické peníze, které donutily lidi přemýšlet nad lepší a bezpečnější formou plateb.

Jistě to sami znáte z běžného života: když posíláte peníze do zahraničí, je to drahé a pomalé. Mnohdy i převod mezi bankami v České republice trvá několik dní. To se vám s kryptoměnami nestane.

Dalším často uváděným důvodem bývá transparentnost a bezpečí. U klasického převodu přes bankovní účet nevíte, co se s penězi v daný okamžik děje, a zároveň někomu poskytujete celou řadu osobních informací.

V případě kryptoměn podobné problémy neexistují. Převody jsou velmi rychlé, a to i u plateb z jednoho konce světa na druhý. Náklady na převody jsou minimální, transparentnost systému maximální a údaje o vás v zásadě nulové. Pokud chcete obejít byrokracii nebo se jen chcete cítit bezpečněji v dnešním světě, můžete kryptoměny využít.

Kryptoměny se dají koupit buď na online směnárnách, burzách, nebo ve speciálních automatech, které jsou dnes rozšířené už po celém světě. Například automaty na bitcoiny, což je nejznámější kryptoměna, najdete v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové a na dalších více než 50 místech – a další budou určitě přibývat.

Jak fungují kryptoměny?

Kryptoměn existuje obrovské množství a logicky mezi nimi jsou menší či větší rozdíly. Obvykle se ale jedná o matematicky a softwarově velice propracovaný systém, který do svého chodu zapojuje samotné uživatele kryptoměn.

kryptoměnami lze provádět transakce, tedy přesouvat je z jednoho počítače, telefonu či peněženky do druhého, a to nehledě na to, ve které části světa se nacházejí. Pomocí kryptoměn tedy lze s prakticky nulovými poplatky platit komukoli za cokoli, aniž by o tom někdo jiný věděl nebo to mohl zastavit.

Kromě toho je ale v kryptoměnových sítích možné dělat mnohem více věcí – obchodovat s digitálním uměním, kryptoměny navzájem směňovat jednu za druhou, mince si půjčovat nebo naopak půjčovat někomu jinému a nebo třeba sázet.

Ale jak fungují kryptoměny? Pokud opět využijeme příklad nejrozšířenějšího Bitcoinu, tak ten stojí na tzv. těžařích.

Těžba kryptoměn velmi zjednodušeně funguje tak, že některým z jejich uživatelů na počítači běží program, který sleduje síť Bitcoinu. Pokud se objeví nějaká nová transakce, tedy někdo chce někomu nějaké bitcoiny poslat, těžaři na to jsou upozorněni. Zkontrolují, zda je vše OK, transakci potvrdí a ta se dostane do blockchainu (= účetní kniha, která obsahuje soubor všech transakcí na světě).

Aby byli uživatelé motivováni transakce takto potvrzovat, jsou za to odměňováni ve formě jednotek těžené kryptoměny.

Dříve to bývali samotní uživatelé, kteří poskytovali svůj hardware (počítače a jiné stroje) k ověření plateb a za každou ověřenou platbu dostali malý obnos bitcoinů. Dnes to jsou velká výpočetní centra, protože nároky na výkon rostou a běžnému uživateli by výtěžek z těžby sotva pokryl náklady na elektřinu.

Jak již bylo zmíněno, za tuto službu systém platí v jednotkách zrovna těžené měny, přičemž tímto způsobem se počet jednotek neustále zvyšuje. Celkově má ovšem většina kryptoměn nastavený nějaký strop. Například u Bitcoinu je toto číslo 21 milionů. Jednotlivých mincí tedy nebude nikdy více než 21 000 000.

Co jsou kryptoměnové peněženky?

kryptoměnové peněženky

Kryptoměnové peněženky jsou nástrojem pro bezpečné uchovávání kryptoměn. Stejně jako své vydělané peníze máte na bankovním účtu, i kryptoměny musíte někde bezpečně uschovat. Jedná se totiž o ryze digitální peníze, které nemají podobu žádných bankovek či mincí, které byste mohli dát do kapsy.

A kde je držet, když na bankovní účet je poslat (zatím) nelze? Odpověď je velice jednoduchá: v kryptoměnových peněženkách.

Peněženky mají dvě podoby. Buď jsou elektronické (softwarové), nebo mají fyzickou podobu (hardwarové). Pokud se budeme bavit o softwarových peněženkách, tak se prakticky jedná o programy do počítače či aplikace na telefon, které se chovají podobně jako již zmiňované bankovní účty. Hardwarové peněženky si pak můžete představit jako USB flash disk, nebo malou krabičku, na které lze kryptoměny nahrát. Ty si pak můžete vzít někam s sebou a máte je v bezpečí.

Oba druhy peněženek ukazují, kolik kryptoměn máte, zobrazují adresu (jakési "číslo účtu"), díky níž můžete kryptoměnu přijmout a zároveň můžete kryptoměny odesílat na jiné peněženky. Jaké peněženky využívat a jak kryptoměny na peněženky poslat? To vše a ještě víc se dozvíte v tomto článku – Jak uchovávat kryptoměny.

Jak je možné, že kryptoměny mají nějakou hodnotu?

Hodnota kryptoměn je stejně jako hodnota většiny akcií či zlata dána tím, kolik jsou lidé ochotni za ně zaplatit. Hodnotu (cenu) kryptoměn tedy určuje poptávka a nabídka lidí. Poptávka a nabídka se střetává na kryptoměnových burzách. Zjednodušeně: Pokud chce kryptoměnu koupit více lidí, než kolik jich chce kryptoměnu prodat, cena zákonitě roste, protože kupující jsou ochotni zaplatit více.

Investice nebo obchodování kryptoměn vyžaduje znalost jejich významu a systému, pokud ale investujete do těch nejrozšířenějších, tak se v zásadě není čeho obávat. Nakupování a obchodování kryptoměn je v posledních letech opravdu populární a je možné na tom vydělat velké peníze.

Seznam kryptoměn – Jaké existují kryptoměny?

Určitě jste slyšeli o Bitcoinu, ale to zdaleka není jediná kryptoměna. Kryptoměn existují stovky, některé zdroje dokonce uvádějí tisíce. Na stránkách coinmarketcap.com jich najdeme přes 20 000. Hodně kryptoměn funguje na velmi podobném systému jako Bitcoin, ale některé jsou zcela odlišné.

U nás na webu najdete detailní recenze a kurzy kryptoměn s největším potenciálem se uchytit na trhu. Celková tržní hodnota dané kryptoměny, aktuální cena a změna ceny za posledních 24 h – to vše naleznete v našem seznamu kryptoměn. Přesvědčte se sami.

Seznam TOP 5 kryptoměn

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+4,48%
Cena
$24 135
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+6,83%
Cena
$1 802
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+5,46%
Cena
$331,9
Graf posl. 7 dní
Graf Cardano
Změna za 24h
+5,71%
Cena
$0,55
Graf posl. 7 dní
Graf Ripple
Změna za 24h
+2,75%
Cena
$0,38

Jak na kryptoměnách vydělat

obchodnik s kryptomenami

To je otázka, kterou si zřejmě denně pokládá obrovská spousta lidí. Způsobů, jak na kryptoměnách vydělat, je hned několik.

Co tedy udělat, abych na kryptoměnách vydělal peníze?

 • Kryptoměny můžete koupit a čekat, jak se kurz bude vyvíjet. Za nějakou dobu je můžete případně se ziskem prodat.
 • S kryptoměnami můžete obchodovat, aniž byste je vůbec museli kupovat a držet. Firem, u kterých lze na růst či pokles kryptoměn spekulovat dnes existuje celá řada.
 • Těžení kryptoměn. Dříve by tato možnost patřila ke způsobům, jak na kryptoměnách lze vydělat, ale v dnešní době to již tak docela neplatí. Potřebovali byste totiž obrovský počáteční kapitál, levnou elektřinu a hodně zkušeností.
 • Ve světě kryptoměn můžete také využít mnoha nástrojů, které většinou stojí na principech decentralizovaných financí (DeFi). Díky tomu tak můžete své kryptoměny nechat se zhodnocovat se zajímavým úrokem, který nezřídka kdy dosahuje i více než 10 % ročně. Pro více info hledejte např. staking.

Kupování kryptoměn je jednoduché. Zaregistrujete se v online směnárně (např. naše směnárna Finex, nebo český SimpleCoin). Tam svoje peníze (české korunysměníte za kryptoměnu v určitém kurzu, stejně tak jako to děláme, když potřebujeme eura či dolary na dovolenou. To je celé.

Obrovská výhoda kryptoměn je v tom, že ceny (kurzy) kryptoměn dlouhodobě (až na malé výkyvy) již řadu let neustále rostou. Pokud si tedy dnes směníte například 1 000 Kč za bitcoiny či jinou kryptoměnu, za měsíc by hodnota vašich měn mohla být několikanásobná. U menších kryptoměn se můžete setkat například i s tím, že za několik dní hodnota vzroste o stovky procent. Stejně tak však může i klesnout. Poté je samozřejmě možné si peníze převést zpět na koruny, vybrat je na svůj bankovní účet a tím si zabezpečit zisk.

A jak kurzy kryptoměn rostou? Jak na tom lze vydělat? Podívejte se na vzorový příklad z nedávné minulosti.

 • 1 BTC bylo 1. 5. 2016 možné koupit za 450 dolarů.
 • O měsíc později (1. 6. 2016) byste za prodej tohoto bitcoinu dostali 530 dolarů = 17% růst.
 • O půl roku později (1. 1. 2017) byste ho prodali za 969 dolarů = 115% růst.
 • Za dalšího půl roku už by měl hodnotu 2 500 dolarů = 450% růst.
 • V roce 2017 se hodnota 1 BTC pohybovala pod 20 000 dolary = 4000% růst.
 • Na začátku roku 2021 se 1 BTC přehoupl přes hranici 50 000 dolarů (1 milion korun).

Představte si, že byste 1. 5. 2016 investovali byť jen 10 000 Kč. Zanedlouho by z toho byl celkem slušný balík peněz.

Kde koupit kryptoměny?

Hodnota všech kryptoměn dosáhla v roce 2021 dle statistického portálu CoinGecko celkové tržní kapitalizace přes 3 biliony amerických dolarů. Takže je zřejmé, že kryptoměny už dávno nelze považovat za pouhý koníček skupiny ajťáckých koumáků nebo pochybný prostředek k obchodování s ilegálním zbožím přes internet.

Během několika let se kryptoměny staly alternativou k tradičním měnám a jsou používány snad ve všech oblastech lidské činnosti.

Základní kryptoměny lze koupit např. v automatech, ale mnohem větší výběr máte v online směnárnách (jako např. CoinBank, Anycoin či Kriptomat). Ne všechny směnárny jsou ale zcela legitimní. Proto je třeba používat pouze ověřené směnárny. My máme vyzkoušené a ověřené následující:

Kryptoměny – Nákup je možné provést zde

Favorit redakce
Bonus za nákup kryptoměn u Anycoin až 300 Kč. Více info v recenzi.
 • Nízké poplatky
 • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
 • Nelze nakupovat platební kartou
Bonus za nákup kryptoměn u Anycoin až 300 Kč. Více info v recenzi.
CoinBank logo

CoinBank

★ 90 %

Bonus za nákup kryptoměn u CoinBank až 400 Kč. Více info v recenzi.

Obchodování s kryptoměnami

Ceny kryptoměn se neustále mění a právě na těchto změnách a výkyvech je možné vydělat peníze. Pokud nakoupíte bitcoin za cenu 1000 dolarů a prodáte ho o chvíli později za 1500 dolarů, vydělali jste si 500 dolarů (cca 11 000 Kč).

Takové obchodování je dnes možné provádět už velmi jednoduše, a dokonce lze využít i tzv. pákového efektu, který dokáže znásobit potenciální výdělky (stejně tak ale samozřejmě i prodělky.)

Spekulovat, obchodovat s nimi, využívat páku a vydělávat na kryptoměnách ale můžete i bez toho, abyste jakoukoli kryptoměnu vlastnili. Stačí si založit účet u některého z brokerů, kteří obchodování s kryptoměnami umožňují, třeba v podobě CFD.

Níže naleznete seznam našich TOP 3 prověřených a důvěryhodných platforem pro obchodování kryptoměn:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Plus500 logo

Plus500

★ 84 %

U 77 % účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Často kladené otázky (FAQ) ke kryptoměnám

Je přirozené, že pokud si o kryptoměnách teprve zjišťujete informace, určitě máte nějaké otázky. My jsme ty nejčastější otázky na téma kryptoměn shrnuli níže. Stačí kliknout na otázku a rozbalí se odpověď.

1️⃣ Co jsou to kryptoměny?
Kryptoměny jsou novodobé digitální platidlo, které vzniklo za účelem větší transparentnosti, rychlosti a bezpečnosti plateb. Kryptoměn existuje velké množství a každá z nich byla vytvořena z jiného důvodu. Stejně tak mají všechny jinou hodnotu. Nejznámějším zástupcem digitálních měn je samozřejmě všem známý Bitcoin.
2️⃣ Proč bych se o kryptoměny měl zajímat?
V posledních letech zažívají kryptoměny obrovský mediální boom, což přispívá k dlouhodobému nárůstu jejich hodnoty a obecně k jejich obrovskému rozšíření. Mnoho lidí za kryptoměnami vidí způsob, jak si vydělat peníze a používají je pouze pro spekulaci. Pak je tu ale druhá skupina lidí (firmy, korporace, jedinci), která za kryptoměnami vidí něco víc a investuje spíše do technologie jako takové. Kryptoměny je samozřejmě možné využívat i k placení. Není už pozdě do kryptoměn investovat? Více v tomto článku
3️⃣ Využívají se kryptoměny v reálném světě?
Ano – a možností k využití kryptoměn stále přibývá! Především díky Bitcoinu se kryptoměny dostaly do povědomí opravdu široké veřejnosti a nyní je možné s nimi zaplatit na více než 400 místech v České republice. Jedná se o služby, e-shopy (Alza, Sluchátka.net…), soukromníky ap. V České republice je k dispozici více než 50 bankomatů, kde můžete kryptoměny nakupovat a prodávat. Jak na to? To se dozvíte v článku Jak nakoupit nebo prodat bitcoiny v automatu.
4️⃣ Jak je možné, že nějaká kryptoměna vůbec existuje? Nejsou to jen nějaká čísla na internetu? Jak to funguje?
Řada lidí nechápe, že něco jako kryptoměny vůbec může existovat a že jsou dokonce lidé, kteří jsou ochotni do kryptoměn vložit své těžce vydělané peníze. Ale je to tak! Podle průzkumu již téměř 10 % Evropanů někdy nějakou kryptoměnu vlastnilo. Ale co to znamená?

Kryptoměny existují díky matematicky a softwarově velice propracovaným systémům. Konkrétně se jedná o asymetrickou kryptografii, peer-to-peer sítě a decentralizaci. Tyto prvky pak souhrnně nazýváme blockchain – ten naprostou většinu kryptoměn "pohání". Zajímá vás více? Navštivte náš článek: Co je to blockchain a jak funguje?

Ve skutečnosti se tedy nejedná pouze o "nějaká čísla na internetu", ale o vysoce zabezpečený a propracovaný systém, kterým bude v budoucnu teoreticky možné nahradit veškeré banky. Kryptoměny nelze zničit, existují neustále, a to právě zapsané v již zmíněném blockchainu, odkud je nelze vymazat. Kopii tohoto blockchainu uchovávají a aktualizují tisíce těžařů po celém světě, kteří se starají o to, aby síť fungovala, platby byly rychle zpracovávány a nikomu se žádná kryptoměna neztratila. Více informací o těžení můžete nalézt zde: Co je těžba kryptoměn?

5️⃣ Jak je možné, že kryptoměny mají vůbec nějakou hodnotu? Co ji garantuje?
Celý princip je jednoduchý. Hodnota samotných kryptoměn (například kurz bitcoinu) se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií, nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za danou kryptoměnu ochotni zaplatit, tvoří její cenu. Popularita, potenciální využití do budoucna nejen jako platidla, akceptace kryptoměn – to vše a ještě více má na vývoj ceny kryptoměn vliv.
6️⃣ Kde kryptoměny získat (koupit)?
Jak jsme psali na této stránce výše, způsobů existuje víc než dost a v posledních několika letech se opravdu zjednodušily. Nemusíte se ničeho bát, žádná překážka tam není a kryptoměny si může koupit snad každý.

Prvním způsobem, jak kryptoměny získat, je koupit si je v některém z krypto-automatů. Jak na to, jsme psali zde.

Dalším způsobem je nákup kryptoměn online – prostřednictvím burz či směnáren. Výhoda tohoto způsobu je především v rychlosti a mnohem větším výběru kryptoměn než v automatech. Podobně lze kromě směnárny využít i služby dalších jednotlivců s opačným záměrem než vy: někdo, kdo kryptoměny má a chce je prodat.

Další možností je pak těžba kryptoměn, která už ale v dnešní době vyjde hodně draho a celkově se už pro jednotlivce bez milionových investic nevyplatí.

Za nás je nejlepším způsobem nákupu kryptoměn jednoznačně nákup v online směnárnách, jako jsou např. české Anycoin, CoinBank, SimpleCoin či americký CoinBase. Jak na to? Návod: Jak koupit bitcoin? Nákup bitcoinu krok za krokem

7️⃣ Můžu i já díky kryptoměnám vydělat peníze? Jak na to?
Ano – můžete! A to je také ten hlavní důvod, proč se řada lidí o kryptoměny tolik zajímá. Vydělat peníze pomocí kryptoměn můžete několika způsoby. Buďto kryptoměny nakoupíte a budete s nimi obchodovat, tedy budete se snažit predikovat vývoj jejich ceny a následně na jejich růstu/poklesu vydělat. Jednoduše koupíte např. bitcoin za 1000 Kč, poté ho za 1400 Kč prodáte a počkáte, až cena znovu klesne, abyste ho mohli za 1000 Kč znovu koupit – a tak stále dokola.

Druhou (snazší) možností pak je jednoduše kryptoměnu koupit a takzvaně ji HODLovat – držet ji a čekat. Funguje to tak, že nakoupené kryptoměny držíte, jak dlouho jen chcete, a když si řeknete, že už je nechcete – prodáte je. Pokud bude aktuální cena vyšší, než byla v době vašeho nákupu, rozdíl těchto cen je váš zisk.

Dále existuje také několik možností, jak kryptoměny znásobit, nebo dokonce získat zdarma. O tom píšeme články na našem webu v kategorii Kryptoměny.

8️⃣ Měl/a bych si kryptoměny koupit? Jaké? A měl/a bych ještě čekat, nebo to udělat nyní?
Rozhodnutí kdy a zda vůbec nějaké kryptoměny koupíte, je samozřejmě čistě na vás. Jestli chcete nějaké peníze investovat, tak to ale dělejte s rozvahou a nenechte se unést nesmyslnou vidinou rychlého zisku.

Odpověď na otázku, kdy kryptoměny koupit, vám bohužel dát nemůžeme. Nikdo, ani ten nejlepší investor na světě neví, jestli je aktuální kurz dané kryptoměny zrovna na vrcholu a brzy spadne, nebo jestli je právě pro nákup nejlepší čas.

Dejte si však pozor na investování do neznámých nových kryptoměn, které bývají často nabízeny formou placené reklamy (jako BitConnect) nebo i osobním doporučením. Tak například fungovala kryptoměna OneCoin, která po několika letech "vývoje" ztroskotala a všichni investoři o své peníze přišli. O podvodech v kryptoměnovém světě již nějakou dobu zde na webu informujeme v sekci Kryptoměny: Podvody.

9️⃣ Budou tu kryptoměny i za 5, 10, 50 let? Není to jen bublina?
To samozřejmě nikdo neví. Zmizet ale kryptoměny už z principu jednoduše nemohou. To pouze v případě, že by jim už doslova nikdo (ani jedna osoba) nevěřil. Dokud totiž bude spuštěný alespoň jeden počítač s kopií blockchainu, kryptoměny budou fungovat. Nyní jsou takových počítačů po celém světě desítky tisíc.

My si myslíme, že kryptoměny tu i za 10 let budou. Také si myslíme, že kryptoměny se budou stávat čím dál větší součástí běžného života. Možná to nebude právě bitcoin, ale nějaké jiné kryptoměny tu určitě zůstanou.

Spousta coinů (kryptoměn) v budoucnosti pravděpodobně zanikne a zbude jich jen hrstka. Vždyť jich už teď existují tisíce! Jednoduše na trhu není prostor pro tolik kryptoměn. Proto si pečlivě vybírejte, do kterých kryptoměn hodláte investovat svoje peníze – volba neznámého coinu by se vám mohla pěkně prodražit.

Pro odpověď na otázku, zda nejsou kryptoměny jen bublinou, se například stačí podívat na analýzu ceny bitcoinu v průběhu posledních několika let. My jsme na začátku roku 2019 takovou hlubokou analýzu provedli (Predikce vývoje ceny bitcoinu v roce 2019). Vždy, když se nějací lidé rozhodli tvrdit, že kryptoměny jsou jen bublinou, která brzy splaskne, a že je hloupost do kryptoměn investovat, tak se ta jejich "bublina" znovu zvedla. Dlouhodobě cena a adaptace kryptoměn stále roste. Teď je jen na začátku.

1️⃣0️⃣ Jak na kryptoměny nahlíží zákon v České republice?
V České republice jsou všechny kryptoměny legální a nemusíte se bát, že byste z toho měli nějaké trable.

Z pohledu státních orgánů jsou kryptoměny považovány za nehmotný movitý majetek. Česká národní banka je totiž coby peněžní prostředky neuznává. Nákup a prodej kryptoměn tedy nepovažuje za platební službu. Kryptoměny nejsou z pohledu ČNB virtuálními penězi, cizí měnou a ani je nelze považovat za obdobu cenného papíru.

1️⃣1️⃣ Musí se danit příjmy z kryptoměn?
Státní orgány v České republice nahlíží na kryptoměny jako na nehmotný movitý majetek, a tak se tedy příjem z obchodování kryptoměn daní podle §10 ostatní příjmy zákona o dani z příjmu, přičemž pro fyzické osoby platí 15% daň.

Výpočet je však trochu složitý, a to hlavně v případě, že kryptoměny nakupujete a prodáváte pravidelně, nebo dokonce peníze "přelíváte" mezi jednotlivými kryptoměnami tam a zpět. Detailní článek na toto téma naleznete zde: Jak danit zisky z kryptoměn.

1️⃣2️⃣ Kryptoměny už mám. A teď kde je uchovávat?
Pokud se rozhodnete si nějaké kryptoměny koupit, měli byste také vědět, jak je bezpečně skladovat. Nebylo by to poprvé ani naposledy, co by byl někdo kvůli své vlastní nepozornosti o svoje kryptoměny okraden.

Bezpečné uchování vašich virtuálních mincí není vždy samozřejmé a měli byste s nimi nakládat obezřetně a zodpovědně. Pokud plánujete nakoupit nějaký větší objem kryptoměn, určitě doporučujeme zajistit si vysoce zabezpečenou hardware peněženku (např. Trezor).

Jestli se ale chystáte nakoupit jen tak na zkoušku za několik set nebo několik tisíc korun, klidně si kryptoměny můžete nechat na burze/směnárně, nebo využít nějakou mobilní či desktopovou peněženku. Více o tom, jakou peněženku vybrat zde – Kompletní informace o krypto peněženkách.

1️⃣3️⃣ Jaký je rozdíl mezi směnárnou, burzou a peněženkou?
Krypto burzy fungují naprosto jednoduše. Burzy jsou pouze prostředníkem pro střetávání poptávky a nabídky, stejně jako například akciová nebo komoditní burza. Na burzách jsou připojeny miliony lidí (obchodníků) a lze je rozdělit na dva tábory. Ti, kteří kryptoměny prodávají, a ti, kdo kryptoměny kupují. Podle toho, za jakou cenu se obchody provádějí, se tvoří cena. Burza je tedy jen místo, kde můžete koupit či prodat kryptoměny od někoho jiného.

Krypto směnárny fungují na stejném principu jako klasické směnárny, které znáte z běžného života. Směnárna si sama určí nějakou hodnotu a za tu vám kryptoměnu prodá. Neprobíhá tam směna mezi dvěma lidmi, ale mezi obchodníkem a směnárnou. Cena tedy není tvořená nabídkou a poptávkou, nýbrž směnárnou samotnou, která sama nese riziko, že se cena změní a ona bude ve ztrátě. Proto jsou směnárny o něco méně výhodné než burzy.

Kryptoměnové peněženky slouží hlavně k uchovávání nakoupených kryptoměn a se směnárnami a burzami nemají prakticky nic společného. I když některé peněženky nabízejí možnost nakoupit kryptoměny přímo u nich, tak kompletní význam peněženek se pořád liší.

Abychom vám pomohli s výběrem burzy, směnárny a peněženky, zde jsou naše tři rychlá doporučení na každou z nich:

1️⃣4️⃣ Na co bych si měl/a dát pozor?
Ať už se rozhodnete s kryptoměnami obchodovat s pomocí technické analýzy, nebo je chcete jen nakoupit, měli byste si dát pozor na podvodníky a podvodné systémy, kterými se internet jenom hemží.

Zaručené systémy na výdělek, garantované procentuální měsíční zhodnocení kryptoměn a podobné nesmysly snad zmiňovat ani nemusíme. Pokaždé, když se rozhodnete do něčeho investovat peníze, tak si to důkladně prověřte! Zde na webu se snažíme před těmi nejznámějšími a nejhoršími podvody varovat, ale bohužel není v našich silách odhalit vše.

Dejte si také pozor na ICO coiny, které bývají často zmiňovány v souvislosti s krypto-podvody. Čtyři z pěti nedávných ICO byly podvody – zdroj: root.cz

1️⃣5️⃣ Jak mám tedy začít? Registrací u směnárny, nebo se vzdělávat?

Způsobů jak začít je hned několik. Buďto si můžete kryptoměny hned koupit na nějaké námi doporučené burze či směnárně, anebo si můžete o kryptoměnách nejdříve začít zjišťovat více informací.

Ať už se rozhodnete tak, nebo tak, vždy se snažte o dané věci dozvědět co nejvíce, abyste měli objektivní pohled na věc! Pokud jste začátečníky, určitě si nastudujte peněženky, burzy, směnárny, blockchain a spoustu dalších věcí. Vše, pečlivě zpracované, naleznete u nás na webu.

Začátečníkům doporučujeme následující postup:

 1. Stáhněte si mobilní peněženku Coinomi.
 2. Na směnárně SimpleCoin si kupte bitcoin třeba za 500 Kč pomocí bankovního převodu.
 3. Nechte si své bitcoiny poslat do peněženky. (= pro nákup použijte adresu peněženky, kterou vygenerovala aplikace Coinomi)
 4. Zkuste kryptoměnou něco zaplatit. Ať už se jedná o kávu v Paralelní Polis nebo třeba svůj nákup na Alze. Důležité je zkusit si provést transakci ať víte, jak kryptoměny fungují.

Čtyři kroky zmíněné výše by vám pro začátek měly stačit. Poté si můžete otevřít účet, např. u směnárny/burzy Binance, kam si bitcoiny z vaší peněženky převedete, a můžete si ho směnit za jinou kryptoměnu.

Další zdroje informací

Ohodnoťte tuto rubriku

Články v kategorii Kryptoměny ▶️ Jak fungují a jak na nich vydělat? Vysvětlení, seznam a kurzy kryptoměn
Zobrazit další
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo