Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak ochránit investice proti poklesu a výrazným tržním turbulencím?

Index S&P 500 letos dosáhl opakovaně rekordních výšin, ale chytrý investor ví, že stabilita trhu je vrtkavá. Jakým způsobem mohou Covered call ETF přinést klid i v dobách nejistoty?

Publikováno
Jak ochránit investice proti poklesu a výrazným tržním turbulencím?
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500 letos dosáhl 16 historických maxim, drobní investoři se vrátili na trh a zisky velkých technologických firem vypadají solidně.

Pokud jste však prožili roky 2018, 2020 a dokonce i 2022, viděli jste, jak trh stoupá a klesá díky pandemii, cyklům úrokových sazeb a obchodním válkám.

Nyní, za situace na trhu a v ekonomice, která by mohla přimět Michaela Burryho napsat na Twitter další apokalyptické varování před soudným dnem, se investoři ptají: Mají vybírat peníze, nebo vydržet?

No, tentokrát mají instituce na stole alternativní možnost – a ochotně ji investorům prodávají v podobě krytých call opčních fondů obchodovaných na burze (Covered call ETF).

Co jsou Covered call ETF?

Tyto burzovně obchodované fondy nabízejí investorům způsob, jak držet své akcie a zároveň získat další peníze z obchodování s opcemi – a nejlepší na tom je, že investoři si s opcemi nemusí zahrávat sami, vše zařídí manažeři fondu.

Tyto fondy prodávají kupní opce, za které se platí prémie a které investory stojí peníze pouze v případě výrazného poklesu trhu. Vybrané prémie jsou pak předány držitelům ETF. Proto jsou tyto fondy ideální pro investory sázející na stagnaci nebo mírný pokles trhu.

V posledních několika letech se Covered call ETF staly tak populárními, že se částka do nich investovaná zečtyřnásobila na 69 miliard dolarů, přičemž dva z nejoblíbenějších fondů, JPMorgan Equity Premium Income ETF (JEPI) a Global X NASDAQ 100 Covered Call ETF (QYLD), drží více než 40 miliard dolarů z celkových aktiv.

Info

Do obou je možné investovat přímo prostřednictvím platformy Fio e-Broker, případně s využitím CFD u vybraných dalších brokerů – pak ovšem nejsou vhodné k dlouhodobému držení, neboť nesplní časový test.

Agentura Bloomberg uvádí, že 75 % těchto fondů bylo uvedeno na trh v posledních 16 měsících, přičemž v letošním roce debutovaly se svými vlastními opčními ETF i velké společnosti jako BlackRock a Fidelity Investments.

Hlavní výhody Covered call ETF?

  • Vylepšený příjem: Tyto ETF vytvářejí dodatečný pasivní příjem díky prémiím získaným z prodeje kupních opcí na aktiva, která drží. Tato strategie může přinést vyšší výnos ve srovnání s přímým držením akcií, zejména na stabilních nebo mírně rostoucích trzích.
  • Ochrana proti poklesu trhu: Příjmy získané z opčních prémií mohou představovat pojistku proti potenciálním ztrátám podkladových akcií. Ačkoli to neeliminuje riziko poklesu, může to výrazně snížit dopad poklesu trhu na portfolio.
  • Zjednodušený přístup k opčním strategiím: Pro individuální investory může být implementace strategií krytých call opcí složitá a časově náročná. Covered call ETF spravují tyto strategie jménem investorů a poskytují tak pohodlný a méně pracný způsob, jak se zapojit do obchodování s opcemi.

Favorit redakce

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Výhody
  • Americké i české dividendy jsou daněny výhodnou 15% sazbou
  • Možnost investovat do téměř všech myslitelných českých, německých a amerických akcií a ETF
Nevýhody
  • Vysoké poplatky za obchodování i dlouhodobé investování
  • Absence populárních instrumentů, jako jsou forex, CFD, kryptoměny a další spekulativní nástroje

Tato ETF zaostávají na výrazně rostoucích trzích

Zda jsou Covered call ETF pro investory dobrá, nebo zda jim investoři vůbec rozumí, je jiná věc. Když akcie v roce 2022 klesaly, tyto ETF s krytými opcemi dosahovaly lepších výsledků než trhy – ale letos, když akcie rostly, dosahují výrazně horších výsledků než indexy.

Rohan Reddy ze společnosti Global X říká, že jde o zamýšlený vedlejší efekt, protože investorům do opčních ETF nevadí, že obětují vyšší výnosy kvůli příjmům. Přesto investoři platí za jeho ETF Nasdaq 100 Covered Call (QYLD) nebývale vysoký poplatek za správu ve výši 0,61 %, a to i přes jeho nevýrazné výnosy.

  • V rámci letošního experimentu navíc Bank of America zjistila, že každodenní prodej jednoměsíčních kupních opcí by vedl k obrovské 24% roční ztrátě.
  • V poznámce, v níž srovnávají opce a standardní ETF, naznačují, že investoři, kteří hledají nejvyšší celkové výnosy nebo jen kapitálové zisky, by pravděpodobně měli dát přednost tradičním ETF.

Ani čas není zrovna na straně těchto ETF:

Chris Murphy ze společnosti Susquehanna sice říká, že tyto fondy mohou být skvělé pro investory, kteří očekávají pokles trhu, ale většina lidí se raději bude držet klasických ETF s nižšími poměry nákladů – což jim umožní dlouhodobě zhodnocovat peníze.

Poptávka po “bezrizikových” produktech však stále roste. Stačí se podívat na nejnovější přihlášku ETF společnosti Calamos Investments – jako první uvede na trh ETF se 100% ochranou investic proti poklesu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎