Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Litecoin (LTC) – Kurz, graf ceny, peněženka, jak koupit

Litecoin (LTC) – Kurz, graf ceny, peněženka, jak koupit

Koupit!

Kryptoměna Litecoin patří mezi alternativní virtuální měny založené na systému Bitcoinu. Litecoin jako první však začal využívat rozdílný algoritmus pro těžbu, tzv. Scrypt mining. Proč Litecoin vznikl? Vyplatí se do něho investovat, nebo je to pouhý klon Bitcoinu?

Na této stránce se o této kryptoměně dozvíte více, takže čtěte dál!

Zajímá vás kurz Litecoinu? Podívejte se níže.

Obsah článku o LTC

1.Jak vznikl Litecoin2.Shrnutí: Litecoin vs. Bitcoin3.Jak probíhají transakce?4.Jak na Litecoinu vydělat peníze?5.Kde získat Litecoin (LTC)?6.Litecoin: kde provést nákup7.Litecoin graf - Vývoj ceny8.Diskuze o LTC

Jak vznikl Litecoin

Litecoin vznikl 7.10. 2011 a byl vytvořen zaměstnancem Google – Charlesem Lee – s podporou členů komunity Bitcoinu. Autor chtěl vytvořit coin, který posune digitální měnu mnohem dále, bude mít pro uživatele řadu výhod a zcela jiný těžící algoritmus.

Na protokolu je peer-to-peer základ měny bitcoin s řadou vylepšených funkcí. Hlavním rysem je využití scryptu jako jeho proof-of funkce algoritmu. Scrypt vyvinul v roce 2009 Colin Percival z Tarsnap Inc a na rozdíl od Bitcoinu slouží k potlačení hardwarové náročnosti tím, že je vyžadováno při výpočtu velké množství paměti. Litecoin lze účinně těžit i na slabších zařízních, což ho odlišuje od BTC.

Velmi důležitou vlastností je snížená potvrzovací doba transakce na 2,5 minuty. Proto je LTC je mnohem rychlejší než Bitcoin a tudíž mají koncoví uživatelé rychlejší přístup k penězům. Litecoin má změnu obtížnosti o každých 3,5 dnů a bude vyrábět celkem 84 milionů liteconů.

Charlie Lee - Zakladatel litecoinu

Charles Lee – Zakladatel Litecoinu

V roce 2014 se mnoho těžařů od Litecoinu odvrátilo. Charlie Lee v prosinci roku 2014 totiž učinil prohlášení ve smyslu, že tato měna “nepotřebuje další vývoj” a během následujících týdnů se měna propadla o více než 60% a dosáhla historického minima okolo 1,30 USD. Během následujících tří let se hodnota občas zvedla, ale okamžitě klesla zpátky. Na konci roku 2016 se zdálo, že Litecoin bude minoritní měna s obchodovanou cenou mezi 3-4 dolary již navždy.

V lednu 2017 došlo k velkému vzkříšení této měny. Charlie Lee zveřejnil na Twitteru svou Vizi SegWitu a Lightning Networks na Bitcoinu a Litecoinu. Ukázal, že SegWit není pouze nástrojem na vyšší transakční kapacitu, ale především opravou chyby známou jako maleabilita transakcí.

Litecoin měl s aktivním SegWitem potenciál vrátit se na výsluní kryptoměnové scény opravdu velkým stylem. Počátkem května byl SegWit aktivován v síti Litecoinu. Díky tomu dosáhl na burze hodnotu 38 dolarů. V současné době se drží na hodnotě 25-30 dolarů. Litecoin se vyplatí těžit na grafických kartách, kdy vytěžíte mnohem více, než utratíte za elektřinu. Jako platební měna se Litecoin začíná pomalu usazovat i v Česku.

Litecoin je vhodná měna k obchodování. Vydělat na ni můžete jak na růstu kurzu, tak na jeho poklsu. A díky použití finanční páky lze vydělat i díky malým změnám cen.

Shrnutí: Litecoin vs. Bitcoin

litecoin vs bitcoinLitecoin je vytvořen na bází bitcoinu, přesto je mezi nimi možno najít řadu rozdílů. Jedním z hlavních rozdílů je v celkovém počtu “mincí”, které tyto kryptoměny umožní vytěžit. Bitcoin nepřekročí hranici 21 milionů minci, Litecoin naopak umožní vytěžit rovnou 4x tolik = 84 milionů mincí. Bitcoin se potýká s problémy s počtem transakcí v síti a řada lidí přechází k jiným kryptoměnám a jednou z alternativ je právě Litecoin.

Litecoin je stejně jako Bitecoin systémem pro transakce. Je možné posílat kryptoměnu Litecoin prostřednictvím peněženky. Bitcoin využívá algoritmus SHA – 256, zatímco Litecoin již zmíněný Scrypt. Bitecoin byl založen v roce 2009. Jak už bylo zmíněno, Litecoin má oproti Bitcoinu mnohem rychlejší transakce. Bitcoin totiž generuje bloky po 10 minutách, u Litecoinu to je za 2,5 minuty. Vylepšený algoritmus může na výkonnějších počítačích “vyrábět” litecoiny mnohem jednodušeji než je to u Bitcoinu.

Litecoin pro své těžaře nabízí motivační program, který je pohání. Motivace je založena na rychlosti, kdy první těžař, který zvaliduje blok dostává odměnu 50 litecoinů. Mírnější jsou i poplatky za platbu, které jsou u LTC oproti BTC zlomkové. Už teď se Litecoin používá denně pro více transakcí, než bitcoin. Zaplatit s ním můžete např. i za kávu v pražských Holešovicích. :-)

Jak probíhají transakce?

litecoin mining těžbaTransakce v síti Litecoinu jsou hodně podobné těm, které probíhají i na Bitcoinu. Všechno zpracování stojí na takzvaných těžařích (miners) a těžení (miningu). Těžba kryptoměn zjednodušeně funguje tak, že uživatelům na jejich počítači běží program, který sleduje síť Bitcoinu.

Pokud se objeví nějaká nová transakce, tedy někdo někomu chce nějaké bitcoiny poslat, těžaři na to jsou upozorněni. Těžaři zkontrolují, zda je vše OK a eventuelně transakci potvrdí a ta se zapíše do blockchainu (=zašifrovaná účetní kniha, která obsahuje všechny transakce na světě)

Aby těžbu ale vůbec někdo prováděl a sám utrácel za elektřinu a hardware, na kterém těžba Litecoinu probíhá, jsou za to těžaři odměňováni. Každá transakce zahrnuje miniaturní poplatek, který si těžaři nechají jako odměnu za svoji práci a přispívání k funkčnosti sítě. Když se ale nakupí tisíce transakcí, poplatky pak pro těžaře už znamenají zajímavou sumu.

Jak na Litecoinu vydělat peníze?

Stejně jako u spousty dalších kryptoměn, nejjednodušší strategií pro výdělek peněz pomocí Litecoinu je tzv. HODL (holding). Znamená to, že si jednoduše koupíte jeden, dva, nebo více litecoinů a nic s nimi neděláte. Můžete si je nechat ležet na účtu na burze (například burzy Coingi nebo CoinMate) nebo si je nechat poslat na jinou Litecoin peněženku, popřípadě Trezor.

V ideálních podmínkách se cena Litecoinu bude zvedat, stejně jako se zvedala doposud (mrkněte se na graf níže). Proto byste za nějaký čas za své nakoupené litecoiny měli při prodeji získat více peněz, než za kolik jste si je koupili. Vzhledem k tomu, že kurz Bitcoinu je momentálně asi 110x větší, než kurz Litecoinu, si myslím, že nákupem 1, 2, nebo 5 litecoinů do budoucna nemůžete prohloupit.

Kde získat Litecoin (LTC)?

Určitě se ptáte, jak získat Litecoin. Litecoin, stejně jako většina dalších kryptoměn, je volně směnitelný za jakoukoliv měnu, nejčastěji je ovšem jeho hodnota udávána k dolaru či bitcoinu.

Vyměnit reálné peníze za litecoiny je snadné – a stejně tak i nazpátek. Využít můžete kryptoměnové automaty ve větších městech, nebo si koupit litecoin můžete i online a to na řadě jak českých, tak i zahraničních směnárnách.

Litecoin: kde provést nákup

Takže jak získat bitcoin? Koupit si je. Litcoiny je možné zakoupit na řadě kryptoměnových směnáren. My máme ozkoušeny tyto:

  • CoinMate: CoinMate je anglická firma na nákup kryptoměn a prodej kryptoměn, kterou založili 2 češi. Jejich bankovní účet je v České republice – u FIO banky. Pokud máte FIO banku, převody jsou instantní. Jinak si počkáte až pár dní. Bohužel nelze použít kreditní kartu.
  • Coingi: Coingi je též anglická firma, která má bankovní účet u FIO banky a převody jsou tedy také instantní. Navíc mají pokročilý bezpečnostní systém, který ji řadí mezi top burzy i pro český trh.
  • CoinBase: CoinBase je americká firma na nákup a prodej kryptoměn. Narozdíl od CoinMate kromě bankovního převodu můžete použít i platební kartu a koupit tak kryptoměny tedy ihned po registraci. Bohužel mají ale o něco větší poplatky.
  • SimpleCoin: Simplecoin je česká firma s českými stránkami a akceptující české koruny. Funguje již od roku 2013 a za tu dobu proces směny Kč -> Krypto zdokonalila na maximum. Není třeba se registrovat a stačí provést objednávku, zaplatit pomocí bankovního převodu a nechat si tak hned po zpracování platby převést LTC přímo do peněženky.

Na burze CoinMate (Recenze coinmate) lze koupit jak Litecoin, tak i Bitcoin a to za i za koruny převodem na účet.

Stačí si zaregistrovat účet, potvrdit ho, vložit peníze převodem (nejrychlejší je to z Fio banky) a pak jen směnit Kč za BTC, popřípadě LTC.

Litecoin peněženka

Každý, kdo chce vlastnit Litecoin, musí mít nějakou svoji adresu se 34 znaky. Ta slouží k identifikaci vaší tzv. peněženky. Můžete si to představit jako číslo účtu, ale anonymní. Např: Lc2McBicWzrNDmDp3VtSaTjkyvbzpVRotE. S daným kódem je sice spárován účet a všechny transakce účtu, ale kód nemá žádnou další spojitost s uživatelem – jako je jméno či další údaje.

Nikdo tedy neví, komu daný kód zrovna patří.

Pokud se rozhodnete si nějaké litecoiny koupit, měli byste si je umět někde uschovat. Ať už se jedná o peněženku v mobilu (např. Loaf Wallet), “papírovou peněženku” či opravdu bezpečný Trezor.

Zaregistrujte se a kupte si LTC

Dalším způsobem je obchodování Litecoinu jako CFD. To lze např. u brokerů IQ Option a XTB.

Radím vám ale, dejte si pozor na to, s jakou pákou obchodujete. Ano, je pravda, že vám může zmnohonásobit vaše výdělky, stejně tak ale můžete o své peníze mnohem rychleji přijít.

Obchodujte s Litecoinem

Kromě výše zmíněné taktiky tzv. buy and hold, tedy taktiky, kdy si kryptoměnu koupíte a dál s ní nic neděláte, existuje ještě jedna možnost, jak na růstu Litecoinu vydělat peníze.

Litecoin lze obchodovat i u forexových brokerů. Při tomto typu obchodování máte výhodu v tom, že můžete použít páku. Maximální páka, která je momentálně možná je 1:300. Ale co to znamená?

Pokud obchodujete s pákou, dokážete si koupit několikanásobně více, než si můžete dovolit. Máte peníze pouze na 0.1 (10%) LTC? Využijte páku a kupte si ho celý. Za celý litecoin tedy zaplatíte pouze jednu desetinu ceny. Pokud cena poroste, budete inkasovat zisk, jakobyste měli celý jeden LTC!

Nevýhoda však je, že pokud bude cena klesat, stejně tak se budete dostávat i do větší ztráty. Stačí tedy, aby jeho cena spadla o 10% a celý váš obchodní účet bude na nule. Je proto třeba opřít se před nákupem o nějakou strategii.

Na druhou stranu… Myslíte si, že cena litecoinu už je dost vysoko a v žádném případě nahoru dál nepoleze? Při obchodování jako CFD můžete vydělat i v tomto případě! Jednoduše stačí provést tzv. short pozici (dolů) a s každým pohybem ceny ve směru dolů vyděláte.

Obchodovat krypto jako CFD lze u těchto brokerů

XTB logo

XTB

★ 98 %

U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 93 %

U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Plus500 logo

Plus500

★ 88 %

U 76.4 % účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Litecoin graf – Vývoj ceny


Výše vidíte vývoj ceny Litecoinu v grafu za poslední jeden rok.

Budoucnost Litecoinu

Mnohdy v diskusích padá otázka: Jakou má Litecoin budoucnost? Na tuto otázku není snadné odpovědět. Nikdo neví, zda se kryptoměny jako takové uchytí, nebo ne. Jedno ale jisté je: pokud se kryptoměny opravdu uchytí a budou veřejností přijímány, Litecoin bude bezesporu jednou z největších kryptoměn.

Vycházíme z toho, že jeho transakce jsou rychlejší a levnější, než v případě mnohokrát větší kryptoměny: bitcoinu. Ano, pravda, litecoinů existuje 4x více, než bitcoinů – ale to by mělo cenu teoreticky snížit maximálně 4x. Ve skutečnosti je cena ale více, než 100x nižší a to i přes to, že je Litecoin výhodnější. Podle nás Litecoin čeká ještě zářná budoucnost.

stars
98 %
N/A
Litecoin
Litecoin je rychlejší a levnější "mladší brácha" legendární kryptoměny Bitcoin. LTC je denně používán pro desetitisíce transakcí po celém světě s průměrným poplatkem za transakci ve výši 0.02 dolaru.
  • Rychlá, levná a spolehlivá kryptoměna
  • Do velké míry stojí Litecoin na jméně Charles Lee

✅ KryptoměnaLitecoin
✅ JednotkaLTC
✅ Tržní kapitalizace $4 677 293 189
✅ Max. počet tokenů 84 000 000
✅ Počet tokenů 63 091 162
✅ Volume -12%
✅ ZakladatelCharles Lee
✅ Vytvořeno7. 10. 2011
✅ Webové stránkyhttps://litecoin.com/
✅ Lze těžit?
✅ Typ těžbyAlgoritmus Scrypt (Proof-of-work)
✅ Tvorba blokuCca 2.5 minuty

Diskuze k tomuto článku: 6 komentářů
ForbesMan92

Dobrý den, jaké jsou na coinbase poplatky, jsou zanedbatelné, nebo ne? Rád bych nakoupil nějaké digitální měny (LTC, XMR) a tak sháním nejlepší krypto burzu, díky za doporučení.

Ivan

ahoj, som prihlaseny na BDSwiss, neda sa mi tam kupit Litecoin,
viete mi poradit ako na to, dakujem

Štěpán Petřivý

Ahoj, Litecoin koupíš na coinbase, české coinmate anebo instantně bez registrace hned do peněženky na SimpleCoinu.

Jirka

Pokud vidím dobře tak na CoinMate nejdou kupovat litecoiny za koruny

Štěpán Petřivý

Ahoj Jirko. Ano to nejde, ale můžeš si převést CZK na BTC a během sekund za nakoupené BTC koupit LTC. Ano, do jisté míry je to nevýhodné, protože zaplatíš trochu navíc, protože budeš platit spread 2x. Ale jedná se max. o jednotky procent, takže to je podle mě zanedbatelné. Sám určitě víš, že v kryptu můžeš dosáhnout stovek procent zhodnocení během pár dní.

Magazín Finex

Ahoj Jirko, už to jde. ;-)

Připojte se k diskuzi

RECENZE

TOP Kryptoměnové směnárny

SimpleCoin logo
SimpleCoin★ 97 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coinbase logo
Coinbase★ 93 %
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 98 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coingi logo
Coingi★ 96 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
RECENZE

TOP Kryptoměnové peněženky

Trezor logo
Trezor★ 100 %
Trust Wallet logo
Trust Wallet★ 96 %
Ledger Nano logo
Ledger Nano★ 95 %

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC