Finex.cz logo
Menu
Finex » NFT » Ceny NFT kolekcí » Mutant Ape Yacht Club

NFT kolekce Mutant Ape Yacht Club (MAYC) - Cena, floor price, statistiky a kde koupit?

Vývoj floor price NFT Mutant Ape Yacht Club

Floor price NFT Mutant Ape Yacht Club (MAYC)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
ETH
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX
Základní informace o Mutant Ape Yacht Club

Datum mintu

29. 08. 2021

Celkový počet tokenů

19 473

Celk. tržní kapitalizace kolekce

184 761 ETH

Počet prodejů za 24h

74

Mutant Ape Yacht Club (zkráceně MAYC) je NFT kolekce 20 000 zmutovaných opic vytvořených na blockchainu Etherea. Opice prošly evolucí původních "znuděných opic" do tématiky zombií a mutantů, čímž doplňují nadále rozrůstající se ekosystém projektu Bored Ape Yacht Club (zkráceně BAYC). Za zmíněnými kolekcemi stojí společnost Yuga Labs.

Obsah článku

1.Historie kolekce a Yuga Labs2.Mint Mutant Ape Yacht Club3.Typy MAYC a jejich prodeje4.Mutantní arkáda5.Závěr a shrnutí ke MAYC6.Diskuze na téma NFT kolekce Mutant Ape Yacht Club (komentáře)

Historie kolekce a Yuga Labs

Přístup ke kolekci byl od začátku zahalen tajemstvím – komunita si sice byla vědoma, že se něco chystá, ale nikdo předem nevěděl konkrétnější informace.

"30. dubna 2021, po pomalém týdenním předprodeji, se kolekce deseti tisíc Bored Ape Yacht Club NFT během jedné divoké noci vyprodala. Nyní, o čtyři měsíce později, máme více než 5 333 unikátních členů, což z nás dělá jednu z nejrozšířenějších sbírek NFT našeho druhu… dostali jsme se do Forbes a The New Yorker, představili společníky a darovali téměř milion dolarů, což způsobilo, že jedna charitativní organizace změnila svůj profilový obrázek na opici na Twitteru. A do klubu se zapojilo tolik celebrit a sportovců, že začínáme mít pocit, že bychom mohli postavit celé týmy NBA a NFL.

Síla Bored Ape Yacht Club je v jeho členech a v tom, jak neúnavně kreativní, podpůrná, vyrovnaná a zatraceně zábavná je naše komunita. Díky tomu bylo možné dostat se z počátků na největší aukční domy na světě za pouhé čtyři měsíce. Jsme hluboce vděční všem, kteří s námi byli na této divoké jízdě. Jsme nadšeni, že vám můžeme představit MAYC."

Jedním z cílů, který byl představen v dlouhodobém plánu BAYC (takzvaný Roadmap 1.0), bylo odměnit stávající držitele Bored Ape Yacht Club a zároveň oddané fanoušky, kteří měli zájem se připojit do rozrůstající se komunity a nemohli si dovolit vysoké ceny BAYC NFT (v té době přesahující hodnotu 50 ETH) – k tomuto účelu vznikla nová kolekce Mutant Ape Yacht Club.

Bored Ape Yacht Club

BAYC kolekce
Kolekce Bored Ape Yacht Club
Zdroj: opensea.io

Populární kolekce původních 10 000 "znuděných opic" si zakládá na prémiové komunitě sběratelů NFT. Držení BAYC NFT nabízí řadu výhod: členskou kartu, uzavřenou skupinu, merch a další zajímavé benefity.

Díky vysoké popularitě se kolekce BAYC dostala i do hledáčku světoznámých celebrit – opici drží například zpěvák Justin Bieber, herečka Paris Hilton nebo basketbalová ikona Steph Curry.

Yuga Labs

Yuga Labs
Společnost Yuga Labs
Zdroj: yuga.com

Společnost byla založena v roce 2021 a specializuje se na blockchainovou technologii, vyvíjí NFT a investuje do metaverse. Zakladatelé jsou Wylie Aronow a Greg Solano. Společnost má sídlo v Miami.

Do portfolia Yuga Labs patří například kolekce BAYC, MAYC, BAKC a projekt Otherside. Díky uzavřené akvizici s Larva Labs vlastní i populární kolekce CryptoPunks a Meebits.

Mint Mutant Ape Yacht Club

Projekt MAYC byl spuštěn 28. srpna 2021. Uvedení na trh mělo 2 fáze:

 1. Airdrop všem držitelům BAYC NFT v podobě 10 000 lahviček s Mutantním sérem, které umožnilo razit zdarma mutantní verze jejich opic.
 2. 10 000 zbývajících NFT bylo nabídnuto pro veřejnost formou Dutch aukce s počáteční nabídkou za 3 ETH (v překladu holandská aukce, funguje na principu postupného snižování ceny. Počáteční cena je nastavena na určitou hodnotu a každých 10 minut klesá o předem určenou část. To je prováděno do chvíle, dokud cena nedosáhne minimální spodní hranice).

Po ukončení ražby byl následně oznámen takzvaný "náhodný počáteční index", při kterém se odhalí všichni mutanti najednou. Tento krok byl zvolen proto, aby kdokoliv, včetně zakladatelů, předem nevěděl, jaký mutant bude během prodeje vyražen.

Mutantní sérum

Ne všechna Mutantní séra jsou stejná, celkově byly vytvořeny 3 odlišné kategorie:

 • M1 Mutantní sérum (7 500 kusů)
 • M2 Mutantní sérum (2 492 kusů)
 • M3 Mutantní sérum (8 základních kusů + 5 kusů bylo doplňkově přidáno do Dutch aukce, dohromady může existovat až 13 vzácných mutantních opic M3)
Mutantní sérum M1, M2, M3
Mutantní sérum na tržišti OpenSea
Zdroj: opensea.io

Rozdíl v typech lahviček s Mutantním sérem je ve výsledné podobě mutanta. Zatímco spolknutí lahvičky M1 nebo M2 nemá žádný významný rozdíl – obě se změní ve zmutované opice s vlastnostmi výchozího "znuděného opičáka" (z pohledu celkového množství kusů je ale M2 vzácnější), tak u spolknutí M3 vznikne legendární zmutovaná opice s novými vzácnými vlastnostmi.

M1 Mutantní sérum
Transformace do zmutované podoby opice (M1 Mutantní sérum)
Zdroj: boredapeyachtclub.com

Video z odhalení M3 Mutantního séra:

Typy MAYC a jejich prodeje

Jak již bylo zmíněno, mutanti z M1 a M2 mutantního séra vychází z původních opic BAYC. Opice se skládají ze sedmi možných vlastností:

 1. pozadí,
 2. oblečení,
 3. náušnice,
 4. oči,
 5. srst,
 6. pokrývka hlavy,
 7. ústa.

Každý vzhled je omezen na určitý počet, takže některé jsou statisticky vzácnější, což má za následek vyšší cenu. Legendární mutanti neobsahují žádné vlastnosti, jsou jim přiděleny pouze jména a informace o vzácnosti jedinečného kusu (1/1).

Prodeje známých MAYC

Není žádným překvapením, že nejdražší jsou právě legendární kusy MAYC NFT.

 • Mutant Ape Yacht Club #4849 byl naposledy prodán za 1 132 603 dolarů, v kryptoměnové měně Ethereum to odpovídá sumě 350 ETH. Mutant s černými rohy a nádechem žlutého zlata patří k nejdražšímu MAYC NFT (mimo Mutantní sérum).
 • Mutant Ape Yacht Club #1796 s vizuálem mutanta z jaderné apokalypsy, který na sobě nese radiační oblek se žlutým motivem s radiační maskou, ze které kape nějaká zelená mastná látka, se prodal za 335 ETH (orientačně 1 milion dolarů).
 • Mutant Ape Yacht Club #2931 nepatří mezi legendární mutanty a i přesto si našel kupce za 120 ETH. Mutant má zlaté tělo, po kterém stýkají zářivé drahokamy. Mimo to kouří dýmku s očima. Průhledný mozek skrývá ukrytý zámek, který může mít hlubší význam.
 • Mutant Ape Yacht Club #3288 sdílí podobné rysy s mutantem #2931. Jeho cena za prodej se 30. srpna 2021 vyšplhala na přibližně 400 tisíc dolarů.
MAYC #4849
Nejdražší prodaný MAYC #4849
Zdroj: opensea.io

Ačkoliv prodeje MAYC NFT (prozatím) nedosahují výše částek prodejů BAYC NFT, tak i přesto patří mezi jedny z nejdražších kolekcí.

Mutantní arkáda

Se spuštěním Mutant Ape Yacht Club byla také vydána hra. Jde o 5stupňovou plošinovku, ve které máte 3 životy, abyste porazili všechny mutantní opice.

Všem, kterým se podařilo dokončit výzvu do 3 dnů od vydání hry, byl zaslán token POAP, jakožto odměna za dokončení této složité hry. Hra, dle zpětných reakcí, totiž zabrala i desítky hodin, aby byla úspěšně dohrána.

Hru si můžete vyzkoušet i nyní, bohužel už bez možnosti získání tokenu POAP.

The mutant ape arcade game
Ukázka z plošinovky "THE MUTANT APE arcade game"
Zdroj: 2dengine.com

Závěr a shrnutí ke MAYC

Mutanti představují poslední úroveň členství v ekosystému Bored Ape Yacht Club. Členy se uživatelé stávají při držení nějakého NFT ze všech kolekcí v ekosystému, dle jejich typu přinášejí rozdílné výhody. Na nejvyšší pozici jsou držitelé BAYC.

Sledování cen, za které se Mutantní séra i samotné Mutant Ape Yacht Club NFT prodávají, vypovídá o víře, kterou tým stojící za BAYC dokázal vštípit jejich komunitě.

0xDeepak nákup
Sběratel 0xDeepak nakoupil M3 Mutantní sérum za obrovskou sumu
Zdroj: opensea.io

Kolekce se řadí mezi další úspěšný a populární projekt pod hlavičkou společnosti Yuga Labs, která do sektoru NFT nadále přináší zajímavé inovace a dávku experimentování. U MAYC se očekává i další zaměření na užitečnost, nikoliv pouze na sběratelství.

"Věřím, že BAYC (a MAYC) je první skutečně nativní mediální franšíza založená na NFT a metaverse, kterou zcela vlastní fanoušci. Při pohledu na inovace v digitálním vlastnictví odehrávající se v jejím rostoucím ekosystému zboží, 3D avatarů a dokonce i vína BAYC, vidíme, že je to šílené kulturní, ale také velmi komerční hnutí, do nějž lidé mohou snadno vkročit či z něj odejít.

Je to skutečně precedens pro něco neuvěřitelně kultovního, co změní způsob, jakým přemýšlíme o mediálních franšízách, a co od základu převrátí zábavní průmysl naruby," zmínil Jamie Burke, zakladatel Outlier Ventures.

V březnu 2022 například Yuga Labs spustila plánovaný ApeCoin, z něhož obdrželi 62% podíl držitelé NFT kolekcí BAYC, MAYC a BAKC. ApeCoin (v ekosystému Bored Ape Yacht Club) umožní tvůrcům obsahu a sběratelům komercializovat jejich digitální umělecká díla v široké škále zahrnující hry, umění či různé události. Tržní kapitalizace kryptoměny je v době psaní článku 5 miliard dolarů.

V květnu 2022 se očekává prodej virtuálních pozemků, ve kterém budou zahrnuti členové zmíněného ekosystému a dalších spřátelených PFP (profile picture) projektů. Yuga Labs předpovídá příjmy z prodeje virtuálních pozemků ve výši 455 milionů dolarů.

Hodnota kolekce

Floor price (zkráceně FP, nejnižší cena NFT v kolekci) bude dlouhodobě ovlivněna FP mateřskou kolekcí Bored Ape Yacht Club. V době psaní článku kolekce vygenerovala třetí největší objem obchodů v historii OpenSea (před kolekcí je pouze Bored Ape Yacht Club a CryptoPunks).

Mutant Ape Yacht Club jsou k dostání pouze na sekundárním trhu, protože již nejsou k dispozici žádná místa pro ražbu. Pokud máte potřebné prostředky, můžete si je zakoupit na OpenSea, buď jako vytvořeného mutanta nebo Mutantní sérum.


Další informace o kolekci Mutant Ape Yacht Club

Jméno kolekceMutant Ape Yacht Club
Typ kolekceAvatar
Webové stránkyhttps://boredapeyachtclub.com/
Celkový počet tokenů19 473
Adresa kontraktu0x60E4d786628Fea6478F785A6d7e704777c86a7c6
Mint této NFT kolekce
Datum mintu29. 08. 2021
Cena mintu10 000 zdarma držitelům BAYC NFT, 10 000 formou Dutch aukce za 3 ETH
Aktuální data
Celk. tržní kapitalizace kolekce184 761 ETH
Počet prodejů za 24h74
Objem prodejů za 24h705,4 ETH
Počet držitelů11310

Vývoj ceny Mutant Ape Yacht Club za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
30. 05. 2023 Načítání... MAYC
29. 05. 2023 Načítání... MAYC
28. 05. 2023 Načítání... MAYC
27. 05. 2023 Načítání... MAYC
26. 05. 2023 Načítání... MAYC
25. 05. 2023 Načítání... MAYC
24. 05. 2023 Načítání... MAYC
23. 05. 2023 Načítání... MAYC
22. 05. 2023 Načítání... MAYC
21. 05. 2023 Načítání... MAYC
20. 05. 2023 Načítání... MAYC
19. 05. 2023 Načítání... MAYC
18. 05. 2023 Načítání... MAYC
17. 05. 2023 Načítání... MAYC

Ohodnoťte NFT kolekci Mutant Ape Yacht Club


Připojte se k diskuzi

Další NFT, které by vás mohly zajímat

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo