Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Mutant Ape Yacht Club
MAYC
NFT kolekce Mutant Ape Yacht Club (MAYC) – Cena, floor price, statistiky a kde koupit?

1,86 ETH (147 988 Kč)

-8,4 % za 7 dní

Logo Mutant Ape Yacht Club

NFT kolekce Mutant Ape Yacht Club (MAYC) – Cena, floor price, statistiky a kde koupit?

Cena Mutant Ape Yacht Club
Graf MUTANT-APE-YACHT-CLUB

1,86 ETH (147 988 Kč)

-8,4 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Vývoj floor price NFT Mutant Ape Yacht Club

Základní informace o Mutant Ape Yacht Club

Datum mintu 29. 08. 2021
Celkový počet tokenů 19 487
Celk. tržní kapitalizace kolekce 88 045 ETH
Počet prodejů za 24h 305 ETH

Mutant Ape Yacht Club (zkráceně MAYC) je NFT kolekce 20 000 zmutovaných opic vytvořených na blockchainu Etherea. Opice prošly evolucí původních “znuděných opic” do tématiky zombií a mutantů, čímž doplňují nadále rozrůstající se ekosystém projektu Bored Ape Yacht Club (zkráceně BAYC). Za zmíněnými kolekcemi stojí společnost Yuga Labs.

Obsah článku

Historie kolekce a Yuga Labs

Přístup ke kolekci byl od začátku zahalen tajemstvím – komunita si sice byla vědoma, že se něco chystá, ale nikdo předem nevěděl konkrétnější informace.

“30. dubna 2021, po pomalém týdenním předprodeji, se kolekce deseti tisíc Bored Ape Yacht Club NFT během jedné divoké noci vyprodala. Nyní, o čtyři měsíce později, máme více než 5 333 unikátních členů, což z nás dělá jednu z nejrozšířenějších sbírek NFT našeho druhu… dostali jsme se do Forbes a The New Yorker, představili společníky a darovali téměř milion dolarů, což způsobilo, že jedna charitativní organizace změnila svůj profilový obrázek na opici na Twitteru. A do klubu se zapojilo tolik celebrit a sportovců, že začínáme mít pocit, že bychom mohli postavit celé týmy NBA a NFL.

Síla Bored Ape Yacht Club je v jeho členech a v tom, jak neúnavně kreativní, podpůrná, vyrovnaná a zatraceně zábavná je naše komunita. Díky tomu bylo možné dostat se z počátků na největší aukční domy na světě za pouhé čtyři měsíce. Jsme hluboce vděční všem, kteří s námi byli na této divoké jízdě. Jsme nadšeni, že vám můžeme představit MAYC.”

Jedním z cílů, který byl představen v dlouhodobém plánu BAYC (takzvaný Roadmap 1.0), bylo odměnit stávající držitele Bored Ape Yacht Club a zároveň oddané fanoušky, kteří měli zájem se připojit do rozrůstající se komunity a nemohli si dovolit vysoké ceny BAYC NFT (v té době přesahující hodnotu 50 ETH) – k tomuto účelu vznikla nová kolekce Mutant Ape Yacht Club.

Bored Ape Yacht Club

Zdroj: opensea.io
BAYC kolekce
Kolekce Bored Ape Yacht Club

Populární kolekce původních 10 000 “znuděných opic” si zakládá na prémiové komunitě sběratelů NFT. Držení BAYC NFT nabízí řadu výhod: členskou kartu, uzavřenou skupinu, merch a další zajímavé benefity.

Díky vysoké popularitě se kolekce BAYC dostala i do hledáčku světoznámých celebrit – opici drží například zpěvák Justin Bieber, herečka Paris Hilton nebo basketbalová ikona Steph Curry.

Yuga Labs

Zdroj: yuga.com
Yuga Labs
Společnost Yuga Labs

Společnost byla založena v roce 2021 a specializuje se na blockchainovou technologii, vyvíjí NFT a investuje do metaverse. Zakladatelé jsou Wylie Aronow a Greg Solano. Společnost má sídlo v Miami.

Do portfolia Yuga Labs patří například kolekce BAYC, MAYC, BAKC a projekt Otherside. Díky uzavřené akvizici s Larva Labs vlastní i populární kolekce CryptoPunks a Meebits.

Mint Mutant Ape Yacht Club

Projekt MAYC byl spuštěn 28. srpna 2021. Uvedení na trh mělo 2 fáze:

 1. Airdrop všem držitelům BAYC NFT v podobě 10 000 lahviček s Mutantním sérem, které umožnilo razit zdarma mutantní verze jejich opic.
 2. 10 000 zbývajících NFT bylo nabídnuto pro veřejnost formou Dutch aukce s počáteční nabídkou za 3 ETH (v překladu holandská aukce, funguje na principu postupného snižování ceny. Počáteční cena je nastavena na určitou hodnotu a každých 10 minut klesá o předem určenou část. To je prováděno do chvíle, dokud cena nedosáhne minimální spodní hranice).
Poznámka

Poznámka: Původní cena Dutch aukce příliš neklesla, na hodnotě 2,79 ETH došlo k vyražení všech zbývajících kusů a tým tak utržil 96 milionů dolarů.

Po ukončení ražby byl následně oznámen takzvaný “náhodný počáteční index”, při kterém se odhalí všichni mutanti najednou. Tento krok byl zvolen proto, aby kdokoliv, včetně zakladatelů, předem nevěděl, jaký mutant bude během prodeje vyražen.

Mutantní sérum

Ne všechna Mutantní séra jsou stejná, celkově byly vytvořeny 3 odlišné kategorie:

 • M1 Mutantní sérum (7 500 kusů)
 • M2 Mutantní sérum (2 492 kusů)
 • M3 Mutantní sérum (8 základních kusů + 5 kusů bylo doplňkově přidáno do Dutch aukce, dohromady může existovat až 13 vzácných mutantních opic M3)
Zdroj: opensea.io
Mutantní sérum M1, M2, M3
Mutantní sérum na tržišti OpenSea

Rozdíl v typech lahviček s Mutantním sérem je ve výsledné podobě mutanta. Zatímco spolknutí lahvičky M1 nebo M2 nemá žádný významný rozdíl – obě se změní ve zmutované opice s vlastnostmi výchozího “znuděného opičáka” (z pohledu celkového množství kusů je ale M2 vzácnější), tak u spolknutí M3 vznikne legendární zmutovaná opice s novými vzácnými vlastnostmi.

Zdroj: boredapeyachtclub.com
M1 Mutantní sérum
Transformace do zmutované podoby opice (M1 Mutantní sérum)
Poznámka

Poznámka: Každou lahvičku lze použít pouze jednou; použitím se sérum spálí a vznikne zmutovaná opice. Použité BAYC NFT, pomocí kterého transformace probíhá, nezaniká!

Video z odhalení M3 Mutantního séra:

Typy MAYC a jejich prodeje

Jak již bylo zmíněno, mutanti z M1 a M2 mutantního séra vychází z původních opic BAYC. Opice se skládají ze sedmi možných vlastností:

 1. pozadí,
 2. oblečení,
 3. náušnice,
 4. oči,
 5. srst,
 6. pokrývka hlavy,
 7. ústa.

Každý vzhled je omezen na určitý počet, takže některé jsou statisticky vzácnější, což má za následek vyšší cenu. Legendární mutanti neobsahují žádné vlastnosti, jsou jim přiděleny pouze jména a informace o vzácnosti jedinečného kusu (1/1).

Prodeje známých MAYC

Není žádným překvapením, že nejdražší jsou právě legendární kusy MAYC NFT.

 • Mutant Ape Yacht Club #4849 byl naposledy prodán za 1 132 603 dolarů, v kryptoměnové měně Ethereum to odpovídá sumě 350 ETH. Mutant s černými rohy a nádechem žlutého zlata patří k nejdražšímu MAYC NFT (mimo Mutantní sérum).
 • Mutant Ape Yacht Club #1796 s vizuálem mutanta z jaderné apokalypsy, který na sobě nese radiační oblek se žlutým motivem s radiační maskou, ze které kape nějaká zelená mastná látka, se prodal za 335 ETH (orientačně 1 milion dolarů).
 • Mutant Ape Yacht Club #2931 nepatří mezi legendární mutanty a i přesto si našel kupce za 120 ETH. Mutant má zlaté tělo, po kterém stýkají zářivé drahokamy. Mimo to kouří dýmku s očima. Průhledný mozek skrývá ukrytý zámek, který může mít hlubší význam.
 • Mutant Ape Yacht Club #3288 sdílí podobné rysy s mutantem #2931. Jeho cena za prodej se 30. srpna 2021 vyšplhala na přibližně 400 tisíc dolarů.
Zdroj: opensea.io
MAYC #4849
Nejdražší prodaný MAYC #4849

Ačkoliv prodeje MAYC NFT (prozatím) nedosahují výše částek prodejů BAYC NFT, tak i přesto patří mezi jedny z nejdražších kolekcí.

Mutantní arkáda

Se spuštěním Mutant Ape Yacht Club byla také vydána hra. Jde o 5stupňovou plošinovku, ve které máte 3 životy, abyste porazili všechny mutantní opice.

Všem, kterým se podařilo dokončit výzvu do 3 dnů od vydání hry, byl zaslán token POAP, jakožto odměna za dokončení této složité hry. Hra, dle zpětných reakcí, totiž zabrala i desítky hodin, aby byla úspěšně dohrána.

Hru si můžete vyzkoušet i nyní, bohužel už bez možnosti získání tokenu POAP.

Poznámka

Proof of Attendance Protocol (POAP) je protokol, který vytváří digitální vzpomínky pomocí technologie blockchainu. POAPy jsou obchodovatelné i na sekundárním trhu.

Zdroj: 2dengine.com
The mutant ape arcade game
Ukázka z plošinovky “THE MUTANT APE arcade game”

Závěr a shrnutí ke MAYC

Mutanti představují poslední úroveň členství v ekosystému Bored Ape Yacht Club. Členy se uživatelé stávají při držení nějakého NFT ze všech kolekcí v ekosystému, dle jejich typu přinášejí rozdílné výhody. Na nejvyšší pozici jsou držitelé BAYC.

Sledování cen, za které se Mutantní séra i samotné Mutant Ape Yacht Club NFT prodávají, vypovídá o víře, kterou tým stojící za BAYC dokázal vštípit jejich komunitě.

Poznámka

Jedno z limitovaných Mega mutantních sér (z množství 8 kusů) se prodalo za 1 542 ETH, což v době provedení transakce odpovídá neuvěřitelným 5 907 542 dolarů!

Zdroj: opensea.io
0xDeepak nákup
Sběratel 0xDeepak nakoupil M3 Mutantní sérum za obrovskou sumu

Kolekce se řadí mezi další úspěšný a populární projekt pod hlavičkou společnosti Yuga Labs, která do sektoru NFT nadále přináší zajímavé inovace a dávku experimentování. U MAYC se očekává i další zaměření na užitečnost, nikoliv pouze na sběratelství.

Věřím, že BAYC (a MAYC) je první skutečně nativní mediální franšíza založená na NFT a metaverse, kterou zcela vlastní fanoušci. Při pohledu na inovace v digitálním vlastnictví odehrávající se v jejím rostoucím ekosystému zboží, 3D avatarů a dokonce i vína BAYC, vidíme, že je to šílené kulturní, ale také velmi komerční hnutí, do nějž lidé mohou snadno vkročit či z něj odejít.

Je to skutečně precedens pro něco neuvěřitelně kultovního, co změní způsob, jakým přemýšlíme o mediálních franšízách, a co od základu převrátí zábavní průmysl naruby,” zmínil Jamie Burke, zakladatel Outlier Ventures.

V březnu 2022 například Yuga Labs spustila plánovaný ApeCoin, z něhož obdrželi 62% podíl držitelé NFT kolekcí BAYC, MAYC a BAKC. ApeCoin (v ekosystému Bored Ape Yacht Club) umožní tvůrcům obsahu a sběratelům komercializovat jejich digitální umělecká díla v široké škále zahrnující hry, umění či různé události. Tržní kapitalizace kryptoměny je v době psaní článku 5 miliard dolarů.

V květnu 2022 se očekává prodej virtuálních pozemků, ve kterém budou zahrnuti členové zmíněného ekosystému a dalších spřátelených PFP (profile picture) projektů. Yuga Labs předpovídá příjmy z prodeje virtuálních pozemků ve výši 455 milionů dolarů.

Hodnota kolekce

Floor price (zkráceně FP, nejnižší cena NFT v kolekci) bude dlouhodobě ovlivněna FP mateřskou kolekcí Bored Ape Yacht Club. V době psaní článku kolekce vygenerovala třetí největší objem obchodů v historii OpenSea (před kolekcí je pouze Bored Ape Yacht Club a CryptoPunks).

Mutant Ape Yacht Club jsou k dostání pouze na sekundárním trhu, protože již nejsou k dispozici žádná místa pro ražbu. Pokud máte potřebné prostředky, můžete si je zakoupit na OpenSea, buď jako vytvořeného mutanta nebo Mutantní sérum.

Hodnocení Finex.cz

Mutant Ape Yacht Club

Kolekce 20 000 zmutovaných opic, které doplňují ekosystém úspěšného projektu Bored Ape Yacht Club. Projekt vytvořila společnost Yuga Labs.

Další informace o kolekci Mutant Ape Yacht Club

Jméno kolekceMutant Ape Yacht Club
Typ kolekceAvatar
Webové stránkyhttps://boredapeyachtclub.com/
Celkový počet tokenů19 487
Adresa kontraktu0x60E4d786628Fea6478F785A6d7e704777c86a7c6
Mint této NFT kolekce
Datum mintu29. 08. 2021
Cena mintu10 000 zdarma držitelům BAYC NFT, 10 000 formou Dutch aukce za 3 ETH
Aktuální data
Celk. tržní kapitalizace kolekce88 045 ETH
Počet prodejů za 24h305 ETH
Objem prodejů za 24h1 371 ETH
Počet držitelů11 156 ETH
Ohodnoťte NFT kolekci Mutant Ape Yacht Club
3
0

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další NFT, které by vás mohly zajímat