Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměnové karty

Kryptoměnové karty - Srovnání nejlepších krypto karet pro rok 2023

Používání kryptoměnových karet v posledních letech zaznamenalo velký nárůst popularity, která navíc s postupem celosvětové adopce kryptoměn a rozšiřující se základnou kryptoměnových držitelů dále roste. Podívejte se níže na srovnání kryptoměnových karet. U každé z krypto karet v seznamu naleznete také odkaz na její podrobnou recenzi.

Seznam a recenze nejznámějších kryptoměnových karet

Srovnání kryptoměnových karet
Karta Název karty Typ karty Cashback Měna karty Hodnocení 
Crypto.com Card logo Recenze Crypto.com Card Debetní karta Až 5 % EUR
87 %
Získat kartu
Binance Card logo Recenze Binance Card Debetní karta Až 8 % EUR
86 %
Získat kartu
Nexo Card logo Recenze Nexo Card Kreditní karta Až 2 % EUR, GBP, USD
85 %
Získat kartu
Bitpanda Card logo Recenze Bitpanda Card Debetní karta Až 2 % EUR
80 %
Získat kartu
Plutus Card logo Recenze Plutus Card Debetní karta Až 8 % EUR
80 %
Získat kartu
Change Card logo Recenze Change Card Debetní karta Nenabízí cashback EUR
75 %
Získat kartu
Wirex Card logo Recenze Wirex Card Debetní karta Až 8 % EUR
70 %
Získat kartu
BitPay Card logo Recenze BitPay Card Debetní karta Nenabízí cashback USD Nedostupné v ČR
BlockFi Card logo Recenze BlockFi Card Debetní karta Až 2 % USD Nedostupné v ČR
Coinbase Card logo Recenze Coinbase Card Debetní karta Až 4 % EUR, USD Nedostupné v ČR

Prakticky každá větší kryptoměnová burza již vydala, nebo aspoň pracuje na vydání, své platební karty. To má zásadní důvod, kterým je usnadnění využití kryptoměn, zejména jejich směnu za produkty a služby, pro jejich uživatele. Většina z nich k tomu ještě navíc nabízí i zpětný cashback, aby své uživatele motivovali kryptoměnové platební karty využívat.

Co jsou to kryptoměnové karty?

Kryptoměnové platební karty se o moc neliší od těch bankovních, alespoň co se užití a designu týče. Většina burz spolupracuje se společnostmi VisaMasterCard, které pro ně krypto karty vydávají a zařizují veškeré zpracování transakcí "za oponou".

Pokud si tedy kryptoměnovou kartu pořídíte, budete s ní moci platit všude tam, kde jste doposud byli zvyklí platit se svou běžnou bankovní kartou, a to i online nebo pomocí karty v mobilu.

Jak fungují kryptoměnové karty?

Mohlo by se zdát, že v případě přijímání plateb kryptoměnovými kartami obchodník po provedení transakce od svého zákazníka obdrží kryptoměny. Opak je ale pravdou.

Ačkoliv uživatel karty vlastní kryptoměny a platí s nimi, po provedení platby s takovou kartou se určitá částka mincí nebo tokenů převede dle aktuálního kurzu na běžnou měnu, kterou obchodník při platbě vyžaduje, a kterou také obdrží.

Pokud tedy uživatel takovou kartou platí v České republice a na své kartě drží třeba bitcoiny, v moment platby se bitcoiny převedou dle aktuálního kurzu na eura a ty se následovně smění na české koruny.

Uživateli jsou tedy odečteny bitcoiny a obchodník získá české koruny.

Vše je přitom automatické a trvá jen pár vteřin.

Debetní karta vs. kreditní karta

U kryptoměnových karet se můžeme setkat podobně jako v běženém bankovnictví s kartami debetními a kreditními. Je potřeba si ale tyto dva produkty neplést, protože v jejich fungování je zásadní rozdíl.

  • V případě debetních karet využíváte pouze finanční prostředky, které máte ve své peněžence k dispozici. To znamená, že předem na svoji peněženku musíte kryptoměny nebo peníze vložit a s nimi poté můžete platit. Kryptoměnové debetní karty nabízí například Crypto.com nebo Binance.
  • Na druhé straně tu jsou karty kreditní, jejichž prostřednictvím si peníze půjčujete od vydavatele karty a teprve poté je splácíte. Kreditní karty poháněné kryptoměnami nabízí například Nexo.

Jak kryptoměnovou kartu získat a následně použít

Abyste kartu získali, je nutné se zaregistrovat na platformě, která kartu nabízí, provést KYC ověření totožnosti a o kartu požádat. Ne každou kartu však můžete jako český občan získat a ne každá karta podporuje kryptoměny, které držíte a preferujete. Výběr karty je tomu potřeba přizpůsobit.

Jakmile kartu obdržíte, většinou je třeba provést pokyny k aktivaci dané karty, které se v závislosti na vydavateli karty liší. Někdy se jedná o převod kryptoměn do speciální peněženky, jindy kontaktní platbu kartou v určité výši a nebo stačí pouze opsat bezpečnostní kód z fyzické karty do aplikace. Vždy přitom záleží na pravidlech konkrétní platformy nebo burzy.

Některé karty pak můžete využívat i virtuálně, a to dokonce dříve než vám samotná karta fyzicky dorazí. Jednoduše dostanete číslo karty, které můžete využít např. při nakupování online. Nějaké karty navíc můžete propojit i s Google Pay, Samsung Pay či Apple Pay a platit s nimi doslova pár minut po registraci na platformě.

Ve většině případů máte také na webových stránkách platformy nebo v mobilní aplikaci k dispozici veškeré informace o kartě, jako např. zůstatek, historii plateb, možnost kartu deaktivovat, výpis získaných cashbacků a odměn, apod.

Výhody spojené s používáním kryptoměnových karet

  • Kryptoměnové karty nabízí pro své držitele mnoho výhod. Zejména se jedná o velmi rychlý a pohodlný způsob směny krypta na fiat, platba téměř kdekoliv, kde lze platit běžnou bankovní kartou, online platby i výběry peněz za prodané kryptoměny v jakýchkoliv bankomatech.
  • Kapitola sama pro sebe jsou zpětné cashbacky. Cashback není nic jiného, než vrácení části placené částky zpět na účet zákazníka. V závislosti na využívané platformě může cashback dosahovat až 8 %, nicméně tyto výhody často doprovází různé limity nebo nutnost držet kryptoměny v určité hodnotě.
  • A jako poslední výhodu si pro své uživatele některé platformy vydávající tyto karty připravily například zdarma účet na Netflixu, Spotify, návštěvy letištních VIP salónků nebo další doplňkové služby a bonusy.

Další výhody či nevýhody se pak odvíjí od dané karty a platformy, která daný program nabízí. Některé krypto karty nabízí velmi nízké až nulové poplatky, jinde však kromě transakčních poplatků třetím stranám platíte i měsíční poplatek, poplatek za vydání karty nebo za překročení určitého limitu.

Rizika kryptoměnových karet

Většina kryptoměnových karet, které spadají pod velké burzy, s sebou nenesou skoro žádná rizika a účty i finance na těchto platformách podléhají vysokému zabezpečení. Vždy však záleží na tom, jakou platformu si pro vydání své karty vybere a také na vaší obezřetnosti. Pro někoho může být rizikem i kolísavý kurz kryptoměn.

Kryptoměnových karet zkrátka existuje mnoho a každá z nich má své určité výhody i nevýhody. Ať už se jedná o poplatky, limity, cashbacky nebo další, jedno mají společné, a to umožnění snadného nákupu produktů a služeb za vaše kryptoměny.

Ohodnoťte tuto rubriku

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo