Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Fio broker
FIO e-Broker – Recenze, zkušenosti, dividendy, poplatky
Logo Fio broker
Fio broker
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Logo Fio broker

FIO e-Broker – Recenze, zkušenosti, dividendy, poplatky

Poslední aktualizace recenze 13. 3. 2024 | Ing. Jiří Vencl
Hodnocení Finex.cz
84 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Základní informace o Fio broker

Možnost obchodovat Akcie, ETF, Dluhopisy, Komodity, Warranty, Investiční certifikáty
Poplatky za obchodování 5,95 až 9,95 USD za kontrakt
Minimální vklad Není stanoven
V češtině? Ano
České akcie Ano
Demo účet Ano
W-8BEN formulář Ano
Frakční akcie Ne

Najít seriózního obchodního brokera je alfou a omegou celého businessu. Na trhu je velké množství zprostředkovatelů, ale co si budeme povídat, chceme si posílat větší obnosy peněz někam do zahraničí, kde pořádně nevíme, kde jsou a co se tam děje?

Není lepší se spolehnout na českou společnost s kamennými pobočkami a přímou regulací České národní banky? To a ještě více se dozvíte v naší podrobné recenzi FIO e-Brokera.

Neradi čtete? Pusťte si aktuální VIDEORECENZI platformy e-Broker!

Obsah recenze FIO Broker

Co je to FIO e-Broker

FIO e-Broker je webovou obchodní platformou, která umožňuje nakupovat a prodávat akcie, ETF, dluhopisy a futures (ropa, zlato, pšenice). FIO e-Broker se snaží přizpůsobit českému trhu, českému zákazníkovi a nepouští se do forexu, který je doménou především zahraničních brokerů.

Vše výše zmíněné je provozované FIO bankou (akciovou společností) s historií již od roku 1993, samotné obchodování spustila banka roku 1997. FIO je registrovaná v evidenci České národní banky a podléhá tak veškerým pravidlům pro udělení a udržení bankovní licence a zprostředkovatele obchodování na českém či světovém trhu.

FIO banka a s ní i platforma e-Broker má kolem 90 poboček po celé České republice, na těchto pobočkách naleznete nejen klasické bankovní služby, ale i právě servis ohledně obchodování a platformy e-Broker.

FIO e-Broker obchodní platforma

Po úspěšném založení reálného nebo demo účtu se vám načte úvodní strana. Na ní vidíte aktivní obchody a zprávy.

Úvodní obrazovka platformy Fio e-Brokera
Úvodní obrazovka platformy Fio e-Brokera

Přiznám se, že ze začátku jsem byl z celé platformy hodně rozpačitý, a ještě nyní mám silně smíšené pocity, ale když si dáte vše dohromady, tak vše nakonec dává smysl. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Ve skutečnosti máte po přihlášení vše potřebné po ruce. Vidíte novinky a aktuální stav. I tak ale musíme zmínit, že platforma není nijak responzivní, vidíte mnoho volného prostoru v pravé části a na vysokém rozlišení to je plýtvání místem, navíc mnohé prvky jsou až nepříjemně utopené a obtížně se hledají.

Fio broker - aplikace pro iPhone
Fio broker – aplikace pro iPhone

Mimo webového prostředí nabízí FIO také aplikace pro chytré telefony a tablety s operačním systémem Android i iOS. Záleží na použitém telefonu, ale v mém případě mě opět zaskočila neoptimalizace. Černé okraje má už samotná ikonka a aplikace neumí pracovat s rozlišením novějších telefonů (jako Apple iPhone X).

Zpět ale k webové aplikaci e-Broker. Jak už jste si ze screenshotů všimli, vše je v češtině, a to může být pro mnohé velké plus. Jakmile se trochu zorientujete, zjistíte, že to v zásadě není tak složité. Na výběr máte z horního menu, kde vidíte vaše pokyny, obchody, peníze, cenné papíry, finanční reporty, přehledy a vyhledávání.

První dvě položky jsou určitě jasné, zajímavá je položka peníze. Běžně si obchodní účet otevíráte v CZK, USD, EUR a podobně. Zde sice máte v základu koruny, ale na této záložce si aktuálním kurzem FIO můžete konvertovat a využít měny, která je v době obchodu pro vás nejvýhodnější, obvykle nejméně riziková, viz:

Konverze měn fio broker
Konverze měn v rámci obchodního účtu

Samotná záložka portfolio je domovskou obrazovkou po přihlášení. Vidíte stav vašich obchodů a základní rozdělení nabídky FIO e-Brokera: BCPPX (Burza cenných papírů Praha), RMS (mimoburzovní), US Futures a Podílové fondy.

Po kliknutí například na BCPPX si již mohu vybrat akcie, které chci obchodovat, třeba ČEZ a po kliknutí na lupu si zobrazit detailní graf, viz:

Záložka portfolio v aplikaci e-Broker
Záložka portfolio v aplikaci e-Broker

Nikoho již zřejmě nepřekvapí, že po kliknutí na lupu se otevře malé, neoptimalizované okno, ale samozřejmě s tím lze pracovat a nakonec zjistíte, že dole si lze nastavit i rozlišení. Bohužel se mi nepodařilo jej uložit a vždy jsem jej musel nastavovat ručně.

fio broker akcie
5 Detail grafu se otevře v neoptimalizovaném okně
Formulář pro nákup akcií u Fio banky
Formulář pro nákup akcií

Pokud byste již nyní chtěli obchodovat, tak stačí vedle nápisu ČEZ, hned nahoře kliknout na + pro nákup či na pro prodej.

Mimo realizace za tržní cenu nabízí e-Broker i inteligentní pokyny, je to čekající příkaz, který otevře a uzavře pozici dle předem zadaných hodnot (take profit a stop loss).

Technická analýza v platformě e-Broker

Když jste na detailu grafu, viz odstavec výše, tak byste čekali, že si na grafu rovnou provedete i technickou analýzu, ale není tomu tak. Pro technickou analýzu musíte do záložky cenné papíry.

Opět je to takové těžkopádné, nicméně funkční. V pravé části si můžete zapnout zobrazení grafu ve svících, (vážený) klouzavý průměr, Bollingerova pásma, MACD, MFI, ROC, PVO, SO či oblíbené RSI. U všech indikátorů volíte periodu. Omezit se můžete i časově, případně si srovnat i jiný graf.

Technická analýza akcií u Fio banky
Technická analýza akcií u e-Brokera Fio banky

Fundamentální analýza u Fio banky

Pochvalu dostává e-Broker i za fundamentální analýzu. V sekci cenné papíry je záložka fundamentální analýza, kde najdete důležité informace jako je tržní kapitalizace, účetní hodnota na akcii, tržby, zisk na akcii, P/E (aktuální kurz akcie/zisk na akcii), rentability a mnoho dalších.

Pokud by i to bylo málo, tak FIO nabízí podrobné a časté finanční reporty. Tady skutečně velký palec nahoru. Mít takhle vše na jednom místě a doslova na zlatém podnose, to je paráda.

Jak si založit obchodní účet

pobočka ebrokerObchodní účet si můžete založit na kterékoliv pobočce FIO. Jak je napsáno výše, jedná se o cca 90 poboček po celé České republice. K založení obchodního účtu nemusíte být klientem FIO, stačí přijít na pobočku a požádat o zřízení e-Broker účtu.

Samozřejmě v případě zájmu si můžete zdarma založit (zdarma je i vedení) účet přímo u FIO, ale to je na vás, není to podmínkou. Vložení peněz na obchodní účet můžete provést bankovním převodem, případně v hotovosti na pobočce při založení účtu.

Přesné znění podmínek včetně vyhledání nejbližší pobočky naleznete přímo na stránkách FIO – Chci investovat. Na odkaze najdete i smlouvy, které budete při založení podepisovat, v klidu si je doma můžete prostudovat.

Master účet

Po založení účtu máte možnost kontaktovat Fio pro aktivaci master účtu. Master účet nabízí uložení akcií či dluhopisů do evidence Fio banky. Cenné papíry tak nebudou evidovány na individuálním majetkovém účtu klienta u CDCP, a.s. (popřípadě v SE Fio banky), ale na sběrném účtu vedeném depozitářem pro Fio banku.

Proč byste to měli dělat? Evidence veřejně obchodovaných cenných papírů uložených na Master účtu Fio banky je pro drobné investory bezplatná. Například portfolio v hodnotě 250 tisíc Kč můžete takto držet zdarma a ušetříte na poplatcích 1 440 Kč.

Zdroj: Fio banka
Fio - úspora Master účtu
Fio – úspora Master účtu

Bát se nemusíte ani o dividendu. Ta se vám automaticky připíše na obchodní účet. Poplatek za připsání dividend činí 0,2 % z připisované výše.

Založení eBroker obchodního účtu online

Obchodní účet si ale můžete založit i online, jste-li již stávajícím klientem Fio banky. Nejprve se přihlašte do internetového bankovnictví a v pravém horním rohu vyhledejte tlačítko Nový produkt. Poté zvolte Obchodní účet pro investování.

Následně budete přesměrováni na několik formulářů, které musíte vyplnit. Budete vyplňovat informace jako nové heslo, nebo třeba zdroj financování obchodního účtu.

Po podpisu smlouvy pomocí SMS pro Vás bude vygenerována smluvní dokumentace, kterou naleznete ve svém internet bankingu pod záložkou Nastavení. Stáhněte si smlouvu a na druhé straně naleznete údaje, které použijete pro přihlášení do nově vytvořeného eBroker obchodního účtu.

Po prvním přihlášení do platformy eBroker je třeba si změnit heslo, protože heslo ve smlouvě je pouze jednorázové.

Poté budete muset vyplnit investiční dotazník, který se skládá ze zhruba 25 otázek, ve kterých popisujete své zkušenosti a znalosti s obchodováním a investováním. Neexistují zde špatné odpovědi, jedná se pouze o zjištění toho, jak na tom s investováním jste.

eBroker investiční dotazník
eBroker investiční dotazník

Před založením opravdového obchodního účtu – ať už online, nebo osobně na pobočce, doporučujeme založit FIO demo účet. Je to zcela zdarma (ostatně to je i vedení live účtu), ale především si během minuty můžete vyzkoušet obchodní platformu a vše, co při obchodování potřebujete. Založte si demo účet, zadejte přihlašovací údaje z e-mailu a heslo jenž vám přijde SMS zprávou a pusťte se do toho.

Poplatky u Fio e-Broker

poplatky fio broker
Přehled poplatků u Fio brokera

Založení a vedení reálného obchodního účtu je stejně jako u konkurence zdarma. V základu nejsou ani žádné poplatky za data či výběr a vklad peněz.

Pokud ovšem chcete ty nejnovější burzovní data, musíte si zaplatit 780 Kč za aplikaci Streamer, stejně tak si zaplatíte za některé nadstandardní služby jako SMS zpravodajství.

Na BCPP i RMS se platí poplatek 0,35 % z transakce, minimálně 10 Kč, maximálně 1 190 Kč. EasyClick má nižší komisní poplatek, přesně 0,29 %. Na německé burze zaplatíte 0,15 %, minimálně ale 9,95 EUR. Na maďarské následně 0,5 % či minimálně 2 000 HUF. Za americké burzy je účtováno 7,85 USD až 9,95 USD dle objemu akcií.

Stejně tak je objem důležitý i u futures USA. FIO slibuje poplatek od 3,95 USD, ale na ten se dostanete při objemu nad 251 kontraktů měsíčně, pokud jste pod tímto číslem, tak budete platit 5,95 až 9,95 USD za kontrakt.

FIO e-Broker je zcela transparentní a snadno si můžete poplatky spočítat v jejich kalkulačce, případně se podívejte na kompletní ceník.

Poradenské služby

Běžné poradenství v oblasti investičních nástrojů je do 15 minut denně zdarma, následně platíte 300 Kč s DPH za každých započatých 15 minut. Využít můžete i “osobního makléře”, který s vámi vaše peníze investuje, ale bude za to chtít 20 % z ročního nárůstu tržních hodnot všech doporučených investic. Zda se vám to vyplatí už je na vašich kalkulacích.

Obrovskou výhodu zde vidím v komunikaci. Vše je v češtině, můžete napsat e-mail, zavolat, případně zajít na pobočku. To je obrovský benefit.

Zkušenosti s Fio e-Brokerem

Zcela upřímně jsem byl e-Brokerem šokován. Když jste zvyklí na responzivní a graficky moderně zpracované prostředí platforem jako třeba XTB či eToro, tak je e-Broker katastrofa. Prostředí je 20 let staré a neintuitivní, několikrát jsem musel i do manuálu obchodní platformy. Ovšem potom vám to dojde, vše tam funguje, FIO je seriózní a nabízí vše, co potřebujete.

FIO e-Broker není na denní obchodování nebo dokonce na scalpování, to rozhodně ne. U FIO si přečtete fundamentální analýzu, s rozvahou si naklikáte technickou (ve skutečnosti vás tento zastaralý přístup nutí nad grafem víc přemýšlet) a uděláte rozhodnutí. Následující dny, týdny, měsíce pouze občas zkontrolujete pozici ve webovém prohlížeči, na telefonu anebo i s někým na telefonu či na pobočce.

FIO e-Broker nejde stylem současných moderních brokerů. FIO se zaměřuje na úplně jiný typ obchodníka – na Čecha, který si v klidu a minimálně střednědobě investuje. A najednou FIO e-Broker začíná dávat smysl. Navíc sami si položme otázku, byli byste ochotni platit dvojnásobně vyšší poplatky za obchod kvůli modernější platformě? A není to tedy vlastně zbytečné, protože to co má funguje?

FIO e-Broker není dokonalý, má mouchy, ale na druhé straně nabízí velké jistoty. Pokud hledáte solidního brokera, chcete češtinu, sedí vám nabízené portfolio a vyhledáváte spíše delší investice, jste u FIO e-Broker správně. Pokud chcete dělat denní obchody na forexu, tak už asi tuto poslední větu ani nečtete.

Poznámka

TIP: Nezaujal vás Fio e-broker? Podívejte se na jiné ověřené brokery. Například: Patria, eToro, LYNX či Trading212.

Hodnocení Finex.cz

14. místo
Broker
84 %
2024

Fio broker

Fio a jeho e-Broker je seriózní českou obchodní platformou vhodnou pro střednědobé až dlouhodobé investice v oblasti akcií, ETF, Dluhopisů a Futures, to vše s podporou v cca 90 pobočkách po celé České republice.

Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky firmy v České republice.

100%

Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost demo účtu.

70%

Poplatky
Hodnoceny jsou průměrné spready, poplatky za otevření/uzavření obchodu, swapy, poplatky za vklad či výběr peněz a další. Vpotaz je brána nejen průměrná, ale i minimální výše poplatku.

85%

Dostupné možnosti
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv, celkový počet aktiv, možnost obchodovat české akcie, dostupné obchodní instrumenty a další nadstandardní funkce.

65%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

100%

Více informací o Fio broker

Jméno firmyFio broker
Základní informace o brokerovi
V češtině?
Vznik brokera1993
ProvozovatelFio banka a.s.
Počet klientů150 000+
Webová stránkahttps://www.fio.cz/akcie-investice/e-broker/
Sídlo brokeraMillennium Plaza, V Celnici 10, Praha 1
Počet aktiv5 000+
Typ brokeraSTP
Důležité informace pro investora
Možnost obchodovat Akcie, ETF, Dluhopisy, Komodity, Warranty, Investiční certifikáty
Dohled ČNB
Demo účet
Měna účtuCZK, EUR
Minimální vkladNení stanoven
Minimální obchod1 akcie / 1 kontrakt
W-8BEN formulář
Výše zdanění US dividend15 %
Výše zdanění CZ dividend15 %
Pojištění vkladů
Obchodní platforma Fio e-Broker
Typy účtůOsobní, firemní
Informace k obchodování
Poplatky za fyzické akcie a ETF 0,35 % RM-SYSTÉM z objemu / 7,95 USD US trhy (za akcii)
Poplatky za obchodování5,95 až 9,95 USD za kontrakt
PákaNenabízí finanční páku
SpreadOd 0,1 %
Nabídka brokera
České akcie
Fyzické akcie
ETF
Kryptoměny
Forex
Komodity
CFD
Futures
Opce
Podílové fondy
Warranty
Dluhopisy
Funkce a nástroje
Podpora MT4
Frakční akcie
Copy trading
Investiční portfolia
Úročení neinvestovaných prostředků
Poplatky brokera
Otevření a vedení účtuZdarma
Poplatek za vklad bankovním převodemZdarma
Poplatek za vklad kartouNelze vkládat kartou
Poplatek za výběr bankovním převodemZdarma
Poplatek za výběr kartouNelze vkládat kartou
Poplatek za konverzi měnZdarma
Další poplatkyPřístup k datům v reálném čase – 780 Kč měsíčně
Vklad a výběr peněz
Metody vkladuBankovní převod, Vklad na pobočce Fio Banky
Metody výběruBankovní převod
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyTelefon, Email
Email[email protected]
Telefon+420 224 346 392
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Ohodnoťte společnost Fio broker
11
2

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (61 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Lars Dittinger

Dejte si pozor na tohoto brokera. Zastaralé není jen jeho webové prostředí, ale i praktiky. Pokud si chcete peníze vybrat z USD účtu na svůj účet u Fio banky, je třeba jít podepsat papíry na pobočku. Poplatky jsou v dnešní době nesmyslné, hlavně pro malé investory. Za každý pohyb zaplatíte nejméně 8 USD. Pokud se vám často nemusí podařit provést pokyn, pokud zadáte cenu a než ověříte pokyn SMS nebo se jen načte cena, může být jiná. Silně nedoporučuji, je pak otravné přesouvat portfolio jinam. Nemluvě o kurzech, které Ebroker nabízí – “výhodný kurz” je dostupný až od převodu 10 000 USD.

Ing. Patrik Kudláček

Mohu potvrdit totéž. Nicméně bych to neviděl jako velké mínus. Samozřejmě jde o to jaké máte priority, pokud však hodláte nakupovat například české akcie ve velkých objemech, pak se je Fio stále jednou z nejlepších možností (dividenda se daní 15% sazbou – narozdíl třeba od XTB, eToro a dalších populárních brokerů). Jinak pro obchodníky samozřejmě vzhledem k poplatků eBroker vhodný nebude, to je jasné. Taky mám brokerů vícero…

Ladislavf Stichenwirth

Tak poplatky jsou 0,35 % z objemu obchodu, min. 40 Kč / max. 1.190 Kč ne min. 10 Kč. Kterého jiného obchodníka byste mi doporučili pro menší pravidelné nákupy výhradně českých akcií? Děkuji

Leoš Pohl

Nevíte zda je možné v demu účtu mít i demo obchodní účet, aby si člověk mohl vyzoušet nákup a prodej?

Karel

Dobrý den, do jaké výše jsou pojištěné vklady na obchodním účtu u Fio brokera? Díky Karel

Redakce Finex

Dobrý den, Karle. Dle našich informací, které nám poskytla přímo Fio Banka, by jeden uživatel (dle rodného čísla) měl mít své prostředky pojištěny do výše 100 000 €, a to v rámci všech účtů dohromady, nikoliv každý účet zvlášť.

Karel

Dobrý den,
dokážete mi prosím poradit s následujícím dotazem: udělal jsem před dvěma dny odprodej akcií. V menu “Peníze” se mi prostředky navýšily správně do sloupce “Celkem” a “Kupní síla”, ale v položce “Peníze k výběru je 0”. V položce V nakupech, V prodejích a Na cestě je 0 (takže to chápu tak, že na CP je vše vypořádáno). Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem si část prostředků převedu do “Peněz k výběru”. Předem díky za radu.

Anonym

To bude T+2, stačí počkat a prostředky budou dostupné.

Jakub

Chápu správně, že při EasyClick obchodu platím výrazně nižší poplatky ale objem musí být v minimálním množství EC lotu uvedený v přehledu na RMS. Jaký je ale minimální možný objem nákupu při standartním pokynu na e-Brokeru? 1 ks CP? Jde mi o to, že bych rád dokupoval v nějakém intervalu, ne vždy (po dejme tomu 30-40k) přes Easyclick.

Díky.

Richard

Mohu u Fio nakoupit akcie u BCPP a prodat u RMS když je rozdíl výhodný?
Např. ČEZ u BPP za 784 a u RMS za 789?

Jiří

Nelze, prakticky ověřeno. e-Broker povolí prodat jen tam, kde jste nakoupil.

Matej

Dobrý deň, ak chcem kúpiť reálne akcie, tak kliknem na zelenú šípku pri danej firme? Ďalšia vec, keď nezadám žiadny inteligentný pokyn, tak to bude automaticky bez páky (1:1)? Všimol som si, že pri jednotlivých akciách je napísané, že aká je maximálna páka. Ja však minimálne na začiatok žiadnu nechcem.
Ďakujem za rady.

Redakce Finex

Dobrý den, Matěji. Přesně tak, jak říkáte. Nákup cenného papíru je možné realizovat několika způsoby, např. kliknutím na zelenou šipku vedle názvu daného CP. Běžně jsou akcie kupovány bez využití finanční páky.

Matej

Ešte jedna vec. AKo rozlíšim v tejto aplikácii ETF a reálne akcie?

Ota

Zdravím Vás,
Ak nakupujem akcie v hkd alebo usd mene a mam euro účet potrebujem vykonat konverziu meny. Akym kurzom FioBanka realizuje změnu měny? Mam výhodnější kurz ako je běžné případně srovnatelný s … ?
Dík za odpověď.

Pavel

Dobrý den,
může mi někdo poradit, jak z platformy vyčíslit zisk za rok na daňové přiznání?
Děkuji

Karel Valeš

Nejlepší je asi využít tuto aplikaci, kde je popsaný i způsob, jak správně vyexportovat seznam obchodů – http://kacka.baldsoft.com/

Pavel

Děkuji. Vyzkouším. Jenom nechápu, proč Fio nenabízí službu na spočítání výše příjmů. Možná by chtělo poslat dotaz. Už jsem se poptával a zaměstnanci nejsou moc přívětiví. Asi tomu také nerozumí.

Anonym

Když kliknete na tlačítko “+” nebo “-“, tak nedojde k nákupu/prodeji, ale k fiktivnímu vložení/odebrání vybraného cenného papíru do Vašeho portfolia.

Jinými slovy – nic nenakoupíte, nic neprodáte, jenom si můžete fiktivně takhle bez peněz zkusit hrát s daným cenným papírem. Pro nákup/prodej je potřeba používat ikonku zelené/červené šipky.

odhalit

Nestalo se to poprvé. Nakoupil jsem akcie a jakmile začala prudce stoupat, aplikace e-broker měla technické problémy s připojením do USA a já nemohl dávat pokyny. Problémy prý řeší. Jakmile akcie klesla na nízkou hodnotu, byl problém vyřešen. Já přišel o 2000 dolarů na růstu. A protože nevěřím na náhody a nestalo se to poprvé, tak se ptám, kdo za mě sklidil na můj úkor smetanu? Český broker, nebo jeho zahraniční? Zajímaly by mě zkušenosti ostatních.. Stalo se vám to také?

nobody important

jo, a to jsem byl na BCPP. Dopadlo to tak, že jsem musel CP kupovat za 5% vyšší cenu… Fio podle mě nefunguje až tak dobře a rychle obzvláště když chcete nakoupit rychle. U hloubky trhu nevidíte ignorované množství do kterého pokud spadáte, nevíte že se transakce neuspokojí.

AVC

Prostředí portálu je zastaralé a nepříliš intuitivní. Ne moc dobře se s tím pracuje. Podpora by mohla být malinko rychlejší. Jinak to funguje OK. Vím že řada lidí používá degiro a ještě jednu jinou společnost.

drajan

Zdravím,
obchoduji mj. u Fio a řeším následující problém:

Nakupoval jsem akcie OSTK (Nasdaq), ty jsou v pohodě, netušil jsem ovšem, že v rámci držení tohoto titulu “vyfasuji odměnu” – výnos 1/10 z počtu kusů titulu OSTK v podobě titulu OSTKO, se kterým ale dle vyjádření Fio nemohu volně nakládat, tedy prodat = zpěněžit, prý – cituji:

Tyto cenné papíry jsou obchodovány přes specifickou obchodní platformu tZero ATS, na niž Fio banka bohužel přístup neumožňuje. Pokud si tedy přejete pozici na tomto cenném papíru uzavřít, je bohužel jedinou možností přesunutí těchto cenných papírů k jinému brokerovi, který má do příslušného systému přístup.

Zkusil jsem kontaktovat LYNX, dostal jsem od nich tuto odpověď:
Jelikož jsou akcie dané společnosti u nás vedeny jako Pink Sheet, tak bohužel Pink Sheet akcie není možné k nám převádět.
Na moji námitku, že i akcie typu Pink Sheets mám u LYNX v držení, mi odpověděli:
Lze přes nás obchodovat pink sheety, ale bohužel je nelze k nám převádět. Nejlepší bude se domluvit s Fio, jakým způsobem danou pozici můžete uzavřít.

Moje otázka na Fio brokera tedy zní:
Jaký smysl má připisovat na můj účet výnosy z akcií, které jsem u Fio nabyl, ale se kterými nemohu běžně nakládat? Opravdu musím vyhledávat nějakého dalšího brokera, abych je vůbec mohl zpeněžit a budu-li náhodou v tomto vyhledávání úspěšný, vám samozřejmě ještě nucen za jejich přesun zaplatit? Můžete mi pomoci? Děkuji.

Potom jsme ještě v konverzaci pokračovali:
Pokusil jsem se, na základě Vaší rady, o přesun titulu OSTKO k jinému brokerovi – LYNX, u něhož mám rovněž účet, na mé dotazy:
1/ obchoduje se u LYNX titul OSTKO – nebo ne?
2/ obdržím-li u LYNX výnos z titulu OSTK (který jsem mj. už měl, ale v r. 2019 prodal, takže mě tento problém, co mám nyní u Fio, minul) v podobě 10% kusů titulu OSTKO, mohl bych ho prodat – nebo ne?
Jestli máte na obě otázky odpověď ano, mám ještě třetí dotaz:
3/ Jaký je skutečný důvod pro to, abych titul OSTKO, i když se jedná o tzv. Pink Sheet, nemohl k LYNX převést (v rámci převodu určité části akciového portfolia, vedeného u Fio brokera), když je možné s nimi obchodovat?

jsem dostal tuto odpověď:

Dobrý den,
OSTKO není u nás obchodované, na OSTKO lze pouze uzavřít pozici
Za aktuálních podmínek jej můžete prodat. I kdyby došlo ke změně podmínek tak předpokládám, že by neměl být problém pozici uzavřít.
Jedná se o interní přístup k převodům akcií, kdy je s převodem OTC titulů spojena dodatečná administrativa (předpokládám z důvodu AML). Proto je z rozhodnutí společnosti nemožné k nám OTC tituly převádět. Není to tedy tím, že bychom Vám nechtěli vyhovět – ale jedná se o systémové nastavení procesů pro všechny klienty. Dříve (cca rok a půl zpět?) to bylo možné bez problémů. Account Manager, LYNX B.V.

Zeptám se Vás ještě jednou:
Připadá Vám normální připsat výnos z titulu, který jsem pořídil u Fio a zároveň se nezajímat o to, jestli se s oním výnosem dá nějak, bez značných komplikací, nakládat? (to je zhruba stejné jako např. připisovat dividendu v měně, se kterou se dá platit pouze někde na opačném konci světa…)
Když by šla u LYNX pozice, do níž “mě navezli”, uzavřít, proč to nejde i u Fio? Poraďte si sami – to je běžný přístup Fio brokera ke klientovi?

Stefan

Dobry den, chcel by som sa spytat jednu vec a to konkretne na polatok ktory sa asi uctuje kazdy mesiac. Dna 18.5.2020 som si kupil na USA burze 282 akci jednej spolocnosti, samozrejme bol mi tam zauctovany poplatok 9,95 USD co sedi presne s cennikom fio. Zaroven mi na ucte este ostalo 10,84 USD (to tam svieti doteraz). Nerozumiem vsak jednej veci pod danou akciou je riadok s oznacenim USD po zakupeni akcii tam bolo -6 USD. Dnes t.j. 3.6.2020 tam vidim uz -12 USD. Je to polatok za drzanie akcii? USA trhy mam neaktivne, USA futures mam aktine. Viete mi poradit za co to je zauctovane? Viem sa toho poplatku zbavit? Akcie by som mal rad uchovane nakolko sa jedna o dlhodobu inesticu, ale ak tam budu poplatky tak je to pre mna nezmysle nakolko som nenakupil za statisice aby sa tam stratilo tych “6 USD”. Videl som aj v cenniku poplatok 6 USD za trhy ale myslel som ze je to za online data. Dakujem za radu!

drajan

CENĺK ZÁKLADNÍCH SLUŽEB FIO
(T) Služby v oblasti poskytování dat a informací
Poskytování on-line dat z trhů: Neprofesionální uživatel
USA Zdarma / 6 USD včetně DPH
Výše uvedené poplatky jsou měsíční a jsou účtovány vždy na začátku kalendářního měsíce následujícího po měsíci resp. období, ve kterém službu klient využil a vznikla mu tak povinnost příslušný poplatek uhradit.
Neprofesionálnímu uživateli bude poplatek účtován, pouze pokud:
– v daném období službu využil, tj. měl poskytování on-line dat objednáno a zároveň alespoň jednou jakýkoliv tržní on-line údaj zhlédl
– v daném období neprovedl na příslušném trhu žádný obchod s investičním nástrojem

Jarek

Tzn. Ze kdyz koupim neco v USD a chci to drzet, tak kazdy mesic bude tento poplatek?

Lukas

Mám prosím stejnou otázku.. Znamená to, že pokud budu jednou za kvartál nakupovat akcie na americkém trhu, další 2 měsíce, kdy nebudu provádět žádný obchod, budu platit poplatek 6 USD měsíčně?
viz “– v daném období neprovedl na příslušném trhu žádný obchod s investičním nástrojem”

Lukáš

Měl jsem akcie Apple i Amazonu a držel je rok a níc mně měsíčně nestrhávali.

Redakce Finex

Dobrý den, Stefane. Bohužel takto na dálku nedokážu přesně odpovědět, a tak jsem se alespoň poptal na podpoře Fio banky. Bylo mi řečeno, že pokud máte nějaký dotaz, je potřeba ho řešit autorizovanou cestou. Nejlépe je využít služby Fio servis, kdy se sám přihlásí do svého internetbankingu, kterou naleznete po kliknutí na symbol obálky v horní části obrazovky vedle Vašeho jména. Pokud bankovní účet u Fio banky nemáte, mělo by stačit využít kontaktní formulář na jejch stránkách. Snad jsem pomohl. Vojtěch, Finex.cz

Andrej

Fio má obrovský poplatek za odchozí platby v EURech z obchodního účtu, činí 200 CZK. Je dost nepříjemný.

Martin Lonek

Dobrý den, tento článek je o obchodním účtu FIO/eBroker. Pokud máte běžné účty u Fiobanky v odpovídající měně, neplatíte při převodu z/na OÚ nic, pokud respektujete měnu účtu. Já souhlasím s autorem v tom, že je eBroker zastaralý, dá se v něm ale obchodovat i na denní bázi zcela spolehlivě, a v tom naopak zásadně nesouhlasím s autorem.
Pokud jste spekulant, kterému jde při realizaci transakcí o sekundy, zapomeňte na eBroker, používání pro Vás bude vysoce frustrující a ztrátová záležitost. Pro ty, kdo mají technické zázemí: je naprosto fantastické, s jak minimálními systémovými nástroji eBroker dokáže fungovat. Můžete být úspěšný investor s 15 let starým notebookem a připojením 10/10 mbit/s. U investic ja daleko důležitější než nástroj Váš MOZEK. Já bych uvítal modernější nástroj, ze jména co se týče navigace v grafech CP a možnosti aktivovat nákupní/prodejní pokyny RYCHLEJI a na základě POKROĆILEJŠÍCH vstupních údajů než je aktuální cena diskrétního CP, např CELKOVÁ HODNOTA PORTFOLIA dané měny, SUMA aktuální ceny VYBRANÝCH CP. To je vlastně to jediné, co mi v eBrokeru chybí.

Jirka

Ahoj, poradíte někdo?
Než začnu obchodovat, rád bych měl jasno v otázce daňového přiznání. Chápu správně, že když budu obchodovat s cennými papíry pouze na tuzemských trzích, nemusím nic do daňového přiznání úvádět a daň se odvede při prodeji nebo vyplacení divident automaticky? Nebo jsem to pochopil špatně. Teď ale neřeším zahraniční trhy.

Díky za případnou odpověď a ujasnění.

Martin

Zdravím, při obchodování na tuzemských trzích máte výhodu jenom v případě dividend. Daň z dividendy se strhává automaticky, tj. vy dostanete dividendu už zdaněnou a v daňovém přiznání to tak není potřeba nijak řešit. Např. u amerických akcíí se daň strhává také automaticky, nicméně tam je potřeba dividendy v DP uvádět, pokud celkový příjem z dividend za příslušný rok přesáhne 6.000,- Kč.

Jinak pokud jde o prodej akcií, tak to už je stejné pro tuzemský i zahraniční trh. Tj.: danit musíte v případě, že prodáte za příslušný rok akcie za více než 100.000,- Kč (není myšlen zisk, ale celková částka za prodané cenné papíry, i kdyby jste na nich žádný zisk neměl, je to prostě příjem z prodeje CP). Takže to je nutné uvést v DP.

V DP nemusíte uvádět prodej akcií, které prošly časovým testem, což je aktuálně 3 roky od jejich nákupu.

Takže pokud se chcete vyhnout tomu, abyste něco musel řešit v daňovém přiznání, musíte se držet pod hranicí 100.000,- Kč z prodeje CP za rok, nebo prodávat akcie starší 3 let (zde pozor, pokud koupite 100ks akcii a za půl roku dalších 100ks stejného titulu, tak pro každých těch 100ks běží vlastní lhůta 3 let).
No a samozřejmě u zahraničních akcií byste se musel držet pod těch 6.000,- z výnosu dividend.
Já takhle postupuji u těch prodejů, ale musím bohužel řešit dividendy (tedy bohudík :).

PS: S tou hranicí 6.000,- pro dividendy najdete na webu mnoho matoucích a zavádějících informací, kde to i u řady jinak dobrých článků autoři prostě nechápou. Nejlepší si to přečíst přímo v zákoně, tam je to dle mého zcela jasné.

Luboš

Dobrý den, jste si jistý, že se daň platí z celé prodejní částky a ne ze zisku? Jaký zákon to upravuje?Jedná se o cca 15% daň?
Děkuji za info

Luboš

Redakce Finex

Dobrý den, zde jsme o zdanění akcií sepsali komplexní článek – https://finex.cz/jak-danit-prijmy-z-obchodovani-akcii/

Na celou problematiku se dívá z různých úhlů a tak by vám mohl pomoci. Pro lepší ilustraci jsou tam uvedené i konkrétní příklady.

Přeji hezký zbytek dne.

Jirka

Dobrý den, nevíte náhodou někdo, za jak dlouho dojdou např. USD z Revolutu na účet FIO brokera? Poslal jsem tam na zkoušku pár dolarů a zatím nic nepřišlo… už jsou to tři dny. Díky Jirka

Ondra

Dobrý den,
mně to trvalo asi 4 dny.

Jan

Dobrý den,
prosím mohl by mi někdo poradit s obchodováním dluhopisů na burze? Mám fio broker. Dejme tomu, že zadám příkaz na nákup dluhopisu který má kurz 0.95 a budu ho držet až do konce splatnosti. To je vše co musím udělat? Ty úroky se budou automaticky připisovat v ebrokerovi na obchodní účet, stejně jako výplata nakonci? Potom se ten cenný papír vymaže ze seznamu když už nebude funkční? Nějak si to nedovedu představit. Zatím jsem dělal jen s akciemi. Díky

Redakce Finex

Dobrý den. Způsob výplaty úroků si sestavuje přímo emitent stejně jako vyplácení na konci splatnosti dluhopisu. Záleží tedy na emitentovi. Pro bližší informace prosím kontaktujte přímo emitenta dluhopisu.

Eva

DOBRý DEň, MOJA PRACOVNá SKúSENOSť BOLA, žE KLIENT DAL POKYN NA NáKUP AKCII, APLIKáCIA (RESP. čLOVEK, KTORý JU OVLáDAL) VYKONAL PREDAJ. KLIENT SAMOZREJME O PENIAZE PRIšIEL.
MOJA OTáZKA ZNIE: KTO VO FIO VYKONáVA SAMOTNý POKYN: JA AKO OBCHODNíK ALEBO NEJAKá FIKTíVNA OSOBA, KTORá SPRACUJE POKYN ( SPRAVí PRESNý OPAK AKO ZADáM)? ´DAKUJEM ZA ODPOVEĎ

Redakce Finex

Dobrý den, zajímalo by nás více informací o Vašem problému, nechce se mi tomu věřit. Aplikace FIO eBroker rozhodně nevykonává pravý opak toho, co ji zadáte. Aplikace funguje už od roku 1997 a nikdy s ní nebyly větší problémy.

Jirka

Za me je nejhorsi ta smena korun za dolary nebo eura. Mezi nakupem a prodejem je rozdil i pres korunu. To je dobra zlodejna… nejak se vydelat musi.

Max

Dá se na to využít Revolut? V Revolutu se smění na USD a pošle se na FIO účet brokera.

Max

Pardon, dotaz je již řešený níže.

Ondřej

Dobrý den, jestli správně chápu ceník a kalkulačku fio poplatků a chci investovat s menším objemem finančních prostředků, tak tedy za každý jednorázový nákup akcií (například nákup 10ti akcíí) prostřednictvím platformy e-broker, zaplatím 7.95USD? Na stránkách fio je nicméně u struktury poplatků napsáno, že pokyny zadané elektronicky jsou zdarma, je to myšleno tak, že pokyn je zdarma, ale obchod je zpoplatněn?, vypadá to tak. A stejnou částku 7.95USD budu platit i při prodeji akcií do 100 kusů? Děkuji za odpověď.

Frantisek

ano,7,95 se plati za kazdy vykonany pokyn.Takze 7,95 dam za nakup a pak zas 7,95 za prodej.Pokud pokyn zrusim (stahnu z trhu) tak mi neni uctovan.Uctuje se tam jeste maly poplatek z kazdeho ukonceneho prodeje,ale ten je radove do 1USD.Je tedy si nutne u mensich nakupu dobre spocitat,jestli mi vubec pokryje zisk tech 500,-kc na poplatcich,nehlede na zmenu CZK USD,ktera mezi dny muze nastat.

Radek

Dobrý den, dle ceníku FIO jsou např. data pro RMS zdarma pro neprofesionály…v tomto případě je to opět jak píšete – pro jednoduchého investora – čecha :-) R

Jiří

Dobrý den,
Předně děkuji za článek. Mám jeden dotaz. V této chvíli mám naspořené větší množství peněz a rád bych si vyzkoušel investování do akcií s menšim objemem peněz. Hlavně pro tu zkušenost. Nedělám si iluze o tom, kolik času tomu budu moct věnovat. No právě po přečtení článku mi Fio přijde jako vhodná varianta… rozmyslet, nakoupit a pár měsíců čekat. Můžu se zeptat na případné alternativy?

Redakce Finex

Dobrý den, Jiří. Pokud si chcete vše opravdu jen vyzkoušet, proč nevyužít možnosti “demo účtu” u RoboMarkets nebo XTB? Můžete si vše osahat bez nutnosti vkládat a riskovat peníze. Mně osobně přijde Fio broker nevýhodný – má poměrně velké poplatky a zastaralou platformu.

Jindra

Zdravím, s těmi poplatky s Vámi nesouhlasím. U XTB stojí obchod na BCPP min. 350 CZK, to u FIO dáte mnohem méně, viz. jejich kalkulačka, rozdíl dělá klidně i 200 CZK na obchod, tzn. na 10 obchodech to už může být 2000 CZK. FIO je ale určitě pro dlouhodobé pozice, XTB zase pro intradenní obchody.

Lubos

Zeotam se o jake brokera jde?

Radek

Lze přes fio banku day trading? Umožní fio při prodeji hned zadat další příkaz na nákup dalšiho titulu nebo musím čekat 2 dny na vypořádání předchozího titulu, abych mohl s penězi opět pracovat? Předem díky

Ing. Jiří Vencl

Radku, děkuji za dotaz. Day trading je u Fio e-Broker možný, ale jak je uvedeno v článku, kvality Fio vidím jinde než v day tradingu. Vypořádání je rychlé, vše fungovat bude, ale celá platforma a prezentace Fio e-Broker je dle mého názoru zaměřena především na obchodníky držící pozice minimálně dny, spíše týdny a možná i nějaký ten měsíc.

Frantisek

Je mozne mit u Fio ucet v USD nebo EUR a poslat si penize napr. SEPA platbou z Revolut? (tzn.vyuzit lepsi kurz na nakup cizi meny). Dekuji.

Leoš

Podle ceníku se převody USD docela prodraží (200 Kč a více), pokud druhý účet není u Fio.

Jirka

Dobrý den, nevíte náhodou někdo, za jak dlouho dojdou např. USD z Revolutu na účet FIO brokera? Poslal jsem tam na zkoušku pár dolarů a zatím nic nepřišlo… už jsou to tři dny. Díky Jirka

Redakce Finex

Dobrý den, Františku, účet u Fio brokera je multiměnový, tzn. můžete si tam poslat jak koruny klasickým převodem, tak např. i zmiňovaná eura přes sepa platbu. Jen je třeba pro jistotu si přidat “oveřený” účet, ze kterého budete peníze vkládat.

Vojtěch, Finex.cz

Zdeněk

Směrem do fio brokera je možno poslat peníze odkudkoli v jakékoli podporované měně. Nemusí to být jen z “ověřeného” účtu.
Ven z brokera je možno peníze zasílat jen “ověřený” účet.

Greg

U fio mám účet, je dobrý nápad zkusit ebroker pro nákup akcií?

Redakce Finex

Gregu, říká se, že za zkoušku nic nedáte. Osobně používám radši jiné brokery, ač mám u Fio také účet. Ale pokud Vám bude vyhovovat, proč ne? :-)

alice

Dobrý den,

mohla bych se zeptat, jaké brokery využíváte? poslední dobou jsem vyzkoušela x demoverzí a zatím mi nejvíce “sedla” demoverze od SAXO… zajímají mě totiž pouze ETF komodity…nicméně založení účtu u SAXO vyžaduje vysoký vklad, což je pro mě jako úplného nováčka nereálné.
Předem děkuji za odpověď, popř. radu :)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎