Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Tether

Tether (USDT) stablecoin – Kurz, graf ceny, těžba

Graf kurzu Tetheru

Kurz Tether
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa

Informace o kryptoměně Tether

Tether je takzvaný “stablecoin” tedy kryptoměna, která je pevně navázána na nějakou fiat měnu či aktiva (jako třeba zlato). Jejím výrazným rysem by proto měla být nízká volatilita. Tether neboli USDT se váže k americkému dolaru (1 USDT má být přesně rovno 1 USD) a jeho rolí je usnadnění převodu mezi klasickými a digitálními měnami.

Tether si tedy lze jednoduše představit jako klasické dolary s tím rozdílem, že jejich převody fungují stejně jako převody bitcoinu. Nejsou tedy vázány na klasické bankovní účty nýbrž na tetherové peněženky.

Stabilita Tetheru

Zároveň by tether měl nabídnout stabilní alternativu k jinak velmi volatilnímu Bitcoinu. Je však nutné podotknout, že cena Tetheru neustále kolísá o pár setin % okolo hranice 1$, i tak je ale jednou z nejstabilnějších kryptoměn. USDT funguje na blockchainu Bitcoinu přes tzv. Omni Layer protokol a od ledna 2017 do září 2018 zaznamenal coin neuvěřitelný nárůst ze zhruba 10 milionů dolarů na 2,8 miliardy, což Tether řadí mezi 10 nejsilnějších kryptoměn.

Každý jeden kus tetheru by měl být podložen reálnými dolary, které na svém účtu drží společnost Tether Limited. Zatímco množství tetherů je ověřitelné na webu omnichest.info, množství skutečných amerických dolarů lze doložit pouze výpisy z bankovních účtů či pravidelnými audity, což společnost také v průběhu roku 2018 dostalo do problému, kdy byla často skloňována otázka důvěryhodnosti celého systému, označeném jinak jako “Proof of Reserves”.

Tether založili v již v roce 2014 (a to původně pod názvem Realcoin) Brock Pierce, Reeve Colins a Craig Sellars ze společnosti Mastercoin Foundation. Jeho zakladatelé by podle dostupných informací měli stát i za burzou Bitfinex.

Je Tether jediná jistota na kolísajícím trhu kryptoměn?

Jeden z nejznámějších stablecoinů Tether patří mezi největší kryptoměny vůbec. Poslední rok má za sebou ale krušný boj, ve kterém musel znovu nabýt důvěru jak krypto-komunity, tak oficiálních institucí.

Problémy s krytím Tetheru

Jak jsme nastínili již v minulém odstavci, Tether od konce loňského roku čelil podezření, že své coiny nekryje skutečnými dolary. Těmto obavám nahrával i prudký nárůst emise nových tetherů za období minulého podzimu. V září 2017 byl sice vydán audit společností Friedman LL v němž bylo uvedeno, že ke dni 31. března 2017 Tether vlastnil téměř 442 milionů dolarů, ale nebylo zveřejněno, ve kterých bankách se peníze nacházejí. Jejich jména byla totiž ve veřejné zprávě začerněna. Zároveň zpráva říkala, že by měl Tether do 10 měsíců 5 násobně zvýšit svoji kapacitu.

U.S. Commodity Futures Trading Commission (CFTC) proto poslalo předvolání firmě Bitfinex a její sesterské společnosti Tether, aby dokázali vlastnictví ve výši 2,3 miliardy dolarů, kterými by byli schopni pokrýt vydané coiny.

V červnu 2018 pak vydala právní firma založená bývalými federálními soudci Freeh, Sporkin & Sullivan LLP zprávu, ve které potvrdila, že společnost Tether k 1. červnu 2018 disponuje dostatečnými rezervami pro krytí své virtuální měny. Podle potvrzení dvou bank, kde má Tether své účty, disponuje firma okolo 2,55 miliardy USD, což k danému datu dokonce převyšovalo tržní strop USDT o 7 milionů dolarů.

Tímto se vyvrátily závažné obavy, zda Tether dokáže garantovat chod své kryptoměny a přispělo se k větší transparentnosti celého projektu. Hlavní problém, který nahrával těm nejčernějším scénářům, byl v tom, zda se pomocí nekrytých tetherů náhodou nepumpovala cena Bitcoinu v posledním čtvrtletí roku 2017. Tímto tématem se dokonce zabýval výzkum z Texaské Univerzity.

Závěr

Princip stablecoinů, které můžeme využít k převodu investic mezi fiat a digitálními měnami, ve smyslu ochrany před velkou volatilitou, která by nás mohla poškodit, je zřejmý a ve světě kryptoměn má svou využitelnost. Riziko se může skrývat v tom, co je problematické i u fiat měn, tedy, že kryptoměna nebude krytá skutečnou deklarovanou hodnotou.

Přestože Tether vyvrátil pochybnosti a znovu nabyl důvěru, určitě nás v budoucnu ještě čekají další kontroly a audity. Tím lépe pro všechny, kteří ho využívají.

Tether USDT
Tether je asi nejznámější a nejpoužívanější stablecoin, který dle některých odborníků způsobil bullrun v roce 2017.
  • Měl by být auditován
  • Několik rozhodnutí dokazuje, že je používán v souladu se zákony
  • Stále se nachází názory, že celý systém Tetheru je zmanipulovaný scam

KryptoměnaTether
Vytvořeno2014
Webové stránkyhttps://tether.to/
ZakladatelBrock Pierce, Reeve Colins a Craig Sellars ze společnosti Mastercoin Foundation
JednotkaUSDT
Typ těžbyProof-of-Research algoritmus
Tvorba blokuCca 2.5 minuty
Aktuální počet tokenů78 274 566 151
Maximální počet tokenů0
Tržní kapitalizace$78 408 181 541

Kurz kryptoměny Tether za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
21. 01. 2022 $1 USDT
20. 01. 2022 $1 USDT
19. 01. 2022 $1 USDT
18. 01. 2022 $1 USDT
17. 01. 2022 $1 USDT
16. 01. 2022 $1 USDT
15. 01. 2022 $1 USDT
14. 01. 2022 $1 USDT
13. 01. 2022 $1 USDT
12. 01. 2022 $1 USDT
11. 01. 2022 $1 USDT
10. 01. 2022 $1 USDT
09. 01. 2022 $1 USDT
08. 01. 2022 $1 USDT
07. 01. 2022 $1 USDT

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


Diskuze k tomuto článku: 5 komentářů
Pavel

dobrý den,na binance většinou obchoduji Fiat. jak prosím přetransformovat Eur na Usdt, abych mohl obchodovat i crypto, jež na Fiat neběží? děkuji

Portál Finex.cz

Dobrý den, Pavle. Mělo by stačit najít si obchodní pár EUR/USDT a eura za tethery prodat. :-)

Luboš

Ahoj,
mám v úmyslu v určitý okamžik převést některé své kryptoměny na USDT a zaslat do peněženky. Používám Binance a Ledger. Zkoušel jsem si to nedávno se 100ks XRP, obdržel jsem 63 Tetherů. V Ledgeru mám účet Ethereum, přímo na USDT to Ledger neumožňuje. Zaslal jsem to a překvapila mě vysoká provize 3 USDT. Teď hledám ideální řešení. Zatím jsem zjistil, že tether běží na 5 chainech. Rád bych měl vše připravené až budu do USDT parkovat větší objemy. Jestli mi můžeš něco poradit abych zase trochu pokročil, budu moc rád měj se Luboš

Magazín Finex

Dobrý den, Luboši. Máte pravdu, že USDT běží na několika chainech a pro jeho převody je možné využít libovolný z nich. Nižší poplatky než za převod ERC20 tokenu jsou momentálně u převodu USDT na Binance Chainu – aktuálně je poplatek pro takový převod 0,03 USD, což je o 99 % méně. Binance Chain na Ledgeru taky najdete … :-)

Pavel

Ještě nevím, co bych měl napsat….

Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo