Graf akcií Apple
Novinky o akciích Apple
Informace o akciích Apple
Po celé světě najdete více jak 600 milionů Apple uživatelů. Mezi těmito uživateli je kolem 1,4 miliardy aktivních Apple zařízení (iPhone, iPad, iPod, Mac a další).
Jen tato čísla jsou neuvěřitelná a Apple dostala i na první příčku mezi nejhodnotnější společnosti světa (dle magazínu Forbes), což samozřejmě činí společnost z hlediska obchodování akcií velice zajímavou.
V tomto komplexním článku se podíváme na historické milníky, kterými si společnost prošla, abychom jako investoři dokázali ocenit její hodnotu. Poté se zamyslím nad tím, jak lze akcie Apple obchodovat a pro koho je vhodné jejich dlouhodobé držení. Zaměříme se i na rizika spojená s technologickými společnostmi a na závěr si ukážeme i nějaké již realizované obchody na akciích Apple. Pojďme na to!
Obsah článku o akciích Apple
Představení společnosti Apple

Tato legenda IT světa se zrodila v myslích tří jeho zakladatelů Steva Jobse, Stephena Wozniaka a Ronalda Waynea. Aby měla mladá "společnost” alespoň nějaké peníze do začátku, byl Steve Jobs nucen prodat svůj mikrobus Volkswagen a Steve Wozniak zase programovatelnou kalkulačku, což přineslo kapitál 1 350 dolarů. S tolika penězi se tato mladá parta rozhodla dobýt svět.
S těmito financemi a prostorem v garáži rodičů Steva Jobse ve městě Cupertino se zrodil dnešní gigant – Apple.
Vývoj této společnosti z garáže do čela světových technologických gigantů se ovšem neobešel bez mnoha pádů a vzestupů, bez mnoha omylů a šťastných náhod. Nyní se podíváme na ty nejdůležitější události ve vývoji společnosti Apple.
Časová osa:
- 1976 – založení Apple Computer v garáži rodičů Steva Jobse
- 1977 – návštěva veletrhu West Coast Computer Fair a první objednávky na Apple II
- 1980 – 1990 vývoj Apple III, který byl velmi poruchový
- 1983 – uvedení na trh nadupaného Apple Lisa, který ovšem nebyl kvůli vysoké ceně (9 995 USD) úspěšný
- 1984 – uvedení osobního počítače Macintosh (Mac) na trh
- 1985 – vyhození Steva Jobse z Apple, kvůli sporům
- 1997 – návrat Steva Jobse do Apple a začátek nové éry této společnosti
- 2006 – Přechod společnosti na čipy od Intel
- 2001 – 2010 – Apple se stává jedničkou na poli mobilních zařízení (iPod, iPhone, iPad)
- 2007 – přejmenování z Apple Computers na Apple
- 2011 – úmrtí Steva Jobse
- 2013 – společnost se stává nejhodnotnější značkou na světě
- 2017 – přestěhování sídla společnosti z Apple Campus do nové Apple Park v Kalifornii
Apple je zároveň považován za revolucionáře v IT světě. Z velké míry za to mohl Steve Jobs (1955–2011), ale i po jeho smrti si Apple vede více než dobře a pořád dokáže trh ovlivnit.
Nutno podotknout, že Apple nepřichází s technologiemi jako první, ale ve svých zařízeních je má již dobře propracované a dokáže s nimi nabídnout unikátní uživatelský zážitek, který následně rozšíří mezi miliony uživatelů, a to i díky konkurenci, která jeho postupy okopíruje (to je pro zdravý trh a další inovace a cenu dobře).
Vývoj ceny akcií Apple v čase
Firma Apple vstoupila na burzu již v roce 1980 (IPO), a to za cenu 22 dolarů za akcii. O 42 let později, v roce 2022, se akcie této světoznámé společnosti obchodovaly za 180 USD, což při zohlednění několikanásobného stock splitu představuje nárůst hodnoty o více než 140 000 % (nesmíme zapomenout na stock splits).
V letech 1980 až 2019 se jednalo o mírně, ale stabilně rostoucí investiční nástroj. V roce 2019 však cena akcí vylétla vzhůru a o rok později udeřila pandemie koronaviru, což mnoha technologickým společnostem pomohlo zaznamenat rychlý růst a neuvěřitelné výsledky.
Během dvou let se hodnota akcí společnosti ztrojnásobila, což mnoha trpělivým investorům přineslo ohromující výnosy. Po silném růstu však následoval výrazný propad – v roce 2022 se akcie společnosti propadly o téměř 33 %, což je další rekord v historii společnosti.
Společnost Apple je zajímavé sledovat i po fundamentální stránce, kdy se společnost dělí na ty a zákazníky, kteří Apple zbožňují za díky jeho funkčnosti, jednoduchosti i designu a druzí jej nesnáší, protože v něm vidí přemrštěnou cenu a mnohdy omezenou kompatibilitu.
Určitě i vy jste viděli nějaké narážky a vtipy obou táborů. Pokud k tomu všemu přidáme obrovské očekávání od Apple a rychle se vyvíjející IT svět obecně, tak tím vysvětlíme v zásadě veškeré korekce a rychlé pohyby, kterých jsme byli v průběhu 42 let veřejného obchodování akcií Apple svědky.
Ředění akcií Apple
Jedním ze specifik této společnosti je, že během své historie provedli tzv. ředění akci, což je metoda, díky které zůstávají akcie této společnosti stále žádané, ale zároveň i cenově dostupné. Díky tomu, že jedinou možností jak na akciích Apple vydělávat je růst jejich ceny (kropě spekulací na short pomocí CFD), je potřeba aby management udržoval cenu akcií nízko, ale zároveň zachoval jejich atraktivitu.
Ředění akcií znamená, že místo jedné akcie například za 100 USD, bude investor vlastnit dvě akcie po 50 USD nebo pět akcií po 20 USD. K této praktice ředění sáhla společnost ve své historii již pětkrát.
- srpna 2020: rozdělení akcií 4 za 1
- června 2014: rozdělení akcií 7 za 1
- února 2005: rozdělení akcií 2 za 1
- června 2000: rozdělení akcií 2 za 1
- června 1987: rozdělení akcií 2 za 1
Cena akcií Apple tedy roste, vypadá zajímavě, ale má svá specifika.
Obchodovat, nebo nakupovat akcie Apple?
V této kapitole si ukážeme dvě možnosti, jak lze investovat do akcií Apple.
Tou první je dlouhodobá investice, při ní se nakupují "fyzické" akcie (nebudete je však mít doma, ale u brokera, nebo na svém investičním účtu u banky). Tento přístup je mnohonásobně jednodušší, časově méně náročnější a pro nováčky i úspěšnější, než trading (čili aktivní, krátkodobé obchodování).
V případě Apple této variantě nahrává historický vývoj a skutečnosti jako popularita, loajalita, enormní investice do vývoje apod. Navíc pokud vám IT svět v portfoliu chybí, zlepšíte si tím diverzifikaci, tedy snížíte rizika vlivem rozptýlení investice do více kategorií.
Pokud se rozhodnete do Apple akcií investovat, měli byste mít aspoň základy fundamentální analýzy. Především pro správný vstup a pro krátkodobé obchody přijde vhod i technická analýza.
U jakého brokera nakupovat akcie Apple?
Akcie Apple je možné nakupovat i obchodovat u XTB. Pro nás Čechy je broker XTB zajímavý hned z několika důvodů. Má licenci ČNB, v Praze můžete navštívit reálnou pobočku, broker je ověřený, regulovaný a v češtině.
U XTB budete akcie Apple obchodovat bez finanční páky, od roku 2020 zde není žádný poplatek za nákup ani prodej fyzických akcií a trh je otevřen od 15:30 do 22:00.
Jak obchodovat akcie Apple?
V této části se podíváme na druhou možnost, tedy na to, jak spekulovat na cenu akcií Apple. A právě proto, že nás zajímá spekulace pouze na cenu akcie, tak se spolehneme na CFD kontrakty. Jedná se o finanční deriváty, které dokonale kopírují cenu podkladového aktiva – v našem případě Apple akcie.
Osobně považujeme nižší páku (nebo dokonce žádnou) za výhodu, ale je to individuální. Pokud chcete pákové obchody a chcete je na akciích Apple, tak vás potěšíme, jsou zde samozřejmě i brokeři, kteří to nabízejí. Například RoboMarkets nabízí páku až 1:5.

Tyto krátkodobé spekulace mohou u IT společností vycházet třeba z představování nových produktů, tzv. Keynote. Apple se maximálně snaží zabránit únikům a Keynote má tak skutečně smysl i k těmto účelům. Jestli máte dobrý cit na to, jak příjme společnost právě představené novinky a zda je to lepší nebo horší než očekávání, tak lze obchodovat i při Keynote.
Mimochodem právě Keynote jsou častým důvodem propadu ceny akcií Apple, očekávání je vyšší a cena padá. Po několika týdnech a měsících se však odkryjí dobrá prodejní čísla a cena opět roste. Na ceně Apple akcií jsou vidět zmíněné emoce, ty s cenou jasně hýbou a je tak potřeba dát těmto akciím více prostoru pro pohyb.

Příklad obchodu s akciemi Applu
Abyste přesně chápali, jak CFD obchod probíhá a jaký vliv má páka, tak jsme pro Vás připravili dva ukázkové příklady.
Nejdříve si představme obchod u XTB bez finanční páky
Nakoupíme 10 akcií, jedna stojí 150 dolarů, celkově nás tedy budou stát 1 500 dolarů. Za několik dní si všimnete, že cena vzrostla o 10 dolarů a rozhodnete se pozici uzavřít. Zisk bude 10 dolarů na akcii, máme 10 akcií, a tak celkově 100 dolarů zisk při investici 1 500 dolarů.
Obchod s využitím finanční páky
Pokud stejný obchod (v počtech nakoupených kusů akcií) zadáte u RoboMarkets s pákou 1:5, tak vám na obchod postačí pouze pětina původní částky. Tedy opět máme cenu 150 dolarů a opět kupujeme 10 akcií. Místo 1 500 dolarů ale zaplatíme jen 300 dolarů. Cena se bude vyvíjet stejně jako výše a zisk bude opět stejný, 100 dolarů, ale koukněte se na ten poměr, nyní byla investice jen 300 dolarů.
Pokud byste s pákou 1:5 investovali 1 500 dolarů, tak na trh dáváte pětkrát více, tedy 7 500 dolarů -> 7 500 dolarů / 150 dolarů za akcii = 50 akcií. Jestli se cena zvýší o 10 dolarů na akcii, tak to znamená zisk 500 dolarů. Vše je tedy pětinásobné.
Při obchodování bez finanční páky sice potřebujete vyšší obnos investovaného kapitálu, ale celkově je to pro vás méně rizikové a můžete si dovolit ustát nějakou ztrátu.
Při obchodování s pákou je potenciál vyššího zisku, můžete více investovat, se stejným kapitálem si můžete koupit klidně 5x větší pozici. Vaše zisky tak mohou být až pětkrát vyšší, ale stejně tak i ztráty. Pozor na to!
Videonávod: Jak nakoupit a obchodovat akcie Apple u brokera RoboMarkets?
Jak začít obchodovat anebo nakupovat akcie Apple?
Základní informace o společnosti Apple máte. Víte, jaký je vývoj akcií Apple, a taky víte, že je potřeba hlídat volatilitu spojenou s emocemi. Investice do akcií Apple má jednoznačně mnoho pozitiv, závěrečný krok je ale na vás. Abyste mohli na nakousnutém jablku profitovat i vy, je potřeba založit si reálný účet. Postupovat můžete následovně:
- Otevřít účet u brokera – například u zmíněného XTB (absence finanční páky dělá obchod bezpečnější, ale akcie Apple lze u RoboMarkets obchodovat i jako CFD)
- Projít online proces založení, verifikovat doklad totožnosti a učinit převod finančních prostředků (závisí na hodlaném objemu obchodů, částku si můžete vypočítat dle návodu výše)
- Zadat první obchodní příkaz
- Zhodnotit výsledek obchodu
- A je to!
Pokud jste úplní začátečníci, rozhodně vám můžeme doporučit RoboMarkets demo účet. Ten je zdarma a virtuálně si tak můžete obchodování vyzkoušet. Doporučit ho můžeme k seznámení s platformou, ale nesetrvávejte na něm příliš dlouho. I kdybyste měli začít s malým obnosem peněz, tak zkušenosti s reálným účtem jsou prostě k nezaplacení.
Doporučení brokeři pro nakupování i obchodování akcií
XTB
★ 93 %
- Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
- Dobrá zákaznická podpora v češtině
- Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
Apple dividendy
Dividenda potěší každého investora, protože mu buď maximalizuje zisk díky kvalitně nakoupené investici, nebo minimalizuje ztrátu v případě poklesu ceny akcií. V případě společnosti Apple jsou dividendy sice menší, ovšem stále rostoucí, což je velmi dobrá zpráva. Nejdelší série růstu dividend trvala 9 let s tím, že společnost tuto "třešničku na dortu” investorům proplácí kvartálně.
Co ovšem již tak pozitivní není, je snižující se dividendový výnos. V praxi to znamená, že cena akcií Apple roste výrazně rychleji, než výše proplácené dividendy. Jinými slovy tak lze říci, že společnost buď nedosahuje dostatečné ziskovosti (například kvůli poklesu marží), nebo zkrátka management využívá finance pro investiční účely.

Proč akcie Apple nakupovat?
Společnost Apple je lídrem v oblasti IT a telekomunikace. Jejich produkty využívají miliony lidí po celém světě a není snad člověka, který by neznal dnes již legendárního zakladatele Apple Computers Steva Jobse. Důraz na kvalitu je na této značce patrný již od jejich prvních dnů v garáži v Palo Alto, kde se celý projekt "nakousnutého jablka” zrodil.
Akcie Apple i přes několik menších cenových propadů (max. 30 % v roce 2022), jsou dlouhodobě růstové, což je velmi dobrá zpráva jak pro dlouhodobé investory, tak i krátkodobé spekulanty. Velmi zajímavou obchodní technikou je sledování cenových výkyvů před a po Keynote (uvedení nových produktů na trh) a hledání obchodních příležitostí díky vyšší volatilitě.
Akcie Apple lze obchodovat jako "fyzicky držené akcie”, kdy kromě zhodnocování na růstu ceny investor inkasuje i dividendu, nebo ve formě CFD kontraktu, kdy lze spekulovat jak na růst, tak pokles ceny akcií, ovšem již bez nároku na dividendu. CFD obchodování umožňuje použití finanční páky, což nabízí možnost provádět investice i na menších obchodních účtech, ale na úkor zvýšeného rizika.
Dosah a potenciál služeb a produktů Apple je prostě neuvěřitelný. Díky vysoké diverzifikaci v oboru IT a všeobecné oblíbenosti a popularitě je dosti pravděpodobné, že akcie této společnosti mohou být z dlouhodobého hlediska zajímavou investicí. Pokud zvládnete trochu emocí,vyšší volatilitu a disponujete volným kapitálem, jeví se Apple jako dobrá volba.
Máte s akciemi Apple osobní zkušenosti? Podělte se s námi níže v komentářích.
Další zdroje informací
- https://finance.yahoo.com/quote/AAPL?p=AAPL
- Apple Revenue 2006-2019 | AAPL (MacroTrends.net)
- NASDAQ AAPL Stock Report
- Apple is now one of the biggest investors in research and development, and critics are wondering what it's getting for its money (Troy Wolverton, 2019)
Naše novinky o akciích Apple
- Tyto společnosti vyplácí více jak 96 miliard na dividendách. Jste na jejich výplatním seznamu také?
- Změny v portfoliu Warrena Buffetta ve 4Q 2022 – Opatrný Buffett víc prodával než nakupoval
- USA a Čína vládnou investičnímu světu – TOP 10 nejziskovějších společností
- 3 velké sázky, které Warren Buffett uzavírá do roku 2023 – Pokud se obáváte nového roku, možná je na čase je následovat
- 5 nejlepších technologických akcií na dlouhodobé investování – Máte je už v portfoliu?
Nevím jak vy, ale já akcií mám několik a Apple mezi ně rozhodně patří