Graf akcií Apple
Novinky o akciích Apple
Informace o akciích Apple
Po celé světě najdete více jak 600 milionů Apple uživatelů. Mezi těmito uživateli je kolem 1,4 miliardy aktivních Apple zařízení (iPhone, iPad, iPod, Mac a další).
Jen tato čísla jsou neuvěřitelná a Apple dostala i na první příčku mezi nejhodnotnější společnosti světa (dle magazínu Forbes), což samozřejmě činí společnost z hlediska obchodování akcií velice zajímavou.
Je ale dobrý nápad akcie obchodovat a nakupovat? Pro koho jsou akcie Apple vhodné, jak a kde akcie Apple obchodovat? To se dozvíte v našem článku.
Obsah článku o akciích Apple
Představení společnosti Apple

Apple Inc. byl založen Stevem Jobsem, Stephenem Wozniakem a Ronaldem Waynem v roce 1976 (v té době jako Apple Computer Inc.).
V roce 1976 začínal Apple od naprosté nuly. Steve Jobs prodal mirkobus Volkswagen, Steve Wozniak zase programovatelnou kalkulačku a tím byl získán základní kapitál 1 350 dolarů.
S těmito financemi a prostorem v garáži rodičů Steva Jobse ve městě Cupertino se zrodil dnešní gigant – Apple.
Apple začínal v malém a s ruční výrobou. Dokázal nabídnout uživatelsky příjemné a dostupné počítače. Postupně rostl, přešel na sériovou výrobu a rozšiřoval svůj sortiment.
I když i Apple několikrát narazil na slepé uličky a roce 1997 málem zkrachoval, tak si vždy dokázal najít cestu k zákazníkovi a vždy se mu snažil nabídnout ten nejlepší požitek z Apple produktů.
Apple je zároveň považován za revolucionáře v IT světě. Z velké míry za to mohl Steve Jobs (1955–2011), ale i po jeho smrti si Apple vede více než dobře a pořád dokáže trh ovlivnit.
Nutno podotknout, že Apple nepřichází s technologiemi jako první, ale ve svých zařízeních je má již dobře propracované a dokáže s nimi nabídnout unikátní uživatelský zážitek, který následně rozšíří mezi miliony uživatelů, a to i díky konkurenci, která jeho postupy okopíruje (to je pro zdravý trh a další inovace a cenu dobře).
Tržby Apple dosahují na 375 miliard dolarů (2018) a stejně tak šokující jsou i enormní investice do vývoje – 15 miliard USD pro rok 2019. Část příjmů ale vkládá Apple také do ekologie a podporuje výzkumy léčiv.
Vývoj ceny akcií Apple v čase
Apple zažil vstup na burzu již v roce 1980 (IPO) a to za cenu 22 dolarů za kus. Ceny akcie Apple k červnu 2019 se pohybovaly kolem 190 dolarů za kus, a to tedy nevypadá nějak dramaticky. Ovšem kdybychom se na cenu podívali začátkem června roku 2014, tak bychom viděli částku překračující 600 dolarů za kus. Jak je to možné? Proč se cena Apple akcií tak propadla?
Může za to zředění (split) akcií. Management se obával, že cena 600 dolarů za kus je již příliš vysoká a může odradit zájemce. Rozhodnutí znělo jasně, akcie rozředit v poměru 7:1. Kdyby cena akcie byla v době ředění 700 dolarů a vy ji drželi, tak místo jedné akcie za 700 byste měli 7 akcií po 100 dolarech. Jak vidíte, o nic byste nepřišli. I díky tomuto kroku získaly Apple akcie opět na popularitě a pokračovaly v růstu.
Na grafu je vidět nejen růst ceny v roce 2014, ale i celkový dlouhodobý růstový trend. Celkově pozitivní náladu může kazit jen vyšší volatilita. Právě vyšší volatilita a korekce jsou spojené s emocemi. Emoce do obchodování příliš nepatří, ale i u společnosti typu Apple je najdeme.
Apple dělí trh a zákazníky na dva tábory – první Apple zbožňují za funkčnost, jednoduchost i design a druzí jej nesnáší, protože v něm vidí přemrštěnou cenu a mnohdy omezenou kompatibilitu.
Určitě i vy jste viděli nějaké narážky a vtipy obou táborů. Pokud k tomu všemu přidáme obrovské očekávání od Apple a rychle se vyvíjející IT svět obecně, tak tím vysvětlíme v zásadě veškeré korekce a rychlé pohyby – volatilitu.
Cena akcií Apple tedy roste, vypadá zajímavě, ale má svá specifika.
Obchodovat, nebo nakupovat akcie Apple?
V této kapitole si ukážeme dvě možnosti, jak lze investovat do akcií Apple.
Tou první je dlouhodobá investice, při ní se nakupují "fyzické" akcie (nebudete je však mít doma, ale u brokera). Tento přístup je mnohonásobně jednodušší, časově méně náročnější a pro nováčky i úspěšnější, než trading (čili aktivní, krátkodobé obchodování).
V případě Apple této variantě nahrává historický vývoj a skutečnosti jako popularita, loajalita, enormní investice do vývoje apod. Navíc pokud vám IT svět v portfoliu chybí, zlepšíte si tím diverzifikaci, tedy snížíte rizika vlivem rozptýlení investice do více kategorií.
Pokud se rozhodnete do Apple akcií investovat, měli byste mít aspoň základy fundamentální analýzy. Především pro správný vstup a krátkodobé obchody přijde vhod i technická analýza.
U jakého brokera nakupovat akcie Apple?
Akcie Apple je možné nakupovat i obchodovat u XTB. Pro nás Čechy je broker XTB zajímavý hned z několika důvodů. Má licenci ČNB, v Praze můžete navštívit reálnou pobočku, broker je ověřený, regulovaný a v češtině.
U XTB budete akcie Apple obchodovat bez finanční páky, od roku 2020 zde není žádný poplatek za nákup ani prodej fyzických akcií a trh je otevřen od 15:30 do 22:00.

Jak obchodovat (tradovat) akcie Apple?
V této části se podíváme na druhou možnost, tedy na to, jak spekulovat na cenu akcií Apple. A právě proto, že nás zajímá spekulace pouze na cenu akcie, tak se spolehneme na CFD kontrakty. Jedná se o finanční deriváty, které dokonale kopírují cenu podkladového aktiva – v našem případě Apple akcie.
Osobně považujeme nižší páku (nebo dokonce žádnou) za výhodu, ale je to individuální. Pokud chcete pákové obchody a chcete je na akciích Apple, tak vás potěšíme, jsou zde samozřejmě i brokeři, kteří to nabízejí. Například RoboMarkets nabízí páku až 1:5.

Tyto krátkodobé spekulace mohou u IT společností vycházet třeba z představování nových produktů, tzv. Keynote. Apple se maximálně snaží zabránit únikům a Keynote má tak skutečně smysl i k těmto účelům. Jestli máte dobrý cit na to, jak příjme společnost právě představené novinky a zda je to lepší nebo horší než očekávání, tak lze obchodovat i při Keynote.
Mimochodem právě Keynote jsou častým důvodem propadu ceny akcií Apple, očekávání je vyšší a cena padá. Po několika týdnech a měsících se však odkryjí dobrá prodejní čísla a cena opět roste. Na ceně Apple akcií jsou vidět zmíněné emoce, ty s cenou jasně hýbou a je tak potřeba dát těmto akciím více prostoru pro pohyb.

Příklad obchodu s akciemi Applu
Abyste přesně chápali, jak CFD obchod probíhá a jaký vliv má páka, tak jsme pro Vás připravili dva ukázkové příklady.
Nejdříve si představme obchod u XTB bez finanční páky
Nakoupíme 10 akcií, jedna stojí 190 dolarů, celkově nás tedy budou stát 1 900 dolarů. Za několik dní si všimnete, že cena vzrostla o 10 dolarů a rozhodnete se pozici uzavřít. Zisk bude 10 dolarů na akcii, máme 10 akcií, a tak celkově 100 dolarů zisk při investici 1 900 dolarů.
Obchod s využitím finanční páky
Pokud stejný obchod (v počtech nakoupených kusů akcií) zadáte u RoboMarkets s pákou 1:5, tak vám na obchod postačí pouze pětina původní částky. Tedy opět máme cenu 190 dolarů a opět kupujeme 10 akcií. Místo 1 900 dolarů ale zaplatíme jen 380 dolarů. Cena se bude vyvíjet stejně jako výše a zisk bude opět stejný, 100 dolarů, ale koukněte se na ten poměr, nyní byla investice jen 380 dolarů.
Pokud byste s pákou 1:5 investovali 1 900 dolarů, tak na trh dáváte pětkrát více, tedy 9 500 dolarů -> 9 500 dolarů / 190 dolarů za akcii = 50 akcií. Jestli se cena zvýší o 10 dolarů na akcii, tak to znamená zisk 500 dolarů. Vše je tedy pětinásobné.
Při obchodování bez finanční páky sice potřebujete vyšší obnos investovaného kapitálu, ale celkově je to pro vás méně rizikové a můžete si dovolit ustát nějakou ztrátu.
Při obchodování s pákou je potenciál vyššího zisku, můžete více investovat, se stejným kapitálem si můžete koupit klidně 5x větší pozici. Vaše zisky tak mohou být až pětkrát vyšší, ale stejně tak i ztráty. Pozor na to!
Videonávod: Jak nakoupit a obchodovat akcie Apple u brokera RoboMarkets?
Jak začít obchodovat anebo nakupovat akcie Apple?
Základní informace o společnosti Apple máte. Víte, jaký je vývoj akcií Apple, a taky víte, že je potřeba hlídat volatilitu spojenou s emocemi. Investice do Apple akcií Apple má jednoznačně mnoho pozitiv, závěrečný krok je ale na vás. Abyste mohli na nakousnutém jablku profitovat i vy, je potřeba založit si reálný účet. Postupovat můžete následovně:
- Otevřít účet u brokera – například u zmíněného XTB (absence finanční páky dělá obchod bezpečnější, ale akcie Apple lze u RoboMarkets obchodovat i jako CFD)
- Projít online proces založení, verifikovat doklad totožnosti a učinit převod finančních prostředků (závisí na hodlaném objemu obchodů, částku si můžete vypočítat dle návodu výše)
- Zadat první obchodní příkaz
- Zhodnotit výsledek obchodu
- A je to!
Pokud jste úplní začátečníci, rozhodně vám můžeme doporučit RoboMarkets demo účet. Ten je zdarma a virtuálně si tak můžete obchodování vyzkoušet. Doporučit ho můžeme k seznámení s platformou, ale nesetrvávejte na něm příliš dlouho. I kdybyste měli začít s malými penězi, tak zkušenosti s reálným účtem jsou prostě k nezaplacení.
Doporučení a ozkoušení brokeři pro nakupování i obchodování akcií
XTB
★ 93 %
- Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
- Dobrá zákaznická podpora v češtině
- Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
Apple dividendy
Pokud ještě opustíme CFD a podíváme se na klasické akcie, tak vás určitě bude zajímat dividenda. Ta je v případě Apple a roku 2019 (informace z června 2019) stanovena na 3,08 dolaru na akcii. Dlouhodobě dividenda roste, stejně jako cena Apple akcie.
Proč akcie Apple nakupovat?
Po představení produktů a poklesu ceny je naopak dobrá příležitost ke koupi (než se produkty začnou prodávat a rostoucí zájem zvýší cenu akcií). Tuto příležitost naleznete i zakreslenou na reálných datech (viz kapitola Jak obchodovat akcie Apple).
Z dlouhodobého hlediska lze Apple brát jako investici do neustále rostoucího IT odvětví. Zároveň je to investice do obrovského giganta s historií, zárukou kvality a určitou setrvačností, kdy jedna či dvě chyby neznamenají tragédii typu krach a podobně.
Na Apple akciích je navíc nutné vidět i další potenciál a celosvětový dosah. Mít 1,4 miliardy aktivních zařízení je něco nepředstavitelného. Ten dosah a potenciál dalších služeb je prostě neuvěřitelný. Pokud tak zvládnete trochu emocí a vyšší volatilitu, jeví se Apple jako dobrá volba.
Máte s akciemi Apple osobní zkušenosti? Podělte se s námi níže v komentářích.
Další zdroje informací
- https://finance.yahoo.com/quote/AAPL?p=AAPL
- Apple Revenue 2006-2019 | AAPL (MacroTrends.net)
- NASDAQ AAPL Stock Report
- Apple is now one of the biggest investors in research and development, and critics are wondering what it's getting for its money (Troy Wolverton, 2019)
Naše novinky o akciích Apple
- Analýza akcie Apple (AAPL) – Fundamentálně král, který je na růstovou akcii vcelku stabilní
- 9 udatných akciových staříků, jejichž IPO bylo před více než 25 lety
- MetaMask varuje uživatele Applu před novými phishingovými útoky
- Banka HSBC vstupuje do metaverse ve spolupráci s The Sandbox
- Západní firmy hromadně odcházejí z Ruska – Prospěje to vůbec někomu?
Nevím jak vy, ale já akcií mám několik a Apple mezi ně rozhodně patří