Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Akcie Apple – Aktuální cena, graf, jak koupit

Akcie Apple – Aktuální cena, graf, jak koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Apple

CZK
USD
EUR

Informace o Apple

Po celé světě najdete více jak 600 milionů Apple uživatelů. Mezi těmito uživateli je kolem 1,4 miliardy aktivních Apple zařízení (iPhone, iPad, iPod, Mac a další).

Jen tato čísla jsou neuvěřitelná a Apple dostala i na první příčku mezi nejhodnotnější společnosti světa (dle magazínu Forbes), což samozřejmě činí společnost z hlediska obchodování akcií velice zajímavou.

Je ale dobrý nápad akcie obchodovat a nakupovat? Pro koho jsou akcie Apple vhodné, jak a kde akcie Apple obchodovat? To se dozvíte v našem článku.

Obsah článku Apple akcie

1.Představení Apple2.Apple akcie vývoj3.Jak obchodovat akcie Apple?4.Kde obchodovat Apple akcie5.Příklad CFD obchodu s akciemi Apple6.Jak začít obchodovat akcie Apple7.Apple dividendy8.Diskuze o akciích Apple (komentáře)

Představení společnosti Apple

apple zakladatele

Zakladatelé společnosti Apple

Apple Inc. byl založen Stevem Jobsem, Stephenem Wozniakem a Ronaldem Waynem v roce 1976 (v té době jako Apple Computer Inc.). V roce 1976 začínal Apple od naprosté nuly. Steve Jobs prodal mirkobus Volkswagen, Steve Wozniak zase programovatelnou kalkulačku a tím byl získán základní kapitál 1 350 dolarů. S těmito financemi a prostorem v garáži rodičů Steva Jobse ve městě Cupertino se zrodil dnešní gigant – Apple.

Apple začínal v malém a s ruční výrobou. Dokázal nabídnout uživatelsky příjemné a dostupné počítače. Postupně rostl, přešel na sériovou výrobu a rozšiřoval svůj sortiment. I když i Apple několikrát narazil na slepé uličky a roce 1997 málem zkrachoval, tak si vždy dokázal najít cestu k zákazníkovi a vždy se mu snažil nabídnout ten nejlepší požitek z Apple produktů.

Apple je zároveň považován za revolucionáře v IT světě. Z velké míry za to mohl Steve Jobs (1955–2011), ale i po jeho smrti si Apple vede více než dobře a pořád dokáže trh ovlivnit. Nutno podotknout, že Apple nepřichází s technologiemi jako první, ale ve svých zařízeních je má již dobře propracované a dokáže s nimi nabídnout unikátní uživatelský zážitek, který následně rozšíří mezi miliony uživatelů, a to i díky konkurenci, která jeho postupy okopíruje (to je pro zdravý trh a další inovace a cenu dobře).

Tržby Apple dosahují na 375 miliard dolarů (2018) a stejně tak šokující jsou i enormní investice do vývoje – 15 miliard USD pro rok 2019. Část příjmů ale vkládá Apple také do ekologie a podporuje výzkumy léčiv.

Vývoj ceny akcií Apple v čase

Apple zažil vstup na burzu již v roce 1980 (IPO) a to za cenu 22 dolarů za kus. Ceny akcie Apple k červnu 2019 se pohybují kolem 190 dolarů za kus, a to tedy nevypadá nějak dramaticky. Ovšem kdybychom se na cenu podívali začátkem června roku 2014, tak bychom viděli částku překračující 600 dolarů za kus. Jak je to možné? Proč se cena Apple akcií tak propadla?

Může za to zředění akcií. Management se obával, že cena 600 dolarů za kus je již příliš vysoká a může odradit zájemce. Rozhodnutí znělo jasně, akcie rozředit v poměru 7:1. Kdyby cena akcie byla v době ředění 700 dolarů a vy ji drželi, tak místo jedné akcie za 700 byste měli 7 akcií po 100 dolarech. Jak vidíte, o nic byste nepřišli. I díky tomuto kroku získaly Apple akcie opět na popularitě a pokračovaly v růstu.

akcie apple vyvoj v case

Graf vývoje ceny akcií Apple od roku 1990

Na grafu je vidět nejen růst ceny v roce 2014, ale i celkový dlouhodobý růstový trend. Celkově pozitivní náladu může kazit jen vyšší volatilita. Právě vyšší volatilita a korekce jsou spojené s emocemi. Emoce do obchodování příliš nepatří, ale u společnosti typu Apple je najdeme.

Apple dělí trh a zákazníky na dva tábory – první Apple zbožňuji za funkčnost, jednoduchost a design a druzí jej nesnáší, protože v něm vidí přemrštěnou cenu a mnohdy omezené funkce. Určitě i vy jste viděli nějaké narážky a vtipy obou táborů. Pokud k tomu všemu přidáme obrovské očekávání od Apple a rychle se vyvíjející IT svět obecně, tak tím vysvětlíme v zásadě veškeré korekce, rychlé pohyby – volatilitu.

Cena akcií Apple tedy roste, vypadá zajímavě, ale má svá specifika. Níže poradíme, jak jejich dopad eliminovat a komu se Apple akcie hodí.

Jak obchodovat akcie Apple?

V této kapitole si ukážeme aspoň dvě možnosti, jak lze akcie Apple obchodovat. Tou první je dlouhodobá investice a spekulace na další růst. Nahrává tomu aktuální vývoj a skutečnosti jako popularita, loajalita, enormní investice do vývoje a podobně. Navíc pokud vám IT svět v portfoliu chybí, dojde tím i k diverzifikaci, tedy celkovému snížení rizika vlivem rozptýlení investice do více kategorií.

Druhou možností jsou krátkodobé spekulace. Ty mohou u IT společností vycházet třeba z představování nových produktů, tzv. Keynote. Apple se maximálně snaží zabránit únikům a Keynote má tak skutečně smysl i k těmto účelům. Jestli máte dobrý cit na to, jak příjme společnost právě představené novinky a zda je to lepší nebo horší než očekávání, tak lze obchodovat i při Keynote.

Mimochodem právě Keynote jsou častým důvodem propadu ceny akcií Apple, očekávání je vyšší a cena padá. Po několika týdnech a měsících se však odkryjí dobrá prodejní čísla a cena opět roste. Na ceně Apple akcií jsou vidět zmíněné emoce, ty s cenou jasně hýbou a je tak potřeba dát těmto akciím více prostoru pro pohyb.

apple akcie pohyb keynote

Ukázka pohybu ceny akcií při Keynote, zdroj dat broker XTB

Pokud se rozhodnete do Apple akcií investovat, měli byste mít aspoň základy fundamentální analýzy. Především pro správný vstup a krátkodobé obchody přijde vhod i technická analýza. Pokud, to myslíte vážně, je nutné tyto analýzy aspoň základně, ideálně samozřejmě na vyšší úrovni ovládat. A pokud s investováním začínáte, podívejte se do naší akademie, případně na základní pojmy. Tam zmiňujeme například finanční páku, která je nedílnou součástí světa obchodování.

U jakého brokera lze akcie Apple obchodovat?

V této části se podíváme na to, jak spekulovat na cenu akcií Apple. A právě proto, že nás zajímá spekulace pouze na cenu akcie, tak se spolehneme na CFD kontrakty. Jedná se o finanční deriváty, které dokonale kopírují cenu podkladového aktiva – v našem případě Apple akcie.

Výhody CFD jsou především v jednoduchosti. Kontrakt na vyrovnání ceny = CFD můžete uzavřít s brokerem během vteřiny online (na vašem PC připojeném k internetu a obchodní platformě), stejně tak můžete obchod snadno ukončit a akcie nemusíte reálně držet.

Akcie Apple je možné obchodovat u XTB. Pro nás Čechy je XTB zajímavé z několika důvodů, má licenci ČNB, v Praze můžete navštívit reálnou pobočku, broker je ověřený, regulovaný a v češtině. U XTB budete akcie Apple obchodovat bez finanční páky, minimální objem je 15 USD, komisní poplatek je 0,12 % (minimálně však 4,99 USD) a trh je otevřen od 15:30 do 22:00.

akcie apple XTB

Akcie Apple u brokera XTB

XTB logo

XTB

★ 98 %

U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Osobně považujeme nižší páku nebo dokonce žádnou finanční páku za výhodu, ale je to individuální. Pokud chcete pákové obchody a chcete je na akciích Apple, tak vás potěšíme. Jsou zde samozřejmě i brokeři, kteří to nabízejí. Například Plus500 má páku 1:5.

akcie apple plus500

Akcie Apple u Plus500

Plus500 logo

Plus500

★ 88 %

U 76.4 % účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Příklad CFD obchodu s akciemi společnosti Apple

Abyste přesně chápali, jak CFD obchod probíhá a jaký vliv má páka, tak jsme pro Vás připravili dva ukázkové příklady.

Nejdříve obchodujme u XTB bez finanční páky. Nakoupíme 10 akcií, jedna stojí 190 dolarů, celkově nás tedy budou stát 1 900 dolarů. Za několik dní si všimnete, že cena vzrostla o 10 dolarů a rozhodnete se pozici uzavřít. Zisk bude 10 dolarů na akcii, máme 10 akcií, a tak celkově 100 dolarů zisk při investici 1 900 dolarů.

Pokud stejný obchod (v počtech nakoupených kusů akcií) zadáte u Plus500 s pákou 1:5, tak vám na obchod postačí pouze pětina původní částky. Tedy opět máme cenu 190 dolarů a opět kupujeme 10 akcií. Místo 1 900 dolarů ale zaplatíme jen 380 dolarů. Cena se bude vyvíjet stejně jako výše a zisk bude opět stejný, 100 dolarů, ale koukněte se na ten poměr, nyní byla investice jen 380 dolarů.

Pokud bychom i s pákou 1:5 investovali 1 900 dolarů, tak na trh dáváme pětkrát více, tedy 9 500 dolarů -> 9 500 dolarů / 190 dolarů za akcii = 50 akcií. Jestli se cena zvýší o 10 dolarů na akcii, tak to znamená zisk 500 dolarů.

Při obchodování bez finanční páky sice potřebujete vyšší obnos, ale celkově je to pro vás méně rizikové a můžete si dovolit ustát nějakou ztrátu. Při obchodování s pákou je potenciál vyššího zisku, můžete více investovat, se stejným kapitálem si můžete koupit klidně 5x větší pozici. Vaše zisky tak mohou být až pětkrát vyšší, ale stejně tak i ztráty. Pozor na to.

Jak začít obchodovat akcie Apple

Základní informace o společnosti Apple máte. Víte, jaký je vývoj akcií Apple, a taky víte, že je potřeba hlídat volatilitu spojenou s emocemi. Investice do Apple akcií Apple má jednoznačně mnoho pozitiv, závěrečný krok je ale na vás. Abyste mohli na nakousnutém jablku profitovat i vy, je potřeba založit si reálný účet. Postupovat můžete následovně: 

  • Otevřít účet u brokera – například u zmíněného XTB (absence finanční páky dělá obchod bezpečnější a akcie Apple lze u XTB obchodovat jako CFD)
  • Projít online proces založení, verifikovat doklad totožnosti a učinit převod finančních prostředků (závisí na hodlaném objemu obchodů, částku si můžete vypočítat dle návodu výše)
  • Zadat první obchodní příkaz
  • Zhodnotit výsledek obchodu
  • A je to!

Pokud jste úplní začátečníci, rozhodně vám můžeme doporučit XTB demo účet. Ten je zdarma a virtuálně si tak můžete obchodování vyzkoušet. Doporučit ho můžeme k seznámení s platformou, ale nesetrvávejte na něm příliš dlouho. I kdybyste měli začít s malými penězi, tak zkušenosti s reálným účtem jsou prostě k nezaplacení.

XTB logo

XTB

★ 98 %

U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Apple dividendy

Pokud ještě opustíme CFD a podíváme se na klasické akcie, tak vás určitě bude zajímat dividenda. Ta je v případě Apple a roku 2019 (informace z června 2019) stanovena na 3,08 dolaru na akcii. Dlouhodobě dividenda roste, stejně jako cena Apple akcie.

Proč akcie Apple obchodovat?

proc obchodovat appleOsobně nemám rád emoce v obchodování, ale i přesto akcie Apple obchoduji. Krátkodobě před představením produktů spekuluji na pokles ceny (při a po představení produktů jsou časté obavy, zda je to přesně to, co trh chce a od Apple se většinou očekává více). Po představení produktů a poklesu ceny je naopak dobrá příležitost ke koupi (než se produkty začnou prodávat a rostoucí zájem zvýší cenu akcií). Tuto příležitost naleznete i zakreslenou na reálných datech (viz kapitola Jak obchodovat akcie Apple).

Z dlouhodobého hlediska lze Apple brát jako investici do neustále rostoucího IT odvětví. Zároveň je to investice do obrovského giganta s historií, zárukou kvality a určitou setrvačností, kdy jedna či dvě chyby neznamenají tragédii typu krach a podobně.

Na Apple akciích je navíc nutné vidět i další potenciál a celosvětový dosah. Mít aktivních 1,4 miliardy aktivních zařízení je něco nepředstavitelného. Ten dosah a potenciál dalších služeb je prostě neuvěřitelný. Pokud tak zvládnete trochu emocí a vyšší volatilitu, jeví se Apple jako dobrá volba.

Máte s akciemi Apple osobní zkušenosti? Podělte se s námi níže v komentářích.

Další zdroje informací


✅ JménoApple
✅ TickerAAPL
✅ Webové stránkyhttps://www.apple.com/cz/
✅ Založeno1. dubna 1976

Cena akcie Apple za poslední 2 týdny

DatumCenaJednotka
17. 10. 2019$235,1AAPL
16. 10. 2019$234,1AAPL
15. 10. 2019$235,9AAPL
14. 10. 2019$236,2AAPL
11. 10. 2019$236,8AAPL
10. 10. 2019$229,9AAPL
09. 10. 2019$225,4AAPL
08. 10. 2019$227,4AAPL
04. 10. 2019$220,3AAPL
03. 10. 2019$219,6AAPL

Ohodnoťte akcie této firmy


RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 93 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 91 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 95 %
Patria Finance logo
Patria Finance★ 90 %

Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. *

Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC