Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Co jsou to dividendy akcíí na burze a jak fungují?

Co jsou to dividendy akcíí na burze a jak fungují?

Co jsou to dividendy akcíí na burze a jak fungují?

Držení akcií společnosti s sebou nese i výplatu dividend. Nárok na vyplacení dividendy (podílu z rozděleného zisku) má každý, kdo akcie vlastní, přičemž částka za dividendu závisí na množství akcií.

Ale co je to vlastně ta dividenda? Co jsou to dividendy?

Co je to dividenda?

Dividenda je finanční plnění podílu na zisku akciové společnosti. Dividendy jsou vyplácené jednotlivým majitelům akcií – akcionářům. V praxi to znamená, že držíte-li akcie nějaké akciové společnosti, která dividendy vyplácí, dostáváte za každou akcii peníze. Jak často peníze dostanete a kolik to bude závisí na dividendové politice dané společnosti a zisku společnosti.

Dividenda může být dle výše zisku variabilní, stabilní anebo stabilně rostoucí. Na základě vlastní dividendové politiky společnost sama určí, zda budou dividendy vypláceny čtvrtletně, půlročně anebo ročně a v jaké výši. Tyto informace však lze samozřejmě veřejně dohledat.

Ne každá společnost dividendy vyplácí

akcie čezTo, zda bude dividenda vyplacena či nikoli, závisí na rozhodnutí valné hromady. Může se tedy stát, že dividenda vyplacena nebude, i když je firma zisková. Často tomu tak bývá, když firma stále roste a raději se rozhodne investovat do dalšího rozvoje, který by zisk společnosti měl ještě zvýšit.

Pro nevyplacení dividend se však může rozhodnout i dobře zavedená firma, která třeba plánuje začít nový projekt.

Tím, že firma svým akcionářům dividendu vyplatí, akcionáře na jednu stranu jistě potěší, ale na druhou stranu tím přijde o finanční prostředky, které by jinak mohly jít na rozvoj a růst firmy. To může značit, že firma vydělané peníze nedokáže lépe zhodnotit.

Důležité dny pro každého akcionáře

O tom, zda na dividendu budete mít nárok či nikoli, rozhodují dvě důležitá data. Ex-dividend date neboli ex-date a record date neboli date of record (rozhodný den).

Rozhodný den (record date)

Pro nárok na vyplacení dividendy je důležité být na seznamu akcionářů k rozhodnému datu. Tento termín vypisují samy společnosti. Není tedy možné akcie společnosti koupit den před vyplacením dividend, shrábnout zisk a akcii hned zase prodat.

Ex-dividend date

Vedle rozhodného data společnosti uvádí také ex-dividend date, což je první den, kdy už majitel akcie nemá na výplatu dividendy nárok. Akcie musí být tedy koupeny ještě PŘED tímto datem. Pokud koupíte dividendu v tento den anebo po něm, nemáte na dividendu nárok a dividenda připadá prodávajícímu.

Datum výplaty

Pak existuje ještě jeden termín, a to payment date, tedy den výplaty. Jak již název napovídá, jedná se o datum, kdy je dividenda připsána na účty akcionářů. Dividenda bývá nejčastěji vyplácena připsáním částky na účet, u některých českých akcií je však možné nechat si dividendy vyplácet složenkou.

Daně a dividendy

Dividendy jsou akcionářům vypláceny z čistého zisku, tedy až po odvodu daní. Potom následuje ještě další zdanění, kdy musí investor sám dividendu zdanit 15 %  jako vlastní kapitálový příjem. Právě kvůli dvojímu zdanění je dividenda u nás považována za nepříliš výhodný způsob přerozdělování firemních zisků. Pro firmy je tak výhodnější kupovat vlastní akcie za volné prostředky (buy back program).

Akcie si můžete koupit u těchto společností

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Sdílejte tento článek

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Viktor

Jsou dividendy tak skvělé, nebo to jen tak tak pokryje náklady na nákup akcií? Aby to mělo nějaký smysl vůbec, víte.. dekjii za odpověd

Magazín Finex

Viktore, například v případě držení akcií přes časový test (3 roky) jsou dividendy určitě dobré. Tak třeba držení jedné akcie Komerční banky v roce 2019 vyplatilo dividendu v hodnotě 51 Kč, což bylo cca 5 % z ceny této akcie. To více než pokryje náklady na její nákup. :-)

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %

Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. *

Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo