Finex.cz logo
Menu
Finex » Obchodování na burze » Finanční deriváty: Swapy – Co je to swap? Jaké má výhody a rizika?

Finanční deriváty: Swapy - Co je to swap? Jaké má výhody a rizika?

Finanční deriváty: Swapy - Co je to swap? Jaké má výhody a rizika?

Swapové operace nejsou ničím složitým, jde pouze o předem domluvenou směnu dvou měn, úrokových sazeb, komodit či jiných předem domluvených finančních toků. Jak tento princip funguje, a pro koho je vhodný? To a mnohem více se dozvíte v našem článku.

Obsah článku o swapech

1.Co je to swap?2.Proč obchodovat swapy?3.Druhy swapů4.Kde obchodovat swapy?5.Vyplatí se sledovat swapy?6.Diskuze o swapech (komentáře)

Co je to swap?

Pod swapem si můžete představit jakoukoliv předem domluvenou směnu typicky dvou stran.

Řekněme, že vy i soused pěstujete brambory a cibule. Vám dojde cibule a sousedovi brambory. Můžete se tedy domluvit, že nyní dojde ke směně brambor za cibuli a v příští sezóně si stejný počet kg vrátíte. Výhodné to bude pro obě strany.

Toto je ukázkový případ swapu, jen brambory a cibule vyměníme za měny, komodity, akcie či úrokové sazby.

Swapy jsou meziburzovním produktem. To znamená, že nemají standardizaci třeba jako futures obchody. Jinými slovy například měnové swapy nabízejí běžně české banky. ČSOB s vámi uzavře měnová swap od 10 000 EUR, Komerční banka od 20 000 USD a podobně. Banky si stanovují svá vlastní pravidla.

Proč obchodovat swapy?

Ještě, než se podíváme na druhy swapů, řekněme si, proč vlastně swapy ve financích existují.

Představte si, že máte firmu, která dováží zboží, a platí za něj v EUR. Zboží zpracuje a prodá z většiny v CZK a z části opět v EUR. Takové firmě vzniká nesoulad mezi poptávkou a nabídkou EUR, přičemž firma samotná má celkově dostatek finančních prostředků (v CZK).

V takový moment je pro danou firmu nejlepší uzavřít swap, kdy při dovozu vymění koruny za EURa, zaplatí závazky a následně až prodá zboží opět za EUR, tak dostane zpět koruny. Koruny se ji na konci určitě budou hodit pro výplatu mezd a podobně.

Jinými slovy swapem uděláme výměnu a eliminujeme kurzové riziko. Zároveň uspokojíme pohledávky v obou měnách.

Obdobná situace může nastat v případě, že máme například aktiva s pevnou úrokovou mírou, ale pasiva s pohyblivou úrokovou mírou (například navázanou na mezibankovní úrokovou sazbu). Pokud bychom se chtěli rizika v podobě pohyblivé úrokové míry vzdát, museli bychom pohyblivý úrok s někým vyměnit za pevný. Takový subjekt najdeme nebo využijeme banky a může dojít k úrokovému swapu.

Obdobně jako v úvodním příkladu brambor a cibule by mohlo dojít ke komoditnímu swapu. Typicky bychom ale mohli spekulovat jen na cenu příštího roku, i to lze v komoditním swapu ošetřit.

Swap lze využít i na výměnu dluhu za akcie, směnu pevných a pohyblivých výnosů z finančních produktů a podobně.

V každém případě jde o zajištění nejistoty. Případně jde o spekulaci, kdy očekáváme, že do budoucna se ceny změní a na směně v budoucnu vyděláme (protože při podpisu swapu vycházíme z toho, že situace se nezmění a ceny budou stejné, to ostatně dává podnikatelům jistotu a smysl swapu).

Druhy swapů

Úrokový swap

Jeden z nejčastějších swapů je úrokový, využívá se k optimalizaci aktiv a pasiv, respektive k zabránění možnému rozvíraní nůžek aktiv a pasiv kvůli změně úrokových sazeb.

Při úrokovém swapu se obě strany domluví, jak velkou jistinu chtějí zajistit, například 1 milion CZK. Následně jedna strana nabídne pohyblivý a druhá proměnlivý úrok. U úrokového swapu nedochází k výměně jistiny (1 milion CZK), ale obě strany si jen vyplácí úrokový rozdíl (jistina je navíc ve stejné měně, takže výměna by ani neměla smysl – jedna strana by druhé poslala 1 milion CZK a to stejné by udělala druhá strana).

Měnový swap

V takovém případě se jedná již o dvě různé měny. Subjekty si vymění nejen měny, ale i úrokové platby. Respektive subjekt s lépe úročenou měnou doplácí subjektu s hůře úročenou měnou.

Za předem domluvených podmínek dochází ke směně z měny A na B a v domluvený čas zpět z B na A. V mezidobí se vyplácí úrokový diferenciál. Tento swap se hodí pro investiční záměry v jiné měně.

Devizový swap

V tomto případě nejdříve dojde ke konverzi měn na spotovém trhu a následně se swapem zajistí zpětný prodej za termínovanou cenu. Asi nejlépe si to představíme na případu, kdy má firma dostatek financí, ale je nelikvidní v jedné měně, potom se nabízí devizový swap.

Další swapy

Na trhu se setkáte s komoditními, dluhovými, úvěrovými či dalšími swapy. Swapů je skutečně široká řada, ale princip je pořád stejný, směna v čase T a další směna v čase T+1 za předem dohodnutých podmínek.

exchange

Kde obchodovat swapy?

Swapy jsou nástrojem mimoburzovním a tak neexistuje žádné centralizované místo ani jedna pravidla, jak má swapový obchod vypadat. Se swapy se tak můžete setkat například u bank či dalších zprostředkovatelů trhu.

Primárně jsou swapy určeny podnikatelským subjektům, které chtějí eliminovat riziko kurzu, úroku či času.

Vyplatí se sledovat swapy?

Swapy nejsou zdaleka jedinou možností, jak se zajistit proti riziku. Máme zde burzovní futures, případně forwardový trh. A využít lze i opčních kontraktů. Pokud ale máte dobrou protistranu a jde vám primárně o eliminaci rizika, lze swapových obchodem eliminovat externí vlivy a soustředit se čistě na business.

Swapy jsou pro určitou skupinu lidí skvělou volbou, zajistí riziko. Pro nás obchodníky je to taky příležitost, můžeme těmto obchodům dělat protistranu a spekulovat na riziko podnikatelů.

Ovšem v takovém případě máme lepší nástroje a možnosti na futures trhu nebo rovnou na forexu a komoditách. V těchto případech máme více svobody v objemu, délce investice i jejím načasování.

A co vy? Máte se swapy zkušenosti? Znáte je z obchodování, z firmy nebo jsou swapy pro vás novým pojmem?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo