Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie

Akcie - Kurzy akcií, jak koupit akcie online, jak investovat do akcií, obchodování akcií v roce 2022

Akcie - Kurzy akcií, jak koupit akcie online, jak investovat do akcií, obchodování akcií v roce 2022
Zdroj: depositphotos.com

Investování a obchodování akcií zní náramně složitě a vznešeně, ale ve skutečnosti je to poměrně jednoduché. Pojďte se s námi ponořit do světa akcií a posunout své dovednosti a práci s penězi na další level.

Co jsou to akcie, kde a jak akcie koupit, nebo jak akcie obchodovat? Nejen na tyto otázky se dozvíte odpovědi v tomto detailním článku. K pochopení obchodování a investování do akcií nepotřebujete žádné předchozí znalosti.

Vše vám vysvětlíme na konkrétních příkladech. Pojďme na to.

Obsah článku obchodování akcií

1.Proč vznikly akcie?2.Co je to akcie?3.Emise akcií4.Co je to IPO (Initial Public Offering)?5.Proč investovat do akcií?6.Je investice do akcií riziková?7.Jak nakoupit akcie?8.Konkrétní příklad obchodu s akciemi Apple9.Kdy akcie kupovat?10.Jaké akcie obchodovat?11.Obchodujete akcie nebo cenu akcií?12.Kolik potřebuji peněz na obchodování akcií13.Stručná historie akcií14.Často kladené otázky15.Naše články o akciích

Proč vznikly akcie?

Podnikání v zásadě vždy vyžaduje vstupní kapitál. Potřebujete mít prostory, materiál, stroje, zaměstnance a podobně. A pokud chcete podnikat nebo třeba jen významně expandovat, musíte mít dostatek financí. A kde vzít finance na podnikání? Možnosti jsou v zásadě tři:

 • Vlastní zdroje (našetřené peníze)
 • Půjčka
 • Akcie (nabídnutí části společnosti za kapitál)

Akcie jsou tedy jednou z možností, jak lze financovat podnikání. Vznikly z důvodu, kdy podnikatel nemá dostatek volných prostředků a financování bankou nebo půjčkou je pro něj nedosažitelné nebo z jiného důvodu nevhodné.

Co je to akcie?

Akcie je podílem na vlastnictví společnosti. Obvykle se jedná o veřejně obchodovanou společnost na burze cenných papírů.

Akcionář (majitel akcie) si koupí akcii nebo akcie, nabídne tím společnosti finanční prostředky a obvykle očekává, že bude jeho investice zhodnocena.

To může nastat pozitivním vývojem společnosti (vyšší prodeje, rozšíření na další trhy a podobně) a tím i růstem ceny akcie nebo dividendou. Dividenda je právě odměnou akcionáři za poskytnutí finančních prostředků (obvykle je to část zisku společnosti). Dividenda ale nemusí být vyplácena vůbec, vždy záleží na politice společnosti.

Akcionáři mají obvykle hlasovací právo, mohou se tedy podílet i na řízení společnosti. Na valné hromady jste ovšem zvaní až od určitého majetkového podílu (především u velkých firem typu Apple, Google a podobně by bylo nereálné svolat všechny akcionáře).

Nemyslete si, že si koupíte jednu akcii Apple a budete jej řídit. Při investování se soustřeďte na jedinou věc, a to správný výběr společnosti pro zhodnocení vašich peněz.

Důležitý je fakt, že akcie vlastníka k ničemu nezavazuje. Akcionáři neručí za závazky společnosti a nemohou tedy nikdy ztratit více než do akcií investovali (pokud samozřejmě nenastane propad akcií).

Emise akcií

Neboli vydání akcií či prvotní prodej může mít několik podob, například:

 • vlastní: společnost je dostatečně velká, aby si prodej zajistila sama,
 • cizí: společnost využije zprostředkovatele (investiční banku či jinou finanční společnost).

Emise akcií může být soukromá (typicky pro malé firmy, které předem znají potenciální investory) či veřejná (obchodovaná na burze, pod kontrolou České národní banky).

Rozdíly jsou i v prodeji akcií:

 • Ručitelská emise: akciová společnost prodá celou emisi (veškeré vydané akcie) jedné společnosti, například bance, a dále je už na dané společnosti, aby akcie prodala
 • Komisionářská emise: banka nebo finanční instituce emisi nekupuje, má ji pouze v nabídce a snaží se ji prodat, pro finanční instituci je to bez rizika a odměnou je provize z každé prodané akcie
 • Existují i další druhy emisí, kdy například finanční instituce odkoupí neprodanou část emise, tzv. náhradní ručení, ale to jsou již spíše výjimečné případy, nejčastěji se setkáte s emisí ručitelskou nebo komisionářskou.

Co je to IPO (Initial Public Offering)?

Když firma vstupuje na burzu úplně poprvé a akcie emituje, označuje se tento proces jako IPO (Initial Public Offering), česky první veřejná nabídka akcií.

Akcie si může nakoupit kdokoliv, jedná se o veřejnou nabídku, navíc je to často velmi lukrativní, protože cena akcií je podhodnocena, aby byl podnícen zájem o ně.

Proč investovat do akcií?

Investice obvykle roste s ekonomikou, překonává inflaci, hledá příležitosti a vyplňuje mezery. Jinými slovy efektivně využívá své zdroje, v našem případě vložený kapitál. Kdo by nechtěl ochránit své peníze před inflací a ještě je zajímavě zhodnotit? 

V akciích je velký potenciál pro zajímavé zhodnocení volných finančních prostředků.

Existují možnosti, jak do akcií investovat méně či více rizikově. Věděli jste, že investice do akcií může být i poměrně konzervativní záležitostí? Podíváme se na to v další kapitole.

Je investice do akcií riziková?

Ano, každá investice má svá rizika. Jinak tomu není ani u investování do akcií.

Pokud si nyní koupíte byt a budete jej pronajímat, také zde máte rizika. Trh s nemovitostmi může klesnout, nájemce může byt zničit, a podobně. To samé platí, pokud si koupíte zlaté slitky či cihličky. I u nich je riziko, že cena zlata půjde dolů.

Vše ovšem záleží na vašem přístupu k riziku. Můžete si vybrat konzervativnější společnost a jít pouze dividendovou cestou.

Dividendové akcie/společnosti mají často stabilnější cenu akcií a akcionáře ke koupi akcií motivují právě dividendou. Například v roce 2019 Komerční banka vyplatila dividendu v hodnotě 51 Kč, to je 5 % z ceny akcie.

Osobně si myslím, že je tento způsob poměrně konzervativní a bezpečný.

sp 500
Zdroj: depositphotos.com
Můžete se vydat i hledáním tzv. růstových akcií, kde je dividenda nulová nebo zanedbatelná a očekáváte pouze na zvýšení ceny samotné akcie.

Anebo chcete investovat, nemáte čas vše studovat, ale chcete co nejnižší riziko a maximální diverzifikaci. V takovém případě můžete vyzkoušet akciové indexy, které odráží cenu několika akcií dle velikosti firem nebo dle odvětví. Podívejte se například na S&P500 a jeho dlouhodobý růst. Ty je možné nakoupit prostřednictvím ETF.

Velice oblíbené je dlouhodobé investování do akcií. Tedy, akcie nakoupím a prodám za X měsíců/let. Nemusím se tak stresovat krátkodobými propady.

Jak nakoupit akcie?

Tomuto tématu jsme věnovali samostatný detailní článek, ve kterém naleznete i dvě videa ukazující, kde a jak akcie nakoupíme. Rozhodně doporučujeme si tento článek přečíst. Najdete v něm praktické a hodnotné informace. 

Pojďme si to ale znovu pro jistotu shrnout, není to nic složitého:

 1. Nejdříve si vyberete prostředníka (brokera), přes kterého akcie nakoupíte, například XTB, Lynx nebo novější RoboMarkets
 2. Založíte si u brokera účet (online během pár minut)
 3. Ověříte, že jste skutečně vy majitelem účtu. Dle zákonů se musíte prokázat fotografií svého občanského či řidičského průkazu nebo pasu.
 4. Převedete peníze ze svého bankovního účtu na účet brokera
 5. Finanční prostředky se vám načtou do obchodní platformy, kde můžete zadat příkaz k nákupu akcií.
 6. Zadáte obchodní příkaz, čímž nakoupíte akcie.
 7. Inkasujete zisky nebo přijmete ztráty.

Jak může takový nákup akcií vypadat? Podívejte, jak jsme nakupovali akcie ČEZ u brokera XTB. Jednoduché, že?

Investování do akcií už rozhodně není nikterak složité, i když si to spousta lidí stále myslí.

Konkrétní příklad obchodu s akciemi Apple

Abyste přesně pochopili, jak obchod s akciemi probíhá a jaký vliv má využití zmiňovaného pákového efektu, tak jsme pro vás připravili dva ukázkové příklady

Nejdříve si představme obchod u brokera RoboMarkets bez finanční páky.

Nakoupíme 10 akcií, jedna stojí 190 dolarů, celkově nás tedy budou stát 1 900 dolarů.

Za několik dní si všimnete, že cena vzrostla o 10 dolarů na 200 USD. Rozhodnete se pozici uzavřít a akcie prodat.

Zisk bude 10 dolarů na akcii, a protože máte 10 akcií, celkově si přijdete na 100 dolarů. Při investici 1 900 dolarů se jedná o zhodnocení 5,2 %.

Obchod s využitím finanční páky 1:5

Pokud stejný obchod (v počtech nakoupených kusů akcií) zadáte u RoboMarkets s pákou 1:5, tak vám na obchod postačí pouze pětina původní částky.

Tedy opět je cena akcií 190 dolarů a kupujete znovu 10 akcií.

Místo 1 900 dolarů ale díky využití pákového efektu zaplatíte jen 380 dolarů.

Cena se bude vyvíjet stejně jako výše a zisk bude opět stejný, 100 dolarů. Ale podívejte se na změnu poměru. Nyní byla investice jen 380 dolarů a zisk je tedy 26,3 %!

Pokud byste s pákou 1:5 investovali znovu 1 900 dolarů, tak na trh dáváte pětkrát více, tedy 9 500 dolarů -> 9 500 dolarů. Při stejném pohybu ceny byste tedy měli zisk 500 dolarů.

Abychom to shrnuli – při obchodování bez finanční páky sice potřebujete vyšší obnos, ale celkově je to pro vás méně rizikové a můžete si dovolit ustát nějakou ztrátu.

Při obchodování s pákou je potenciál vyššího zisku, můžete více investovat, se stejným kapitálem si můžete koupit klidně 5x větší pozici. Vaše zisky tak mohou být až pětkrát vyšší, ale stejně tak i ztráty, takže pozor na to.

Kdy akcie kupovat?

Prakticky nakoupit akcie je jednoduché, je to otázka pár kliknutí. Mnohem těžší ale je odpověď na otázku – kdy akcie nakoupit? Kdy je ten správný čas? 

Abyste správně nakoupili, tak je dobré vědět, co je to technická analýza a ideálně znát i fundamentální analýzu. Pojďme si ale rovnou zmínit pár základních bodů, kdy je vhodné akcie kupovat (body níže zmíněné patří do fundamentální analýzy):

 • Když společnost vydává nové akcie
 • Když společnost zavádí nový produkt nebo expanduje na nové trhy
 • Po propadu ceny, například dieselgate a Volkswagen. Při těchto propadech se dají akcie pořídit za "výprodejové ceny".
 • Při konstantním a X letém dlouhodobém růstu

Kde můžete akcie nakoupit?

Přečtěte si recenze námi odzkoušených a ověřených brokerů pro obchodování akcií.

XTB logo

XTB

★ 93 %

U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Jaké akcie obchodovat?

akcie čez

Na začátek můžete zkusit něco českého, například ČEZ. Proč? Nemusíte řešit měnové riziko (investování v jiných měnách).

Všemu budete rozumět a máte k tomu tak nějak blízko. Vyjde výroční zpráva, přečtete si ji v češtině, společnost znáte, víte, že je stabilní, o jejich výsledcích informují i české noviny či zprávy a tak podobně.

Později můžete zkusit i světové giganty jako je například Facebook, Amazon či Teslu. Ovšem ono "později". Stále je to akcie, obchodování s ní je jednoduché a vlastně není moc důvod, proč byste na těchto akciích nemohli i začínat, navíc pokud se o danou společnost (značku) již nějaký pátek zajímáte.

Můžete investovat do čeho chcete. Broker RoboMarkets nabízí investování do akcií s korunovými poplatky, takže začít může prakticky každý. A sbírat cenné zkušenosti na reálném účtu se rozhodně vyplatí. 

Obchodujete akcie nebo cenu akcií?

Zatím jsme se bavili čistě o obchodování akcií. Ovšem na trhu zprostředkovatelů – brokerů existují i produkty, které jsou na cenu akcií dokonale navázané. Je to v zásadě stejné jako obchodovat akcie, ale ve skutečnosti nejste majitelem daného cenného papíru a spekulujete tak pouze na jeho cenu. Tedy spekulujete na cenový růst nebo i propad v ceně dané společnosti.

Bavíme se o obchodování pomocí CFD. Je to výhodné především v momentě, kdy chcete krátkodobě spekulovat na cenu dané společnosti. Brokeři vám navíc umožní obchod s finanční pákou. To je možnost si na daný obchod za malý poplatek půjčit a obchodovat tak mnohem větší objem, než si s vlastním kapitálem můžete dovolit.

Kolik potřebuji peněz na obchodování akcií

Pokud chcete držet klasické akcie, potřebujete peníze na jejich koupení a poplatek brokerovi. Tedy záleží na společnosti, jejíž akcie chcete nakoupit. V případě CFD si můžete pomoci finanční pákou a náklady na obchod mohou být díky malým pozicím minimální, doslova korunové (můžete spekulovat třeba jen na desetinu jedné akcie).

Dnes v zásadě finanční omezení na obchodování akcií neexistuje. Ovšem pokud to myslíte vážně, měli byste se pohybovat minimálně v řádech tisíců korun, vyzkoušet si to ale můžete klidně se stovkou.

Úměrně k investované částce roste také potenciální zisk. Pokud investujete do akcií pár stovek korun, nemůžete počítat s tím, že vám to vydělá velké peníze.

jak vydelat penize na internetu

Stručná historie akcií

O akciích již víte téměř vše, jen pro zajímavost přikládáme i jejich stáří. Nejedná se totiž o žádného mladíka jako například kryptoměny nebo forex.

První akciová společnost vznikla v Nizozemí roku 1602. V roce 1631 pak v tehdejším finančním centru Evropy (Amsterdamu), vznikla burza cenných papíru, kde mohl obchod jen vzkvétat. Akcie byly čím dál oblíbenější, velký boom zažili i začátkem 20. století, kde přišlo ochlazení až v roce 1929, jenž všichni pamatují jako Černý pátek.

Akciové investování samozřejmě podléhá trendům a od devadesátých let 20. století pomalu přechází na elektronickou podobu, a především vstupem do nového tisíciletí a rozmachu internetu zcela vytlačuje klasické burzy a fyzický kontakt a vše nahrazuje on-line obchodování v podobě, kde jej známe nyní.

Často kladené otázky (FAQ) k obchodování akcií

Je jasné, že pokud se o akcie zajímáte teprve krátce, určitě máte nějaké otázky. My jsme ty nejčastější otázky na téma akcií shrnuli níže. Stačí kliknout na otázku a rozbalí se odpověď.

1️⃣ Co jsou akcie a proč se o ně zajímat?
Akcie je podílem na vlastnictví společnosti. Obvykle se jedné o veřejně obchodovanou společnost na burze cenných papírů.

Stejně tak jako kryptoměny a komodity i akcie vám mohou vydělat peníze, což je hlavní důvod, proč se o ně lidé zajímají. Výdělek vám akcie mohou získat prakticky dvěma způsoby: buď růstem své ceny a nebo vyplacenými dividendami. Mezi Čechy jsou např. akcie ČEZu velice oblíbené.

2️⃣ Vyplatí se investovat peníze do akcií?
To je otázka, na kterou je těžké odpověďet. Je to stejné, jako byste se ptali, jestli je dobré investovat do nemovitostí nebo kryptoměn. Někdo se myslí že ano, že je právě teď ten dobrý čas, a někdo zase že ne.

I když je investování do akcií (oproti kryptoměnám) považováno za relativně bezpečnou investici, finální rozhodnutí musíte učinit vy sami. Investice do Tesly, Apple, nebo Googlu před několika lety by pro vás mohla být zlatým dolem. Jaký bude další vývoj nikdo nezaručí, ale akcie dokáží dobře rozdělit riziko, případně můžete rovnou investovat do akciového indexu a zajistit si poměrně stabilní růst.

3️⃣ Jak obchodování a nákup akcií funguje?
Způsobů jak akcie koupit či s nimi obchodovat je hned několik. Nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější cesta je obchodování online s pomocí akciového brokera. Obchodování akcií online je skvělé v tom, že vám umožňuje nepřetržitou kontrolu vašich finančních prostředků a do dění na trhu můžete zasahovat okamžitě prakticky odkudkoli.

Celý princip obchodování akcií je postavený na nabídce a poptávce, která utváří tržní prostředí. Když je o nějakou firmu (=její akcie) velký zájem, cena stoupne. S klesajícím zájmem cena naopak klesá.

Pro vás jako obchodníka jsou pak dva způsoby, jak díky akciím můžete vydělávat peníze.

 • Buď akcie jako takové od někoho koupit, držet je, inkasovat dividendy a za nějakou dobu je v ideálním případě prodat s vyšší hodnotou, než za jakou jste je koupili. Váš zisk tedy bude rozdíl nákupní a prodejní ceny plus výše inkasovaných dividend minus poplatky za nákup a prodej.
 • Dalším způsobem je na cenu akcií spekulovat za pomoci CFD brokerů. U CFD brokerů akcie od nikoho nekupujete. Obchodujete pouze s fiktivními akciemi s jejich reálnou cenou. Můžete je sice koupit (long) ale prakticky žádné akcie držet nebudete. Můžete je i prodat (short) a to i když žádné na prodej nemáte. Jedná se o čistou spekulaci na jejich cenu – žádné reálné akcie v tomto typu obchodování nefigurují. Výhodou CFD obchodování jsou nižší poplatky za nákup a prodej, rychlejší průběh obchodu a možnost koupit více akcií, než si reálně můžete dovolit, díky pákovému efektu.

4️⃣ Jak mám začít? Co k tomu potřebuji?
Stejně jako u obchodování forexu a kryptoměn potřebujete nějaký kapitál (peníze) abyste mohli začít. V dnešní době již neplatí, že je obchodování jen pro majetné investory a že potřebujete mít statisíce, abyste vůbec mohli začít. V dnešní době je forex a CFD obchodování dostupné prakticky každému a jsou obchodníci, kteří si své první akcie koupit už za 5 000 Kč. Ve skutečnosti však můžete začít i s nižší částkou.

Další potřebná věc (kromě nějakého vkladu) je broker, přes kterého budete obchody vykonávat. Brokeři jsou již moderní a fungují přes internet – nemusíte nikomu volat, nebo na burzu chodit, jako to můžete znát z filmů. Mezi skvělé brokery patří například XTB, RoboMarkets a eToro. Více doporučených brokerů naleznete v našem seznamu akciových brokerů. Tito brokeři poskytují jak přímý nákup, tak i obchodování akcií jako CFD.

5️⃣ Mohu se obchodováním akcií živit?

Ano, je možné se tím živit – není to ale nic jednoduchého! Ať už se rozhodnete akcie pravidelně obchodovat nebo je jen nakoupit a prodat v případě výhodné ceny, vždy k tomu budete potřebovat zkušenosti a praxi. Nemůžete počítat s tím, že se začnete o akcie zajímat a během týdne si budete vydělávat 50 000 Kč měsíčně. Takhle rychle to bohužel nefunguje.

6️⃣ Jak vybrat toho správného brokera?
Pro každého může být vhodný jiný broker. Někdo požaduje obchodní platformu v českém jazyce, někdo ne. Někdo chce mít možnost obchodovat s pákou a někdo zase ne. Právě proto nelze přesně říci, jaký broker by pro vás byl tím nejlepším, aniž bychom o vás něco věděli.

My osobně a spousta dalších lidí máme velice dobré zkušenosti s brokery XTB a RoboMarkets, kteří jsou ověření a důvěryhodní. Např. brokera XTB můžete také vyzkoušet bez nutnosti riskovat jedinou korunu a to díky poskytovanému "demo účtu".

7️⃣ Jaké jsou nejzajímavější akcie v České republice?

Není snadné na takovou otázku odpovědět, ale vaší pozornosti by pravděpodobně neměly uniknout tyto akcie:

8️⃣ Jaké jsou nejzajímavější akcie ve světě?

Není snadné na takovou otázku odpovědět, ale vaší pozornosti by pravděpodobně neměly uniknout tyto akcie:

9️⃣ Co jsou to akciové dividendy a dá se díky nim vydělat?
Pokud se rozhodnete do akcií investovat dlouhodobě, je dobré zvolit společnosti, které svým majitelům akcií přináší pravidelný výnos (dividendu). Mezi takové společnosti patří například Philip Morris, O2 či Komerční banka. Informace o dalších společnostech, které mají pěkné výplaty dividend, naleznete v našem článku o dividendových akciích.

Co je to dividenda? Dividendu si představte jako nějakou "výplatu navíc" která je vyplácena akciovou společností. Akcionářům, kteří dané akcie drželi v tzv. rozhodný den.

? Na co si dát při obchodování akcií pozor?
Pozor si dejte především na to, zda obchodujete klasické akcie nebo CFD. Zapomenout nesmíte ani na kvalitního brokera.

V tomto seznamu naleznete jen prověřené a odzkoušené brokery.

Kdybyste potřebovali s něčím pomoci anebo byste měli nějakou další otázku, jejíž odpověď by zde měla zaznít – dejte nám vědět!

Ohodnoťte tuto rubriku

Články v kategorii Akcie - Kurzy akcií, jak koupit akcie online, jak investovat do akcií, obchodování akcií v roce 2022
Zobrazit další
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo