Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměnové burzy » Kraken

Recenze kryptoměnové burzy Kraken – Obchodování Bitcoinu

Základní informace o Kraken

Počet aktiv

20

Páka

Až 1:50

Další poplatky

0 - 0.2 %

Americká kryptoměnová burza Kraken patří mezi jednu z nejstarších kryptoměnových obchodních platofrem na světě. Vznikla z iniciativy Jesse Powella a jeho společnosti Payward, Inc. a světlo světa spatřila po dvouletém vývoji v září 2013. V současnosti umožňuje Kraken obchodování s dvacítkou předních kryptoměn. Díky dennímu obchodovanému objemu v rozmezí 100 až 130 milionů dolarů se řadí mezi mezi platformu s dobrou likviditou.

ICORating Agency zařadila Kraken mezi jednu z nejbezpečnějších kryptoměnových burz světa. Obchodní platforma má za sebou celou řadu akvizic menších burz a směnáren – např. digitálního tržiště CaVirtEx, CleverCoin nebo CryptoWatch.

Obsah recenze burzy Kraken

1.Platforma Kraken2.Obchodování na Kraken3.Typy účtů na burze Kraken4.Burza Kraken zabezpečení5.Poplatky na burze Kraken6.Výhody a nevýhody burzy7.Vaše zkušenosti s burzou Kraken (komentáře)

Platforma Kraken

Obchodní platformu Kraken naleznete na trade.kraken.com. Prostředí nabízí order book, nechybí ani řada příkazů (limit orders) pro obchodování (stop loss, stop order, take profit a další).

Mezi jednotlivými páry aktiv můžete přepínat v levém horním rohu, ale je to celkem zmatečné. Nevyjede vám žádný srovnaný seznam, ale rozházené páry po celé obrazovce. Samotné obchodování a zadávání příkazů probíhá v pravém sloupci.

kraken bitcoin - obchodní platforma burzy

Náhled na obchodní platformu burzy Kraken

Do grafu, který vypadá jako hodně upravený TradingView, si můžete zanášet poznámky, linie supportu a rezistence nebo Fibonacciho linie. Není problém změnit měřítko osy y na logaritmické či procentuální a využít lze i řadu pokročilých analytických nástrojů.

Na obchodní platformě můžete zadávat také skryté příkazy (hidden orders), ovšem pouze bez pákového efektu.

V současnosti bohužel Kraken nemá žádnou mobilní aplikaci. Platforma dříve nabízela aplikaci pro Android i iOS, po jejím odstranění z App Store ji přestal Kraken nadále vyvíjet a utnul její podporu.

Obchodování na burze Kraken

V době psaní článku (červen 2019) umožňuje Kraken obchodování s 20 předními kryptoměnami; chybí zde ale známé kryptoměny, jako např. IOTA či NEO. V dubnu 2019 provozovatelé z burzy vyřadili Bitcoin SV na protest proti chování Craiga Wrighta, zakladatele nechvalně známého forku BTC SV.

Velkou výhodou na Krakenu je podpora fiat transakcí. Burza podporuje nákup i prodej digitálních tokenů nejen za stablecoin USDT, ale i za fiat měny USD, GBP, EUR, CAD a JPY. Ty můžete ostatně na svůj obchodní účet i vkládat bankovním převodem.

Obchodovat můžete i margin pozice a využívat pákový efekt. Jeho velikost se liší podle obchodovaného aktiva. U některých párů (XRP/EUR) je možné využít až 5násobnou páku. Detailní seznam kryptoměn obchodovatelných skrze margin naleznete zde.

Prostřednictvím hidden orders dovoluje Kraken obchodování BTC a ETH – obchodovat je můžete mezi sebou nebo za klasické měny. Využít můžete pouze limit orders (otevření margin pozice burza nedovoluje) a minimální vklad činí dolarový ekvivalent 50 BTC nebo 2 500 ETH.

Prostřednictvím futures je pak možné obchodovat s vysokým, až 50násobným pákovým efektem.

Platforma nepodporuje přijímání tokenů z ICOs ani hard forků.

Typy účtů na burze Kraken

typy účtů na bitcoin burze kraken

Typy účtů u Kraken (klikněte pro zvětšení)

Pokud chcete vkládat, vybírat či obchodovat s fiat měnami, obchodování na Krakenu je – jako u většiny seriózních kryptoměnových burz – podmíněné prokázáním totožnosti. Podle úrovně identifikace se liší denní a měsíční limity pro vklad a výběr, obchodníkům a také obchodní nástroje.

Základní účet (Starter) vám po vyplnění pouze vašeho jména, data narození, e-mailové adresy a telefonního čísla umožní obchodovat s kryptoměnovými páry. Měsíčně můžete vybrat BTC v hodnotě max. 5 000 $.

S Intermediate účet se vám po verifikaci pomocí trvalého bydliště a dvou dokladů totožnosti otevírá možnost obchodování pomocí fiat měn a futures. Na této úrovni se denní a měsíční limity pro vklad a výběr pohybují v řádu nižších stovek tisíc dolarů.

Účet Pro nabízí osobního brokera, vysoké limity pro margin obchodování a měsíční výběr od 100 milionů dolarů výše. Asi netřeba dodávat, že tento účet využijí jen opravdu velcí hráči – minimální objem objednávky je 100 000 $ a registrace podmiňuje Kraken podrobným auditem finančních účtů a osvědčením, že své finance nechcete „vyprat“ (AML verifikace).

Zabezpečení kryptoměnové burzy Kraken

V lednu 2019 agentura ICORating zařadila (v hodnocení více než 130 platforem) Kraken mezi trojici nejbezpečnějších kryptoměnových burz světa. O důkladném zabezpečení platformy svědčí fakt, že úspěšný hackerský útok se jí – na rozdíl např. od burz Mt. Gox nebo nově i Binance – zatím vyhýbá.

Základem zabezpečení je dvoufázová autentizace (2FA), kterou uživatelé provádějí přes autentizační aplikace na smartphonu: provozovatelé burzy doporučují např. Google Authenticator (dostupný v Google Play i App Store) nebo hardwarové zařízení YubiKey.

Důležitou bezpečnostní funkcí je Global Setting Lock (GSL). V případě, že hacker dokáže dvoufázovou autentizací pronikout, znemožní mu GSL změnit heslo a e-mail, vybrat peníze nebo vypnout 2FA. Trvání GSL je omezené časově, tzn. po určitém počtu dní (lze nastavit) se všechny tyto funkce zpřístupní.

Potřebujete-li např. změnit heslo ihned, můžete využít tzv. Master Key, se kterým lze 2FA i GSL ochranu obejít.

Kraken umožňuje krátkodobé uložení kryptoměn, osobní softwarovou peněženku v klasickém slova smyslu ale neposkytují. Samotný provozovatel doporučuje využít hardwarové peněženky. Uložení všech kryptoměn obchodovatelných na Krakenu podporuje např. Trezor.

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 100 %

  • Bezpečná hardware peněženka
  • Česká firma
  • Dražší než ostatní peněženky
  • Pro začátečníky může působit složitě

Poplatky na burze Kraken

Poplatky na burze se liší podle objemu obchodovaných aktiv v posledních 30 dnech. Kraken vychází z přepočtu kurzu jednotlivých kryptoměn na americké dolary; poplatky pro makers i takers jsou totožné:

Obchodované množství v USD za posledních 30 dní Poplatek z transakce
0 – 50 000 $ 0,2 %
50 001 – 100 000 $ 0,16 %
100 001 – 250 000 $ 0,12 %
250 001 – 500 000 $ 0,08 %
500 001 – 1 000 000 $ 0,04 %
1 000 000 $ a více 0 %

Při využívání hidden orders se poplatky zvyšují o 0,2 %. V závislosti na obchodovaném objemu se tedy pohybují v hodnotách 0,2 – 0,36 %.

Zpoplatněná je i většina metod vkladu a výběru peněz. Poplatek se liší podle měny a způsobu převodu. Kraken podporuje výhradně elektronické transakce.

Měna Metoda vkladu/výběru Minimální vklad/výběr Poplatek za vklad Poplatek za výběr
EUR SEPA převod 1 € zdarma 0,09 €
EUR Mezinárodní převod 50 € 5 € nelze
USD FedWire/ACH převod 20 $ 5 $ 5 $
USD Vysokolimitní mezinárodní převod 50 000 $ 5 $ 5 $

Swap ani spread poplatky na Krakenu nejsou; vybraná částka dorazí na účet zpravidla během 1 až 5 pracovních dní.

Výhody a nevýhody burzy

Mezi hlavní výhody burzy patří důkladné zabezpečení a vysoká důvěryhodnost – Kraken byl vůbec první kryptoměnovou burzou, která provedla nezávislý audit svých finančních rezerv a zveřejnila jeho výsledky. Díky auditu je tak možné spoléhat na dostatečnou kapitalizaci burzy.

Vysoká likvidita předurčuje Kraken pro obchodování s vysokými částkami, levný vklad (zejména EUR) jde zase na ruku začínajícím obchodníkům. Nováčci mohou využít i propracovanou nápovědu, která navíc praktických příkladech vysvětluje burzovní terminologii.

Samozřejmě i Kraken má své nevýhody. Mezi ty hlavní patří nízké množství podporovaných kryptoměn nebo relativně špatná zákaznická podpora; podle mnoha uživatelů je třeba na odpověď počkat dny, výjimkou ale prý není ani několik týdnů.

Provozovatelé burzy navíc disponují privátními klíči k uživatelským účtům. Sami ale svým klientům doporučují co nejrychlejší přesun prostředků na zabezpečenou aplikaci.

stars
92 %
7. místo
Dobrá burza
Kraken doporučujeme pokročilým obchodníkům i nováčkům ve světě kryptoměn – především kvůli nízkým poplatkům, vysoké míře zabezpečení a dostupným edukativním materiálům.
  • Vysoký stupeň zabezpečení
  • Možnost vkladu EUR převodem
  • Vysoká likvidita
  • Málo podporovaných kryptoměn
  • Nenabízí mobilní aplikaci

Jméno firmyKraken
Webová stránkahttps://www.kraken.com/
V češtině?
Demo účet
Minimální obchod0.002 BTC
Zákaznická podporaFAQ, Live chat, Emailem v angličtině
Počet aktiv20
PákaAž 1:50
Další poplatky0 - 0.2 %
Metody vkladuKryptoměny, Bankovní převod
Metody výběruKryptoměny, Bankovní převod
Měna účtuUSDT, EUR, USD, GBP, CAD, JPY
Mobilní verze?
Webová verze?
Možnost obchodovatKryptoměny
Podporované kryptoměnyBitcoin, Litecoin, Ethereum, Quantum, Bitcoin Cash, Monero, EOS, ADA (Cardano), Dash, Dogecoin, XRP, Cosmos, Zcash, Stellar Lumens, Melon, Ethereum Classic, Tezos, Augur, Gnosis

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Coiner

Kdysi byla Kraken spí, nyní je nahrazena aplikaci KrakenPRO, funguje super.

Johan

Velice zajímavým způsobem zde fungují a nefungují příkazy Stop-loss. Bez těchto příkazů se nedá obchodovat. Když se obrátíte na podporu dostanete slabou kompenzaci v jejich Krakencoinu. Díky jejich výpadkům přijdete o peníze !!!!!!!

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Nahrávaný obrázek
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo