Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Komodity » Stříbro

Stříbro – Aktuální cena stříbra, graf, vývoj cen

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny stříbra

Cena stříbra za unci
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: 1 unce v CZK

SILVER
CZK
USD
CZK
EUR

Informace o stříbru

Investice do zlata jsou známé asi všem, ale co často opomínané stříbro? Stříbro je drahý průmyslový kov, jeho zásoby jsou omezené, cena stříbra je oproti zlatu výrazně nižší a poptávka po něm neustále roste. Není tak právě stříbro černým koněm investování?

Vše napovídá tomu, že cena stříbra dlouhodobě poroste a že se tak jedná o velice zajímavou investici.  Jaké výhody investování do stříbra skýtá a proč se předpokládá, že jeho cena dlouhodobě poroste? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.  

Obsah článku o stříbře

1.Základní informace o stříbře2.Využití stříbra3.Typy investice do stříbra4.Cena stříbra – Graf (vývoj v čase)5.Faktory ovlivňující vývoj ceny stříbra6.Jak a kde můžete stříbro obchodovat?7.Příklad CFD obchodu se stříbrem8.Jak začít obchodovat stříbro?9.Jakou zvolit strategii při obchodování stříbra?10.Závěr – Vyplatí se investovat do stříbra?

Základní informace o stříbře

Stříbrný slitek
Stříbrná investiční cihlička

Ze školy známe tento stříbrný kov pod značkou Ag – Argentum. Člověkem je stříbro využíváno již od starověku, a díky stabilitě stříbra je mnoho starověkých artefaktů zachováno.

Stříbro patří mezi měkké kovy. Přidat můžeme i přívlastek drahý a průmyslový. V porovnání se zlatem je stříbro nepatrně tvrdší, ale rozdíl je malý, a tak se stříbro skvěle hodí i pro šperkařství. Cena stříbra se nejčastěji uvádí s jednotkou trojské unce (oz t), která představuje 31,1 gramů.

Setkat se ale můžete i s tím, že bude cena stříbra uváděna za gram. Aktuální cena stříbra se pohybuje okolo 410 Kč za oz t.

Odhaduje se, že běžný Američan za svůj život spotřebuje asi 1,58 kg stříbra. Toto číslo neustále roste, protože konzumní způsob života si vybírá svoji daň, telefony měníme čím dál rychleji, stejně tak i další elektroniku či auta. A všude tam je stříbro.

Odhady říkají, že světové zásoby stříbra vyčerpáme za cca 17 až 25 let. V optimistické variantě nám dle odhadů stříbro dojde okolo roku 2044.

Z této skutečnosti je patrné, že by cena stříbra měla růst, vzhledem k jeho omezeným zásobám, které se stále tenčí.

To bylo základní seznámení s touto komoditou, pojďme ale ještě dále.

Využití stříbra

Stříbro jako komodita má opravdu široké využití a největší zastoupení má v těchto segmentech:

 • Průmysl – elektronika, malé i velké stroje, automobily a další
 • Šperkařství
 • Investice – investiční slitky a stříbrné mince
 • Zdravotnictví – vhodné antiseptikum
 • Fotografický proces
 • Platidlo – především z historie, všichni známe groš nebo tolar
 • Další využití, slitiny a podobně

I přes výrazně širší využití stříbra oproti zlatu jsou celkové zásoby stříbra nižší než zásoby zlata.

Níže na obrázku se můžete podívat, jak vypadá celosvětová zásoba zlata vs. celosvětová zásoba stříbra. Vizualizace je to zajímavá.

Aktuální celosvětové zásoby zlata a stříbra
Aktuální celosvětové zásoby zlata a stříbra. Zdroj: Demonocracy.info

Vzhledem k množství jednotlivé komodity, které je na planetě dostupné, je překvapující, že cena stříbra je tak nízká (opět v porovnání se zlatem).

Nevyplatilo by se právě proto investovat spíše do stříbra, než do jeho častěji zmiňovaného zlata?

Typy investice do stříbra

Pokud už rozmýšlíte o investování do stříbra, máte hned několik možností, jak na to. Investovat můžete v těchto podobách.

Stříbrné šperky

Stříbrný řetízek, náušnice, prsten, přívěsek či cokoliv dalšího lze považovat za investici do stříbra. Přidanou hodnotou je následné zpracování stříbra. Individualizace v umělecké podobě může, ale také nemusí zvyšovat cenu stříbra.

Ve šperkařství se obvykle používá stříbro 925. Číslo udává čistotu stříbra, jeho kvalitu. Stupnice má škálu až do 1 000, kde stříbrný investiční slitek dosahuje na 999/1000.

Stříbro je možné zpeněžit v zásadě v jakékoliv kvalitě, ale liší se výkupní cena stříbra za gram. Cena za stříbro 925 bude logicky nižší než výkupní cena stříbra v nejvyšší možné kvalitě 999/1000.

Investiční stříbro

Stejně jako existují zlaté investiční slitky, existují i ty stříbrné. Na investičním stříbře je punc, kde je jasně vyznačena jeho kvalita. Při nákupu byste měli dostat i certifikát potvrzující pravost, přesněji ryzost.

Pokud nakupujete investiční stříbro, zjistěte si, jaká je výkupní cena stříbra a porovnejte si nákupní a prodejní cenu. Zároveň se informujte, jak výkup probíhá. Obvykle je výhodnější stříbro prodat tam, kde jste jej koupili, ale samozřejmě můžete využít i jiných výkupů.

Cena stříbra, ať už prodejní nebo výkupní, je závislá na ceně stříbra na trzích a neustále se mění. Můžete se tak stát, že budete chtít za vysokou cenu vlastněné stříbro prodat, ale než se dostanete k výkupu, cena spadne.

Za největší nevýhodu koupě stříbrných slitků vidím cenu stříbra jako takovou. Ta je poměrně nízká a u vyšších investic můžete narazit na problém s bezpečným uskladněním.

Stříbrné mince

Stříbrné mince mají podobnou funkci jako stříbrné slitky, ale mají i sběratelskou hodnotu. Osobně několik stříbrných mincí vlastním, jsou hezké na pohled, snadné na skladování a cenově dostupné.

Stříbrné mince mohou posloužit i jako tip na dárek pro muže či ženu. Vhodné jsou k výročí, životním událostem nebo k jiným oslavám.

CDF, ETF, futures a akcie

Pokud nechcete řešit problémy se skladováním kilogramů stříbra a ani nechcete sbírat mince či šperky, nabízí se spekulace na cenu stříbra (obchodování).

Ta je nejvhodnější provádět přes online brokera a to v podobě futures, CFD nebo ETF.

Všechny tyto možnosti dokonale kopírují cenu stříbra a lze spekulovat na její výkyvy. Je to snadné a rychlé. Mezi nejvíce využívaný a oblíbený způsob patří právě zmíněné CFD kontrakty.

Investovat do stříbra ale lze i přes akcie.

Jak je to možné?

Stačí se zaměřit na akcie těžařských firem a nepřímo tak investujete do stříbra samotného. Z akciích navázaných na ceny stříbra můžeme zmínit například Hochschild Mining (HOC), First Majestic Silver Corp nebo Pan American Silver (PAAS).

Možností jak investovat do stříbra je opravdu spousta, je na každém z vás si  vybrat tu, které vám bude sedět nejvíce.

Cena stříbra – Graf (vývoj v čase)

Cena stříbra je dlouhodobě rostoucí. V roce 2010 cena stříbra raketově vzrostla, způsobila to bublina na trhu, která se vytvořila kvůli ekonomické krizi z roku 2008. Tato bublina samozřejmě splaskla a s ní spadla i cena stříbra. Stříbro tak dnes navazuje tam, kde skončilo v roce 2010.

Pro investory to je skvělá zpráva. Trh udělal nelogické zvýšení ceny, to se stát může, zkorigoval a pomalu opět nabíhá do starých kolejí. To je skvělý čas na investování, i když u investice přes brokery můžete spekulovat i na pokles ceny a vydělávat v případech, kdy cena stříbra padá. Můžete se tak jednoduše pojistit.

Cena stříbra, zdroj XTB
Graf ceny stříbra od roku 2004 v USD za trojskou unci. Zdroj: XTB

Již několikrát jsme zmínili porovnání se zlatem a ani zde to nebude jinak. Určitě jste si už všimli, že výše máme uvedené ceny v dolarech za unci (oz) stříbra, stejně jako u zlata. Tím to ale zdaleka nekončí.

Mezi zlatem a stříbrem existuje velmi silná korelace.

Cena zlata a stříbra se pohybuje řádově jinde, ale jakmile roste cena zlata, roste i cena stříbra a opačně. Ve více jak 70 % času se cena zlata a stříbra pohybuje stejně. A těch zbylých 30 % je dáno specifickými průmyslovými požadavky na stříbro a dalšími jevy na trhu.

Korelace ceny zlata a stříbra
Korelace zlata (modré) a stříbra (oranžové) za posledních 30 let (Zdroj: MacroTrends.net)

S trochou nadsázky tak můžeme říci, že je jedno, zda nakoupíme zlato nebo stříbro, cena se bude dost podobně. V případě stříbra je však výhodou nižší cena, jeho častější průmyslové využití a možná právě proto i vyšší potenciál.

V každém případě je investice do stříbra a vývoj ceny stříbra v jeho fyzické podobě dlouhodobou záležitostí. Pokud nechcete čekat roky, spíše generace, investovat můžete přes brokery a jimi nabízené instrumenty. Na konkrétní brokery, které můžete použít pro obchodování stříbra, se podíváme níže.

Faktory ovlivňující vývoj ceny stříbra

Cena stříbra se udává a nejčastěji obchoduje v amerických dolarech. Z našeho pohledu bude mít právě dolar značný vliv na celkovou cenu stříbra. Stříbro, stejně jako zlato, je vyhledáváno především v dobách ekonomické nejistoty, a proto se do ceny promítne aktuální ekonomický cyklus.

Do ceny stříbra vstupuje i poptávka průmyslu a samozřejmě omezené zásoby stříbra. Ty bychom měli vyčerpat nejpozději do roku 2044. Na náhradě stříbra se pracuje a vyčerpání neproběhne skokově ze dne na den. Postupně by jen na základě této skutečnosti měla cena stříbra růst a tím klesat jeho spotřeba.

V případě fyzických investic nesmíme zapomenout ani na zdanění, DPH. Jako fyzická osoba musíte platit DPH za nákup investičního stříbra. To může rozhodnout a zlákat vás na snadné obchodování přes brokery.

Jakého brokera pro obchodování zvolit, na co si dát při výběru pozor a jak vlastně začít obchodovat? To se dozvíte na následujících řádcích.

Jak a kde můžete stříbro obchodovat?

Nákup fyzického stříbra jednoduše zvládnete ve vybraných zlatnictvích či specializovaných e-shopech. Stříbrné mince a slitky nebo-li stříbrné cihličky si můžete koupit například na české mincovně. Nezapomeňte, že cena investičního stříbra se mění pravidelně každých několik minut a prodejci ji aktualizují. Pokud se vám cena líbí, s objednávkou neotálejte.

Při výběru také koukejte na kvalitu stříbra a jméno prodejce/výrobce! 

Jestliže ale chcete především spekulovat na cenu stříbra (vydělávat na pohybech jeho ceny), přímo se nabízí kupovat a prodávat stříbro online přes brokera pomocích tzv. CFD, ETF, či futures kontraktů.

Právě zmíněné CFD kontrakty pak patří mezi ty nejvíce využívané. CFD jsou kontrakty na vyrovnání cenového rozdílu. Nabízí je mnoho brokerů. U ETF je cena navázaná například na fond držící stříbro či akcie navázané na stříbro a futures, ti je vlastně smlouva mezi dvěma stranami o nákupu a prodeji dané komodity.

Cena komodity u brokera vždy vychází z tržní ceny stříbra, dokonale ji kopíruje. Ať už se rozhodnete obchodovat jakýkoliv instrument, nejdůležitější je výběr brokera, u kvalitního poskytovatele pak můžete obchodovat s naprostým klidem.

Pokud člověk nerozumí trhům a ještě nemá patřičné zkušenosti s obchodováním, je pro něho velice těžké, vybrat si toho správného brokera. Pokud chcete poradit s výběrem, můžete využít některé z níže zmíněných respektovaných a odzkoušených brokerů.

Doporučení CFD brokeři

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Příklad CFD obchodu se stříbrem

Pro lepší pochopení toho, jak může vypadat obchodování se stříbrem, jak díky tomu vydělat peníze a jak v praxi fungují CFD kontrakty, si ukážeme příklad konkrétního obchodu.

Vzorový obchod provedeme u výše, v tabulce zmíněného brokera XTB.

Začněme jednotkou. U brokera (v obchodní platformě, třeba v prohlížeči) neobchodujete přímo unce nebo kilogramy, ale tzv. loty. Vždy je tak nutné vědět, kolik jeden lot představuje v jednotkách dané komodity. U zlata je to například 100 uncí zlata a u stříbra to činí 5 000 uncí stříbra (zdroj dat XTB k 24. 8. 2019).

Zůstaneme u brokera XTB a řekněme, že chceme nakoupit 0,1 lotu. To znamená 500 uncí stříbra. Při ceně 17.00 dolarů za unci to je 8 500 USD = hodnota kontraktu. XTB poskytuje na stříbro finanční páku 1:10 a na samotný obchod vám tak postačí 10x méně, konkrétně 850 USD, cca necelých 19 000 Kč = marže.

Stříbro, zobrazení CFD obchodu u XTB
Stříbro, zobrazení CFD obchodu u XTB

Pokud na obchodním účtu budete mít kolem 20 000 Kč, můžete obchodovat 0,1 lotu stříbra u XTB, ale pozor, reálně držíte pozici o velikosti 8 500 USD, tedy něco kolem 190 000 Kč a nedodržujete money management.

Finanční páka je skvělá věc, ale nesmí se zapomínat na její důsledky. Pohyby podkladového aktiva, v našem případě stříbra, se počítají z plné částky (8 500 USD). Je nezbytné mít na účtu dostatek volných finančních prostředků, případně obchodovat ještě menší objem, třeba 0,01 lotu.

Jak začít obchodovat stříbro?

Snad byl pro vás výše zmíněný příklad obchodu se stříbrem srozumitelný. Tak nějak takto se dá vydělat na pohybech cen různých komodit!

Pokud se rozhodnete obchodovat stříbro, nebo jinou komoditu, rozhodně doporučujeme vyzkoušet demo účet (testovací účet), který například výše zmíněný broker XTB nabízí. Na demu můžete obchodovat bez rizika, s virtuálními penězi a vyzkoušet si zadat obchodní příkaz a také  se zde "rozkoukáte" v obchodní platformě.

Následně si otevřete reálný účet, můžete tak učinit například u XTB. Otevření účtu i převod prostředků zvládnete online během několika minut a zhodnocování vašich finančních prostředků už nic nebrání.

V případě ETF lze doporučit například LYNX. A pokud jste opravdu hodně konzervativní a chcete peníze spíše jen uložit, zvolte fyzické stříbro – slitky, mince. V této investici sice nemáte žádnou páku na nákup a i prodej je zde složitější, ale fyzické stříbro je prostě fyzické stříbro.

Co si o investování do stříbra myslí experti?

Stříbro má ohromný investiční potenciál. Na rozdíl od zlata se stříbro spotřebovává v průmyslu a pouze omezeně se recykluje. Za více než čtyři desetiletí průmyslové výroby jsme spotřebovali více než 90 procent zásob stříbra, které lidstvo za svých 6 000 let existence vytěžilo.

Pavel Ryba, ekonom.

Po stříbře je větší hlad než po zlatě.

Jaroslav Brychta, XTB

Z důvodů zmíněných výše investuje do stříbra i jeden z nejznámějších investorů světa – Warren Buffett, viz tyto dva články:

Jakou zvolit strategii při obchodování stříbra?

Vzhledem k omezeným zásobám stříbra a jeho nízké ceně se přímo nabízejí dlouhodobé investice, tzv. kup a drž.

V případě obchodování přes brokera můžete také držet menší objem (třeba jen 0,05 lotu) po delší dobu, krátkodobě lze spekulovat na oba směry. Jak? Zkuste naši Akademii a technickou analýzu, tam se to dozvíte.

Závěr – Vyplatí se investovat do stříbra?

Investice do stříbra je dle mého osobního názoru velmi, ale velmi zajímavá. Zajímá vás proč?

 • Omezené zásoby stříbra, které při stále rostoucí spotřebě dojdou do roku 2044,
 • Široké využití a poměrně nízká cena za unci
 • Jedná se o bezpečného uchovatele hodnoty
 • Pojistka proti inflaci
 • Dlouhodobé zhodnocení
 • Stříbro je velice likvidní

To vše pro mě znamená velký potenciál s relativně malým rizikem.

Cena stříbra může klesnout, ale z mého a troufnu si říct i logického pohledu, je to méně pravděpodobné než růst ceny stříbra. Navíc pokud se budeme bavit v dlouhodobém měřítku, tak je stříbro ještě zajímavější.

Jak už z tohoto článku víte, stříbro lze nakoupit ve fyzické podobě – stříbrné cihly, tzv. slitky, stříbrné mince nebo šperky. Nabízí se i možnost obchodovat online přes brokery. To rozhodně ocení každý, komu jde především o spekulaci na cenu a chce vydělat v krátkém až střednědobém horizontu. A pokud vás stříbro nezaujalo, tak stříbrná mince může posloužit jako tip na dárek pro muže, případně samozřejmě i pro ženy.

Rizika zde jsou vždy, ale riziko je v každé investici, i v penzijním připojištění. Vše si tedy pečlivě zvažte, rozhodnutí je na vás.

Co si o investicích do stříbra myslíte? Bude cena růst? Máte nakoupeno? Podělte se s námi v komentářích.

Další zdroje informací:


Více informací o Stříbro

KomoditaStříbro
Jednotka1 oz stříbra

Stříbro - cena za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
19. 05. 2022 Načítání... 1 oz stříbra
18. 05. 2022 Načítání... 1 oz stříbra
17. 05. 2022 Načítání... 1 oz stříbra
16. 05. 2022 Načítání... 1 oz stříbra
15. 05. 2022 Načítání... 1 oz stříbra
14. 05. 2022 Načítání... 1 oz stříbra
13. 05. 2022 Načítání... 1 oz stříbra
12. 05. 2022 Načítání... 1 oz stříbra
11. 05. 2022 Načítání... 1 oz stříbra
10. 05. 2022 Načítání... 1 oz stříbra

Ohodnoťte tento článek


Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Blanka

Dobrý den , koupila jsem si v roce 2019 10 kg stříbra . Jakou má cenu?Kolik gramů má 1 oz . Děkuji .

Portál Finex.cz
Odpověď na Blanka

Dobrý den, Blanko. Jedna trojská unce má 31.1g. V 10 kg je tedy 321.5 trojských uncí. Vaše cihly by tedy měly nyní mít hodnotu cca 160 000 Kč.

Připojte se k diskuzi

Další Komodity, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo