Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Stříbro
1 oz stříbra
Stříbro – Aktuální cena stříbra, graf, vývoj cen
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD ke vzniku ztráty.
Graf SILVER

$25,11 (582,6 Kč)

+2,81 % za 7 dní

Logo Stříbro

Stříbro – Aktuální cena stříbra, graf, vývoj cen

Cena stříbra (1 oz)
Graf SILVER

$25,11 (582,6 Kč)

+2,81 % za 7 dní

U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD ke vzniku ztráty.

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny stříbra

Kalkulačka: 1 unce v CZK

SILVER
CZK

Informace o stříbru

Investice do zlata jsou známé asi všem. Zlato má ve světě investování tendenci získávat veškerou slávu – lidé si na něj vzpomenou, když chtějí alternativní investici k tradičním akciím a dluhopisům. Ale co často opomínané stříbro? Čas od času se pozornost investorů upře na stříbro, které vystřelí nahoru a na trhu dokonce svou výkonností překoná svého bratrance ze žlutého kovu.

Stříbro je drahý průmyslový kov, jeho zásoby jsou omezené, cena stříbra je oproti zlatu výrazně nižší a poptávka po něm neustále roste. Není tak právě stříbro černým koněm investování?

Existují významné důvody podporující tezi, že by cena stříbra mohla dlouhodobě růst. Jedná se tak o zajímavou investici? Stříbro s sebou také nese jedinečné aspekty a rizika, které musí investoři zvážit. Zde se dozvíte, co byste měli vědět o investování do stříbra a jak zjistit, zda je to dobrá investice. Jaké výhody investování do stříbra skýtá a proč se předpokládá, že jeho cena dlouhodobě poroste? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Obsah článku o stříbře

Základní informace o stříbře

Stříbrný slitek
Stříbrná investiční cihlička

Ze školy známe tento stříbrný kov pod značkou Ag – Argentum. Člověkem je stříbro využíváno již od starověku, a díky stabilitě stříbra je mnoho starověkých artefaktů zachováno.

Stříbro patří mezi měkké kovy. Přidat můžeme i přívlastek drahý a průmyslový. V porovnání se zlatem je stříbro nepatrně tvrdší, ale rozdíl je malý, a tak se stříbro skvěle hodí i pro šperkařství. Cena stříbra se nejčastěji uvádí s jednotkou trojské unce (oz t), která představuje 31,1 gramů.

Setkat se ale můžete i s tím, že bude cena stříbra uváděna za gram. Aktuální cena stříbra se pohybuje okolo $582,6 za oz t. Odhaduje se, že běžný Američan za svůj život spotřebuje asi 1,58 kg stříbra. Toto číslo neustále roste, protože konzumní způsob života si vybírá svoji daň, telefony měníme čím dál rychleji, stejně tak i další elektroniku či auta. A všude tam je stříbro.

Odhady říkají, že světové zásoby stříbra vyčerpáme za cca 14 až 22 let. V optimistické variantě nám dle odhadů stříbro dojde okolo roku 2044.

Z této skutečnosti je patrné, že by cena stříbra měla růst, vzhledem k jeho omezeným zásobám, které se stále tenčí.

To bylo základní seznámení s touto komoditou, pojďme ale ještě dále.

Využití stříbra

Stříbro jako komodita má opravdu široké využití a největší zastoupení má v těchto segmentech:

  • Průmysl – elektronika, malé i velké stroje, automobily a další
  • Šperkařství
  • Investice – investiční slitky a stříbrné mince
  • Zdravotnictví – vhodné antiseptikum
  • Fotografický proces
  • Platidlo – především z historie, všichni známe groš nebo tolar
  • Další využití, slitiny a podobně

Jedním z nejzřetelnějších argumentů pro stříbro jako investici je velké množství způsobů jeho využití. Stříbro se používá pro výrobu mincí i slitků a v některých zemích se stále jedná o zákonné platidlo. Je také jedním z nejběžnějších kovů používaných ve šperkařství. Stříbro má také širokou škálu průmyslových aplikací. Více než 36 milionů uncí stříbra se každoročně použije při výrobě automobilů.

Ještě v roce 2019 představoval fotovoltaický sektor přibližně 10 % celkové poptávky po stříbře, tedy asi 98,7 milionu uncí. Každý solární článek spotřebuje v průměru asi 111 miligramů stříbra. Stříbro je také velmi běžnou součástí elektroniky a používá se při pájení a dalších průmyslových aplikacích.

I přes výrazně širší využití stříbra oproti zlatu jsou celkové zásoby stříbra nižší než zásoby zlata.

Níže na obrázku se můžete podívat, jak vypadá celosvětová zásoba zlata vs. celosvětová zásoba stříbra. Vizualizace je to zajímavá.

Aktuální celosvětové zásoby zlata a stříbra
Aktuální celosvětové zásoby zlata a stříbra. Zdroj: Demonocracy.info

Vzhledem k množství jednotlivé komodity, které je na planetě dostupné, je překvapující, že cena stříbra je tak nízká (opět v porovnání se zlatem).

Nevyplatilo by se právě proto investovat spíše do stříbra, než do jeho častěji zmiňovaného zlata?

Proč investovat do stříbra?

Stříbro je na světě odjakživa a dává lidem pocit stability jako vzácná komodita – veřejně obchodovatelné hmotné aktivum – s omezenou nabídkou, do které lze investovat.

Ceny hmotných aktiv se obvykle pohybují opačným směrem než ceny akcií a dluhopisů. Z tohoto důvodu se mnoho investorů obrací ke komoditám, jako je stříbro, když má akciový trh špatný výhled nebo v době hospodářské recese či politických otřesů. Protože na stříbro působí různé vlivy, může být dobrým způsobem, jak diverzifikovat a vyvážit investiční portfolio vůči akciím nebo jiným cenným papírům.

Mezi mnoho důvodů, proč lidé investují do stříbra, patří například:

  • Zajištění proti inflaci: V nejistých ekonomických dobách a při rostoucích cenách se lidé často obracejí ke stříbru jako ke způsobu zajištění svého portfolia proti ztrátám. Důvodem je skutečnost, že stříbro je historicky méně volatilní investicí a také komoditou, která má i dnes mnohostranné využití – což z něj činí konzervativní investiční alternativu.
  • Stříbro lze považovat za bezpečný přístav: Investoři, kteří hledají bezpečné místo pro uložení svých peněz, se v minulosti obraceli ke stříbru (podobně jako ke zlatu) jako k bezpečnému přístavu.
  • Diverzifikace: Diverzifikace neznamená jen to, že máte v portfoliu různé akcie. Znamená také diverzifikaci mezi více druhů aktiv. Investoři, kteří chtějí diverzifikovat své finance mezi více tříd aktiv, se často obracejí ke stříbru jako ke stabilní volbě, protože je méně korelováno s ostatními trhy.
  • Je to hmotné aktivum: Jedním ze způsobů, jak investovat do stříbra, je nákup stříbrných prutů, slitků či mincí. Pro mnoho lidí poskytuje vlastnictví hmotného aktiva, jako je stříbro, pocit jistoty oproti držení nehmotných aktiv, jako je vlastnictví akcií nebo dluhopisů.
  • Má mnohostranné využití: Stříbro slouží jako drahý i průmyslový kov. Jinými slovy, stříbro se používá jako forma platidla a má také mnohostranné využití při výrobě různých výrobků.

Stříbro si dlouhodobě drží svou hodnotu a dobře se mu daří, když jsou úrokové sazby nízké – a investice s pevným výnosem – dluhopisy – příliš nevydělávají. V těchto ohledech funguje stříbro jako investice podobně jako zlato.

Tento třpytivý kov má také výrazné využití v některých z inovativních oborů. Protože má stříbro velmi vysokou vodivost, používá se pro mnoho technologických aplikací v solární energii a v elektromobilním průmyslu. Vzhledem k rychlému rozvoji obou oblastí mnozí analytici předpovídají, že poptávka po stříbře v příštích letech výrazně vzroste. Investice do stříbra tak může být způsobem, jak vsadit na technologický pokrok a hnutí za čistou energii.

Jaká jsou rizika investice do stříbra?

Než začnete investovat do stříbra, měli byste vědět některé věci, abyste ve finále svému investičnímu portfoliu spíše neuškodili. Než přidáte tento drahý a zároveň průmyslový kov do svého portfolia, je nezbytné porozumět rizikům, kterým se můžete vystavit. Mezi věci, které je třeba zvážit před investicí do stříbra, patří:

  • Stříbro může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat své portfolio a zajistit se proti ztrátám. Podléhá však také zákonu nabídky a poptávky, což může vést k nepředvídatelným, prudkým změnám ceny.
  • Stříbro a drahé kovy se často nakupují prostřednictvím nejrůznějších finančních instrumentů na finanční páku, což zvyšuje vaše maximální možné ztráty.
  • Stříbro si můžete koupit také jako šperky nebo sběratelské mince, které však nemusí být likvidním aktivem a jejich hodnota může záviset pouze na tom, co bude kupující ochoten zaplatit.
  • Je citlivé na recesi, proto může být cena stříbra, která je poháněna průmyslovým růstem, decimována ekonomickým zpomalením.
  • Může být zranitelné v případě technologických změn, protože vždy existuje možnost, že stříbro bude při svém výrobním využití nahrazeno jiným kovem. Nebo se může stát, že se něco stane v samotném průmyslu – viz úpadek fotografického filmu, kde bylo stříbro výrazně využíváno.
  • Stříbro jako hmatatelná komodita nenabízí žádný úrok jako dluhopisy ani dividendy jako akcie. Jedinou šancí, jak z něj profitovat, je prodat ho v době růstu ceny. Nabízí tak omezený výnosový potenciál.

Typy investice do stříbra

Existují dva hlavní způsoby, jak investovat do stříbra: přímo (nákup samotného kovu) a nepřímo (nákup cenných papírů souvisejících se stříbrem).

Investoři mohou nakupovat fyzické stříbro ve formě mincí, prutů, stříbrných slitků nebo šperků. Jedná se o nejčistší formu investice do stříbra, která však s sebou nese problémy a výdaje spojené se skladováním a nižší likviditu.

Možná méně atraktivní, ale pragmatičtější je investovat do finančních nástrojů, které stříbro reprezentují.

Stříbrné šperky

Stříbrný řetízek, náušnice, prsten, přívěsek či cokoliv dalšího lze považovat za investici do stříbra. Přidanou hodnotou je následné zpracování stříbra. Individualizace v umělecké podobě může, ale také nemusí zvyšovat cenu stříbra.

Ve šperkařství se obvykle používá stříbro 925. Číslo udává čistotu stříbra, jeho kvalitu. Stupnice má škálu až do 1 000, kde stříbrný investiční slitek dosahuje na 999/1000.

Stříbro je možné zpeněžit v zásadě v jakékoliv kvalitě, ale liší se výkupní cena stříbra za gram. Cena za stříbro 925 bude logicky nižší než výkupní cena stříbra v nejvyšší možné kvalitě 999/1000.

Investiční stříbro

Stejně jako existují zlaté investiční slitky, existují i ty stříbrné. Na investičním stříbře je punc, kde je jasně vyznačena jeho kvalita. Při nákupu byste měli dostat i certifikát potvrzující pravost, přesněji ryzost.

Pokud nakupujete investiční stříbro, zjistěte si, jaká je výkupní cena stříbra a porovnejte si nákupní a prodejní cenu. Zároveň se informujte, jak výkup probíhá. Obvykle je výhodnější stříbro prodat tam, kde jste jej koupili, ale samozřejmě můžete využít i jiných výkupů.

Cena stříbra, ať už prodejní nebo výkupní, je závislá na ceně stříbra na trzích a neustále se mění. Můžete se tak stát, že budete chtít za vysokou cenu vlastněné stříbro prodat, ale než se dostanete k výkupu, cena spadne.

Za největší nevýhodu koupě stříbrných slitků vidím cenu stříbra jako takovou. Ta je poměrně nízká a u vyšších investic můžete narazit na problém s bezpečným uskladněním.

Stříbrné mince

Stříbrné mince mají podobnou funkci jako stříbrné slitky, ale mají i sběratelskou hodnotu. Osobně několik stříbrných mincí vlastním, jsou hezké na pohled, snadné na skladování a cenově dostupné.

Stříbrné mince mohou posloužit i jako tip na dárek pro muže či ženu. Vhodné jsou k výročí, životním událostem nebo k jiným oslavám.

Stříbrné futures

Stříbrné futures představují snadný způsob, jak vsadit na růst nebo pokles ceny stříbra, aniž by bylo nutné vlastnit fyzické stříbro. Stříbro můžete dokonce fyzicky převzít, i když to není typickou motivací těch, kteří spekulují na trzích s futures.

Futures na stříbro jsou atraktivním způsobem hry na trhu se stříbrem díky vysoké finanční páce, která je u futures kontraktů k dispozici. Jinými slovy, musíte disponovat relativně malým kapitálem, abyste vlastnili poměrně velkou pozici v kovu. Pokud se futures na stříbro budou pohybovat správným směrem, vyděláte velmi rychle spoustu peněz, i když o ně můžete stejně rychle přijít, pokud se zmýlíte.

Pokud se zkrátka trh pohne proti vám, budete muset vložit do své investice více peněz, abyste pozici udrželi. A pokud to nedokážete, makléř pozici uzavře a vy zůstanete ve ztrátě. Futures tak jsou poměrně rizikové a jsou vhodné spíše pro zkušené obchodníky.

ETF, které vlastní stříbro

Pokud nechcete vlastnit fyzické stříbro přímo, ale zároveň chcete méně rizikovou metodu než futures, můžete si koupit burzovně obchodovaný fond (ETF), který vlastní fyzické stříbro. Získáte potenciální odměnu za vlastnictví stříbra, pokud jeho cena vzroste, ale podstoupíte menší rizika. ETF, který vlastní fyzické stříbro, vám přinese výnos ceny stříbra snížený o nákladový poměr ETF.

ETF nabízí i další výhodu. Své stříbro budete moci prodat za tržní cenu, neboť tyto fondy jsou vysoce likvidní. Budete tedy moci prodat svou investici za tržní cenu a můžete tak učinit v kterýkoli den, kdy je burza otevřena.

Dvě největší ETF vlastnící fyzické stříbro jsou iShares Silver Trust a Aberdeen Standard Physical Silver Shares ETF. Obchodníci mohou na trh se stříbrem vsadit také prostřednictvím ETF, který vlastní futures kontrakty, a to prostřednictvím fondu ProShares Ultra Silver, i když vzhledem ke struktuře fondu je lepší jej využít jako krátkodobou spekulaci než jako dlouhodobou investici.

Akcie těžařů stříbra

Rostoucího trhu se stříbrem můžete využít také tím, že budete vlastnit akcie společností, které tento kov těží.

Z vlastnictví těžaře můžete těžit dvěma způsoby:

  • Pokud cena stříbra roste, měly by spolu s ní růst i zisky společnosti. Ve skutečnosti obvykle zisky těžařů stříbra rostou rychleji než cena stříbra.
  • Těžař také může časem zvýšit produkci, čímž se zvýší i jeho zisky. To je další způsob, jak z růstu stříbra díky investici do těžaře těžit, nad rámec pouhé sázky na cenu samotnou.

Pozor vždy, když investujete do jednotlivé společnosti, je důležité provést její rozsáhlou analýzu, abyste si byli jisti, že kupujete kvalitní společnost, která může uspět. Mnoho těžařů jsou rizikové společnosti a někteří z nich ještě nevykopali ani díru do země, natož aby z ní těžili stříbro. Vzhledem k tomu, že jsou jejich zisky závislé na kolísavé ceně stříbra, mohou být navíc akcie těžařů poměrně volatilní. Příkladem akcií těžařů stříbra jsou společnosti First Majestic Silver Corp a Pan American Silver.

Poznámka

Poznámka: Pokud se nechcete zabývat velkou analýzou těžařů stříbra, ale přesto chcete těžit z výhod vlastnictví těžební společnosti, můžete investovat do ETF, které vlastní těžaře stříbra. Získáte diverzifikovanou expozici vůči těžařům a nižší riziko než při vlastnictví jedné nebo dvou jednotlivých akcií těžařů. Příkladem takových ETF jsou například Silver Miners ETF, iShares MSCI Global Silver Miners ETF a Prime Junior Silver Miners ETF.

CFD na stříbro

Pokud nechcete řešit problémy se skladováním kilogramů stříbra a ani nechcete sbírat mince či šperky, nabízí se také spekulace na cenu stříbra (obchodování). Ta je nejvhodnější provádět přes online brokera a to s využitím CFD kontraktů.

CFD kontrakty dokonale kopírují cenu stříbra a lze spekulovat na její výkyvy. Navíc je nabízí mnohem více brokerů než futures. Je to snadné a rychlé. CFD kontrakty tak patří mezi nejvíce využívaný a oblíbený způsob, jak krátkodobě těžit z cenových pohybů stříbra.

Možností jak investovat do stříbra je opravdu spousta, je na každém z vás si vybrat tu, které vám bude sedět nejvíce.

Srovnání stříbra a zlata jako investice

Je přirozené srovnávat investice do stříbra a zlata. Mají stejné silné stránky hmotných aktiv – jsou protiváhou akcií a akciových trhů, bezpečným útočištěm proti sociálně-politickým otřesům, pojistkou proti inflaci. Oba drahé kovy však charakterizuje několik zásadních rozdílů.

Stříbro je levnější než zlato

Stříbro je levnější než zlato – mnohem. V 21. století jeho spotová cena na finančním trhu nikdy nepřekročila 50 dolarů za unci. Zlato se obchoduje ve čtyřciferných číslech. Stříbro je tedy mnohem dostupnější: Za stejnou dolarovou investici si koupíte mnohem více stříbra než zlata a stříbro má potenciál nabídnout větší zisk.

Zlato je snadněji skladovatelné než stříbro

Stříbro může zabírat fyzicky mnohem větší objem než zlato. Vzhledem k tomu, že za stejně velkou investici se doslova koupí více stříbra než zlata, znamená to, že držba stříbra zabere mnohem více místa a bude stát více peněz na skladování a přepravu.

Stříbro je volatilnější než zlato

Trh se stříbrem je mnohem menší než trh se zlatem. Protože se s ním obchoduje méně než se zlatem, může stříbro vykazovat mnohem větší volatilitu neboli cenové výkyvy než jeho třpytivý bratranec – například pohyb o 13 % během jediného dne.

Stříbro je méně likvidní než zlato

Ti, kteří chtějí stříbro prodat, budou mít pravděpodobně větší problém najít kupce než ti, kteří prodávají zlato. Trh se zlatem je zkrátka známější a srozumitelnější. Nabízí širší škálu bezpečnějších a serióznějších míst k investování.

Zlato je lepší zajištění než stříbro

Protože je stříbro průmyslový kov, je zranitelnější vůči recesi a tlakům, které ovlivňují výrobní společnosti. Tyto faktory mohou ovlivnit zlato, které má také své průmyslové využití, ale celkově se zlato více řídí náladou investorů. Zlato tedy působí jako lepší, čistší zajištění proti propadům ekonomiky a akciového trhu.

Poznámka

TIP: Mnohem více o zlatě si můžete přečíst v tomto komplexně zpracovaném článku.

Cena stříbra – Graf (vývoj v čase)

Za posledních sto let se cena stříbra zvýšila téměř třicetkrát, z přibližně 68 centů za unci v roce 1922 na 18,07 dolaru za unci k 1. září 2022. Ve skutečnosti se cena stříbra za posledních 100 let zvýšila o přibližně 67 % i na základě cen očištěných o inflaci.

Bohužel cena stříbra nebyla v průběhu času stabilní, a to ani na bázi očištěné o inflaci. V roce 1931 během Velké hospodářské krize klesla cena stříbra až na 5,31 dolaru (v cenách z roku 2022). V říjnu 2001 během hospodářského poklesu po teroristických útocích z 11. září klesla až na 7,04 dolaru (opět v cenách z roku 2022)

Cena stříbra v minulém století zažila také několik významných konjunktur a propadů. Svého historického maxima očištěného o inflaci dosáhla v roce 1980, a to díky snaze Bunkera a Williama Hunta ovládnout světový trh se stříbrem. Bratři Huntové nakonec nakoupili zhruba 100 milionů uncí stříbra, čímž jeho cenu v lednu 1980 vyhnali až na 52,50 dolaru za unci, což by v roce 2022 činilo přibližně 169,50 dolaru.

Cena stříbra tak je dlouhodobě rostoucí, ale stále ji charakterizují výrazné vzestupy a pády. V nedávné době vzrostla cena stříbra raketově v roce 2010. Způsobila to bublina na trhu, která se vytvořila kvůli ekonomické krizi z roku 2008. Tato bublina samozřejmě splaskla a s ní spadla i cena stříbra. Stříbro se tak v září 2022 obchoduje za přibližně stejnou cenu, jako v roce 2010.

Pro investory to je však skvělá zpráva. Trh udělal nelogické zvýšení ceny, to se stát může, zkorigoval a pomalu opět nabíhá do starých kolejí. To je skvělý čas na investování, i když u investice přes brokery můžete spekulovat i na pokles ceny a vydělávat v případech, kdy cena stříbra padá. Můžete se tak jednoduše pojistit.

Logo Stříbro
Stříbro/SILVER
Načítání
Načítání

Již několikrát jsme zmínili porovnání se zlatem a ani zde to nebude jinak. Určitě jste si už všimli, že výše máme uvedené ceny v dolarech za unci (oz) stříbra, stejně jako u zlata. Tím to ale zdaleka nekončí.

Mezi zlatem a stříbrem existuje velmi silná korelace.

Cena zlata a stříbra se pohybuje řádově jinde, ale jakmile roste cena zlata, roste i cena stříbra a opačně. Ve více jak 70 % času se cena zlata a stříbra pohybuje v souladu. A těch zbylých 30 % je dáno specifickými průmyslovými požadavky na stříbro a dalšími jevy na trhu.

Zdroj: MacroTrends.net
zlato stribro korelace
Korelace zlata (modré) a stříbra (oranžové) za posledních 30 let.

S trochou nadsázky tak můžeme říci, že je jedno, zda nakoupíme zlato nebo stříbro, cena se bude dost podobně. V případě stříbra je však výhodou nižší cena, jeho častější průmyslové využití a možná právě proto i vyšší potenciál.

V každém případě je investice do stříbra a vývoj ceny stříbra v jeho fyzické podobě dlouhodobou záležitostí. Pokud nechcete čekat roky, spíše generace, investovat můžete přes brokery a jimi nabízené instrumenty. Na konkrétní brokery, které můžete použít pro obchodování stříbra, se podíváme níže.

Faktory ovlivňující vývoj ceny stříbra

Cena stříbra se udává a nejčastěji obchoduje v amerických dolarech. Z našeho pohledu bude mít právě dolar značný vliv na celkovou cenu stříbra. Stříbro, stejně jako zlato, je vyhledáváno především v dobách ekonomické nejistoty, a proto se do ceny promítne aktuální ekonomický cyklus.

Do ceny stříbra vstupuje i poptávka průmyslu a samozřejmě omezené zásoby stříbra. Ty bychom měli vyčerpat nejpozději do roku 2044. Na náhradě stříbra se pracuje a vyčerpání neproběhne skokově ze dne na den. Postupně by jen na základě této skutečnosti měla cena stříbra růst a tím klesat jeho spotřeba.

V případě fyzických investic nesmíme zapomenout ani na zdanění, DPH. Jako fyzická osoba musíte platit DPH za nákup investičního stříbra. To může rozhodnout a zlákat vás na snadné obchodování přes brokery.

Jakého brokera pro obchodování zvolit, na co si dát při výběru pozor a jak vlastně začít obchodovat? To se dozvíte na následujících řádcích.

Jak a kde můžete stříbro obchodovat?

Nákup fyzického stříbra jednoduše zvládnete ve vybraných zlatnictvích či specializovaných e-shopech. Stříbrné mince a slitky nebo-li stříbrné cihličky si můžete koupit například na české mincovně. Nezapomeňte, že cena investičního stříbra se mění pravidelně každých několik minut a prodejci ji aktualizují. Pokud se vám cena líbí, s objednávkou neotálejte.

Při výběru také koukejte na kvalitu stříbra a jméno prodejce/výrobce! 

Jestliže ale chcete především spekulovat na cenu stříbra (vydělávat na pohybech jeho ceny), přímo se nabízí kupovat a prodávat stříbro online přes brokera pomocích tzv. CFD, ETF, či futures kontraktů.

Právě zmíněné CFD kontrakty pak patří mezi ty nejvíce využívané. CFD jsou kontrakty na vyrovnání cenového rozdílu. Nabízí je mnoho brokerů. U ETF je cena navázaná například na fond držící stříbro či akcie navázané na stříbro a futures, ti je vlastně smlouva mezi dvěma stranami o nákupu a prodeji dané komodity.

Cena komodity u brokera vždy vychází z tržní ceny stříbra, dokonale ji kopíruje. Ať už se rozhodnete obchodovat jakýkoliv instrument, nejdůležitější je výběr brokera, u kvalitního poskytovatele pak můžete obchodovat s naprostým klidem.

Pokud člověk nerozumí trhům a ještě nemá patřičné zkušenosti s obchodováním, je pro něho velice těžké, vybrat si toho správného brokera. Pokud chcete poradit s výběrem, můžete využít některé z níže zmíněných respektovaných a odzkoušených brokerů.

Doporučení CFD brokeři

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Příklad CFD obchodu se stříbrem

Pro lepší pochopení toho, jak může vypadat obchodování se stříbrem, jak díky tomu vydělat peníze a jak v praxi fungují CFD kontrakty, si ukážeme příklad konkrétního obchodu.

Vzorový obchod provedeme u výše, v tabulce zmíněného brokera XTB.

Začněme jednotkou. U brokera (v obchodní platformě, třeba v prohlížeči) neobchodujete přímo unce nebo kilogramy, ale tzv. loty. Vždy je tak nutné vědět, kolik jeden lot představuje v jednotkách dané komodity. U zlata je to například 100 uncí zlata a u stříbra to činí 5 000 uncí stříbra.

Zůstaneme u brokera XTB a řekněme, že chceme nakoupit 0,1 lotu. To znamená 500 uncí stříbra. Při ceně 17.00 dolarů za unci to je 8 500 USD = hodnota kontraktu. XTB poskytuje na stříbro finanční páku 1:10 a na samotný obchod vám tak postačí 10x méně, konkrétně 850 USD, cca necelých 19 000 Kč = marže.

Stříbro, zobrazení CFD obchodu u XTB
Stříbro, zobrazení CFD obchodu u XTB

Pokud na obchodním účtu budete mít kolem 20 000 Kč, můžete obchodovat 0,1 lotu stříbra u XTB, ale pozor, reálně držíte pozici o velikosti 8 500 USD, tedy něco kolem 190 000 Kč a nedodržujete money management.

Finanční páka je skvělá věc, ale nesmí se zapomínat na její důsledky. Pohyby podkladového aktiva, v našem případě stříbra, se počítají z plné částky (8 500 USD). Je nezbytné mít na účtu dostatek volných finančních prostředků, případně obchodovat ještě menší objem, třeba 0,01 lotu.

Poznámka

TIP: Stále vás více láká zlato? Pokud ano, podívejte se na podrobný článek o zlatě.

Jak začít obchodovat stříbro?

Snad byl pro vás výše zmíněný příklad obchodu se stříbrem srozumitelný. Tak nějak takto se dá vydělat na pohybech cen různých komodit!

Pokud se rozhodnete obchodovat stříbro, nebo jinou komoditu, rozhodně doporučujeme vyzkoušet demo účet (testovací účet), který například výše zmíněný broker XTB nabízí. Na demu můžete obchodovat bez rizika, s virtuálními penězi a vyzkoušet si zadat obchodní příkaz a také se zde “rozkoukáte” v obchodní platformě.

Následně si otevřete reálný účet, můžete tak učinit například u XTB. Otevření účtu i převod prostředků zvládnete online během několika minut a zhodnocování vašich finančních prostředků už nic nebrání.

V případě ETF lze doporučit například LYNX. A pokud jste opravdu hodně konzervativní a chcete peníze spíše jen uložit, zvolte fyzické stříbro – slitky, mince. V této investici sice nemáte žádnou páku na nákup a i prodej je zde složitější, ale fyzické stříbro je prostě fyzické stříbro.

Poznámka

TIP: Zaujalo vás vydělávání díky pohybům cen? Chcete se dozvědět více informací? Přečtěte si tento komplexní článek, tam naleznete vše podstatné.

Co si o investování do stříbra myslí experti?

Stříbro má ohromný investiční potenciál. Na rozdíl od zlata se stříbro spotřebovává v průmyslu a pouze omezeně se recykluje. Za více než čtyři desetiletí průmyslové výroby jsme spotřebovali více než 90 procent zásob stříbra, které lidstvo za svých 6 000 let existence vytěžilo.

Pavel Ryba, ekonom.

Po stříbře je větší hlad než po zlatě.

Jaroslav Brychta, XTB

Z důvodů zmíněných výše investuje do stříbra i jeden z nejznámějších investorů světa – Warren Buffett, viz tyto dva články:

Jakou zvolit strategii při obchodování stříbra?

Vzhledem k omezeným zásobám stříbra a jeho nízké ceně se přímo nabízejí dlouhodobé investice, tzv. kup a drž.

V případě obchodování přes brokera můžete také držet menší objem (třeba jen 0,05 lotu) po delší dobu, krátkodobě lze spekulovat na oba směry. Jak? Zkuste naši Akademii a technickou analýzu, tam se to dozvíte.

Závěr – Vyplatí se investovat do stříbra?

Navzdory své cenové dostupnosti a průmyslovému využití si stříbro zachovává poměrně nízkou prestiž, zejména ve srovnání se zlatem. Poptávka investorů představuje pouze asi 15 % trhu, na rozdíl od průmyslového využití, což je statistika, která naznačuje, že tato komodita je nedostatečně vlastněná a podhodnocená. Zůstává také relativně levná – zejména ve srovnání se zlatem – což investorům přináší více příležitostí k nákupu.

Stříbro je však volatilnější a méně likvidní než zlato. Tyto faktory spolu s jeho závislostí na různých průmyslových odvětvích mohou ztěžovat předpověď toho, jak bude trh se stříbrem vypadat za 10 minut, natož za 10 let. Z těchto důvodů je pro začínající investory pravděpodobně moudré se mu vyhnout a zůstat u starého dobrého zlata, pokud chtějí bezpečný přístav proti pohybům akciového trhu. Pokud jste však o něco zkušenější a máte žaludek snášet riziko, může být stříbro dobrou volbou.
Zkušení investoři mohou o stříbře uvažovat zejména za těchto okolností:

  • Nabídka a poptávka se rozcházejí: Pokud nabídka stříbra nedrží krok s poptávkou, může to způsobit růst ceny stříbra.
  • Objeví se společnost s atraktivní cenou: Pokud najdete společnost, která zvyšuje výrobu nebo je schopna využít rostoucí ceny stříbra, může to být vhodná doba k nákupu.
  • Potřebujete se zajistit proti inflaci: Někteří investoři se obracejí ke komoditám, jako je stříbro, jako ke způsobu zajištění proti inflaci.
  • Chcete rozšířit své portfolio o komodity: Stříbro může být součástí alokace komodit ve vašem portfoliu, což vám pomůže diverzifikovat vaše investice a snížit riziko.

Jak už z tohoto článku víte, stříbro lze nakoupit ve fyzické podobě – stříbrné cihly, tzv. slitky, stříbrné mince nebo šperky. Nabízí se i možnost obchodovat online přes brokery. To rozhodně ocení každý, komu jde především o spekulaci na cenu a chce vydělat v krátkém až střednědobém horizontu. A pokud vás stříbro nezaujalo, tak stříbrná mince může posloužit jako tip na dárek pro muže, případně samozřejmě i pro ženy.

Rizika zde jsou vždy, ale riziko je v každé investici, i v penzijním připojištění. Vše si tedy pečlivě zvažte, rozhodnutí je na vás.

Co si o investicích do stříbra myslíte? Bude cena růst? Máte nakoupeno? Podělte se s námi v komentářích.

Další zdroje informací:

Více informací o Stříbro

KomoditaStříbro
Jednotka1 oz stříbra
Ohodnoťte tento článek
30
3

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Blanka

Dobrý den , koupila jsem si v roce 2019 10 kg stříbra . Jakou má cenu?Kolik gramů má 1 oz . Děkuji .

Redakce Finex

Dobrý den, Blanko. Jedna trojská unce má 31.1g. V 10 kg je tedy 321.5 trojských uncí. Vaše cihly by tedy měly nyní mít hodnotu cca 160 000 Kč.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Komodity, které by vás mohly zajímat