Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » AMD

Akcie AMD – Aktuální cena, graf, dividendy, kde akcie koupit

Váš kapitál může být ohrožen *

Graf ceny akcií AMD

Akcie AMD
CZK
USD
EUR
Normal
Logarithmic

Advanced Micro Devices, Inc. je americká hardwarová společnost s 50letou tradicí. AMD vyrábí počítačové procesory, grafické karty, čipsety i multimediální produkty pro profesionální i běžnou maloobchodní klientelu. Firma sídlí v Silicon Valley, konkrétně ve městech Sunnyvale a Santa Clara.

Akcie společnosti AMD jsou veřejně obchodovatelné na obou největších amerických burzách NYSE a Nasdaq. Akciové indexy S&P 500 a NASDAQ-100 obsahují cenné papíry AMD už řadu let.

Obsah článku o akciích AMD

1.Historie AMD2.Cena akcií AMD3.Komu se vyplatí investovat do akcií AMD?4.Jak obchodovat akcie AMD?5.Jak obchodování CFD akcií probíhá?6.Diskuze o akciích AMD (komentáře)

Historie AMD

Společnost AMD, jejímiž zakladateli se stali na prvním místě Jerry Sanders se 7 dalšími kolegy z bývalé firmy Fairchild Semiconductor, vznikla 1. května 1969 v Kalifornii. Už o 4 roky později se vedení rozhodlo otevřít svou první zahraniční továrnu v Malajsii. V roce 1979 AMD vstoupila na newyorskou burzu.

V prvních letech se firma opírala především o vylepšování a doplňování hardwarů a dalších počítačových výrobků od jiných podniků. Zároveň už zkraje své existence se AMD střetla se svým největším rivalem na trhu, totiž s americkou společností Intel (jejíž zakladatelé také opustili Fairchild Semiconductor ale o rok dříve). Na trhu s mikroprocesory x86 mají AMD a Intel faktický duopol.

Dosud nejznámější akvizice společnosti se odehrála v roce 2006, kdy AMD převzala ATI Technologies, což byl do dané doby jeden z hlavních konkurentů na poli grafických čipů, čipových setů a komponent pro spotřební elektroniku. AMD dohromady zaplatila 5,4 mld dolarů. Pro AMD šlo extrémní částku, a tedy i o vysoký risk. Zakoupení svého oponenta se jí ovšem nakonec vyplatilo.

Celkově si AMD za desítky let své existence vysloužila pověst společnosti, jež nabízí produkty s o trochu slabším výkonem oproti konkurenci, avšak za výrazně nižší ceny.

Podrobný seznam technologií společnosti AMD naleznete zde.

Cena akcií AMD

Tak jako mnoho dalších technologických společností i AMD zaznamenala svůj rekordní růst na přelomu tisíciletí v době dot-com bubliny. 48,5 dolarů z června 2000 představuje dodnes nejvyšší hodnotu akcií, které kdy tato korporace zasáhla. Dalšími vrcholy jsou březen 2006 (42,7 USD) a listopad 2019 (41,8 USD).

Akcie AMD od 1995 do 2019, mesicni graf
Akcie AMD od 1995 do 2019, měsíční graf (Zdroj: Yahoo.com)

Bude zajímavé sledovat, zda rok 2020 akcie otevřou nad 20 let starým historickým rekordem. Ať ano či ne, více než 100procentní vzestup AMD za pouhých 11 měsíců v roce 2019 je obdivuhodný.

Růst akcií AMD v posledních 2 letech je spojen primárně s nízkými úrokovými sazbami, ekonomickým růstem USA a pozitivním vývojem akciových trhů obecně. Ovšem vzestup AMD má také své opodstatnění i v kladných hospodářských výsledcích firmy samotné.

Zatímco AMD zaznamenala účetní ztrátu za roky 2015-2016, roky 2017 a zvláště 2018 se pro firmu nesly ve znamení stoupajících tržeb a čistého zisku.

Rocni prijmy a cisty zisk AMD od 2015 do 2018
Roční příjmy a čistý zisk AMD od 2015 do 2018 (Zdroj: eToro.com)

Komu se vyplatí investovat do akcií AMD?

  1. Všichni investující do technologického sektoru. AMD je stálice, co vydržela několik krizí a po 50 letech si vydobyla nespočet věrných zákazníků. Není důvod tyto akcie vynechat, pokud disponujete technologickým portfoliem.
  2. Všichni investující do PC herního průmyslu. Počítačový herní průmysl stále roste a AMD se zaměřuje na tento obor poskytováním produktů za levnější cenu než konkurence.
  3. Všichni investující do Intelu. Zde lze využít akcie AMD jako hedging, jelikož v případě propadu a vysokých ztrát Intelu se nabízí jako první možnost AMD pro sesbírání ztracené klientely.
  4. Intradenní tradeři. AMD častěji než jiní technogiganti vydává a prezentuje nové výrobky a služby, což představuje příležitost pro krátkodobé obchodníky, kteří nemají zájem dlouho držet jakékoliv aktivum.

Do cenných papírů AMD by naopak neměli investovat ti, co hledají pasivní příjem z dividend. AMD žádné dividendy neplatí, a ani to zatím nemá v plánu, což mimochodem znevýhodňuje tyto akcie proti Intelu, který má naopak ve zvyku platit dividendy velmi štědré.

Více na téma hodnoty akcií AMD a dividend ve srovnání s jinými technologickými společnostmi si můžete přečíst v této analýze.

Jak obchodovat akcie AMD?

Cenné papíry AMD si lze zakoupit přes makléře přímo na jedné z newyorských burz. Pochopitelně tento způsob investice ale není atraktivní pro běžného člověka v České republice. Snadnějším způsobem, jak obchodovat akcie, je online založením účtu u českého online brokera.

Vložením finančních prostředků na svůj brokerský účet budete mít možnost vydělat na pohybech ceny akcií AMD v obou směrech – nahoru i dolů.

Jak obchodování CFD akcií probíhá?

Pro lepší představu se podíváme, jak konkrétně by mohl váš první obchod s akciemi AMD probíhat ve formě CFD.

Otevřením účtu například u brokera XTB a vložením základního kapitálu je nejlepší začít. V obchodní platformě xStation si najdeme AMD a uvidíme, že cena se nachází na hodnotě 39 dolarů. Jelikož vidíme z grafu, že cena se nachází na svém více než desetiletém vrcholu, logicky si odvodíme, že se brzy dočkáme nějaké korekce.

Proto se rozhodneme otevřít krátkou pozici a budeme prodávat 20 akcií AMD. Na účtu tedy musíme mít alespoň 780 dolarů (20*39).

CFD trading ale nabízí obrovskou výhodu – možnost obchodování akcií s pákou, kdy můžete otevřít větší pozici, než byste mohli, kdybsyte kupovali akcie. Broker XTB u akcií nabízí páku 1:5, což znamená, že nutná marže pro náš prodej 20 akcií bude pětinásobně menší. Neboli na vašem obchodním účtu vám bude stačit mít 156 dolarů (780/5), což je minimum nezbytné pro námi nastíněný obchod.

O měsíc později se podíváme, jak se akciím AMD daří. Zjistíme, že akcie opravdu zkorigovaly a jejich současná hodnota spadla na cenu 31 dolarů.

Naši pozici, pokud bychom ji chtěli ukončit, bychom nyní stopli se ziskem 160 dolarů (8*20) – pokles akcií o 8 dolarů totiž vynásobíme počtem našich prodaných 20 akcií.

PS: Nevíte, jak je možné prodávat akcie, když přeci ještě žádné nemáte? Snadno. V případě obchodování CFD můžete spekulovat i na pokles ceny akcií. Při tzv. shortování si akcie jednoduše pujčíte od někoho jiného a prodáte je. Při uzavření obchodu je znovu nakoupíte a vrátíte.

Kdyby cena byla opravdu nižší – koupíte je za méně peněz, než jste je prodali a jedná se tedy o váš zisk. Kdyby byla vyšší – musíte je koupit dráž, čímž tedy tento rozdíl proděláte. Nebojte se ale – vše se děje úplně automaticky a vám stačí jen klinkout na tlačítko PRODEJ (SHORT).

Je nutné však varovat všechny začátečníky, že tento i jiné způsoby obchodování skrze finanční deriváty jsou rizikové, a proto buďte opatrní a raději začněte testovat svůj obchodní systém nejprve na demo-účtu.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Zaujaly vás akcie a láká vás je obchodovat? Vyzkoušejte si to bezplatně u prověřených brokerů:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.


JménoAMD
TickerAMD
Webové stránkyhttps://www.amd.com/
Založeno1. května 1969
Vyplácí dividendy?

Cena akcie AMD za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
23. 07. 2021 $92,2 AMD
22. 07. 2021 $90,64 AMD
21. 07. 2021 $89,04 AMD
20. 07. 2021 $87,63 AMD
19. 07. 2021 $86,04 AMD
16. 07. 2021 $85,87 AMD
15. 07. 2021 $86,82 AMD
14. 07. 2021 $89,39 AMD
13. 07. 2021 $90,41 AMD
12. 07. 2021 $90,89 AMD

Ohodnoťte akcie této firmy


Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo