Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
amd
AMD
Akcie AMD (AMD) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde akcie koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

$155,8 (3 610 Kč)

-14 % za 7 dní

amd

Akcie AMD (AMD) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde akcie koupit

Cena akcií AMD
Graf AMD

$155,8 (3 610 Kč)

-14 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií AMD

Logo AMD
AMD/AMD
Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost AMD

Tržní kapitalizace $257,7 mld. EBITDA $3,84 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 4,72
Roční dividenda na akcii - P/E (Cena k zisku) 231,1
Dividendový výnos - Návratnost aktiv 0,54 %
Příjmy společnosti $22,8 mld. Návratnost vlastního kapitálu 2,01 %
Příjmy na akcii $14,11 Provozní marže 0,66 %
Účetní hodnota na akcii $34,73 Zisková marže 4,9 %
Hodnota podniku $254,7 mld. Cílová cena Wall Street $191,1

Advanced Micro Devices, Inc. je americká hardwarová společnost s 50letou tradicí. AMD vyrábí počítačové procesory, grafické karty, čipsety i multimediální produkty pro profesionální i běžnou maloobchodní klientelu. Firma sídlí v Silicon Valley, konkrétně ve městech Sunnyvale a Santa Clara.

Akcie společnosti AMD jsou veřejně obchodovatelné na obou největších amerických burzách NYSE a Nasdaq. Akciové indexy S&P 500 a NASDAQ-100 obsahují cenné papíry AMD už řadu let.

Obsah článku o akciích AMD

Historie AMD

Společnost AMD, jejímiž zakladateli se stali na prvním místě Jerry Sanders se 7 dalšími kolegy z bývalé firmy Fairchild Semiconductor, vznikla 1. května 1969 v Kalifornii. Už o 4 roky později se vedení rozhodlo otevřít svou první zahraniční továrnu v Malajsii. V roce 1979 AMD vstoupila na newyorskou burzu.

V prvních letech se firma opírala především o vylepšování a doplňování hardwarů a dalších počítačových výrobků od jiných podniků. Zároveň už zkraje své existence se AMD střetla se svým největším rivalem na trhu, totiž s americkou společností Intel (jejíž zakladatelé také opustili Fairchild Semiconductor ale o rok dříve). Na trhu s mikroprocesory x86 mají AMD a Intel faktický duopol.

Dosud nejznámější akvizice společnosti se odehrála v roce 2006, kdy AMD převzala ATI Technologies, což byl do dané doby jeden z hlavních konkurentů na poli grafických čipů, čipových setů a komponent pro spotřební elektroniku. AMD dohromady zaplatila 5,4 mld dolarů. Pro AMD šlo extrémní částku, a tedy i o vysoký risk. Zakoupení svého oponenta se jí ovšem nakonec vyplatilo.

Celkově si AMD za desítky let své existence vysloužila pověst společnosti, jež nabízí produkty s o trochu slabším výkonem oproti konkurenci, avšak za výrazně nižší ceny.

Podrobný seznam technologií společnosti AMD naleznete zde.

Cena akcií AMD

Tak jako mnoho dalších technologických společností i AMD zaznamenala svůj rekordní růst na přelomu tisíciletí v době dot-com bubliny. 48,5 dolarů z června 2000 představuje dodnes nejvyšší hodnotu akcií, které kdy tato korporace zasáhla. Dalšími vrcholy jsou březen 2006 (42,7 USD) a listopad 2019 (41,8 USD).

Akcie AMD od 1995 do 2019, mesicni graf
Akcie AMD od 1995 do 2019, měsíční graf (Zdroj: Yahoo.com)

Bude zajímavé sledovat, zda rok 2020 akcie otevřou nad 20 let starým historickým rekordem. Ať ano či ne, více než 100procentní vzestup AMD za pouhých 11 měsíců v roce 2019 je obdivuhodný.

Růst akcií AMD v posledních 2 letech je spojen primárně s nízkými úrokovými sazbami, ekonomickým růstem USA a pozitivním vývojem akciových trhů obecně. Ovšem vzestup AMD má také své opodstatnění i v kladných hospodářských výsledcích firmy samotné.

Zatímco AMD zaznamenala účetní ztrátu za roky 2015-2016, roky 2017 a zvláště 2018 se pro firmu nesly ve znamení stoupajících tržeb a čistého zisku.

Rocni prijmy a cisty zisk AMD od 2015 do 2018
Roční příjmy a čistý zisk AMD od 2015 do 2018 (Zdroj: eToro.com)

Komu se vyplatí investovat do akcií AMD?

  1. Všichni investující do technologického sektoru. AMD je stálice, co vydržela několik krizí a po 50 letech si vydobyla nespočet věrných zákazníků. Není důvod tyto akcie vynechat, pokud disponujete technologickým portfoliem.
  2. Všichni investující do PC herního průmyslu. Počítačový herní průmysl stále roste a AMD se zaměřuje na tento obor poskytováním produktů za levnější cenu než konkurence.
  3. Všichni investující do Intelu. Zde lze využít akcie AMD jako hedging, jelikož v případě propadu a vysokých ztrát Intelu se nabízí jako první možnost AMD pro sesbírání ztracené klientely.
  4. Intradenní tradeři. AMD častěji než jiní technogiganti vydává a prezentuje nové výrobky a služby, což představuje příležitost pro krátkodobé obchodníky, kteří nemají zájem dlouho držet jakékoliv aktivum.

Do cenných papírů AMD by naopak neměli investovat ti, co hledají pasivní příjem z dividend. AMD žádné dividendy neplatí, a ani to zatím nemá v plánu, což mimochodem znevýhodňuje tyto akcie proti Intelu, který má naopak ve zvyku platit dividendy velmi štědré.

Více na téma hodnoty akcií AMD a dividend ve srovnání s jinými technologickými společnostmi si můžete přečíst v této analýze.

Jak obchodovat akcie AMD?

Cenné papíry AMD si lze zakoupit přes makléře přímo na jedné z newyorských burz. Pochopitelně tento způsob investice ale není atraktivní pro běžného člověka v České republice. Snadnějším způsobem, jak obchodovat akcie, je online založením účtu u českého online brokera.

Vložením finančních prostředků na svůj brokerský účet budete mít možnost vydělat na pohybech ceny akcií AMD v obou směrech – nahoru i dolů.

Jak obchodování CFD akcií probíhá?

Pro lepší představu se podíváme, jak konkrétně by mohl váš první obchod s akciemi AMD probíhat ve formě CFD.

Otevřením účtu například u brokera XTB a vložením základního kapitálu je nejlepší začít. V obchodní platformě xStation si najdeme AMD a uvidíme, že cena se nachází na hodnotě 39 dolarů. Jelikož vidíme z grafu, že cena se nachází na svém více než desetiletém vrcholu, logicky si odvodíme, že se brzy dočkáme nějaké korekce.

Proto se rozhodneme otevřít krátkou pozici a budeme prodávat 20 akcií AMD. Na účtu tedy musíme mít alespoň 780 dolarů (20*39).

CFD trading ale nabízí obrovskou výhodu – možnost obchodování akcií s pákou, kdy můžete otevřít větší pozici, než byste mohli, kdybsyte kupovali akcie. Broker XTB u akcií nabízí páku 1:5, což znamená, že nutná marže pro náš prodej 20 akcií bude pětinásobně menší. Neboli na vašem obchodním účtu vám bude stačit mít 156 dolarů (780/5), což je minimum nezbytné pro námi nastíněný obchod.

O měsíc později se podíváme, jak se akciím AMD daří. Zjistíme, že akcie opravdu zkorigovaly a jejich současná hodnota spadla na cenu 31 dolarů.

Naši pozici, pokud bychom ji chtěli ukončit, bychom nyní stopli se ziskem 160 dolarů (8*20) – pokles akcií o 8 dolarů totiž vynásobíme počtem našich prodaných 20 akcií.

PS: Nevíte, jak je možné prodávat akcie, když přeci ještě žádné nemáte? Snadno. V případě obchodování CFD můžete spekulovat i na pokles ceny akcií. Při tzv. shortování si akcie jednoduše pujčíte od někoho jiného a prodáte je. Při uzavření obchodu je znovu nakoupíte a vrátíte.

Kdyby cena byla opravdu nižší – koupíte je za méně peněz, než jste je prodali a jedná se tedy o váš zisk. Kdyby byla vyšší – musíte je koupit dráž, čímž tedy tento rozdíl proděláte. Nebojte se ale – vše se děje úplně automaticky a vám stačí jen klinkout na tlačítko PRODEJ (SHORT).

Je nutné však varovat všechny začátečníky, že tento i jiné způsoby obchodování skrze finanční deriváty jsou rizikové, a proto buďte opatrní a raději začněte testovat svůj obchodní systém nejprve na demo-účtu.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Zaujaly vás akcie a láká vás je obchodovat? Vyzkoušejte si to bezplatně u prověřených brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Více informací o akciích AMD (AMD)

Základní informace
Název společnostiAMD
TickerAMD
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.amd.com/
Adresa sídla společnosti2485 Augustine Drive, Santa Clara, CA, United States, 95054
Založeno1. května 1969
Datum IPO15. 10. 1979
SektorInformační technologie
PrůmyslPolovodiče a polovodičová zařízení
Zaměstnanci26 000
Vedení společnostiChair, President & CEO: Dr. Lisa T. Su Ph.D.
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda27. 4. 1995
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos-
Výplatní poměr-
Příjmy
Příjmy společnosti$22 799 998 976
Příjmy na akcii$14,11
Růst příjmů čtvrtletně R/R2,2 %
Valuace
Tržní kapitalizace$257 688 289 280
Hodnota podniku$254 651 924 480
P/B (Cena k účetní hodnotě)4,72
P/E (Cena k zisku)231,1
Očekávané P/E48,78
Účetní hodnota na akcii$34,73
Cílová cena Wall Street$191,1
Hodnota podniku k příjmům11,51
Hodnota podniku k EBITDA62,93
Cena k příjmům11,64
Rentabilita
EBITDA$3 836 999 936
Provozní marže0,66 %
Zisková marže4,9 %
Hrubý zisk$12 051 000 000
Zisk na akcii (EPS)$0,69
Zředěný zisk na akcii (EPS)$0,69
Očekávaný EPS (tento rok)$3,5
Očekávaný EPS (příští rok)$5,56
Očekávaný EPS (tento kvartál)$0,61
Očekávaný EPS (příští kvartál)$0,69
Růst zisků čtvrtletně R/R4 869 %
Výkonnost
Návratnost aktiv0,54 %
Návratnost vlastního kapitálu2,01 %
Názor analytiků
Cílová cena$129,1
Silně kupovat30
Kupovat7
Držet9
Prodat-
Silně prodávat-
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 2:1
Datum posledního rozdělení22. 8. 2000
Ohodnoťte akcie firmy AMD
3
0

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat