Cardano – Recenze, cena, graf

Cena Cardano

$0,046
1,048 CZK

Základní informace o kryptoměně Cardano
Jednotka
ADA
Max. počet tokenů
45 000 000 000
Vytvořeno
29. 9. 2017
Dostupných tokenů
25 927 070 538
Typ těžby
Proof of Stake těžba na algoritmu Ouroboros
Tvorba bloku
20 sekund

Pohádka o univerzální kryptoměně, dovolující vzájemnou směnu jakýchkoliv digitálních tokenů, se zřejmě brzy stane skutečností. Podobnými superlativy se sice ohánějí tvůrci každé druhé kryptoměny – jenže ADA je opravdu jiná. Spolu se spřízněnou platformou Cardano je zřejmě jediným digitálním oběživem vzešlým z univerzitní půdy. Jak se na jejím potenciálu a funkčnosti podepsal přísný metr akademického výzkumu?

Oxford University, The University of Edinburgh, Karlsruhe Institute of Technology, ale třeba i bratislavská Univerzita Komenského; na vývoji unikátní platformy Cardano se podílela každá z vyjmenovaných institucí – a mnohé další k tomu.

Je nutné dodat, že Cardano a Ada nejsou čistě univerzitní záležitostí. Za komerčními zájmy platformy a doprovodné kryptoměny stojí společnost Input Output Hong Kong (IOHK), která se mj. podílí na financování vývoje. Propagaci má pod palcem organizace Cardano Foundation; o vývoj decentralizovaných aplikací (tzv. „dapps“) se stará společnost Emurgo.

Platforma, spuštěná v září loňského roku, má fungovat coby decentralizovaný finanční systém. Cílem tvůrců je mj.:

  • zajištění kompatibility napříč všemi kryptoměnami,
  • tvorba transakčního prostředí pro jednotlivce, organizace i vlády,
  • vytvoření systému pro zprostředkování smart kontraktů (podobně jako např. u NEO nebo Ethereum),
  • minimalizace transakčních nákladů.

Revoluce? Do roka a do dne

Levný provoz chtějí programátoři Cardana zajistit skrze nízkou spotřebu energie. Tu má umožňovat unikátní algoritmus (fungující na tzv. proof-of-stake principu), vyvinutý v jazyce Haskell; spotřeba transakčního systému by podle propočtů měla dosahovat řádově nižších hodnot než u bitcoinového blockchainu. Úroveň zabezpečení má být přitom totožná.

Jedinečný je i princip fungování platformy. Cardano má v budoucnu operovat ve dvou vrstvách – Cardano Settlement Layer (CSL), která se podílí na řízení a udržování platformy (mj. generováním tokenů Ada) a Cardano Computation Layer (CCL), jejímž cílem je podpora smart kontraktů a dapps. Obě vrstvy na sobě mají být do jisté míry nezávislé – důvodem je snazší zavádění nových opatření.

Zatímco vyrovnávací vrstva už v provozu je, spuštění CCL (a rozběhnutí decentralizovaného transakčního systému) plánují tvůrci na rok 2019.

Video: Jednoduché vysvětlení Cardano (anglicky)

Těžba kryptoměny ADA

Těžbu tokenů zajišťuje skrze ověřování správnosti transakcí algoritmus Ouroboros. Nové bloky blockchainu vytvářejí tzv. slot leaders, ekvivalent klasických miners; odměnou za propůjčení výpočetní jsou zmíněné Ada tokeny.

Podmínkou nominace na slot leadera je držení určitého množství tokenů; zároveň platí, že čím více tokenů člověk má, tím spíše se slot leaderem stane. Mechanismus těžby tak do určité míry odměňuje investory, kteří do projektu vložili své prostředky.

Kde koupit ADA?

Z předchozích odstavců vyplývá, že pro efektivní těžba tokenů je potřeba určitý obnos vlastnit. Ada nakoupíte na mnoha kryptoměnových burzách a směnárnách např. na Bittrexu nebo Binance. Obchodovat na kurz ADA lze na Bitmexu, ale momentálně není možné tyto tokeny z burzy vytáhnout na svoji peněženku. Uložení tokenů zatím umožňuje jen oficiální peněženka Daedalus.

Kryptoměna Cardano
Jednotka ADA
Zakladatel Charles Hoskinson (Input Output Hong Kong)
Vytvořeno 29. 9. 2017
Webové stránky https://www.cardano.org/
Lze těžit?
Typ těžby Proof of Stake těžba na algoritmu Ouroboros
Tvorba bloku 20 sekund

Koupit!

3 KOMENTÁŘE

  1. Podle dat na serveru CoinCodeCap.com je Cardano (ADA) nejvíce rozvinutou kryptoměnou za uplynulý rok 2018. Na rozvíjení se na Githubu podílelo 559 kontributorů v 16 různých programovacích jazycích.

  2. Asi si na tuto unikátní měnu počkám, protože mě zajímá co se z ní vyklube 😉 Zatím zůstanu u své oblíbené ioty

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.