Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Cardano

Cardano (ADA) – Kurz, graf ceny, nákup

Graf kurzu Cardano

Kurz Cardano
CZK
USD
EUR
BTC

Kalkulačka: ADA to CZK

ADA
Převod jednotek
CZK
USD
CZK
EUR

Informace o kryptoměně Cardano

Coin Cardano (ADA) patří mezi nejslibnější kryptoměny posledních let. Cílem jeho tvůrců z řad akademiků je vytvořit systém pro zprostředkování smart kontraktů a vzájemnou směnitelnost všech existujících kryptoměn. Cardano má být zároveň systémem s důslednou regulací kódu, avšak za současného zachování naprosté anonymity jeho uživatelů.

Pokud se vize zakladatelů platformy naplní, stane se Cardano vůbec prvním decentralizovaným finančním systémem na světě. Pomoci mu k tomu má revoluční metoda ověřování transakcí – a také dvouvrstvá architektura, oddělující transakční a informační vrstvu. Vědecké pozadí projektu dává Cardanu velkou důvěru investorů i odborné komunity, zároveň ale představuje pro budoucí vývoj platformy nebezpečí.

Obsah recenze Cardano (ADA)

1.Proč Cardano vzniklo?2.Historie ADA3.Výhody a nevýhody Cardana4.Kde Cardano koupit?5.Těžba Cardano coins6.Cardano: kterou peněženku použít?7.Diskuze o ADA

Proč Cardano vzniklo?

Vznik Cardana inicioval v roce 2015 spoluzakladatel Etherea Charles Hoskinson. Jeho cílem bylo rozvinout bezhotovostní transakce a smart kontrakty a zajistit decentralizovanou výměnu všech existujících kryptoměn. Vedle toho má Cardano umožnit směnu digitálních tokenů za tradiční finanční aktiva.

Hoskinson se svým týmem platformu od počátku vyvíjí se záměrem zamezit budoucímu hard forku (dle Hoskinsona oslabují váhu kryptoměn) a snížit obrovské množství energie, které si mining soudobých kryptoměn žádá. Velkou pozornost věnuje tým Cardana také zemím třetího světa, kde by uložení osobních informací a např. finanční historie do blockchainu pomohlo obyvatelům těchto států výrazně zlepšit kvalitu života.

Hoskinson si je ambicióznosti svého cíle dobře vědom. Do vývoje proto zapojil desítky vědeckých kapacit pod vedením Aggelose Kiayiase, předního světového odborníka na kryptografii. Odborný tým vyvíjí Cardano od základu – za pomoci programovacího Haskell, který za tímto účelem vytvořil.

Historie ADA

Za vývojem Cardana stojí společnost Input Output Hong Kong (IOHK), kterou v roce 2015 založil Hoskinson s Jeremym Woodem, další významnou personou kryptoměnové scény.

Během ICO se IOHK podařilo vybrat 63 milionů dolarů – mimochodem, pro velké zastoupení japonských investorů se Cardanu přezdívá „japonské Ethereum“. Vedle výzkumu a vývoje kryptoměny je z investic financována propagace platformy (pod záštitou švýcarské společnosti Cardano Foundation) a vývoj decentralizovaných aplikací (tzv. „dapps“). O ten se stará společnost Emurgo, která funguje i coby Venture Capitalist.

IOHK vyvíjí Cardano v pěti navazujících etapách, pojmenovaných podle významných vědců a básníků:

  • Byron – vývoj infrastruktury, její testování a vyladění kódu (chýlí se ke konci),
  • Shelley – decentralizace infrastruktury, provádění transakcí,
  • Goguen – zavedení smart kontraktů a zvýšení zabezpečení sítě,
  • Basho – implementace škálovatelnosti a zavedení nové generace algoritmu Ouroboros,
  • Voltaire – zavedení hlasovacího systému a treasury managementu.

Výhody a nevýhody Cardana

Hlavní devizou Cardana je jeho akademické pozadí. Na vývoji kryptoměny pracují špičky v oboru kryptografie a jednotlivé kroky podléhají přísnému recenznímu řízení, které je ve vědeckém světě standardem. I proto se platforma může pochlubit vědeckými studiemi, zveřejněnými v řadě vědeckých periodik. Pečlivým ověřováním kódu kryptografickými autoritami se Cardano snaží vyhnout osudu, který potkal např. kryptoměnu Nano.

Opravdová síla Cardana spočívá v unikátní architektuře platformy. Kryptoměna má v budoucnu operovat ve dvou vrstvách: o udržování platformy, její řízení a generování Cardano coins se má postarat tzv. Cardano Settlement Layer (CSL); hlavní funkcí Cardano Computation Layer (CCL) je naopak podpora smart kontraktů a decentralizovaných aplikací (dapps).

CSL (již v provozu) i CCL na sobě mají být do jisté míry nezávislé – díky tomu bude snazší zavádět nová opatření a protokoly bez toho, aniž by se komunita Cardana vystavila riziku štěpení skrze hard fork a vznik konkurenční kryptoměny.

Energetickou udržitelnost projekt zajišťuje Ouroboros, algoritmus pro validaci transakcí, pracující na principu tzv. proof-of-stake. Energetická spotřeba transakčního systému by podle propočtů měla dosahovat řádově nižších hodnot než u ověřování transakcí pomocí proof-of-work (tuto metodu využívá např. bitcoinový blockchain). Úroveň zabezpečení má být přitom totožná.

Přestože akademické kořeny Cardana s sebou nesou řadu výhod, ozývají se proti nim i kritické hlasy. Poukazují především na zdlouhavost standardních vědeckých metod, která je v přímém rozporu s dynamikou kryptoměnových startupů. Přestože tak platforma zřejmě míří k decentralizaci finančního systému po správné cestě, může ji díky méně svázané metodice předběhnout jiný projekt.

Kde Cardano koupit?

Zatímco během ICO se se Ada prodávalo za 0,024 dolaru, k 25. 4. 2019 byla jeho cena 0,072 $. Cardano coins jsou směnitelné výhradně za bitcoiny a zakoupíte je na mnoha burzách a směnárnách (řada z nich se nachází v asijských zemích):

Podle spekulací by v polovině 2019 měla s Cardano coins začít obchodovat i významná burze CoinBase Pro.

Těžba Cardano coins

Konečný objem Cardano coins je stanoven na 45 miliard Ada. Před veřejným spuštěním Cardana předtěžili jeho tvůrci 31 112 484 646 tokenů; 16,67 % z nich získali zakladatelé trojice společností spjatých s provozem a vývojem platformy, zbytek byl nabídnut investorům.

Generování tokenů zajišťuje verifikace transakcí pomocí proof-of-stake algoritmu Ouroboros. Cardano coins se netěží ve smyslu, jaký známe např. u Bitcoinu nebo Litecoinu; místo toho je „razí“ tzv. slot leaders, kteří algoritmu Ouroboros propůjčují svou výpočetní kapacitu.

Slot leaderem nemůže být každý. Podmínkou nominace je držení určitého množství tokenů; zároveň platí, že čím více Cardano coins člověk má, tím spíše se slot leaderem stane. Mechanismus ražby tak do určité míry odměňuje investory, kteří do projektu vložili své prostředky.

Z předchozích odstavců vyplývá, že pro efektivní ražení tokenů potřebujete již určitý obnos vlastnit.

Cardano: kterou peněženku použít?

Uložení tokenů zatím umožňuje oficiální software wallet Daedalus, kterou propojíte s účtem na Bittrex, Binance a Upbitu. Využít můžete i peněženku AdaLite, díky které uložíte Cardano coins do hardwarových peněženek Trezor (model T) i Ledger.

Cardano coin (ADA) – Graf (vývoj ceny)

Po uvolnění do oběhu (1. 10. 2017) se Cardano coin obchodoval za 0,022 $, v závěru roku stoupla jeho cena až o 5 127 %. Svého maxima dosáhl 4. 1. 2018, kdy se ADA obchodovalo za 1,15 $. Po opadnutí kryptoměnové horečky následoval strmý pokles.

S oznámením o aktualizaci proof-of-state algoritmu Ouroboros (viz dále) dne 20. března letošního roku vzrostla hodnota Cardana během dvou týdnů z 0,052 $ na 0,097 $. Přední servery (Zcrypto, Coinswitch) předpovídají kryptoměně do konce roku další, až 150% zhodnocení.

stars
93 %
Cardano (ADA)
Kryptoměna vzešlá z akademického výzkumu, která má potenciál decentralizovat finanční systém. Její plné zprovoznění ale potrvá ještě několik let, zatím jde o poměrně zajímavou investici.
  • Transakce a smart-contracts jsou rozděleny do 2 vrstev blockchainu
  • Za Cardanem stojí silný tým vědců a vývojářů
  • Vlastní programovací jazyk Plutus nemusí být nejlepší cesta

KryptoměnaCardano
Vytvořeno29. 9. 2017
Webové stránkyhttps://www.cardano.org/
ZakladatelJeremy Wood, Charles Hoskinson (Input Output Hong Kong)
JednotkaADA
Lze těžit?
Typ těžbyProof of Stake těžba na algoritmu Ouroboros
Tvorba bloku20 sekund
Aktuální počet tokenů45 000 000 000
Maximální počet tokenů45 000 000 000
Tržní kapitalizace$2 560 576 464

Kurz kryptoměny Cardano za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
22. 09. 2020 $0,082 ADA
21. 09. 2020 $0,08 ADA
20. 09. 2020 $0,089 ADA
19. 09. 2020 $0,092 ADA
18. 09. 2020 $0,091 ADA
17. 09. 2020 $0,094 ADA
16. 09. 2020 $0,091 ADA
15. 09. 2020 $0,093 ADA
14. 09. 2020 $0,097 ADA
13. 09. 2020 $0,095 ADA
12. 09. 2020 $0,097 ADA
11. 09. 2020 $0,097 ADA
10. 09. 2020 $0,097 ADA
09. 09. 2020 $0,093 ADA
08. 09. 2020 $0,091 ADA

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


Diskuze k tomuto článku: 6 komentářů
Peťo

Prosím Vás, chcem nakúpiť Cardano-ADA v Kriptomat a vôbec neudávajú poplatky za obchod. Vraj ho udajú až tesne pred potvrdením obchodu , keď sú už peniaze na účte Kriptomatu.
Alebo máte niekto skúsenosti s týmito obchodníkmi z KRIPTOMATU.
Budem Vám povďačný.

Magazín Finex

Dobrý den, na Vaši otázku momentálně nemáme odpověď. Na svých stránkách Kriptomat uvádí, že při nákupu EUR->CRYPTO si berou poplatek ve výši 1.45 %. Nemůžeme to ale potvrdit, protože je teprve testujeme. Brzy snad budeme mít hotovou jeho recenzi. Podle našich informací také brzy bude Kriptomat podporovat nákupy v Kč, což je dle našeho průzkumu pro české zákazníky velmi důležité. Pokud chcete moji radu, osobně bych momentálně ADA kupoval na Binance.

Martin

Myslím, že po finančnej stránke nebude rásť do nejakých výšin. To množstvo tokenov ADA je neskutočne veľa, preto mi príde že nebude mať veľkú cenu.

Magazín Finex

Podle dat na serveru CoinCodeCap.com je Cardano (ADA) nejvíce rozvinutou kryptoměnou za uplynulý rok 2018. Na rozvíjení se na Githubu podílelo 559 kontributorů v 16 různých programovacích jazycích.

maja

Asi si na tuto unikátní měnu počkám, protože mě zajímá co se z ní vyklube ;) Zatím zůstanu u své oblíbené ioty

Štěpán Petřivý

Ahoj Majo, IOTA je bezesporu velice zajímavá a hodně pokročilá. Mrkni ale na komentáře pod článkem ke kryptoměně IOTA, jeden z našich čtenářů tam pěkně shrnul její nevýhody.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Nahrávaný obrázek
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo