Finex.cz logo
Menu
Finex » Dluhopisy

Dluhopisy - Co jsou dluhopisy a vyplatí se do nich investovat?

Dluhopisy jsou velmi oblíbeným a obecně známým způsobem dlouhodobého financování velkých společností, korporací, firem a států. Proč se ale daný subjekt rozhodne právě pro dluhopis, co vlastně pojem dluhopis znamená, jaké jsou zde příležitosti pro investory, spekulanty, jsou zde rizika, a kde dluhopisy vlastně koupit?

Nejen na tyto, ale i další otázky vám přineseme odpovědi v tomto článku. 

Pokud víte, k čemu dluhopisy slouží, můžete přeskočit přímo na kapitolu „Co je to dluhopis“, kde už konkrétně probíráme jednotlivé pojmy. Pokud však netušíte, k čemu dluhopisy jsou a jak fungují, doporučujeme začít pěkně od začátku.

Obsah článku o dluhopisech

1.K čemu slouží dluhopisy?2.Dluhopisy z pohledu investora3.Co je dluhopis?4.Druhy dluhopisů5.Rizika dluhopisů6.Nákup dluhopisů7.Vyplatí se investice do dluhopisů?8.Naše články o dluhopisech

K čemu slouží dluhopisy?

státní dluhopisyPředstavte si, že řídíte velkou společnost a potřebujete dlouhodobé financování (na delší dobu než jeden rok). Jaké jsou vaše možnosti? Peníze můžete získat u banky nebo u jiného velkého subjektu, který vám bude ochoten půjčit. Další možností je emise akcií, ale s akciemi se obvykle pojí i práva a další lidé by se tak mohli podílet na hlasování/rozhodování ve společnosti.

Další obvyklou možností jsou právě korporátní dluhopisy, tedy cenné papíry, ve kterých se firma za jasných okolností zavazuje splatit půjčenou částku a definuje, jaká bude odměna za půjčení (úrok).

A proč se firmy rozhodnout právě pro dluhopis? Banky mají obvykle hodně otázek, chtějí velké zajištění a vše je komplikované. Akcie představují dodatečná rizika a v případě vstupu na akciový trh novou emisí, tzv. IPO to znamená i poměrně velké dodatečné náklady. U dluhopisů k ničemu podobnému nedochází, firma nebo stát dluhopisy vydá a pokud subjekty (investoři) emitentovi dluhopisů věří, tak dluhopisy nakoupí.

Emitent dluhopisů (ten, kdo je vydal a získal peníze) může finanční prostředky využít dle uvážení. Obvykle se jedná o nový investiční projekt, ale stejně tak se nohou peníze využít k čemukoliv jinému a třeba i k odvrácení bankrotu.

Dluhopisy z pohledu investora

Pokud máte volné finanční prostředky a přemýšlíte o investování, máte hned několik možností, jak je investovat. Tradiční zhodnocení peněz na běžných a spořících účtech je většinou zanedbatelné a nelze zde očekávat slibné podmínky pro investování. Dále se pak nabízí hmotné investice (nemovitosti, investiční zlaté slitky a podobně), novodobé investice (kryptoměny), nebo některý z finančních produktů jako jsou podílové fondy.

Dluhopisy by vás mohly zaujmout, protože jsou velmi jednoduché. Pokud se podíváte na akcie, tak musíte velmi dobře znát směřování firmy, jste její součástí a chcete dlouhodobou výkonnost společnosti. Když se rozhodnete pro fondy a směs mnoha různých instrumentů, tak si můžeme být téměř určitě jisti, že tomu jako investor pořádně nebudete rozumět a nevíte, do čeho vlastně investujete, ale dluhopis? Tam je vše jasné, předem víte, kolik zaplatíte/půjčíte, kdy se vám peníze vrátí a jaká bude vaše odměna.

Co je dluhopis?

Korporátní dluhopis je cenný papír, který vydává emitent a kupuje investor. Jedná se o klasický závazek věřitele a dlužníka. Věřitel/investor kupuje dluhopis za tzv. jistinu a emitent se zavazuje v jasně stanoveném datu jistinu vrátit a k tomu přidá odměnu za půjčení, tzv. kupón. Pojďme si základní pojmy ještě jednou zopakovat:

 • Jistina: Půjčená částka – výše dluhu, kterou převzal emitent a zavazuje se ji vrátit
 • Kupón: Úroková sazba placená emitentem, odměna pro investora
 • Splatnost: Datum, kdy bude vrácena jistina

Jaké jsou druhy dluhopisů

Dluhopisy můžeme dělit dle splatnosti, typu kupónu nebo dle emitenta. Tyto skupiny se následně mohou křížit, a tak si je projdeme postupně.

Dluhopisy dle splatnosti

 • Krátkodobé: I když jsme si říkali, že dluhopis se využívá k dlouhodobému financování, tak existují dluhopisy, které mají splatnost právě na úrovni jednoho roku, případně i pod jeden rok
 • Střednědobé: Splatnost dluhopisu je 1 až 10 let
 • Dlouhodobé: Nad 10 let
 • Perpetuitu/bez splatnosti: Dluhopis nemá splatnost a trvale vyplácí kupón

V praxi se nejčastěji setkáte se střednědobými dluhopisy, případně s dlouhodobými (typicky u státních dluhopisů) vše ostatní je velmi minoritní záležitostí, ale to neznamená, že by takový dluhopis nemohl existovat a investice do něho by nemohla být zajímavá.

Dluhopisy dle úročení/kupónu

 • Dluhopisy s pevným úročením: Již při emisi je sjednaný kupón, který je platný po celou dobu životnosti dluhopisu. Výhodou je předem jasně definovaný zisk. Ovšem pozor na inflaci a změnu tržních úrokových sazeb. To jsou dvě proměnné, jež mohou ze zdánlivě výhodného dluhopisu udělat ztrátový obchod.
 • Dluhopis s variabilním kupónem: Místo pevného úročení se kupón naváže na nějakou referenční sazbu. Obvykle to je mezibankovní sazba (PRIBOR, LIBOR…) + přirážka xy procentních bodů za riziko.
 • Indexované dluhopisy: pokud se kupón naváže na vývoj indexů mezd, ropy, zlata nebo jiných komodit, tak hovoříme o indexovaném dluhopisu. Je to v zásadě jen jiný druh dluhopisu s variabilním kupónem.
 • Dluhopis s nulovým kupónem: kupón může být i nulový, investor realizuje zisk tím, že dluhopis nakoupí za menší částku, než je jeho nominální hodnota. Dluhopis se nakupuje s tzv. diskontem. Tedy například dluhopis na 1 000 Kč a 1 rok nakoupíte za 900 Kč. Nedostanete sice žádný kupón, ale za rok místo 900 Kč obdržíte od emitenta 1 000 Kč.
dluhopisy urokova sazba
Tento graf ukazuje silnou korelaci mezi úrokovou sazbou a americkými dluhopisy (Zdroj: wikipedia.com)

Dluhopisy dle emitenta

 • Firemní/korporátní dluhopisy: Někdy nazývané též soukromé. Na úvod tohoto článku jsme si uvedli důvody, proč by se firma měla rozhodnout pro dluhopisy (neředění hlasovacích a dalších práv, absence dividendy). Firemní dluhopisy vydávají soukromé společnosti po celém světě a využívají je k různorodému financování.
 • Státní dluhopisy: Vydává je stát, v případě České republiky přesněji Ministerstvo Financí. Záruku za jejich splácení dává samotný stát, a tak se považují za bezrizikové (zda jsou skutečně bezrizikové se dozvíte v článku níže). Investice do státních dluhopisů je obvykle považována za velmi konzervativní a úrok je brán jako naprosté tržní minimum (někdy též „bezriziková úroková sazba“).

Rizika dluhopisů

investice do dluhopisuJak už jste zřejmě zjistili, dluhopis je v zásadě pouhou půjčkou. Jako majitel dluhopisu (věřitel) jste půjčili určitý obnos dlužníkovi. Je sice pravdou, že dluhopisy mají dobrou právní vymahatelnost a základnu, ale pokud dlužník zkrachuje, tak s tím toho moc nezmůžete a o peníze v téměř určitě přijdete (pokud se nebavíme o likvidaci a možnosti získat něco v insolvenčním řízení).

Pokud neznáte emitenta dluhopisů nebo je jím dokonce úplně nová společnost bez historie, tak jsou takové dluhopisy velmi ale velmi nebezpečné a rizikové. Nové firmy by nedostaly řádnou půjčku v bance, v mnoha případech se jedná i o malé s.r.o., tedy akcie ani emitovat nemohou a tak se podobná firma rozhodne pro dluhopisy. Ostatně podívejte se inzertní stránky dluhopisů a sami si některé příležitosti zhodnoťte.

Naprosto minimální riziko je u dluhopisů státních. Ovšem i tady pozor, určitě si pamatujete na ekonomickou krizi a situaci Řecka. Řecko stálo reálně před rozhodnutím, zda nevyhlásit bankrot. Ano, existují i situace, kdy ani státní dluhopis není 100% bezpečný. A to bychom měli mít vždy na paměti. Všechny potenciální zisky porovnávejte k riziku.

úrokové sazby dluhopisy
Zde je graf dlouhodobých úrokových sazeb ČR, USA, euro zóny a Řecka, zdroj OECD.org

Na obrázku výše je jasně patrné, jak v roce 2012 vystřelily úrokové sazby v Řecku a jak investoři nechtěli Řecku půjčovat ani za 20 % z důvodu obav z nesplacení. I přesto se říkalo, že státní dluhopisy jsou bezrizikové, tento graf to ale jasně popírá.

Nákup dluhopisů

Pokud chcete nakupovat dluhopisy v primární emisi, tak se musíte dostat přímo k emitentovi. Obvykle se takhle dluhopisy nakupují na inzertních webech, nebo u bank. Ještě jednou ale upozorňujeme, že na těchto portálech se mohou vyskytovat i velmi rizikové dluhopisy.

Nákup dluhopisů je obvykle jednoduše zprostředkovaný. Nejčastěji jej nabízejí bankovní domy a možná i vám nabízela dluhopisy paní nebo pán na přepážce. Pokud jde o dluhopisy přímo bankovních institucí, tak je opět lze považovat za velmi bezpečné, ale i zde určité riziko je. Nejen banky musejí být u dluhopisů dostatečně transparentní, a tak není problém vše dohledat, například zde najdete historii dluhopisů u ČSOB.

Jak už možná víte, třeba akciové indexy, můžete obchodovat i pomocí tzv. CFD nebo ETF smluv/kontraktů. Zjednodušeně obchodujete instrument, který je navázaný na podkladové aktivum, v našem případě dluhopis a můžete tak spekulovat na cenu bez nutnosti podkladové aktivum (dluhopis) vlastnit.

Například můžete spekulovat na cenu US T-bonds, to jsou americké vládní dluhopisy se splatností 20–30 let. Jejich cenu samozřejmě nejvíce ovlivňuje tržní úroková sazba a obecně ekonomika USA. Vy ale nemusíte americké vládní dluhopisy fyzicky držet, ale pouze v platformě u brokera (který nabízí i forex, akcie a komodity) obchodovat na změnu ceny dluhopisu. Obchodování dluhopisů, jako CFD nabízí například prověřený spolehlivý broker XTB či Admiral Marketszde najdete XTB recenzi.

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo

Admirals

★ 90 %

U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Vyplatí se investice do dluhopisů?

Dluhopisy jsou rozhodně zajímavou volbou ke zhodnocení finančních prostředků. Určitě je pravda, že na finančních trzích patří mezi méně rizikové. Proč? Již při nákupu dluhopisu víte, co od něj očekávat, jak se bude počítat zhodnocení, kdy dostanete kupón a podobně. Navíc každý emitent se maximálně vynasnaží, aby své závazky splnil.

Pokud nakoupíte akcie firmy a té se následující roky nebude dařit dle očekávání, tak u akcií dojde k poklesu ceny a zřejmě ke snížení dividendy. Pokud vlastníte dluhopis, tak to pro vás sice také není dobrá zpráva, ale stále je velká pravděpodobnost, že váš závazek bude vypořádán, společnost by jinak musela zkrachovat.

Dluhopisy jsou jasné, nic neskrývají a minimalizují riziko, ale pozor, riziko je stále přítomné, a to právě v krachu společnosti. Vždy byste si před nákupem dluhopisů měli zjistit aspoň základní informace. Nevypisuje náhodou emitent dluhopis na odvrácení bankrotu? Není společnost úplně nová? Jak plánují použít peníze?

Ať už se rozhodnete investovat do akcií, komodit, kryptoměn, nebo právě dluhopisů, vždy byste si měli vaši investici pečlivě promyslet. A také nezapomínejte – Nikdy byste neměli investovat víc peněz, než si můžete dovolit ztratit.

Shrnutí informací o dluhopisech

Pojďme si ještě na závěr tohoto článku shrnout, co jsme se dnes o dluhopisech dozvěděli:

 • Dluhopisy jsou v zásadě půjčkou
 • Emitent (vydavatel dluhopisů) je dlužník a vy jako investor věřitel
 • Dluhopis má obvykle předem stanovenou splatnost i úrokové platby/kupón
 • Dluhopisy patří mezi méně rizikové, ale v případě krachu emitenta můžete přijít o celou investici
 • Státní dluhopisy jsou zajímavou investicí a dá se říci, že méně rizikovější, než firemní dluhopisy
 • Dluhopisy lze nakupovat na primárním i sekundárním trhu
 • Na cenu dluhopisů lze spekulovat pomocí CFD kontraktů u online brokerů

Další zdroje informací:

Máte ohledně dluhopisů nějaké otázky? Napište nám!

Ohodnoťte tuto rubriku

Články v kategorii Dluhopisy - Co jsou dluhopisy a vyplatí se do nich investovat?
Zobrazit další
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 90 %
U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo