Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Indigo (Patria Finance)
Investiční platforma Indigo
Recenze, zkušenosti a názory
Logo Indigo (Patria Finance)
Indigo (Patria Finance)
Logo Indigo (Patria Finance)

Investiční platforma IndigoRecenze, zkušenosti a názory

Martin Doležal
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Autor recenze
Ing. Patrik Kudláček
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Poslední aktualizace
27. 6. 2024
Logo Indigo (Patria Finance)

Hodnocení Finex.cz

- 2. místo -
91 %
Poslední aktualizace
27. 6. 2024

Investování do ETF snadno a bez starostí

Indigo je investiční platforma, která umožňuje snadné a efektivní zhodnocování prostředků prostřednictvím ETF fondů. Funguje pod záštitou licencovaného obchodníka s cennými papíry Patria Finance. Platforma je vhodná pro začátečníky i pro ty, kteří preferují pasivní investiční přístup bez nutnosti aktivní správy portfolia. Investoři mohou začít již s minimální částkou 100 Kč, což dělá Indigo dostupným pro širokou veřejnost. Platforma nabízí čtyři základní investiční strategie, které jsou sestaveny na míru podle investičních cílů a tolerance rizika klienta.

Logo Indigo (Patria Finance)

Hodnocení Finex.cz

- 2. místo -
91 %
Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je dostupnost českého jazyka, kvalita uživatelské podpory či nápovědy, vklad/výběr a investování v českých korunách nebo přítomnost pobočky v České republice.

100%

Poplatky a podmínky
Hodnoceny jsou poplatky za otevření a vedení účtu, poplatek investora, výkonnostní poplatek, dále také poplatky za výběr/vklad peněz a další poplatky. Do hodnocení se promítají i podmínky spojené s využíváním této služby, jako např. minimální vklad/investice.

88%

Dostupná aktiva
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv (akcie, etf, kryptoměny, atp.) a celkový počet aktiv. V potaz bereme i to, zda broker umožňuje investovat do českých akcií.

90%

Nástroje a funkce
Hodnoceny jsou zde nástroje a funkce, jako např: dětské účty, DIP, obdoby spořicích účtů, firemní účty, možnost trvalého příkazu, automatické rebalancování či sestavení vlastních portfólií.

75%

Jednoduchost použití
Hodnocena je přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost mobilní aplikace. Dále je zde zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace, popř. procesu ověřování totožnosti.

100%

Důvěryhodnost platformy
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, entitu stojící za značkou, regulace ČNB, velikost její uživatelské základny, kvalita zákaznické podpory, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

90%

Základní informace o Indigo (Patria Finance)

Možnosti investování ETF
Aktiv pod správou Společnost nezveřejňuje
Historické výnosy 2,5 % - 8 % ročně
Minimální vklad 100 Kč
Poplatek investora 1 % ročně
Otevření a vedení účtu Zdarma

Indigo je investiční platforma, která drobným investorům umožňuje zhodnocovat vložené prostředky velmi jednoduchou formou, a to pomocí nákupu ETF fondů, ze kterých Indigo poskládá portfolio na míru investičním cílům klienta.

Zákazníci k tomu mohou využít webové rozhraní nebo mobilní aplikaci. Indigo si za svou službu účtuje poplatek 1 % ročně z celkové hodnoty portfolia + poplatky za pasivní správu ETF fondů.

Jedná se o investiční alternativu, která může oslovit celou řadu začínajících investorů a lidí, kteří se nechtějí o své investice aktivně starat.

Chcete se dozvědět o investiční platformě Indigo více informací? Zajímá vás, jak investování prostřednictvím platformy Indigo funguje, jaká je minimální výše investice, jak je na tom Indigo vs. Portu a zda je pro vás Indigo vhodné? Čtěte dále, protože vám vše podstatné zodpoví tato Indigo recenze.

TIP

Všechny nejznámější investiční platformy testujeme v našem seriálu, kde do nich posíláme své vlastní peníze a srovnáváme jejich výkonnost. Která je nejlepší a proč se přesvědčte sami.

Obsah recenze Indigo

Seznámení s Indigem

Indigo funguje pod záštitou licencovaného obchodníka s cennými papíry Patria Finance. Patria Finance je společnost založená už v roce 1994.

Chlubí se tak více než 30letou historií. Jedná se o jednoho z mála obchodníků s cennými papíry, který má sídlo v České republice.

Kdokoliv by tak uvažoval o využití služby Indigo, nemusí mít obavy z nějakého podvodu nebo nekalých praktik.

Patria Finance je český broker s nejdelší tradicí na trhu a od roku 2015 je také součástí skupiny ČSOB.

Těžko byste mohli hledat vyšší garanci férového jednání. Budete-li více brouzdat internetem, s negativním hodnocením platformy (z hlediska pověsti) se pravděpodobně nesetkáte.

Indigo je, podobně jako Portu nebo Fondee, investiční platformou, která umožňuje snadno a pravidelně investovat drobné částky do burzovně obchodovatelných fondů (ETF).

Projdete jednoduchým registračním procesem, který vám zabere asi 10 minut, následně vyplníte krátký investiční dotazník a Indigo vám sestaví portfolio ETF fondů, do kterého můžete okamžitě začít investovat.

Zákazníci mohou své portfolio spravovat a kontrolovat na webových stránkách společnosti nebo v mobilní aplikaci, která je dostupná na Android i iOS.

Přestože samotné Indigo funguje teprve od konce roku 2019, už svou službou oslovilo více než 10 tisíc klientů.

Recenze brokera Patria Finance

Favorit redakce

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Výhody
 • Široká nabídka investičních produktů včetně akcií, ETF, dluhopisy, komoditní ETC a dalších
 • Kompletní zákaznická podpora v češtině usnadňuje komunikaci a řešení problémů
Nevýhody
 • Poplatky za obchodování zahraničních akcií jsou velmi vysoké
 • Webová platforma je zastaralá a méně uživatelsky přívětivá než konkurenční platformy.

Platforma Indigo – Webové prostředí a mobilní aplikace

Webové prostředí má moderní a minimalistický vzhled. Na hlavní stránce platformy najdete přehled o novinkách, vkladech atp.

Zdroj: indigo.patria.cz
Přehled ve webové platformě Indigo
Přehled ve webové platformě Indigo

Z této úvodní obrazovky můžete přejít do několika dalších sekcí. V záložce “Investovat” můžete nastavit vklad peněžních prostředků. V obrazovce “Portfolio” uvidíte výnos či ztrátu a procentuální rozdělení vašeho portfolia do jednotlivých typů aktiv (akcie, komodity, dluhopisy a peněžní prostředky).

Záložka “Cíl” je běžná kalkulačka, ve které si můžete nastavit určité parametry a systém vám dopočítá předpoklad vývoje portfolia.

Další políčka už ukazují pouze historii účtu, výběr prostředků a okno týkající se bonusu, o kterém si povíme později.

Mobilní aplikace je navržena ve stejném stylu – čistota prostředí, příjemné uspořádání a přehlednost.

Najdete zde úplně stejné možnosti nastavení a kontroly jako ve webové platformě na počítači. Celou dobu tak můžete mít portfolio v kapse kalhot a kontrolovat ho odkudkoliv na světě. Pasivnější a nezávislejší už to snad být ani nemůže.

To je rozdíl oproti některým konkurentům, jejichž appky jsou oproti webové platformě o nějaké funkce ochuzené.

Do čeho Indigo investuje

Všechna portfolia v Indigu se skládají zejména z burzovně obchodovaných fondů (ETF) vydaných předními světovými společnostmi jako BlackRock a Lyxor.

Portfolia v Indigu jsou zastoupeny akciovými, dluhopisovými, komoditními ETF a úročenými peněžními prostředky.

Jednotlivá portfolia mají různé procentuální složení aktiv.

Zdroj: indigo.patria.cz

Porovnání jednotlivých portfolií dle odvážnosti investora

Jak můžete vidět, portfolia se postupně přelévají ke stále rizikovějším nástrojům. Postupně se prostředky přesouvají z peněz a dluhopisů do akciových titulů. Komodity zůstávají dost podobné a budou fungovat spíše jako vyrovnávací prvek při propadech.

Můžu složení portfolia ovlivnit?

Cílem Indiga je poskytnout službu s co nejpasivnější obsluhou. Z toho důvodu je omezena i možnost úpravy jednotlivých portfolií.

Pro spoustu zákazníků je to ale výhoda. Většina retailových investorů a začátečníků velice jednoduše podlehne emocím a propady trhů je mohou vystrašit. V panice by pak mohli udělat nějakou chybu, které by šlo jednoduše předejít s pomocí pasivní platformy.

Z našeho pohledu je tato vlastnost naprosto neutrální. Pro zkušenější investory bude na obtíž, ale pro ně není Indigo určené. Začátečníkům bude naopak pomáhat, pokud budou mít svá portfolia diverzifikována a nebudou podléhat impulsivním nákupům a prodejům.

Minimální investice

Indigo doslova splňuje definici, že je možné investovat už s pár korunami. Není také problém vložit na účet vyšší jednorázovou částku, podobné investiční platformy se však hodí spíše k pravidelnému investování.

Své portfolio složené z ETF však můžete budovat už od částky 100 Kč měsíčně.

Platbu přitom lze provést klasickým bankovním převodem. Pro pravidelnou investici není problém si zřídit trvalý příkaz.

Jako metodu vkladu si však můžete zvolit i platební kartu (debetní či kreditní karta), a to pro jednorázovou i pravidelnou investici – z vaší karty se může automaticky strhávat zvolená částka v předem stanovených intervalech.

Jakou návratnost investice může investor u Indiga očekávat

Velmi odvážné portfolio je na Indigu poskládáno převážně z akcií. Ty mají v průměru výnos kolem 10 % ročně. Výnos za posledních 30 let i po započtení inflaci je na amerických akciových indexech zhruba 8 %.

Teď do toho započtěte nějaké procento v dluhopisech, které mají obecně nižší návratnost investice. Po odečtení 1% poplatku tak může “Velmi odvážný” investor očekávat zhodnocení kolem 7 % ročně v dlouhodobém horizontu.

V případě konzervativního “málo odvážného” portfolia nelze počítat s vyšším zhodnocením než 3-4 % ročně. To by však mělo být vyváženo menším rizikem.

Další dvě portfolia pak mohou investorům přinést zhodnocení, které se bude pohybovat mezi těmito vymezenými hranicemi.

Poplatky v Indigu

Indigo je ve věci poplatků naprosto standardní a asi ničím nepřekvapí. Tato investiční platforma si pro sebe bere 1 % z celého investovaného majetku ročně. To je jediný poplatek, který bude muset investor službě jako takové platit.

Zdroj: indigo.patria.cz
investice Indigo poplatky
Poplatky ve službě Indigo

Na Indigu se nevyskytují žádné poplatky za vklady a výběry, za nákupy a prodeje, a dokonce ani za směnu peněz.

Nesmíme však zapomenout na poplatek, který každý investor do ETF platí fondům jako takovým. Snad všichni správci ETF si ještě účtují drobný správcovský poplatek v řádech nižších desetinách procent (např. 0,2 %), kterému se nevyhnete ani u Indiga, ani u konkurence.

Tento poplatek si vždy strhává samotný fond a investor či investiční platforma s ním nikdy nepřijde do styku.

Pojištění prostředků investora

Pojištění a správně nastavené rozdělení majetku je při investicích jedna z nejdůležitějších věcí. V situaci, kdy se služba dostane do problému, to může být rozdíl mezi nulou a majetkem vráceným na bankovní účet.

Indigo má standardní repertoár pojištění a nijak se neliší od ostatních českých investičních platforem či společností.

Oddělení prostředků brokera od prostředků investora

Základní věc, kterou by měl mít každý broker vyřešenou, je oddělení svého majetku a aktiv zákazníka. Jedná se o praktiku, která zákazníkům zaručuje, že se v případě úpadku nebude společnost využívat ke své záchraně prostředky klientů.

Pokud investujete skrze Indigo, jsou vaše prostředky uložené na účtech Patrie, kde jsou zároveň oddělené od majetku Patrie a ostatních zákazníků.

Pojištění pocházející z Garančního fondu

Garanční fond je instituce, která poskytuje pojištění každému zákazníkovi brokerské společnosti. Jedním ze zdrojů majetku jsou příspěvky od samotných brokerů, které mají povinnost do Garančního fondů přispívat.

Garanční fond nastoupí do hry v případě, kdy je pro obchodníka s cennými papíry nemožné dostát svým závazkům vůči zákazníkům. Zákazník má možnost podat žádost o vyplacení náhrady po dalších 5 let, přičemž uznaný nárok je vyplacený do 3 měsíců od podání žádosti.

Fond vyplácí 90 % dlužených prostředků, avšak pouze do výše 20 000 euro pro jednoho zákazníka.

Pojištění a ochrana peněžních prostředků

Peněžní prostředky zákazníků jsou uložené na sběrných účtech v bankovních institucích po České republice a v zemích Evropské unie. Ve smluvních podmínkách je přímo uvedeno, že zákazník nemá právo žádat náhradu těchto prostředků po Patrii v případě pádu bankovní instituce.

Každý z těchto bankovních účtů je chráněn Pojištěním vkladů, které v případě problémů nahradí 100 % prostředků do maximální výše 100 000 euro.

Jak investování u Indiga funguje

Pojďme se teď podívat na praktické fungování platformy Indigo. Všechno je v té nejjednodušší formě. Službu tak zvládne ovládat naprosto každý. Začněme nejprve procesem registrace.

Jak si založit účet

Otevření obchodního účtu u Indiga není nijak náročné. Budete potřebovat dva doklady totožnosti, email a telefon. Pokud si tyto nezbytné věci připravíte dopředu, nezabere vám registrace ani 10 minut.

 1. Nejprve kliknete na domovské stránce Indigo na tlačítko “Vytvořit účet” a potvrdíte, že jste českým nebo slovenským daňovým rezidentem starším 18 let. Na další stránce uvedete svou emailovou adresu a zvolíte si heslo.
Zdroj: indigo.patria.cz
Přihlašovací údaje.
Přihlašovací údaje
 1. Na další stránce vyplníte své jméno, příjmení a telefonní číslo. Poté vám přijde na telefon SMS kód, který je třeba zadat, abyste mohli pokračovat v registraci dále.
Zdroj: indigo.patria.cz
Vložení SMS kódu.
Vložení SMS kódu
 1. Posléze vám přijde uvítací email na uvedenou emailovou adresu, ve kterém kliknutím na odkaz potvrdíte tuto adresu, čímž je váš účet založen.
Zdroj: indigo.patria.cz
Co bude následovat po založení účtu?
Co bude následovat po založení účtu?
 1. Dalším krokem je nahrání fotografií vašich dokladů totožnosti. Občanský průkaz je třeba nahrát z obou stran. Následuje strojové čtení údajů uvedených na vaší občance – to může pár desítek sekund trvat. Následně nahrajete fotku řidičáku, či jiného dokladu s fotkou a opět vyčkáte, až budou na dokladu strojově přečtené údaje.
Zdroj: indigo.patria.cz
Nahrání fotografií občanského průkazu.
Nahrání fotografií občanského průkazu
 1. Začíná přituhovat, neboť v tento okamžik je třeba odpovědět na několik otázek týkajících se vašeho příjmu, hodnoty majetku, a povolání. Následně jste vyzváni k zaslání potvrzovací platby z vašeho bankovního účtu.
Zdroj: indigo.patria.cz
Potvrzovací platba.
Potvrzovací platba
 1. V dalším kroku podepíšete smlouvu o obhospodařování majetku – prostě si dokument přečtete a kliknete na tlačítko “Souhlasím se smlouvou”, čímž je zřízení vašeho investičního účtu zpečetěno. Stále však nejste u konce, protože zatím nemáte nastavenou žádnou investiční strategii.
Zdroj: indigo.patria.cz
Smlouva o obhospodařování majetku.
Smlouva o obhospodařování majetku
 1. Jdeme už do finále, které představuje vyplnění investičního dotazníku. Nejprve uvedete svůj investiční cíl, zvolíte částku, kterou chcete pravidelně, případně jednorázově investovat, a nastavíte si investiční horizont.
Zdroj: indigo.patria.cz
Vývěr investičního cíle.
Výběr investičního cíle
 1. Poté prozradíte Indigu prostřednictvím dvou interaktivních grafů něco málo o své toleranci rizika a svých znalostech.
Zdroj: indigo.patria.cz
Interaktivní grafy vystihující vaší toleranci vůči riziku.
Interaktivní grafy vystihující vaší toleranci vůči riziku
 1. Na základě těchto informací vám je navrženo vhodné investiční portfolio.
Zdroj: indigo.patria.cz
Návrh investičního portfolia.
Návrh investičního portfolia
 1. Nakonec už pouze zvolíte, zda chcete, aby se vám úhrada investic strhávala z karty, nebo budete své investice hradit prostřednictvím trvalého příkazu – obě platební alternativy jsou zdarma.
Zdroj: indigo.patria.cz
Platební možnosti.
Platební možnosti

Jak fungují Indigo investice

Investování na platformě Indigo je opravdu jednoduché a zvládne to každý. Jednoduše si zřídíte svůj investiční účet, vyplníte investiční dotazník, vložíte na investiční účet první peníze a o všechno ostatní se už postará Indigo. Jak je to možné?

Na základě vámi vyplněného investičního dotazníku Indigo zvolí jednu z investičních strategií (nelze mluvit o strategii na míru, protože se vybírá ze 4 základních investičních strategií) a peníze, které vložíte na svůj investiční účet, jsou posléze investované v souladu s touto investiční strategií.

Konkrétní burzovně obchodovatelné fondy do vašeho portfolia vybírá algoritmus, který volí z desítek ETF, které předvybrali analytici Patria Finance.

 • Likvidita peněz

Peníze můžete z investičního účtu kdykoliv vybrat. Neznamená to ovšem, že je uvidíte na svém běžném účtu okamžitě. Po tom, co oznámíte Indigu, že chcete své peníze z investičního účtu vybrat, je potřeba vaše investice nejprve odprodat, což obvykle trvá kolem tří dnů.

Určitě však nebudete čekat týdny, podobně jako když prodáváte listy tradičního podílového fondu. Řádově do týdne má investor peníze na svém bankovním účtu.

 • Investiční horizont

Nastavení investičního horizontu záleží zcela na vás. Jeho délka však do značné míry ovlivňuje, jaká investiční strategie vám bude nakonec vybraná – čím delší investiční horizont zvolíte, tím agresivnější portfolio vám Indigo složí.

Pro koho je platforma vhodná?

Jak jsme již řekli, v případě Indiga platí, že si musíte vystačit s navrženým investičním portfoliem, které by mělo odpovídat vašim investičním cílům a toleranci rizika.

Nemáte možnost si vybrat burzovně obchodovatelné fondy sami, podobně jako např. u mateřského brokera Patria Finance. ETF přitom mohou tvořit akcie, dluhopisy i komodity.

Jako alternativu vhodnou pro investování do komodit však Indigo brát nelze.

Indigo je z těchto důvodů vhodné pro zájemce, kteří by rádi investovali na akciovém trhu, ale hledají pasivní investiční přístup, který od nich vyžaduje minimální aktivitu.

Investování prostřednictvím platformy lze přirovnat například k nákupu podílových fondů, avšak s tím rozdílem, že investor zaplatí mnohem nižší poplatek, což se může na dlouhém investičním horizontu poměrně výrazně projevit.

Poplatek kolem 3 % ročně u podílových fondů není neobvyklý a dvouprocentní rozdíl v poplatcích může znamenat v konečné hodnotě vaší investice markantní rozdíl. To koneckonců můžete poměrně jasně vidět i na grafu níže.

Co je pasivní investování?

Pasivní investování je investiční strategie, která se zaměřuje na dlouhodobé držení široce diverzifikovaných portfolií. Tato metoda často využívá ETF (exchange traded funds), které sledují výkonnost určitého tržního indexu, jako je například S&P 500.

Namísto aktivního obchodování a snahy předčit trh se pasivní investoři snaží dosáhnout průměrných tržních výnosů.

Výhodou pasivního investování jsou nižší poplatky a méně času věnovaného správě portfolia. Komplexní informace o pasivním investování se dozvíte zde.

Indigo vs. podílový fond

Řekněme, že byste investovali prostřednictvím podílového fondu nebo investiční platformy Indigo do totožných burzovně obchodovatelných fondů 1 000 Kč měsíčně.

Toto teoretické portfolio by přinášelo zhodnocení 8 % ročně – v případě investiční platformy Indigo by tak zhodnocení vaší investice činilo zhruba 7 % zatímco investor do podílového fondu by dosáhl pouze na 5% zhodnocení.

Konečná hodnota pravidelné investice se pak za 20 let liší o 110 000 Kč.

vliv poplatků na konečnou hodnotu investice
Vliv poplatků na konečnou hodnotu investice.

Indigo rozhodně není pro investory, kteří chtějí svá portfolia aktivně spravovat a vybírat jednotlivé investiční instrumenty. Ti mnohem více ocení plnohodnotného brokera, kterým je například právě Patria Finance.

Info

Obecně tak lze říci, že se tato investiční platforma hodí především pro začátečníky na akciovém trhu, kteří by chtěli dlouhodobě a pravidelně zhodnocovat své volné finanční prostředky.

Recenze brokera Patria Finance

Favorit redakce

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Výhody
 • Široká nabídka investičních produktů včetně akcií, ETF, dluhopisy, komoditní ETC a dalších
 • Kompletní zákaznická podpora v češtině usnadňuje komunikaci a řešení problémů
Nevýhody
 • Poplatky za obchodování zahraničních akcií jsou velmi vysoké
 • Webová platforma je zastaralá a méně uživatelsky přívětivá než konkurenční platformy.

Nemůžete sami investovat efektivněji na vlastní pěst?

Pokud byste se rozhodli investovat do ETF prostřednictvím ETF brokera, který nabízí nákup burzovně obchodovatelných fondů bez poplatků, mohli byste náklady na investování ještě snížit.

Navíc budete mít možnost vybrat ETF si dle vlastního uvážení a dosáhnout tak zajímavějšího zhodnocení než přednastavená portfolia Indigo. Na druhé straně od vás bude tento investiční přístup vyžadovat mnohem vyšší aktivitu a také určitou úroveň znalostí.

TIP

Je zřejmé, že lze investovat i efektivnějším způsobem než prostřednictvím investičních platforem.

Pokud vám však jde pouze o pasivní a automatické zhodnocování volných finančních prostředků, může vás nabídka investiční platformy Indigo nebo jiných platforem oslovit.

Jednotlivá ETF můžete nakupovat i sami a vyhnout se tak úhradě 1% poplatku, který si Indigo za svou službu účtuje.

Na výběr však máte i z celé řady dalších cenných papírůakcie, dluhopisy, futures. Případně můžete investovat do fyzického zlata nebo stříbra, opomíjet byste neměli ani kryptoměny.

Fantazii se meze nekladou, výběr vašich investic by však měl vždy odpovídat vaší nátuře, a především investičním cílům.

Samozřejmostí pak je předchozí studium – zkrátka pokud zvolíte jinou cestu než investování prostřednictvím investičních platforem, pravděpodobně se nevyhnete studiu jednotlivých investičních alternativ.

Bonus 500 Kč za každého pozvaného člověka

Indigo nabízí svým zákazníkům možnost získat bonus v podobě 500 Kč. Tyto peníze je možné dostat v případě, že na platformu zákazník pozve někoho dalšího. Pozvaný člověk na druhou stranu získá 3 měsíce vedení účtu zdarma.

Zdroj: indigo.patria.cz
Bonus na platformě Indigo
Bonus na platformě Indigo

Co musím udělat pro to, abych získal bonus?

Přejděte do svého klientského účtu Indigo a najeďte na záložku “Pozvat“. Zde uvidíte dvě možnost – Pozvat emailem a kopírovat odkaz.

V obou případech jde o to, aby se váš přítel zaregistroval po kliknutí na odkaz, který mu odešlete. Je jedno, jestli pošlete email nebo okopírujete odkaz a odešlete ho jako zprávu do chatu.

Indigo vs. Portu? Co je lepší?

Obě investiční platformy nabízejí investorům automatické investování do ETF a umožňují tak začít investovat na akciovém trhu i začátečníkům. Do značné míry jsou si obě platformy velmi podobné, ale najdou se i rozdíly.

Základní funkce

Obě platformy nabízejí možnost automatického rebalancování portfolia, ke kterému dochází na základě několika kritérií zhruba čtyřikrát ročně.

Portu pak na rozdíl od Indiga nabízí v rámci svého poplatku i zajištění měnového rizika. Obě platformy pak mají svou vlastní mobilní aplikaci.

Investice a minimální vklad

Jedna z výhod Indiga oproti konkurenční investiční platformě spočívá v tom, že nabízí možnost úhrady investic i prostřednictvím platební karty.

Také umožňuje začít investovat i opravdovým začátečníkům, kteří si chtějí vyzkoušet investování s “pár korunami”, protože minimální investice je stanovená na 100 Kč. Na Portu naopak můžete investovat od 500 Kč.

Navíc indigo nabízí úročení peněžních prostředků sazbou 4,25 % (ta se ale může v průběhu času měnit).

Množství aktiv

Přes Indigo je v rámci úplného zjednodušení platformy možné investovat pouze do několika předem navržených portfolií s fixním složením.

Aktivnější a specifičtější investice mohou zájemci provádět přes mateřského brokera Patria Finance, který nabízí přístup na širokou škálu světových trhů.

Portu naopak nabízí ve své platformě prostor i aktivnějším investorům, kteří si mohou sestavit portfolio z více fondů nebo akciových titulů dle svého vlastního uvážení.

Poplatky na platformách

Co se týče poplatků, z dlouhodobého hlediska vítězí Portu. Indigo si účtuje jednotný a jediný poplatek ve výši 1 % ročně z celkové hodnoty investičního portfolia.

Stejnou strategii razilo až do nedávné doby i Portu. Nyní však mohou dlouhodobí investoři získat dodatečnou slevu na poplatku – musí se zavázat, že své investice v nejbližších letech nebudou prodávat.

Pak lze snížit poplatek za správu investic až na 0,6 % v případě automatické investiční strategie. Poplatky za vlastní investiční strategii začínají na 0,53 %.

Na obou platformách musí zákazník zaplatit poplatek samotným ETF fondům, nicméně s ním nemá Portu a Indigo nic společného.

Co je lepší?

Máte-li k dispozici na investování volných alespoň 500 Kč měsíčně, pak by v našem srovnání vyhrálo Portu. Investoři, kteří však mají k dispozici ještě nižší investiční kapitál, mohou využít alternativu v podobě Indiga.

Pokud chcete vsadit na jistotu, získat možnost rozšiřovat své investiční portfolio a vše mít pod jednou střechou, tak je Indigo favorit.

Jedná se přeci jen o službu Patria Finance, která nabízí široku škálu investičních produktů a uspokojí tak i toho nejnáročnějšího investora. Navíc je vlastněna ČSOB, tudíž se nejedná o žádný moderní startup s nejistou budoucností.

Obě investiční platformy jsou výrazně výhodnější oproti klasickým podílovým fondům, a přitom nabízejí investování do totožných aktiv.

Indigo recenze: Slovo závěrem

Investiční platformy obecně a stejně tak i Indigo jsou vhodné pro začátečníky, kteří hledají levnější alternativu k podílovým fondům.

Poplatek za tuto komplexní službu je výrazně nižší než u zmiňované tradičnější formy investování. Navíc i v tomto případě platí, že si s výběrem investic nemusíte lámat hlavu a můžete ho nechat na profesionálech.

Indigo má vzhledem ke svému bankovnímu zázemí a dlouhé historii Patrie pokrytá všechna rizika a ochrana klienta a jeho majetku je pro ně důležitá a neprůstřelná.

Mají rovněž zázemí call-centra, díky němuž klienti řádně vyřeší jakýkoliv problém.

Jako další výhodu je určitě možné zmínit dohled jednoho z nejlepších analytických týmů v zemi, který sleduje a vyhodnocuje chování Indiga a jeho klientů.

Nejedná se jen o “nějakou appku”, za kterou stojí zahraniční vlastník s pochybnou vlastnickou strukturou.

Indigo pak také může být přirozeným cílem investorů Patria Finance, kteří chtějí část svých finančních prostředků investovat pasivně a automaticky low-cost způsobem. V každém případě – Indigo si své fanoušky z řad zkušených i nových investorů určitě najde.

Často kladené otázky (FAQ)

Často se nás lidé ptají na spoustu otázek ohledně platformy Indigo. Z toho důvodu jsme pro vás vytvořili tento seznam otázek, které vám v rychlosti odpoví na základní věci.

Je Indigo akciový broker?

Indigo je investiční platforma zaměřená na pasivní správu investic. Pro zákazníka nakupuje instrumenty automaticky. Klientovi tak stačí vložit prostředky a už se nemusí o nic starat.

Do čeho Indigo investuje?

Indigo investuje do čtyř typů aktiv – akcie, komodity, dluhopisy a peněžní prostředky. K tomu využívá pasivně spravované fondy ETF, které se vyznačují především malými poplatky.

Lze si vybrat, do čeho budu investovat?

Složení vašeho investičního portfolia je určeno podle vašich odpovědí v investičním dotazníku. Portfolia jsou složená podle rizikovosti. Po vyplnění investiční dotazníku získáte nějaký typ rizikového profilu a podle toho bude služba vaše prostředky investovat.

Odpovědi lze v platformě kdykoliv upravit a tak změnit i složení portfolia. Investor ale nemůže ovlivňovat složení přímo.

Jaký je minimální vklad?

V Indigu můžete investovat už od 100 Kč. K tomu můžete využít buď pravidelné investice nebo jednorázové vklady pomocí bankovních příkazů a platebních karet.

Jaké jsou na Indigo poplatky?

Indigo samotné si bere 1 % z celkového investovaného majetku. Druhým poplatkem je pak cena, kterou si účtují samotné ETF fondy. Ty si berou svou provizi automaticky a Indigo ani zákazník s nimi nepřicházejí vůbec do styku. Tyto poplatky jsou ve velikosti kolem 0,2 % ročně.

Je pro mě Indigo vhodné?

Investiční platforma Indigo je vhodná pro začátečníky a investory, kteří se nechtějí o své portfolio starat. Indigo je v zásadě naprosto pasivní a jestliže si nastavíte automatické příkazy, nemusíte dělat doslova nic. Pokud se vám toto líbí, mohlo by pro vás Indigo představovat dobrý způsob, jak své prostředky investovat.

Jsou mé prostředky v platformě uzamčené?

Ne, nejsou. Z Indiga můžete své prostředky kdykoliv vybrat. Při prodeji portfolia je nutné počkat pár dní na vyrovnání obchodu. Jakmile k tomu dojde, můžete si odeslat všechny prostředky na váš bankovní účet.

Další zdroje informací:

 • Indigo (Proč investovat s Indigo)
 • Indigo (Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy)
 • Indigo (Kdo stojí za projektem)
 • Indigo (Poplatky za investování)

Více informací o Indigo (Patria Finance)

Jméno firmyIndigo (Patria Finance)
Základní informace o platformě
Vznik platformy 2019
Počet klientů10 000+
Aktiv pod správouSpolečnost nezveřejňuje
Webová stránkahttps://indigo.patria.cz/
V češtině
Dohled ČNB
Kdo za společností stojíPatria Finance, a.s.
Sídlo společnostiVýmolova 353/3, 150 27 Praha 5
Důležité informace pro investora
Možnosti investování ETF
Historické výnosy 2,5 % - 8 % ročně
Měna účtuCZK
Minimální vklad100 Kč
Minimální investice100 Kč
Pojištění vkladů
Nabídka platformy
ETF
Jednotlivé akcie
České akcie
Dětský účet
DIP (dlouhodobý investiční produkt)
Kryptoměny
Firemní účet
Možnosti investování
Portfolia na míru
Vlastní portfolia
Možnost trvalého příkazu
Měnové zajištění
Automatické rebalancování portfolia
Vícefaktorová autentizace
W-8BEN
Poplatky platformy
Poplatek investora 1 % ročně
Otevření a vedení účtu Zdarma
Vstupní poplatekNení
Výstupní poplatekNení
Směna měnZdarma
Úschova cenných papírůZdarma
Výkonnostní poplatekNení
Vklad bankovním převodemZdarma
Vklad platební kartouZdarma
Výběr bankovním převodemZdarma
Výběr platební kartouNelze využít
Další poplatkyZaslání mimořádného výpisu poštou a převedení Majetku v rámci dědictví.
Metody vkladu a výběru peněz
Metody vkladuBankovní převod, platební karta
Metody výběruBankovní převod
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyEmail, Telefon, Kontaktní formulář na webu
Email[email protected]
Telefonní číslo+420 221 424 340
Ohodnoťte společnost Indigo (Patria Finance)
2
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (5 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Lukas Vanek

Dobrý den,jak je to s bezpečností u těchto platforem Indigo vs Portu? Riziko selhání,krachu apod…Diky

Redakce Finex

Dobrý den, Lukáši. Riziko selhání nebo krachu není možné takto od stolu bez bližších informací jednoduše vyčíslit a je tedy těžké na vaši otázku odpovědět. Nicméně vzhledem k tomu, jaké společnosti za oběma platformami stojí, tak z našeho subjektivního pohledu je riziko krachu, který by přinesl trvalou ztrátu peněz jejich uživatelů, naprosto minimální. Jak Patria (Indigo), tak i Wood and Company (Portu) jsou největší a nejdéle působící obchodníci na českém trhu. Úplné zhodnocení situace a rozhodnutí, zda těmto firmám věříte a chcete je k investování využít, je však na vás. Nabízí se ale také možnost diverzifikace a rozdělení investice na více částí mezi více platforem. :-)

František

Dost mě překvapilo, že prodej a výplata není instantní. Čekat 5 dní na prodej indexů za cenu budoucí mi přijde skoro na hranici etiky.

Luděk

Měl jsem investici v obou jak v Indigo tak v Portu a v obou stejnou částku. Výnos v Indigo byl v řádech korun za to v Portu v řádech sto korun .
Takže jasným vítězem je Portu. Indigo i přes opakované upozornění že konkurence mnohem lépe zhodnocuje investici nic neudělala. Účet na Indigu jsem tedy zrušil.

Redakce Finex

Dobrý den, Luďku. Kromě toho, kolik peněz do těchto platforem vložíte, jsou také důležité parametry, které pro svou investici při jejím otevírání zvolíte. I ty zásadně ovlivňují zhodnocení, kterého dosáhnete. Mimochodem, ne vždy je nižší zhodnocení zrovna špatné – Indgio mohlo Vaši investici mít mnohem lépe ošetřenou co se týče rizika, takže v případě velkého poklesu trhu by Vaše investice na Indigo neutrpěla takové ztráty, jako třeba u Portu. Není tedy možné dělat závěry po pár dnech/týdnech používání. Spíše jsou to roky. Na to se zaměřujeme v našem seriálu: Testujeme investiční platformy.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.