Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční platformy » Indigo (Patria Finance)

Investiční platforma Indigo – Recenze, zkušenosti a názory

Základní informace o Indigo (Patria Finance)

Sídlo společnosti

Výmolova 353/3, 150 27 Praha 5

Minimální vklad

100 Kč

Poplatek investora

Ročně 1 % z hodnoty portfolia

Indigo je investiční platforma, která zpřístupňuje drobným investorům velmi jednoduchou formou nákup ETF, prostřednictvím svého webového rozhraní nebo mobilní aplikace. Za svou službu si účtuje poplatek 1 % ročně z celkové hodnoty portfolia. Jedná se o investiční alternativu, která může oslovit celou řadu začínajících investorů.

Chcete se dozvědět o investiční platformě Indigo více informací? Zajímá vás, jak investování prostřednictvím platformy Indigo funguje, jaká je minimální výše investice a zda je pro vás Indigo vhodné? Čtěte dále a dozvíte se vše podstatné.

Obsah recenze

1.Seznámení s Indigem2.Kdo stojí za Indigem?3.Pro koho je platforma vhodná?4.Jak investování prostřednictvím platformy Indigo funguje?A) Likvidita penězB) Investiční horizont5.Jaká je minimální výše investice a jakým způsobem lze investovat?6.Jakou může investor očekávat na Indigo návratnost?7.Nemůžete sami investovat efektivněji na vlastní pěst?8.Jak začít investovat přes Indigo? Stručný návod krok za krokem9.Portu vs. Indigo – co je lepší?10.Do čeho lze investovat, pokud chcete investovat sami? 11.Závěr: Vyplatí se Indigo?12.Diskuze o investiční platformě Indigo

Seznámení s Indigem

Indigo je podobně jako Portu nebo Fondee investiční platformou, která umožňuje snadno pravidelně investovat drobné částky do burzovně obchodovatelných fondů (ETF). Projdete jednoduchým registračním procesem, který vám zabere asi 10 minut, následně vyplníte krátký investiční dotazník a Indigo vám sestaví portfolio burzovně obchodovatelných fondů, do kterého můžete okamžitě začít investovat.

V případě Indiga platí podobně jako u Fondee, že si musíte vystačit s navrženým investičním portfoliem, které by mělo odpovídat vašim investičním cílům a toleranci rizika.

Nemáte možnost si vybrat burzovně obchodovatelné fondy (strategie) sami, podobně jako na konkurenční investiční platformě Portu.

Kdo stojí za Indigem?

Indigo funguje pod záštitou licencovaného obchodníka s cennými papíry Patria Finance. Patria Finance je společnost založená už v roce 1994, chlubí se tak více než 25letou historií. Jedná se o jednoho z mála obchodníků s cennými papíry, který má sídlo v České republice.

Kdokoliv by tak uvažoval o využití služby Indigo, nemusí mít obavy z nějakého podvodu nebo nekalých praktik, Patria Finance je český broker s nejdelší tradicí na trhu a od roku 2015 je také součástí skupiny ČSOB. Těžko byste mohli hledat vyšší garanci férového jednání. Budete-li více brouzdat internetem, s negativním hodnocením platformy (z hlediska pověsti) se pravděpodobně nesetkáte.

Přestože samotné Indigo funguje pouze od konce roku 2019, už svou službou oslovilo přes 5 000 klientů, kterým v průměru spravuje 35 000 Kč.

Jaké investice lze prostřednictvím Indiga realizovat a pro koho je platforma vhodná?

Na investiční platformě Indigo můžete nakupovat pouze burzovně obchodovatelné fondy, a to prostřednictvím automaticky sestaveného portfolia – investor tedy nemá možnost zvolit si své investice sám. ETF přitom mohou tvořit akcie, dluhopisy i komodity. Jako alternativu vhodnou pro investování do komodit však Indigo brát nelze.

Společnost nabízí celkem 4 přednastavená portfolia a maximální podíl komoditních ETF v tomto mixu tvoří pouze 10 %.

Indigo tak je vhodné pro zájemce, kteří by rádi investovali na akciovém trhu, ale hledají pasivní investiční přístup, který od nich vyžaduje minimální aktivitu. Investování prostřednictvím platformy tak lze přirovnat například k nákupu podílových fondů, s tím rozdílem, že investor zaplatí mnohem nižší poplatek, což se může na dlouhém investičním horizontu poměrně výrazně projevit. Poplatek kolem 3 % ročně u podílových fondů není neobvyklý a dvouprocentní rozdíl v poplatcích může znamenat v konečné hodnotě vaší investice markantní rozdíl. To koneckonců můžete poměrně jasně vidět i na grafu níže.

Řekněme, že byste investovali prostřednictvím podílového fondu nebo investiční platformy Indigo do totožných burzovně obchodovatelných fondů 1 000 Kč měsíčně. Toto teoretické portfolio by přinášelo zhodnocení 8 % ročně – v případě investiční platformy Indigo by tak zhodnocení vaší investice činilo 7 % zatímco investor do podílového fondu by dosáhl pouze na 5% zhodnocení. Konečná hodnota pravidelné investice se pak za 20 let liší o 110 000 Kč.

vliv poplatků na konečnou hodnotu investice
Vliv poplatků na konečnou hodnotu investice.

Kdo však chce při výběru svých investic vyvíjet nějakou iniciativu – například vlastní výběr ETF (různé strategie), ten bohužel u Indiga neuspěje.

Obecně tak lze říci, že se tato investiční platforma hodí především pro začátečníky na akciovém trhu, kteří by chtěli dlouhodobě a pravidelně zhodnocovat své volné finanční prostředky.

Jak investování prostřednictvím platformy Indigo funguje?

Investování na platformě Indigo je opravdu jednoduché a zvládne to téměř kdokoliv. Jednoduše si zřídíte svůj investiční účet, vyplníte investiční dotazník, vložíte na investiční účet první peníze a o všechno ostatní se už postará Indigo. Jak je to možné?

Na základě vámi vyplněného investičního dotazníku Indigo zvolí jednu z investičních strategií (nelze mluvit o strategii na míru, protože se vybírá ze 4 základních investičních strategií) a peníze, které vložíte na svůj investiční účet, jsou posléze investované v souladu s touto investiční strategií. Konkrétní burzovně obchodovatelné fondy do vašeho portfolia vybírá algoritmus, který volí z desítek ETF, které předvybrali analytici Patria Finance. Samotný výběr konkrétního ETF však probíhá plně automaticky, aniž by do výběru zasahoval lidský faktor.

A) Likvidita peněz

Peníze můžete z investičního účtu kdykoliv vybrat, neznamená to ovšem, že je uvidíte na svém běžném účtu okamžitě. Potom, co oznámíte Indigu, že chcete své peníze z investičního účtu vybrat, musí se nejprve vaše investice odprodat, což obvykle pár dní trvat bude. Určitě však nebudete čekat řádově týdny, podobně jako když prodáváte listy tradičního podílového fondu.

B) Investiční horizont

Nastavení investičního horizontu záleží zcela na vás. Jeho délka však do značné míry ovlivňuje, jaká investiční strategie vám bude nakonec vybraná – čím delší investiční horizont zvolíte, tím agresivnější portfolio vám Indigo složí.

Jaká je minimální výše investice a jakým způsobem lze investovat?

Indigo doslova splňuje definici, že je možné investovat už s pár korunami. Není také problém vložit na účet vyšší jednorázovou částku, podobné investiční platformy se však hodí spíše k pravidelnému investování.

Své portfolio složené z ETF však můžete budovat už od částky 100 Kč měsíčně.

Platbu přitom lze provést klasickým bankovním převodem, pro pravidelnou investici není problém si zřídit trvalý příkaz. Jako platební metodu si však můžete zvolit i platbu kartou, a to pro jednorázovou i pravidelnou investici – z vaší karty se může automaticky strhávat zvolená částka v předem stanovených intervalech.

Indigo na svých stránkách neseznamuje investory s potenciální mírou návratnosti jednotlivých investičních portfolií, a tak můžeme pouze odhadovat, jakého zhodnocení může investor dosáhnout. Investorům jsou nabízena 4 portfolia v závislosti na jejich rizikovém profilu, jejichž složení můžete vidět v tabulce níže:

Složení jednotlivých investičních portfolií Indigo.
Složení jednotlivých investičních portfolií Indigo. Zdroj: indigo.patria.cz

Vzhledem k dlouhodobému růstu akciového trhu, který se může pohybovat kolem 10 % ročně, je možné v případě velmi odvážného portfolia počítat se zhodnocením kolem 7–8 % ročně (po odečtení 1% poplatku za zprávu). V případě konzervativního – málo odvážného portfolia – nelze počítat s vyšším zhodnocením než 3-4 % ročně. Další dvě portfolia pak mohou investorům přinést zhodnocení, které se bude pohybovat mezi těmito vymezenými hranicemi.

Nemůžete sami investovat efektivněji na vlastní pěst?

Pokud byste se rozhodli investovat do ETF prostřednictvím ETF brokera, který nabízí nákup burzovně obchodovatelných fondů bez poplatků, mohli byste náklady na investování ještě snížit. Navíc budete mít možnost si vybrat ETF dle vlastního výběru a dosáhnout tak zajímavějšího zhodnocení než přednastavená portfolia Indigo. Na druhé straně od vás bude tento investiční přístup vyžadovat mnohem vyšší aktivitu a také určitou úroveň znalostí.

Je zřejmé, že lze investovat i efektivnějším způsobem než prostřednictvím investičních platforem, pokud vám však jde pouze o pasivní a automatické zhodnocování volných finančních prostředků, může vás nabídka investiční platformy Indigo nebo jiných platforem oslovit.

Jak začít investovat přes Indigo? Stručný návod krok za krokem

Otevření obchodního účtu u Indiga není nijak náročné. Budete potřebovat dva doklady totožnosti, email a telefon. Pokud si tyto nezbytné věci připravíte dopředu, nezabere vám registrace ani 10 minut.

 1. Nejprve kliknete na domovské stránce Indigo na tlačítko vytvořit účet a potvrdíte, že jste českým daňovým rezidentem starším 18 let. Na další stránce uvedete svou emailovou adresu a zvolíte si heslo.
Přihlašovací údaje.
Přihlašovací údaje. Zdroj: indigo.patria.cz
 1. Na další stránce vyplníte své jméno, příjmení a telefonní číslo. Poté vám přijde na telefon SMS kód, který je třeba zadat, abyste mohli pokračovat v registraci dále.
Vložení SMS kódu.
Vložení SMS kódu. Zdroj: indigo.patria.cz
 1. Posléze vám přijde uvítací email na uvedenou emailovou adresu, ve kterém kliknutím na odkaz potvrdíte tuto adresu, čímž je váš účet založen.
Co bude následovat po založení účtu?
Co bude následovat po založení účtu? Zdroj: indigo.patria.cz
 1. Dalším krokem je nahrání fotografií vašich dokladů totožnosti. Občanský průkaz je třeba nahrát z obou stran. Následuje strojové čtení údajů uvedených na vaší občance – může pár desítek sekund trvat. Následně nahrajete fotku řidičáku, či jiného dokladu s fotkou a opět vyčkáte, až budou na dokladu strojově přečtené údaje.
Nahrání fotografií občanského průkazu.
Nahrání fotografií občanského průkazu. Zdroj: indigo.patria.cz
 1. Začíná přituhovat, neboť v tento okamžik je třeba odpovědět na několik otázek týkajících se vašeho příjmu, hodnoty majetku, a povolání. Odpovíte také na dotaz, zda nejste politicky exponovaná osoba, a následně jste vyzváni k zaslání potvrzovací platby z vašeho bankovního účtu (platbu můžete uhradit i prostřednictvím QR kódu).
Potvrzovací platba.
Potvrzovací platba. Zdroj: indigo.patria.cz
 1. V dalším kroku podepíšete smlouvu o obhospodařování majetku – prostě si dokument přečtete a kliknete na tlačítko "souhlasím se smlouvou", čímž je zřízení vašeho investičního účtu zpečetěno. Stále však nejste u konce, protože zatím nemáte nastavenou žádnou investiční strategii.
Smlouva o obhospodařování majetku.
Smlouva o obhospodařování majetku. Zdroj: indigo.patria.cz
 1. Jdeme však už do finále, které představuje vyplnění investičního dotazníku. Nejprve uvedete svůj investiční cíl, zvolíte částku, kterou chcete pravidelně, případně jednorázově investovat, a nastavíte si investiční horizont.
Vývěr investičního cíle.
Vývěr investičního cíle. Zdroj: indigo.patria.cz
 1. Poté prozradíte Indigu prostřednictvím dvou interaktivních grafů něco málo o své toleranci rizika a svých znalostech.
Interaktivní grafy vystihující vaší toleranci vůči riziku.
Interaktivní grafy vystihující vaší toleranci vůči riziku. Zdroj: indigo.patria.cz
 1. Na základě těchto informací vám je navrženo vhodné investiční portfolio.
Návrh investičního portfolia.
Návrh investičního portfolia. Zdroj: indigo.patria.cz
 1. Nakonec už pouze zvolíte, zda chcete, aby se vám úhrada investic, či pravidelné platby strhávali z platební karty, nebo budete své investice hradit prostřednictvím trvalého příkazu – obě platební alternativy jsou zdarma.
Platební možnosti.
Platební možnosti. Zdroj: indigo.patria.cz

Portu vs. Indigo – co je lepší?

Obě investiční platformy nabízejí investorům automatické investování do ETF a umožňují tak začít investovat na akciovém trhu i začátečníkům. Do značné míry jsou si obě platformy také podobné, najdou se však i rozdíly, ve kterých povětšinou vítězí Portu. Obě platformy nabízejí možnost automatické rebalance, i když na Indigu se občas děje poměrně agresivně – ETF jsou za účelem zachování investiční strategie častěji prodávána, což může vést k negativním daňovým dopadům. Portu pak na rozdíl od Indiga nabízí v rámci svého poplatku i zajištění měnového rizika.

Výhoda Indiga oproti konkurenční investiční platformě spočívá v tom, že nabízí možnost úhrady investic i prostřednictvím platební karty. Také umožňuje začít investovat i opravdovým začátečníkům, kteří si chtějí vyzkoušet investování s "pár korunami", když je minimální investice stanovená na 100 Kč. Na Portu můžete investovat od 1 000 Kč. Kromě toho se pak lze do investičního účtu přihlásit i prostřednictvím mobilní aplikace, což Portu také nenabízí.

Portu pak nabízí prostor i trochu aktivnějším investorům, kteří si mohou sestavit portfolio burzovně obchodovatelných fondů dle svého vlastního uvážení – oproti Indigu, kde lze investovat pouze do navržených portfolií.

Co se týče poplatků, z dlouhodobého hlediska rovněž vítězí Portu. Indigo si účtuje jednotný a jediný poplatek ve výši 1 % ročně z celkové hodnoty investičního portfolia. Stejnou strategii razilo až do nedávné doby i Portu. Nyní však mohou dlouhodobí investoři získat dodatečnou slevu na poplatku – pokud se zavážou, že své investice v nejbližších letech nebudou prodávat. Pak lze snížit poplatek za správu investic až na 0,6 % v případě automatické investiční strategie, poplatky za vlastní investiční strategii začínají na 0,53 %.

Portu se navíc chlubí také širší nabídkou aktiv. Jeho prostřednictvím lze investovat i do nemovitostních ETF, případně volit tematické investiční strategie jako jsou zelená energie (ESG), kybernetická bezpečnost, gaming apod. Tyto možnosti zatím Indigo postrádá.

Máte-li k dispozici na investování volných alespoň 1 000 Kč měsíčně, pak vítězí v tomto srovnání Portu. Investoři, kteří však mají k dispozici ještě nižší investiční kapitál, mohou využít alternativu v podobě Indiga. Obě investiční platformy jsou výrazně výhodnější oproti klasickým podílovým fondům, a přitom nabízejí investování do totožných aktiv.

Přečtěte si recenzi Portu

Pokud nechcete investovat přes Indigo nebo jiné investiční platformy, můžete investovat sami. Do čeho lze investovat?

Pokud vás myšlenka pasivního automatického investování prostřednictvím investiční platformy Indigo neoslovila, samozřejmě můžete volit i aktivnější investiční přístup.

Jednotlivá ETF můžete nakupovat i sami a vyhnout se tak úhradě 1% poplatku, který si Indigo za svou službu účtuje. Na výběr však máte i z celé řady dalších cenných papírůakcie, dluhopisy, futures. Případně můžete investovat do fyzického zlata nebo stříbra, opomíjet byste neměli ani kryptoměny.

Fantazii se meze nekladou, výběr vašich investic by však měl vždy odpovídat vaší nátuře, a především investičním cílům.

Samozřejmostí pak je předchozí studium – zkrátka pokud zvolíte jinou cestu než investování prostřednictvím investičních platforem, pravděpodobně se nevyhnete studiu jednotlivých investičních alternativ.

Závěr: Vyplatí se Indigo?

Investiční platformy obecně a stejně tak i Indigo jsou vhodné pro začátečníky, kteří hledají levnější alternativu k podílovým fondům. Poplatek za tuto komplexní službu je výrazně nižší než u zmiňované tradičnější formy investování. Navíc i v tomto případě platí, že si s výběrem investic nemusíte lámat hlavu a můžete ho nechat na profesionálech.

Indigo pak také může být přirozeným cílem investorů Patria Finance, kteří chtějí část svých finančních prostředků investovat pasivně a automaticky – low-cost způsobem. V rámci investičních platforem však nabízí o něco lepší služby Portu, u kterého můžete dosáhnout na ještě nižší poplatek. V každém případě, Indigo si své fanoušky z řad investorů určitě najde.

Jednoduchost použití 100%
Poplatky 85%
Dostupné platební metody 95%
Dostupné možnosti 85%
Registrace a verifikace 95%
Důvěryhodnost značky 99%
93 %
2. místo
Investiční platforma, která neurazí, ale ani nenadchne
Indigo přináší na náš trh na západě osvědčený investiční přístup, který může vyhovovat řadě drobných investorů. Oslovit může zejména investory, kterým nezbývá měsíčně na investování ani 1 000 Kč. Nabízí přehlednou investiční platformu, jednoduchý proces registrace a velmi snadné možnosti vkladu peněz. Pokud se však zaměříte čistě na poměr cena/výkon, naleznete na českém trhu i zajímavější alternativu.
 • Investovat s Indigem dokáže opravdu každý
 • Možnost investovat už od 100 Kč měsíčně
 • Vklady na investiční účet lze provádět i kartou
 • Zázemí renomované investiční společnosti
 • Mobilní aplikace
 • Nulová možnost vytvoření vlastního portfolia ETF
 • Nižší zhodnocení v jednotkách % ročně

Více informací o Indigo (Patria Finance)

Jméno firmyIndigo (Patria Finance)
Webová stránkahttps://indigo.patria.cz/
V češtině?
Dohled ČNB
Sídlo společnostiVýmolova 353/3, 150 27 Praha 5
Minimální vklad100 Kč
Minimální obchod100 Kč
Telefon420221424340
Email[email protected]
Počet aktiv1
Metody vkladuPlatební karta, bankovní převod
Měna účtu
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Poplatek investoraRočně 1 % z hodnoty portfolia

Ohodnoťte společnost Indigo (Patria Finance)


Diskuze k článku 5
Lukas Vanek

Dobrý den,jak je to s bezpečností u těchto platforem Indigo vs Portu? Riziko selhání,krachu apod…Diky

Portál Finex.cz
Odpověď na Lukas Vanek

Dobrý den, Lukáši. Riziko selhání nebo krachu není možné takto od stolu bez bližších informací jednoduše vyčíslit a je tedy těžké na vaši otázku odpovědět. Nicméně vzhledem k tomu, jaké společnosti za oběma platformami stojí, tak z našeho subjektivního pohledu je riziko krachu, který by přinesl trvalou ztrátu peněz jejich uživatelů, naprosto minimální. Jak Patria (Indigo), tak i Wood and Company (Portu) jsou největší a nejdéle působící obchodníci na českém trhu. Úplné zhodnocení situace a rozhodnutí, zda těmto firmám věříte a chcete je k investování využít, je však na vás. Nabízí se ale také možnost diverzifikace a rozdělení investice na více částí mezi více platforem. :-)

František

Dost mě překvapilo, že prodej a výplata není instantní. Čekat 5 dní na prodej indexů za cenu budoucí mi přijde skoro na hranici etiky.

Luděk

Měl jsem investici v obou jak v Indigo tak v Portu a v obou stejnou částku. Výnos v Indigo byl v řádech korun za to v Portu v řádech sto korun .
Takže jasným vítězem je Portu. Indigo i přes opakované upozornění že konkurence mnohem lépe zhodnocuje investici nic neudělala. Účet na Indigu jsem tedy zrušil.

Portál Finex.cz
Odpověď na Luděk

Dobrý den, Luďku. Kromě toho, kolik peněz do těchto platforem vložíte, jsou také důležité parametry, které pro svou investici při jejím otevírání zvolíte. I ty zásadně ovlivňují zhodnocení, kterého dosáhnete. Mimochodem, ne vždy je nižší zhodnocení zrovna špatné – Indgio mohlo Vaši investici mít mnohem lépe ošetřenou co se týče rizika, takže v případě velkého poklesu trhu by Vaše investice na Indigo neutrpěla takové ztráty, jako třeba u Portu. Není tedy možné dělat závěry po pár dnech/týdnech používání. Spíše jsou to roky. Na to se zaměřujeme v našem seriálu: Testujeme investiční platformy.

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo