
Investiční platforma Indigo – Recenze, zkušenosti a názory
Základní informace o Indigo (Patria Finance)
✅ Sídlo společnosti | Výmolova 353/3, 150 27 Praha 5 |
---|---|
✅ Minimální vklad | 100 Kč |
✅ Poplatek investora | Ročně 1 % z hodnoty portfolia |
Indigo je investiční platforma, která drobným investorům umožňuje zhodnocovat vložené prostředky velmi jednoduchou formou, a to pomocí nákupu ETF fondů, ze kterých indigo poskládá portfolio na míru investičním cílům klienta. Zákazníci k tomu mohou využít webové rozhraní nebo mobilní aplikaci. Indigo si za svou službu účtuje poplatek 1 % ročně z celkové hodnoty portfolia + poplatky za pasivní správu ETF fondů.
Jedná se o investiční alternativu, která může oslovit celou řadu začínajících investorů a lidí, kteří se nechtějí o své investice aktivně starat.
Chcete se dozvědět o investiční platformě Indigo více informací? Zajímá vás, jak investování prostřednictvím platformy Indigo funguje, jaká je minimální výše investice a zda je pro vás Indigo vhodné? Čtěte dále a dozvíte se vše podstatné.
Obsah recenze Indigo
Seznámení s Indigem
Indigo funguje pod záštitou licencovaného obchodníka s cennými papíry Patria Finance. Patria Finance je společnost založená už v roce 1994. Chlubí se tak více než 25letou historií. Jedná se o jednoho z mála obchodníků s cennými papíry, který má sídlo v České republice.
Kdokoliv by tak uvažoval o využití služby Indigo, nemusí mít obavy z nějakého podvodu nebo nekalých praktik. Patria Finance je český broker s nejdelší tradicí na trhu a od roku 2015 je také součástí skupiny ČSOB. Těžko byste mohli hledat vyšší garanci férového jednání. Budete-li více brouzdat internetem, s negativním hodnocením platformy (z hlediska pověsti) se pravděpodobně nesetkáte.
Indigo je, podobně jako Portu nebo Fondee, investiční platformou, která umožňuje snadno a pravidelně investovat drobné částky do burzovně obchodovatelných fondů (ETF). Projdete jednoduchým registračním procesem, který vám zabere asi 10 minut, následně vyplníte krátký investiční dotazník a Indigo vám sestaví portfolio ETF fondů, do kterého můžete okamžitě začít investovat.
Zákazníci mohou své portfolio spravovat a kontrolovat na webových stránkách společnosti nebo v mobilní aplikaci, která je dostupná na Android i iOS.
Přestože samotné Indigo funguje teprve od konce roku 2019, už svou službou oslovilo přes 10 000 klientů.
Přečtěte si více: Patria Finance – Recenze, zkušenosti, poplatky
Platforma Indigo – Webové prostředí a mobilní aplikace
Webové prostředí má moderní a minimalistický vzhled. Na hlavní stránce platformy najdete přehled o novinkách, vkladech atp.
Z této úvodní obrazovky můžete přejít do několika dalších sekcí. V záložce “Investovat” můžete nastavit vklad peněžních prostředků. V obrazovce “Portfolio” uvidíte výnos či ztrátu a procentuální rozdělení vašeho portfolia do jednotlivých typů aktiv (akcie, komodity, dluhopisy a peněžní prostředky). Záložka “Cíl” je běžná kalkulačka, ve které si můžete nastavit určité parametry a systém vám dopočítá předpoklad vývoje portfolia.
Další políčka už ukazují pouze historii účtu, výběr prostředků a okno týkající se bonusu, o kterém si povíme později.
Mobilní aplikace je navržena ve stejném stylu – čistota prostředí, příjemné uspořádání a přehlednost.
Najdete zde úplně stejné možnosti nastavení a kontroly jako ve webové platformě na počítači. Celou dobu tak můžete mít portfolio v kapse kalhot a kontrolovat ho odkudkoliv na světě. Pasivnější a nezávislejší už to snad být ani nemůže. To je rozdíl oproti některým konkurentům, jejichž appky jsou oproti webové platformě o nějaké funkce ochuzené.
Do čeho Indigo investuje
Platforma Indigo za vás investuje do čtyř typů aktiv – akcie, dluhopisy, komodity a peněžní prostředky. Ke všemu následně využívá ETF fondy. To jsou pasivně spravované investiční nástroje obchodované na burzovním trhu.
Jednotlivá portfolia mají různé procentuální složení aktiv.
Jak můžete vidět, portfolia se postupně přelévají ke stále rizikovějším nástrojům. Postupně se prostředky přesouvají z peněz a dluhopisů do akciových titulů. Komodity zůstávají dost podobné a budou fungovat spíše jako vyrovnávací prvek při propadech.
TIP: Chcete vědět, co to jsou ETF a proč byste do nich měli investovat? Přečtěte si tento komplexní článek.
Můžu složení portfolia ovlivnit?
Cílem Indiga je poskytnout službu s co nejpasivnější obsluhou. Z toho důvodu je omezena i možnost úpravy jednotlivých portfolií. Pro spoustu zákazníků je to ale výhoda. Většina retailových investorů a začátečníků velice jednoduše podlehne emocím a propady trhů je mohou vystrašit. V panice by pak mohli udělat nějakou chybu, které by šlo jednoduše předejít s pomocí pasivní platformy.
Z našeho pohledu je tato vlastnost naprosto neutrální. Pro zkušenější investory bude na obtíž, ale pro ně není Indigo určené. Začátečníkům bude naopak pomáhat, pokud budou mít svá portfolia diverzifikována a nebudou podléhat impulsivním nákupům a prodejům.
Minimální investice
Indigo doslova splňuje definici, že je možné investovat už s pár korunami. Není také problém vložit na účet vyšší jednorázovou částku, podobné investiční platformy se však hodí spíše k pravidelnému investování.
Své portfolio složené z ETF však můžete budovat už od částky 100 Kč měsíčně.
Platbu přitom lze provést klasickým bankovním převodem. Pro pravidelnou investici není problém si zřídit trvalý příkaz. Jako platební metodu si však můžete zvolit i platbu kartou, a to pro jednorázovou i pravidelnou investici – z vaší karty se může automaticky strhávat zvolená částka v předem stanovených intervalech.
Jakou návratnost může investor u Indiga očekávat
Vzhledem k tomu, že Indigo cílí především na jednoduchost, je jasné, že bude omezené i množství dostupných informací o investičních nástrojích. Indigo investory neseznamuje s tím, jaké výnosy mají jednotlivé typy instrumentů. Je to bohužel daň za takto koncipovanou službu. Hrubý odhad se dá udělat pouze ze složení jednotlivých portfolií.
Velmi odvážné portfolio je poskládáno převážně z akcií. Ty mají v průměru výnos kolem 10 % ročně. Výnos za posledních 30 let po inflaci je na amerických akciových indexech zhruba 8 %. Teď do toho započtěte nějaké procento v dluhopisech, které mají obecně nižší výnos. Po 1% poplatku může “Velmi odvážný” investor očekávat zhodnocení kolem 7 % ročně v dlouhodobém horizontu.
V případě konzervativního “málo odvážného” portfolia nelze počítat s vyšším zhodnocením než 3-4 % ročně. Další dvě portfolia pak mohou investorům přinést zhodnocení, které se bude pohybovat mezi těmito vymezenými hranicemi.
Poplatky v Indigu
Indigo je ve věci poplatků naprosto standardní a asi ničím nepřekvapí. Tato investiční platforma si pro sebe bere 1 % z celého investovaného majetku ročně. To je jediný poplatek, který bude muset investor službě jako takové platit.
Na Indigu se nevyskytují žádné poplatky za vklady a výběry, za nákupy a prodeje, a dokonce ani za směnu peněz.
Nesmíme však zapomenout na poplatek, který každý investor do ETF platí fondům jako takovým. Snad všichni správci ETF si ještě účtují drobný správcovský poplatek v řádech nižších desetinách procent (např. 0,2 %), kterému se nevyhnete ani u Indiga, ani u konkurence. Tento poplatek si vždy strhává samotný fond a investor či investiční platforma s ním nikdy nepřijde do styku.
Pojištění prostředků investora
Pojištění a správně nastavené rozdělení majetku je při investicích jedna z nejdůležitějších věcí. V situaci, kdy se služba dostane do problému, to může být rozdíl mezi nulou a majetkem vráceným na bankovní účet. Indigo má standardní repertoár pojištění a nijak se neliší od ostatních českých investičních společností.
Oddělení prostředků brokera od prostředků investora
Základní věc, kterou by měl mít každý broker vyřešenou, je oddělení svého majetku a aktiv zákazníka. Jedná se o praktiku, která zákazníkům zaručuje, že se v případě úpadku nebude společnost využívat ke své záchraně prostředky klientů.
Pokud investujete skrze Indigo, jsou vaše prostředky uložené na účtech Patrie, kde jsou zároveň oddělené od majetku Patrie a ostatních zákazníků.
Pojištění pocházející z Garančního fondu
Garanční fond je instituce, která poskytuje pojištění každému zákazníkovi brokerské společnosti. Jedním ze zdrojů majetku jsou příspěvky od samotných brokerů, které mají povinnost do Garančního fondů přispívat.
Garanční fond nastoupí do hry v případě, kdy je pro obchodníka s cennými papíry nemožné dostát svým závazkům vůči zákazníkům. Zákazník má možnost podat žádost o vyplacení náhrady po dalších 5 let, přičemž uznaný nárok je vyplacený do 3 měsíců od podání žádosti.
Fond vyplácí 90 % dlužených prostředků, avšak pouze do výše 20 000 euro pro jednoho zákazníka.
Pojištění a ochrana peněžních prostředků
Peněžní prostředky zákazníků jsou uložené na sběrných účtech v bankovních institucích po České republice a v zemích Evropské unie. Ve smluvních podmínkách je přímo uvedeno, že zákazník nemá právo žádat náhradu těchto prostředků po Patrii v případě pádu bankovní instituce.
Každý z těchto bankovních účtů je chráněn Pojištěním vkladů, které v případě problémů nahradí 100 % prostředků do maximální výše 100 000 euro.
Jak investování u Indiga funguje
Pojďme se teď podívat na praktické fungování platformy Indigo. Všechno je v té nejjednodušší formě. Službu tak zvládne ovládat naprosto každý. Začněme nejprve procesem registrace.
Jak si založit účet
Otevření obchodního účtu u Indiga není nijak náročné. Budete potřebovat dva doklady totožnosti, email a telefon. Pokud si tyto nezbytné věci připravíte dopředu, nezabere vám registrace ani 10 minut.
- Nejprve kliknete na domovské stránce Indigo na tlačítko “Vytvořit účet” a potvrdíte, že jste českým daňovým rezidentem starším 18 let. Na další stránce uvedete svou emailovou adresu a zvolíte si heslo.
- Na další stránce vyplníte své jméno, příjmení a telefonní číslo. Poté vám přijde na telefon SMS kód, který je třeba zadat, abyste mohli pokračovat v registraci dále.
- Posléze vám přijde uvítací email na uvedenou emailovou adresu, ve kterém kliknutím na odkaz potvrdíte tuto adresu, čímž je váš účet založen.
- Dalším krokem je nahrání fotografií vašich dokladů totožnosti. Občanský průkaz je třeba nahrát z obou stran. Následuje strojové čtení údajů uvedených na vaší občance – to může pár desítek sekund trvat. Následně nahrajete fotku řidičáku, či jiného dokladu s fotkou a opět vyčkáte, až budou na dokladu strojově přečtené údaje.
- Začíná přituhovat, neboť v tento okamžik je třeba odpovědět na několik otázek týkajících se vašeho příjmu, hodnoty majetku, a povolání. Odpovíte také na dotaz, zda nejste politicky exponovaná osoba, a následně jste vyzváni k zaslání potvrzovací platby z vašeho bankovního účtu (platbu můžete uhradit i prostřednictvím QR kódu).
- V dalším kroku podepíšete smlouvu o obhospodařování majetku – prostě si dokument přečtete a kliknete na tlačítko “Souhlasím se smlouvou”, čímž je zřízení vašeho investičního účtu zpečetěno. Stále však nejste u konce, protože zatím nemáte nastavenou žádnou investiční strategii.
- Jdeme už do finále, které představuje vyplnění investičního dotazníku. Nejprve uvedete svůj investiční cíl, zvolíte částku, kterou chcete pravidelně, případně jednorázově investovat, a nastavíte si investiční horizont.
- Poté prozradíte Indigu prostřednictvím dvou interaktivních grafů něco málo o své toleranci rizika a svých znalostech.
- Na základě těchto informací vám je navrženo vhodné investiční portfolio.
- Nakonec už pouze zvolíte, zda chcete, aby se vám úhrada investic strhávala z karty, nebo budete své investice hradit prostřednictvím trvalého příkazu – obě platební alternativy jsou zdarma.
Jak fungují samotné investice
Investování na platformě Indigo je opravdu jednoduché a zvládne to každý. Jednoduše si zřídíte svůj investiční účet, vyplníte investiční dotazník, vložíte na investiční účet první peníze a o všechno ostatní se už postará Indigo. Jak je to možné?
Na základě vámi vyplněného investičního dotazníku Indigo zvolí jednu z investičních strategií (nelze mluvit o strategii na míru, protože se vybírá ze 4 základních investičních strategií) a peníze, které vložíte na svůj investiční účet, jsou posléze investované v souladu s touto investiční strategií. Konkrétní burzovně obchodovatelné fondy do vašeho portfolia vybírá algoritmus, který volí z desítek ETF, které předvybrali analytici Patria Finance.
A) Likvidita peněz
Peníze můžete z investičního účtu kdykoliv vybrat. Neznamená to ovšem, že je uvidíte na svém běžném účtu okamžitě. Po tom, co oznámíte Indigu, že chcete své peníze z investičního účtu vybrat, je potřeba vaše investice nejprve odprodat, což obvykle trvá kolem tří dnů. Určitě však nebudete čekat týdny, podobně jako když prodáváte listy tradičního podílového fondu. Řádově do týdne má investor peníze na svém bank. účtu.
B) Investiční horizont
Nastavení investičního horizontu záleží zcela na vás. Jeho délka však do značné míry ovlivňuje, jaká investiční strategie vám bude nakonec vybraná – čím delší investiční horizont zvolíte, tím agresivnější portfolio vám Indigo složí.
Pro koho je platforma vhodná?
Jak jsme již řekli, v případě Indiga platí, že si musíte vystačit s navrženým investičním portfoliem, které by mělo odpovídat vašim investičním cílům a toleranci rizika. Nemáte možnost si vybrat burzovně obchodovatelné fondy sami, podobně jako např. u mateřského brokera Patria Finance. ETF přitom mohou tvořit akcie, dluhopisy i komodity. Jako alternativu vhodnou pro investování do komodit však Indigo brát nelze.
Indigo je z těchto důvodů vhodné pro zájemce, kteří by rádi investovali na akciovém trhu, ale hledají pasivní investiční přístup, který od nich vyžaduje minimální aktivitu. Investování prostřednictvím platformy lze přirovnat například k nákupu podílových fondů, avšak s tím rozdílem, že investor zaplatí mnohem nižší poplatek, což se může na dlouhém investičním horizontu poměrně výrazně projevit.
Poplatek kolem 3 % ročně u podílových fondů není neobvyklý a dvouprocentní rozdíl v poplatcích může znamenat v konečné hodnotě vaší investice markantní rozdíl. To koneckonců můžete poměrně jasně vidět i na grafu níže.
Řekněme, že byste investovali prostřednictvím podílového fondu nebo investiční platformy Indigo do totožných burzovně obchodovatelných fondů 1 000 Kč měsíčně. Toto teoretické portfolio by přinášelo zhodnocení 8 % ročně – v případě investiční platformy Indigo by tak zhodnocení vaší investice činilo zhruba 7 % zatímco investor do podílového fondu by dosáhl pouze na 5% zhodnocení. Konečná hodnota pravidelné investice se pak za 20 let liší o 110 000 Kč.
Indigo rozhodně není pro investory, kteří chtějí svá portfolia aktivně spravovat a vybírat jednotlivé investiční instrumenty. Ti mnohem více ocení plnohodnotného brokera, kterým je například právě Patria Finance.
Obecně tak lze říci, že se tato investiční platforma hodí především pro začátečníky na akciovém trhu, kteří by chtěli dlouhodobě a pravidelně zhodnocovat své volné finanční prostředky.
Bonus 500 Kč za každého pozvaného člověka
Indigo nabízí svým zákazníkům možnost získat bonus v podobě 500 Kč. Tyto peníze je možné dostat v případě, že na platformu zákazník pozve někoho dalšího. Pozvaný člověk na druhou stranu získá 3 měsíce vedení účtu zdarma.
Co musím udělat pro to, abych získal bonus?
Přejděte do svého klientského účtu Indigo a najeďte na záložku “Pozvat“. Zde uvidíte dvě možnost – Pozvat emailem a kopírovat odkaz. V obou případech jde o to, aby se váš přítel zaregistroval po kliknutí na odkaz, který mu odešlete. Je jedno, jestli pošlete email nebo okopírujete odkaz a odešlete ho jako zprávu do chatu.
Portu nebo Indigo? Co je lepší?
Obě investiční platformy nabízejí investorům automatické investování do ETF a umožňují tak začít investovat na akciovém trhu i začátečníkům. Do značné míry jsou si obě platformy velmi podobné, ale najdou se i rozdíly.
Základní funkce
Obě platformy nabízejí možnost automatického rebalancování portfolia, ke kterému dochází na základě několika kriterií zhruba čtyřikrát ročně.
Portu pak na rozdíl od Indiga nabízí v rámci svého poplatku i zajištění měnového rizika. Obě platformy pak mají svou vlastní mobilní aplikaci.
Investice a minimální vklad
Jedna z výhod Indiga oproti konkurenční investiční platformě spočívá v tom, že nabízí možnost úhrady investic i prostřednictvím platební karty. Také umožňuje začít investovat i opravdovým začátečníkům, kteří si chtějí vyzkoušet investování s “pár korunami”, protože minimální investice je stanovená na 100 Kč. Na Portu můžete investovat od 500 Kč.
Množství aktiv
Přes Indigo je v rámci úplného zjednodušení platformy možné investovat pouze do několika předem navržených portfolií s fixním složením. Aktivnější a specifičtější investice mohou zájemci provádět přes mateřského brokera Patria Finance, který nabízí přístup na širokou škálu světových trhů.
Portu naopak nabízí ve své platformě prostor i aktivnějším investorům, kteří si mohou sestavit portfolio z více fondů nebo akciových titulů dle svého vlastního uvážení.
Poplatky na platformách
Co se týče poplatků, z dlouhodobého hlediska vítězí Portu. Indigo si účtuje jednotný a jediný poplatek ve výši 1 % ročně z celkové hodnoty investičního portfolia. Stejnou strategii razilo až do nedávné doby i Portu. Nyní však mohou dlouhodobí investoři získat dodatečnou slevu na poplatku – musí se zavázat, že své investice v nejbližších letech nebudou prodávat. Pak lze snížit poplatek za správu investic až na 0,6 % v případě automatické investiční strategie. Poplatky za vlastní investiční strategii začínají na 0,53 %.
Na obou platformách musí zákazník zaplatit poplatek samotným ETF fondům, nicméně s ním nemá Portu a Indigo nic společného.
Co je lepší?
Máte-li k dispozici na investování volných alespoň 500 Kč měsíčně, pak by v našem srovnání vyhrálo Portu. Investoři, kteří však mají k dispozici ještě nižší investiční kapitál, mohou využít alternativu v podobě Indiga.
Pokud chcete vsadit na jistotu, získat možnost rozšiřovat své investiční portfolio a vše mít pod jednou střechou, tak je Indigo favorit. Jedná se přeci jen o službu Patria Finance, která nabízí široku škálu investičních produktů a uspokojí tak i toho nejnáročnějšího investora. Navíc je vlastněna ČSOB, tudíž se nejedná o žádný moderní startup s nejistou budoucností.
Obě investiční platformy jsou výrazně výhodnější oproti klasickým podílovým fondům, a přitom nabízejí investování do totožných aktiv.

Nemůžete sami investovat efektivněji na vlastní pěst?
Pokud byste se rozhodli investovat do ETF prostřednictvím ETF brokera, který nabízí nákup burzovně obchodovatelných fondů bez poplatků, mohli byste náklady na investování ještě snížit. Navíc budete mít možnost vybrat ETF si dle vlastního uvážení a dosáhnout tak zajímavějšího zhodnocení než přednastavená portfolia Indigo. Na druhé straně od vás bude tento investiční přístup vyžadovat mnohem vyšší aktivitu a také určitou úroveň znalostí.
Je zřejmé, že lze investovat i efektivnějším způsobem než prostřednictvím investičních platforem.
Pokud vám však jde pouze o pasivní a automatické zhodnocování volných finančních prostředků, může vás nabídka investiční platformy Indigo nebo jiných platforem oslovit.
Jednotlivá ETF můžete nakupovat i sami a vyhnout se tak úhradě 1% poplatku, který si Indigo za svou službu účtuje. Na výběr však máte i z celé řady dalších cenných papírů – akcie, dluhopisy, futures. Případně můžete investovat do fyzického zlata nebo stříbra, opomíjet byste neměli ani kryptoměny.
Fantazii se meze nekladou, výběr vašich investic by však měl vždy odpovídat vaší nátuře, a především investičním cílům.
Samozřejmostí pak je předchozí studium – zkrátka pokud zvolíte jinou cestu než investování prostřednictvím investičních platforem, pravděpodobně se nevyhnete studiu jednotlivých investičních alternativ.
Často kladené otázky (FAQ)
Často se nás lidé ptají na spoustu otázek ohledně platformy Indigo. Z toho důvodu jsme pro vás vytvořili tento seznam otázek, které vám v rychlosti odpoví na základní věci.
Je Indigo akciový broker?
Indigo je investiční platforma zaměřená na pasivní správu investic. Pro zákazníka nakupuje instrumenty automaticky. Klientovi tak stačí vložit prostředky a už se nemusí o nic starat.
Do čeho Indigo investuje?
Indigo investuje do čtyř typů aktiv – akcie, komodity, dluhopisy a peněžní prostředky. K tomu využívá pasivně spravované fondy ETF, které se vyznačují především malými poplatky.
Lze si vybrat, do čeho budu investovat?
Složení vašeho investičního portfolia je určeno podle vašich odpovědí v investičním dotazníku. Portfolia jsou složená podle rizikovosti. Po vyplnění investiční dotazníku získáte nějaký typ rizikového profilu a podle toho bude služba vaše prostředky investovat.
Odpovědi lze v platformě kdykoliv upravit a tak změnit i složení portfolia. Investor ale nemůže ovlivňovat složení přímo.
Jaký je minimální vklad?
V Indigu můžete investovat už od 100 Kč. K tomu můžete využít buď pravidelné investice nebo jednorázové vklady pomocí bankovních příkazů a platebních karet.
Jaké jsou na Indigo poplatky?
Indigo samotné si bere 1 % z celkového investovaného majetku. Druhým poplatkem je pak cena, kterou si účtují samotné ETF fondy. Ty si berou svou provizi automaticky a Indigo ani zákazník s nimi nepřicházejí vůbec do styku. Tyto poplatky jsou ve velikosti kolem 0,2 % ročně.
Je pro mě Indigo vhodné?
Investiční platforma Indigo je vhodná pro začátečníky a investory, kteří se nechtějí o své portfolio starat. Indigo je v zásadě naprosto pasivní a jestliže si nastavíte automatické příkazy, nemusíte dělat doslova nic. Pokud se vám toto líbí, mohlo by pro vás Indigo představovat dobrý způsob, jak své prostředky investovat.
Jsou mé prostředky v platformě uzamčené?
Ne, nejsou. Z Indiga můžete své prostředky kdykoliv vybrat. Při prodeji portfolia je nutné počkat pár dní na vyrovnání obchodu. Jakmile k tomu dojde, můžete si odeslat všechny prostředky na váš bankovní účet.
Závěr. Vyplatí se Indigo?
Investiční platformy obecně a stejně tak i Indigo jsou vhodné pro začátečníky, kteří hledají levnější alternativu k podílovým fondům. Poplatek za tuto komplexní službu je výrazně nižší než u zmiňované tradičnější formy investování. Navíc i v tomto případě platí, že si s výběrem investic nemusíte lámat hlavu a můžete ho nechat na profesionálech.
Indigo má vzhledem ke svému bankovnímu zázemí a dlouhé historii Patrie pokrytá všechna rizika a ochrana klienta a jeho majetku je pro ně důležitá a neprůstřelná. Mají rovněž zázemí call-centra, díky němuž klienti řádně vyřeší jakýkoliv problém.
Jako další výhodu je určitě možné zmínit dohled jednoho z nejlepších analytických týmů v zemi, který sleduje a vyhodnocuje chování Indiga a jeho klientů. Nejedná se jen o “nějakou appku”, za kterou stojí zahraniční vlastník s pochybnou vlastnickou strukturou.
Indigo pak také může být přirozeným cílem investorů Patria Finance, kteří chtějí část svých finančních prostředků investovat pasivně a automaticky low-cost způsobem. V každém případě – Indigo si své fanoušky z řad zkušených i nových investorů určitě najde.
Hodnocení Finex.cz
Jednoduchá investiční platforma
Indigo přináší na náš trh na západě osvědčený investiční přístup, který může vyhovovat řadě drobných investorů. Oslovit může zejména investory, kterým nezbývá měsíčně na investování ani 1 000 Kč. Nabízí přehlednou investiční platformu, jednoduchý proces registrace, snadné možnosti vkladu peněz a hlavně zázemí velké a zavedené renomované společnosti.
100%
85%
95%
85%
95%
99%
Více informací o Indigo (Patria Finance)
✅ Jméno firmy | Indigo (Patria Finance) |
---|---|
✅ Webová stránka | https://indigo.patria.cz/ |
✅ V češtině? | |
✅ Dohled ČNB | |
✅ Provozovatel | Patria Finance, a.s., člen skupiny ČSOB |
✅ Sídlo společnosti | Výmolova 353/3, 150 27 Praha 5 |
✅ Minimální vklad | 100 Kč |
✅ Minimální obchod | 100 Kč |
✅ Telefon | 221424340 |
[email protected] | |
✅ Metody vkladu | Platební karta, bankovní převod |
✅ Měna účtu | Kč |
✅ Mobilní aplikace? | |
✅ Webová verze? | |
✅ Poplatek investora | Ročně 1 % z hodnoty portfolia |
Autor
Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.
Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.
Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.
Diskuze (5 komentářů)
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Dobrý den,jak je to s bezpečností u těchto platforem Indigo vs Portu? Riziko selhání,krachu apod…Diky
Dobrý den, Lukáši. Riziko selhání nebo krachu není možné takto od stolu bez bližších informací jednoduše vyčíslit a je tedy těžké na vaši otázku odpovědět. Nicméně vzhledem k tomu, jaké společnosti za oběma platformami stojí, tak z našeho subjektivního pohledu je riziko krachu, který by přinesl trvalou ztrátu peněz jejich uživatelů, naprosto minimální. Jak Patria (Indigo), tak i Wood and Company (Portu) jsou největší a nejdéle působící obchodníci na českém trhu. Úplné zhodnocení situace a rozhodnutí, zda těmto firmám věříte a chcete je k investování využít, je však na vás. Nabízí se ale také možnost diverzifikace a rozdělení investice na více částí mezi více platforem. :-)
Dost mě překvapilo, že prodej a výplata není instantní. Čekat 5 dní na prodej indexů za cenu budoucí mi přijde skoro na hranici etiky.
Měl jsem investici v obou jak v Indigo tak v Portu a v obou stejnou částku. Výnos v Indigo byl v řádech korun za to v Portu v řádech sto korun .
Takže jasným vítězem je Portu. Indigo i přes opakované upozornění že konkurence mnohem lépe zhodnocuje investici nic neudělala. Účet na Indigu jsem tedy zrušil.
Dobrý den, Luďku. Kromě toho, kolik peněz do těchto platforem vložíte, jsou také důležité parametry, které pro svou investici při jejím otevírání zvolíte. I ty zásadně ovlivňují zhodnocení, kterého dosáhnete. Mimochodem, ne vždy je nižší zhodnocení zrovna špatné – Indgio mohlo Vaši investici mít mnohem lépe ošetřenou co se týče rizika, takže v případě velkého poklesu trhu by Vaše investice na Indigo neutrpěla takové ztráty, jako třeba u Portu. Není tedy možné dělat závěry po pár dnech/týdnech používání. Spíše jsou to roky. Na to se zaměřujeme v našem seriálu: Testujeme investiční platformy.