Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Amazon

Akcie Amazon (AMZN) - Cena, graf, dividendy

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Amazon

Cena akcií Amazon (AMZN)
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Novinky o akciích Amazon

Informace o akciích Amazonu

Amazon je jednou z největších firem světa (v roce 2020 konkrétně 4.), jejíž tržní hodnota (market capitalization) přesahuje jeden bilion, tedy jeden tisíc miliard, dolarů. Akcie Amazonu patří mezi jedny z nejoblíbenějších a to možná i proto, že v posledních zhruba 10 letech přinesly mimořádné zhodnocení (cca 2 400 %).

Cena akcií této rychle rostoucí společnosti patří na světových burzách k těm nejvyšším. Jedna akcie AMZN momentálně vyjde v přepočtu na 49 021 Kč. Že je to pro vás příliš? V tomto článku vám prozradíme způsob, jak investovat i mnohem nižší částku.

A nejen to – chcete vědět, zda se v dnešní době vyplatí akcie Amazonu nakupovat a jak se k nim může dostat český investor? Čtěte dále.

Obsah článku

1.Představení společnosti Amazon2.O akciích Amazonu3.Amazon a dividendy4.Investování do akcií AmazonPrvní možnost: nákup akcií AmazonuDruhá možnost: aktivní obchodování akcií Amazonu5.Co sledovat jako potenciální investor v případě akcií Amazonu?6.Proč obchodovat akcie Amazonu?7.Diskuze o akciích Amazonu (komentáře)

Představení společnosti Amazon

amazon akcie
Zdroj: Thestreet.com
Za úspěchem Amazonu stojí především jeden muž – ambiciózní vizionář Jeff Bezos. Zakladatel, CEO, největší akcionář (drží 12% podíl) a od roku 2017 nejbohatší člověk planety.

V roce 1994 založil firmu v garáži jako jeden z prvních internetových obchodů. Z počátku prodával pouze knihy, ale brzy rozšířil svoji nabídku o další zboží a společnost postupně vypracoval až tam, kde je dnes – Amazon je největším online tržištěm světa.

Bezos rád posouvá Amazon do dalších odvětví a oborů. V USA těžko najdete společnost rozkročenou do tolika oblastí. V současnosti jsou druhým pilířem společnosti cloudové služby. Jejich Amazon Web Services jsou nyní největším světovým cloudovým úložištěm.

Schopnost úspěšně vstupovat do nových oborů podnikání (robotika, umělá inteligence, média, zdravotnictví) patří k nejceněnějším rysům obchodní strategie Amazonu. Hlavně v posledních letech expanze Amazonu probíhá velice rychle a jelikož spolyká i mnoho peněz, Amazon negeneruje žádné závratné zisky.

Hlavním cílem této firmy není zisk, ale růst.

O akciích Amazonu

Akcie Amazonu se obchodují na burze v New Yorku už od roku 1997. Dlouhodobě se slušně zhodnocují a vynikající růst zažívají hlavně od roku 2009, jak je dobře vidět na grafu níže.

Kdo si koupil akcie v roce 2009, jeho investice má (11 let poté) přibližně 26krát větší hodnotu! A kdo akcie koupil již při IPO (vstupu na burzu) v roce 1997, zhodnotil své peníze 900x!

Vývoj akcií Amazon v letech 2000-2020
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jen málo společností na světě má ještě dražší akcie než Amazon. Jedna stojí $2 101, což je v přepočtu asi 49 021 Kč. Naštěstí však existuje způsob, jak do Amazonu investovat i pokud máte méně peněz, než by bylo potřeba pro koupi X akcií – prostřednictvím CFD (viz níže).

Vysoká cena akcií Amazonu je dána také tím, že společnost v poslední desetiletce nesáhla k ředění (splitu) svých akcií. Na rozdíl třeba od také rychle rostoucího Applu, který své akcie výrazně naředil, aby je udržel atraktivní pro investory.

V září 2019 se hodnota Amazonu pohybuje kolem 850 miliard dolarů. V roce 2018 na nějaký čas přesáhla i jeden bilion dolarů (1 000 000 000 000 dolarů), čímž se Amazon stal druhou společností po Applu, která tohoto milníku dosáhla.

Je možné, že akcie Amazonu porostou dál a společnost se stane ještě hodnotnější?

Amazon a dividendy

Obchodní strategií Amazonu dosud vždy bylo nevyplácet žádné dividendy. Téměř celý zisk totiž firma reinvestuje, a proto také neustále roste.

Pokud máte zájem o akcie společností, které své akcionáře dividendami odměňují, poohlédněte se například po titulech jako jsou Coca-Cola, Moneta nebo ČEZ.

Investování do akcií Amazon

Nyní vám ukážeme dvě možnosti, jak do akcií Amazonu investovat. První možností je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl?

První možnost: nákup akcií Amazonu

Tento přístup je nejjednodušší, časově nenáročný a pro nezkušené investory mnohdy může být i nejúspěšnější.

V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na názorný příklad níže.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Amazonu je 1 500 dolarů, jak tomu bylo např. počátkem roku 2019. Vy máte na investici připravených rovných 6 000 USD a můžete si tedy koupit přesně 4 akcie.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 100 % na 3 000 USD (jak tomu bylo počátkem roku 2020), což je ale velmi rychlý růst, z prodeje vašich 4 akcií byste inkasovali celkem 12 000 USD.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 6 000 dolarů, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že by se po dobu vašeho držení těchto akcií vedení Amazonu rozhodlo vyplácet dividendy, obdrželi byste další výnos. Zatím ale Amazon žádné dividendy nevyplácí a ani tomu nic nenasvědčuje.

Kde můžete koupit akcie Amazonu?

Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty odzkoušené naleznete v tabulce níže:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Amazonu

Nyní se podíváme na 2. možnost, která má zásadní výhodu v tom, že "zlevňuje" a tím zpřístupňuje nákladné akcie Amazonu i méně movitým investorům.

Obchodování CFD s finanční pákou v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky.

CFD kontrakty přibližují akcie Amazonu vícero zájemcům. Vzhledem k jejich již zmíněné vysoké ceně, která pro menší investory nemusí být zanedbatelná, CFD kontrakty lze nakupovat díky finanční páce několikanásobně levněji. Podívejte se na příklad níže:

Příklad: Uvažujme, že je cena akcií Amazonu (stejně jako v předchozím příkladu) 1 500 USD a vy na obchodním účtu máte k dispozici 6 000 USD, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 30 000 dolary (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit ne 4, ale rovnou 20 akcií Amazonu. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst z 1 500 USD na 3 000, tak váš zisk by zde nebyl 6 000 USD, ale 30 000 USD.

Proč? Protože jste koupili 20 akcií a zhodnocení každé z nich je 1 500 USD. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 36 000 USD (6 000 USD, se kterými jste začali, a 30 000 USD jako zisk z uskutečněného obchodu).

Na tomto příkladu je krásně vidět výhoda CFD obchodování a hlavně pak páky, kterou brokeři nabízí. Pozor ale! Sice finanční páka zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu.

Investujete poprvé?

Pokud vás Amazon zaujal a chcete do akcií této firmy investovat, je důležité si dopředu promyslet svoji strategii. Jsou dvě možnosti (jak jsme psali výše) – investovat dlouhodobě, nebo krátkodobě spekulovat.

Pokud věříte v budoucí růst cen akcií Amazonu, může být dlouhodobá investice dobrou volbou.

Pakliže považujete akcie firmy v současnosti za nadhodnocené, můžete se uchýlit ke spekulacím na jejich pokles, tedy obchodovat SHORT.

Jste-li úplným nováčkem ve světě akcií, nahlédněte do naší akademie. Pro začátek, ať už hodláte investovat dlouhodobě nebo krátkodobě, byste rozhodně měli ovládat alespoň základy fundamentální analýzy.

Co sledovat jako potenciální investor v případě akcií Amazonu?

akcie trh amazonRozhodně se vyplatí sledovat makroekonomické zpravodajství. Klíčový byznys Amazonu – maloobchod – je citlivý na vývoj ekonomiky, především té americké. Neměly by vám uniknout zprávy z USA o růstu HDP, inflaci, spotřebě domácností, obchodní bilanci, zaměstnanosti nebo vývoji kurzu amerického dolaru.

Kromě ekonomických zpráv si všímejte také politických novinek – hlavně témat kolem centrální banky Fedu nebo mezinárodního obchodu. To vše může mít na vývoj akcií Amazonu vliv.

Dále pozorně čtěte také zprávy o hospodářských výsledcích, zaměřte se hlavně na vývoj prodejů a tržeb, sledujte i zisk, ale nezapomeňte – zisk není u Amazonu to hlavní, tím je růst. Nemělo by vám uniknout, když firma vstupuje nebo zvažuje vstup do nových odvětví.

Zaujaly vás akcie Amazonu a chtěli byste je zkusit obchodovat? Můžete to zkusit u jednoho z ověřených brokerů:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Níže se můžete podívat na video, které vám ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody na videu jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Proč obchodovat akcie Amazonu?

Pokud investujete dlouhodobě a věříte v další růst ceny akcií této firmy, nejste zdaleka jediní, podobný názor mají i mnozí profesionální analytici.

Leckdo ale považuje akcie za nadhodnocené, i tak lze ale při dobré znalosti fundamentů krátkodobě spekulovat.

Nezapomeňte, že Amazon:

  • Je jedna z největších společností světa
  • Je lídr internetového obchodu (ale zdaleka už firma nestojí jen na něm)
  • Neustále expanduje do jiných oborů, v nichž se skýtá potenciál k dalšímu růstu
  • Od roku 2009 zažil mimořádný růst cen akcií

Máte osobní zkušenosti s akciemi Amazonu? Nenechávejte si je pro sebe a napište nám je do komentářů níže.

Další informace o Amazonu


Více informací o Amazon

JménoAmazon
TickerAMZN
Webové stránkyhttps://www.amazon.com/
Založeno5. července 1994
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Amazon za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
21. 05. 2022 Načítání... AMZN
20. 05. 2022 Načítání... AMZN
19. 05. 2022 Načítání... AMZN
18. 05. 2022 Načítání... AMZN
17. 05. 2022 Načítání... AMZN
16. 05. 2022 Načítání... AMZN
15. 05. 2022 Načítání... AMZN
14. 05. 2022 Načítání... AMZN
13. 05. 2022 Načítání... AMZN
12. 05. 2022 Načítání... AMZN

Ohodnoťte akcie firmy Amazon


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo