Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Amazon

Akcie Amazon – Cena, graf, dividendy

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Amazon

Cena za 1 akcii AMZN
CZK
USD
EUR

Informace o akciích Amazonu

Amazon je jednou z největších firem světa, jejíž hodnota atakuje jeden bilion, tedy jeden tisíc miliard, dolarů. Akcie Amazonu patří mezi ty nejoblíbenější a to možná i proto, že v posledních zhruba 10 letech přinesly mimořádné zhodnocení.

Cena akcií této rychle rostoucí společnosti patří na světových burzách k těm nejvyšším. Jedna akcie AMZN momentálně vyjde v přepočtu na 70 182 Kč. Že je to pro vás příliš? V tomto článku vám prozradíme způsob, jak investovat i mnohem nižší částku.

A nejen to – chcete vědět, zda se v dnešní době vyplatí akcie Amazonu nakupovat? A jak se k nim může dostat český investor? Čtěte dále.

Obsah článku

1.Představení společnosti Amazon2.O akciích Amazonu3.Amazon a dividendy4.Investujete poprvé?5.Co sledovat jako akcionář firmy?6.Proč obchodovat CFD?7.Jak obchodovat s akciemi Amazonu?8.Proč obchodovat akcie Amazonu?9.Diskuze o akciích Amazonu (komentáře)

Představení společnosti Amazon

amazon akcieZa úspěchem Amazonu stojí především jeden muž – ambiciózní vizionář Jeff Bezos. Zakladatel, CEO, největší akcionář (drží 12% podíl) a aktuálně nejbohatší člověk planety.

V roce 1994 založil firmu v garáži jako jeden z prvních internetových obchodů. Z počátku prodával pouze knihy, ale brzy rozšířil svoji nabídku o další zboží a společnost postupně vypracoval až tam, kde je dnes – Amazon je největším online tržištěm světa.

Bezos rád posouvá Amazon do dalších odvětví a oborů. V USA těžko najdete společnost rozkročenou do tolika oblastí. V současnosti jsou druhým pilířem společnosti cloudové služby. Jejich Amazon Web Services jsou nyní největším světovým cloudovým úložištěm.

Schopnost úspěšně vstupovat do nových oborů podnikání (robotika, umělá inteligence, média, zdravotnictví) patří k nejceněnnějším rysům obchodní strategie Amazonu. Hlavně v posledních letech expanze Amazonu probíhá velice rychle a jelikož spolyká i mnoho peněz, Amazon negeneruje žádné závratné zisky. Hlavním cílem této firmy není zisk, ale růst.

O akciích Amazonu

Akcie Amazonu se obchodují na burze v New Yorku už od roku 1997. Dlouhodobě se slušně zhodnocují a vynikající růst zažívají hlavně od roku 2009, jak je dobře vidět na grafu níže.

Kdo si koupil akcie v roce 2009, jeho investice má 10 let poté přibližně 25krát větší hodnotu! A kdo akcie koupil již při vstupu na burzu v roce 1997, zhodnotil své peníze 900x!

Vývoj akcií Amazonu od roku 1997

Vývoj akcií Amazonu mezi lety 1997 a 2020

Jen málo společností na světě má ještě dražší akcie než Amazon. Jedna stojí $3 192, což je v přepočtu asi 70 182 Kč. Naštěstí však existuje způsob, jak do Amazonu investovat i pokud máte méně peněz, než by bylo potřeba pro koupi X akcií – prostřednictvím CFD (viz dále).

Vysoká cena akcií Amazonu je dána také tím, že společnost v poslední desetiletce nesáhla k ředění svých akcií. Naposledy k tomuto kroku přistoupila v 90. letech. Na rozdíl třeba od také rychle rostoucího Applu, který své akcie výrazně naředil, aby je udržel atraktivní pro investory.

Aktuálně (září 2019) se hodnota Amazonu pohybuje kolem 850 miliard dolarů. V roce 2018 na nějaký čas přesáhla i jeden bilion dolarů (1 000 000 000 000 dolarů), čímž se Amazon stal druhou společností po Applu, která tohoto milníku dosáhla.

Je možné, že akcie Amazonu porostou dál a společnost se stane ještě hodnotnější?

Amazon a dividendy

Obchodní strategií Amazonu dosud vždy bylo nevyplácet žádné dividendy. Téměř celý zisk totiž firma reinvestuje a proto také neustále roste.

Pokud máte zájem o akcie společností, které své akcionáře dividendami odměňují, poohlédněte se například po titulech jako jsou Coca-Cola, Moneta nebo ČEZ.

Investujete poprvé?

Pokud vás Amazon zaujal a chcete do akcií této firmy investovat, je důležité si dopředu promyslet svoji strategii. Jsou dvě možnosti – investovat dlouhodobě, nebo krátkodobě spekulovat. Pokud věříte v budoucí růst cen akcií Amazonu, může být dlouhodobá investice dobrou volbou.

Pakliže považujete akcie firmy v současnosti za nadhodnocené, můžete se uchýlit ke spekulacím na jejich pokles, tedy obchodovat SHORT.

Jste-li úplným nováčkem ve světě akcií, nahlédněte do naší akademie. Pro začátek, ať už hodláte investovat dlouhodobě nebo krátkodobě, byste rozhodně měli ovládat alespoň základy fundamentální analýzy.

Co sledovat jako akcionář firmy?

akcie trh amazonRozhodně se vyplatí sledovat makroekonomické zpravodajství. Klíčový byznys Amazonu – maloobchod – je citlivý na vývoj ekonomiky, především té americké. Neměly by vám uniknout zprávy z USA o růstu HDP, inflaci, spotřebě domácností, obchodní bilanci, zaměstnanosti nebo vývoji kurzu amerického dolaru.

Kromě ekonomických zpráv si všímejte také politických novinek – hlavně témat kolem centrální banky Fedu nebo mezinárodního obchodu. To vše může mít na vývoj akcií Amazonu vliv.

Dále pozorně očekávejte zprávy o hospodářských výsledcích, zaměřte se hlavně na vývoj prodejů a tržeb, sledujte i zisk, ale nezapomeňte – zisk není u Amazonu to hlavní, tím je růst. Nemělo by vám uniknout, když firma vstupuje nebo zvažuje vstup do nových odvětví.

Proč obchodovat CFD?

Pro krátkodobé obchodování se kromě fundamentální analýzy určitě naučte také technickou analýzu. Především ale vězte, se vám vyplatí obchodovat s CFD kontrakty.

CFD kontrakty přibližují akcie Amazonu vícero zájemcům. Vzhledem k jejich již zmíněné vysoké ceně, která pro menší investory nemusí být zanedbatelná, CFD kontrakty lze nakupovat díky finanční páce několikanásobně levněji. Jejich obchodování je jednoduché, pro názornost si uveďme jeden modelový příklad:

Příklad obchodu s akciemi Amazon

Nejprve nakoupím 5 akcií Amazonu, které mě vyjdou při ceně 40 tisíc Kč za jednu na závratných 200 tisíc Kč. Za nějaký čas cena akcie stoupne o 5 tisíc Kč. Pokud v ten okamžik akcie prodám, získám celkem 225 tisíc Kč, tedy zisk 25 tisíc.

Příklad obchodu s akciemi Amazon (jako CFD)

Nakoupím opět 5 CFD akcií Amazonu, u brokera XTB s finanční pákou 1:5. Tedy pětkrát levněji, než klasické akcie – dohromady zaplatím 40 tisíc Kč. Když cena skutečných akcií opět vzroste o 5 tisíc Kč, prodám svých pět CFD kontraktů za 45 tisíc. Výnosnost je tedy sice stejná jako u klasického obchodu, ale investoval jsem pětkrát nižší částku.

Je však důležité mít na paměti, že se zvyšují nejen zisky v případě správné predikce, ale i ztráty v případě predikce špatné.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Jak obchodovat s akciemi Amazonu?

Pro tuzemského investora je nejlepší koupit akcie online přes brokera, například XTB. Stačí se přes internet zaregistrovat, obchodování je jednoduché, rychlé a kompletně v češtině. Pokud jste začátečníci, je možné si založit demo účet a obchodovat za virtuální peníze.

Broker XTB nabízí u akcií Amazonu klasické i CFD obchodování. U CFD se platí komisní poplatek 0,08 %, minimálně 8 dolarů. Investovat je možné nejméně 50 dolarů. Obchodování probíhá mezi 15:30 a 22:00.

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Pokud by se vámz nějakého důvodu broker XTB nezamlouval, je možné samozřejmě využít služeb jiných brokerů.

Proč obchodovat akcie Amazonu?

Na závěr si připomeňme důvody, proč investovat do akcií Amazonu. Pokud investujete dlouhodobě a věříte v další růst ceny akcií této firmy, nejste zdaleka jediní, podobný názor mají i jiní profesionální analytici (například zde). Leckdo ale považuje akcie za nadhodnocené, i tak lze ale při dobré znalosti fundamentů krátkodobě spekulovat.

Nezapomeňte, že Amazon je:

  • Jedna z největších společností světa
  • Lídr internetového obchodu, ale zdaleka už firma nestojí jen na něm
  • Neustále expandující do jiných oborů, v nichž se skýtá potenciál k dalšímu růstu
  • Od roku 2009 zažil mimořádný růst cen akcií

Máte osobní zkušenosti s akciemi Amazonu? Nenechávejte si je pro sebe a napište nám je do komentářů níže.

Další informace o Amazonu


JménoAmazon
TickerAMZN
Webové stránkyhttps://www.amazon.com/
Založeno5. července 1994
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Amazon za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
27. 11. 2020 $3 199 AMZN
25. 11. 2020 $3 182 AMZN
24. 11. 2020 $3 117 AMZN
23. 11. 2020 $3 102 AMZN
20. 11. 2020 $3 111 AMZN
19. 11. 2020 $3 117 AMZN
18. 11. 2020 $3 119 AMZN
17. 11. 2020 $3 157 AMZN
16. 11. 2020 $3 110 AMZN

Ohodnoťte akcie této firmy


Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo
LYNX Broker★ 92 %
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo