Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Polkadot

Kryptoměna Polkadot (DOT) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

Graf kurzu Polkadot

Kurz DOT
CZK
USD
EUR
BTC
Normal
Logarithmic

Kalkulačka: DOT to CZK

DOT
CZK
USD
CZK
EUR

Obsah tohoto článku

1.Informace o kryptoměně Polkadot2.Historie Polkadot3.Technologie kryptoměny Polkadot4.Využití DOT tokenu5.Kde kryptoměnu Polkadot (DOT) získat?6.Diskuze o kryptoměně Polkadot (komentáře)

Informace o kryptoměně Polkadot

Polkadot je jedním z kryptoměnových zázraků roku 2020. Přestože se na scéně nachází již od roku 2016, se tomuto DeFi projektu podařilo získat výraznou pozornost ze strany kryptomenové komunity až v roce 2020. Pozornost investorů měla už delší dobu, protože má Polkadot jednu z nejzajímavějších technologií a celkově patří z dlouhodobého hlediska k nejperspektivnějším kryptoměnovým projektům.

V jednoduchosti: Polkadot je síťový protokol (network protocol), který umožňuje přesun jakýchkoliv dat (nejen tokenů) mezi blockchainy. Polkadot umožňuje přesuny těchto dat a informací nejen na veřejných open blockchainech, ale také na soukromých blockchainech.

Zaměřením Polkadot je nalezení řešení na problémy spojené z interoperabilitou (schopnost spolupráce různých blockchainů) a scalability (škálovatelnost). Jde o dva nejčastější a také nejtěžší řešitelné problémy blockchain platforem.

Historie Polkadot

Přestože si Polkadot vysloužila pozornost až letos, whitepaper této kryptoměny byl vydán ještě v říjnu 2016. Tato kryptoměna byla založena Dr. Gavinem Woodem, který patří v kryptoměnovém světě mezi nejvlivnějších vývojáře.

Kromě toho, že byl součástí týmu, který se postaral o vývoj Etherea a programovacího jazyku Solidity, tak založil i blockchainovou společnost Parity Technologies. S dalším vývojářem, Peterem Czabanem, také stáli za vytvořením švýcarské neziskové organizace Web 3.0 foundation, která pomáhá s vývojem Polkadotu.

Úvod Whitepaperu projektu Polkadot
Úvod oficiálního Whitepaperu projektu Polkadot

Právě tato společnost organizovala i ICO pro Polkadot v roce 2017, kdy se jim podařilo vysbírat více než 140 milionů dolarů. Šlo o jedno z největších ICO do té doby, v němž se prodalo 50 % všech tokenů z tehdejší celkové nabídky, která činila 10 milionů DOT tokenů. Právě po ICO ale přišel zatím největší přešlap, kdy se podařilo Parity a Polkadotu ztratit více než 66 % všech financí z ICO procesu (přibližně 90 milionů dolarů).

Tato ztráta celý projekt ale naštěstí nezničila. Polkadotu se podařilo pokračovat a následovaly ještě 2 investiční kola. Obě z nich byly soukromé, přičemž první se událo v roce 2019 a druhé v červenci 2020, kdy se podařilo vysbírat více než dalších 43 milionů dolarů. To umožnilo oficiální spuštění Polkadotu, které se událo v polovině srpna 2020, a kdy došlo ke největšímu rozruchu kolem této kryptoměny.

Výhody a nevýhody projektu Polkadot

Projekt Polkadot bývá často popisován jako „Ethereum Killer,“ což se však dnes už hovoří o téměř každé druhé kryptoměně. Přesto však Polkadot poskytuje hned několik extrémně zajímavých technologických inovací a řešení, což výrazně odlišuje tuto kryptoměnu od konkurence.

Stejně platí, že Polkadot má za sebou ve srovnání s jinými DeFi projekty již poměrně dlouhou historii, a také má jeden z nejzkušenějších týmů v kryptomenovom světě. Rovněž má i podporu investorů, kteří navzdory prvotnímu velkému přešlapu, který stál tento projekt více než 90 milionů dolarů, stále věří v potenciál a technologii této kryptoměny, která bude blíže vysvětlena níže.

Dvě největší nevýhody Polkadotu jsme již částečně zmínili v předešlém odstavci. Kromě toho, že má jít pouze o „dalšího zabijáka Etherea,“ může mít Polkadot problém s extrémně velkou konkurenci.

Kromě známých projektů, které mají v kryptomenovom světě již své místo jako Ethereum (ETH), Tezos (XTZ) nebo Cardano (ADA), se ke konkurenčním projektem řadí i množství nových DeFi projektů, které mají také obrovský potenciál. Jde například o projekty jako Dfinity (IOU), Avalanche (AVAX) nebo Near Protocol (NEAR).

Nevýhodou tohoto projektu je i fakt, že se mu podařilo ztratit více než 90 milionů dolarů. To se určitě nepodaří jen tak kdekomu… Přestože se zdá, že investoři na tento přešlap zapomněli, určitě ho drží v paměti.

Pokud by tak došlo k opětovnému zkratu, je možné téměř s určitostí tvrdit, že pochroumaná kredibilita celého projektu, by i přes svůj potenciál mohla Polkadot pohřbít úplně. Jak jsme již ale zmínili, tak Polkadot má určitě co nabídnout zejména z technologického hlediska.

Technologie kryptoměny Polkadot

Kromě toho, že je Polkadot jedním z nejperspektivnějších DeFi projektů, tak je rovněž jeden z nejkomplikovanějších a nejkomplexnějších, co se technologie týče. My si představíme pouze okrajově ty nejpodstatnější koncepty, o nichž byste měli vědět.

Polkadot je postavena na tzv. Substrate Blockchain Framework, který byl vyvinut společností Parity a slouží vývojářům na tvoření vlastních platforem a technologických řešení.

Právě toto umožňuje komunikovat blockchainům mezi sebou za předpokladu, že jsou postaveny právě na Substrate síti. Technologie Polkadot se skládá ze tří klíčových konceptů:

 • Relay Chain – je srdcem celé sítě Polkadotu. Hlavní odpovědností tohoto chain je bezpečnost, konsensus a cross-chain interoperability celé sítě.
 • Parachains – jsou samostatné blockchainy v rámci této sítě, které mohou mít své vlastní tokeny a jejich funkcionalita se může měnit na základě toho, na co mají být dané tokeny a blockchainy využívány.
 • Bridges – jsou systémy, které umožňují komunikaci celé sítě s vnějšími sítěmi jako Ethereum nebo Bitcoin.
Vizualizace struktury technologie Polkadot
Vizualizace struktury technologie Polkadot

Tím by se mělo podařit vyřešit problémy s interoperabilitou. Škálovatelnost prostřednictvím sharded blockchainu naopak umožní, že transakce na Polkadote budou moci být zpracovány najednou (multi-parallelized transactions), což znamená, že nemusí být prováděny jedna za druhou, ale několik transakci najednou.

Konsensus celé sítě a jeho schvalování rozděluje investory do 4 skupin, přičemž každá zastává jinou úlohu. Konkrétně jde o nominátory (nominators), validátory (validators), sběratele (collectors) a „rybáře“ (fishermen).

Každá z těchto pozici má jinou funkci a opodstatnění v síti. Pokud chcete do projektu Polkadot investovat, určitě vám doporučujeme si nastudovat rozdíly mezi nimi, neboť tvoří jádro konsensu, a tedy funkčnosti celé sítě.

Technologie Forkless Upgrades

Takzvané „forkless upgrades“ jsou v případě Polkadot jednou z nejpodstatnějších technologických změn, které do kryptomenového světa přinese.

Nepotřeba forku je opatřena prostřednictvím speciálního governance procesu, který je umožněn transparentním on-chain mechanismem, který je zabudován přímo v Relay Chainu.

V něm se budou moci účastníci dohadovat a hlasovat o jakýchkoli rozhodnutích týkajících se vývoje této kryptoměny. Navíc každý z jednotlivých shard má možnost upravit a popřípadě vytvořit svůj vlastní governance hlasovací systém tak, aby to vyhovovalo potřebám daného blockchainy nebo projektu, a tak nebude nutné celou síť forkovat.

Využití DOT tokenu

DeFi projekty se vyznačují tím, že mají své governance tokeny, které mají hrát klíčovou roli v budování decentralizovaných technologií. Přestože tyto tokeny nesplňují vždy množství odlišných funkcí, tak právě Polkadot s jejich Dot tokenem jsou příkladem toho, kolik různých využití může mít jeden token.

 • Staking – Dot token musí být držen různými skupinami investorů, pokud chtějí být součástí sítě a rozhodování. Jako v případě podobných Proof-of-Stake systémů, tak i při tomto platí, že čím více Dot tokenů je vlastněných, tím větší odměna za staking se dá očekávat.
 • Fees (poplatky) – uživatelé budou platit Dot token validátorům v případě, že chtějí poslat zprávy na jiné parachains. Pro srovnání se tak dá říci, že Dot bude fungovat podobně jako Gas při Etheru (podobně, ne stejně).
 • Bonding – Dot token bude rovněž sloužit k vytvoření nových parachains. V případě, že se tak uživatelé rozhodnou vytvořit novou parachain, budou Dot tokeny uzamčeny a nebudou moci být utracené až do momentu, dokud se parachain nepřestane používat nebo nebude irelevantní.
 • Governance – jak tomu u stakingu bývá, tak držitelé tokenů se budou moci účastnit hlasování na různých rozhodnutích, mezi kterými jsou například výše poplatků v síti, dynamika aukci, protokol pro parachains nebo vylepšení a jiné zlepšení.

Kryptoměna DOT (polkadot)

Kde kryptoměnu Polkadot (DOT) získat?

Pokud byste měli o token Dot zájem, tak se dá sehnat téměř na každé přední kryptoměnové burze. Token DOT je obchodovatelný například na Binance, KuCoin, Kraken, Huobi nebo Bitfinex.

Pokud byste se rozhodli tento token zakoupit a držet bezpečně na své vlastní peněžence a nikoli na burze, tak se nabízejí zejména možnosti využití Polkawallet nebo bezpečnějších off-line peněženek Ledger Nano X nebo Ledger Nano S.

Seznam těchto burz vč. recenzí

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Možnost vkládat a vybírat fiat měny
 • Zákaznická podpora mívá dlouhou odezvu
 • Pro vklad či výběr fiat měny je třeba projít KYC verifikací

Tokenomics Polkadot

Velmi zajímavým vývojem si prošla i token-ekonomika této kryptoměny. Původně měl totiž tento projekt pouze 10 milionů tokenů (během ICO). Avšak jedno z prvních veřejných hlasování na této síti zapříčinilo, že došlo ke 100x splitu.

Toto rozhodnutí mělo podporu až 86 % všech hlasujících a znamenalo, že celková nabídka Dot tokenů se navýšila z 10 milionů DOT na jednu miliardu DOT

Právě v té době se dostal Dot token na několik předních burz jako například Kraken. K tomuto kroku došlo přibližně v polovině srpna, kdy se začala oficiálně sledovat cena tohoto tokenu, což zapříčinilo, že graf této kryptoměny toho ještě mnoho neprozradí.

Avšak právě tento split a hlasování s ním spojené potvrdily nejen efektivitu on-chain governance hlasování, ale také usnadnili budoucí používání Dot tokenu. Co je zajímavé a pro token-ekonomiku této kryptoměny i důležité je mít na paměti to, že celková nabídka této kryptoměny je dynamická, což znamená, že se bude postupem času měnit, a to prostřednictvím inflace, která má celkovou nabídku navyšovat.

Další zdroje informací

75.8
Baserank rating™
Polkadot
Polkadot má bezpochyby velký potenciál. Je to jeden z nejperspektivnějších kryptomenových projektů propojených na DeFi sektor, který má za sebou skvělý a zkušený tým. Aby se mu však podařilo uspět v tvrdé konkurenci, se bude muset tento projekt nejen vyvarovat takových chyb, jaké udělali během ICO fázi, ale také potvrdit potenciál svých technologii, což bude vyžadovat čas.

   KryptoměnaPolkadot
   VytvořenoŘíjen 2016
   Webové stránkyhttps://polkadot.network/
   ZakladatelDr. Gavin Wood
   JednotkaDOT
   Aktuální počet tokenů1 095 805 788
   Tržní kapitalizace$15 480 763 380

   Kurz kryptoměny Polkadot za poslední 2 týdny

   Datum Hodnota Jednotka
   02. 08. 2021 $18,27 DOT
   01. 08. 2021 $18,37 DOT
   31. 07. 2021 $16,98 DOT
   30. 07. 2021 $15,76 DOT
   29. 07. 2021 $15,25 DOT
   28. 07. 2021 $14,53 DOT
   27. 07. 2021 $14,03 DOT
   26. 07. 2021 $14,28 DOT
   25. 07. 2021 $13,68 DOT
   24. 07. 2021 $13,82 DOT
   23. 07. 2021 $12,85 DOT
   22. 07. 2021 $13,23 DOT
   21. 07. 2021 $12,15 DOT
   20. 07. 2021 $11,08 DOT
   19. 07. 2021 $11,56 DOT

   Ohodnoťte tuto kryptoměnu


   Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

   Akcie
   Komodity
   Krypto
   Indexy
   ETF
   Cena 24h
   Tesla Inc. ---
   N/A
   ČEZ ---
   N/A
   Apple ---
   N/A
   Avast ---
   N/A
   Moneta ---
   N/A
   Komerční banka ---
   N/A
   Gazprom ---
   N/A

   Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

   Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
   Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
   Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
   Facebook icon Jít na Facebook
   Finex logo