Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Decentralizované burzy (DEX)

Decentralizované burzy (DEX) - Co jsou a jak fungují? Srovnání pro rok 2022

Současnému kryptoměnovému světu dominují tzv. centralizované kryptoměnové burzy neboli CEX. Jedná se např. o BinanceCrypto.com, apod. Takové burzy jsou schopny zajistit trhu velkou likviditu, zpracovat obrovské množství nákupních a prodejních příkazů nebo třeba nabídnout mnoho inovativních produktů včetně futures kontraktůstakingu, apod.

Jedním z problémů těchto centralizovaných burz je však skutečnost, že uživatelé musí kryptoměny či fiat měny, které k obchodování využívají, držet na obchodním účtě vedeném u dané burzy. Burza je tedy pečovatelem o prostředky svých klientů a zároveň musí ověřovat totožnost svých klientů (KYC) a dbát na zákony a regulace ohledně praní špinavých peněz (AML).

Decentralizované burzy

Oproti tomu decentralizované burzy (DEX) mají zcela odlišný přístup. Na takových burzách neexistuje prostředník mezi dvěma protistranami obchodu a burza nevystupuje jako pečovatel o prostředky uživatelů. To znamená, že prostředky jsou v úplném vlastnictví samotných uživatelů, takže uživatelé sami zodpovídají za bezpečnost své krypto peněženky a privátních klíčů.

Decentralizované burzy také většinou nepožadují žádné ověření svých uživatelů a ani nemají jak dodržovat zákony AML. Obchodování probíhá přímo na blockchainu nejrůznějších kryptoměn, a to za pomoci smart-kontraktů, které obchody mezi protistranami vykonávají.

Recenze ověřených decentralizovaných burz

Srovnání a recenze decentralizovaných burz (DEX)
Burza Poplatky za obchod Další poplatky Podporované kryptoměny Skóre 
1inch logo Recenze Samotný 1inch poplatky neúčtuje Pozor na poplatky sítě a dalších zprostředkovatelů! Tokeny na sítích Ethereum, Polygon, BSC a dalších
91 %
Obchodovat!
PancakeSwap logo Recenze Poplatek za obchod 0,2 % Nízké transakční poplatky sítě Tokeny na síti BSC
91 %
Obchodovat!
SushiSwap logo Recenze Poplatek za obchod 0,3 % Pozor na transakční poplatky sítě! Tokeny na sítích Ethereum, Polygon, BSC a dalších
86 %
Obchodovat!
Uniswap logo Recenze Poplatek za obchod 0,3 % Pozor na transakční poplatky sítě! Tokeny na sítích Ethereum, Polygon, Optimism a Arbitrum
85 %
Obchodovat!
Bisq logo Recenze Poplatek za obchod 0,1 až 0,7 % Pozor na poplatky sítě a poplatky nastavené prodejcem! Bitcoin, Monero, Ethereum a další kryptoměny
80 %
Obchodovat!
QuickSwap logo Recenze Poplatek za obchod 0,3 % Nízké transakční poplatky sítě Kryptoměny na blockchainu Polygon
80 %
Obchodovat!
SunSwap logo Recenze Poplatek za obchod 0,3 % Nízké transakční poplatky sítě Tokeny na síti Tron
79 %
Obchodovat!

Jak decentralizované burzy fungují?

Hlavním z pilířů decentralizovaných burz je tzv. Atomic Swap, který umožňuje směnu jednoho krypto aktiva za druhé.

Uveďme příklad, kdy by Alice chtěla směnit své BTC za ETH. Takovou směnu by mohla provést s Bobem, který je v opačné situaci – má ETH a BTC potřebuje získat. Alice s Bobem se tak zúčastní směnné transakce (angl. swap).

Kdyby neexistovala možnost využití Atomic Swapů, musela by Alice poslat své BTC na účet u nějaké centralizované burzy, která pak spáruje její prodejní příkaz s nákupním příkazem jiného uživatele.

Avšak v našem případě může Alice vyhledat DEX, která má obchodní pár BTC/ETH. V závislosti na druhu DEXu, může Alice buď rozmístit svou objednávku na nákup ETH za BTC, nebo sama vyhledat atraktivní nabídku z knihy objednávek.

V každém případě zde budou fungovat smart kontrakty, které celý směnný proces zajistí. Dvě protistrany takového obchodu budou pak muset potvrdit přijetí prostředků během určitého času. Pokud ale takto neučiní aspoň jedna z nich, bude pak celá transakce zrušena. Tato skutečnost zbavuje riziko podvodu druhé strany.

Decentralizované burzy lze rozdělit na dvě skupiny: DEXy s knihou objednávek a bez knihy objednávek. Podrobněji se na tyto skupiny burz podíváme v následující tabulce:

Skupina Popis Výhody Nevýhody Příklady burz
On-chain kniha objednávek Knihy objednávek jsou umístěny na nějakém blockchainu (třeba Ethereum, Binance Smart Chain, Stellar, EOS, atd.).

Tyto knihy objednávek obsahují všechny nákupní a prodejní příkazy každého aktiva.

Uživatel nepotřebuje důvěřovat provozovateli burzy, jelikož všechny transakce a obchody jsou zaneseny přímo do blockchainu. Rychlost a poplatky jsou spojené s konkrétním blockchainem, na kterém je DEX spuštěn. Uživatelé musí platit transakční poplatky za každé obnovení knihy objednávek, za každý obchod a také čekat až proběhne obnovení knihy objednávek. Bitshares

Stellar DEX

EtherDelta

Off-chain kniha objednávek Knihy objednávek jsou spuštěny třetí centralizovanou stranou (operátorem) mimo blockchain. Lepší výkonnost: není třeba čekat a platit transakční poplatky za obnovení knihy objednávek.

Lze obchodovat s jakýmkoli ERC-20 tokenem

Uživatelé musí mít větší důvěru v poskytovatele off-chain knihy objednávek.

Hackeři mohou provést útok a zmanipulovat knihu objednávek.

Operátor takových burz je podložen větší regulatorní zátěží: KYC, licence, AML atd.

0x

AirSwap

EtherDelta

IDEX

Bez knihy objednávek Burza zřizuje likvidní rezervu (neboli pool). Pokud chce uživatel vyměnit svůj token A za token B, pak pošle token A do likvidního poolu, který je zajištěn smart kontraktem. Uživatel si stanoví požadovaný směnný kurz a pokud se najde protistrana obchodu, smart kontrakt zajisti směnnou operací mezi dvěma protistranami. Snazší přístup pro obchodování, jelikož stanoví likvidní rezerva automaticky nabídku a poptávku, což zbavuje uživatele vyhledávat protistranu obchodu. Musí být zajištěna větší důvěra uživatelů v smart kontrakt samotné burzy či třetí strany.

Nejistá cenotvorba: pokud má obchodovány token velkou volatilitu, musí uživatel mít důvěru v to, že třetí strana poskytuje pravdivé ceny. Rovněž je zde otevřen prostor pro arbitražéry, které mohou profitovat na odlišných cenách aktiv z různých burz.

Rezerva burzy může být likvidní a přípustná pouze pro nejpopulárnější tokeny.

Uniswap

SushiSwap

KyberNetwork

Bancor

Omega One

Výhody a nevýhody decentralizovaných burz

Výhody

  • Absence nutnosti ověřování uživatelů (kromě některých DEXů s off-chain knihou objednávek, například burza IDEX ověření vyžaduje).
  • Neexistuje riziko protistrany, obchody jsou vypořádány pomocí smart kontraktů.
  • Lze obchodovat s tokeny, které nejsou zatím obchodovány na běžných centralizovaných burzách.

Nevýhody

  • DEX bohužel ještě nejsou na takové úrovni, aby byly uživatelsky stejně přívětivé jako CEX.
  • DEX používají výhradně pokročilí tradeři/investoři.
  • Decentralizované burzy mají většinou nižší likviditu. Všechny DEX dohromady měly v moment psaní tohoto článku objem obchodů za posl. 24h zhruba ve výši 1,8 miliardy dolarů, zatímco u CEX se jednalo o 313 miliard dolarů.
  • Poplatky nejsou vždy menší než u CEX, jelikož se poplatky za transakce jednotlivých blockchainů neustálé mění. Ve chvíli, kdy je daný blockchain výrazně vytížen mohou poplatky dosahovat i stovek dolarů za jedinou transakci.

Další zdroje informací

Autorem tohoto článku je Dmitry Benediktovich.

Ohodnoťte tuto rubriku

Články v kategorii Decentralizované burzy (DEX) - Co jsou a jak fungují? Srovnání pro rok 2022
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo