Finex.cz logo
Menu
Finex » Decentralizované burzy (DEX) » Uniswap

Recenze decentralizované burzy Uniswap – návod, zkušenosti, diskuze

Svět decentralizovaných financí (DeFi) zažil v roce 2020 obrovský nárůst na popularitě a využitelnosti. V DeFi přibylo desítky nových a zajímavých projektů, přičemž velké množství z nich se dostalo do popředí zejména díky podpoře komunity.

Jednou z nejpodstatnějších kategorii ve světě DeFi přitom tvoří decentralizované burzy (tzv. DEX), jejichž cílem je vytvořit lepší podmínky pro obchodování pro kryptoměnové investory. Nejznámější, největší a také nejpoužívanější DEX burzou je Uniswap, kterou si rozebereme v této recenzi.

Obsah recenze Uniswap

1.Historie burzy Uniswap2.Jak Uniswap funguje?Uniswap funguje na principu AMMVýměna dvou tokenů3.Poskytování likvidity prostřednictvím LP4.Výhody burzy Uniswap5.Nevýhody burzy Uniswap6.Diskuze k decentralizované burze Uniswap

Historie burzy Uniswap

Zakladatelem Uniswapu je Hayden Adams, který 2. listopadu 2018 na svém Twitteru zveřejnil první whitepaper Uniswapu. Od té doby se Uniswap zařadil mezi top DeFi projekty, a to úplně bez ICO nebo jakékoliv jiné formy fundraisingu.

Finanční podpora přišla až v roce 2019, kdy společnost Paradigm Capital do projektu Uniswap investovala celkem 1 milion dolarů a následně v srpnu roku 2020 se přidali soukromí investoři v čele s venture capital investorem, společností Andreessen Horowitz, a to přibližně s částkou 11 milionů dolarů.

Mezitím, konkrétně dne 18. května 2020 vyšla nová verze Uniswapu, tzv. na Uniswap v2, která s sebou přinesla robustnější bezpečnost a řešení problémů s oracle a flash-loan hacků, které způsobují ve světě DeFi nemalé ztráty. Stejně byla vylepšena i funkcionalita a jednoduchost a použitelnost celé platformy.

Uživatelské prostředí burzy Uniswap recenze
Uživatelské prostředí burzy Uniswap. Nic víc, než jednoduchý formulář.

V historii burzy Uniswap jsou ještě dvě významné události. Jedna z nich se stala začátkem září 2020, kdy po velmi úspěšném roce z pohledu nárůstu Total Value Locked (TVL), začala rázem tato statistika burzy Uniswap klesat. Důvod byl přitom jednoduchý. Na trh se dostal fork burzy Uniswap, zvaný Sushiswap.

Ve zkratce, DeFi burza Sushiswap, která byla vytvořena teprve koncem srpna (26. srpna 2020) okopírovala téměř vše z burzy Uniswap a tedy představovala automatickou market maker burzu, avšak do celého systému přidala governance token SUSHI, který rázem představoval finanční odměnu pro ty, kteří přesunuly svou likviditu z burzy Uniswap právě na Sushiswap.

Graf posl. 7 dní
Graf SushiSwap
Změna za 24h
0%
Cena
$7,42
Aktualizováno 3.12.2021 12:05

Burza Sushiswap tak jednoduše pouze změnila kabát již existujícího projektu, přidala finanční motivaci pro uživatele k tomu, aby k nim přesunuli svou likviditu z Uniswapu a docílila tak, že TVL této burzy se dostala z nuly na 1,42 miliardy dolarů za méně než týden.

Naopak burza Uniswap tímto krokem přišla o většinu své likvidity, kdy se TVL propadla z hodnoty 1,82 miliardy dolarů na zhruba 400 milionů dolarů. Pokud Uniswap nechtěla přijít o všechnu svou likviditu, musela udělat zásadní krok.

Vývoj TVL burzy Uniswap
Vývoj TVL burzy Uniswap (Zdroj: Defipulse.com)

Dne 16. srpna burza Uniswap uvedla do oběhu svůj vlastní governance token, UNI, který vyrovnal misky vah například ve srovnání právě s burzou Sushiswap, přidal finanční motivaci pro uživatele vrátit likviditu zpět na Uniswap, čímž opětovně narostla i TVL a likvidita v poolu.

Více informací o tokenu UNI, jeho airdropu, významu nebo distribuci naleznete v tomto článku.

Graf posl. 7 dní
Graf Uniswap
Změna za 24h
0%
Cena
$21,89
Aktualizováno 3.12.2021 12:05

Jak Uniswap funguje?

Uniswap je decentralizovanou, automatizovanou market making burzou postavenou na blockchainu Ethereum, která poskytuje likviditu prostřednictvím takzvaných likvidity poolů (LP), ve kterých mohou uživatelé měnit své ERC-20 tokeny mezi dvěma různými aktivy. Ty je možné převést na danou burzu prostřednictvím web 3 peněženek jako například MetaMask, Coinbase Wallet, Formatic, Portis nebo Wallet Connect.

Uniswap přitom funguje zcela odlišně od klasických centralizovaných burz. Hlavním důvodem je odstranění order booků, k čemuž pomáhá automatic market maker model.

Ten umožňuje využití likvidity ve zvoleném poolu (klasicky by šlo o obchodovaný pár) a přizpůsobuje cenu ať už nahoru, nebo dolů na základě relativní velikosti daného poolu. Tímto způsobem je navíc zaručeno, že pool nikdy nepřijde o svou likviditu.

Uniswap funguje na principu AMM

Systém Automated Market Maker neboli AMM je nový princip fungování burz v kryptoměnovém světě. Dosud bylo možné efektivně provozovat pouze burzu založenou na systému tzv. order book v centralizované podobě – např. na burzách jako je Bitfinex či Binance. Dnes už ale existuje jiné – decentralizované – řešení.

Základní princip AMM spočívá ve velké spolupráci s uživateli, kteří sami poskytují systému likviditu pro provádění směn. Odměnou jim jsou poplatky vybrané při uskutečňování transakcí.

Zatímco na normálních burzách řídí cenu reálná nabídka a poptávka, u AMM ke tvorbě ceny dochází pomocí počítačového algoritmu. Matematický vzorec upravuje cenu obou aktiv automaticky na základě obchodů uživatelů.

Výměna dvou tokenů

Jednoduše řečeno, při obchodování na Uniswapu nejde o nic jiného, než si vyberete kryptoměnu, kterou chcete směnit (prodat – například ETH) a kryptoměnu, kterou chcete dostat (koupit – například USDT).

Uniswap za vás směnu automaticky provede za tržní hodnotu, odebere z Vaší peněženky daný počet ETH a automaticky Vám pošle USDT.

Před samotnou směnou ve formuláři uvidíte předpokládaný počet tokenů, které obdržíte. Je ale nutné říci, že jde opravdu jen o předpokládaný počet, protože může dojít k tzv. slippage (rozdílu v sumě mezi zadáním obchodu a vykonáním obchodu), price impact (ovlivnění ceny) a samozřejmě odečtení poplatku. Všechny tyto věci mají na konečnou částku vliv, kdy mohou konečnou částku vámi zadaného tokenu změnit.

Proto je třeba si před každým obchodem/swapem na Uniswapu podívat i na následující příkazy (dle příkladu níže).

Recenze - Další info u směny na Uniswap
Další info u směny na Uniswap
 • Minimum received (2.203 USDT): Garance toho, jaký nejmenší počet tokenů dostanete v případě, že se právě v době vašeho obchodu pohne cena vámi vybraného tokenu proti vám. Pokud nejste ochotni přistoupit na nejnižší počet tokenů, které za daný obchod obdržíte, tak byste neměli pokračovat, protože i přesto, že je možnost obdržení minimální částky vámi zvoleného tokenu minimální, může nastat právě kvůli slippage.
 • Liquidity provider fee (0.000021 ETH): přibližně 0,25% až 0,3% z transakce.
 • Price Impact (<0.01%): v případě malé likvidity poolu je možné, že váš obchod "pohne cenou" tokenu, který máte vy obdržet, což znamená, že se jeho cena posune nahoru, a tak je možné, že dostanete menší počet tokenů, než bylo původně odhadovaných. Price impact (vliv na cenu) závisí na vámi zadané sumě ale také na velikosti likvidity poolu. Platí, že čím je větší price impact vašeho obchodu, tím je větší šance na získání nižšího počtu tokenů. Například price impact na hodnotě <0.01% je velmi malý, a tak by ovlivnění ceny prakticky nemělo nastat.
 • Slippage tolerance (0,5%): ochrání vás od toho, abyste obdrželi příliš malý počet vámi vybraných tokenů. V případě malé slippage tolerance může způsobit zrušení transakce.
 • Transaction deadline (20 minut): je zodpovědný za to, aby bylo zajištěné, že daná transakce bude provedena v časovém limitu. Pokud se tak nestane, tak bude zamítnutá a vy dostanete zpět vámi zadanou kryptoměnu (v tomto případě ETH).

Poskytování likvidity prostřednictvím LP

Swap jednotlivých ERC-20 tokenů za jiné není jedinou funkcionalitou, kterou Uniswap nabízí.

Druhou možností, jak používat platformu Uniswap, je poskytnout likviditu do jednoho z poolů, za což budete odměňováni poplatky ze směn provedených v daných poolech.

Při poskytnutí likvidity do poolu je důležité, aby byla dolarová hodnota obou poskytnutých tokenů – například ETH a PAX– stejná.

Jakmile člověk poskytne likviditu, dostane takzvané "Liquidity tokens," které může kdykoliv vyměnit zpět za své původní tokeny a také umožní poskytovateli likvidity vidět nárůst nebo pokles hodnoty daných aktiv, avšak v dolarové hodnotě by nemělo dojít ke žádné ztrátě (proto je třeba na začátku vložit stejnou hodnotu v obou aktivech).

Likvidity pooly poskytly rovněž zajímavou možnost pro kryptoměnové nadšence, jak zhodnotit své kryptoměny prostřednictvím různých liquidity strategií.

Pokud například věříte, že jistý obchodní pár má potenciál do budoucna na to, aby byl více obchodovaný, můžete mu poskytnout likviditu uzamknutím vlastních tokenů.

Pokud se váš odhad naplní, vyšší počet transakcí znamená vyšší počet poplatků za transakce, což znovu znamená vyšší odměny, které se přerozdělují mezi poskytovatele likvidity.

Poskytování likvidity do LP. Zdroj: Uniswap.org

Je nutné si ale dávat pozor i na to, že čím je vyšší likvidita, tím menší podíl z daného LP vlastníte vy a tím menší podít z transakčních poplatků se vám dostaví. Logika za modelem, který Uniswap využívá, je přitom jednoduchá.

Čím je vyšší likvidita -> tím je menší slippage a daný pár tokenů je férovější -> tím vyšší zájem by o tento měnový pár měl být -> co by znamenalo větší počet obchodů a tím i navýšení celkových poplatků z obchodování daného páru -> co způsobí vyšší výdělky pro poskytovatele likvidity, kteří tak budou motivováni ji poskytovat i v jiných LP.

Takovým způsobem se Uniswap snaží nabádat ke poskytování likvidity.

Výhody burzy Uniswap

 • First mover advantage: Uniswap je největší a nejzvučnější jméno v DEX světě, přičemž má již dlouhodobě denní objemy transakci srovnatelné s předními CEX (centralizovanými burzami). Ve srovnání s jinými DEX burzami je tak o krok vpřed, přičemž tempo s touto burzou drží zatím maximálně Curve Finance a Sushiswap.
 • Noncustodial: Narozdíl od centralizovaných burz jsou Uniswap a další DEX založeny na tom, že vlastnictví a odpovědnost za tokeny nesou pouze jejich držitelé. Nemůže tak dojít ke zamražení fondů obchodníka nebo ke ztrátě prostřednictvím hacku. V případě Uniswapu jste tak stále za vaše klíče odpovědní pouze vy sami.
 • Žádné KYC: Know-your-customer se často setkává v kryptomenovom světě s odporem, a proto je Uniswap i pro ty, kteří se nechtějí na burzách verifikovat a snaží se zachovat si soukromí. Není tak potřeba verifikace prostřednictvím pasu, ID nebo jiného dokumentu totožnosti. Stejně se tímto eliminuje možnost ukradení nebo zveřejnění detailů o vaší osobě, jaká se stala například v polovině prosince 2020, kdy hack společnosti Ledger vedl ke zveřejnění 270 000 domovských adres a 1 milionu email adres klienty této společnosti. To v případě Uniswapu nehrozí.
 • Snadný přístup ke novým kryptoměnám: Jelikož je Uniswap decentralizovaný, tak nepřichází ke žádnému schvalovacímu nebo výběrovému procesu, ve kterém se rozhoduje, která kryptoměna bude na burzu zařazena. Nové kryptoměny zde proto bývají zařazeny poměrně rychle, čímž se stává Uniswap zajímavou kvůli své nabídce zejména menších lowcap tokenů.
 • Nízké poplatky: Uniswap má také nižší poplatky, než tomu bývá v případě centralizovaných burz. Zde samozřejmě zejména závisí na tom, na jakých burzách a v jakých objemech obchodujete, avšak s poplatky přibližně 0,3 % z obchodu patří Uniswap mezi ty levnější.
 • Velmi jednoduché UI: Oproti svým předchůdcům jako například EtherDelta, je Uniswap z pohledu vizuálního rozhraní jednou z nejjednodušších a nejpřehlednějších burz na trhu. Žádné order booky, komplikované nastavení obchodů a podobně. Pouze jednoduché a přehledné zadávání 2 tokenů, které chcete vyměnit anebo poskytnutí likvidity do LP, po kterém toužíte.

Nevýhody burzy Uniswap

 • Množství podvodů: Jednoduchý přístup k novým kryptoměnám je sice jednou z výhod, ale také se dá na tento fakt podívat i z negativního pohledu. Jelikož se na Uniswap umí teoreticky dostat absolutně jakýkoliv ERC-20 token, tak se tam umí dostat i množství podvodů a fake projektů. Právě proto je třeba si při nákupu kryptoměn, které jsou pouze na Uniswapu vyhledat více informací o daných kryptoměnách a udělat si svou investorskou povinnost v podobě důkladného přezkoumání projektu.
 • Selhání a nesplnění transakci: Je také jedním z problémů, který se na Uniswapu může vyskytnout. Ty mohou nastat například s nízkým gas poplatkem, který nebyl profitabilní pro minery a tak nedošlo ke zpracování transakce. Rovněž může být problém i s nedostatkem likvidity v poolu v daném okamžiku, což by opět vedlo k nezpracovaní transakce. Toto bývá však zejména problém při velmi malých tokenech s malou likviditou a je poměrně nepravděpodobné, že by se to stalo při významnějším páru.
 • Regulátoři: Nevýhodu do budoucna mohou představovat i regulátoři, kteří se mohou pokusit postavit používání Uniswapu mimo zákon, jelikož při obchodování nemusí projít uživatel KYC. S tím mají problémy americké úřady, avšak nikdo nemůže vyloučit, že větší tlak na KYC nevyvinou i regulátoři z Evropy nebo Asie. I kdyby se tak stalo, Uniswap a používání jakýchkoli governance tokenů by museli postavit zcela mimo zákon, jelikož zakázání decentralizované burzy by bylo více než náročné.
Rychlost směny 90%
Přívětivost platformy 90%
Poplatky 80%
Dostupné možnosti 70%
Důvěryhodnost značky 95%
85 %
4. místo
Uniswap
Burza Uniswap představuje jednu z vlajkových lodí decentralizovaných financí. Tato DEX určitě pomohla k rozmachu DeFi. I přesto, že má pár nevýhod, pokud bude DeFi svět růst, je velmi pravděpodobné, že bude růst i využívání a popularita burzy Uniswap.
 • Velmi jednoduché uživatelské prostředí
 • Přední světová kryptoměnová DEX
 • Nabízí možnost jak swapu, tak i poskytování likvidity a tak zhodnocení svých kryptoměn
 • Není nutné provádět KYC
 • Privátní klíče jsou ve vašich rukou
 • Pro začátečníky je i přes jednoduchost platformy směna na Uniswapu poměrně složitým procesem
 • Ačkoli jsou poplatky za směnu jako takovou nízké, je nutné počítat s vysokými poplatky za převod v ETH síti

Jméno firmyUniswap
Webová stránkahttps://uniswap.org/
V češtině?
Poplatky za obchodZa obchod je účtován poplatek ve výši 0,3 %
Další poplatkyPozor na poplatky ETH sítě za transakce
Podporované kryptoměnyVšechny ERC-20 tokeny

Připojte se k diskuzi

RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo