Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Indexy » NASDAQ-100

Index NASDAQ-100 - Aktuální hodnota, graf, vývoj a další

Váš kapitál je v ohrožení*

Graf indexu NASDAQ-100

Index NASDAQ-100
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o indexu NASDAQ-100

NASDAQ-100 je výběrový akciový index složený ze 100 největších ne-finančních akciových společností obchodovaných na stejnojmenné burze NASDAQ.

Hodnota indexu je určena tržní kapitalizací jednotlivých titulů a momentálně se nachází na úrovni 11 966 .

NASDAQ-100 je třeba odlišit od příbuzného indexu NASDAQ Composite, který obsahuje všech více než 3 000 veřejně obchodovaných společností na burze NASDAQ. O větší funkčnosti prvního či druhého NASDAQ indexu se vedou spory, v praxi je však jejich cenový graf velmi podobný.

Celkově tu tedy máme 3 jmenovky NASDAQ a následující text se zaměří především na vývoj indexu NASDAQ-100, jeho výkonnosti, způsobech obchodování a dalších informací, s nimiž by se libovolný investor měl obeznámit.

Obsah článku o indexu NASDAQ 100

1.Historický vývoj indexu2.Výběr zahrnutých společností3.Výkonnost indexu4.Příbuzné indexy5.Investování a trading6.Diskuze o indexu NASDAQ-100 (komentáře)

Historický vývoj indexu

Index NASDAQ-100 vznikl 31. ledna 1985 z iniciativy burzy NASDAQ, snažící se trochu vystoupit ze stínu mnohem známější NYSE (New York Stock Exchange). Název pochází ze zkrácení 6 slov: National Association of Securities Dealers Automated Quotations.

Smyslem vytvoření burzy NASDAQ, jakožto konkurence daleko známější a starší burzy na Wall Street, byla idea první elektronické burzy umožňující obchodníkům nakupovat a prodávat akcie odkudkoliv na rychlé, transparentní a počítačové platformě bez nutnosti zprostředkování obchodů makléři vyjednáváním v klasické obchodní místnosti (trading floor).

Vedení NASDAQ se rozhodlo založit dva rozdílné indexy:

 • a) „klasický“ NASDAQ-100 zahrnující průmyslové, technologické, maloobchodní, telekomunikační, zdravotnické, dopravní a mediální podniky.
 • b) NASDAQ Financial-100 zahrnující bankovní, pojišťovnické, brokerské společnosti.
NASDAQ-100 od 1990 do 2019, W1 graf
NASDAQ-100 od 1990 do 2019, W1 graf (Zdroj: Yahoo.com)

Ustavující hodnota byla nastavena na 250. Prvního ledna 1994 byl tento prvotní cenový základ upraven na 125. Zahraniční firmy s vysokými tržbami na území Spojených států byly do indexu přizvány v roce 1998.

S rozvojem internetových technologií a služeb index vešel ve větší známost počátkem 90. let. Během této dekády index prudce rostl. Nejprve v lednu 1990 otevřel na hodnotě 224.

V březnu 2000 býčí trh vyvrcholil na ceně 4 816. Šlo o vzestup v řádu tisíců procent, který splaskl příchodem Dot-Com bubliny v letech 2000-2001.

Dokonce ani před finanční krizí 2008 se index nedotkl poloviční hodnoty z přelomu milénia. Na nové rekordy trh dosáhl až v srpnu-září 2016. Aktuálně v roce 2019 NASDAQ-100 dosahuje nových rekordů přes hranici 8 000, tedy téměř dvojnásobek ceny z vrcholu v roce 2000.

Indexy i burza NASDAQ je vlastněná společností Nasdaq Inc., do jejíhož portfolia také spadá cca 10 evropských burz většinou ze severní Evropy. Většinovým akcionářem Nasdaq Inc. je od roku 2011 švédská investiční společnost Investor AB, jež se zase nachází v držení rodiny Wallenbergových.

Více k historii jak NASDAQ burzy, tak i k vývoji NASDAQ-100 indexu naleznete např. zde.

Výběr zahrnutých společností

Majitelé indexu stanovili 5 základních kritérií pro přizvání specifické korporace do NASDAQ-100. Akciová společnost musí:

 • být obchodována na burze NASDAQ,
 • existovat jako veřejně obchodovaná společnost na burze alespoň 3 měsíce,
 • mít průměrný denní objem přinejmenším 200 tisíc obchodovaných akcií,
 • pravidelně publikovat čtvrtletní a výroční zprávy,
 • být v dostatečně zdravé finanční kondici tak, aby jí nehrozila insolvence.

Akciová společnost naopak nemusí mít registrované sídlo v USA. Zhruba 10 % tohoto indexu tvoří firmy inkorporované ve Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Izraeli či na Kajmanských ostrovech. Nicméně samozřejmě platí, že jakýkoliv titul z NASDAQ-100 potřebuje disponovat známostí a solidními tržbami na území Spojených států.

K přehodnocení a případné výměně firem v indexu dochází vždy jednou za rok v prosinci. Pokud společnost zůstává z hlediska její hodnoty v první stovce, tak má stále své místo v indexu.

Pokud společnost vypadne z top 100 poprvé, ale je stále v top 125, tak zůstává v indexu také. Aby společnost vypadla z indexu, musí se umístit mimo top 125, anebo se umístit v pásmu 100-125 dva roky po sobě.

Firma také automaticky přestává být součástí NASDAQ-100, pokud je její hodnota akcií dva měsíce v řadě menší než jedna desetina procenta hodnoty indexu.

Pouze 4 akciové společnosti přetrvaly v indexu od jeho vzniku kontinuálně do dnešní doby (1985-2019) – Apple (Nasdaq AAPL), Costco, Intel a PACCAR. Jinak samozřejmě kromě Applu jsou nejznámějšími akciemi NASDAQu Microsoft (Nasdaq MSFT), Google (Nasdaq GOOG), Amazon (Nasdaq AMZN).

Aktualizovaný seznam společností obsažených v indexu NASDAQ-100 naleznete zde.

Výkonnost indexu

Průměrný roční procentuální výnos SP500 (vlevo) a NASDAQ100 (vpravo)
Průměrný roční procentuální výnos SP500 (vlevo) a NASDAQ100 (vpravo); zdroj: FourPillarFreedom.com

Průměrný roční výnos NASDAQ-100 (neočištěný o inflaci) se pohybuje okolo hodnoty 10,8 %. Jde o mírně vyšší výnos než index S&P 500 a vyšší výnos než Dow Jones index.

Problém NASDAQu ale tkví ve vyšší volatilitě, což znamená, že index roste víc v období býčího trhu, zároveň klesá mnohem rychleji během medvědího trhu.

Konzervativnější investoři tak stále spíš upřednostňují S&P 500. Akcie např. průmyslových, energetických či potravinářských gigantů neoslabují v době recese tolik ve srovnání s cennými papíry moderních technologií, elektroniky a dalších z terciárního sektoru.

Z uvedených čísel vyplývá, že pokud bychom v době založení NASDAQ-100 na počátku roku 1985 investovali do fondu, který by důsledně sledoval výkon kompletně všech akcií indexu, částku 100 dolarů s tím, že bychom tyto peníze prostě nechali být a nijak bychom do portfolia nezasahovali, měli bychom na účtu z této stodolarovky začátkem roku 2019 asi 467,2 dolarů.

Bohužel nad každým pasivním příjmem visí jako Damoklův meč skrytá daň všech vlád a centrálních bank: inflace. Za použití inflační kalkulačky z amerického úřadu statistiky práce zjistíme, že oněch 467,2 USD by se nám reálně scvrklo na 195,82 USD v hodnotě amerického dolaru z ledna 1985. I tak však není sporu o tom, že NASDAQ-100 stejně jako ostatní indexy amerických akciových trhů jsou dlouhodobě ziskové.

Na grafu níže zase můžeme pozorovat vývoj fondu, který by sledoval index S&P 500 (červená čára) a NASDAQ-100 (modrá čára) v tom případě, kdy bychom každý rok investovali do fondu částku 10 tisíc dolarů.

Výnosnost SP500 vs. NASDAQ100
Výnosnost SP500 vs. NASDAQ100 (Zdroj: FourPillarFreedom.com)

Příbuzné indexy

Drtivá většina pozorovatelů vývoje akciového trhu zaměřuje svou pozornost na prvním místě na již zmíněné americké indexy Dow Jones, S&P 500 a právě NASDAQ-100. Vysoká pozitivní korelace mezi nimi je způsobena hlavně dlouhodobými makroekonomickými faktory a standardním hospodářským cyklem.

S&P 500 reprezentuje 500 většinou nejvýznamnějších amerických podniků. Dow Jones Industrial Average pouze 30. NASDAQ-100 se liší tím, že ze svého portfolia vyloučil finanční podniky, hlavně banky. Proto bývá někdy označován jako sektorový, resp. technologický index. Reálně konstituují podniky z technologického sektoru zhruba 54 % NASDAQ-100 indexu. Pro srovnání S&P 500 se skládá jen ze 17,5 % technologických akcií.

Hodnota S&P 500 se počítá na základě tržní kapitalizace stejně jako NASDAQ-100. Dow Jones využívá starší metodu výpočtu součtem jednoho akciového podílu všech složek indexu následně vyděleného určitým dělitelem. Cenově vážený index jako Dow nebo Nikkei spočívá ve zvýraznění hodnoty těch největších společností.

Výpočty S&P 500 a NASDAQ-100 upřednostňují „férovější“ nakládání k méně populárním titulům. Jejich pohyby ceny jsou determinovány procentuální změnou akcií jednotlivých složek, a nikoliv ryze číselnou změnou jako Dow Jones. Více o rozdílech mezi americkými indexy zde.

Investování a trading

Přemýšlíte-li o obchodování NASDAQ-100, můžete tak učinit prostřednictvím ETF nebo specializovaných podílových fondů, které jsou navrženy tak, aby kopírovaly výkon indexu. Pokud dojde k obměně podniků uvnitř indexu, promění se tímtéž způsobem i skladba daného fondu.

Některá ETF lze i shortovat, tj. spekulovat na pokles akciového indexu. Ovšem pro krátkodobé i střednědobé krátké pozice indexu jako NASDAQ je vhodnější otevřít si účet u důvěryhodného brokera, jenž nabízí derivátové kontrakty jako CFD, futures nebo opce.

Těmi brokery mohou být např. XTB, eToro nebo Purple Trading, které umožňují klientům obchodovat i s velmi nízkým kapitálem.

Recenze těchto brokerů

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading logo

Purple Trading

★ 82 %

U 70.5 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Díky vysoké likviditě těchto derivátových kontraktů můžete NASDAQ i další akciové indexy obchodovat nonstop od pondělí do pátku. Nejste tedy omezeni obchodními hodinami newyorkské obchodní seance začínající ve 14:00 a končící ve 23:00 středoevropského času.

Navzdory vší podobnosti mezi nejznámějšími americkými indexy existují mezi Dow Jones, S&P 500 a NASDAQ-100 určité rozdíly. S&P je z důvodu vysokého počtu složek bezprostředně nejméně ovlivněn náhlou změnou ceny jedné akcie na základě třeba překvapivých výsledků ze zveřejněné čtvrtletní zprávy o ziscích.

Jedním z vedlejších efektů tohoto faktu je vyšší výskyt tzv. cenových gapů na grafech Dow a NASDAQ, zvláště jakmile se pondělkem trhy investorům otevírají.

Pro NASDAQ-100 se vyplatí sledovat 10 nejoceňovanějších titulů, jelikož ty tvoří více než polovinu hodnoty indexu! Máme tím na mysli např. Microsoft, Apple, Google nebo Amazon. Pokud chcete obchodovat NASDAQ-100, tak se reálně stačí zaměřit jen na zprávy o top 5-10 podnicích.

Intradenní tradeři si zpravidla oblíbí právě NASDAQ-100 index nejvíce, jelikož v průměru je nejvolatilnějším indexem z „velké trojky“. Tím důvodem je vyšší koncentrace riskantnějších, novějších a méně zavedených technologických společností, jejichž cenové swingy se pohybují ve větších obloucích oproti stabilnějším např. energetickým či bankovním akciím.

Srovnání průměrných zisků, příjmů a dividend společností v NASDAQ100 a v SP500 od 2003 do 2016
Srovnání průměrných zisků, příjmů a dividend společností v NASDAQ100 a v SP500 od 2003 do 2016 (Zdroj: Nasdaq.com)

Konečně dalším z důvodů, proč NASDAQ v době konjunktury roste více, je právě preference NASDAQu pro moderní technologie, které vynášejí více než firmy z jiných sektorů. Graf výše perfektně zachycuje přitažlivost korporací obsažených v NASDAQu oproti univerzálnějšímu S&P, jenž ve své skladbě nediskriminuje žádný hospodářský sektor.

Ať už jde o průměrné zisky, o průměrné příjmy, o průměrné dividendy, NASDAQ-100 vykazuje lepší čísla.

Každopádně pro krátkodobě zaměřené tradery doporučujeme podívat se na náš seriál technické analýzy. Jedním z klasických indikátorů, podle nichž lze na akcie spekulovat, je indikátor volatility VIX – prodávat, když indikátor trenduje nahoru, a nakupovat, když indikátor trenduje dolů.

Vyzkoušejte bezplatně obchodování NASDAQ-100 u doporučených brokerů:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Užitečné odkazy


Více informací o NDX

Jméno indexuNASDAQ-100
TickerNDX
Oficiální stránkyhttps://www.nasdaq.com/nasdaq-100
Založeno1985
Počet společností100

NASDAQ-100 - cena za poslední 2 týdny

Datum Cena Jednotka
19. 05. 2022 Načítání... NDX
18. 05. 2022 Načítání... NDX
17. 05. 2022 Načítání... NDX
16. 05. 2022 Načítání... NDX
15. 05. 2022 Načítání... NDX
14. 05. 2022 Načítání... NDX
13. 05. 2022 Načítání... NDX
12. 05. 2022 Načítání... NDX
11. 05. 2022 Načítání... NDX
10. 05. 2022 Načítání... NDX

Ohodnoťte index NDX


Připojte se k diskuzi

Další Indexy, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo