NASDAQ-100 je akciový index stovky největších nefinančních akcií kótovaných na burze NASDAQ. Společnosti zařazené do tohoto indexu jsou často technologické nebo biotechnologické společnosti (ovšem nikoliv výhradně). Z toho důvodu se jedná o užitečný nástroj pro investory, kteří chtějí obchodovat s technologickými akciemi, protože poskytuje dobrý přehled o tom, jak si v daném okamžiku vedou akcie v technologickém sektoru jako celek.
Váha každé akcie v indexu je určena její tržní kapitalizací, což znamená, že čím vyšší je tržní kapitalizace určité složky, tím vyšší je její vliv na index.
Přestože index není tvořen pouze technologickými společnostmi, investoři jej často využívají k měření výkonnosti největších technologických společností ve Spojených státech, protože ty tvoří jeho významnou část.
NASDAQ-100 je třeba odlišit od příbuzného indexu NASDAQ Composite, který obsahuje všech více než 3 000 veřejně obchodovaných společností na burze NASDAQ. O větší funkčnosti prvního či druhého NASDAQ indexu se vedou spory, v praxi je však jejich cenový graf velmi podobný.
Poznámka
NASDAQ je americká burza cenných papírů se sídlem v New Yorku a je druhou největší burzou cenných papírů ve Spojených státech měřeno tržní kapitalizací – pouze za newyorskou burzou (NYSE). Burzu provozuje společnost NASDAQ Inc. a byla založena v únoru 1971 jako National Association of Securities Dealers Automated Quotations.
V tomto textu se blíže zaměříme na jeden z nejsledovanějších akciových indexů světa: NASDAQ-100. Řekneme si více o jeho složení, proč byste právě do tohoto indexu mohli investovat, popíšeme si jeho historickou výkonnost a mnoho dalšího.
Než se tedy rozhodnete tento index obchodovat, seznamte se s ním blíže.
NASDAQ-100 se skládá z koše přibližně 100 největších a nejaktivněji obchodovaných společností v USA. Jsou v něm přítomny některé z nejinovativnějších společností na světě.
Index NASDAQ-100 zahrnuje společnosti, jako jsou Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Intel, Meta, Starbucks a Tesla a tak bychom mohli pokračovat. Jedná se o společnosti, které jsou lídry ve svém oboru, jež neustále přicházejí s novinkami, aby si udržely náskok před konkurencí.
Na rozdíl od indexu S&P 500umožňuje NASDAQ-100 kótovat pouze nefinanční společnosti. V současné době také index nezahrnuje žádné společnosti z oblasti nemovitostí a energii. Zajímavé je, že existuje sesterský index NASDAQ Financial 100, který se skládá pouze z finančních akcií. Oba indexy debutovaly společně v roce 1985. V prvních letech se pozornost soustředila spíše na index NASDAQ Financial 100. V průběhu let se však s růstem počtu technologických společností stal populárnějším index NASDAQ-100.
Na obrázku níže vidíme, že indexu NASDAQ-100 výrazně dominuje právě technologický sektor, který tvoří téměř 55 % indexu. Je to však možná méně, než by se mohlo na první pohled zdát, vzhledem k tomu, že se tento index považuje za měřítko výkonnosti technologických akcií. Více než pětinu tohoto indexu přitom tvoří akcie zboží krátkodobé spotřeby.
Co se pak týče jednotlivých komponent, největší váhu v indexu představují totožné společnosti, které naleznete na vrcholu tohoto žebříčku i u širšího tržního indexu S&P 500.
Výběr zahrnutých společností
Majitelé indexu stanovili 5 základních kritérií pro přizvání specifické korporace do NASDAQ-100. Akciová společnost musí:
být obchodována na burze NASDAQ,
existovat jako veřejně obchodovaná společnost na burze alespoň 3 měsíce,
mít průměrný denní objem přinejmenším 200 tisíc obchodovaných akcií,
pravidelně publikovat čtvrtletní a výroční zprávy,
být v dostatečně zdravé finanční kondici tak, aby jí nehrozila insolvence.
Akciová společnost naopak nemusí mít registrované sídlo v USA. Zhruba 10 % tohoto indexu tvoří firmy inkorporované ve Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Izraeli či na Kajmanských ostrovech. Nicméně samozřejmě platí, že jakýkoliv titul z NASDAQ-100 potřebuje disponovat známostí a solidními tržbami na území Spojených států.
K přehodnocení a případné výměně firem v indexu dochází vždy jednou za rok v prosinci. Pokud společnost zůstává z hlediska její hodnoty v první stovce, tak má stále své místo v indexu.
Pokud společnost vypadne z top 100 poprvé, ale je stále v top 125, tak zůstává v indexu také. Aby společnost vypadla z indexu, musí se umístit mimo top 125, anebo se umístit v pásmu 100-125 dva roky po sobě.
Firma také automaticky přestává být součástí NASDAQ-100, pokud je její hodnota akcií dva měsíce v řadě menší než jedna desetina procenta hodnoty indexu.
Pouze 4 akciové společnosti přetrvaly v indexu od jeho vzniku kontinuálně do dnešní doby (1985-2022) – Apple Costco, Intel a PACCAR. Aktualizovaný seznam společností obsažených v indexu NASDAQ-100 naleznete zde.
Proč investovat do indexu NASDAQ-100?
1. Nabízí expozici vůči největší světovým megatrendům
Pokud někomu, kdo se vyzná v investicích, řeknete, že nechcete přijít o příliš mnoho peněz, ale chcete přiměřený výnos, mohl by to považovat za poněkud chamtivé přání. Existuje však jeden index, který by toto přání mohl potenciálně splnit. Jedná se o index NASDAQ-100.
Tento index se stal oporou amerického trhu v důsledku rychlého růstu akcií, které jej tvoří, během bubliny v oblasti informačních technologií, která začala v 90. letech 20. století, a technologické bubliny, která následovala. Index je projevem témat, jako jsou globalizace, digitalizace, špičkové technologie a inovace, která se v posledních letech stala ve světě podnikání naprosto nezbytnými.
Mezi složky indexu NASDAQ-100 patří kromě společností Apple, Alphabet a Amazon také Meta Platforms (dříve Facebook), Tesla – největší světový výrobce elektromobilů, Netflix – největší služba pro streamování videa, PayPal – platební a převodní služba, kterou využívá více než 300 milionů lidí po celém světě, Zoom – jehož využití se po celém světě rychle rozšířilo po pandemii covie-19.
YouTube, který do jisté míry vyhověl potřebám lidí “dostat se ven” i během karantény, je společností vlastněnou Alphabetem. V indexu NASDAQ-100 jsou zahrnuty i další společnosti zvučných značek, jako je NVIDIA, přední výrobce grafických karet, které zobrazují grafiku v počítačových hrách, Broadcom, světový lídr v oblasti polovodičů, a Starbucks.
Stručně řečeno, NASDAQ-100 zahrnuje téměř všechny inovativní a progresivní společnosti, které jsou známé po celém světě.
V roce 2021 se do indexu dostaly společnosti Airbnb, poskytovatel ubytovacích služeb, CloudStrike, poskytovatel cloudových technologií, a Honeywell International, společnost působící v celé řadě průmyslových odvětví, včetně letectví, chemického průmyslu a zdravotnictví. Cyklická struktura indexu NASDAQ-100, kdy jsou skomírající společnosti nahrazeny novým rostoucími, je jednou z největších atraktivit tohoto indexu.
2. Akcie, které jej tvoří, dominují v žebříčku síly světových značek.
Nejatraktivnějším rysem investování do ETF kopírujících index NASDAQ-100 je možnost nakupovat současně nejinovativnější společnosti s nejznámějšími značkami na světě. Klíčová témata současnosti – umělá inteligence, big data, cloudové služby a robotika – tvoří hlavní obory podnikání společností v indexu. Ten ale zahrnuje také biotechnologie, fintech a média, které v posledních letech vykazují pozoruhodný růstový potenciál.
V žebříčku “Nejlepší globální značky 2021“, který zveřejnila poradenská společnost Interbrand, se na prvním místě již devátým rokem po sobě umístila společnost Apple, na druhém místě Amazon, na třetím Microsoft a na čtvrtém Google (Alphabet), což jsou všechno společnosti z indexu NASDAQ-100.
Mezi pět nejrychleji rostoucích značek se dostaly také společnosti Tesla, Adobe, PayPal a Microsoft (zbývající je Salesforce.com, které v tomto indexu nefiguruje).
V žebříčku “100 nejvlivnějších značek roku 2020” společnosti Tenet Partners se rovněž v první desítce umístilo několik společností ze seznamu NASDAQ-100, konkrétně Apple, PepsiCo, Alphabet, Microsoft a Amazon. Do indexu NASDAQ-100 tak je začleněno mnoho společností, které mají silné značky a vysoký růstový potenciál.
Dalším bodem, který je třeba zmínit, je, že se mnoho společností, které jsou v současné době zařazeny do NASDAQ-100, podílí na nějaké globální, ekonomické a sociální změně. Konglomeráty v oblasti informačních technologií a špičkových technologií, jako jsou Apple, Cisco Systems a Google, mají obrovský vliv nejen na spotřebitele, ale i na společnosti po celém světě. A v maloobchodním sektoru – sektoru, který je nám spotřebitelům nejznámější – poskytují společnosti jako Amazon, PayPal a Starbucks světu nové technologické inovace.
Jako epicentrum těchto technologických inovací ve světových odvětvích a ekonomikách budou jména, která tvoří index NASDAQ-100, pravděpodobně hrát vedoucí roli ve světě i za pět či deset let a dokonce i později.
3. Vysoké tempo růstu
NASDAQ-100 je index složený z předních společností naší doby, což je patrné z jeho výkonnosti na burze. Za posledních téměř 15 let výrazně překonal výkonnost indexu S&P 500. Dokonce i v roce 2020 index NASDAQ-100 překonal index S&P 500 o více než 30 %.
Jeho kumulativní výkonnost od začátku roku 2008 do poloviny září 2022 činila 482 %, což je téměř trojnásobek výnosu indexu S&P 500 ve výši 169 %.
Co nám odhaluje výkonnost indexu NASDAQ-100?
Téměř trojnásobná výkonnost indexu NASDAQ-100 za sledované období byla doprovázena vyšší volatilitou, jak je patrné z výše uvedeného grafu obrázku. Za zmínku také stojí, že index S&P 500 nabízí větší diverzifikaci. Nejen díky tomu, že se skládá z 500 namísto 100 společností, ale také proto, že v indexu výrazně nedominuje jeden jediný sektor, jako je tomu v případě indexu NASDAQ 100.
Přesto zůstává index NASDAQ-100 skvělým nástrojem pro sledování výkonnosti největších amerických technologických společností. Někteří investoři pak také mohou dávat přednost nákupu indexu před investováním do jednotlivých akcií. NASDAQ má zavedena pravidla, která zabraňují tomu, aby se do indexu dostala nekvalitní společnost.
Tento rozdíl není náhodný a je podložen růstem společností tvořících index NASDAQ-100: Od roku 2003, po splasknutí dotcom bubliny do konce roku 2021, činila průměrná roční míra růstu společností tvořících tento index 21 % v případě tržeb, o 13 % ročně v průměru rostla ziskovost a o 26 % ročně v průměru rostly dividendy společností v tomto indexu.
Od bubliny v oblasti informačních technologií na přelomu milénia se NASDAQ-100 stal jedním z nejoblíbenějších benchmarků, který investoři po celém světě upřednostňují jako souhrnný index vynikajících amerických růstových společností.
Historický vývoj indexu
Index NASDAQ-100 vznikl 31. ledna 1985 z iniciativy burzy NASDAQ, snažící se trochu vystoupit ze stínu mnohem známější NYSE (New York Stock Exchange). Název pochází ze zkrácení 6 slov: National Association of Securities Dealers Automated Quotations.
Smyslem vytvoření burzy NASDAQ, jakožto konkurence daleko známější a starší burzy na Wall Street, byla idea první elektronické burzy umožňující obchodníkům nakupovat a prodávat akcie odkudkoliv na rychlé, transparentní a počítačové platformě bez nutnosti zprostředkování obchodů makléři vyjednáváním v klasické obchodní místnosti (trading floor).
Vedení NASDAQ se rozhodlo založit dva rozdílné indexy:
a) “klasický” NASDAQ-100 zahrnující průmyslové, technologické, maloobchodní, telekomunikační, zdravotnické, dopravní a mediální podniky.
b) NASDAQ Financial-100 zahrnující bankovní, pojišťovnické, brokerské společnosti.
Ustavující hodnota byla nastavena na 250. Prvního ledna 1994 byl tento prvotní cenový základ upraven na 125. Zahraniční firmy s vysokými tržbami na území Spojených států byly do indexu přizvány v roce 1998.
S rozvojem internetových technologií a služeb index vešel ve větší známost počátkem 90. let. Během této dekády index prudce rostl. Nejprve v lednu 1990 otevřel na hodnotě 224.
V březnu 2000 býčí trh vyvrcholil na ceně 4 816. Šlo o vzestup v řádu tisíců procent, který splaskl příchodem Dot-Com bubliny v letech 2000-2001.
Dokonce ani před finanční krizí 2008 se index nedotkl poloviční hodnoty z přelomu milénia. Tuto hodnotu se mu podařilo překonat až na přelomu srpna a září 2016. V roce 2019 překonal tento index poprvé hodnotu 8 000 bodů, pod kterou se naposledy podíval po propuknutí pandemie covid-19 v březnu 2020. Následoval však další masivní růst, který vyvrcholil 19. 11. 2021, kdy se index NASDAQ-10 podíval na své dosavadní historické maximum 16 573 bodů. V první polovině roku 2022 však akciové trhy zasáhla značná korekce a tak se tento index v době psaní tohoto článku pohybuje na hodnotách zhruba o 25 % níže.
Indexy i burza NASDAQ je vlastněná společností Nasdaq Inc., do jejíhož portfolia také spadá cca 10 evropských burz většinou ze severní Evropy. Většinovým akcionářem Nasdaq Inc. je od roku 2011 švédská investiční společnost Investor AB, jež se zase nachází v držení rodiny Wallenbergových.
Více k historii jak NASDAQ burzy, tak i k vývoji NASDAQ-100 indexu naleznete např. zde.
Výkonnost indexu NASDAQ 100
Stanovování výkonnosti indexu je velmi ožehavé téma, protože vždy záleží na horizontu, který si autor článku vybere, proto byste měli následující řádky brát spíše s rezervou – jak už asi tušíte, minulý výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Vezmeme-li například časové období mezi říjnem 2006 až říjnem 2021 NASDAQ-100 výrazně překonal index S&P 500, pokud jde o výkonnost. Za těchto 15 let dosáhl index NASDAQ-100 přibližně 16% složeného ročního zhodnocení, zatímco index S&P 500 dosáhl přibližně 8% zhodnocení.
Následující graf ukazuje, že pokud byste investovali do indexu S&P 500 nebo NASDAQ-100 na začátku kteréhokoli měsíce během tohoto období a drželi byste tyto investice po dobu alespoň 6 let NASDAQ-100 by překonal S&P a často s velkým náskokem. Problémem je, že krom finanční krize v letech 2007-2008 (kdy index NASDAQ-100 naopak za svým širším tržním konkurentem zaostával), jsme se nacházeli v období bezprecedentního růstu akciových trhů. To se potvrdilo i v první polovině roku 2022 kdy se index NASDAQ-100 propadl výrazně více.
Problém NASDAQu tak tkví ve vyšší volatilitě, což znamená, že index roste víc v období býčího trhu, zároveň klesá mnohem rychleji během medvědího trhu.
Konzervativnější investoři tak stále spíš upřednostňují S&P 500. Akcie např. průmyslových, energetických či potravinářských gigantů neoslabují v době recese tolik ve srovnání s cennými papíry moderních technologií, elektroniky a dalších z terciárního sektoru.
Výnosy NASDAQ-100 jsou zkrátka působivé, ale skutečnost, že většina těchto výnosů byla získána z několika málo akcií, nemusí mnozí investoři ocenit, zejména ti, kteří chtějí lepší ochranu proti poklesu trhu. Vzhledem k tomu, že v portfoliu NASDAQ-100 jsou soustředěné technologické akcie včetně akcií FAANG, je výkonnost indexu tažena především těmito akciemi. Pokud technologický sektor projde turbulencemi, NASDAQ-100 bude pravděpodobně zasažen silněji, jak bylo vidět v minulosti. Během splasknutí dotcom bubliny v roce 2002 NASDAQ-100 korigoval přibližně o 38 %, zatímco pokles indexu S&P 500 se omezil na 23 %.
Proto je pravděpodobné, že volatilita výnosů NASDAQ-100 bude ve srovnání s indexem S&P 500 vyšší. I při korekci v roce 2008 činil pokles indexu NASDAQ-100 42 %, zatímco u indexu S&P 500 se omezil na 38 %.
Poznámka
Zajímavý fakt: Pokud byste teoreticky investovali v době vzniku NASDAQ-100 do tohoto indexu 100 dolarů, měla by vaše investice v polovině září 2022 hodnotu přibližně 8 900 dolarů. Stačilo by splnit jediný předpoklad – na vaši investici nijak nesahat.
Příbuzné indexy
Drtivá většina pozorovatelů vývoje akciového trhu zaměřuje svou pozornost na prvním místě na již zmíněné americké indexy Dow Jones, S&P 500 a právě NASDAQ-100. Vysoká pozitivní korelace mezi nimi je způsobena hlavně dlouhodobými makroekonomickými faktory a standardním hospodářským cyklem. NASDAQ-100 a S&P 500 pak mají ještě společné to, že většina jejich největších komponent je stejná.
S&P 500 reprezentuje 500 většinou nejvýznamnějších amerických podniků. Dow Jones Industrial Average pouze 30 – tzv. Blue chip akcií. NASDAQ-100 se liší tím, že ze svého portfolia vyloučil finanční podniky, hlavně banky. Proto bývá někdy označován jako sektorový, resp. technologický index. Jak už bylo řečeno, podniky z technologického sektoru tvoří dlouhodobězhruba 50 % – 60 % NASDAQ-100 indexu. Pro srovnání S&P 500 se skládá jen z 20 – 30 % technologických akcií, dle aktuálního vývoje na trhu.
Hodnota S&P 500 se počítá na základě tržní kapitalizace stejně jako NASDAQ-100. Dow Jones využívá starší metodu výpočtu – jedná se o cenově vážený index – rozhodující tedy není hodnota společnosti, ale aktuální cena akcie. Cenově vážený index jako Dow nebo Nikkei tedy nezvýrazňují hodnoty těch největších společností.
Investování a trading
Přemýšlíte-li o obchodování NASDAQ-100, můžete tak učinit prostřednictvím ETF nebo specializovaných podílových fondů, které jsou navrženy tak, aby kopírovaly výkon indexu. Pokud dojde k obměně podniků uvnitř indexu, promění se tímtéž způsobem i skladba daného fondu.
Některá ETF lze i shortovat, tj. spekulovat na pokles akciového indexu. Ovšem pro krátkodobé i střednědobé krátké pozice indexu jako NASDAQ je vhodnější otevřít si účet u důvěryhodného brokera, jenž nabízí derivátové kontrakty jako CFD, futures nebo opce.
U 71.65 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Díky vysoké likviditě těchto derivátových kontraktů můžete NASDAQ i další akciové indexy obchodovat nonstop od pondělí do pátku. Nejste tedy omezeni obchodními hodinami newyorkské obchodní seance začínající ve 14:00 a končící ve 22:00 středoevropského času.
Navzdory vší podobnosti mezi nejznámějšími americkými indexy existují mezi Dow Jones, S&P 500 a NASDAQ-100 určité rozdíly. S&P je z důvodu vysokého počtu složek bezprostředně nejméně ovlivněn náhlou změnou ceny jedné akcie na základě třeba překvapivých výsledků ze zveřejněné čtvrtletní zprávy o ziscích.
Jedním z vedlejších efektů tohoto faktu je vyšší výskyt tzv. cenových gapů na grafech Dow a NASDAQ, zvláště jakmile se pondělkem trhy investorům otevírají.
V případě NASDAQ-100 se vyplatí sledovat 10 nejoceňovanějších titulů, jelikož ty tvoří více než polovinu hodnoty indexu! Máme tím na mysli např. Microsoft, Apple, Google nebo Amazon. Pokud chcete obchodovat NASDAQ-100, tak se reálně stačí zaměřit jen na zprávy o top 5-10 podnicích.
Intradenní tradeři si zpravidla oblíbí právě NASDAQ-100 index nejvíce, jelikož je v průměru nejvolatilnějším indexem z “velké trojky”. Tím důvodem je vyšší koncentrace riskantnějších, novějších a méně zavedených technologických společností, jejichž cenové swingy se pohybují ve větších obloucích oproti stabilnějším např. energetickým či bankovním akciím.
Konečně další z důvodů, proč NASDAQ v době konjunktury roste více, je právě preference NASDAQu pro moderní technologie, které vynášejí více než firmy z jiných sektorů. Graf výše perfektně zachycuje přitažlivost korporací obsažených v NASDAQu oproti univerzálnějšímu S&P, jenž ve své skladbě nediskriminuje žádný hospodářský sektor.
Ať už jde o průměrné zisky, o průměrné příjmy, o průměrné dividendy, NASDAQ-100 vykazuje lepší čísla.
Každopádně pro krátkodobě zaměřené tradery doporučujeme podívat se na náš seriál technické analýzy. Jedním z klasických indikátorů, podle nichž lze na akcie spekulovat, je indikátor volatility VIX – prodávat, když indikátor trenduje nahoru, a nakupovat, když indikátor trenduje dolů. Zní to jednoduše, že ano? Bohužel v praxi to tak jednoduché není.
Vyzkoušejte bezplatně obchodování NASDAQ-100 u doporučených brokerů:
Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.
Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.