Ethereum (ETH) je již několik let druhou nejhodnotnější kryptoměnou co do tržní kapitalizace. Vzniklo v roce 2015 a až do nedávna se dalo těžit. V roce 2022 došlo ke změně konsensuálního mechanismu sítě z Proof of Work na ekologičtější Proof of Stake a síť je nyní ověřována validátory s alespoň 32 ETH.
Ethereum umožňuje vytváření a exekuci tzv. smart kontraktů, díky čemuž je označováno jako kryptoměna II. generace. Na síti se nachází množství decentralizovaných aplikací (dApps), např. decentralizované burzy, směnárny, NFT tržiště, protokoly pro půjčky, pojištění aj.
V oběhu aktuálně cirkuluje cca 120 mil. ETH, toto množství není nijak zastropováno. Díky nedávným updatům sítě a mechanismu pálení (ničení transakčních poplatků zaplacených v ETH) je však kryptoměna spíše deflační.
Informace o kryptoměně Ethereum
Ethereum je v současnosti druhá nejhodnotnější kryptoměna podle tržní kapitalizace. Důvodem je popularita jeho blockchainu podporujícího chytré kontrakty, který je již několik let lídrem inovací v této oblasti technologií.
Technické řešení tohoto blockchainu je natolik elegantní, že ke konci listopadu 2021 byl základem pro tisícovky dalších kryptoměn.
Virtuálních měn (kryptoměn) existují tisíce. Většina lidí tomuto odvětví ale bohužel stále moc nerozumí a pod slovem “kryptoměna” si představí pouze Bitcoin. To je ale chyba, protože Bitcoin rozhodně není jediným hráčem na trhu a možná není ani tím nejlepším.
Ethereum (ETH) je již několik let druhou nejhodnotnější kryptoměnou co do tržní kapitalizace. Vzniklo v roce 2015 a až do nedávna se dalo těžit. V roce 2022 došlo ke změně konsensuálního mechanismu sítě z Proof of Work na ekologičtější Proof of Stake a síť je nyní ověřována validátory s alespoň 32 ETH.
Ethereum umožňuje vytváření a exekuci tzv. smart kontraktů, díky čemuž je označováno jako kryptoměna II. generace. Na síti se nachází množství decentralizovaných aplikací (dApps), např. decentralizované burzy, směnárny, NFT tržiště, protokoly pro půjčky, pojištění aj.
V oběhu aktuálně cirkuluje cca 120 mil. ETH, toto množství není nijak zastropováno. Díky nedávným updatům sítě a mechanismu pálení (ničení transakčních poplatků zaplacených v ETH) je však kryptoměna spíše deflační.
Proč se o Ethereum zajímat? A v čem je lepší a horší než Bitcoin? To a mnohem více se dozvíte níže.
Obsah článku o Ethereu
Úvod do kryptoměny ETH
Na začátek je třeba ujasnit si pojmy. Ethereum je souhrnný název pro celou síť této kryptoměny a vše, co k ní patří. Jednotlivé mince (coiny) této sítě jsou pak nazývány ethery nebo také ETH či symbolem Ξ. Ty na blockchainu Etherea slouží jako jeho nativní platidlo. To znamená, že v etherech musí být placeny transakční poplatky za používání této sítě a ether je také používán jako odměna validátorům, kteří zajišťují bezpečnost a decentralizaci.
Naprosto nezbytné jsou ethery i při používání chytrých kontraktů a na nich postavených decentralizovaných aplikací (dApps). Tyto aplikace nejčastěji poskytují služby decentralizovaných financí (DeFi), ale existuje i několik zajímavých propojení např. s počítačovými hrami (GameFi).
Ethereum slouží dále jako platforma pro statisíce dalších tokenů, které zde může vytvořit prakticky kdokoli.
Poznámka: Podle oficiálního prohlížeče sítě Etherea (etherscan.io) existuje k červenci roku 2022 více než 566 000 ERC-20 tokenů.
O tom, co ERC-20 tokeny jsou a jak vlastně fungují, se dozvíte dále v článku.
Populární jsou zejm. stablecoiny USDC a USDT, ale jsou zde např. i čím dál více populární NFT nebo memecoiny, jako např. Shiba Inu. To vše zvyšuje poptávku po ETH, jakožto základní měně celé platformy, a tedy i jeho cenu.
Ethereum je, stejně jako Bitcoin, otevřené každému. Stačí mít připojení k internetu a kompatibilní peněženku nebo účet na kryptoměnové burze.
A ikdyž 1 ETH nyní stojí $54 830, nemusíte čekat, až našetříte dost peněž na celý jeden token.
Ether je totiž dělitelný až na 18 desetinných míst. Nejmenší zlomek ETH (0.000000000000000001 ETH), se kterým lze nakládat, se nazývá “wei” (1 wei = 10-18 ETH).
Jednotka wei je tedy pro ether něco jako haléř pro českou korunu, nebo jako satoshi pro Bitcoin. Nejčastěji v praxi používaná jednotka etheru je ale gigawei (zkráceně gwei), neboli 1,000,000,000 wei. V gwei se totiž vyjadřuje výše transakčních poplatků (gas fee). Takže prostě neřeknete, že poplatek stojí 0.000000001 ETH, ale že stojí 1 gwei. Jednoduché.
Proč je Ethereum tak populární?
Enormní popularita blockchainu Ethereum pramení nejspíš z toho, že se jedná o úplně první programovatelný blockchain, který podporuje chytré kontrakty (smart contracts) a na nich postavené decentralizované aplikace (dApps).
Chytrý kontrakt je jednoduše program, jehož zdrojový kód je uložen na konkrétní adrese na blockchainu. Chytré kontrakty jsou při splnění specifických podmínek (např. při připsání konkrétní částky) automaticky vykonány virtuálním počítačem zvaným Ethereum Virtual Machine (EVM).
Známým příkladem jednoduchého chytrého kontraktu je obyčejný automat na kávu:
Pokud zvolíte nápoj z nabídky a vložíte do automatu potřebný obnos, dojde k uzavření smlouvy a automat vám udělá kávu a vrátí případný přeplatek. I automat na kávu tedy, podobně jako Ethereum, umožňuje uzavření a vykonání chytrého kontraktu podle předem naprogramovaných pravidel. Za tímto příkladem stojí Nick Szabo, významný počítačový vědec zabývající se kryptografií, který podle některých může být tajemný Satoshi Nakamoto, zakladatel Bitcoinu.
Na rozdíl od automatu na kávu je ale Ethereum kompletně open source, což znamená, že zdrojový kód je přístupný všem a kdokoli na něm může spouštět vlastní chytré kontrakty/dApps napsané v kompatibilním programovacím jazyce. To umožňuje rapidní vývoj nových chytrých kontraktů a decentralizovaných aplikací.
Co je to vlastně to DeFi a jakou v něm Ethereum hraje roli?
Pod pojmem DeFi si můžete představit služby, které běžně poskytují banky, pojišťovny a směnárny. S jediným rozdílem: v DeFi tyto služby neposkytují velké nadnárodní korporace, ale lidé pomáhající si navzájem – automatizovaně prostřednictvím blockchainu.
V podstatě neomezená šíře využití ekosystému Etherea vede k tomu, že počet aktivních adres na Ethereu, počet provedených transakcí a cena etheru dlouhodobě stoupá.
Populární jsou zejména dApps v oblasti decentralizovaných financí (DeFi), ve kterých je ke konci roku 2021 uzamknuto přes 6,5 milionů ETH majících hodnotu přibližně 2,3 bilionu Kč.
Po přechodu Etherea na mechanismus Proof of Stake v roce 2022 navíc došlo ke změně tokenomiky. Po této aktualizaci je validátorům za validaci transakcí vypláceno přibližně o 90 % méně etherů než původně těžařům. Inflace Etherea se tak radikálně snížila a pokud je síť hodně využívaná, pálení části poplatků může dokonce způsobit, že bude Ethereum deflační.
Bohužel ale ani síť Ethereum není dokonalá. Z hlediska obtížně řešitelného blockchainového trilematu (blockchain trilemma) je Ethereum spolu s Bitcoinem považováno za bezpečný a decentralizovaný blockchain.
Na jeho řešení ale Ethereum Foundation společně s širokou komunitou vývojářů pracuje, podstatný krok podnikla 15. září roku 2022, kdy proběhl The Merge, což znamená sloučení původního Etherea běžícího na mechanismu Proof of Work a Beacon chainu existujícího od roku 2020, o němž si dále také povíme.
Od září roku 2022 tedy Ethereum využívá algoritmus Proof of Stake, což vyřešilo alespoň problém s neekologickou těžbou, která byla Ethereu dlouho vyčítána a stále je ještě vyčítána Bitcoinu. V tomto stavu je však Ethereum stále obtížně škálovatelné, je ale už schopné pojmout příští aktualizace, které by měly škálovatelnost zásadně zlepšit, zlevnit poplatky a zvýšit propustnost.
Ethereu je tedy stále vyčítána především vysoká cena transakčních poplatků a nízká rychlost provádění transakcí, která se pohybuje okolo 10 – 15 transakcí za vteřinu.
Za průměrnou transakci na síti Ethereum byste v době psaní článku zaplatili transakční poplatek ve výši zhruba 25 USD (asi 500 Kč), což je mnohonásobně více, než nabízí konkurenční blockchainy nebo mnohými nenáviděný svět tradičních bank.
Poznámka: Je ale důležité podotknout, že tento průměr zahrnuje všechny provedené transakce včetně složitých kontraktů. Běžný převod etherů je násobně levnější.
Síť Ethereum funguje podle pravidel, která jsou primárně obsažena v původním whitepaperu a yellowpaperu a čas od času dochází k jejich změně prostřednictvím tzv. Ethereum Improvement Proposals (EIPs), což jsou návrhy na zlepšení Etherea, které může připravit každý a následně, jedná-li se o významné změny, o nich hlasuje komunita.
Mezi významné EIPs patří např. EIP-1559, který byl součástí London hard forku a provedl revoluci v transakčních poplatcích, nebo ERC-20, což je rozšířený tokenový standard (pravidla podle kterých lze vydat nové tokeny na síti Ethereum). Dalším je např. EIP-3675, což je původní návrh pro přechod Etherea z mechanismu konsenzu Proof of Work na Proof of Stake.
Technologie v pozadí, aneb jak Ethereum funguje?
Ethereum je blockchain, jinak řečeno decentralizovaná distribuovaná databáze tvořená počítači, na kterých běží tzv. klientský software. Zatímco tradiční databáze je uložena na jednom počítači nebo soustavě počítačů patřících jedné společnosti (např. Google nebo Apple), kopie této databáze je uložena na každém počítači zapojeném do blockchainu.
Počítačům zapojeným do blockchainu se říká node (uzel). Uzly obsahují kompletní transakční historii Etherea, informace o stavu chytrých kontraktů, bilanci účtů a mnoho dalšího.
Nody se podílejí na potvrzování bloků a transakcí, čímž zajišťují decentralizaci, bezpečnost sítě a také přesnost dat.
Provozování nodů je dobrovolné a může se mu věnovat v zásadě každý, kdo má alespoň osobní počítač a přístup k Internetu. Z real-time přehledu sítě Ethereum v době psaní článku vyplývá, že nejpoužívanějším klientem je Geth a nejvíce nodů sídlí v USA a poté v Německu.
Poznámka: Celkem existují tři typy nodů: lehký (light), plný (full) a archivní (archive). Pouze full nody přitom obsahují kopii celého blockchainu.
Provozování nodu nelze zaměňovat s těžením či validováním transakcí. Uzel v podstatě provádí “pouze” synchronizaci s obsahem blockchainu. Je však obvyklé, že validátoři současně provozují i full node. K fungování sítě Ethereum jsou každopádně nezbytní provozovatelé nodů i validátoři. Pouze validátoři jsou ale odměňování v etheru.
Staking kryptoměny ETH
Dříve před Merge Etherea v září roku 2022 síť používala konsensuální mechanismus Proof of Work, podobně jako Bitcoin, a tudíž bylo možné ethery těžit. Nyní síť využívá již výše zmíněný mechanismus Proof of Stake, v němž se místo těžby využívá staking.
Staking ve zkratce znamená uzamčení určitého počtu etherů, kterými validátoři či delegátoři ručí za to, že transakce, pod které se podepíší, jsou správné.
Jak se stakingem začít?
Velkým plusem stakingu oproti těžbě je fakt, že se jej může účastnit prakticky kdokoliv. K dřívější těžbě totiž bylo nutné pořídit si celkem drahý hardware, který musel neustále běžet na plné obrátky. Profitabilita těžby také kromě samotné ceny etheru závisela na ceně elektřiny, což, jak všichni určitě víme, je v dnešní době zásadní problém.
U stakingu žádné těžební stroje nepotřebujeme. Pokud si dokonce zvolíme i tu jednodušší, méně výdělečnou cestu, nepotřebujeme vůbec nic kromě etherů v řádu klidně i několika stovek dolarů, které do stakingu vložíme.
Kdo je to validátor?
V dřívějším Ethereu těžaři měli na svých strojích spuštěný tzv. těžební software, což je pouze počítačový program interagující s blockchainem a řešící matematické hádanky. Validátoři, kteří v novém Ethereu tvoří nové bloky, používají podobné programy, ovšem bez těžby. Na rozdíl od těžařů mají validátoři také povinnost být online 24 hodin denně, jinak jim hrozí postih označovaný jako slashing.
Poznámka: Před sloučením stačilo těžařům mít spuštěného pouze jednoho těžebního klienta kvůli tomu, že komunikace s blockchainem probíhala pouze v jedné vrstvě (exekuční). V nynějším novém Ethereu je nutné používat klienty dva – jednoho ve vrstvě exekuční (upravená verze původních klientů těžařů) a jednoho ve vrstvě konsenzuální, což je původní klient Beacon chainu.
Je zde zároveň celkem zásadní požadavek vyřazující širokou škálu uživatelů.
Abyste se mohli stát validátorem, pro uzamčení do stakingu musíte vlastnit minimálně 32 ETH (či násobky 32 ETH).
32 etherů je tedy nutnost, bez níž se při statutu validátora neobejdete. Validátoři mají možnost zjednodušit si život skrze službu označovanou jako Staking as a Service (SaaS), což ve skutečnosti znamená, že si najdou provozovatele jeho validačního uzlu. Tito validátoři stále drží své privátní klíče a mají tak své finance pod kontrolou, co už ale pod plnou kontrolou nemají je provoz infrastruktury uzlu, který zařizuje poskytovatel. Pokud poskytovatel selže, může validátor o své prostředky přijít kvůli slashingu.
Pokud 32 etherů po ruce nemáte a spíš byste chtěli do stakingu uzamknout jen menší množství, je pro vás mnohem vhodnější cesta delegátora.
Kdo je to delegátor? A co znamená tzv. pooled staking?
V branži stakingu je delegátorem obecně uživatel, který neprovozuje svůj vlastní validační uzel, ale připojuje se k validačnímu uzlu jiného validátora. Technicky vzato mu propůjčuje své vlastní prostředky (v tomto případě ethery) a výměnou za to dostává podíl odměn za staking (s mírným poplatkem za to, že mu validátor umožnil své služby).
V rámci Etherea se tomuto způsobu stakingu říká tzv. pooled staking, delegátoři své ethery vkládají do staking poolů a výměnou dostávají ERC-20 token reprezentující jejich vložené prostředky, tím může být např. syntetický derivát stETH z liquid staking protokolu Lido.
Upozornění: Pooled staking nemá v návrhu Etherea nativní podporu, což znamená, že všechny služby, co jej nabízejí, jsou vytvořeny třetími stranami a Ethereum Foundation za ně nenese žádnou odpovědnost.
Tuto skutečnost je nutné míti na paměti zejména ve vztahu k syntetickým derivátům, které za staking dostanete. Může se totiž stát, že se jejich cena dle normálních podmínek vázaná na cenu Etherea může vychýlit.
Společně s Lido nabízejí prověřené staking pooly i projekty Ankr, Rocket Pool či StakeWise.
Staking Etherea na centralizovaných burzách
Pokud se vám ani do staking poolů nechce, stále se ještě nabízí možnost stakingu na centralizovaných burzách. Zde je ovšem vhodné zmínit, že staking programy centralizovaných burz fungují vždy jinak, záleží na samotné burze, co se s vámi poskytnutými ethery rozhodne udělat. Nějaký podíl může např. využít jako kolaterál pro své další produkty či pro zvýšení likvidity na trhu. Je však pravděpodobné, že valná většina vámi poskytnutých etherů do stakingu bude využita pro tvorbu bloků.
EVM (Ethereum Virtual Machine)
Důležitou součástí ekosystému platformy Etherea je Ethereum Virtual Machine (EVM), což je virtuální a decentralizovaný výpočetní stroj tvořený počítači, na kterých je provozován node (uzel).
EVM je zkrátka prostředí pro vykonávání transakcí a spouštění chytrých kontraktů. EVM je ale schopen plnit na blockchainu všechny možné úkoly, je totiž tzv. Turing-complete, což znamená, že umožňuje spuštění libovolného kódu (např. chytrého kontraktu) přesně tak, jak bylo programátorem zamýšleno. Někdy se proto o EVM hovoří jako o “světovém počítači”.
Protože je Ethereum programovatelný open source blockchain, každý, kdo ovládá kompatibilní programovací jazyk, může vytvořit vlastní chytré kontrakty a další pokročilé aplikace a spouštět je na Ethereu.
Poznámka: Nejpoužívanějšími programovacími jazyky pro vytváření chytrých kontraktů na Ethereu jsou Solidity a Vyper.
Pro pokročilejší programátory existují jazyky Yul a Yul+. Výhodou Etherea je ale i to, že umožňuje přes RPC uzly interakci s blockchainem v libovolném programovacím jazyce, který dokáže používat TCP/IP.
Konsensuální protokol
Důležitou součástí každého decentralizovaného blockchainu je také konsensuální protokol (někdy též “mechanismus konsensu”). Protože je Ethereum decentralizovaná databáze, kopie blockchainu je uložena na počítačích mnoha různých lidí a společností, kteří se většinou navzájem neznají a proto si ani nedůvěřují. Přesto se musí dohodnout na tom, jaké informace se stanou obsahem blockchainu (např. stav účtů a pořadí transakcí).
K dosažení dohody (konsensu) o obsahu blockchainu slouží právě konsensuální protokol, který umožňuje dosažení shody bez potřeby vzájemné důvěry mezi jednotlivými účastníky sítě. Ethereum používá mechanismus Proof of Stake, v němž jsou náhodně voleni validátoři, kteří nový blok vytvoří a pak komise, jež nový blok schvaluje a následně rozesílá mezi další uživatele klasickou distribucí v síti.
Na rozdíl od dřívějšího mechanismu Proof of Work, rychlost tvorby nových bloků je u Proof of Stake pevně daná. Každý blok je vytvořen v tzv. slotu, což je 12 sekund dlouhé časové okno, v němž je pokaždé zvolen nový validátor. Každých 32 slotů tvoří epochu, na začátku níž je kontrolní blok zvaný checkpoint.
Ti z vás, co dobře znají Proof of Work, dobře vědí, že bloky vytvořené těžaři musejí být dodatečně potvrzovány, aby bylo jisté, že je z blockchainu nikdo “nevytrhne” tím, že stihne se svým vlastním řetězcem bloků předběhnout ten, ve kterém se nachází blok ještě tolikrát nepotvrzený.
U Proof of Stake je tento koncept potvrzování transakcí podobný, pouze s tím rozdílem, že zde o validitě celé epochy, přesněji řečeno jejího počátečního bloku (checkpointu), dodatečně hlasují všichni validátoři.
Rozhoduje se vždy o dvou konkrétních checkpointech jednotlivých epoch jdoucích po sobě. Jakmile o daném páru dosáhnou pozitivního konsensu více než dvě třetiny všech validátorů (poměrově k nastakovanému ETH), je checkpoint mladší epochy považován za “oprávněný” a checkpoint starší epochy považován za “finalizovaný”, což je synonymum pro plně potvrzený blok. Při vzniku nového checkpointu další epochy se děje vše nanovo, a pokud je konsensu dosaženo úspěšně, je i minulý první blok konečně potvrzen a tzv. “finalizován”.
Všechny tři fáze finalizace bloku můžete vidět na následujících třech obrázcích v parametru Status. První blok byl v době pořízení snímků vytvořen ani ne před minutou a tudíž ještě není finalizován. Druhý blok také stále není finalizován, ale validátoři o jeho epoše už jednou konsensu dosáhli – je považován za bezpečný a “oprávněný” (justified). Epocha posledního bloku je již plně validní a blok je finalizován. Aby někdo transakce v tomto bloku zvrátil, musel by počítat s tím, že minimálně jedna třetina jeho etherů ve stakingu bude vystavena slashingu.
Validátoři jsou tedy odměnami motivování k tomu, aby potvrzovali transakce a tím zvyšovali bezpečnost a decentralizaci blockchainu.
Je to proto, že čím je blockchain decentralizovanější (čím více validátorů a nodů je zapojeno), tím obtížnější je s ním manipulovat. Díky tomu je na Ethereu téměř nemožné vytvářet nové bloky, které odstraňují staré transakce (což by umožnilo tzv. double spending, neboli dvojí útratu stejného coinu) nebo vytváření falešných transakcí. Manipulovat s Ethereem by bylo možné pouze při úspěšném 51% útoku, jenž je ovšem velmi nerentabilní a pro běžného člověka i instituce téměř neproveditelný.
Měnová politika etheru (tokenomics)
Měnová politika kryptoměn a tokenů, tzv. “tokenomika“, je velice důležitá. Studováním měnové politiky zjistíte ekonomické základy kryptoměny a tak můžete odhadnout, jaká je jeho skutečná hodnota a z čeho pramení.
Měnová politika kryptoměny spočívá především v tom, jak vznikají nové mince/tokeny, jak jsou distribuovány a zda a jak jsou páleny (ničeny).
Ekonomiku coinu ovlivňuje také způsob odměňování validátorů a politika transakčních poplatků.
Většinu faktorů ovlivňujících měnovou politiku lze zkoumat na webových stránkách jako CoinMarketCap či CoinGecko, ale doporučujeme si vždy přečíst i whitepaper.
O měnové politice etheru nerozhoduje centrální banka, jako tomu je v případě měn s nuceným oběhem, mezi které patří třeba koruny nebo dolary. Ekonomická pravidla Etherea jsou součástí softwaru sítě a je velmi těžké je změnit, protože by k tomu bylo potřeba dosáhnout shody většiny účastníků sítě.
V září 2022 bylo v oběhu přibližně 122,5 milionů ETH coinů. Většina etherů (72 milionů) byla předtěžena v rámci tzv. prvotního bloku (genesis block) a rozdána vývojářům, investorům a Ethereum Foundation. Zbylých cca 50,5 milionů etherů bylo standardně vytěženo, ovšem až na posledních pár, které už vytvořili validátoři a ne těžaři.
Když ještě Ethereum využívalo mechanismus Proof of Work, odměna za každý vytěžený blok v základu dosahovala 2 rovné ethery + vybrané transakční poplatky s tím, že od aktualizace EIP-1559 byla část transakčních poplatků pálena.
Už výše jsme si řekli, že se provoz Etherea po Merge z technického hlediska rozdělil na dvě sféry – na exekuční a konsensuální. Výše zmiňované dva ethery za éry těžby byly vypláceny právě skrze exekuční vrstvu, tato statická odměna je nyní kompletně anulována, jak můžete vidět na jednom z nynějších bloků na obrázku níže.
Ve vrstvě konsensuální jsou ovšem odměny stále vypláceny, což vychází na zhruba 1 600 etherů denně.
Oproti původním 13 000 etherům za den během těžby se jedná o cca 90% redukci, což značí radikální snížení inflace.
Pokud vezmeme v úvahu mechanismus pálení transakčních poplatků, je možné tvrdit, že s dostatečnou vytížeností sítě může být Ethereum dokonce deflační.
Konečný počet tokenů či mincí ETH, které vzniknou, není předem znám a závisí na počtu vytvořených bloků. To je podstatný rozdíl od Bitcoinu, kde je znám maximální počet bitcoinů, které budou vytvořeny – 21 milionů.
Obecně přitom platí, že čím více coinů je v oběhu, tím nižší je jejich hodnota. Platí totiž základní ekonomická poučka, že cenné je to, co je vzácné. Díky stakingu je zásoba Etherea ročně navyšována cca o 0,5 %, to je zásadní rozdíl oproti situaci před Merge, kdy inflace dosahovala kolem 4,5 %. Pálením transakčních poplatků, využíváním ETH v nejrůznějších aplikacích a také díky tomu, že lidé občas ztrácejí přístup ke svým digitálním peněženkám, na kterých ETH drží, se navyšování zásoby Etherea ještě více zpomaluje a tlak na cenu tím pádem slábne.
Dopad EIP-1559 na tokenomiku Etherea
Významný dopad na měnovou politiku v síti Etherea měl upgrade London hard fork (EIP-1559). Transakční poplatek se totiž nově skládá ze základního poplatku (base fee) a spropitného (priority fee).
Zatímco spropitné náleží validátorovi, který transakci zařadí do bloku, celý základní poplatek je spálen. To snižuje nabídku etheru a teoreticky by mělo vést ke zvyšování jeho ceny.
Samotné pálení části transakčních poplatků ale pravděpodobně dlouhodobě nepřekoná inflaci způsobenou vydáváním nových ETH pro poskytnutí odměny těžařům, i když u některých bloků tomu tak je.
Každopádně od spuštění EIP-1559 již bylo spáleno více než půl milionu ETH o celkové hodnotě přibližně 1,7 miliardy USD. Pozorovat pálení etheru v reálném čase můžete na stránkách watchtheburn.com.
Ethereum a jeho transakční poplatky
Síť Ethereum po svých uživatelích vyžaduje, aby za její používání hradili transakční poplatky (gas fee). Čím je transakce složitější, tím více výpočetního výkonu (kterému se říká gas, neboli “palivo”) je potřeba – a tím pádem je vyšší i transakční poplatek.
Pokud tedy chcete na Ethereu poslat token, použít chytrý kontrakt nebo vyrazit vlastní token (např. NFT), musíte za to zaplatit odpovídající poplatek v etheru. Poplatky jsou placeny v etheru, ale uváděny jsou v gwei.
Standardní převod etheru vyžaduje 21,000 jednotek paliva (cca 3 USD), zatímco výpočetně náročnější vykonání chytrých kontraktů může vyžadovat 100,000 – 200,000 jednotek paliva (cca 15 USD).
Poznámka: Sazebník určující kolik paliva je potřeba na provedení různých operací byl obsažen v yellow paperu jako příloha G.
Nejjistější je množství paliva potřebného k provedení transakce zjistit např. pomocí kalkulačky ETH Gas Station, ale tuto funkci nabízí i většina z digitálních peněženek. Podrobné statistiky o ceně paliva jsou dostupné např. na Etherscanu.
Transakční poplatky fungují jako pobídka pro validátory, aby zpracovávali a ověřovali transakce. Současně existence poplatků brání Ethereum před některými útoky, např. před přetížením sítě bezúčelnými transakcemi (spam). Účelem zpoplatnění sítě tedy je, aby limitovaný výpočetní výkon EVM byl distribuován co nejefektivněji.
Popularita a masivní adopce Etherea (zejména v oblasti DeFi a NFT) přesto vedla k přetížení blockchainu, což se projevuje nejen zpomalením sítě, ale také vysokými transakčními poplatky. Uživatelé proto musí za validaci nabízet vyšší spropitné, aby přeplatili ostatní uživatele a dostali svou transakci do dalšího bloku co nejdříve. Při srovnání s konkurenčními blockchainy podporujícími chytré kontrakty nedopadá Ethereum moc dobře.
Samotný výpočet transakčních poplatků se podstatně změnil po upgradu známém jako London hard fork, ke kterému došlo v srpnu 2021. Přesto i nadále zůstávají transakční poplatky značně vysoké.
K vyřešení problému Etherea se škálovatelností by mělo dojít po implementaci řady dalších aktualizací, zejména aktualizace s názvem Surge s implementací shardingu, případně lze již teď využít některé z layer 2 řešení pro Ethereum (např. Polygon), která nabízí rychlejší a levnější transakce.
Nespornou výhodou poplatkového mechanismu po London hard forku je však vyšší míra automatizace. Už není nutné přizpůsobovat poplatek aktuálním tržním podmínkám, protože základ poplatku je určen automaticky. Uživatelé také nově mohou zastropovat maximální výši poplatku, kterou jsou ochotni za vykonání transakce zaplatit (gas limit), přičemž pokud bude skutečná výše poplatku nižší, zbytek jim bude vrácen. Nedá se tedy říct, že by po EIP-1559 byly transakční poplatky nižší, alespoň jsou ale o něco předvídatelnější a uživatelsky přívětivější.
Od upgradu London hard fork (konkrétně EIP-1559) má tedy každý blok základní poplatek (base fee), což je minimální cena za zařazení transakce do bloku. Základní poplatek je vypočítán sítí na základě aktuální poptávky. Vzhledem k tomu, že základní poplatek je spálen (zničen), očekává se, že uživatelé při svých transakcích zaplatí vedle základního poplatku také spropitné (priority fee) pro validátory (peněženky kompatibilní s London hard fork jej nastaví automaticky). Spropitné motivuje validátory k zařazení transakcí do bloků. Bez spropitného by validátoři mohli považovat za ekonomicky výhodnější tvořit prázdné bloky, protože by obdrželi stejnou blokovou odměnu za méně práce. Čím vyšší spropitné nastavíte, tím dříve bude vaše transakce vykonána.
Výpočet transakčního poplatku tedy vypadá následovně: jednotky paliva (limit) * (základní poplatek + spropitné).
Příklad: Pro názornost řekněme, že Vitalik chce Satoshimu poslat 1 ether. K vykonání této transakce je podle yellowpaperu (příloha G) potřeba 21,000 jednotek paliva a aktuální cena za jednotku paliva je 100 gwei. Protože je Vitalik dobrý člověk a hlavně chce provést řádně transakci, přidá ještě spropitné pro validátory ve výši 10 gwei.
Výši transakčního poplatku tak lze vypočítat takto: 21,000 * (100 + 10) = 2,310,000 gwei nebo 0.00231 ETH. Jakmile Vitalik zadá transakci, celkem 1.00231 ETH odejde z jeho účtu. Naopak Satoshi obdrží 1.0000 ETH. Validátor navrhující blok obdrží spropitné 0.00021 ETH. Základní poplatek ve výši 0.0021 ETH bude spálen. Pokud by ale Vitalik nastavil příliš nízký základní poplatek, např. 0.0020 ETH, došlo by k tomu, že by o tuto částku přišel, ale k provedení transakce by nedošlo.
Jaké využití má Ethereum?
Vznik nových tokenů
Ether zdaleka není jediná měna běžící na platformě Etherea. Každý totiž může na Ethereu vyrazit nové druhy digitálních aktiv zvané “tokeny“, ať už zaměnitelné (fungible tokens), nebo nezaměnitelné (non-fungible tokens neboli NFT).
Lidé zatím stihli “tokenizovat” tradiční měny a jiná aktiva, např. komodity (obě tyto varianty se souhrnně označují jako stablecoiny), kryptoměny běžící na jiných blockchainech (tzv. wrapped nebo pegged tokeny jako např. wBTC), umění, herní artefakty (NFT) a dokonce i sebe.
Aby nové tokeny na Ethereu správně fungovaly, doporučuje se při jejich vytváření respektovat příslušný tokenový standard. Pro zaměnitelné tokeny existuje tokenový standard ERC-20 a pro NFT zase existují tokenové standardy ERC-721 a ERC-1155.
Vytvořit vlastní ERC-20 token může každý, a to např. zde a vyrazit vlastní NFT rovněž, třeba na OpenSea.
Je to tak jednoduché, že to dokáže opravdu každý. Je k tomu potřeba pouze kompatibilní peněženka, např. MetaMask nebo Trust Wallet, a na ní dostatek etherů na uhrazení poplatku za vyražení tokenu. Celkem existuje už více než půl milionu ERC-20 tokenů.
Velmi významnou součástí ekosystému Etherea jsou stablecoiny poskytující ochranu proti cenové volatilitě, která je s kryptoměnami obvykle spojená. Investoři a tradeři se tedy snaží ve vhodnou chvíli směnit své kryptoměny za stablecoiny, aby případný zisk ochránili před korekcí nebo nástupem bear marketu. Cena stablecoinů je totiž navázána na cenu fiat měny (např. dolaru) nebo komodity (např. zlata), díky čemuž je – alespoň ve srovnání s kryptoměnami –stabilní.
Stablecoiny se těší obrovské popularitě – v září 2021 již byly vydány stablecoiny celkem za 82 miliard USD.
To také znamená zvýšenou poptávku po etheru, protože ETH je potřeba pro uhrazení poplatku za každou transakci na Ethereu.
Mezi nejoblíbenější stablecoiny na Ethereu určitě patří Tether (USDT) a USD Coin (USDC), jejichž cena je navázána na americký dolar (USD) a také jsou americkým dolarem kryté poměrem 1:1. Tyto stablecoiny navíc fungují i na dalších blockchainech (mj. Solana, Tron a Algorand). Zajímavý stablecoin je také PAXG, což je token navázaný na cenu zlata (1 PAXG = 1 trojská unce zlata), nebo DAI, který vzniká i zaniká decentralizovaně.
Doplnění: Důvěra stablecoinů byla v květnu roku 2022 silně otřesena při pádu kryptoměny LUNA (nyní LUNC), jedné z největších digitálních měn, a jejího stablecoinu UST.
Proč se stablecoin UST od ceny 1 dolaru odklonil, už nikdy se k ní nevrátil a strhl sebou i partnerskou kryptoměnu LUNA, se dozvíte v našem komplexním článku.
Stablecoiny tedy v podstatě tvoří most mezi fiatem a digitálními měnami. Lze je také zhodnocovat v DeFi formou půjčování, poskytování likvidity a yield farmingem. Je ale nutné mít na paměti, že nemusí být vždy tak úplně stabilní, jak by se mohlo podle jejich názvu zdát, protože fiat měny, na které jsou navázané, podléhají v současnosti vysoké inflaci.
DApps běžící na Ethereu
Decentralizované aplikace (dApps) jsou v podstatě komplexní chytré kontrakty, které používají blockchain jako datové úložiště. Každý si tedy může zdrojový kód decentralizované aplikace přečíst a hledat chyby, nebo s ní interagovat a používat ji.
Při splnění předem daných podmínek je chytrý kontrakt automaticky vykonán v prostředí EVM, takže nehrozí, že pošlete své kryptoměny a protistrana svou povinnost nesplní. Velkou výhodou dApps běžících na Ethereu je, že jsou interoperabilní, tj. tyto aplikace spolu snadno mohou sdílet data. To díky zmíněným tokenovým standardům a jednotným úkonům, které smart kontrakty mohou provádět.
Decentralizované aplikace se používají zejména v oblasti decentralizovaných financí (DeFi). Počet uživatelů DeFi aplikací roste téměř exponenciálně.
Jsou to tedy zejména decentralizované burzy (Uniswap, SushiSwap), půjčovací protokoly (Aave, Compound, Maker) a yield farming platformy, které mají na svědomí obrovský počet denních transakcí na Ethereu.
Půjčování na Ethereu nabízela také před svým zánikem např. Celsius, což ale není decentralizovaná aplikace, ale soukromá společnost poskytující finanční služby v kryptosvětě, podobně jako např. Binance. Alternativou Celsia je např. platforma Nexo.
Upozornění: Služba Celsius v létě roku 2022 vyhlásila bankrot kvůli velkým finančním problémům pramenícím z razantního poklesu kryptoměnového trhu a špatné strategie nakládání s finančními prostředky klientů.
Za zmínku jistě stojí i Polygon (dříve Matic Network), což je tzv. layer 2 řešení pro Ethereum (obdobně Lightning Network je layer 2 řešení pro Bitcoin). Polygon tedy funguje “nad” blockchainem Etherea, se kterým je “pouze” propojen.
Transakce jsou primárně prováděny na Polygonu a poté jsou po dávkách hromadně potvrzovány a odesílány na mainnet Etherea. Polygon tím řeší škálování mimo Ethereum, čímž podstatně zvyšuje jeho rychlost a také nabízí nižší transakční poplatky.
Architektura Polygonu využívá konsensuální protokol Proof of Stake. Jednou z nejvýznamnějších aplikací využívajících Polygon je Aave, kde je možné zhodnocovat kryptoměny poskytováním likvidity. Přechod decentralizovaných aplikací na Polygon, nebo jiné layer 2 řešení (např. Optimism), by teoreticky mohlo pomoci s chronickým přetížením sítě Etherea. Nevýhodou layer 2 řešení je, že nejsou tak bezpečné, jako samotná vrstva blockchainu neboli layer 1.
Celkově se dá říct, že množství etheru uzamknutého v chytrých kontraktech dlouhodobě stoupá. Před ostatními blockchainy umožňujícími chytré kontrakty (např. BNB Smart Chain a Solana) tak má Ethereum velký náskok. Alespoň prozatím.
Z grafu je vidět, že BNB Smart Chain si už stihl ukrojit hezký kus trhu a Solana se taky začíná pěkně rozjíždět. Handicapem Etherea jsou samozřejmě vysoké transakční poplatky a nízká rychlost.
Nezaměnitelné tokeny – NFT
NFT, neboli non-fungible tokens, jsou unikátní obchodovatelná digitální aktiva, jejichž vlastnictví je, stejně jako u kryptoměn, evidované na blockchainu. Na rozdíl od kryptoměn ale NFT nejsou zaměnitelné.
To znamená, že konkrétní NFT koťátko nelze nahradit žádným jiným NFT koťátkem, i kdyby byla stejně roztomilá.
Naopak u kryptoměn nezáleží na tom, jaký z coinů stejného druhu (např. ETH) si půjčíte a který coin vrátíte. NFT většinou reprezentují vlastnictví určitého majetku, jako např. digitálního nebo tradičního uměleckého díla a sběratelského předmětu, doménového jména, herní postavy a zbraně atd. Vlastnictví NFT ale nelze automaticky ztotožňovat s autorským právem nebo licencí, které při prodeji NFT na kupujícího (pokud není ujednáno jinak) nepřechází.
Pokud se bavíme o NFT na Ethereu, je rozhodně nutné zmínit pravděpodobně první NFT blockchainovou hru CryptoKitties, kde můžete už od roku 2017 za ether nakupovat, šlechtit (křížit) a prodávat digitální koťata, která jsou uložena na blockchainu Etherea.
Každá kočka má unikátní číslo a vlastní DNA, které může být zčásti přeneseno na další generaci. Vlastnictví a genom “kryptokoťat” jsou prostřednictvím chytrého kontraktu evidovány na Ethereu jako ERC-721 token.
Jedná se o jednu z prvních blockchainových aplikací a NFT kolekcí určených k zábavě. Popularita této hry vedla v prosinci 2017 k přetížení Etherea, což zdražilo transakční poplatky na dosud nepřekonané maximum. V jednu chvíli hra CryptoKitties odpovídala za 25 % síťového provozu na Ethereu.
Dalším známým příkladem využití NFT je meme Disaster Girl, které v dubnu 2021 prodala Zoë Roth (na snímku) sběrateli s přezdívkou @3FMusic. Za NFT dostala 180 ETH, což v době kontraktu činilo přibližně 473,000 USD (cca 10 milionů Kč). Předtím se její fotka nekontrolovatelně šířila po internetu jako meme, aniž by z toho Zoë viděla alespoň jeden gwei.
Projektů v oblasti NFT je opravdu mnoho a drtivá většina z nich využívá Ethereum. Ve srovnání s DeFi je nicméně trh s NFT stále relativně dost malý. Přesto není možné zmínit všechny zajímavé NFT projekty. Z těch známějších se jedná ještě o CryptoPunks, jejichž zvláštností je, že fungují jako ERC-20 token, přestože pro NFT existuje specializovaný standard ERC-721. Nejvíce obchodů s NFT se na Ethereu každopádně provede na tržištích OpenSea a LooksRare.
Partneři Etherea
Renomé Etherea pramení také ze skutečnosti, že jej ve svých projektech využívá mnoho velkých společností, jako např. Amazon, BNB Paribas, Citigroup, Google, Intel, Mastercard, MetLife, Samsung, Siemens a další. Pro Ethereum tedy rozhodně neplatí, že by se jednalo o zbytečnou technologii bez reálného využití. Za účelem rozšíření komerčního používání Etherea dokonce vznikla aliance společností zvaná Enterprise Ethereum Alliance (EEA). Tato aliance mj. vydává sadu pravidel a technických specifikací zvaných Enterprise Ethereum, která má podnikům usnadnit implementaci Etherea do svých produktů a služeb. Mezi nejznámější členy EEA patří Cisco, Ernst and Young, FedEx, JPMorgan Chase a Microsoft.
Ether se rovněž nachází v portfoliu několika velkých společností (Block (Square) nebo PayPal) a fondů (Brevan Howard a Grayscale Ethereum Trust). Také populární Cathie Wood, výkonná ředitelka investiční společnosti Ark Invest, je ohledně Etherea optimistická, a předpokládá, že do budoucna poroste rychleji, než Bitcoin. Rovněž i Elon Musk uvedl, že v jeho portfoliu se vedle Bitcoinu a Dogecoinu nachází také Ethereum.
Výhody a nevýhody kryptoměny ETH
Výhody
- Dominance na trhu: Ethereum je silné nejen proto, že je druhou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace, ale zejména díky své široké infrastruktuře, díky níž vzniklo více než půl milionu dalších kryptoměn. Podpora smart kontraktů a extrémně rozsáhlý ekosystém různých decentralizovaných aplikací z Etherea dělají všeobecně uznávanou první volbu pro budování nových projektů.
- Decentralizace a bezpečnost: O bezpečnost Etherea se starají statisíce validátorů po celém světě, díky tomu je síť rozsáhle decentralizovaná. Mnozí experti tvrdí, že Ethereum přechodem na Proof of Stake na bezpečnosti utrpělo, je pravdou, že za doby aktivního mechanismu proof of Work síť dosahovala hashrate většího než 850 PH/s (červenec 2022), což je v kryptoměnovém světě téměř bezkonkurenční číslo. Jediný, kdo jej přebíjel, byl Bitcoin, jehož hashrate v té samé době byla zhruba ještě 200 000x větší. Po přechodu na mechanismus Proof of Stake funguje na Ethereu více než 400 000 validátorů (září 2022), což je na poměry Proof of Stake opět masivní počet.
- Plánované aktualizace: Po dokončení Merge v roce 2022 jsou na řadě další aktualizace, např. Surge či Verge. Využití shardingu a ZK Rollups dokáže z Etherea vymáčknout propustnost dosahující až na 100 000 transakcí za vteřinu, to je oproti nynějším zhruba 15 solidní rozdíl. Asi tou největší výhodou pro běžného uživatele by bylo razantní snížení poplatků.
- Živá komunita uživatelů i vývojářů: Tým stojící za Ethereem je složený z velmi zkušených a vášnivých programatorů, kteří jsou také v úzkém kontaktu s komunitou a pozorně jí naslouchají.
- Partnerství s významnými společnostmi a důvěra institucionálních investorů: Velké korporace jsou si potenciálu Etherea dobře vědomi a jeho služby integrují do svých produktů. Ethereum v této branži není ovšem zajímavé pouze svou infrastrukturou, ale i jako investiční příležitostí. Spoustu firem (např. Paypal nebo Block) “pár” etherů prostě jen drží. Ethereum najdeme také ve spoustě největších kryptoměnových fondů.
Nevýhody
- Nízká škálovatelnost a vysoké poplatky: To je asi ten největší nynější problém bránící širší adopci Etherea. Blockchainové trilema je známý problém, jenž nám říká, že je nutné udělat kompromis mezi bezpečností, decentralizací a propustností. Ethereum a Bitcoin, dvě největší ikony kryptoměnového světa, s přehledem vynikají v bezpečnosti a decentralizaci, propustnost ovšem pokulhává. Ethereum je navrženo na zpracování zhruba 10 – 15 transakcí za vteřinu, poptávka je ale mnohem vyšší. Proto uživatelé dříve těžaře a nyní validátory navzájem přeplácejí za účelem zahrnutí jejich vlastní transakce do blockchainu. Výsledkem jsou pak poplatky sahající v extrému i na několik stovek dolarů za pouhou směnu dvou tokenů.
- Existují už modernější řešení pro smart kontrakty: I když je možné na Ethereu smart kontrakty psát i v jiném jazyce než jen v Solidity, infrastruktura EVM je i tak limitující. Spoustu hackerských útoků na různé decentralizované aplikace sice v základu pramení z chyb v kódu zaviněných programátory, prostředí Solidity v tom ovšem často nese svůj podíl. Nové blockchainy s EVM podporou (např. Cardano, Telos nebo Kadena) často představují své vlastní nové programovací jazyky (např. Pact nebo Plutus), které problémy Solidity řeší.
- Mírné snížení decentralizace a bezpečnosti po přechodu na Proof of Stake: Jak jsme si již uvedli výše, blockchainové trilema nás vždy nutí ke kompromisu. A protože je Ethereum v nynějším stavu do hlubší míry nepoužitelné kvůli extrémně malé propustnosti a vysokým poplatkům, jsou vývojáři nuceni implementovat aktualizace zvyšující škálovatelnost, kterými jsou např. sharding nebo hlubší podpora ZK Rollups. Aby bylo ovšem možné tyto aktualizace plně integrovat, museli vývojáři změnit způsob dosahování konsenzu mezi ověřovateli transakcí. Proof of Stake, sharding a důkazy s nulovou znalostí propustnost mnohonásobně zvýší, validátorů je ale méně než nyní těžařů, což má mírně negativní vliv na decentralizaci sítě.
- The DAO hack: Škraloup na pověsti Etherea a s ním související hard fork, kterým se blockchain rozštěpil na Ethereum a Ethereum Classic.
Bitcoin vs. Ethereum – hlavní rozdíly
Bitcoin je největší kryptoměna na světě a Ethereum je hned druhá v závěsu a to s tržní kapitalizací zhruba o 70 % menší. I když obě kryptoměny fungují na decentralizované databázi (blockchain) a transakce potvrzují samotní uživatelé, i přesto se ve finále hodně odlišují. Liší se nejen aplikovaným mechanismem pro dosažení konsensu, ale i svým smyslem a posláním.
Zatímco Bitcoin byl vytvořen se smyslem stát se novodobou internetovou platební sítí, Ethereum bylo primárně vytvořeno za účelem zdokonalení a používaní chytrých kontraktů (chytrých smluv).
Pár faktů pro zajímavost:
- Ethereum bylo “spuštěno” v roce 2015, což je o 6 let později než Bitcoin.
- Autor Etherea, Vitalik Buterin, je na rozdíl od autora Bitcoinu znám.
- Výhodou kryptoměny Ethereum je nadace Ethereum Foundation. Mezi členy této organizace (na podporu ETH) patří desítky největších firem z IT oborů.
Historie kryptoměny Ethereum
Dne 27. listopadu 2013 zveřejnil Vitalik Buterin whitepaper Etherea, kde mj. uvedl, že blockchainová technologie by neměla sloužit pouze jako digitální peníze, jako tomu je v případě Bitcoinu.
Podle Buterina bylo potřeba vyvinout robustní programovací jazyk, který umožní vytváření aplikací a přenesení reálných aktiv (jako např. akcie, doménová jména a nemovitosti) na blockchain.
Na projektu od počátku pracovali vedle Buterina také Mihai Alisie, Amir Chetrit, Charles Hoskinson a Anthony Di Iorio.
Hoskinson ale záhy odešel, protože nesouhlasil s rozhodnutím Buterina, aby bylo Ethereum provozováno jako nezisková organizace. Nyní stojí v čele kryptoměny Cardano.
V roce 2014 se do týmu zapojili Joseph Lubin, Gavin Wood a Jeffrey Wilcke. Z institucionálního hlediska za vývojem Etherea stála švýcarská společnost Ethereum Switzerland GmbH, která je ale nyní v likvidaci. Současně byla vytvořena také nezisková organizace Ethereum Foundation, která dodnes vývoj Etherea podporuje.
Poté 1. dubna 2014 zveřejnil Gavin Wood tzv. yellowpaper, který obsahuje technickou definici protokolu Ethereum a popisuje fungování Ethereum Virtual Machine. Od 22. července do 2. září 2014 probíhal prvotní prodej ETH, v rámci kterého bylo možné koupit ether za BTC.
Vybrané prostředky byly použity na další vývoj Etherea. Ke spuštění Etherea došlo dne 30. července 2015. V lednu 2018 se ether stal druhou nejhodnotnější kryptoměnou podle tržní kapitalizace a tuto pozici si udržuje dodnes.
Název blockchainu Ethereum vznikl tak, že Buterin brouzdal na stránce Wikipedie o fiktivních prvcích ze sci-fi, kde narazil na “etherium”.
Buterin později prohlásil: “Okamžitě jsem si uvědomil, že se mi to líbí více, než všechny ostatní alternativy, které jsem viděl. Předpokládám, že to bylo tím, že to znělo hezky a mělo to slovo “éter”, odkazující na hypotetické neviditelné médium, které prostupuje vesmírem a umožňuje světlu cestovat.”
Buterin totiž chtěl, aby Ethereum fungovalo jako základní a nepostřehnutelná platforma pro další aplikace.
A jestli vás zajímá, proč se nejmenší jednotce etheru říká zrovna “wei”, je to na počest významného počítačového inženýra jménem Wei Dai, který se zabýval kryptografií a kryptoměnami. Wei Dai je jednou z osob, které jsou podezřelé z toho, že jsou tajemný Satoshi Nakamoto, zakladatel Bitcoinu. Vymyslel totiž nejspíš úplně první kryptoměnový systém zvaný b-money, na který se odkazuje i ve whitepaperu Bitcoinu.
Kde koupit Ethereum (ETH)?
Pokud jste článek dočetli až sem, určitě tušíte, že cena Etherea za poslední roky vzrostla mnohonásobně. Určitě se teď ptáte, jak lze Ethereum koupit.
Ether je možné koupit na kryptoměnové burze, směnárně nebo přímo v digitální peněžence.
Příklady směnáren a burz, kde je možné nakoupit ETH
Favorit redakce
- Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
- Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
- Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
- Platforma může působit složitě
Další možností je nákup kryptoměn přímo z digitální peněženky. Nákup etheru podporuje např. Trust Wallet, MyEtherWallet a další.
Peněženka na Ethereum
Jestli se pouštíte do obchodování s etherem a nechcete své prostředky nechat jen tak ležet na burze, budete potřebovat nějakou peněženku, kam své ethery uložíte.
Podobně jako e-mailová schránka má svoji adresu nebo spíše jako bankovní účet má číslo účtu, každá taková peněženka má unikátní adresu, která začíná na “0x…“.
Kryptoměnové peněženky jsou pak aplikace, které umožňují interakci s ethery na vaší adrese. Digitální peněženka je tedy něco jako aplikace pro internetové bankovnictví od vaší banky. V digitální peněžence můžete zjistit stav účtu, zobrazit transakční historii, vyřizovat platby a připojit se k aplikacím (digitální peněženka funguje jako login do dApps).
Existuje několik typů digitálních peněženek:
- Za nejbezpečnější, ale méně uživatelsky přívětivé, jsou považovány hardware peněženky (tzv. cold wallets), které ukládají kryptoměny a tokeny v offline světě (Trezor, Ledger).
- Další možností jsou peněženky připojené k Internetu, neboli hot wallets. Sem patří mobilní peněženky, které fungují jako mobilní aplikace (Trust Wallet, Coinomi, MetaMask), webové peněženky, které ovládáte přes webový prohlížeč (MyEtherWallet) a desktopové peněženky, které nainstalujete na svůj počítač (Exodus).
Favorit redakce
- Český výrobek
- Na rozdíl od Ledgeru je v češtině
- Pro začátečníky může působit složitě
- Společnost musela zrušit kdysi oblíbený coinjoin (mixér)
Jak už jsme naznačili, možností je také držet své ethery přímo na burze, kde jste je koupili, čemuž se říká custodial wallet. Privátní klíče sloužící k ovládání peněženky totiž nemáte v držení vy, ale burza. Přestože to může být nejjednodušší řešení, nedoporučuje se držet na burze velké částky, protože může dojít k jejich krádeži.
Závěr a shrnutí kryptoměny ETH
Ether má oproti mnoha jiným kryptoměnám a tokenům zejména tu výhodu, že je spojen s Ethereem, což je populární blockchain podporující chytré kontrakty, decentralizované aplikace a vytváření vlastních tokenů.
Díky tomu má ether široké a zcela reálné využití, protože okolo Etherea se vytvořil živoucí ekosystém, především v oblasti DeFi, NFT a stablecoinů. Tak ether stihl získat vysokou hodnotu a je mu předpovídáno, že v růstu bude jeho cena pokračovat i nadále.
Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)
Co je to Ethereum?
Ethereum je druhou největší kryptoměnou dle tržní kapitalizace. Její blockchain tvoří nejrozsáhlejší DeFi ekosystém díky podpoře smart kontraktů. Na Ethereu existují statisíce tokenů počínaje běžnými tokeny standardu ERC-20 a konče tokeny nezaměnitelnými (NFT).
Ačkoliv Ethereum v oblasti své využitelnosti ještě nenalezlo konkurenta, oplývá zásadními nedostatky podobně jako Bitcoin. Těmi jsou zejména nízká škálovatelnost a drahé poplatky za transakce. Za účelem vyřešení těchto problémů přešlo Ethereum v září roku 2022 na mechanismus konsenzu Proof of Stake. Toto poplatky sítě sice nesnížilo, vytvořil se však prostor pro implementaci budoucích aktualizací jako Surge nebo Verge, díky nimž Ethereum dosáhne vyšší propustnosti při zachování stejné úrovně bezpečnosti.
Jaký je kurz Ethereum?
Momentálně je kurz etheru přibližně $54 830 ($2 390). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.
Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) etheru se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za ether ochotni zaplatit, tvoří jeho cenu. Popularita, potenciální využití do budoucna, adopce kryptoměn – to vše a ještě více má na vývoj ceny kryptoměn vliv.
Kde je možné Ethereum koupit?
Ethereum a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba SimpleCoin. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. Ethereum je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Pro více info se můžete podívat na návod zde: Jak a kde koupit Ethereum.
Mám Ethereum, co nastane po spuštění Ethereum 2.0?
Dobrý den, Jirko. Více informací o průběhu spuštění Ethereum 2.0 si můžete přečíst náš článek Co je Ethereum 2.0: Jaké změny přinese přechod na další verzi Etherea?
Dobrý den, proč nemohu zaplatit Ethereum bankovním převodem?
Dobrý den, Jirko. Ethereum si můžete bankovním převodem koupit např. u české směnárny Simplecoin, nebo u největší kryptoměnové burzy světa Binance. Ačkoli má burza Binance nižší poplatky, proces nákupu je tam o něco složitější.
řekl bych že záleží jak to chceš nakupovat..já jsem se zaregistroval na binance a tam to jde platit kartou anebo platbou SEPA – což je podle mě bankovní převod.. je tam denní limit objemu nákupu..
Dobrý den, chtěl bych investovat do etherea, ale vůbec nevím, jak to funguje, pošlu někam peníze a kam mi přijde ta kryptoměna, musím mít nějaký virtuální trezor? Jak jí potom směním zase za peníze? Není to moc složité? Děkuji.
Dobrý den, Jirko. Podrobnější vysvětlení najdete např. v tomto článku: jak koupit bitcoiny. Jedná se sice o článek o nákupu bitcoinů, ale v případě etherů je postup prakticky totožný, jen s jinou kryptoměnou.
můžeš to nechat na té burze..v peněžence na svým účtu..až tam budeš mít majetek ve stovkách tisíc Kč tak je lepší to přesypat do HW peněženky..
Ahoj, nemá někdo navod na zrušení Ethereum platby?
Díky.
Škoda že jsem nakoupil ethereum před nedávnem na 220 dolarech když se to odrazilo a teď to zas spadlo.. Kupoval jsem na binance za bitcoiny. Chtěl bych to zase prodat tak přemýšlím zda tam nebo třeba na coinmate je to lepší, když je to české? Děkuji za radu
Chel by som sa spytat keby som kupil za 10000 eur cca 30 eth …kolko by som zarabal mesacne? Za skoru odpoved vopred dakujem
Dneska byste z toho mel cca 45 000 eur ….
Dobrý den, Rolande. Takto to nelze říct. Na Ethereum samotném o sobě nelze vydělávat – nevyplácí žádné dividendy a nijak za vás “nepracuje”. Je ale možné, že jeho cena poroste. V tom případě byste svoji investici zhodnotil o: počet vlastněných ETH * změna ceny v EUR od doby vašeho nákupu. Samozřejmě ale může cena i klesnout a pak byste tato ETH prodal za nižší cenu, než byla cena nákupní.
Martine, Binance je dobrá burza. Pokud chcete prodat ETH za bitcoiny a nechcete využít nějakou DEX, rozhodně bych šel tam. Kdybyste ale chtěl prodat ETH za koruny, šel bych ke Coinmate – jen je třeba počítat s tím, že budete muset ověřit svůj účet osobními údaji, výpisem z účtu a videohovorem s operátorkou.
Dobry den je nekde mozne najit kurzy kryptoměn všech? Děkuji
Dobrý den, podívejte se např. na naši stránku zde: Kurzy kryptoměn.
Obchodujete někdo kryptoměny u XTB?
Dobrý den všem u Finex. Plánujeme s manželkou nákup kryptoměn tak za 70-100 tisíc korun. Místo spoření, určitě to má lepší budoucnost. :-) Chceme se do toho trochu opřít a zainventovat do budoucnosti. A když to pujde dobře, ještě budeme kupovat dál. Jakou byste mi doporučili směnárnu, případně burzu, kde pro mě bude nákup kryptoměn výhodný a bezpečný?
Děkuji
Dobrý den, Investore.
Podobnými otázkami se to tu posledních pár dní jen hemží. Naše odpověď bude podobná jako v minulých případech. Nejjednodušší se nám jeví nákup tzv. Cryptocurrency bundle (kryptoměnového balíčku) který nabízí CoinBase. Tento balíček obsahuje všechny kryptoměny, které člověk na směnárně coinbase najde a to ve stejném poměru, jako je jejich tržní kapitalizace.
Vojtěch, Finex.cz
Ve středu ráno, 2. 1. 2019 se kryptoměna ethereum dostala zpět na druhou pozici v žebříčku kryptoměn podle tržní kapitalizace. Předehnala tak XRP, který ethereum z druhého místa sesadil v polovině listopadu minulého roku. Jednalo se o nejdelší období, kdy byl XRP na druhém místě od 9. února 2016.
Zdravím, rád bych se trochu ponořil do kryptoměn ale bohužel vůbec nevím kde začít a co si studovat, čím bych měl podle vás začít? Nějaké strategie, nebo studovat trh? Děkuji za radu
Dobrý den Ondřeji, momentálně připravujeme rychlý seznam právě pro začátečníky jako Vy. Bude se jednat o jednu stránku, která kompletně v krátkých krocích shrne důležité věci, které jsou na začátku potřebné pochopit a začátečníka odkáže na příslušné další stránky, kde je možné se dozvědět více.
Až bude stránka spuštěna, určitě dáme vědět.
Vojtěch, Finex.cz
Dobrý den,
kde mohu zmiňovanou stránku pro začátečníky najít ?
Děkuji za odpověď.
Franta
Prosím,jestli uz mate stránku pro začátečníky hotovou,pošlete mi odkaz. Děkuji. Petra
Dobrý den Petro, bohužel ještě ne, ale pracujeme na tom! Brzy to bude, sledujte náš web.
Vojtěch, Finex.cz
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je coinmate spolehlivý? Nemusím se bát tam investovat svoje peníze a koupit tam Ethery? Jaká je podle vás nejbezpečnější směnárna? Děkuji
Gabrieli, máte štěstí. CoinMate totiž do své nabídky Ethereum přidali teprve před pár týdny, teď už to tedy možné je. Sám na CoinMate nakupuji i prodávám pravidelně a stejně tak i spousta mých známých a můžeme pouze doporučit.
Vojtěch, Finex.cz
,.. prý “kvalita”.. a v čem tu kvalitu bitcoinu jako vidíte.. ? v rychlosti transakcí? .. ta super “drahá”, že NIKDO s ní neplatí (= to byl její JEDINY a PRVOTNI ucel – sloužit pro digitální transakce).. neplatí, protože by kdokoliv AUTOMATICKY prodělal – buď kvůli rychlé změně kurzu nebo neskutčně vysokým poplatkům za transakci, běžně přes 40 USD a pak čekat 20-30h na zúčtování..
Ahoj Lukasi, vypadá to, že jsi chtěl psát ke článku o Bitcoinu, ne Ethereu. Každopádně ale je to, co říkáš, pravda jen z části. :-)
Dobry den , mam nasporene nakou vetsi castku penez do jake kryptomeny bych mela jit a je to hodne riskantni ze o ty penize prijdu?Myslite ze naka kryptomena ma budoucnost v zhodnoceni a stabilitou jak bitcoin? A pripade jaka. Dekuji za rady mela jsem v plany nakoupit Ethereum ale nevim jestli je to dobry napad .
Dobrý den, Lucie. Protože neznáme Vaše možnosti, zkušenosti a znalosti, je velmi těžké snažit se poradit. Ethereum je zaslouženě jedna z nejznámějších kryptoměn, takže s ním pravděpodobně vedle nešlápnete. Nicméně rozhodně bychom si dali pozor na všechny kroky, které provedete – jakmile uděláte jednu chybu, je možné, že o peníze přijdete navždy. Je důležité vědět, co děláte.