Ethereum – Kurz, wallet, jak koupit a další

Cena Ethereum

$126,3
2 804 CZK

Základní informace o kryptoměně Ethereum
Jednotka
ETH
Max. počet tokenů
0
Vytvořeno
30. 7. 2015
Dostupných tokenů
104 460 869
Typ těžby
Algoritmus Ethash (Proof-of-work)
Tvorba bloku

Virtuálních měn (kryptoměn) existuje mnoho – jejich počet je mnohdy odhadován i na více, než 2 tisíce. Většina lidí, a to především v České republice, kryptoměny stále nezná, případně si pod slovem “kryptoměna” představí pouze bitcoin.

To je ale chyba, protože bitcoin není jediným hráčem na trhu virtuálních měn a možná není ani tím nejlepším. Momentálně je druhou největší kryptoměnou ethereum. Kapitalizaci má oproti bitcoinu pouze 20%, ale stejně je to měna velice zajímavá a hlavně využitelná. Na této stránce si ethereum rozebereme, takže čtěte dál!

Co je to Ethereum a jak funguje?

Ethereum je kryptoměna, která je založena na podobných principech, jako bitcoin. Abychom byli konkrétnější, tak ethereum je založeno na blockchainu (decentralizovaná databáze, která chrání před neoprávněným zásahem z vnější i z vnitřní strany).

Hladký průběh životnosti zajišťují takzvané smart contracts, což jsou decentralizované úkony (samotný programovací kód, jenž „probíhá“ sítí a zajišťuje nezmanipulovatelnost).

V zásadě se jedná o klasickou virtuální měnu, ale právě její blockchain otevírá některé možnosti, které se hodí například v IT. Pokud by vás zajímalo více a chtěli byste se o ethereu dozvědět více, tak doporučuji oficiální stránky ethereum. Tam se například i dozvíte, kolik etherea bylo vytvořeno, jak probíhá těžba etherea, jaká je za ni odměna atp.

Teoreticky bychom mohli říct, že do blockchainu etherea může kdokoli naprogramovat cokoli, pokud to bude mít smysl. Nedávno jsme byli svědky toho, kdy blockchain kryptoměny ethereum zaplavily roztomilé kočičky. Díky tomu se masivně zvedla cena, počet transakcí a poplatky za využívání sítě etherea.

Výhody etherea

Mezi hlavní výhody této kryptoměny patří zcela transparentní a velmi dobře nastavený systém s jasným zabezpečením. To vedlo i ke vzniku aliance EEA (Enterprise Etherum Aliance), kde je například Microsoft nebo i JPMorchan Chase.

Jakmile tyto velké společnosti poukázaly na ethereum a na jeho dobře nastavené podmínky, tak nastal boom, který by mohl znamenat, že bitcoin ztratí v následujících letech svoji první pozici. Ethereum je totiž momentálně (Listopad 2017) – jak už jsme zmiňovali v úvodu – druhá nejhodnotnější virtuální měna.

Největší boom etherea ale nastal ve chvíli, kdy se ve velkém začal používat jako jedna z hlavních měn a systémů, na kterých fungovaly tzv. ICO.

Kde získat Ethereum?

Určitě se ptáte, jak lze Ethereum získat. Ethereum, stejně jako naprostá většina ostatních kryptoměn, je volně směnitelné a koupit lze buď na směnárnách, nebo na naprosté většině, ne-li všech, burzách.

Bohužel v tomto případě nelze využít kryptoměnových automatů, které jsou pro nováčka ideální. Koupit si Ethereum ale můžete právě online.

Ethereum: kde provést nákup

Takže jak získat ethereum? Koupit si je. A kde? Ethereum je možné zakoupit na řadě kryptoměnových směnáren či burzách. My máme ozkoušeny tyto:

 • CoinBase: CoinBase je americká firma na nákup a prodej kryptoměn. Pro nákup etheru můžete použít i platební kartu a koupit tak kryptoměny ihned po registraci. Bohužel mají ale poplatky okolo 3-5 %.
 • SimpleCoin: Simplecoin je česká firma s českými stránkami a akceptující české koruny. Funguje již od roku 2013 a za tu dobu proces směny Kč -> Krypto zdokonalila na maximum. Není třeba se registrovat a stačí provést objednávku, zaplatit pomocí bankovního převodu a nechat si tak hned po zpracování platby převést LTC přímo do peněženky.
 • Bitfinex: Bitfinex je jedna z největších kryptoměnových burz na světě, nabízí obchodování kryptoměn i s pákou 1:3.
 • Binance: Největší kryptoměnová burza na světě, kde koupíte stovky kryptoměn. Nepodporují však vklad ve fiat měnách a tak je Binance vhodná spíše pro zkušené uživatele, kteří už nějaké kryptoměny (např. BTC) mají.

Máte už ethery nakoupené? Teď byste měli si je měli umět někde uschovat. Ano, můžete si je nechat na účtu na burze či směnárně, ale to nedoporučujeme z hlediska bezpečnosti. Proto doporučujeme využít některou kryptoměnovou peněženku. Ať už se jedná o peněženku v mobilu (např. peněženka Hodly, která funguje i jako směnárna) nebo “papírovou peněženku” či opravdu bezpečný trezor.

Jak obchodovat Ethereum

Kromě nakupování a možného prodávání Etherea je ještě další způsob, jak na něm vydělat peníze. Tímto způsobem je, samozřejmě, obchodování a spekulace.

Ethereum je kryptoměnou, nebo spíše měnou, jako každá jiná. V konečném důsledku to znamená, že se na ni vztahují stejná pravidla. Mimo technické analýzy nezapomínejte na alianci EEA, na vyjádření jejich členů k ethereum, případně k přidání či odebrání nových významných členů. To jsou totiž další fundamenty, které mohou cenu rozpohybovat.

Ethereum není anonymní (oproti jiným měnám, jako bitcoinu či monero), a tak se rozhodně vyplatí sledovat i vývojáře: Vitalik Buterin a Gavin Wood. Jejich názory mohou mít na cenu Etherea silný dopad.

Jestli nechcete ethereum využít k nakupování zboží a služeb, tak jej můžete obchodovat na forexu či na jiných krypto-burzách. Většina brokerů jej nabízí v poměru ku americkému dolaru. Pokud je vaše obchodní strategie dostatečně robustní, tak by měla fungovat i na ethereu, což si však je nejlepší nejdříve vyzkoušet na historických datech.

Graf Ethereum – vývoj ceny

Kryptoměna Ethereum
Jednotka ETH
Zakladatel Vitalik Buterin, Gavin Wood, Joseph Lubin
Vytvořeno 30. 7. 2015
Webové stránky https://www.ethereum.org/
Lze těžit?
Typ těžby Algoritmus Ethash (Proof-of-work)

Koupit!

7 KOMENTÁŘE

 1. Ve středu ráno, 2. 1. 2019 se kryptoměna ethereum dostala zpět na druhou pozici v žebříčku kryptoměn podle tržní kapitalizace. Předehnala tak XRP, který ethereum z druhého místa sesadil v polovině listopadu minulého roku. Jednalo se o nejdelší období, kdy byl XRP na druhém místě od 9. února 2016.

 2. Zdravím, rád bych se trochu ponořil do kryptoměn ale bohužel vůbec nevím kde začít a co si studovat, čím bych měl podle vás začít? Nějaké strategie, nebo studovat trh? Děkuji za radu

  • Dobrý den Ondřeji, momentálně připravujeme rychlý seznam právě pro začátečníky jako Vy. Bude se jednat o jednu stránku, která kompletně v krátkých krocích shrne důležité věci, které jsou na začátku potřebné pochopit a začátečníka odkáže na příslušné další stránky, kde je možné se dozvědět více.

   Až bude stránka spuštěna, určitě dáme vědět.

   Vojtěch, Finex.cz

 3. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je coinmate spolehlivý? Nemusím se bát tam investovat svoje peníze a koupit tam Ethery? Jaká je podle vás nejbezpečnější směnárna? Děkuji

  • Gabrieli, máte štěstí. CoinMate totiž do své nabídky Ethereum přidali teprve před pár týdny, teď už to tedy možné je. Sám na CoinMate nakupuji i prodávám pravidelně a stejně tak i spousta mých známých a můžeme pouze doporučit.
   Vojtěch, Finex.cz

 4. ,.. prý “kvalita”.. a v čem tu kvalitu bitcoinu jako vidíte.. ? v rychlosti transakcí? .. ta super “drahá”, že NIKDO s ní neplatí (= to byl její JEDINY a PRVOTNI ucel – sloužit pro digitální transakce).. neplatí, protože by kdokoliv AUTOMATICKY prodělal – buď kvůli rychlé změně kurzu nebo neskutčně vysokým poplatkům za transakci, běžně přes 40 USD a pak čekat 20-30h na zúčtování..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.