Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Ethereum (ETH) – Kurz, graf ceny, peněženka, těžba

Ethereum (ETH) – Kurz, graf ceny, peněženka, těžba

Koupit!

Ethereum je globální, decentralizovaná open-source platforma vytvořena pro zavádění decentralizovaných aplikací a technologií, jakou jsou chytré kontakty (smart contracts) a další komplexní právní a finanční aplikace. V systému Etherea lze vytvářet aplikace, který řídí peníze a jsou dostupné kdekoliv na světě.

Ethereum vznikl v roce 2015 a o vznik se postaral programátor a vývojář kryptoměn Vitalik Buterin, který se mimo jiné podílel i na vývoji kryptoměny Bitcoin.

Virtuálních měn (kryptoměn) existuje opravdu mnoho. Jsou to tisíce. Většina lidí ale stále kryptoměnám moc nerozumí a pod slovem “kryptoměna” si představí pouze Bitcoin.

To je ale chyba, protože Bitcoin rozhodně není jediným hráčem na trhu a možná není ani tím nejlepším. Momentálně je druhou největší kryptoměnou právě Ethereum. Proč se o tuto kryptoměnu zajímat? V čem je lepší než Bitcoin? To a mnohem více se dozvíte v naši recenzi.

Obsah článku o Ethereu

1.Co je to Ethereum a jak funguje?2.Výhody etherea3.Kde získat Ethereum?4.Ethereum: kde provést nákup5.Jak obchodovat Ethereum6.Ethereum Mining (těžení)7.Bitcoin vs. Ethereum - Rozdíly8.Ethereum wallet (peněženka)9.Ethereum kurz10.Graf kurzu Etherea - Vývoj ceny11.Diskuze o ETH

Co je to Ethereum a jak funguje?

Ethereum je kryptoměna, která je založena na podobných principech, jako Bitcoin. Abychom byli konkrétnější, tak Ethereum je založeno na blockchainu.

Hladký průběh životnosti zajišťují takzvané smart contracts, což jsou decentralizované úkony (samotný programovací kód, jenž „probíhá“ sítí a zajišťuje nezmanipulovatelnost).

V zásadě se jedná o klasickou virtuální měnu, ale právě její blockchain otevírá některé možnosti, které se hodí například v IT. Pokud by vás zajímalo více a chtěli byste se o ethereu dozvědět více, tak doporučuji oficiální stránky Ethereum. Tam se například i dozvíte, kolik etherů bylo již vytvořeno, jak probíhá těžba etherea, jaká je za ni odměna, atp.

Teoreticky bychom mohli říct, že do blockchainu etherea může kdokoli naprogramovat cokoli, pokud to bude mít smysl. Nedávno jsme byli svědky toho, kdy blockchain kryptoměny Ethereum zaplavily roztomilé kočičky. Díky tomu se masivně zvedla cena etherea, počet transakcí a poplatky za využívání sítě etherea.

Výhody etherea

Mezi hlavní výhody této kryptoměny patří zcela transparentní a velmi dobře nastavený systém s jasným zabezpečením. To vedlo i ke vzniku aliance EEA (Enterprise Etherum Aliance), kde je například Microsoft nebo i JPMorchan Chase.

Jakmile tyto velké společnosti poukázaly na ethereum a na jeho dobře nastavené podmínky, tak nastal boom, který by mohl znamenat, že bitcoin ztratí v následujících letech svoji první pozici. Ethereum je totiž momentálně (Listopad 2017) – jak už jsme zmiňovali v úvodu – druhá nejhodnotnější virtuální měna.

Největší boom etherea ale nastal ve chvíli, kdy se ve velkém začal používat jako jedna z hlavních měn a systémů, na kterých fungovaly tzv. ICO.

Kde získat Ethereum?

Určitě se ptáte, jak lze Ethereum získat. Ethereum, stejně jako naprostá většina ostatních kryptoměn, je volně směnitelné a koupit lze buď na směnárnách, nebo na naprosté většině, ne-li všech, burzách.

Bohužel v tomto případě nelze využít kryptoměnových automatů, které jsou pro nováčka ideální. Koupit si Ethereum ale můžete právě online.

Ethereum: kde provést nákup

Takže jak získat ethereum? Koupit si je. A kde? Ethereum je možné zakoupit na řadě kryptoměnových směnáren či burzách. My máme ozkoušeny tyto:

 • CoinBase: CoinBase je americká firma na nákup a prodej kryptoměn. Pro nákup etheru můžete použít i platební kartu a koupit tak kryptoměny ihned po registraci. Bohužel mají ale poplatky okolo 3-5 %.
 • SimpleCoin: Simplecoin je česká firma s českými stránkami a akceptující české koruny. Funguje již od roku 2013 a za tu dobu proces směny Kč -> Krypto zdokonalila na maximum. Není třeba se registrovat a stačí provést objednávku, zaplatit pomocí bankovního převodu a nechat si tak hned po zpracování platby převést LTC přímo do peněženky.
 • Bitfinex: Bitfinex je jedna z největších kryptoměnových burz na světě, nabízí obchodování kryptoměn i s pákou 1:3.
 • Binance: Největší kryptoměnová burza na světě, kde koupíte stovky kryptoměn. Nepodporují však vklad ve fiat měnách a tak je Binance vhodná spíše pro zkušené uživatele, kteří už nějaké kryptoměny (např. BTC) mají.

Máte už ethery nakoupené? Teď byste měli si je měli umět někde uschovat. Ano, můžete si je nechat na účtu na burze či směnárně, ale to nedoporučujeme z hlediska bezpečnosti. Proto doporučujeme využít některou kryptoměnovou peněženku. Ať už se jedná o peněženku v mobilu (např. peněženka Wirex, která funguje i jako směnárna) nebo “papírovou peněženku” či opravdu bezpečný Trezor.

Jak obchodovat Ethereum

Kromě nakupování a možného prodávání Etherea je ještě další způsob, jak na něm vydělat peníze. Tímto způsobem je, samozřejmě, obchodování a spekulace.

Ethereum je kryptoměnou, nebo spíše měnou, jako každá jiná. V konečném důsledku to znamená, že se na ni vztahují stejná pravidla. Mimo technické analýzy nezapomínejte na alianci EEA, na vyjádření jejich členů k ethereum, případně k přidání či odebrání nových významných členů. To jsou totiž další fundamenty, které mohou cenu rozpohybovat.

Ethereum není anonymní (oproti jiným měnám, jako bitcoinu či monero), a tak se rozhodně vyplatí sledovat i vývojáře: Vitalik Buterin a Gavin Wood. Jejich názory mohou mít na cenu Etherea silný dopad.

Jestli nechcete ethereum využít k nakupování zboží a služeb, tak jej můžete obchodovat na forexu či na jiných krypto-burzách. Většina brokerů jej nabízí v poměru ku americkému dolaru. Pokud je vaše obchodní strategie dostatečně robustní, tak by měla fungovat i na ethereu, což si však je nejlepší nejdříve vyzkoušet na historických datech. Obchodovat Ethereum můžete například u brokera plus500.

Ethereum Mining (těžení)

Těžení kryptoměn obecně už není to, co bývalo a člověk musí být opravdu opatrný, do čeho investuje svoje peníze. Jak je to ale s těžením ETH? Stejně tak jako u bitcoinu tak i těžení kryptoměny Ethereum má význam hlavně v tom, že se při procesu těžby kontrolují a potvrzují transakce, bez toho by síť nemohla fungovat. Ethereum jako většina měn, jen decentralizovaná digitální měna a proto transakce musí potvrzovat sami uživatelé (těžaři), nemůže to dělat nikdo jiný.

Těžba Etherea (Ethereum Mining) má oproti Bitcoinu stále relativní potenciál, jelikož ještě není tak nákladná, jako je těžba Bitcoinu. A to i za předpokladu, že byste se rozhodli vyzkoušet těžení sami na vlastní pěst. Těžit BTC doma v garáži už se opravdu nevyplatí, to už je pro velké hráče.

K těžení bitcoinů se běžně používají výkonné ASIC MINERY, nejčastěji značky BitMain, což je největší výrobce kryptohardwaru.  K těžbě Etherea se používají grafické karty, poskládané do mining rigů. ASIC minery mají mnohonásobně větší výkon, než grafické karty, ale zase také mají mnohonásobně větší pořizovací náklady. ASIC minery už také nepoužijete na nic jiného, jako grafické karty, které můžete prodat hráčům počítačových her.

Jak začít?

Pokud vás zajímá jakou grafickou kartu (GPU) pro těžení kryptoměn koupit, jak si postavit vlastní mining RIG, no prostě vše okolo těžení Etherea, určitě se podívejte na tento článek – Stavíme RIG pro těžbu Etherea – 1 díl. Jedná se o kompletní návod, který vás krok po kroku provede celým postupem.

Bitcoin vs. Ethereum – Rozdíly

bitcoin vs ethereum

Bitcoin je největší kryptoměna na světě a Ethereum je hned druhá v závěsu a to s tržní kapitalizací zhruba o 70% menší. I když obě kryptoměny fungují na decentralizované databázi (blockchain), transakce potvrzují samotní uživatelné (těžaři), tak přesto se ve finále hodně odlišují. Liší se hlavně svým smyslem a “posláním”.

Zatímco Bitcoin byl vytvořen se smyslem stát se novodobou internetovou platební sítí, Ethereum kryptoměna byla primárně vytvořena za účelem zdokonalení a používaní chytrých kontraktů (chytrých smluv). Pokud by se tyto chytré kontakty rozšířily mohli by nahradit klasické smlouvy a kontrakty. Navíc Ethereum také disponuje vlastním programovacím jazykem, který umožňuje vytvářet daaps, což jsou decentralizované aplikace.

Pár faktů pro zajímavost: 

 • Ethereum bylo “spuštěno” v roce 2015, což je o 6 let později než Bitcoin
 • Autor Etherea je na rozdíl od autora Bitcoinu znám
 • Výhodou kryptoměny Ethereum je nadace Ethereum Foundation. Mezi členy této organizace (na podporu ETH) patří desítky největších firem z IT oborů.

Ethereum wallet (peněženka)

Každé kryptoměny které vlastníte, byste měli mít pečlivě a hlavně bezpečně uschované. Přeci jen jsou to vaše peníze a ty by člověk měl mít v bezpečí. Stejně tak to platí i pro ethereum. Pokud se chystáte nějaké ethery nakoupit měli byste mít předem připravenou peněženku, abyste si je měli kam poslat. A pokud již kryptoměny vlastníte a skladujete je na burze/směnárně, doporučujeme si je také převést. Nevíte jakou peněženku si vybrat? 

Mezi nejbezpečnější druh peněženek patří ty hardwarové, jako je například Trezor, nebo Ledger Nano S, tyto peněženky však pro někoho mohou být nákladné a navíc, musíte čekat, než vám přijdou. Což v případě, že peněženku potřebujete hned teď, asi není nejlepší varianta. Pokud vám však nevadí pár dnů počkat a mít za to na oplátku asi nejbezpečnější způsob, jak uchovat kryptoměny, tak jen do toho.

Pokud peněženku potřebujete hned teď, pak doporučujeme webovou (softwarovou) peněženku Wirex. Tato peněženka je bezpečná, přehledná a oblibená a právě proto jsme pro tuto peněženku připravili – návod na založení peněženky Wirex krok za krokem. Pokud hodláte peněženku Wirex využít, určitě se nezapomeňte na tento návod podívat.

Ethereum kurz

Kurz etherea zažíval největšího vzestupu na přelomu roku 2017/2018, kdy rostly prakticky všechny kryptoměny a trh na tom byl velice dobře. Cena etherea se v polovině ledna 2018 pohyboval zhruba okolo 1.300 USD, kdežto rok potom zhruba na 10x menší hodnotě.

ethereum kurz graf

Vývoj ceny Etherea v čase

Ethereum má oproti jiným kryptoměnám tu výhodu, že za ním stojí obrovské IT firmy a také, že má reálné využití a řeší reálné problémy. Spousta kryptoměn neřeší žádný problém a reálně nemají žádnou hodnotu. Často právě tyto kryptoměny také zanikají.

Uvidíme, jaký to bude mít na cenu etherea vliv do budoucnosti. Aktuální vývoj ceny Etherea můžete sledovat na grafu níže.

Graf kurzu Etherea – Vývoj ceny

Zde na tomto grafu, můžete sledovat aktuální kurz kryptoměny Ethereum.


stars
98 %
N/A
Ethereum (ETH)
Jedna z nejznámějších kryptoměn, která svou valuací i počtem transakcí pořáží téměř všechny její konkurenty. Silný vývojářský tým spolu s vysokým počtem uživatelů a smart contracts dělají z ETH potenciálně velice úspěšný projekt, který se vyplatí sledovat.
 • Možnost využití smart-contracts
 • Vysoký počet uživatelů i vývojářů
 • Celé ETH do značné míry stojí na jménu Vitalik Buterin
 • ETH uhlo z cesty oddělením od původního blockchainu po DAO hacku

✅ KryptoměnaEthereum
✅ JednotkaETH
✅ ZakladatelVitalik Buterin, Gavin Wood, Joseph Lubin
✅ Vytvořeno30. 7. 2015
✅ Webové stránkyhttps://www.ethereum.org/
✅ Lze těžit?
✅ Typ těžbyAlgoritmus Ethash (Proof-of-work)
✅ Tvorba blokuCca 20 sekund
✅ Max. počet tokenů 0
✅ Počet tokenů 106 937 077

Diskuze k tomuto článku: 11 komentářů
Investor

Dobrý den všem u Finex. Plánujeme s manželkou nákup kryptoměn tak za 70-100 tisíc korun. Místo spoření, určitě to má lepší budoucnost. :-) Chceme se do toho trochu opřít a zainventovat do budoucnosti. A když to pujde dobře, ještě budeme kupovat dál. Jakou byste mi doporučili směnárnu, případně burzu, kde pro mě bude nákup kryptoměn výhodný a bezpečný?
Děkuji

Magazín Finex

Dobrý den, Investore.
Podobnými otázkami se to tu posledních pár dní jen hemží. Naše odpověď bude podobná jako v minulých případech. Nejjednodušší se nám jeví nákup tzv. Cryptocurrency bundle (kryptoměnového balíčku) který nabízí CoinBase. Tento balíček obsahuje všechny kryptoměny, které člověk na směnárně coinbase najde a to ve stejném poměru, jako je jejich tržní kapitalizace.
Vojtěch, Finex.cz

Magazín Finex

Ve středu ráno, 2. 1. 2019 se kryptoměna ethereum dostala zpět na druhou pozici v žebříčku kryptoměn podle tržní kapitalizace. Předehnala tak XRP, který ethereum z druhého místa sesadil v polovině listopadu minulého roku. Jednalo se o nejdelší období, kdy byl XRP na druhém místě od 9. února 2016.

Ondrej

Zdravím, rád bych se trochu ponořil do kryptoměn ale bohužel vůbec nevím kde začít a co si studovat, čím bych měl podle vás začít? Nějaké strategie, nebo studovat trh? Děkuji za radu

Magazín Finex

Dobrý den Ondřeji, momentálně připravujeme rychlý seznam právě pro začátečníky jako Vy. Bude se jednat o jednu stránku, která kompletně v krátkých krocích shrne důležité věci, které jsou na začátku potřebné pochopit a začátečníka odkáže na příslušné další stránky, kde je možné se dozvědět více.

Až bude stránka spuštěna, určitě dáme vědět.

Vojtěch, Finex.cz

Petra

Prosím,jestli uz mate stránku pro začátečníky hotovou,pošlete mi odkaz. Děkuji. Petra

Magazín Finex

Dobrý den Petro, bohužel ještě ne, ale pracujeme na tom! Brzy to bude, sledujte náš web.

Vojtěch, Finex.cz

Gabriel

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je coinmate spolehlivý? Nemusím se bát tam investovat svoje peníze a koupit tam Ethery? Jaká je podle vás nejbezpečnější směnárna? Děkuji

Magazín Finex

Gabrieli, máte štěstí. CoinMate totiž do své nabídky Ethereum přidali teprve před pár týdny, teď už to tedy možné je. Sám na CoinMate nakupuji i prodávám pravidelně a stejně tak i spousta mých známých a můžeme pouze doporučit.
Vojtěch, Finex.cz

Lukas

,.. prý “kvalita”.. a v čem tu kvalitu bitcoinu jako vidíte.. ? v rychlosti transakcí? .. ta super “drahá”, že NIKDO s ní neplatí (= to byl její JEDINY a PRVOTNI ucel – sloužit pro digitální transakce).. neplatí, protože by kdokoliv AUTOMATICKY prodělal – buď kvůli rychlé změně kurzu nebo neskutčně vysokým poplatkům za transakci, běžně přes 40 USD a pak čekat 20-30h na zúčtování..

Štěpán Petřivý

Ahoj Lukasi, vypadá to, že jsi chtěl psát ke článku o Bitcoinu, ne Ethereu. Každopádně ale je to, co říkáš, pravda jen z části. :-)

Připojte se k diskuzi

RECENZE

TOP Kryptoměnové směnárny

SimpleCoin logo
SimpleCoin★ 97 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coinbase logo
Coinbase★ 93 %
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 98 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Bitmex logo
Bitmex★ 95 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
RECENZE

TOP Kryptoměnové peněženky

Trezor logo
Trezor★ 100 %
Trust Wallet logo
Trust Wallet★ 96 %
Ledger Nano logo
Ledger Nano★ 95 %