Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Ethereum

Ethereum (ETH) - Kurz, graf ceny, peněženka, těžba

Uvedená cena a graf jsou pouze orientační

Graf kurzu Ethereum (ETH)

Graf ceny ETH
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: ETH to CZK

ETH
CZK
USD
CZK
EUR

Novinky o Ethereu

Informace o kryptoměně Ethereum

Ethereum je v současnosti druhá nejhodnotnější kryptoměna podle tržní kapitalizace. Důvodem je popularita jeho blockchainu podporujícího chytré kontrakty, který je již několik let lídrem inovací v této oblasti technologií.

Technické řešení tohoto blockchainu je natolik elegantní, že ke konci listopadu 2021 byl základem pro tisícovky dalších kryptoměn.

Virtuálních měn (kryptoměn) existují tisíce. Většina lidí tomuto odvětví ale bohužel stále moc nerozumí a pod slovem "kryptoměna" si představí pouze Bitcoin. To je ale chyba, protože Bitcoin rozhodně není jediným hráčem na trhu a možná není ani tím nejlepším.

Proč se o Ethereum zajímat? A v čem je lepší a horší než Bitcoin? To a mnohem více se dozvíte níže.

Obsah článku o Ethereu

1.Úvod do kryptoměny ETH2.Proč je Ethereum tak populární?3.Co je to vlastně to DeFi?4.Technologie v pozadí, aneb jak Ethereum funguje?Těžba kryptoměny ETHEVM (Ethereum Virtual Machine)Konsensuální protokol5.Měnová politika etheru (tocenomics)6.Ethereum a jeho transakční poplatky7.Jaké využití má Ethereum?Vznik nových tokenůDApps běžící na EthereuNezaměnitelné tokeny – NFT8.Výhody a nevýhody kryptoměny ETH9.Bitcoin vs. Ethereum – hlavní rozdíly10.Historie kryptoměny Ethereum11.Kde koupit Ethereum (ETH)?12.Peněženka na Ethereum13.Diskuze o Ethereu (komentáře)

Úvod do kryptoměny ETH

Na začátek je třeba ujasnit si pojmy. Ethereum je souhrnný název pro celou síť této kryptoměny a vše, co k ní patří. Jednotlivé tokeny této sítě jsou pak nazývány ethery nebo také ETH či Ξ. Ty na blockchainu Etherea slouží jako jeho nativní platidlo. To znamená, že v etherech musí být placeny transakční poplatky za používání této sítě a ether je také používán jako odměna těžařů, kteří zajišťují bezpečnost a decentralizaci.

Naprosto nezbytné jsou ethery i při používání chytrých kontraktů a na nich postavených decentralizovaných aplikací (dApps). Tyto aplikace nejčastěji poskytují služby decentralizovaných financí (DeFi), ale existuje i několik zajímavých propojení např. s počítačovými hrami (GameFi).

Ethereum slouží dále jako platforma pro statisíce dalších tokenů, které zde může vytvořit prakticky kdokoli. Populární jsou zejm. stablecoiny USDC a USDT, ale jsou zde např. i čím dál více populární NFT nebo memecoiny, jako např. Shiba Inu. To vše zvyšuje poptávku po ETH, jakožto základní měně celé platformy, a tedy i jeho cenu.

Porovnání vývoje ceny ETH a počtu měsíčně aktivních adres v síti
Porovnání vývoje ceny ETH a počtu měsíčně aktivních adres v síti
Zdroj: Glassnode Studio, Listopad 2021

Ethereum je, stejně jako Bitcoin, otevřené každému. Stačí mít připojení k internetu a kompatibilní peněženku nebo účet na kryptoměnové burze.

A ikdyž 1 ETH nyní stojí 48 280 Kč, nemusíte čekat, až našetříte dost peněž na celý jeden token.

Ether je totiž dělitelný až na 18 desetinných míst. Nejmenší zlomek ETH (0.000000000000000001 ETH), se kterým lze nakládat, se nazývá "wei" (1 wei = 10-18 ETH).

Jednotka wei je tedy pro ether něco jako haléř pro českou korunu, nebo jako satoshi pro Bitcoin. Nejčastěji v praxi používaná jednotka etheru je ale gigawei (zkráceně gwei), neboli 1,000,000,000 wei. V gwei se totiž vyjadřuje výše transakčních poplatků (gas fee). Takže prostě neřeknete, že poplatek stojí 0.000000001 ETH, ale že stojí 1 gwei. Jednoduché.

Proč je Ethereum tak populární?

Enormní popularita blockchainu Ethereum pramení nejspíš z toho, že se jedná o úplně první programovatelný blockchain, který podporuje chytré kontrakty (smart contracts) a na nich postavené decentralizované aplikace (dApps).

Chytrý kontrakt je jednoduše program, jehož zdrojový kód je uložen na konkrétní adrese na blockchainu. Chytré kontrakty jsou při splnění specifických podmínek (např. při připsání konkrétní částky) automaticky vykonány virtuálním počítačem zvaným Ethereum Virtual Machine (EVM).

Známým příkladem jednoduchého chytrého kontraktu je obyčejný automat na kávu:

Pokud zvolíte nápoj z nabídky a vložíte do automatu potřebný obnos, dojde k uzavření smlouvy a automat vám udělá kávu a vrátí případný přeplatek. I automat na kávu tedy, podobně jako Ethereum, umožňuje uzavření a vykonání chytrého kontraktu podle předem naprogramovaných pravidel. Za tímto příkladem stojí Nick Szabo, významný počítačový vědec zabývající se kryptografií, který podle některých může být tajemný Satoshi Nakamoto, zakladatel Bitcoinu.

Na rozdíl od automatu na kávu je ale Ethereum kompletně open source, což znamená, že zdrojový kód je přístupný všem a kdokoli na něm může spouštět vlastní chytré kontrakty/dApps napsané v kompatibilním programovacím jazyce. To umožňuje rapidní vývoj nových chytrých kontraktů a decentralizovaných aplikací.

Co je to vlastně to DeFi?

Pod pojmem DeFi si můžete představit služby, které běžně poskytují banky, pojišťovny a směnárny. S jediným rozdílem: v DeFi tyto služby neposkytují velké nadnárodní korporace, ale lidé si pomáhají navzájem – automatizovaně prostřednictvím blockchainu.

V podstatě neomezená šíře využití ekosystému Etherea vede k tomu, že počet aktivních adres na Ethereu, počet provedených transakcí a cena etheru dlouhodobě stoupá.

Populární jsou zejména dApps v oblasti decentralizovaných financí (DeFi), ve kterých je ke konci roku 2021 uzamknuto přes 6,5 milionů ETH, které mají hodnotu přibližně 2,3 bilionu Kč.

Vývoj celkové hodnoty etherů uzamčených v DeFi aplikacích
Vývoj celkové hodnoty etherů uzamčených v DeFi aplikacích
Zdroj: Defipulse.com

Po přechodu Etherea na mechanismus Proof of Stake v roce 2022 se navíc očekává, že podstatná část cirkulujícího ETH bude uzamknuta pro staking, což sníží nabídku ETH a naopak ještě více zvýší cenu etheru.

Bohužel ale ani síť Ethereum není dokonalá. Z hlediska obtížně řešitelného blockchainového trilematu (blockchain trilemma) je Ethereum spolu s Bitcoinem považováno za bezpečný a decentralizovaný blockchain.

Bezpečnost je zajištěna tím, že Ethereum využívá propracovanou variantu konsensuálního protokolu Proof of Work (PoW) zvanou Ethash. Kompletní decentralizace sítě Ethereum je pak zajištěna existencí tisíců jednotlivých uzlů.

Ethereum a Bitcoin však spojuje také problém se škálovatelností, což plyne z toho, že oba blockchainy používají – můžete hádat – mechanismus konsenzu Proof of Work.

Tento mechanismus je totiž extrémně energeticky a časově náročný. PoW mechanismus Etherea spotřebuje ročně okolo 73,2 TWh, což je přibližná roční spotřeba elektřiny celého Rakouska. Ethereu je vyčítána především vysoká cena transakčních poplatků a nízká rychlost provádění transakcí, která se nyní pohybuje okolo 30 transakcí za vteřinu.

Za průměrnou transakci na síti Ethereum byste v roce 2021 zaplatili transakční poplatek ve výši zhruba 25 USD (asi 500 Kč), což je mnohonásobně více, než nabízí konkurenční blockchainy nebo mnohými nenáviděný svět tradičních bank.

Je ale důležité podotknout, že tento průměr zahrnuje všechny provedené transakce včetně složitých kontraktů. Běžný převod etherů je násobně levnější.

Vývoj průměrné výše poplatku zaplaceného za 1 transakci na síti Ethereum
Vývoj průměrné výše poplatku zaplaceného za 1 transakci na síti Ethereum (zahrnuje i složitější operace)
Zdroj: BitInfoCharts.com

Problémy Etherea se škálovatelností se ale mají – alespoň podle slibů vývojářů – brzy vyřešit. V rámci upgradu zvaného Ethereum 2.0 (známý také jako "Serenity") má mainnet Etherea přejít na konsensuální protokol Proof of Stake (PoS). Tento upgrade se očekává v průběhu roku 2022, ale někteří kritici zmiňují, že k němu nemusí dojít nikdy.

Přechod na Proof of Stake má zajistit zrychlení Etherea na přibližně 100,000 transakcí za vteřinu a snížení energetické náročnosti Etherea o 99 %, protože odpadne potřeba "těžby". Očekává se také významné zlevnění transakčních poplatků. Na druhou stranu, mechanismus PoS část komunity považuje za méně bezpečný, než mechanismus PoW.

Síť Ethereum každopádně funguje podle pravidel, které jsou primárně obsaženy v původním whitepaperu a yellowpaperu a čas od času dochází k jejich změně prostřednictvím tzv. Ethereum Improvement Proposals (EIPs), což jsou návrhy na zlepšení Etherea, které může připravit každý a následně, jedná-li se o významné změny, o nich hlasuje komunita.

Mezi významné EIPs patří např. EIP-1559, který byl součástí London hard forku a provedl revoluci v transakčních poplatcích, nebo ERC-20, což je rozšířený tokenový standard (pravidla podle kterých lze vydat nové tokeny na síti Ethereum).

Technologie v pozadí, aneb jak Ethereum funguje?

Ethereum je blockchain, jinak řečeno decentralizovaná databáze tvořená počítači, na kterých běží tzv. klientský software. Zatímco tradiční databáze je uložena na jednom počítači nebo soustavě počítačů patřících jedné společnosti (např. Google nebo Apple), kopie této databáze je uložena na každém počítači zapojeném do blockchainu.

Počítačům zapojeným do blockchainu se říká node (uzel). Uzly obsahují kompletní transakční historii Etherea, informace o stavu chytrých kontraktů, bilanci účtů a mnoho dalšího. Nody se podílejí na potvrzování bloků a transakcí, čímž zajišťují decentralizaci, bezpečnost sítě a také přesnost dat.

Provozování nodů je dobrovolné a může se mu věnovat v zásadě každý, kdo má alespoň osobní počítač a přístup k Internetu. Z real-time přehledu sítě Ethereum vyplývá, že nejpoužívanějším klientem je Geth a nejvíce nodů sídlí v USA a poté v Německu.

Provozování nodu nelze zaměňovat s těžením, které vyžaduje daleko více výpočetního výkonu. Uzel v podstatě provádí "pouze" synchronizaci s obsahem blockchainu. Je však obvyklé, že těžaři současně provozují i full node. K fungování sítě Ethereum jsou každopádně nezbytní provozovatelé nodů i těžaři. Pouze těžaři jsou ale odměňování v etheru.

Těžba kryptoměny ETH

Podobně jako Bitcoin, i Ethereum v současnosti využívá mechanismus konsensu zvaný Proof of Work. Aby blockchain využívající mechanismus Proof of Work správně fungoval, musí těžaři (miners) provádět těžbu (mining).

Těžba je proces vytváření bloku nových transakcí, které mají být přidány do blockchainu. Těžaři tedy v síti Ethereum potvrzují transakce a za to jsou odměňování v etheru. Transakce je považována za ověřenou, jakmile těžař (resp. jeho počítač) vyřeší kryptografickou (matematickou) hádanku. Vytvoření bloku vyžaduje značný výpočetní výkon (hashing power). Obtížnost těžby je na Ethereu přizpůsobována celkovému výpočetnímu výkonu všech počítačů zapojených do sítě (total hashrate) tak, aby k potvrzení bloku došlo přibližně jednou za 14 sekund.

Pokud jste se právě rozhodli pustit do těžby etheru, tak si to ještě promyslete. Ethereum by dle plánů v roce 2022 mělo přejít na nový mechanismus Proof of Stake (tzv. Ethereum 2.0 upgrade zvaný "The merge"), čímž skončí možnost těžby etheru.

EVM (Ethereum Virtual Machine)

Důležitou součástí ekosystému platformy Etherea je Ethereum Virtual Machine (EVM), což je virtuální a decentralizovaný výpočetní stroj tvořený počítači, na kterých je provozován node (uzel).

EVM je zkrátka prostředí pro vykonávání transakcí a spouštění chytrých kontraktů. EVM je ale schopen plnit na blockchainu všechny možné úkoly. EVM je totiž tzv. Turing-complete, což znamená, že umožňuje spuštění libovolného kódu (např. chytrého kontraktu) přesně tak, jak bylo programátorem zamýšleno. Někdy se proto o EVM hovoří jako o "světovém počítači".

Znázornění fungování EVM
Znázornění fungování EVM
Zdroj: Jeffrey Hancock

Protože je Ethereum programovatelný open source blockchain, každý, kdo ovládá kompatibilní programovací jazyk, může vytvořit vlastní chytré kontrakty a další pokročilé aplikace a spouštět je na Ethereu. Nejpoužívanějšími programovacími jazyky pro vytváření chytrých kontraktů na Ethereu jsou Solidity a Vyper.

Pro pokročilejší programátory existují jazyky Yul a Yul+. Výhodou Etherea je ale i to, že umožňuje přes interface JSON-RPC interakci s blockchainem v libovolném programovacím jazyce, který dokáže používat TCP/IP.

Konsensuální protokol

Důležitou součástí každého decentralizovaného blockchainu je také konsensuální protokol (někdy též "mechanismus konsensu"). Protože je Ethereum decentralizovaná databáze, kopie blockchainu je uložena na počítačích mnoha různých lidí a společností, kteří se většinou navzájem neznají a proto si ani nedůvěřují. Přesto se musí dohodnout na tom, jaké informace se stanou obsahem blockchainu (např. stav účtů a pořadí transakcí).

K dosažení dohody (konsensu) o obsahu blockchainu slouží právě konsensuální protokol, který umožňuje dosažení shody bez potřeby vzájemné důvěry mezi jednotlivými účastníky sítě. Ethereum, stejně jako Bitcoin, v současnosti využívá protokol známý jako Proof of Work (PoW). Ten má být brzy vystřídán protokolem Proof of Stake (PoS) v rámci upgradu známého jako Ethereum 2.0 (nebo také "Serenity").

Každopádně Ethereum využívá PoW mechanismus zvaný Ethash, který nastavuje pravidla a obtížnost těžby. Těžba spočívá v přidávání nových bloků do blockchainu, přičemž bloky jsou dávky nových transakcí. Těžba je velmi důležitá i proto, že čím je blockchain delší (čím více obsahuje bloků), tím si mohou být uživatelé jistější o tom, že informace obsažené v blockchainu jsou správné.

PoW mechanismus Ethash konkrétně vyžaduje po těžařích, aby metodou pokus-omyl závodili v řešení "matematických hádanek" a získali tzv. "nonce" (klíč) k novému bloku. Pouze blok s "nonce" totiž může být přidán do blockchainu, za což je poskytována bloková odměna (block reward) ve výši 2 ETH.

Může ale nastat situace, kdy dva těžaři vytěží kvůli nízké odezvě sítě stejný blok (téměř) ve stejnou chvíli. Pozdějšímu z těchto bloků se říká "uncle block" (doslova "strýcovský blok"). Přestože součástí blockchainu se může stát pouze první blok, těžaři uncle bloku náleží odměna ve výši 1,75 ETH.

Těžaři jsou tedy odměnami motivování k tomu, aby potvrzovali transakce a tím zvyšovali bezpečnost a decentralizaci blockchainu. Je to proto, že čím je blockchain decentralizovanější (čím více těžařů a nodů je zapojeno), tím obtížnější je s ním manipulovat. Díky tomu je na Ethereu téměř nemožné vytvářet nové bloky, které odstraňují staré transakce (což by umožnilo tzv. double spending, neboli dvojí útratu stejného coinu) nebo vytváření falešných transakcí. Manipulovat s Ethereem by bylo možné pouze při ovládnutí 51 % těžební síly na síti (tzv. 51 % attack), což by bylo extrémně drahé (těžební zařízení, elektřina) a ekonomicky by se to nevyplatilo.

Měnová politika etheru (tocenomics)

Měnová politika kryptoměn a tokenů, tzv. "tokenomika", je velice důležitá. Studováním měnové politiky zjistíte ekonomické základy kryptoměny a tak můžete odhadnout, jaká je jeho skutečná hodnota a z čeho pramení.

Měnová politika kryptoměny spočívá především v tom, jak vznikají nové mince/tokeny, jak jsou distribuovány a zda a jak jsou páleny (ničeny).

Ekonomiku coinu ovlivňuje také způsob odměňování těžařů/validátorů a politika transakčních poplatků.

Většinu faktorů ovlivňujících měnovou politiku lze zkoumat na webových stránkách jako CoinMarketCap či CoinGecko, ale doporučujeme si vždy přečíst i whitepaper.

O měnové politice etheru nerozhoduje centrální banka, jako tomu je v případě měn s nuceným oběhem, mezi které patří třeba koruny nebo dolary. Ekonomická pravidla Etherea jsou součástí softwaru sítě a je velmi těžké je změnit, protože by k tomu bylo potřeba dosáhnout shody většiny účastníků sítě.

V září 2021 bylo v oběhu přibližně 117,5 milionů ETH coinů. Většina etherů (72 milionů) byla předtěžena v rámci tzv. prvotního bloku (genesis block) a rozdána vývojářům, investorům a Ethereum Foundation. Zbylých cca 45,5 milionů etherů bylo standardně vytěženo.

Denně je vytěženo okolo 6 400 bloků a jelikož bloková odměna činí v současnosti 2 ETH za blok a 1,75 ETH za uncle block (duplicitní blok), znamená to, že denně je vytěženo okolo 12 – 13 tisíc nových etherů. Dříve byla bloková odměna podstatně vyšší (až 5 ETH za blok). Celkový počet ETH coinů se nyní ročně zvýší o přibližně 4,5 %.

Vydávání ETH a počet ETH v oběhu – statistika a prognóza
Vydávání ETH a počet ETH v oběhu – statistika a prognóza

Konečný počet tokenů či mincí ETH, které vzniknou, není předem znám a závisí na počtu vytvořených bloků. To je podstatný rozdíl od Bitcoinu, kde je znám maximální počet bitcoinů, které budou vytvořeny – 21 milionů.

Obecně přitom platí, že čím více coinů je v oběhu, tím nižší je jejich hodnota. Platí totiž základní ekonomická poučka, že cenné je to, co je vzácné. Negativní vliv vytváření nových ETH coinů na cenu etheru může být teoreticky vykompenzován uzamknutím etheru pro staking, pálením transakčních poplatků, využíváním ETH v nejrůznějších aplikacích a také díky tomu, že lidé občas ztrácejí přístup ke svým digitálním peněženkám, na kterých ETH drží. To vše vyřazuje obrovské množství ETH coinů z trhu, což zvyšuje vzácnost a tedy i cenu etherů.

V plánu je navíc výrazné zpomalení vytváření nových etherů, a to po přechodu na mechanismus konsensu Proof of Stake, kde bude ether plnit funkci odměny pro validátory. Celkový počet ETH coinů by se poté měl zvyšovat pouze o 0,5 – 1 % ročně, jak je znázorněno v grafu výše.

Jedná se ale jen o odhad. Vše závisí na počtu validátorů, objemu etherů uzamknutých pro staking a míře porušování pravidel validátory. Každopádně vytváření nových etherů má významně klesnout.

Dopad EIP-1559 na tokenomiku Etherea

Významný dopad na měnovou politiku v síti Etherea měl upgrade London hard fork (EIP-1559). Transakční poplatek se totiž nově skládá ze základního poplatku (base fee) a spropitného (priority fee).

Zatímco spropitné náleží těžaři, který transakci zařadí do bloku, celý základní poplatek je spálen. To snižuje nabídku etheru a teoreticky by mělo vést ke zvyšování jeho ceny.

Samotné pálení části transakčních poplatků ale pravděpodobně dlouhodobě nepřekoná inflaci způsobenou vydáváním nových ETH pro poskytnutí odměny těžařům, i když u některých bloků tomu tak je.

Každopádně od spuštění EIP-1559 již bylo spáleno více než půl milionu ETH o celkové hodnotě přibližně 1,7 miliardy USD. Pozorovat pálení etheru v reálném čase můžete zde.

Ethereum a jeho transakční poplatky

Síť Ethereum po svých uživatelích vyžaduje, aby za její používání hradili transakční poplatky (gas fee). Čím je transakce složitější, tím více výpočetního výkonu (kterému se říká gas, neboli "palivo") je potřeba – a tím pádem je vyšší i transakční poplatek.

Pokud tedy chcete na Ethereu poslat token, použít chytrý kontrakt nebo vyrazit vlastní token (např. NFT), musíte za to zaplatit odpovídající poplatek v etheru. Poplatky jsou placeny v etheru, ale uváděny jsou v gwei.

Standardní převod etheru vyžaduje 21,000 jednotek paliva (cca 3 USD), zatímco výpočetně náročnější vykonání chytrých kontraktů může vyžadovat 100,000 – 200,000 jednotek paliva (cca 15 USD). Sazebník určující kolik paliva je potřeba na provedení různých operací byl obsažen v yellow paperu jako příloha G.

Nejjistější je ale množství paliva potřebného k provedení transakce zjistit např. pomocí kalkulačky ETH Gas Station, ale tuto funkci nabízí i většina z digitálních peněženek. Podrobné statistiky o ceně paliva jsou dostupné např. na Etherscanu.

Transakční poplatky fungují jako pobídka pro těžaře, aby zpracovávali a ověřovali transakce. Současně existence poplatků brání Ethereum před některými útoky, např. před přetížením sítě bezúčelnými transakcemi (spam). Účelem zpoplatnění sítě tedy je, aby limitovaný výpočetní výkon EVM byl distribuován co nejefektivněji.

Popularita a masivní adopce Etherea (zejména v oblasti DeFi a NFT) přesto vedla k přetížení blockchainu, což se projevuje nejen zpomalením sítě, ale také vysokými transakčními poplatky. Uživatelé proto musí nabízet těžařům vyšší spropitné, aby přeplatili ostatní uživatele a dostali svou transakci do dalšího bloku co nejdříve. Při srovnání s konkurenčními blockchainy podporujícími chytré kontrakty nedopadá Ethereum moc dobře.

Porovnání rychlosti a poplatků u Etherea a konkurenčních blockchainů
Porovnání rychlosti a poplatků u Etherea a konkurenčních blockchainů
Zdroj: The Grey CryptoHub (Medium.com)

Samotný výpočet transakčních poplatků se podstatně změnil po upgradu známém jako London hard fork, ke kterému došlo v srpnu 2021. Přesto i nadále zůstávají transakční poplatky značně vysoké.

K vyřešení problému Etherea se škálovatelností by mělo dojít po přechodu mainnetu na Proof of Stake, případně lze již teď využít některé z layer 2 řešení pro Ethereum (např. Polygon), která nabízí rychlejší a levnější transakce.

Nespornou výhodou poplatkového mechanismu po London hard forku je však vyšší míra automatizace. Už není nutné přizpůsobovat poplatek aktuálním tržním podmínkám, protože základ poplatku je určen automaticky. Uživatelé také nově mohou zastropovat maximální výši poplatku, kterou jsou ochotni za vykonání transakce zaplatit (gas limit), přičemž pokud bude skutečná výše poplatku nižší, zbytek jim bude vrácen. Nedá se tedy říct, že by po EIP-1559 byly transakční poplatky nižší, alespoň jsou ale o něco předvídatelnější a uživatelsky přívětivější.

Schéma toho, jak síť Etherea pracuje s poplatky
Schéma toho, jak síť Etherea pracuje s poplatky
Zdroj: ConsenSys.net

Od upgradu London hard fork (konkrétně EIP-1559) má tedy každý blok základní poplatek (base fee), což je minimální cena za zařazení transakce do bloku. Základní poplatek je vypočítán sítí na základě aktuální poptávky. Vzhledem k tomu, že základní poplatek je spálen (zničen), očekává se, že uživatelé při svých transakcích zaplatí vedle základního poplatku také spropitné (priority fee) pro těžaře (peněženky kompatibilní s London hard fork jej nastaví automaticky). Spropitné motivuje těžaře k zařazení transakcí do bloků. Bez spropitného by těžaři mohli považovat za ekonomicky výhodnější těžit prázdné bloky, protože by obdrželi stejnou blokovou odměnu za méně práce. Čím vyšší spropitné nastavíte, tím dříve bude vaše transakce vykonána.

Výpočet transakčního poplatku tedy vypadá následovně: jednotky paliva (limit) * (základní poplatek + spropitné).

Pro názornost řekněme, že Vitalik chce Satoshimu poslat 1 ether. K vykonání této transakce je podle yellowpaperu (příloha G) potřeba 21,000 jednotek paliva a aktuální cena za jednotku paliva je 100 gwei. Protože je Vitalik dobrý člověk a hlavně chce provést řádně transakci, přidá ještě spropitné pro těžaře ve výši 10 gwei.

Výši transakčního poplatku tak lze vypočítat takto: 21,000 * (100 + 10) = 2,310,000 gwei nebo 0.00231 ETH. Jakmile Vitalik zadá transakci, celkem 1.00231 ETH odejde z jeho účtu. Naopak Satoshi obdrží 1.0000 ETH. Těžař obdrží spropitné 0.00021 ETH. Základní poplatek ve výši 0.0021 ETH bude spálen. Pokud by ale Vitalik nastavil příliš nízký základní poplatek, např. 0.0020 ETH, došlo by k tomu, že by o tuto částku přišel, ale k provedení transakce by nedošlo.

Jaké využití má Ethereum?

Vznik nových tokenů

Ether zdaleka není jediná měna běžící na platformě Etherea. Každý totiž může na Ethereu vyrazit nové druhy digitálních aktiv zvané "tokeny", ať už zaměnitelné (fungible tokens), nebo nezaměnitelné (non-fungible tokens neboli NFT).

Lidé zatím stihli "tokenizovat" tradiční měny a jiná relativně stabilní aktiva (stablecoins), kryptoměny běžící na jiných blockchainech (tzv. wrapped nebo pegged tokeny jako např. wBTC), umění a herní artefakty (NFT) a dokonce i sebe.

Aby nové tokeny na Ethereu správně fungovaly, doporučuje se při jejich vytváření respektovat příslušný tokenový standard. Pro zaměnitelné tokeny existuje tokenový standard ERC-20 a pro NFT zase existují tokenové standardy ERC-721 a ERC-1155.

Vytvořit vlastní ERC-20 token může každý, a to např. zde a vyrazit vlastní NFT rovněž, třeba na OpenSea.

Je to tak jednoduché, že to dokáže opravdu každý. Je k tomu potřeba pouze kompatibilní peněženka, např. Metamask nebo Trust Wallet, a na ní dostatek etherů na uhrazení poplatku za vyražení tokenu. Celkem existuje už téměř půl milionu ERC-20 tokenů.

Velmi významnou součástí ekosystému Etherea jsou stablecoiny, které poskytují ochranu proti cenové volatilitě, která je s kryptoměnami obvykle spojená. Investoři a tradeři se tedy snaží ve vhodnou chvíli směnit své kryptoměny za stablecoiny, aby případný zisk ochránili před korekcí nebo nástupem bear marketu. Cena stablecoinů je totiž navázána na cenu fiat měny nebo komodity (např. zlata), díky čemuž je – alespoň ve srovnání s kryptoměnami –stabilní.

Stablecoiny se těší obrovské popularitě – v září 2021 již byly vydány stablecoiny celkem za 82 miliard USD. To také znamená zvýšenou poptávku po etheru, protože ETH je potřeba pro uhrazení poplatku za každou transakci na Ethereu.

Mezi nejoblíbenější stablecoiny na Ethereu určitě patří Tether (USDT) a USD Coin (USDC), jejichž cena je navázána na americký dolar (USD) a také jsou americkým dolarem kryté poměrem 1:1. Tyto stablecoiny navíc fungují i na dalších blockchainech (mj. Solana, Tron a Algorand). Zajímavý stablecoin je také PAXG, což je token navázaný na cenu zlata (1 PAXG = 1 trojská unce zlata), nebo DAI, který vzniká i zaniká decentralizovaně.

Zásoba stablecoinů v miliardách USD
Zásoba stablecoinů v miliardách USD
Zdroj: DuneAnalytics

Stablecoiny tedy v podstatě tvoří most mezi fiat a digitálními měnami. Stablecoiny lze také zhodnocovat v DeFi formou půjčování, poskytování likvidity atp. Je ale nutné mít na paměti, že nemusí být vždy tak úplně stabilní, jak by se mohlo podle jejich názvu zdát, protože fiat měny, na které jsou navázané, podléhají v současnosti vysoké inflaci.

DApps běžící na Ethereu

Decentralizované aplikace (dApps) jsou v podstatě komplexní chytré kontrakty, které používají blockchain jako datové úložiště. Každý si tedy může zdrojový kód decentralizované aplikace přečíst a hledat chyby, nebo s ní interagovat a používat ji.

Při splnění předem daných podmínek je chytrý kontrakt/dApp automaticky vykonán v prostředí EVM, takže nehrozí, že pošlete své kryptoměny a protistrana svou povinnost nesplní. Velkou výhodou dApps běžících na Ethereu je, že jsou interoperabilní, tj. tyto aplikace spolu snadno mohou sdílet data.

Decentralizované aplikace se používají zejména v oblasti decentralizovaných financí (DeFi). Počet uživatelů DeFi aplikací roste téměř exponenciálně.

Celkový počet uživatelů DeFi aplikací
Vývoj celkového počtu uživatelů DeFi aplikací
Zdroj: Dune Analytics

Jsou to tedy zejména decentralizované burzy (Uniswap, SushiSwap), půjčovací protokoly (Aave, Compound, Maker) a yield farming platformy, které mají na svědomí obrovský počet denních transakcí na Ethereu.

Půjčování na Ethereu nabízí také např. Celsius, což ale není decentralizovaná aplikace, ale soukromá společnost poskytující finanční služby v kryptosvětě, podobně jako např. Binance.

Za zmínku jistě stojí i Polygon (dříve Matic Network), což je tzv. layer 2 řešení pro Ethereum (obdobně Lightning Network je layer 2 řešení pro Bitcoin). Polygon tedy funguje "nad" blockchainem Etherea, se kterým je "pouze" propojen.

Transakce jsou primárně prováděny na Polygonu a poté jsou po dávkách hromadně potvrzovány a odesílány na mainnet Etherea. Polygon tím řeší škálování mimo Ethereum, čímž podstatně zvyšuje jeho rychlost a také nabízí nižší transakční poplatky.

Architektura Polygonu využívá konsensuální protokol Proof of Stake. Jednou z nejvýznamnějších aplikací využívajících Polygon je Aave, kde je možné zhodnocovat kryptoměny poskytováním likvidity. Přechod decentralizovaných aplikací na Polygon, nebo jiné layer 2 řešení (např. Optimism), by teoreticky mohlo pomoci s chronickým přetížením sítě Etherea. Nevýhodou layer 2 řešení je, že nejsou tak bezpečné, jako mainnet.

Celkově se dá říct, že množství etheru uzamknutého v chytrých kontraktech dlouhodobě stoupá. Před ostatními blockchainy umožňující chytré kontrakty (např. BNB Smart Chain a Solana) tak má Ethereum velký náskok. Alespoň prozatím.

Hrubá hodnota uzamknutá v chytrých kontraktech na největších blockchainech
Hrubá hodnota uzamknutá v chytrých kontraktech na největších blockchainech (září 2021)

Z grafu je vidět, že BNB Smart Chain si už stihl ukrojit hezký kus trhu a Solana se taky začíná pěkně rozjíždět. Handicapem Etherea jsou samozřejmě vysoké transakční poplatky a nízká rychlost, což by ale mělo být vyřešeno upgradem Ethereum 2.0.

Nezaměnitelné tokeny – NFT

NFT, neboli non-fungible tokens, jsou unikátní obchodovatelná digitální aktiva, jejichž vlastnictví je, stejně jako u kryptoměn, evidované na blockchainu. Na rozdíl od kryptoměn ale NFT nejsou zaměnitelná. To znamená, že konkrétní NFT koťátko nelze nahradit žádným jiným NFT koťátkem, i kdyby byla stejně roztomilá.

Naopak u kryptoměn nezáleží na tom, jaký z coinů stejného druhu (např. ETH) si půjčíte a který coin vrátíte. NFT většinou reprezentují vlastnictví určitého majetku, jako např. digitálního nebo tradičního uměleckého díla a sběratelského předmětu, doménového jména, herní postavy a zbraně atd. Vlastnictví NFT ale nelze automaticky ztotožňovat s autorským právem nebo licencí, které při prodeji NFT na kupujícího (pokud není ujednáno jinak) nepřechází.

Pokud se bavíme o NFT na Ethereu, je rozhodně nutné zmínit pravděpodobně první NFT blockchainovou hru CryptoKitties, kde můžete už od roku 2017 za ether nakupovat, šlechtit (křížit) a prodávat digitální koťata, která jsou uložena na blockchainu Etherea.

Každá kočka má unikátní číslo a vlastní DNA, které může být zčásti přeneseno na další generaci. Vlastnictví a genom "kryptokoťat" jsou prostřednictvím chytrého kontraktu evidovány na Ethereu jako ERC-721 token.

Jedná se o jednu z prvních blockchainových aplikací určených k zábavě. Popularita této hry vedla v prosinci 2017 k přetížení Etherea, což zdražilo transakční poplatky na dosud nepřekonané maximum. V jednu chvíli hra CryptoKitties odpovídala za 25 % síťového provozu na Ethereu.

Některé z NFT CryptoKitties
Některé z NFT CryptoKitties

Dalším známým příkladem využití NFT je meme Disaster Girl, které v dubnu 2021 prodala Zoë Roth (na snímku) sběrateli s přezdívkou @3FMusic. Za NFT dostala 180 ETH, což v době kontraktu činilo přibližně 473,000 USD (cca 10 milionů Kč). Předtím se její fotka nekontrolovatelně šířila po internetu jako meme, aniž by z toho Zoë viděla alespoň jeden gwei.

Disaster girl
Disaster girl

Projektů v oblasti NFT je opravdu mnoho a drtivá většina z nich využívá Ethereum. Ve srovnání s DeFi je nicméně trh s NFT stále relativně dost malý. Přesto není možné zmínit všechny zajímavé NFT projekty. Z těch známějších se jedná ještě o CryptoPunks, jejichž zvláštností je, že fungují jako ERC-20 token, přestože pro NFT existuje specializovaný standard ERC-721. Nejvíce obchodů s NFT se na Ethereu každopádně provede na tržištích OpenSea a SuperRare.

Partneři Etherea

Renomé Etherea pramení také ze skutečnosti, že jej ve svých projektech využívá mnoho velkých společností, jako např. Amazon, BNB Paribas, Citigroup, Google, Intel, Mastercard, MetLife, Samsung, Siemens a další. Pro Ethereum tedy rozhodně neplatí, že by se jednalo o zbytečnou technologii bez reálného využití. Za účelem rozšíření komerčního používání Etherea dokonce vznikla aliance společností zvaná Enterprise Ethereum Alliance (EEA). Tato aliance mj. vydává sadu pravidel a technických specifikací zvaných Enterprise Ethereum, která má podnikům usnadnit implementaci Etherea do svých produktů a služeb. Mezi nejznámější členy EEA patří Cisco, Ernst and Young, FedEx, JP Morgan Chase Bank a Microsoft.

Ether se rovněž nachází v portfoliu několika velkých společností (Square nebo PayPal) a fondů (Brevan Howard a Grayscale Ethereum Trust). Také populární Cathie Wood, výkonná ředitelka investiční společnosti Ark Invest, je ohledně Etherea optimistická, a předpokládá, že ether do budoucna poroste rychleji, než bitcoin. Rovněž i Elon Musk uvedl, že v jeho portfoliu se vedle bitcoinu a dogecoinu nachází také ether.

Výhody a nevýhody kryptoměny ETH

Výhody

 • Ethereum je dominantní programovatelný blockchain, který podporuje chytré kontrakty, dApps a NFT.
 • Živá komunita uživatelů i vývojářů Etherea.
 • Partnerství s významnými společnostmi a důvěra institucionálních investorů.

Nevýhody

 • Poměrně časté přetížení sítě, nízká rychlost transakcí a vysoké transakční poplatky.
 • Škraloup na pověsti Etherea zvaný The DAO hack a s tím související hard fork, kterým se blockchain rozštěpil na Ethereum a Ethereum Classic.

Bitcoin vs. Ethereum – hlavní rozdíly

bitcoin vs ethereum

Bitcoin je největší kryptoměna na světě a Ethereum je hned druhá v závěsu a to s tržní kapitalizací zhruba o 70% menší. I když obě kryptoměny fungují na decentralizované databázi (blockchain), transakce potvrzují samotní uživatelné (těžaři), tak přesto se ve finále hodně odlišují. Liší se hlavně svým smyslem a posláním.

Zatímco Bitcoin byl vytvořen se smyslem stát se novodobou internetovou platební sítí, Ethereum bylo primárně vytvořena za účelem zdokonalení a používaní chytrých kontraktů (chytrých smluv).

Pár faktů pro zajímavost:

 • Ethereum bylo "spuštěno" v roce 2015, což je o 6 let později než Bitcoin
 • Autor Etherea je na rozdíl od autora Bitcoinu znám
 • Výhodou kryptoměny Ethereum je nadace Ethereum Foundation. Mezi členy této organizace (na podporu ETH) patří desítky největších firem z IT oborů.

Historie kryptoměny Ethereum

Dne 27. listopadu 2013 zveřejnil Vitalik Buterin whitepaper Etherea, kde mj. uvedl, že blockchainová technologie by neměla sloužit pouze jako digitální peníze, jako tomu je v případě Bitcoinu.

Podle Buterina bylo potřeba vyvinout robustní programovací jazyk, který umožní vytváření aplikací a přenesení reálných aktiv (jako např. akcie, doménová jména a nemovitosti) na blockchain. Na projektu od počátku pracovali vedle Buterina také Mihai Alisie, Amir Chetrit, Charles Hoskinson a Anthony Di Iorio.

Hoskinson ale záhy odešel, protože nesouhlasil s rozhodnutím Buterina, aby bylo Ethereum provozováno jako nezisková organizace. V roce 2014 se do týmu zapojili Joseph Lubin, Gavin Wood a Jeffrey Wilcke. Z institucionálního hlediska za vývojem Etherea stála švýcarská společnost Ethereum Switzerland GmbH, která je ale nyní v likvidaci. Současně ale byla vytvořena také nezisková organizace Ethereum Foundation, která dodnes vývoj Etherea podporuje.

Poté 1. dubna 2014 zveřejnil Gavin Wood tzv. yellowpaper, který obsahuje technickou definici protokolu Ethereum a popisuje fungování Ethereum Virtual Machine. Od 22. července do 2. září 2014 probíhal prvotní prodej ETH, v rámci kterého bylo možné koupit ether za BTC.

Vybrané prostředky byly použity na další vývoj Etherea. Ke spuštění Etherea došlo dne 30. července 2015. V lednu 2018 se ether stal druhou nejhodnotnější kryptoměnou podle tržní kapitalizace a tuto pozici si udržuje dodnes.

Název blockchainu Ethereum vznikl tak, že Buterin brouzdal na stránce Wikipedie o fiktivních elementech ze sci-fi, kde narazil na "etherium". Později prohlásil: "Okamžitě jsem si uvědomil, že se mi to líbí více, než všechny ostatní alternativy, které jsem viděl. Předpokládám, že to bylo tím, že to znělo hezky a mělo to slovo "éter", odkazující na hypotetické neviditelné médium, které prostupuje vesmírem a umožňuje světlu cestovat." Buterin totiž chtěl, aby Ethereum fungovalo jako základní a nepostřehnutelná platforma pro další aplikace.

A jestli Vás zajímá, proč se nejmenší jednotce etheru říká zrovna "wei", je to na počest významného počítačového inženýra jménem Wei Dai, který se zabýval kryptografií a kryptoměnami. Wei Dai je jednou z osob, které jsou podezřelé z toho, že jsou tajemný Satoshi Nakamoto, zakladatel Bitcoinu. Vymyslel totiž nejspíš úplně první kryptoměnový systém zvaný b-money, na který se odkazuje i ve whitepaperu Bitcoinu.

Kde koupit Ethereum (ETH)?

Pokud víte, že se cena tokenů ether neustále mění a v minulých letech vzrostla mnohonásobně, víte, že kdo si tehdy Ethereum koupil, vydělal slušné peníze. Určitě se teď ptáte, jak lze Ethereum koupit.

Ether je možné koupit na kryptoměnové burze, směnárně nebo přímo v digitální peněžence.

Příklady směnáren a burz, kde je možné nakoupit ETH

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Další možností je nákup kryptoměn přímo z digitální peněženky. Nákup etheru podporuje např. Trust Wallet, MyEtherWallet a další.

Peněženka na Ethereum

Jestli se pouštíte do obchodování s etherem a nechcete své prostředky nechat jen tak ležet na burze, budete potřebovat nějakou peněženku, kam své ethery uložíte.

Podobně jako e-mailová schránka má svoji adresu nebo spíše jako bankovní účet má číslo účtu, každá taková peněženka má unikátní adresu, která začíná na "0x…".

Kryptoměnové peněženky pak jsou aplikace, které umožňují interakci s ethery na vaší adrese. Digitální peněženka je tedy něco jako aplikace pro internetové bankovnictví od vaší banky. V digitální peněžence můžete zjistit stav účtu, zobrazit transakční historii, vyřizovat platby a připojit se k aplikacím (digitální peněženka funguje jako login do dApps).

Existuje několik typů digitálních peněženek:

 • Za nejbezpečnější, ale méně uživatelsky přívětivé, jsou považovány hardware peněženky (tzv. cold wallets), které ukládají kryptoměny a tokeny v offline světě (Trezor, Ledger).
 • Další možností jsou peněženky připojené k Internetu, neboli hot wallets. Sem patří mobilní peněženky, které fungují jako mobilní aplikace (Trust Wallet, Coinomi, Metamask), webové peněženky, které ovládáte přes webový prohlížeč (MyEtherWallet) a desktopové peněženky, které nainstalujete na svůj počítač (Exodus).
Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Jak už jsme naznačili, možností je také držet své ethery přímo na burze, kde jste je koupili, čemuž se říká custodial wallet. Privátní klíče sloužící k ovládání peněženky totiž nemáte v držení vy, ale burza. Přestože to může být nejjednodušší řešení, nedoporučuje se držet na burze velké částky, protože může dojít k jejich krádeži.

Závěr a shrnutí kryptoměny ETH

Ether má oproti mnoha jiným kryptoměnám a tokenům zejména tu výhodu, že je spojen s Ethereem, což je populární blockchain podporující chytré kontrakty, decentralizované aplikace a vytváření vlastních tokenů.

Díky tomu má ether široké a zcela reálné využití, protože okolo Etherea se vytvořil živoucí ekosystém, především v oblasti DeFi, NFT a stablecoinů. Tak ether stihl získat vysokou hodnotu a je mu předpovídáno, že v růstu bude jeho cena pokračovat i nadále.

Ethereum (ETH)
Jedna z nejznámějších kryptoměn, která svou valuací poráží většinu svých konkurentů. Silný vývojářský tým, inovativní technologie a vysoký počet uživatelů dělají z ETH úspěšný projekt, který se vyplatí sledovat.
 • Možnost využití smart-contracts
 • Vysoký počet uživatelů i vývojářů
 • Celé ETH do značné míry stojí na jménu Vitalik Buterin
 • ETH uhlo z cesty oddělením od původního blockchainu po DAO hacku

Více informací o Ethereum

KryptoměnaEthereum
Vytvořeno30. 7. 2015
Webové stránkyhttps://www.ethereum.org/
ZakladatelVitalik Buterin, Gavin Wood, Joseph Lubin
JednotkaETH
Typ těžbyAlgoritmus Ethash (Proof-of-work)
Tvorba blokuCca 20 sekund
Aktuální počet tokenů120 853 284
Maximální počet tokenůNeomezeno
Tržní kapitalizace$247 048 214 670

Kurz kryptoměny Ethereum za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
26. 05. 2022 Načítání... ETH
25. 05. 2022 Načítání... ETH
24. 05. 2022 Načítání... ETH
23. 05. 2022 Načítání... ETH
22. 05. 2022 Načítání... ETH
21. 05. 2022 Načítání... ETH
20. 05. 2022 Načítání... ETH
19. 05. 2022 Načítání... ETH
18. 05. 2022 Načítání... ETH
17. 05. 2022 Načítání... ETH
16. 05. 2022 Načítání... ETH
15. 05. 2022 Načítání... ETH
14. 05. 2022 Načítání... ETH
13. 05. 2022 Načítání... ETH

Ohodnoťte kryptoměnu Ethereum


Diskuze k tomuto článku: 31 komentářů
Jirka

Mám Ethereum, co nastane po spuštění Ethereum 2.0?

Portál Finex.cz
Odpověď na Jirka

Dobrý den, Jirko. Více informací o průběhu spuštění Ethereum 2.0 si můžete přečíst náš článek Co je Ethereum 2.0: Jaké změny přinese přechod na další verzi Etherea?

Jirka

Dobrý den, proč nemohu zaplatit Ethereum bankovním převodem?

karel
Odpověď na Jirka

řekl bych že záleží jak to chceš nakupovat..já jsem se zaregistroval na binance a tam to jde platit kartou anebo platbou SEPA – což je podle mě bankovní převod.. je tam denní limit objemu nákupu..

Portál Finex.cz
Odpověď na Jirka

Dobrý den, Jirko. Ethereum si můžete bankovním převodem koupit např. u české směnárny Simplecoin, nebo u největší kryptoměnové burzy světa Binance. Ačkoli má burza Binance nižší poplatky, proces nákupu je tam o něco složitější.

Jirka

Dobrý den, chtěl bych investovat do etherea, ale vůbec nevím, jak to funguje, pošlu někam peníze a kam mi přijde ta kryptoměna, musím mít nějaký virtuální trezor? Jak jí potom směním zase za peníze? Není to moc složité? Děkuji.

karel
Odpověď na Jirka

můžeš to nechat na té burze..v peněžence na svým účtu..až tam budeš mít majetek ve stovkách tisíc Kč tak je lepší to přesypat do HW peněženky..

Portál Finex.cz
Odpověď na Jirka

Dobrý den, Jirko. Podrobnější vysvětlení najdete např. v tomto článku: jak koupit bitcoiny. Jedná se sice o článek o nákupu bitcoinů, ale v případě etherů je postup prakticky totožný, jen s jinou kryptoměnou.

Jakub

Ahoj, nemá někdo navod na zrušení Ethereum platby?

Díky.

Martin

Škoda že jsem nakoupil ethereum před nedávnem na 220 dolarech když se to odrazilo a teď to zas spadlo.. Kupoval jsem na binance za bitcoiny. Chtěl bych to zase prodat tak přemýšlím zda tam nebo třeba na coinmate je to lepší, když je to české? Děkuji za radu

Portál Finex.cz
Odpověď na Martin

Martine, Binance je dobrá burza. Pokud chcete prodat ETH za bitcoiny a nechcete využít nějakou DEX, rozhodně bych šel tam. Kdybyste ale chtěl prodat ETH za koruny, šel bych ke Coinmate – jen je třeba počítat s tím, že budete muset ověřit svůj účet osobními údaji, výpisem z účtu a videohovorem s operátorkou.

Roland Barta
Odpověď na Martin

Chel by som sa spytat keby som kupil za 10000 eur cca 30 eth …kolko by som zarabal mesacne? Za skoru odpoved vopred dakujem

Portál Finex.cz
Odpověď na Roland Barta

Dobrý den, Rolande. Takto to nelze říct. Na Ethereum samotném o sobě nelze vydělávat – nevyplácí žádné dividendy a nijak za vás „nepracuje“. Je ale možné, že jeho cena poroste. V tom případě byste svoji investici zhodnotil o: počet vlastněných ETH * změna ceny v EUR od doby vašeho nákupu. Samozřejmě ale může cena i klesnout a pak byste tato ETH prodal za nižší cenu, než byla cena nákupní.

Martin
Odpověď na Roland Barta

Dneska byste z toho mel cca 45 000 eur ….

Svatek

Dobry den je nekde mozne najit kurzy kryptoměn všech? Děkuji

Portál Finex.cz
Odpověď na Svatek

Dobrý den, podívejte se např. na naši stránku zde: Kurzy kryptoměn.

Pert Har

Obchodujete někdo kryptoměny u XTB?

Investor

Dobrý den všem u Finex. Plánujeme s manželkou nákup kryptoměn tak za 70-100 tisíc korun. Místo spoření, určitě to má lepší budoucnost. :-) Chceme se do toho trochu opřít a zainventovat do budoucnosti. A když to pujde dobře, ještě budeme kupovat dál. Jakou byste mi doporučili směnárnu, případně burzu, kde pro mě bude nákup kryptoměn výhodný a bezpečný?
Děkuji

Portál Finex.cz
Odpověď na Investor

Dobrý den, Investore.
Podobnými otázkami se to tu posledních pár dní jen hemží. Naše odpověď bude podobná jako v minulých případech. Nejjednodušší se nám jeví nákup tzv. Cryptocurrency bundle (kryptoměnového balíčku) který nabízí CoinBase. Tento balíček obsahuje všechny kryptoměny, které člověk na směnárně coinbase najde a to ve stejném poměru, jako je jejich tržní kapitalizace.
Vojtěch, Finex.cz

Portál Finex.cz

Ve středu ráno, 2. 1. 2019 se kryptoměna ethereum dostala zpět na druhou pozici v žebříčku kryptoměn podle tržní kapitalizace. Předehnala tak XRP, který ethereum z druhého místa sesadil v polovině listopadu minulého roku. Jednalo se o nejdelší období, kdy byl XRP na druhém místě od 9. února 2016.

Ondrej

Zdravím, rád bych se trochu ponořil do kryptoměn ale bohužel vůbec nevím kde začít a co si studovat, čím bych měl podle vás začít? Nějaké strategie, nebo studovat trh? Děkuji za radu

Portál Finex.cz
Odpověď na Ondrej

Dobrý den Ondřeji, momentálně připravujeme rychlý seznam právě pro začátečníky jako Vy. Bude se jednat o jednu stránku, která kompletně v krátkých krocích shrne důležité věci, které jsou na začátku potřebné pochopit a začátečníka odkáže na příslušné další stránky, kde je možné se dozvědět více.

Až bude stránka spuštěna, určitě dáme vědět.

Vojtěch, Finex.cz

Petra
Odpověď na Portál Finex.cz

Prosím,jestli uz mate stránku pro začátečníky hotovou,pošlete mi odkaz. Děkuji. Petra

Portál Finex.cz
Odpověď na Petra

Dobrý den Petro, bohužel ještě ne, ale pracujeme na tom! Brzy to bude, sledujte náš web.

Vojtěch, Finex.cz

Zobrazit další odpovědi (1)
Franta
Odpověď na Portál Finex.cz

Dobrý den,
kde mohu zmiňovanou stránku pro začátečníky najít ?
Děkuji za odpověď.
Franta

Gabriel

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je coinmate spolehlivý? Nemusím se bát tam investovat svoje peníze a koupit tam Ethery? Jaká je podle vás nejbezpečnější směnárna? Děkuji

Portál Finex.cz
Odpověď na Gabriel

Gabrieli, máte štěstí. CoinMate totiž do své nabídky Ethereum přidali teprve před pár týdny, teď už to tedy možné je. Sám na CoinMate nakupuji i prodávám pravidelně a stejně tak i spousta mých známých a můžeme pouze doporučit.
Vojtěch, Finex.cz

Lukas

,.. prý „kvalita“.. a v čem tu kvalitu bitcoinu jako vidíte.. ? v rychlosti transakcí? .. ta super „drahá“, že NIKDO s ní neplatí (= to byl její JEDINY a PRVOTNI ucel – sloužit pro digitální transakce).. neplatí, protože by kdokoliv AUTOMATICKY prodělal – buď kvůli rychlé změně kurzu nebo neskutčně vysokým poplatkům za transakci, běžně přes 40 USD a pak čekat 20-30h na zúčtování..

Štěpán Petřivý
Odpověď na Lukas

Ahoj Lukasi, vypadá to, že jsi chtěl psát ke článku o Bitcoinu, ne Ethereu. Každopádně ale je to, co říkáš, pravda jen z části. :-)

Lucie
Odpověď na Štěpán Petřivý

Dobry den , mam nasporene nakou vetsi castku penez do jake kryptomeny bych mela jit a je to hodne riskantni ze o ty penize prijdu?Myslite ze naka kryptomena ma budoucnost v zhodnoceni a stabilitou jak bitcoin? A pripade jaka. Dekuji za rady mela jsem v plany nakoupit Ethereum ale nevim jestli je to dobry napad .

Portál Finex.cz
Odpověď na Lucie

Dobrý den, Lucie. Protože neznáme Vaše možnosti, zkušenosti a znalosti, je velmi těžké snažit se poradit. Ethereum je zaslouženě jedna z nejznámějších kryptoměn, takže s ním pravděpodobně vedle nešlápnete. Nicméně rozhodně bychom si dali pozor na všechny kroky, které provedete – jakmile uděláte jednu chybu, je možné, že o peníze přijdete navždy. Je důležité vědět, co děláte.

Zobrazit další odpovědi (1)
Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo