Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Indexy » Euro Stoxx 50

Akciový index Euro Stoxx 50 – Detail, hodnota, graf, historie

Váš kapitál je ohrožen*

Graf indexu Euro Stoxx 50

Graf Euro Stoxx 50
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o indexu Euro Stoxx 50

Index Euro Stoxx 50 patří mezi hlavní a nejdůležitější evropské burzovní indexy a má za úkol sledovat vývoj 50 nejhodnotnějších a nejlikvidnějších "blue-chip" akcií v zemích euro zóny.

Tento index je možno použít jako relativní indikátor stavu evropského trhu (ekonomiky) a mimo to i jako finanční instrument, na jehož vývoj je možné spekulovat a vydělat tak peníze.

V tomto komplexním článku se s tímto indexem blíže seznámíme, podíváme se, jak tento index obchodovat, kde index Euro Stoxx 50 obchodovat a mnohem více.

Obsah článku o Euro Stoxx 50 indexu

1.Seznámení s Euro Stoxx 50 indexem2.Složení Euro Stoxx 503.Jak obchodovat Euro Stoxx 50?4.Kde Euro Stoxx 50 obchodovat?5.Euro Stoxx 50 a obchodní hodiny6.Co hýbe s cenou Euro Stoxx 50?7.Výkonnost Euro Stoxx 50 v čase8.Shrnutí9.Diskuze o indexu Euro Stoxx 50 (komentáře)

Seznámení s Euro Stoxx 50 indexem

Index byl založen v roce 1998, ale jeho základní hodnota se váže k roku 1991 a historii dohledáte až do roku 1986. Index byl vytvořen společností STOXX a aktuálně je poskytován a spravován německou burzou. Z pohledu významnosti a velikosti patří mezi nejdůležitější evropské indexy.

Index Euro Stoxx 50 (někdy nazývaný též jako Dow Jones Euro Stoxx 50) je přední výběrový akciový index eurozóny. Zastupuje hned 50 nejlepší blue-chip titulů z 8 zemí eurozóny. Tento index zachycuje asi 60 % tržní kapitalizace volného trhu Euro Stoxx a přes 90 % tržní kapitalizace v případě zastoupených zemí. Aktuální tržní kapitalizace Euro Stoxx 50 se pohybuje okolo 3 miliard euro.

Euro Stoxx 50 je cenově vážený index, tedy tituly s vyšší cenou akcií mají v indexu vyšší váhu. Protichůdným příkladem může být další známý německý index DAX, ten se počítá podle objemu objednávek a tržní kapitalizace společností obsažených v tomto indexu.

Index Euro Stoxx 50 není jediným poskytovaným indexem společností STOXX, mimo něj je zde ještě například – Stoxx Europe 50, Stoxx Europe 600 a další. Euro Stoxx 50 je však tím nejdůležitějším a nejváženějším z nich. 

eurostoxx50

Složení Euro Stoxx 50

Pro lepší pochopení indexu a toho, jak do něho investovat peníze, je určitě potřeba znát víc, než jen to, že je index složen z 50 největších společností euro zóny.

Ideálně je také potřeba mít přehled o tom, jaké odvětví, země a společnosti mají v indexu největší zastoupení. A právě na to se podíváme teď. 

Jak můžete vidět na grafu níže zobrazeném (můžete rozkliknout), tak největší zastoupení co se odvětví týče, tak má zboží pro domácnost, služby a zboží pro průmysl a technologie.

Co se zemí týče, tak zde má největší podíl Francie a Německo.

euro stoxx 50 slozeni
Složení indexu (r. 2019)

Pokud bychom se bavili o konkrétních titulech (společnostech), tak zde má největší zastoupení společnost Total (5 % indexu). Pod jeho křídly ale najdeme další giganty jako je třeba Airbus, Daimler, Allianz, Adidas a mnohé další.

U tohoto (a většiny dalších indexů také) se každé čtvrtletí prověřuje jeho složení a přepočítávají se váhy jednotlivých titulů. Dělá se to v zájmu udržení kvality a stability indexu. Metodika výběru společností pro tento index také zajišťuje to, že index přesně reprezentuje výkon největších a nejlikvidnějších společností.

Základní informace a charakteristiku indexu již znáte, pojďme se nyní podívat na to, jak tento index obchodovat. 

Jak obchodovat Euro Stoxx 50?

Obchodování indexu Euro Stoxx 50
Obchodování indexu Euro Stoxx 50

Index Euro Stoxx 50 je vysoce likvidní a investoři jej mají v oblibě. Ovšem pozor, Euro Stoxx 50 je pouze ukazatel ekonomiky, shromažďuje ceny vybraných akcií a dle použité váhy vypočítá konkrétní hodnotu a tu považujeme za "cenu" indexu.

Samotný index se tak obchodovat nedá, ale existují instrumenty, s nimiž lze na vývoj ceny Euro Stoxx 50 spekulovat. Jedná se o CFD, Futures, Opce, ETF a další. V jednoduchosti si to představte tak, že někdo vlastní portfolio složené přesně dle pravidel indexu a vy investujete do něj.

Pro jednoduchou představu o tom, jak indexy obchodovat, si ukážeme příklad obchodu u CFD brokera.

Příklad obchodu EU50 u CFD brokera
Řekněme, že hodnota indexu je 3000 bodů. 1 lot = 100 ks indexu a min. obchod u brokerů je 0.01 lot, páka je běžně nastavena na 1:20.

Máte-li na obchodním účtě například 5 000 Kč, tak můžete otevřít obchod s 0.1 lot, tedy na 10 ks indexu.

Spekulujete-li na jeho růst, při vzrůstu hodnoty indexu o 10 % (na 3300 bodů) inkasujete zisk 10 000 Kč, protože máte 10ks indexu a na každém z nich je rozdíl 1 000 Kč.

Vše je navázáno na poměrně náročnou politickou situaci v Evropě. To ale neznamená, že by nebylo možné uskutečnit swingovou spekulaci v rámci dnů a týdnů (index je od roku 2008 v rostoucím trendu). I to je na Euro Stoxx 50 možné a záleží tak jen na vašich představách a časových možnostech. Tyto preference se také mohou časem měnit, osobně jsem od intraday přešel ke swingu, ale každému vyhovuje něco jiného. Dejte tomu čas a taky najdete to pravé.

Ať už se rozhodnete obchodovat jakkoliv, vždy je také dobré sledovat různé fundamenty, mezi které patří například: kauzy okolo společností, hospodářské výsledky, úrokové sazby a podobně.

Kde Euro Stoxx 50 obchodovat?

Jak již bylo řečeno, tento index je velice oblíbeným a významným indexem pro obchodování a právě proto, není problém najít brokera, který vám obchodování poskytne.

V případě, že chcete Euro Stoxx 50 obchodovat jako CFD, tedy EURO50 nebo DJ_EURO50 (tak je CFD kontrakt obvykle označen), máte hned několik možností:

Nic nenalezeno!

Například zmíněný broker XTB je velice kvalitní a nabízí zajímavé podmínky pro obchodování. Nikdy však s výběrem brokera nepospíchejte a pořádně si vše promyslete.

Při výběru vhodného brokera vám mohou pomoci naše recenze, kde naleznete veškeré informace o daném brokerovi a také zkušenosti ostatních čtenářů. Při výběru je důležité zajímat se hlavně o poplatky, platformu brokera, minimální vklad, obchod a další.

Euro Stoxx 50 a obchodní hodiny

Pokud se zajímáte o obchodní hodiny jakéhokoliv instrumentu, vždy si je vyhledejte na stránkách brokera. Například u zmíněného brokera XTB najdete Euro Stoxx 50 pod symbolem EU50 a s obchodními hodinami 1:15 – 22:00.

To samozřejmě není vše, co byste o daném instrumentu měli vědět. Je potřeba vědět veškeré podmínky pro obchodování (finanční páku, spread a další). Takto nějak přehled výše zmíněných informací může u brokera vypadat:

xtb euro stoxx 50
Informace o obchodování Euro Stoxx 50 u XTB

Každý instrument a trh má svou cenu a odlišné obchodovací hodiny, proto je vždy potřeba se patřičně informovat.

Pokud byste se rozhodli právě pro XTB brokera, rozhodně si přečtěte naší recenzi: 

XTB logo

XTB

★ 93 %

U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Co hýbe s cenou Euro Stoxx 50?

Pojďme se podívat na hlavní faktory, které dokáží rozhýbat cenu Euro Stoxx 50. Uvědomte si, že cena se zde hýbe relativně rychle o to více je nutné znát hlavní faktory, některé z nich jsme již zmínily výše, ale pojďme si je nyní shrnout:

 • Makroekonomická data EU (nezaměstnanost, úrokové sazby, průmysl a další)
 • TOP 10 akciových společností indexu
 • Vývoj kurzu eura
 • Vliv Evropské centrální banky – ECB
 • Politická situace na úrovni EU i hlavních zemí z indexu -> Německo a Francie tvoří cca 60 % indexu
 • Přírodní katastrofy a teroristické útoky
 • Další fundamenty

Výkonnost Euro Stoxx 50 v čase

V dlouhodobém měřítku na grafu níže vidíme rostoucí trend. Stejně jako v celém světě i v Evropě nás zasáhla krize v roce 2008. Tento rok došlo k výraznému propadu i u indexu Euro Stoxx 50. Od roku 2008 dochází k opětovnému nabírání sil, ale všimněte si pohybu do strany od roku 2014.

I když rostoucí trend nebyl zastaven, je zde vidět velká volatilita a určité obavy tvořeny eurozónou. Zmínit můžeme politickou situaci, příkladem je brexit nebo migrační politika Německa a i zpomalování německého a francouzského průmyslu z přelomu 2018/2019.

Mimo to, lze na grafu vidět i maximální a minimální hodnotu indexu.

euro stoxx index vyvoj
Výkonost Euro Stoxx 50 indexu od svého počátku.

Shrnutí

Pro lepší utřídění myšlenek si ještě na závěr shrneme ty nejpodstatnější věci, které jsme se dnes dozvěděli.

 • Euro Stoxx 50 je jeden z nejdůležitějších indexů v Evropě
 • Index je složen z TOP 50 akcií eurozóny
 • Euro Stoxx 50 je cenově vážený index
 • Index se vyznačuje rostoucím trendem s vysokou volatilitou i pro intradenní trading
 • Jako CFD najdete Euro Stoxx 50 často jako EU50 nebo DJ_EURO50

Pokud byste měli ohledně obchodování Euro Stoxx 50 nějaké dotazy, nebo se s námi chtěli podělit o vaše zkušenosti. Napište nám dolu do komentářů, pod tento příspěvek. Děkujeme.

Další informace naleznete zde:


Více informací o ‎SX5E

Jméno indexuEuro Stoxx 50
Ticker‎SX5E
Oficiální stránkyhttps://www.stoxx.com/index-details?symbol=SX5E
Datum založení1998
Počet společností50

Vývoj indexu Euro Stoxx 50 za posl. 2 týdny

Datum Aktuální cena Ticker
30. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
29. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
28. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
27. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
26. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
25. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
24. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
23. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
22. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
21. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
20. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
19. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
18. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E
17. 03. 2023 Načítání... ‎SX5E

Ohodnoťte index ‎SX5E


Připojte se k diskuzi

Další Indexy, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo