Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Bitcoin
BTC
Bitcoin (BTC) – Kurz, graf ceny, těžba, peněženka, nákup

$70 834 (1 583 961 Kč)

+12,48 % za 7 dní

Logo Bitcoin

Bitcoin (BTC) – Kurz, graf ceny, těžba, peněženka, nákup

Bitcoin kurz
Graf BTC

$70 834 (1 583 961 Kč)

+12,48 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Bitcoin

Kalkulačka: BTC to CZK

BTC
CZK

Základní informace o kryptoměně Bitcoin

Bitcoin je digitálním fenoménem 21. století, který dal vzniknout celému novému investičnímu odvětví – kryptoměnám. Do virtuálních aktiv, jak by se dle právního jazyka EU této nové třídě mělo říkat, investují nejen běžní lidé, ale už i ty největší společnosti a fondy.

S návrhem peer-to-peer systému elektronických peněz přišel už v roce 2008 tajemný zakladatel Satoshi Nakamoto, který poprvé v historii lidstva uspokojivě vyřešil otázku, jak dosáhnout konsensu bez centrální autority a vyřešil tak tzv. problém byzantských generálů.

Jeho metodu nazýváme důkaz prací – Proof of Work (PoW). Měně dal i vlastní rigidní monetární politiku spočívající v konečném množství mincí a pravidelném půlení odměn za těžbu. Bitcoin od té doby vytvořil mnoho nových miliardářů, napsal nespočet neuvěřitelných příběhů a například John McAfee jej označil za “největší vynález od objevu zemědělství”.

Obsah článku o Bitcoinu

Úvod: Základní zásady a principy Bitcoinu

Bitcoin je velice komplexní záležitost, o které by se dala napsat celá kniha. Pochopit jej ze všech úhlů pohledu, z hlediska technologického, finančního, ekonomického, matematického, legislativního nebo psychologického není vůbec jednoduché. Jeho filosofie je však bezesporu jedním z důvodů, proč se z mysli jednoho génia dokázal rozšířit do celého světa. Stojí na:

 • decentralizaci: nejspíše jedna z prvních věcí, kterou člověk při čtení o kryptoměnách najde; znamená férové rozložení pravomocí mezi jednotlivé účastníky, demokratické rozhodování o činnosti protokolu bez přítomnosti centrální autority nebo nutnosti prostředníka;
 • vzácnosti: konečné a omezené množství 21 milionů BTC je opakem dosud lidstvu známých měn s nuceným oběhem a naproti tzv. fiatu činí z Bitcoinu aktivum, které se vyplatí dlouhodobě držet (řečí bitcoinové komunity “hodlovat“) a spořit, nikoli utrácet;
 • (pseudo)anonymitě: díky absenci centrální autority a prostředníka může bitcoinový protokol používat každý, kdo má počítač; Bitcoin nemá hranice, nerozlišuje podle státní příslušnosti, nezná mezinárodní sankce, neptá se na původ prostředků –⁠ přesto hovoříme pouze o pseudoanonymitě, jelikož transakce a jejich historie zůstávají v blockchainu uchovány napořád a samotné pohyby BTC jsou všem viditelné; stačí si tedy “nedát pozor” s jedinou transakcí a ta může všechny zavést k celé vaší transakční historii za několik let;
 • open-source: bitcoinový protokol je software s otevřeným zdrojovým kódem, nikomu nepatří, nikdo jej nekontroluje, nikdo jej nemůže vypnout, naopak každý se může zapojit do jeho vývoje;
 • P2P (peer-to-peer): síť, kde mezi sebou komunikují přímo jednotliví uživatelé (doslova klient-klient), opakem je například internet, kde se uživatelé napřed připojují k určitému serveru (schéma klient-server).
Zdroj: researchgate.net
Peer-to-Peer Bitcoin
Porovnání sítí client-server a peer-to-peer

Jak Bitcoin funguje? Blockchain, SHA-256, PoW

“Za 10 let bude všechno na blockchainu!” vykřikovali v roce 2017 mnozí. Čas však ukázal, že distribuovaná decentralizovaná databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů (tak zní odborná definice blockchainu) nenajde mimo svět kryptoměn příliš praktického využití.

Slovo blockchain je složeninou slov block (blok) a chain (řetěz). A blockchain, česky poněkud kostrbatě bločenka, je skutečně chronologicky řazený řetězec bloků, ke kterému se konkrétně u Bitcoinu průměrně každých 10 minut přidává blok nový.

Bloky slouží jako účetní kniha a mají v sobě zapsány seznamy transakcí opatřené časovým razítkem a noncí. Každý nový blok v sobě nese ještě otisk = hash těch předchozích.

Jednotlivé bloky BTC
Každý blok Bitcoinu obsahuje seznam transakcí, časové razítko, nonci a hash

SHA-256

Bezpečnost bitcoinové sítě závisí na Secure Hash Algoritmu 256, hashovací funkci navržené Národní bezpečnostní agenturou USA. SHA-256 bere vstupní hodnotu, kterou jsou data z posledního bloku, a převádí ji na výstup označovaný jako hash. Jedná se o funkci jednosměrnou, což znamená, že z konečného výstupu, hashe, se nedá zpětně získat původní vstup. Do dnešního dne nebyla tato funkce nikdy prolomena.

Zdroj: keycdn.com
Hash Bitcoin
Znázornění použití hashovací funkce k zahashování zprávy

Proof of Work (PoW)

Blockchain funguje jen díky těžařům motivovaným odměnou přicházející s každým novým blokem. Vytěžení nového bloku nastává ve chvíli, kdy těžař nalezne vstup k cíli, neboli překóduje data z nepotvrzených transakcí tak, že hashují na hodnotu cíle, kterou předem určil bitcoinový protokol.

Protokol je navíc schopen nastavit obtížnost nalezení hashe a to tak, že na začátek 256bitového čísla, ke kterému se hledá vstup, přidá větší či menší počet nul. Tím nastavuje hádanku tak, aby průměrná doba nalezení řešení byla 10 minut.

Cesta k cíli se však nedá nalézt pomocí žádného algoritmu, musí se aplikovat metoda pokus omyl. Objevení hashe tedy závisí čistě na náhodě a je velmi náročné. Těžební stroje musí vynaložit velké množství výpočetního výkonu a s tím související elektrické energie, aby se jim to povedlo. Od toho je odvozen název Proof of Work – důkaz prací.

Zdroj: glassnode.com
Bitcoin mining difficulty
Více strojů zapojených do těžby znamená mj. složitější úlohy pro těžaře

Opačným směrem se dá potom nalezený výsledek lehce ověřit. Těžař, který měl dostatek štěstí a uspěl jako první, získá odměnu za těžení – nově vzniklé bitcoiny a také všechny transakční poplatky.

Raná historie Bitcoinu (BTC)

Historie Bitcoinu, jakožto nejstarší dosud fungující kryptoměny, se začala psát roku 2008, ale myšlenka decentralizovaných elektronických peněz vznikla již mnohem dříve. Za jednoho z nejvýznamnějších předchůdců můžeme označit projekt B-Money, “anonymní, distribuovaný systém elektronických peněz”, který roku 1998 navrhl kryptograf Wei Dan.

B-Money podobně jako Bit Gold nebo HashCash však nikdy nezískaly dostatečnou pozornost a jejich tvůrci od dalšího vývoje upustili. Kdo si však projektů všiml, byl dosud nikým neodhalený tajemný tvůrce či skupina tvůrců vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

Nakamoto se jimi při vymýšlení Bitcoinu inspiroval a ve své práci “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” z roku 2008 na ně přímo odkazuje.

Myšlenka se pak stala skutečností 3. ledna 2009, kdy vytěžením bloku 0 známého též jako “Genesis blok” došlo ke spuštění bitcoinové sítě a vytvoření prvních 50 BTC.

Zdroj: latimes.com
Hall Finney
Hal Finney, příjemce první bitcoinové transakce

9 dní na to provedl Satoshi první transakci, jejímž příjemcem byl americký programátor Hal Finney. Právě Finney je nejbližším pojítkem se samotným tvůrcem Bitcoinu.

Pokud nebyl Satoshi přímo on, pravděpodobně jeho identitu znal. To se my však už nedozvíme. Finneymu byla roku 2013 diagnostikována amyotrofická laterální skleróza a o rok později byl uveden do kryogenního spánku, laicky řečeno zmražen.

V říjnu 2009 došlo k určení prvního směnného kurzu BTC/USD. Na platformě New Liberty Standard bylo možno za dolar koupit 2 300 BTC, 1 BTC tak vyšel asi na 0.000435 USD.

Roku 2010 jsme už mohli vidět, že se z Bitcoinu stává něco velkého. Došlo k prvnímu nákupu zboží za BTC, konkrétně 2 pizz od Papa John’s. L. Hanyecz za ně tehdy zaplatil 10 000 BTC. Rok 2010 byl také rokem založení první bitcoinové burzy BitcoinMarket.com a rokem, kdy se Satoshi z projektu nadobro stáhl.

V únoru 2011 dosáhl bitcoin parity s dolarem a v červnu stanovil své tehdejší maximum na ceně 31 USD. Tím skončil historicky první bull market a s poklesem ceny až ke 2 USD přišly i známé články, že Bitcoin je mrtvý, jejichž autoři, jak dnes již všichni víme, se hluboce pletli.

Zdroj: buybitcoinworldwide.com
Bitcoin je mrtvý
Bitcoinoví skeptici předpovídají Bitcoinu konec už od jeho počátků

Rok 2012 byl klidným rokem. Po blokaci ze strany PayPalu začala bitcoiny přijímat první celosvětově známá společnost, WordPress, stojící za stejnojmenným redakčním systémem a v říjnu proběhl první halving. Odměna za vytěžený blok se snížila z 50 BTC na 25 BTC.

První velký bull run 2013

Úspěšně provedený halving byl možným katalyzátorem přicházející celosvětové mánie a investiční bubliny na poli digitálních aktiv. Ze 13 USD na začátku roku se dokázala nejznámější kryptoměna téměř 100x zhodnotit a v prosinci 2013 dosáhnout ceny 1 170 USD.

Investoři připsali první pohádkové zisky, ale také těžké ztráty. Uzavření online tržiště Silk Road známého pro nelegální bitcoinové transakce americkou FBI a hack následovaný krachem tehdy největší kryptoměnové burzy Mt.Gox vrhly (společně s jinými faktory) Bitcoin do několikaletého bear marketu.

Zdroj: archive.org
Mt. Gox webová stránka
Největší kryptoburza MtGox.com ukončila v únoru 2014 svoji činnost

Adopce se však nezastavila. Bitcoin začal přijímat pro platby ve svých internetových obchodech Xbox a Windows Store například Microsoft. Také došlo k hackům burz BitStamp a Bitfinex a přijetí symbolu ₿ do softwarového standardu Unicode.

Druhý velký bull run 2017

Po druhém halvingu v červenci 2016 šla cena prakticky jenom vzhůru. Začátkem roku 2017 byla konečně po dlouhé době opět překonána hranice 1 000 USD a růst se zastavil až na konci roku na ceně cca 19 800 USD.

Kryptoměnové trhy poprvé zaplavilo obrovské množství nezkušených retailových investorů, kteří díky vyspělejším a uživatelsky přívětivějším službám mohli do BTC investovat, aniž by o jeho fungování cokoli věděli.

V témže roce došlo zatím k největším neshodám v bitcoinové komunitě, které vyústily hard forkem sítě a vznikem Bitcoinu Cash (BCH). Tehdy velká událost se dnes jeví jako nicotná. Čas ukázal, že originální Bitcoin je jen jeden a hodnota BCH dnes nedosahuje ani 1 % tržní kapitalizace BTC.

Roku 2018 bublina opět splaskla a Bitcoin se podíval až na 3 200 USD. Nehledě na cenu se z něj však již stala mainstreamová záležitost a o jeho ceně a budoucnosti se nepřestávalo diskutovat na denní bázi.

Nabalovaly se na něj další služby, byla spuštěna Lightning Network, druhá vrstva Bitcoinu pro rychlé a levné transakce, lidé začali vnímat tzv. 4leté cykly a diskutovali, zda se Bitcoin někdy podívá “zpátky na 20 000 USD”.

Zdroj: bitstamp.net
Znázornění 4letých BTC cyklů od roku 2011
Znázornění 4letých cyklů Bitcoinu

V červnu 2019 vyrostla cena mince až na 13 900 USD, avšak panika spojená s koronavirovou pandemií ji v březnu 2020 strhla zpátky na 3 800 USD. Z tzv. dipu se však král kryptoměn rychle dostal a koncem roku zaútočil na nové all time high, které týden před Vánocemi překonal.

Třetí velký bull run 2021

Podivná doba poznamenaná lockdowny a “tisknutím” nových peněz na podporu ekonomiky dala vzniknout mnoha narativům, které tlačily Bitcoin vzhůru i po překonání svého minulého maxima. Mezi nimi například:

 • Bitcoin nikdy neklesne pod své minulé all time high.
  • vyvráceno o rok později
 • Bitcoin je hedge proti inflaci.
  • dle některých vyvráceno, dle některých ne

Lidé si na profilové fotky také začali přidávat laserové oči značící vyhlížení ceny 100 000 USD za BTC. Býčí nálady podporovaly nákupy institucionálních investorů, zejména Michaela Saylora a jeho MicroStrategy nebo Elona Muska a Tesly. V září 2021 přijmul Bitcoin jako oficiální měnu první stát světa, středoamerický El Salvador.

Zdroj: blockchainresearchlab.com
Elon Musk Bitcoin
Elon Musk měl v roce 2021 na cenu BTC obrovský vliv

8. listopadu 2021 dosáhla cena svého aktuálního maxima na ceně 69 000 USD.

Ve stejném měsíci došlo k aktivaci upgradu Taproot, největší aktualizaci protokolu za poslední 4 roky. Soft fork zavedl Schnorrovy podpisy a přiblížil síť implementaci smart kontraktů. K té skutečně později došlo a na Bitcoinu se tak již nachází i značné množství NFTs a BRC-20 tokenů, které může vytvořit úplně kdokoli.

Začátkem roku 2022 se ale stejně jako roku 2018 začal svět Bitcoinu a kryptoměn bortit jako domeček z karet. Rostoucí inflace, ceny elektřiny a ropy, válka na Ukrajině, agresivní politika Fedu a ohromný prodejní tlak zapříčiněný nucenými likvidacemi společností držících bitcoiny (např. LUNA Foundation Guard, Celsius, Three Arrows Capital, Voyager Digital) srážely cenu níže a níže.

75 % svých mincí prodala i Tesla. Poslední ránu krvavého bear marketu 2022 zasadil odvětví krach burzy FTX, do té doby druhé největší kryptoměnové burzy, po němž se cena Bitcoinu propadla až na 15 500 USD.

Kdo tehdy nakoupil, nyní si mne ruce. Král kryptoměn totiž roku 2023 potvrdil svůj dlouhodobý rostoucí trend a 11. ledna 2024, kdy v USA spustily historicky první spotové ETF na Bitcoin, se obchodoval již za 49 000 USD.

Logo Bitcoin
Bitcoin/BTC
Načítání
Načítání
Kupte si Bitcoin

Logo sponzora Koupit!

Tokenomika a distribuce BTC

Jednou z klíčových vlastností Bitcoinu je jeho vzácnost a na rozdíl od klasických fiat měn omezené, konečné a tedy pevně stanovené maximální množství mincí, které může být vytěženo a uvolněno do oběhu.

To je předem známo a činí přesně 21 milionů kusů. Každý kus je dále dělitelný na 100 milionů menších jednotek zvaných satoshi (1 SAT = 0,00000001 ₿).

Nové mince jsou vytvářeny a distribuovány mezi těžaře s každým blokem. Během první epochy dostával těžař, který ověřil blok, odměnu 50 BTC. Protokol Bitcoinu je však naprogramován tak, aby se daná odměna každé přibližně 4 roky půlila.

Mluvíme o tzv. halvingu. Bitcoin už zažil 3 halvingy – roku 2012, 2016 a 2020. Pokud jste si v hlavě počítali, mělo by vám vycházet, že aktuální odměna pro těžaře činí 6,25 BTC za blok.

Vzorec těžby nových bitcoinů je tedy přesně dán, víme tak například, že:

 • v roce 2050 bude vytěženo přes 99,9 % BTC,
 • v roce 2092 bude zbývat vytěžit pouze 1 poslední celý BTC,
 • v roce 2140 bude vytěžena úplně poslední část BTC.

BTC Mining Reward and Supply
Celkové množství BTC v oběhu (zeleně) a odměna za těžbu (červeně)

Kdy bude další halving Bitcoinu?

 • K v pořadí 4. halvingu dojde vytěžením bloku číslo 840 000 ke konci dubna 2024. Odměna se sníží na 3,125 BTC za blok.

Ohledně distribuce je zajímavé, že z 19,6 milionů aktuálně vytěžených mincí je jich dle některých odhadů až 3,7 milionu navždy ztraceno. Patří mezi ně přibližně 1,1 milionu BTC, které vytěžil Satoshi Nakamoto, a od té doby s nimi nepohnul. Dále mince, k nimž lidé ztratili privátní klíče nebo mince, které byly odeslány na špatnou, nedostupnou adresu.

Ačkoli nových bitcoinů zatím stále přibývá, inflační tempo se zpomaluje a navíc je nevyhnutelné, že se každým dnem nějaké mince ztratí. Z toho vychází i známý Stock to Flow model.

Stock to Flow model

Jedná se o jednoduchý model dlouhodobě predikující cenu Bitcoinu. Vypočítává se jako poměr mezi existující zásobou (=stock) BTC a přítokem (=flow) nových BTC. Když se tečky ve grafu zbarví do teplých barev, měli byste nakupovat, když do studených, měli byste prodávat.

Model S2F je však v poslední době stále více a více kritizován, např. proto, že předpovídá překonání hranice 1 milionu USD za Bitcoin ještě před rokem 2026.

Zdroj: planbtc.com
Stock to Flow – nejslavnější model vývoje BTC
Stock to Flow – nejslavnější model vývoje BTC

Dalším slavným modelem je Rainbow chart. Jedná se o logaritmický graf ceny Bitcoinu, který by měl určovat vrcholy a dna nejznámější kryptoměny. Čím studenější barva, tím blíže je cena dnu, čím teplejší, tím blíže vrcholu. Roku 2021 se však cena do nejteplejších barev poprvé v historii nedostala, na základě čehož vyvstaly otázky, zda je Rainbow chart stále relevantní.

Zdroj: tradingview.com
Rainbow chart má určovat vrcholy a dna ceny Bitcoinu
Rainbow chart má určovat vrcholy a dna ceny Bitcoinu

Jak funguje těžba bitcoinů?

Bezpečnost bitcoinového blockchainu zajišťují těžaři, jejichž výpočetní jednotky se snaží úspěšně vyřešit složité matematické úlohy. Celkový hashrate sítě neboli výkon strojů zapojených do těžby, činí 500 až 600 EH/s (aktualizováno únor 2024).

Těžba bitcoinů je v dnešní době specializovaná činnost, která by při cenách elektřiny na našem území byla vysoce ztrátová. Dokonce i těžaři, kteří využívají levnou elektřinu tam, kde je jí nadbytek, a také příhodné klimatické podmínky pro chlazení svých strojů (například Genesis Mining na Islandu) leckdy v drsných podmínkách bear marketů sčítají ztráty.

Právní pohled na Bitcoin (BTC)

Autorské právo

Základním principem Bitcoinu je open-source přístup, nepřekvapí tak, že jeho název, kód i logo mohou být kýmkoli volně užívány, kopírovány i pozměňovány a to pro komerční i nekomerční účely.

Legislativa EU

Jako nejdůležitější právní předpis mající vliv na Českou republiku se jeví chystané Nařízení týkající se trhů s kryptoaktivy známé též jako MiCA (Markets in Crypto-assets). Dobrou zprávou pro Bitcoin je, že zákonodárci vzali rozum do hrsti a část zakazující kryptoměny používající Proof of Work konsensus během legislativního procesu zamítli.

Legislativní rámec v ČR

Z pohledu českého práva je na bitcoiny nahlíženo jako na nehmotné věci movité dle občanského zákoníku, nikoli jako na platební prostředky. Nejedná se tedy o měnu. Při “nákupu” zboží za bitcoiny tak není uzavírána kupní smlouva, nýbrž směnná smlouva – jedná se o výměnu dvou věcí.

Daňové právo

Ani zákon o daních z příjmů nepohlíží na bitcoiny jako na cizí měnu či cenný papír a osvobození od daně či časový test se nejznámější kryptoměny netýkají. Jak správně zdanit zisk z bitcoinů v případě, že jste obchodník, těžař atd., se podívejte do našeho velkého návodu:

Kde kryptoměnu Bitcoin (BTC) koupit?

Pokud chcete vlastnit nějaký bitcoin, máte 4 hlavní možnosti, jak jej koupit:

 • peer-to-peer (zde míněno ve smyslu z ruky do ruky, osobně),
 • v bitcoinovém automatu (bitcoinmatu),
 • přes směnárnu,
 • na burze.

Pamatujte, že ostatní možnosti, jako že vám přijde mail nabízející bitcoiny za výhodnou cenu nebo uvidíte až příliš dobře se tvářící reklamu na Facebooku či kdekoli jinde, jsou s největší pravděpodobností podvody.

Pokud vám někdo zavolá, že ve své databázi eviduje účet na vaše jméno s krásným bitcoinovým zůstatkem v hodnotě několika desítek či stovek tisíc, opět se jedná o známý podvod, který však pachatelům stále vychází.

Směnárny jsou doporučované řešení zejména pro uživatele, kteří s kryptem začínají nebo neplánují nakupovat a prodávat příliš často. Za obvykle vyšší poplatky než burzy nabídnou jednodušší prostředí a zpravidla českou lokalizaci včetně zákaznické podpory v češtině.

I zde na Finex.cz máme vlastní směnárnu, na které můžete nakoupit či prodat bitcoiny. Jednoduchý a rychlý nákup bez nutnosti registrace můžete provést skrze následující tlačítko.

Podívejte se na náš video návod, jak koupit Bitcoin i jiné kryptoměny u Finex.cz!

Dalšími směnárnami, na kterých zakoupíte bitcoiny převodem z českého bankovního účtu a za české koruny, jsou například Anycoin, CoinBank, SimpleCoin či ccShop, jež jsou kompletně v češtině.

Favorit redakce

Výhody
 • Nízké poplatky
 • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
 • Nelze nakupovat platební kartou

Poslední možností je již zmíněná směna BTC na velkých světových burzách jako např. Binance, Bybit, Coinbase, Kraken, Bitfinex… Na těchto burzách máte také vedle nákupu bitcoinů velmi často možnost obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou.

Favorit redakce

Výhody
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
Nevýhody
 • Kontakt zákaznické podpory může být složitý a na dlouho
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Pokud se vám nechce utrácet vlastní peníze a radši byste si na zkoušku nějaké ty bitcoiny vyklikali zdarma, i pro vás máme možnost:

Kde Bitcoin (BTC) držet a uchovávat?

Existuje hned několik možností lišících se bezpečností, cenou a jednoduchostí. Nejčastěji doporučovaným, ale také nejdražším způsobem uchování Bitcoinu jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z nejznámějších můžeme doporučit francouzský Ledger nebo český Trezor.

Zdroj: sanity.io
HW peněženky Bitcoin
HW peněženky se podobají USB flash diskům

Pamatujte, že vaše bitcoiny v peněženkách ve skutečnosti uloženy nejsou. Jediný zápis o vašem vlastnictví obsahuje bitcoinový blockchain, peněženky slouží pouze jako úložiště vašeho privátního klíče. Díky tomu ale nenastává problém při jejich poškození nebo ztrátě. Stačí si zakoupit nový kus a přístup k vašemu jmění obnovit pomocí recovery seedu.

Méně bezpečné, za to zdarma jsou softwarové peněženky. Bitcoin podporuje například Coinbase WalletTrust Wallet nebo Coinomi.

Existuje také možnost své BTC “zabalit” a získat za ně Wrapped Bitcoin (WBTC) v poměru 1 ku 1. Pamatujte, že Wrapped Bitcoin nemá nic společného s “originálními” bitcoiny. Jedná se pouze o ERC-20 token vázaný na hodnotu Bitcoinu.

Zkušenějším uživatelům nicméně umožňuje využívat služeb decentralizovaných financí (DeFi) na Ethereu. WBTC je možné držet v oblíbeném rozšíření prohlížeče MetaMasku, “originální” BTC do něj však nedostanete, jelikož bitcoinový blockchain nepodporuje.

Poslední možností je držet bitcoiny na burze nebo jejich uchovávání svěřit třetí straně, například výměnou za několikaprocentní úrok. Hacky burz a krachy centralizovaných lending platforem ale ukázaly, že se jedná o velmi riskantní záležitost. Zkrátka “not your keys, not your coins”.

Srovnání Bitcoinu (BTC) s jinými kryptoměnami

Bitcoin je sám sobě vlastní kategorií kryptoměn a v průběhu času se ukázalo, že nemá rovnocenného soupeře. V určitých parametrech ale krále kryptoměn s ostatními altcoiny srovnat můžeme.

Najdeme tak důvody, díky kterým na něj maximalisté nenechají dopustit, ale i příčiny, pro které se stále více lidí shoduje, že se nikdy nestane celosvětovým platidlem, ale spíše digitálním uchovatelem hodnoty po boku fyzického zlata.

Zdroj: bitcoinexchangeguide.com
Bitcoin altcoiny
Bitcoin je pořád #1, pořadí top altcoinů se však stále mění

V čem BTC vyniká?

 • Spolehlivost a jistota: Bitcoin funguje bez větších změn a tak jak má už celou dekádu. V nejistém světě altcoinů, kde se tokenomiky projektů mění ze dne na den, sítě postihují několikahodinové výpadky, vývojáři nezvládají dodržovat termíny a sem tam nějaký token skončí v propadlišti dějin, tvoří Bitcoin jakýsi bezpečný přístav.
 • Adopce: Instituce zatím nakupují převážně Bitcoin, ani dvojce Ethereu se zatím nedostává takové důvěry. Tradiční finanční společnosti také nabízejí jenom Bitcoin. Schválně, běžte na ulici nebo se zeptejte v rodině – ačkoli o Bitcoinu slyšel už každý, o Ethereu, které má skoro poloviční tržní kapitalizaci, jen málokdo.
 • Likvidita: Celkový denní objem (volume) zobchodovaných spotových BTC a derivátů BTC činí 50 až 100 miliard USD. To je neuvěřitelné číslo a manipulovat cenu Bitcoinu je tak stále těžší.
 • Předvídatelnost, bezpečné uchování prostředků: Že je jedno z nejvolatilnějších aktiv na světě předvídatelné? V porovnání s altcoiny ano. Časy, kdy by Bitcoin svoji cenu za den zdvojnásobil nebo naopak spadl o půlku už jsou ty tam. Cílem mnoha kryptoinvestorů tak zůstává svézt se na vlně rostoucích altcoinů, těch se následně zbavit a zisky přelít zpátky do Bitcoinu.

V čem BTC ztrácí?

 • Kapacita sítě, rychlost, poplatky: Tady Bitcoin prohrává proti téměř každému altcoinu na plné čáře. Technologie vymyšlená v roce 2008 zkrátka nemůže držet krok s pokrokem v IT a kryptografickém světě.
 • Neekologický mechanismus konsensu: Na energeticky nenáročný Proof of Stake přešlo v září 2022 už i Ethereum, počet kryptoměn používajících zastaralý Proof of Work (např. DOGE, LTC, KAS, KDA), který je trnem v oku aktivistů, regulátorů a politiků, se tak stále tenčí.
 • Bitcoin toho tolik neumí: Avšak to, co umí, dělá dobře a stačí to. Na rozmanitý svět dApps a DeFi, který nabízí rychlé smartchainy moderní generace ale zapomeňte.

Kde se o Bitcoinu mohu dozvědět víc?

Jak už jsme řekli na začátku, téma Bitcoinu je tak obsáhlé, že by se o něm dala napsat celá kniha. A několik knih, dokonce i od českých autorů, už skutečně vzniklo.

Dominik Stroukal a Jan Skalický mají na svědomí titul “Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti”, Josef Tětek pak napsal knihu “Bitcoin: Odluka peněz od státu”. Z děl zahraničních autorů má dobré hodnocení “Vynález jménem Bitcoin” od Yana Pritzkera.

Pokud dáváte přednost audiovizuální tvorbě, Bitcoinu se na YouTube pravidelně věnuje Bitcoinovej Kanál Jakuba “Kicoma” Vejmoly.

Silná je i československá komunita na Facebooku. V největších skupinách “Bitcoinová komunita CZ & SK” a “Bitcoinoví gambleři a spekulanti” o kryptoměnách diskutují a předávají si rady tisíce lidí.

Shrnutí k Bitcoinu

Bitcoin je nejznámější kryptoměna dlouhodobě zaujímající 40 až 60 % tržní kapitalizace všech digitálních aktiv. S myšlenkou peer-to-peer systému elektronických peněz přišel roku 2008 dosud neodhalený Satoshi Nakamoto a 3. ledna 2009 svůj vynález spustil.

Základ bitcoinové sítě tvoří blockchain, jakási účetní kniha, do které jsou zaznamenávány všechny bitcoinové transakce. Blockchain umožňuje dosáhnout konsensu bez přítomnosti centrální autority či prostředníka.

Uživatelé sítě se dokáží shodnout díky mechanismu Proof of Work nazvaného podle vynaložené práce, kterou odvádějí těžaři při přidávání nového bloku k řetězci těch stávajících. Za svou činnost jsou odměňováni nově vzniklými bitcoiny. Odměna za vytěžení bloku se však co 4 roky půlí, hovoříme o tzv. halvingu. Roku 2140 dojde k vytěžení všech 21 milionů BTC.

Mezi podporovatele Bitcoinu patří například Michael Saylor, Elon Musk, Changpeng Zhao, Jack Dorsey, Larry Fink nebo Paris Hilton. Ke skeptikům a kritikům se naopak dlouhodobě řadí Bill Gates, Warren Buffet s Charlie Mungerem, Dan Peña a Peter Schiff. Na kterou stranu se přidáte vy?

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Kde je možné bitcoiny koupit?

Bitcoin a další kryptoměny je nejlehčí koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. naše směnárna Finex.cz nebo třeba SimpleCoin. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. Bitcoin je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Pro více info se můžete podívat na návod zde: Jak a kde koupit bitcoin.

Jak je možné bitcoin prodat? Nebudu s tím mít problém?

Prodej kryptoměn včetně bitcoinů je podobně snadnou záležitostí jako jejich nákup. K prodeji kryptoměn je stejně jako v případě jejich nákupu vhodné využít služeb směnáren či burz.

Prodat bitcoiny můžete i na Finex.cz – ZDE. Prodej kryptoměn je většinou ještě rychlejší než jejich nákup. Nemusíte totiž čekat na mezibankovní převod, rozhodující je zde rychlost převodu dané kryptoměny.

Máte strach, že si vaše bitcoiny za aktuální cenu nikdo nekoupí? Ve skutečnosti se opravdu nemusíte bát, likvidita na tomto trhu je veliká a pokud nechcete v jeden moment prodat virtuální mince v hodnotě několika miliard korun, protistranu pro svůj obchod najdete do několika sekund.

Jaký je kurz bitcoinu?

Momentálně je kurz bitcoinu přibližně $1 611 686 ($70 834). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) bitcoinu se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za bitcoin ochotni zaplatit, tvoří jeho cenu. Popularita, potenciální využití do budoucna, adopce kryptoměn – to vše a ještě více má na vývoj ceny kryptoměn vliv.

Kde můžu najít graf vývoje ceny bitcoinu?

Vývoj BTC vyobrazený v grafu najdete nahoře na této stránce. Kromě toho u nás také naleznete seznam ověřených kryptoměnových směnáren a burz a detailní popis dalších kryptoměn.

Hodnocení Finex.cz

Bitcoin

Bitcoin zaujímá mezi kryptoměnami svoji vlastní kategorii. Čas ukázal, že investoři netouží po rychlejších transakcích a nevšedních funkcích, ale chtějí od virtuálních měn spolehlivost a jistotu. Tu Bitcoin díky bezchybně fungující síti a jasné monetární politice nabízí. Nahradí jednou dolar coby rezervní měnu? Nahradí zlato coby uchovatel hodnoty? Nebo dojde k prolomení protokolu a hra s nulovým součtem bude dohrána? Budoucnost jednoho z největších vynálezů 21. století je ve hvězdách.

Více informací o Bitcoinu

KryptoměnaBitcoin
SymbolBTC
Vytvořeno3. 1. 2009
ZakladatelSatoshi Nakamoto (anonym)
Webové stránkyhttps://bitcoin.org/
Lze těžit?
Typ těžbyProof-of-Work, SHA-256
Tvorba blokuPrůměrně každých 10 minut
Aktuální počet tokenů19 701 337
Maximální počet tokenů21 000 000
Obchodní objem (24h)$50 843 750 144
Tržní kapitalizace$1 398 675 065 820
Změna ceny za 24h6,71 %
Ohodnoťte kryptoměnu Bitcoin
64
7

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Diskuze (76 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

L K

Dobrý večer, prosím o radu. V pátek mne kontakovala Veronika Novakova z Binance ohledně výběru. Pro ověření chtěla můj přístup do Binance a predautorizaci poplatek, který mi strhli z banky. Prosím je to běžné nebo jsem naletela a přišla o peníze. Moc děkuji LK

Redakce Finex

Dobrý den, toto rozhodně není běžná situace a opravdu máme podezření, že jste se stala terčem podvodu. V Binance dle našich informací Veronika Novakova nepracuje a v žádném případě by oficiální podpora burzy neměla vyžadovat přístup k účtu nebo zaplacení zmíněného „předautorizačního poplatku“. Pokud budete chtít, můžete nás kontaktovat přímo a sdělit nám více informací. Budeme se snažit Vám pomoci.

Libor

Dobrý den, mám kryptopeněženku a potřebují ji převést ze starého telefonu do nového.Jak to mám udělat?
V novém tel. si vytvořit novou peněženku a pak to převést a nebo se to dá i jinak? Můžete mi prosím poradit?
A nebo je lepší si pořídit trezor?
Předem děkuji Libor

Redakce Finex

Dobrý den, Libore. Nejsnazší je “převést” peněženku tak, že do nového telefonu nainstalujete aplikaci a v ní peněženku obnovíte pomocí seedu, který jste si zapsal ve chvíli instalace staré peněženky (viz např. info zde). Pořídit si Trezor rozhodně doporučujeme, ale vyplatí se to až při investicích v řádech desítek tis. Kč. Nevýhodou Trezoru také je, že pokud ho nemáte vždy s sebou, kryptoměny z něho neodešlete pryč a nic tak nezaplatíte.

Soňa Vlčková

Dobrý den,
před lety jsem si v bitcoinové kavárně koupila v automatu bitcoiny na úhradu útraty. Musela jsem vložit větší hotovost, než byla bitcoinová útrata a dostala jsem účet, kde byla uvedena zbytková hodnota bitcoinů. Účet jsem ale vyhodila a teď bych potřebovala zjistit, kde teď bitcoiny mám? Děkuji za pomoc, Soňa

Redakce Finex

Dobrý den, Soňo. Pokud se jednalo o papírovou peněženku, a tu jste vyhodila, tak bitcoiny již bohužel nemáte nikde. Abyste je z takové peněženky mohla “vytáhnout”, budete potřebovat informace, které jsou uvedené na zmíněném “účtu”.

Štěpánka Mertová

Dobrý den, od včerejška (21:30) čekám na vrácení prostředků ze zrušeného obchodu, je to hodně dlouhá doba, vzhledem k dnešnímu vývoji ceny btc ????
Štěpánka

Jaroslav

Dobrý den,
vysvětlete mi prosím, jak je možné, že je stále ke koupi dostatek BTC. Poptávka je obrovská, jen včera nakoupil Elon Mask asi 40.000 BTC. Vytěžených je cca 18 miliónů, většina leží u spekulantů na peněženkách a přesto není problém kdykoli koupit jakékoli množství. Nevím, že by někdo současně rád prodával. Děkuji

Zoltán Zámbory

Chcel by som ukončiť Bitcom potrebujem súrne penize Ďakujem.

Redakce Finex

Dobrý den, Zoltáne. Informace o tom, jak bitcoin prodat a získat peníze na bankovní účet, naleznete v našem článku: Jak prodat bitcoin.

Redakce Finex

Dobrý den, Jaroslave. Ačkoli se počet bitcoinů na burzách stále snižuje, stále jich je k prodeji dostatek. Větší objemy bitcoinů jsou také zpravidla nakupovány tzv. OTC, ty se tedy na burzu reálně ani nedostanou.

Tomas

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je nejlepší způsob nákupu většího objemu Kryptoměn? Většina burz má omezení bud mesicni nebo na transakci. Kdybych chtěl najednou nakoupit 2–3BTC?
Dekuji

Redakce Finex

Dobrý den, u Binance by to neměl být žádný problém – stačí ověřit svůj účet a limit by měl být automaticky nastaven na 50 000 €, po potvrzení adresy je možné limity zvýšit až na 200 000€. Pro vyšší limity je už pak třeba kontaktovat zákaznickou podporu a doložit více informací.

Petr

Dobrý den. Za jak dlouho vracíte neověřené platby? Čekám na včerejší vraácenou platbu a pořád nic. Díky za info.

Redakce Finex

Dobrý den, koukal jsem, že s vámi již kolega komunikoval na emailu. Vše by tedy mělo být v pořádku.

V případě potřeby se neváhejte ozvat. Přeji hezký den.

Libor

Dobrý den, dnes mi byla pozastavena platba a já požádal o vrácení peněz.
Kdy mi budou zaslány na účet?
Předem děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, peníze byste měl mít již pár dnů na svém účtu.

Je tomu tak? Děkuji za potvrzení.

Přeji hezký den.

Libor

Dobrý den, chtěl jsem si koupit trezor.Platba je v eurech vše jsem zadal ale z účtu mi nic neodešlo.
Musím mít na účtu nastavenou platbou v cizí měně?
Nebo jak mám dál postupovat.
Předem děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Libore. Záleží na Vaší bance, doporučuji se zeptat přímo u nich. Osobně bych doporučil spíše za objednávku zaplatit platební kartou, protože pak je převod z CZK na EUR automatický.

Pavel

Zdravím,
nakoupil jsem BTC přes makléře a v ten den došlo k razantnímu nárůstu ceny za 1 BTC a můj vklad se skoro zdvojnásobil.
Díky vysokém zisku mi byly zablokovány peníze s tím, že je budu mít zpět, když dorovnám rozdíl mezi vkladem a celkovým ziskem. Je tento postup možný ze strany makléře?
Děkuji za odpověď.

Redakce Finex

Dobrý den, rozhodně se nejedná o běžný postup, spíše to zní velmi pofidérně. Pokud chcete, můžeme Vám pomoci konkrétně, když nám pošlete více informací pomocí kontaktního formuláře.