Bitcoin – Kurz, graf ceny a další

Cena Bitcoin

$3 618
81 578 CZK

Základní informace o kryptoměně Bitcoin
Jednotka
BTC
Max. počet tokenů
21 000 000
Vytvořeno
3. 1. 2009
Dostupných tokenů
17 543 162
Typ těžby
SHA 256, Proof of work
Tvorba bloku
Každých 10 minut

Bitcoin je vůbec první virtuální měnou – kryptoměnou. Měnou, která nepatří žádné zemi (oproti českým korunám či americkým dolarům). Bitcoin nepodléhá regulaci, ale přesto je to měna nadstandardně bezpečná a vývoj bitcoin kurzu je relativně stabilní.

Možná je vám již jasné, proč popularita a cena bitcoinu tak roste. Chcete ale vědět víc? Jak to celé funguje? Lze kryptoměnám skutečně věřit? A jak na popularitě bitcoinu vydělat? To a ještě mnohem více informací se dozvíte na této stránce.

Historie bitcoinu

Samotná síť bitcoinu funguje již od roku 2009. Stojí za ní jedinec, nebo skupina lidí, s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Oficiálně se k tvorbě měny a základního softwarového řešení zatím nikdo průkazně nepřihlásil. Ovšem to vůbec nevadí, protože celý systém je založen na peer-to-peer síti (open source software) a základní ověření, plynulost a hladkost průběhu zajišťuje decentralizovaná síť uživatelů.

Co to znamená? Jednoduše: Všechny pohyby z účtu na účet probíhají sice anonymizovaně, ale vědí o nich všichni uživatelé. Vše je navíc vysoce zabezpečené a neexistuje jediný server, který by se mohl zničit a tak zničit celý systém bitcoinu. Dalo by se říci, že systém bitcoinu je rozmístěn na tisících počítačích na celém světě. Možnost ovlivnit tuto měnu, nebo samotnou cenu bitcoinu, je tedy značně nepravděpodobná, v zásadě nemožná.

Představte si, že v bance uvidíte všechny převody, které probíhají. “Marie poslala své dceři 1 500 Kč. Jirka dostal výplatu 27 500 Kč.” – A všechny tyto informace, zakódované do jedniček a nul, mají k dispozici všichni uživatelé měny bitcoin.

Co je to bitcoin?

Jak už asi tušíte, bitcoin (BTC) je kryptoměna, která se snaží odstranit regulatorní pravidla a zjednodušit vypořádací proces po celém světě. Smysl, se kterým byla původně tato digitální měna vyvíjena, se týkal především plateb (transparentnost, bezpečnost). Bitcoin nepatří žádné zemi ani žádné vládě či organizaci. Celý systém je vytvořen tak, že nikdo (ani samotný zakladatel) nemůže měnu ovlivnit. Nikdo (banka, vláda, atd…) vám nemůže sáhnout na vaše bitcoiny a nikdo se nedozví, kolik jich máte. Pokud tedy budete opatrní.

Vzhledem k tomu, že bitcoinů existuje omezený počet (stejně jako existuje pouze určité množství zlata na zemi) tak jeho cena neustále roste. Proto se o bitcoinu dá přemýšlet nejen jako o platidle, ale i jako o dobré a dlouhodobé investici.

Proč bitcoin?

Posílali jste někdy peníze do zahraničí? Vadí vám délka přeshraničních i vnitrostátních transakcí? Chcete být při platbách téměř anonymní? Trápí vás vysoké poplatky, hrozba inflace, regulatorní opatření a mnohá další omezení? Pokud jste si aspoň na jednu otázku odpověděli ano, znáte důvod k vytvoření nové virtuální měny a smysl bitcoinu. Pojďme se podívat na největší výhody bitcoin kryptoměny.

Výhody bitcoin kryptoměny:

 • Nikdo ho neovládá – Bitcoin nemá žádnou centrální autoritu, což znamená, že ho nikdo neovládá a nemůže s ním tak manipulovat, jako se může dít s klasickými penězi.
 • Bitcoin je téměř “anonymní”. Při odesílaní a přijímání plateb se používají BTC adresy, což je 34 místný kód, který v sobě nemá žádné informace o vlastníkovi účtu, jako například jméno, nebo adresu. Ve chvíli kdy by ale někdo dokázal spojit bitcoin adresu s vaší osobou, dokázal by pak v blockchainu dohledat veškeré transakce.
 • Transakce se provádějí v řádech desítek minut (a to i v případě plateb přes celý svět). Nemusíte čekat, až vás banka otevře, platit můžete 24 hodin denně.
 • Bitcoin můžete používat prakticky po celém světě a je směnitelný za klasické (fiat) peníze. Měna samotná je zabezpečena šifrováním, čímž je postaráno o bezpečnost.
 • Transakční náklady jsou velice nízké, i když jiné měny, jako např. litecoin, mají transakce ještě rychlejší a levnější. Poplatky u bitcoinu obecně dlouhodobě rostou, to je také důvod proč na trh dostaly také jiné kryptoměny.
 • Bitcoin nepodléhá inflaci. Bitcoinů je přesně daný počet a nikdo nemůže rozhodnout, že se například “natisknou” nové, jako to je u bankovek.
 • Nedá se zfalšovat, jako klasické peníze. Celý systém je pod kontrolou (je decentralizovaný) a tak je zde šance na nějaký podvod naprosto mizivá. Viz. problém dvojité útraty a 51% šance na útok.

Existují i další výhody a důvody, proč se bitcoin stále více dostává do života běžných lidí, ale toto jsou ty největší. Právě kvůli těmto vlastnostem je tato digitální měna tak diskutovaná.

Jak fungují bitcoinové transakce?

Transakce stojí na takzvaných těžařích (miners) a těžení (miningu), kteří ověřují transakce v síti Bitcoin. Těžba kryptoměn zjednodušeně funguje tak, že uživatelům na jejich počítači běží program, který sleduje síť Bitcoinu. Pokud se objeví nějaká nová transakce, tedy někdo někomu chce nějaké bitcoiny poslat, těžaři na to jsou upozorněni. Těžaři zkontrolují, zda je vše OK a eventuelně transakci potvrdí a ta se zapíše do blockchainu (=zašifrovaná účetní kniha, která obsahuje všechny transakce na světě)

těžení bitcoinu v počítačiAby byli uživatelé motivováni takto transakce potvrzovat, jsou za to odměňováni. Každá transakce, která na Bitcoinové síti proběhne, totiž zahrnuje malý poplatek, který získají těžaři jako odměnu za svoji práci.

Dříve to ještě byli samotní uživatelé, kteří poskytovali svůj hardware (počítač) k ověření plateb za každou ověřenou platbu dostali malý obnos bitcoinů. Dnes to jsou velká výpočetní centra, protože nároky na výkon rostou a běžnému uživateli by výtěžek z těžby sotva pokryl náklady na elektřinu. Za tuto těžbu dostanou těžaři kromě již zaplaceného poplatku i další bitcoiny navíc, čímž se počet bitcoinů neustále zvyšuje.

Počet bitcoinů v síti je však omezený a jakmile se na toto číslo těžaři dostanou, následně se již žádné nové vytvářet nebudou a vše poběží pouze díky poplatkům.

Jak získat bitcoin?

Určitě se ptáte, jak získat bitcoin. Pokud se zrovna nerozhodnete bitcoiny těžit, je možné si bitcoiny jednoduše koupit. Bitcoin je volně směnitelný za jakoukoliv měnu, nejčastěji je ovšem jeho hodnota udávána k dolaru. V době, kdy jsme psali tento článek, byl kurz bitcoinu 2 800 USD. Takže 1 BTC = 66 000 Kč. Dnes je to ale 82 383 Kč.

Vyměnit reálné peníze za bitcoiny je snadné – a stejně tak i nazpátek. Ve větších městech k tomu slouží bitcoinové automaty, které jsou pro nováčka ideální. Koupit si bitcoin ale můžete i online a to na řadě jak českých, tak i zahraničních směnárnách. Nemusíte se ale bát, že byste na bitcoin neměli. I když je jeden bitcoin poměrně drahý, není nutností si kupovat bitcoiny celé.

Jeden tzv. bitcent (0.01 bitcoinu) má nyní hodnotu 1% z ceny bitcoinu.

nejmenší jednotka, satoshi = .

prakticky si bitcoin můžete koupit už doslova za pár korun.

Každý kdo používá bitcoin, musí mít nějakou svoji adresu se 34 znaky. Ta slouží k identifikaci vaší tzv. peněženky. Můžeme si to představit jako číslo účtu, ale anonymní. Např: 1C2McBicWzrNDmDp3VtSaTjkyvbzpVRotE.

S daným kódem je sice spárován účet a všechny transakce účtu, ale jak již bylo řečeno výše, kód nemá žádnou další spojitost s uživatelem – jako je jméno či další údaje. Nikdo tedy neví, komu daný kód zrovna patří.

Pokud se rozhodnete si nějaké bitcoiny koupit, měli byste si je umět někde uschovat. Ať už se jedná o peněženku v mobilu (např. peněženka Hodly, která funguje i jako směnárna) nebo “papírovou peněženku” či opravdu bezpečnou hardware peněženku trezor.

Bitcoin: kde provést nákup

Takže jak získat bitcoin? Koupit si je. Bitcoiny je možné zakoupit na řadě kryptoměnových směnáren. My máme ozkoušeny tyto:

 • CoinMate: CoinMate je anglická firma na nákup kryptoměn a prodej kryptoměn, kterou založili 2 češi. Jejich bankovní účet je v České republice – u FIO banky. Pokud máte FIO banku, převody jsou instantní, tedy okamžité. Jinak si počkáte pár dnů. Bohužel nelze použít kreditní kartu.
 • CoinBase: CoinBase je americká firma na nákup a prodej kryptoměn. Na rozdíl od CoinMate kromě bankovního převodu můžete použít i platební kartu a koupit tak kryptoměny tedy ihned po registraci. Bohužel mají ale o něco větší poplatky.
 • SimpleCoin: Simplecoin je česká firma s českými stránkami a akceptující české koruny. Funguje již od roku 2013 a za tu dobu proces směny Kč -> Krypto zdokonalila na maximum. Není třeba se registrovat a stačí provést objednávku, zaplatit pomocí bankovního převodu a nechat si tak hned po zpracování platby převést LTC přímo do peněženky.

Jak tedy začít s kryptoměnami?

Pokud si stále pokládáte otázku, jak začít, doporučujeme postupovat následovně:

 1. Vyberte si nějakou peněženku, kam si kryptoměny uschováte. Pokud preferujete hardware peněženky, tak to pak můžete být zmíněný Trezor, pokud chcete papírovou peněženku je tu BreadWallet, pokud chcete, dát přednost mobilní krypto peněžence, tak je zde Mycelium. Více v tomto článku. Máte vybranou peněženku?
 2. Nakupte kryptoměny. Pokud máte účet u FIO banky doporučujeme CoinMate. Pokud nemáte a nechce se vám čekat na bankovní převod, respektive, chcete nákup provést kreditní kartou, pak je pro vás vhodná směnárna CoinBase. Viz. srovnání kryptoměnových směnáren výše. Máte nakoupeno?
 3. Kryptoměny si vyberte do svých peněženek, což provedete jednoduše běhěm pár kliků v systému směnárny, kde jste se zaregistrovali. Máte uschováno?

Pokud ano, váš nákup kryptoměn je u konce. Jednoduché, že ano? Vítejte ve světě kryptoměn!

A teď co s mými bitcoiny?

Za bitcoiny si můžete koupit vše: oblečení, jídlo, elektroniku, cokoliv. Pokud by vás měna již nebavila, snadno si můžete peníze převést zpět na fiat měnu, jako jsou koruny.

Pokud máte chuť na kávu, tak tu si můžete koupit například zde: Paralelní Polis v Holešovicích, večeři a pivo si můžete dát v Decadě a všemožnou elektroniku za bitcoiny koupíte i na Alze: V Alze plaťte bitcoiny. Zajímává vás jak na bitcoinu vydělat? Čtěte dále! 

graf ceny bitcoinu

Jak na bitcoinech vydělat?

obchodník vydělává penízeV dobách začátku jste skutečně mohli využít osobní hardware, poskytnout jej jako síť k ověřování plateb a být výdělečným těžařem. Nyní byste k této strategii potřebovali profesionální hardware v ohromném množství a podstatně velkou investici. Konkurence je navíc neúprosná a existují společnosti, které vlastní několik pater podobných zařízení a propůjčují je pro bitcoin operace. V této oblasti tedy již příliš šancí nemáte.

Bitcoin je ale volně směnitelný a tváří se jako měna. To znamená, že je i obchodovatelný. Způsoby, jak na bitcoinu vydělat, jsou v zásadě tyto:

1. způsob: Kupte si bitcoin a držte ho

bitcoinKdybyste si 18. 7. 2017 koupili 1 BTC, zaplatili byste za něj něco okolo 50 000 Kč. A ten samý bitcoin, kdybyste o měsíc později prodali, obdrželi byste 95 000 Kč. To je téměř dvojnásobné zhodnocení. Kdybyste se ho ale rozhodli prodat až 14. 12. 2017, získali byste za něj 350 000 Kč! Prvním způsobem tedy zní: bitcoin koupit a počkat, kam až se cena vyšplhá a následně ho prodat.

Koupit samozřejmě můžete i jeho části, tudíž 0.5 BTC za polovinu ceny, 0.01 BTC za 1% ceny anebo i mnohem méně. Není tedy třeba mít statisíce, pokud chcete nějaké bitcoiny vlastnit. Můžete nakupovat i za pár stovek korun.

Procentuelní výdělek v případě nákupu a držení je stále stejný a to s libovolnou částkou. V případech uvedených výše byste tedy mohli např. z 500 Kč udělat 950 Kč, nebo 3 500 Kč.

I když se kryptoměnám a především pak bitcoinu předpovídá velice slibná budoucnost, nikdo neví, zda se cena opravdu bude do budoucna pouze zvedat. Cena totiž může znovu i klesnout a vaše investice by tedy přišla vniveč. Je třeba se před nákupem opřít o pořádnou analýzu.

Pokud nakoupíte bitcoin online, nebo v bitcoinmatu, prakticky nikdy nemůžete přijít o všechny peníze, protože i kdyby cena klesla o 99% (což se velice pravděpodobně nestane) vždy tam “něco zbude” za co BTC můžete prodat. Avšak ani zisky nejsou nějaké extrémní. Koupíte-li si půl bitcoinu a cena se zvedne o 5 000 Kč, váš zisk je pouze 2 500 Kč, ale za BTC jste zaplatili přes 40 tis. Člověk by na to měl koukat jako na dlouhodobou investici a být tak trpělivý. Nemůžete očekávat, že vám cena  bitcoinu vyroste za týden o 50%, chce to čas a koukat do budoucnosti.

Nyní je bitcoin kurz 82 383 Kč. Nakoupíte něco?

Bitcoin – Nákup lze uskutečnit zde (odzkoušeno)

 • CoinMate: CoinMate je anglická firma na nákup kryptoměn a prodej kryptoměn, kterou založili 2 češi. Jejich bankovní účet je v České republice – u FIO banky. Pokud máte FIO banku, převody jsou instantní. Jinak si počkáte pár dní až týdnů. Bohužel nelze použít kreditní kartu.
 • CoinBase: CoinBase je americká firma na nákup a prodej kryptoměn. Na rozdíl od CoinMate kromě bankovního převodu můžete použít i platební kartu a koupit tak kryptoměny tedy ihned po registraci. Bohužel mají ale o něco větší poplatky.
 • Hodly: Hodly je mobilní i webová peněženka, která má i funkci směnárny. Pomocí vaší kreditní karty si tak v aplikaci můžete koupit jednu z 10+ podporovaných kryptoměn takřka ihned a to s 3-5% poplatkem.

2. způsob: Obchodování Bitcoinu s pákou

Bitcoin lze obchodovat nejen na kryptoměnových burzách, ale i u CFD a forexových brokerů. Při tomto typu obchodování máte výhodu v tom, že můžete použít páku. Maximální páka, která je momentálně možná je 1:2. Ale co to znamená?

Pokud obchodujete s pákou, dokážete si koupit několikanásobně více, než si můžete dovolit. Máte peníze pouze na 0.1 (10%) BTC? Využijte páku a kupte si ho celý. Za celý bitcoin tedy zaplatíte pouze jednu desetinu ceny. Pokud cena poroste, budete inkasovat zisk, jako byste měli celý bitcoin!

Příklad: 1 bitcoin stojí 100 000 Kč a obchoduji s pákou 1:10. Na účtě mám pouze 10 000 Kč. I tak mohu otevřít pozici “long” (spekulující na růst) s hodnotou 1 bitcoin. Pokud cena stoupne na 120 000 Kč, na svém obchodním účtĚ budu mít 10 000 Kč + 20 000 Kč zisk = 30 000 Kč.

Nevýhoda však je, že pokud bude cena klesat, stejně tak se budete dostávat i do větší ztráty. Stačí tedy, aby cena bitcoinu spadla o 10% a celý váš obchodní účet bude na nule. Je proto třeba opřít se před nákupem o nějakou strategii.

Na druhou stranu… Myslíte si, že cena bitcoinu už v žádném případě nahoru nepoleze? Při obchodování bitcoinu jako CFD můžete vydělat i v tomto případě! Jednoduše stačí provést tzv. short pozici (dolů) a s každým pohybem ceny ve směru dolů vyděláte.

Příklad: 1 bitcoin stojí 100 000 Kč a obchoduji s pákou 1:10. Na účtu mám pouze 10 000 Kč. I tak mohu otevřít pozici “short” (spekulující na růst) s hodnotou 1 bitcoin. Pokud cena klesne na 85 000 Kč, na svém obchodním účtu budu mít 10 000 Kč + 15 000 Kč zisk = 25 000 Kč.

3 doporučení brokeři pro obchodování bitcoinu jako CFD

XTB logo

Celkové hodnocení

97/100

 • Dlouho fungující firma
 • Možnost nákupu akcií
 • Poplatky při malých objemech

Hlavní výhoda

Plně česká podpora

U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Plus500 logo

Celkové hodnocení

95/100

 • Již 10 let fungující firma
 • Česká podpora a uživatelské rozhraní
 • Nelze obchodovat přes MT4 či MT5
 • Na slabších počítačích může platforma zamrzat

Hlavní výhoda

Česká podpora a platforma

U 80.6 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
IQ Option logo

Celkové hodnocení

92/100

 • Demo účet zdarma
 • Upravitelná a intuitivní platforma
 • Broker není v češtině
 • Na starých počítačích se platforma může sekat

Hlavní výhoda

Lze obchodovat FX Opce!

U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TIP: U BitMEXu je max. povolená páka 1:100.

Pokud byste nevěděli, jak s obchodováním začít a potřebovali byste poradit, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme.

3. způsob: Bitcoin mining

A asi posledním, ale neméně důležitým, ze základních způsobů, je těžba bitcoinu. O které jste si mohli přečíst výše. To však zmiňujeme až jako poslední variantu a to z toho důvodu, že těžba bitcoinu není úplně levná záležitost. Navíc už se téměř ani nevyplatí. Bitcoin minery jsou velice drahé, protože po nich neustále roste poptávka, elektřina je také drahá a hrozba bitcoin bubliny velká. 🙂 No řekněte, chtěli byste mít doma hardware za stovky tisíc, nebo miliony, které nebude možné použít?

Více se můžete dozvědět v následujícím článku: Těžba bitcoinu – už se nevyplatí? I když si myslíme, že se těžení kryptoměn nevyplatí, i tak jsme se rozhodli tomuto tématu věnovat více. Brzo vám tedy přineseme nové články.

Nevýhody bitcoinu a jeho úskalí

Zdá se vám celý koncept bitcoinu a kryptoměn až moc dobrý, aby to byla pravda? Možná máte pravdu. Pojďme se na závěr podívat na téma regulace kryptoměn a také několik “nevýhod bitcoinu”. Ukážeme si, že vše není až tak růžové, jak se může zdát.

 • Volatilita: Kurz bitcoinu (cena) se neustále mění a ani zkušení tradeři nedokáží přesně určit, kde bude za pár měsíců, neboť často porušuje všechna dosud známá pravidla.
 • Internet: Bez připojení na internet žádnou transakci neuděláte. Takže v místech, kde není internet, kryptoměny bohužel nevyužijete.
 • Krádež: Burzy i obyčejní lidé, čelí neustálému útoku hackerů a stejně tak nejsou v bezpečí i různé online peněženky. Ani dostatečně silné heslo není žádnou zárukou.

Jsou i další nevýhody, nebo úskalí, které mohou bitcoin a kryptoměny potkat, více v našem článku: Bitcoin – výhody a nevýhody. 

Kurz bitcoinu – Co ho určuje?

Aktuální cena bitcoinu je 82 383 Kč. Víte, jak je tento kurz bitcoinu určován? Je bitcoin něčím krytý? Pojďme se trochu více podívat na tyto a další otázky. 

Je důležité zmínit, že bitcoin je na tradičních měnách zcela nezávislý, zatímco světové ekonomiky jsou na těchto měnách závislé. Nezávislost bitcoinu na ostatních měnách a fakt, že nejde padělat, jej činí samo o sobě hodnotným platidlem a dává mu tak hodnotu. Nelze tvrdit, že by přímo díky těmto důvodům, rostla jeho hodnota, ale rozhodně mu to přidává na důvěře, která posiluje jeho hodnotu (cenu). A to tím, že lidé více nakupují.

Cena bitcoinu není ničím krytá. Stejně tak jako například americký dolar. Je až s podivem, když zjistíte, kolik lidí se pořád mylně domnívá, že americký dolar je krytý zlatem. Není. Téměř 50 let tomu tak není. Od roku 1971 není kryt ničím jiným než důvěrou lidí, kteří jím platí a kteří věří, že jim budou platit i v budoucnu. Na tom stojí jeho hodnota, to je jeho krytí. Tutéž důvěrou je kryta česká koruna, euro i bitcoin.

Co určuje cenu bitcoinu?

Hodnota bitcoinu, stejně tak jako hodnota všech ostatních světových měn, je tvořena jednoduchým tržním mechanismem, tedy poptávkou a nabídkou na trhu.

Pozor! Bitcoin kurz není odvislý od výkonu anebo počtu těžařů, je tomu totiž přesně naopak. Právě v okamžiku, kdy se zvýší hodnota bitcoinu, zvýší se tím i výkon těžařů. Nikdy tomu není obráceně, jak se někteří mylně domnívají. Těžaři skutečně nemají moc určovat hodnotu bitcoinu. Hodnotu určuje poměr mezi nabídkou a poptávkou na trhu.

Proč cena bitcoinu tak kolísá?

Když se podíváte na kurz bitcoinu (prosinec 2018), neunikne vám fakt, že jeho cena prudce kolísá. Někdo mluví o další “bitcoin bublině”. Je důležité si ale uvědomit, že kurz bitcoinu kolísá v krátkodobém časovém úseku. Podíváte-li se na jeho cenu ze střednědobého a dlouhodobého horizontu, zjistíte, že vykazuje trvalý růst.

Pojďme se podívat o rok nazpět. Dne 28.11.2017 přesáhla cena bitcoinu 10,000 USD, tehdy to na české koruny dělalo nějakých 215,000 Kč za 1 bitcoin. Co nárůst ceny bitcoinu vyvolal? Větší zájem. Pro zajímavost: na druhý den Coinbase, jedna z největších amerických bitcoinových platforem, oznámila, že počet otevřených účtů přesáhl počet 13,3 milionů. Jen pro srovnání, jeden z největších amerických brokerů Charles Schwab měl v té době 10,77 milionů aktivních klientů.

kurz bitcoin graf
Vývoj ceny bitcoinu v čase – graf

Pravda, historie bitcoinu není dlouhá, ale zato je velmi dynamická. Obchodování s bitcoinem se tak dá rozdělit do tří klíčových období. Bitcoin vznikl v roce 2009 a tehdy byl pouze fenoménem IT specialistů. Takto to bylo až do roku 2013, kdy si kryptoměn začali všímat profesionální investoři. Netrvalo dlouho a bitcoin se ocitl v platformách obchodníků s deriváty. Rok 2017 se pak stal rokem bitcoinu, kdy s ním ve velkém začala obchodovat široká veřejnost a začalo se o něm masově psát.

Hodnota bitcoinu roste a padá z různých příčin. Například v roce 2013 cenu bitcoinu určovala dostupnost technologií a vytěžené množství kryptoměny. Do roku 2017 závisela jeho cena na akceptaci obchodníky, regulaci kryptoměn či na zákazech kryptoměn anebo bankrotech bitcoinových burz.

Cena bitcoinu se pořád odvíjí od nabídky a poptávky, tak tomu je a bude. Důvěra v další růst bitcoinu a zájem nových obchodníků, to bude pravděpodobně v budoucnosti s jeho hodnotou hýbat.

Regulace bitcoinu (kryptoměn)

Regulace kryptoměn, tedy i bitcoinu se zatím moc neřeší. V každé zemi na to koukají trochu jinak. Jsou země kde je bitcoin nezákonný, nebo omezený a pak tu jsou země, kde je zas naprosto povolený. Je i spoustu zemí, které se k jeho užívání zatím ještě nijak nevyjádřili. Ve spoustě zemích, se také liší status kryptoměn a výklad toho, jestli se jedná o měnu, nebo komoditu.

Zákony a legislativa ohledně kryptoměn v Česku stále chybí a nikdo netuší, jak to s kryptoměnami bude v budoucnosti. To však nemění nic na tom, že se zisky z kryptoměn musí danit. Zisky se daní 15%, více v článku: jak na zdanění kryptoměn.

Jak již bylo zmíněno výše, každá země na kryptoměny nahlíží jinak. Například americká komise pro komoditní obchody, oficiálně v roce 2015 označila bitcoin, za komoditu, což znamená nutnost licencí a registrací pro bitcoinové burzy. V Česku mají kryptoměny pořád status nehmotného movitého majetku. Určité obavy z přísnějšího přístupu státu vůči kryptoměnám panují, což také přispělo začátkem roku 2018 k propadu bitcoinu a dalších kryptoměn.

Nikdo neví, co přinese regulace kryptoměn v budoucnu ale už teď je jasné, že nějaké regulace budou a to především pro burzy, peněženky, směnárny, atd… Kryptoměny je možné regulovat, ale jak a kdy se to stane, na to si budeme muset počkat. Pokud vás zajímají regulace kryptoměn v určitých zemích, doporučuji tento článek.

Hodně štěstí s kryptoměnami! Kdybyste potřebovali s čímkoliv poradit, tak neváhejte a obraťte se na nás!

Kurz Bitcoinu (graf ceny bitcoinu), 1 BTC to CZK

Důležité shrnutí

 • Bitcoin je virtuální kryptoměna
 • Kryptoměna se opírá o těžaře (řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci), je tak extrémně bezpečná.
 • Můžete směnit bitcoin online nebo v automatech ve větších městech. Bitcoin CZ automaty jsou např. v Praze, Brně, ale i jiných městech.
 • Hlavní výhodou bitcoinu (oproti bankovním transakcím, ne však ostatním kryptoměnám) jsou nízké transakční náklady, rychlost převodu a anonymita. Např. monero nebo bitcoinové forky (bitcoin gold, bitcoin cash) jsou mnohem rychlejší a levnější.
 • Za bitcoiny si můžete koupit jídlo, elektroniku nebo i automobil
 • Článek o BTC (od Mojmíra Hampla, na cnb.cz)
 • Druhá strana mince: Proč do BTC neinvestovat? (v angličtině)

Další zdroje informací ohledně bitcoinu:

Kryptoměna Bitcoin
Jednotka BTC
Zakladatel Satoshi Nakamoto
Vytvořeno 3. 1. 2009
Webové stránky https://bitcoin.org/
Lze těžit?
Typ těžby SHA 256, Proof of work
Tvorba bloku Každých 10 minut

Koupit!

Hodnocení
Hodnoceno dne
Hodnocení
51star1star1star1star1star

27 KOMENTÁŘE

 1. Chci si nakoupit nějaké kryptoměny, vyčlenil jsem si na to 50.000 Kč v jakém poměru a jaké kryptoměny byste vy na mém mistě nakoupili? Přemejšlel jsem, že bych koupil třeba 70%BTC, 20% Monera a 10% Ripple, co myslíte?

  Díky za radu

  • Eduarde, díky za otázku.
   Nechci Vám radit, co a jak udělat. Řeknu ale, co bych na Vašem místě udělal já a zda mne poslechnete je pouze na Vás. Nejjednodušší se jeví nákup tzv. Cryptocurrency bundle, který nabízí CoinBase. Tento bundle (balíček) obsahuje všechny kryptoměny, které coinbase nabízí a to ve stejném poměru, jako je jejich tržní kapitalizace. Ovšem chcete-li kryptoměny kupovat zvlášť, tak bych určitě vložil těch zmiňovaných 60-70 % do BTC a zbytek rozdělil mezi ETH, LTC a XMR. Myslím si, že tím neuděláte chybu. XRP osobně rád nemám a také žádné tokeny nedržím. Jinak chcete-li trochu experimentovat, mrkněte třeba na Stellar Lumens či ADA – zajímavé projekty.
   Vojtěch, Finex.cz

  • Ahoj Mončo,
   pokud plánuješ nakupovat za částku stokorun či tisícikorun, rozdíl pár procent v ceně bych nepovažoval za úplně významný a šel bych radši tou nejjednodušší cestou, kterou momentálně nabízí SimpleCoin. Nejjednodušší cestou se rozumí nákup bez registrace, bez papírování, převodem z účtu. Pokud chceš ale nakupovat za desítky tisíc korun nebo více, určitě bych zvolil CoinMate, jelikož jejich poplatky jsou v řádu desetin procenta. Na druhou stranu jsou jejich stránky v angličtině a je potřeba svůj účet verifikovat. Vše popisujeme v recenzi CoinMate u nás na webu.

 2. Dobrý den, mám stranou nějaké peníze, něco okolo 100.000 Kč a rád bych to investoval do kryptoměn a konkrétně především do bitcoinu. Trošku se ale bojím že bitcoin cena bude ještě padat a nerad bych nakoupil kdy je nevýhodný kurz. Nebo, jaký názor na to máte vy? Myslíte si, že je teď dobrý kurz bitcoinu a že je vhodný čas nakoupit?

  Rád bych se také zeptal, kde byste mi doporučili si kryptoměny uschovat po jejich nakoupení, děkuji.

  • Dobrý den Ladislave,
   pokud jste ještě nikdy žádné kryptoměny nekupoval a nevíte jak na to, budu se Vám snažit pomoci. Začal bych určitě buď u SimpleCoin (jednoduchá směnárna bez registrace s českou podporou) nebo CoinMate (směnárna/burza na které je třeba se registrovat a ověřit identitu, má však nižší poplatky.) Pro začátek bych koupil pouze BTC a to jen třeba 0.01 nebo 0.1 BTC. Je důležité si vyzkoušet, jak to všechno funguje. Jak probíhají platby, převody, jak fungují peněženky. Až to budete mít trochu “osahané” teprve pak bych dokoupil za vyšší částky nebo nějaké jiné kryptoměny. Uchovat je doporučuji hlavně v bezpečné hardware peněžence Trezor. Menší částky ale můžete mít klidně na mobilní peněžence Wirex.

   Osobně si momentálně myslím, že se cena bitcoinu dostane ještě o trochu níže, tedy cca na 2500-3000 USD. Tam bych tedy být vámi nakoupil za nějakou vyšší část z těch 100.000 Kč, které máte k dispozici. Důležité je však slovo momentálně. Situace se totiž rychle mění.
   Vojtěch, Finex.cz

 3. Dobrej, chtěl bych se zeptat, kde je pro mě nejlepší nakoupit bitcoiny? Nechci kupovat žádný extra obnos, jen tak něco málo. Vůbec netuším, kde to koupit… díky za info.

  • Zdravím Josefe, pokud chceš opravdu nakoupit jen tak “na zkoušku”, myslím že pro tebe bude vhodné využít služeb směnárny SimpleCoin. Dej si ale pozor, už při objednávce budeš potřebovat adresu své peněženky. Být tebou bych si stáhl nějakou z mobilních kryptoměnových peněženek, které zde na webu doporučujeme – všechny máme odzkoušené.

   Vojtěch, Finex.cz

 4. Je hrozný, co se s tím bitcoinem a obecně kryptoměnama poslední dobou děje. Nejvíc jsem nakupoval když byl na 15.000 USD a ťed? Jestli to takhle půjde dál, tak nevím tvl. Prodávat se mi to ale nechce, to už ani moc nemá smysl, musím si prostě uvědomit, že je to dlouhodobá investice a tak k tomu přistupovat.

  • Honzo, takový růst, jaký kryptoměny zažily v roce 2017, nebyl absolutně přirozený a ani normální. Korekce přijít musela a věděli to všichni, jen si to často lidé nepřipouštěli. Každopádně podobnou korekcí (80 % dolů) už samotný bitcoin prošel minimálně 3x a ze všech těchto pádů se po letech dostal ještě výše, než byl. Proto je dle mého názoru teď super čas pro nákup. Ale jak říkáš – bude trvat déle než pár týdnů či měsíců, než se bitcoin i další kryptoměny vrátí na svá maxima. Věřím ale, že se tak ještě stane.
   Vojtěch, Finex.cz

 5. Rád bych investoval nějaké peníze do kryptoměn, ale netuším kde začít a nerad bych o peníze díky nějakému podvodu přišel. Jakou směnárnu byste mi pro začátek doporučili a jakou peněženku, abych si mohl kryptoměny uschovat, děkuji.

 6. Ahoj Romane, chtěl bych se zeptat, jestli mi někde např v Praze nebo Brně pomůžou se založením účtu, a nákupem Bitcoinů.. Jelikož su naprostej začátečník, a v angličtině taky nejsu zrovna kovanej, takže bych potřeboval trošku řekněme pomoct a poradit… Dík za případnou odpověď Honza

  • Ahoj, v Praze ti možná pomůžou v Alze nebo Paralelní Polis, kde mají bitcoinové automaty. Ale když si přečteš naší recenzi na CoinMate tak bys to taky mohl zvládnout.

   Momentálně jsme ve stádiu připravování recenze na jiné služby, kde se dá BTC koupit a jsou česky.

 7. Bitcoin teď frčí, slyšel jsem, že do konce roku 2018 může být i na 100 000 USD… Klidně bych tomu věřil, už tomu věří i špičkoví obchodníci a dá se to obchodovat na burze v Chicagu a brzy přijde New York. To natáhne velké hráče a ty cenu vyšponují “jako prase” 🙂 Na tom coinmate jsem si díky vám koupil nějakou tu část bitcoinu na “držení” jak popisujete a teď ještě chci zkusit na IQ OPTION nebo PLUS 500 obchodovat i krátkodobě… Můžete mi pomoci se rozhodnout? Děkuji Dan. Krok

  • Ahoj,

   mezi těmito dvěmi bych osobně volil IQ Option, protože kromě obchodování kryptoměn má i binární opce a digitální opce. Minimální vklad a i minimální velikost obchodu jsou nižší. Jinak ale je pouze v angličtině a je složitější projít zakládáním účtu.

  • Nadšení z BTC beru, ale co si za to koupíš? Rohlík, nebo chleba? Je BTC akceptovanou měnou? Je ilegální tak, jako ostatní měny. Přijde regulace a bublina splaskne. Ti nahoře to nebudou dále akceptovat.

 8. Já se k obchodování u IQ Option dostal právě přes kryptoměny, pořád mi na to něco skáče jako reklama…. Zatím mi to celkem jde, ale jsem jen na demo účtu, brzy budu přestupovat na reál.. Můžu vás poprosit o nějaké strategie? Díky

 9. Bitcoin je prostě pecka a dá se na tom dost vydělat. Asi před 3 rokama jsem chtěl koupit 5 bitcoinů ale pak jsem si říkal, že bitcoiny stejnak nepojedou a že je to nějaký nesmysl, teď toho dost lituju 😀 😀 Ale tak radost jsem si udělal stejně, minulý měsíc jsem si koupil 3 bitcoiny, tak doufám, že to trošku pofrčí nahoru ted a neprodělám na bitcoinech kalhoty

  • Nazdar Štěpáne, chtěl jsem se tě zeptat co ty a bitcoin? Máš ně jaké bitcoiny nakoupené? Díky za info.

   • Ahoj Romane, nějaké BTC mám nakoupené už poměrně dlouho, uvidím co se s ním stane. Spousta lidí mu věří, že pujde až na 5000, 10 000 USD… Sleduji dění okolo BTC, ale už nepřikupuji ani neprodávám. Spíš si občas na IQ Option nebo BitFinex zascalpuji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.