Bitcoin – Kurz, graf ceny a další

Cena Bitcoin

$3 394
83 339 CZK

Základní informace o kryptoměně Bitcoin
Jednotka
BTC
Max. počet tokenů
21 000 000
Vytvořeno
3. 1. 2009
Dostupných tokenů
17 420 912
Typ těžby
SHA 256, Proof of work
Tvorba bloku
Každých 10 minut

Bitcoin je vůbec první virtuální měnou – kryptoměnou. Měnou, která nepatří žádné zemi (oproti českým korunám či americkým dolarům). Bitcoin nepodléhá regulaci, ale přesto je to měna nadstandardně bezpečná a stabilní.

Již nyní vám je možná jasné, proč popularita bitcoinu roste. Jak to ale celé funguje? Lze systému virtuální měny skutečně věřit? A jak na popularitě bitcoinu vydělat? Dozvíte se na této stránce.

Historie bitcoinu

Samotná síť bitcoinu funguje již od roku 2009. Stojí za ní jedinec, nebo skupina lidí, s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Oficiálně se k tvorbě měny a základního softwarového řešení zatím nikdo průkazně nepřihlásil. Ovšem to vůbec nevadí, protože celý systém je založen na peer-to-peer síti (open source software) a základní ověření, plynulost a hladkost průběhu zajišťuje decentralizovaná síť uživatelů.

Co to znamená? Jednoduše: Všechny pohyby z účtu na účet probíhají sice anonymizovaně, ale vědí o nich všichni uživatelé. Vše je navíc vysoce zabezpečené a neexistuje jediný server, který by se mohl zničit a tak zničit celý systém bitcoinu. Dalo by se říci, že systém bitcoinu je rozmístěn na tisících počítačích na celém světě. Možnost ovlivnit tuto měnu nebo ji jinak znehodnotit je tedy značně nepravděpodobná, v zásadě nemožná.

Představte si, že v bance uvidíte všechny převody, které probíhají. “Marie poslala své dceři 1 500 Kč. Jirka dostal výplatu 27 500 Kč.” – A všechny tyto informace, zakódované do jedniček a nul, mají k dispozici všichni uživatelé měny bitcoin.

Takže co je to bitcoin?

Jak už asi tušíte, bitcoin je: virtuální měna, která se snaží odstranit regulatorní pravidla a zjednodušit vypořádací proces po celé světě. Bitcoin nepatří žádné zemi ani žádné vládě či organizaci. Celý systém je vytvořen tak, že nikdo (ani samotný zakladatel) nemůže měnu ovlivnit. Nikdo (jako např. banka) vám nemůže sáhnout na vaše bitcoiny a nikdo se nedozví, kolik jich máte. Pokud tedy budete opatrní.

Vzhledem k tomu, že bitcoinů existuje omezený počet (stejně jako existuje pouze určité množství zlata na zemi) tak jeho cena neustále roste. Proto se o bitcoinu dá přemýšlet nejen jako o platidle, ale i jako o dobré investici.

Proč bitcoin?

Posílali jste někdy peníze do zahraničí? Vadí vám délka přeshraničních i vnitrostátních transakcí? Chcete být při platbách téměř anonymní? Trápí vás vysoké poplatky, hrozba inflace, regulatorní opatření a mnohá další omezení? Pokud si aspoň na jednu otázku odpovíte ano, znáte důvod k vytvoření nové virtuální měny.

Bitcoin je téměř anonymní, transakce se provádějí v řádech desítek minut (a to i při platbách přes celý svět) a transakční náklady jsou velice nízké, ikdyž jiné měny, jako např. litecoin, mají transakce ještě rychlejší a levnější.

Jak fungují bitcoinové transakce?

Transakce stojí na takzvaných těžařích (miners) a těžení (miningu), kteří ověřují transakce v síti Bitcoin. Těžba kryptoměn zjednodušeně funguje tak, že uživatelům na jejich počítači běží program, který sleduje síť Bitcoinu. Pokud se objeví nějaká nová transakce, tedy někdo někomu chce nějaké bitcoiny poslat, těžaři na to jsou upozorněni. Těžaři zkontrolují, zda je vše OK a eventuelně transakci potvrdí a ta se zapíše do blockchainu (=zašifrovaná účetní kniha, která obsahuje všechny transakce na světě)

těžení bitcoinu v počítačiAby byli uživatelé motivováni takto transakce potvrzovat, jsou za to odměňováni. Každá transakce, která na Bitcoinové síti proběhne, totiž zahrnuje malý poplatek, který získají těžaři jako odměnu za svoji práci.

Dříve to ještě byli samotní uživatelé, kteří poskytovali svůj hardware (počítač) k ověření plateb za každou oveřenou platbu dostali malý obnos bitcoinů. Dnes to jsou velká výpočetní centra, protože nároky na výkon rostou a běžnému uživateli by výtěžek z těžby sotva pokryl náklady na elektřinu. Za tuto těžbu dostanou těžaři kromě již zaplaceného poplatku i další bitcoiny navíc, čímž se počet bitcoinů neustále zvyšuje.

Počet bitcoinů v síti je však omezený a jakmile se na toto číslo těžaři dostanou, následně se již žádné nové vytvářet nebou a vše poběží pouze díky poplatkům.

Jak k bitcoinu přijít?

Určitě se ptáte, jak získat bitcoin. Pokud se zrovna nerozhodnete bitcoiny těžit, je možné si bitcoiny jednoduše koupit. Bitcoin je volně směnitelný za jakoukoliv měnu, nejčastěji je ovšem jeho hodnota udávána k dolaru. V době, kdy jsme psali tento článek, měl jeden bitcoin hodnotu 2 800 USD. Takže 1 BTC = 66 000 Kč. Dnes je to ale již 77 153 Kč.

Vyměnit reálné peníze za bitcoiny je snadné – a stejně tak i nazpátek. Ve větších městech k tomu slouží bitcoinové automaty, které jsou pro nováčka ideální. Koupit si bitcoin ale můžete i online a to na řadě jak českých, tak i zahraničních směnárnách. Nemusíte se ale bát, že byste na bitcoin neměli. Ikdyž je jeden bitcoin poměrně drahý, není nutností si kupovat bitcoiny celé.

Jeden tzv. bitcent (0.01 bitcoinu) má nyní hodnotu 1% z ceny bitcoinu.

nejmenší jednotka, satoshi = .

prakticky si bitcoin můžete koupit už doslova za pár korun.

Každý kdo používá bitcoin, musí mít nějakou svoji adresu se 34 znaky. Ta slouží k identifikaci vaší tzv. peněženky. Můžeme si to představit jako číslo účtu, ale anonymní. Např: 1C2McBicWzrNDmDp3VtSaTjkyvbzpVRotE.

S daným kódem je sice spárován účet a všechny transakce účtu, ale kód nemá žádnou další spojitost s uživatelem – jako je jméno či další údaje. Nikdo tedy neví, komu daný kód zrovna patří.

Pokud se rozhodnete si nějaké bitcoiny koupit, měli byste si je umět někde uschovat. Ať už se jedná o peněženku v mobilu (např. peněženka Hodly, která funguje i jako směnárna) nebo “papírovou peněženku” či opravdu bezpečný trezor.

Bitcoin: kde provést nákup

Takže jak získat bitcoin? Koupit si je. Bitcoiny je možné zakoupit na řadě kryptoměnových směnáren. My máme ozkoušeny tyto:

 • CoinMate: CoinMate je anglická firma na nákup kryptoměn a prodej kryptoměn, kterou založili 2 češi. Jejich bankovní účet je v České republice – u FIO banky. Pokud máte FIO banku, převody jsou instantní. Jinak si počkáte pár dní až týdnů. Bohužel nelze použít kreditní kartu.
 • CoinBase: CoinBase je americká firma na nákup a prodej kryptoměn. Narozdíl od CoinMate kromě bankovního převodu můžete použít i platební kartu a koupit tak kryptoměny tedy ihned po registraci. Bohužel mají ale o něco větší poplatky.
 • Hodly: Hodly je mobilní i webová peněženka, která má i funkci směnárny. Pomocí vaší kreditní karty si tak v aplikaci můžete koupit jednu z 10+ podporovaných kryptoměn takřka ihned a to s 3-5% poplatkem.

A teď co s mými bitcoiny?

Za bitcoiny si můžete koupit vše: oblečení, jídlo, elektroniku, cokoliv. Pokud by vás měna již nebavila, snadno si můžete peníze převést zpět na fiat měnu, jako jsou koruny.

Kávu si můžete koupit např zde: Paralelní Polis v Holešovicích, večeři a pivo si můžete dát v Decadě a všemožnou elektroniku za bitcoiny koupíte i na Alze: V Alze plaťte bitcoiny.

graf ceny bitcoinu

Jak na bitcoinech vydělat?

obchodník vydělává penízeV dobách začátku jste skutečně mohli využít osobní hardware, poskytnout jej jako síť k ověřování plateb a být výdělečným těžařem. Nyní byste k této strategii potřebovali profesionální hardware. Konkurence je navíc neúprosná a existují společnosti, které vlastní několik pater podobných zařízení a propůjčují je pro bitcoin operace. V této oblasti tedy již příliš šancí nemáte.

Bitcoin je ale volně směnitelný a tváří se jako měna. To znamená, že je i obchodovatelný. Způsoby, jak na bitcoinu vydělat, jsou v zásdě tyto:

1. způsob: Kupte si bitcoin a držte ho

bitcoinKdybyste si 18. 7. 2017 koupili 1 BTC, zaplatili byste za něj něco okolo 50 000 Kč. A ten samý bitcoin, kdybyste o měsíc později prodali, obdrželi byste 95 000 Kč. To je téměř dvojnásobné zhodnocení. Kdybyste se ho ale rozhodli prodat až 14. 12. 2017, získali byste za něj 350 000 Kč! Prvním způsobem tedy zní: bitcoin koupit a počkat, kam až se cena vyšplhá a následně ho prodat.

Koupit samozřejmě můžete i jeho části, tudíž 0.5 BTC za polovinu ceny, 0.01 BTC za 1% ceny a nebo i mnohem méně. Není tedy třeba mít statisíce, pokud chcete nějaké bitcoiny vlastnit.

Procentuelní výdělek v případě nákupu a držení je stále stejný a to s libovolnou částkou. V případech uvedených výše byste tedy mohli např. z 500 Kč udělat 950 Kč, nebo 3 500 Kč.

Nikdo ale neví, zda se cena opravdu bude do budoucna pouze zvedat. Cena totiž může znovu i klesnout a vaše investice by tedy přišla vniveč. Je třeba se před nákupem opřít o pořádnou analýzu.

Bitcoin – Nákup lze uskutečnit zde (odzkoušeno)

 • CoinMate: CoinMate je anglická firma na nákup kryptoměn a prodej kryptoměn, kterou založili 2 češi. Jejich bankovní účet je v České republice – u FIO banky. Pokud máte FIO banku, převody jsou instantní. Jinak si počkáte pár dní až týdnů. Bohužel nelze použít kreditní kartu.
 • CoinBase: CoinBase je americká firma na nákup a prodej kryptoměn. Narozdíl od CoinMate kromě bankovního převodu můžete použít i platební kartu a koupit tak kryptoměny tedy ihned po registraci. Bohužel mají ale o něco větší poplatky.
 • Hodly: Hodly je mobilní i webová peněženka, která má i funkci směnárny. Pomocí vaší kreditní karty si tak v aplikaci můžete koupit jednu z 10+ podporovaných kryptoměn takřka ihned a to s 3-5% poplatkem.

Na druhou stranu, pokud nakoupíte bitcoin online tímto způsobem, prakticky nikdy nemůžete přijít o všechny peníze, protože i kdyby cena klesla o 99% (což se velice pravděpodobně nestane) vždy tam “něco zbyde” za co BTC můžete prodat. Avšak ani zisky nejsou nějaké extrémní. Koupíte-li si půl bitcoinu a cena se zvedne o 5 000 Kč, váš zisk je pouze 2 500 Kč, ale za BTC jste zaplatili přes 40 tis.

2. způsob: Obchodování Bitcoinu s pákou

Bitcoin lze obchodovat nejen na kryptoměnových burzách, ale i u CFD a forexových brokerů. Při tomto typu obchodování máte výhodu v tom, že můžete použít páku. Maximální páka, která je momentálně možná je 1:2. Ale co to znamená?

Pokud obchodujete s pákou, dokážete si koupit několikanásobně více, než si můžete dovolit. Máte peníze pouze na 0.1 (10%) BTC? Využijte páku a kupte si ho celý. Za celý bitcoin tedy zaplatíte pouze jednu desetinu ceny. Pokud cena poroste, budete inkasovat zisk, jakobyste měli celý bitcoin!

Příklad: 1 bitcoin stojí 100 000 Kč a obchoduji s pákou 1:10. Na účtě mám pouze 10 000 Kč. I tak mohu otevřít pozici “long” (spekulující na růst) s hodnotou 1 bitcoin. Pokud cena stoupne na 120 000 Kč, na svém obchodním účtu budu mít 10 000 Kč + 20 000 Kč zisk = 30 000 Kč.

Nevýhoda však je, že pokud bude cena klesat, stejně tak se budete dostávat i do větší ztráty. Stačí tedy, aby cena bitcoinu spadla o 10% a celý váš obchodní účet bude na nule. Je proto třeba opřít se před nákupem o nějakou strategii.

Na druhou stranu… Myslíte si, že cena bitcoinu už v žádném případě nahoru nepoleze? Při obchodování bitcoinu jako CFD můžete vydělat i v tomto případě! Jednoduše stačí provést tzv. short pozici (dolů) a s každým pohybem ceny ve směru dolů vyděláte.

Příklad: 1 bitcoin stojí 100 000 Kč a obchoduji s pákou 1:10. Na účtě mám pouze 10 000 Kč. I tak mohu otevřít pozici “short” (spekulující na růst) s hodnotou 1 bitcoin. Pokud cena klesne na 85 000 Kč, na svém obchodním účtu budu mít 10 000 Kč + 15 000 Kč zisk = 25 000 Kč..

3 doporučení brokeři pro obchodování bitcoinu jako CFD

XTB logo

Celkové hodnocení

97/100

 • Dlouho fungující firma
 • Možnost nákupu akcií
 • Poplatky při malých objemech

Hlavní výhoda

Plně česká podpora

U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Plus500 logo

Celkové hodnocení

95/100

 • Již 10 let fungující firma
 • Česká podpora a uživatelské rozhraní
 • Nelze obchodovat přes MT4 či MT5
 • Na slabších počítačích může platforma zamrzat

Hlavní výhoda

Česká podpora a platforma

U 80.6 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
IQ Option logo

Celkové hodnocení

92/100

 • Demo účet zdarma
 • Upravitelná a intuitivní platforma
 • Broker není v češtině
 • Na starých počítačích se platforma může sekat

Hlavní výhoda

Lze obchodovat FX Opce!

U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TIP: U BitMEXu je max. povolená páka 1:100.

3. způsob: Bitcoin mining

A asi posledním, ale neméně důležitým, ze základních způsobů, je těžba bitcoinu. O jste si mohli přečíst výše. To však zmiňujeme až jako poslední variantu a to z toho důvodu, že těžba bitcoinu není úplně levná záležitost. Navíc už se téměř ani nevyplatí. Bitcoin minery jsou velice drahé, protože po nich neustále roste poptávka, elektřina je také drahá a hrozba bitcoin bubliny velká. 🙂 No řekněte, chtěli byste mít doma hardware za stovky tisíc, nebo miliony, které nebude možné použít?

Více se můžete dozvědět v následujícím článku: Těžba bitcoinu – už se nevyplatí? Návody typu jak těžit bitcoin proto asi připravovat nebudeme.

Hodně štěstí!

Graf Bitcoinu (Vývoj kurzu), 1 BTC to CZK

Důležité shrnutí

 • Bitcoin je virtuální kryptoměna
 • Kryptoměna se opírá o těžaře (řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci), je tak extrémně bezpečná.
 • Můžete směnit bitcoin online nebo v automatech ve větších městech. Bitcoin CZ automaty jsou např. v Praze, Brně, ale i jiných městech.
 • Hlavní výhodou bitcoinu (oproti bankovním transakcím, ne však ostatním kryptoměnám) jsou nízké transakční náklady, rychlost převodu a anonymita. Např. monero nebo bitcoinové forky (bitcoin gold, bitcoin cash) jsou mnohem rychlejší a levnější.
 • Za bitcoiny si můžete koupit jídlo, elektroniku nebo i automobil
 • Článek o BTC (od Mojmíra Hampla, na cnb.cz)
 • Druhá strana mince: Proč do BTC neinvestovat? (v angličtině)
Kryptoměna Bitcoin
Jednotka BTC
Zakladatel Satoshi Nakamoto
Vytvořeno 3. 1. 2009
Webové stránky https://bitcoin.org/
Lze těžit?
Typ těžby SHA 256, Proof of work
Tvorba bloku Každých 10 minut

Koupit!

Hodnocení
Hodnoceno dne
Hodnocení
51star1star1star1star1star

14 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj Romane, chtěl bych se zeptat, jestli mi někde např v Praze nebo Brně pomůžou se založením účtu, a nákupem Bitcoinů.. Jelikož su naprostej začátečník, a v angličtině taky nejsu zrovna kovanej, takže bych potřeboval trošku řekněme pomoct a poradit… Dík za případnou odpověď Honza

  • Ahoj, v Praze ti možná pomůžou v Alze nebo Paralelní Polis, kde mají bitcoinové automaty. Ale když si přečteš naší recenzi na CoinMate tak bys to taky mohl zvládnout.

   Momentálně jsme ve stádiu připravování recenze na jiné služby, kde se dá BTC koupit a jsou česky.

 2. Bitcoin teď frčí, slyšel jsem, že do konce roku 2018 může být i na 100 000 USD… Klidně bych tomu věřil, už tomu věří i špičkoví obchodníci a dá se to obchodovat na burze v Chicagu a brzy přijde New York. To natáhne velké hráče a ty cenu vyšponují “jako prase” 🙂 Na tom coinmate jsem si díky vám koupil nějakou tu část bitcoinu na “držení” jak popisujete a teď ještě chci zkusit na IQ OPTION nebo PLUS 500 obchodovat i krátkodobě… Můžete mi pomoci se rozhodnout? Děkuji Dan. Krok

  • Ahoj,

   mezi těmito dvěmi bych osobně volil IQ Option, protože kromě obchodování kryptoměn má i binární opce a digitální opce. Minimální vklad a i minimální velikost obchodu jsou nižší. Jinak ale je pouze v angličtině a je složitější projít zakládáním účtu.

  • Nadšení z BTC beru, ale co si za to koupíš? Rohlík, nebo chleba? Je BTC akceptovanou měnou? Je ilegální tak, jako ostatní měny. Přijde regulace a bublina splaskne. Ti nahoře to nebudou dále akceptovat.

 3. Já se k obchodování u IQ Option dostal právě přes kryptoměny, pořád mi na to něco skáče jako reklama…. Zatím mi to celkem jde, ale jsem jen na demo účtu, brzy budu přestupovat na reál.. Můžu vás poprosit o nějaké strategie? Díky

 4. Bitcoin je prostě pecka a dá se na tom dost vydělat. Asi před 3 rokama jsem chtěl koupit 5 bitcoinů ale pak jsem si říkal, že bitcoiny stejnak nepojedou a že je to nějaký nesmysl, teď toho dost lituju 😀 😀 Ale tak radost jsem si udělal stejně, minulý měsíc jsem si koupil 3 bitcoiny, tak doufám, že to trošku pofrčí nahoru ted a neprodělám na bitcoinech kalhoty

  • Nazdar Štěpáne, chtěl jsem se tě zeptat co ty a bitcoin? Máš ně jaké bitcoiny nakoupené? Díky za info.

   • Ahoj Romane, nějaké BTC mám nakoupené už poměrně dlouho, uvidím co se s ním stane. Spousta lidí mu věří, že pujde až na 5000, 10 000 USD… Sleduji dění okolo BTC, ale už nepřikupuji ani neprodávám. Spíš si občas na IQ Option nebo BitFinex zascalpuji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.