Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Coinbase
Burza Coinbase
Recenze, návod, zkušenosti, poplatky 2024
Logo Coinbase
Coinbase
Logo Coinbase

Burza CoinbaseRecenze, návod, zkušenosti, poplatky 2024

Mgr. Michal Sobol
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Autor recenze
Matěj Bajer
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Poslední aktualizace
26. 8. 2024
Logo Coinbase

Hodnocení Finex.cz

- 12. místo -
76 %
Poslední aktualizace
26. 8. 2024

Důvěryhodná směnárna a burza pro začínající uživatele

Coinbase je americká kryptoměnová společnost, jejíž akcie jsou veřejně obchodované na burze Nasdaq. Díky tomu i sídlu v USA, nikoli daňovém ráji, jak bývá u kryptoměnových společností zvykem, se jedná o silně regulovanou a tím pádem bezpečnou burzu. Cílí zejména na začínající uživatele, kteří ocení intuitivní a jednoduché obchodní prostředí. Na své burzovní platformě naopak nepotěší na burzu vyššími poplatky.

Logo Coinbase

Hodnocení Finex.cz

- 12. místo -
76 %
Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je dostupnost českého jazyka, kvalita uživatelské podpory či nápovědy, vklad/výběr a investování v českých korunách, české krypto páry nebo příslušné regulace v České republice.

60%

Poplatky a podmínky
Hodnoceny jsou poplatky za otevření a vedení účtu, poplatek za obchodování (spot, deriváty aj.), dále poplatky za výběr/vklad peněz a další poplatky. Do hodnocení se promítají i podmínky spojené s využíváním služby, jako např. minimální vklad/investice nebo nutnost KYC.

65%

Nástroje a funkce
Hodnoceny jsou nástroje a funkce, jako např: DCA investice, finanční páka, futures, opce, staking, launchpooly, kopírování obchodníků aj.

60%

Nabídka kryptoměn
Hodnocení zahrnuje počet dostupných kryptoměn.

80%

Přívětivost platformy
Hodnocena je rychlost a přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy, dostupné metody pro vklad/výběr peněz a dostupnost mobilní aplikace. Dále je zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace.

90%

Důvěryhodnost burzy
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, míru likvidity, kvalitu zákaznické podpory, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty), hodnocení a názory našich čtenářů.

100%

Základní informace o Coinbase

V češtině Ne
Vznik burzy 2012
Podporované kryptoměny BTC, XRP, ETH, SOL + 240 dalších
Poplatek za obchod na spotové burze Do 0,4 % pro makery a 0,6 % pro takery
Nabízené služby Úročení a staking, NFTs, půjčky, platební karta s cashbackem, odměny za vzdělávání, Web3 peněženka
Nutnost KYC Ano

Coinbase je americká firma umožňující jednoduchý a rychlý nákup a prodej kryptoměn. Společnost byla založena už v roce 2012 a v roce 2022 už měla více než 100 miliónů uživatelů po celém světě, což z Coinbase dělá jednu z největších firem tohoto odvětví.

Pro svoji jednoduchost je funkce kryptoměnové směnárny na Coinbase oblíbená hlavně mezi začátečníky – nabízí totiž rychlý přístup k nákupu kryptoměn, a to i pomocí platební karty.

Rychlé shrnutí

Coinbase je známá, bezpečná a spolehlivá americká kryptoměnová burza, kterou roku 2012 založili podnikatelé Brian Armstrong a Fred Ehrsam. Roku 2021 se stala vůbec první veřejně obchodovatelnou kryptoburzou, když byla zakótována na burze NASDAQ pod tickerem $COIN.

Coinbase má mírně větší poplatky než ostatní burzy, začíná na 0,4 % pro makery a 0,6 % pro takery. Burza je dělaná velmi jednoduše a přehledně, cílí totiž především na retailové uživatele a nováčky. Uživatelé, kteří jsou zkušenější, věří si a obchodování by se chtěli věnovat naplno, by se proto měli podívat spíše po jiné burze.

Coinbase také nabízí nákup kryptoměn platební kartou a přes bankovní účet. Pro převod prostředků z českého bankovního účtu je však zapotřebí zvolit SEPA platbu a převést CZK na EUR. K využívání všech funkcí je nutné provést ověření totožnosti (KYC).

Je Coinbase důvěryhodná společnost? Jaké máme s Coinbase zkušenosti? To a ještě více se dozvíte v této recenzi Coinbase.

Obsah recenze Coinbase

Ve zkratce – Jak nakoupit kryptoměny přes Coinbase?

Pokud chcete koupit či prodat kryptoměn, Coinbase je bezesporu jedna z nejlepších firem, u kterých to můžete provést. Oproti jiným burzám má Coinbase tu výhodu, že pro nákup můžete použít platební kartu a nemusíte tak čekat na bankovní převod, který mnohdy trvá i několik dní.

Nákup probíhá jednoduše:

  1. Stačí se zaregistrovat.
  2. Svůj účet následně verifikovat vyfocením na webkameru a naskenováním několika dokumentů.
  3. Poté si nahrát na svůj registrovaný účet peníze pomocí platební karty (ihned) či SEPA bankovního převodu v eurech (1-3 dny).

V případě, že zvolíte nákup platební kartou, můžete kryptoměny kupovat už opravdu během několika minut. Je ale potřeba počítat s tím, že vás takový nákup bude stát pár procent navíc. Jak Coinbase, tak i poskytovatel platební brány a také vaše banka si totiž za podobné karetní transakce účtují něco navíc.

Poznámka

TIP: Detailní návod krok za krokem jak nakoupit kryptoměny u Coinbase najdete v našem článku: Jak koupit kryptoměny na Coinbase.

Pojďme se nyní podívat na hlavní vlastnosti této kryptoměnové burzy a směnárny v jednom.

Historie společnosti Coinbase

Recenze Coinbase - Zakladatel Brian Armstrong
Brian Armstrong

Společnost Coinbase byla založena v roce 2012 podnikatelem Brianem Armstrongem, který kvůli svému nápadu opustil dobrou manažerskou pozici v dalším úspěšném start-upu (AirBNB).

Po první investici ve výši 150 000 dolarů si Armstrong mohl dovolit najmout a přizvat do své firmy i další zkušené manažery. A vyplatilo se – ani ne o rok později získala Coinbase investici ve výši 5 milionů dolarů a mohla se začít skutečně rozvíjet. O další dva roky později už Coinbase slavila první milion uživatelů a protože se jí dařilo, zajistila si na další rozvoj další investici, tentokrát však celých 75 milionů dolarů.

Z “malého” nápadu na vytvoření bitcoinové směnárny se tak během 3 let stala obrovská firma, která už nabízela i burzovní obchodování a to nejen Bitcoinu, ale i dalších kryptoměn, přičemž prvním přidaným altcoinem bylo Ethereum.

Od té doby získala Coinbase více než 103 milionů verifikovaných zákazníků z celého světa a jedná se tak o největší americkou kryptoměnovou směnárnu a zároveň i burzu.

V roce 2021 pokořila Coinbase jeden z velkých podnikatelských milníků a stala se veřejně obchodovatelnou společností s oceněním téměř 100 miliard dolarů, což bylo nejen kryptoměnovou komunitou přijato velmi kladně. Dnes může na otevřeném trhu akcie Coinbase obchodovat takřka každý.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Coinbase Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Platforma Coinbase

Ačkoli Coinbase ani zdaleka nenabízí tolik možností, co například konkurenční Binance, stále se jedná o komplexní a pokročilou obchodní platformu. Je přeložena do 10 světových jazyků, čeština mezi nimi ale zatím není, a tak může být její prostředí zvlášť pro nováčka matoucí.

Jako první si je třeba uvědomit, že Coinbase nabízí pod jedinou značkou a platformou služby jak kryptoměnové směnárny, tak i burzy.

Poznámka

Poznámka: Dříve poskytovala Coinbase služby odděleně. Pro jednoduchý nákup a prodej kryptoměn tu byla směnárna Coinbase a pro pokročilejší obchodníky burza Coinbase Pro nabízející nižší poplatky.

Koncem roku 2022 byly však funkcionality Coinbase Pro postupně přesouvány pod samotnou Coinbase do sekce Advanced Trade, společnost se rozhodla oba produkty (směnárnu i burzu) sjednotit v jeden.

Hlavní rozcestník platformy Coinbase tvoří levý boční sloupec. Drtivá většina uživatelů z něj pak využije hlavně první 3 položky:

  • Home (Domů): ukáže vám hodnotu vašeho portfolia, váš watchlist (seznam oblíbených kryptoměn) a nejnovější zprávy,
  • Assets (Aktiva): zobrazí hodnotu a graf vašeho portfolia včetně seznamu jednotlivých kryptoměn a fiat měn, které držíte,
  • Trade (Obchodovat): odkáže vás na Coinbase kryptoměnovou směnárnu (Simple Trade) nebo burzu (Advanced Trade).
Zdroj: coinbase.com/home
Hlavní stránka Coinbase
Hlavní stránka platformy Coinbase po přihlášení

Směnárna Coinbase – “Simple Trade”

Hlavní předností směnárny Coinbase má být jednoduchost a uživatelská přívětivost. A skutečně, kryptoměny na ní nakoupíte na pár kliknutí. Pokud již máte ve své EUR wallet prostředky (vkladu a výběru EUR se věnujeme níže) a nacházíte se v prostředí směnárny (Menu → Trade → Simple), využijte pravý sloupec, a nakupujte (Buy) či prodávejte (Sell) kryptoměny.

Můžete se při tom řídit následující pomůckou, kterou jsme připravili:

Zdroj: coinbase.com/trade
Coinbase Simple směnárna
Ukázka a popis prostředí směnárny Coinbase – nákup

Po kliknutí na tlačítko Buy nebo Sell se vám objeví náhled objednávky (Order preview), který vám zrekapituluje vaši transakci a připočte poplatky (jejich výši se věnujeme níže). Nyní už zbývá jen obchod definitivně potvrdit.

Zdroj: coinbase.com/trade
Coinbase směnárna order preview
Náhled objednávky a potvrzení prodeje kryptoměny USDC za EUR

Pro směnu kryptoměn mezi sebou pak slouží poslední možnost vedle Buy a Sell a tou je Convert (Přeměnit). Funguje stejně jako Buy a Sell, jiná jsou jen aktiva, která mezi sebou směňujete, místo eura je zde další kryptoměna. Jedná se tedy o snadný způsob, jak například prodat bitcoiny za ethery nebo obráceně bez nutnosti provádět mezitransakci v dolarech či eurech.

Burza Coinbase – “Advanced Trade”

Pokud chcete využít více možností, jako například určit si konkrétní cenu, za kterou jste ochotni danou kryptoměnu koupit (tzv. limit order), klikněte na horní liště na tlačítko “Advanced” a dostanete se na Coinbase burzu.

Zdroj: coinbase.com/advanced-trade
Coinbase burza advanced trade
“Advanced Trade” – vstup na burzu Coinbase

Po vyhledání a rozkliknutí konkrétního obchodního páru se vám zobrazí prostředí burzy se vším všudy. My jsme si pro ilustraci vybrali pár BTC/EUR, na burze Coinbase ale můžete nakupovat kryptoměny i za stablecoiny USDT nebo DAI nebo právě za bitcoiny a ethery. Páry s ostatními fiat měnami jako americkým dolarem (USD) nebo britskou librou (GBP) jsou českým rezidentům nedostupné a ukáží se pouze v režimu “view-only”.

Základem každé burzy jsou 2 druhy objednávek:

  • market order: nakupujete/prodáváte okamžitě za aktuální cenu s vyšším poplatkem, jste tzv. taker (příjemce) nejlepší nabídky, která se právě nachází v order booku (knize objednávek),
  • limit order: nakupujete/prodáváte v okamžik, kdy cena aktiva dosáhne vaší předem určené hodnoty, za kterou jste ochotni nakoupit; než se tak stane, je vaše nabídka na obchod zařazena do order booku (knihy objednávek) a čeká, než ji někdo přijme; jste tzv. market maker (tvůrce trhu) a platíte nižší poplatky než takeři.

Níže už vidíte prostředí burzy a připravenou market objednávku za 1 000 EUR:

Zdroj: coinbase.com/advanced-trade
Coinbase market order
Nákup 0,051 BTC při ceně 19 488 USD za 1 000 EUR + 6 EUR poplatek

Zadat limit objednávku už je trochu složitější, navíc totiž volíte cenu, za kterou chcete nakoupit, jakmile to bude možné. My jsme zvolili 19 000 EUR, za 1 000 EUR tedy nakoupíme o 0,0014 BTC víc, než kdybychom nakupovali okamžitě, a na poplatku zaplatíme 4 EUR místo 6 EUR. Může se nám ale stát, že Bitcoin na 19 000 EUR v následujících dnech nesestoupí a náš příkaz tak nebude (třeba nikdy) vyplněn. To je riziko, které je třeba zvážit.

Zdroj: coinbase.com/advanced-trade
Coinbase limit order
Ukázka objednávky typu limit

Posledním druhem objednávky je nejméně využívaný stop limit order. Funguje jako limit objednávka, ale příkaz je do knihy objednávek umístěn pouze v případě a až v okamžik, kdy cena aktiva dosáhne tzv. stopky. Stop limit objednávky využívají zejména profesionální tradeři k braní zisků a redukci ztrát z předem plánovaných swingových či scalpových obchodů.

Následující příkaz říká: “Jakmile cena Bitcoinu dosáhne 20 000 EUR, nastav nákupní limit objednávku v hodnotě 1 000 EUR na cenu 19 800 EUR.”

Zdroj: coinbase.com/advanced-trade
Coinbase stop limit order
Ukázka objednávky typu stop limit

Další služby, které platforma Coinbase nabízí

Jak už jsme zmínili, jednoduchá funkce směnárny samozřejmě není jedinou funkcí, které Coinbase nabízí. Níže proto naleznete výčet dalších služeb, kvůli kterým uživatelé Coinbase využívají.

Coinbase Earn – Staking, Yielding

Služba Coinbase Earn umožňuje uživatelům získávat úrok několik jednotek procent za rok za držení jejich kryptoměn právě na Coinbase. Tyto kryptoměny pak služba používá při stakingu nebo DeFi yield farmingu.

Zdroj: coinbase.com/earn
Coinbase Earn Staking
Seznam kryptoměn, které lze na Coinbase Earn úročit

Coinbase Learning rewards

Jako learning rewards označuje Coinbase svůj vzdělávací projekt, v rámci kterého uživatelům představuje vybrané kryptoměny formou krátkých videí. Na konci každého videa čeká na diváky relevantní otázka a výběr ze čtyř odpovědí. Videa se dají přeskočit a pokusů na zodpovězení je neomezeně, propagace tedy není nikterak násilná a ten, kdo si například úplně nerozumí s angličtinou, se může kurzem jednoduše proklikat.

Za správné zodpovězení každé otázky dostane uživatel danou kryptoměnu v hodnotě 1 USD. Otázek je většinou 3 až 6 a kurzy zůstávají otevřeny po rozumně dlouhou dobu. Nově registrovaný uživatel tak může získat kryptoměny v hodnotě kolem 30 až 40 USD jen za zhlédnutí několika videí.

Zdroj: coinbase.com/learning-rewards
Coinbase Learning rewards
Menu programu Learning rewards

Coinbase Derivates

Nová derivátová platforma od Coinbase se omezí na nabídku kontraktů vázaných na cenu pouze 2 kryptoměn – Bitcoinu a Etherea. Dále je na ní možné obchodovat Bloomberg US Large Cap Index a ropu WTI. Prozatím ale jen pro uživatele registrované v USA (aktualizováno říjen 2022).

Coinbase NFT tržiště

V květnu 2022 spustila Coinbase své vlastní NFT tržiště, jehož vývoj společně s předběžným přístupem oznámila už v říjnu roku 2021. Uživatelé se k němu připojí skrze svoji kryptoměnou peněženku, nikoli přes hlavní Coinbase účet. Nákup NFTs je zdarma, při prodeji se pak platí tzv. royalties –⁠ poplatky tvůrcům NFT kolekce. Samotná Coinbase si poplatek neúčtuje.

Coinbase NFT tržiště má však velké problémy s likviditou. Uživatelé jej zkrátka nepoužívají a dávají přednost např. konkurenčnímu OpenSea. Coinbase NFT tržiště navíc neagreguje data z ostatních NFT tržišť, což vede k matení uživatelů, jelikož tzv. floor price se na Coinbase tržišti určuje podle nejníže zalistovaného NFT právě na Coinbase tržišti.

Vzhledem k tomu, že jsou na Coinbase NFT tržišti ale častokrát zalistovány jen jednotky obrázků z dané kolekce, je nejlevnější z nich častokrát o několik desítek procent dražší než například nejlevnější kousek na OpenSea.

Zdroj: nft.coinbase.com
Coinbase NFT tržiště
Ukázka Coinbase NFT tržiště

Poplatky u Coinbase

Na Coinbase na vás čeká 5 druhů poplatků:

  • směnárenské: obvyklá výše,
  • za přímý nákup platební kartou: spíše vyšší,
  • za obchodování na burze: patří k jedněm z nejvyšších,
  • za vklad a výběr fiat měn: obvyklá výše,
  • za vklad a výběr kryptoměn přes blockchain: patří k nižším.

Směnárna Coinbase rozlišuje fixní a variabilní poplatek. Několik úrovní fixních poplatků se použije při transakcích do 200 EUR, od této částky se k zaplacené částce přidává variabilní poplatek ve výši 1,49 %. Fixní poplatek se již neúčtuje. Při nákupu BTC např. za 1 000 EUR tak navíc zaplatíte 14,9 EUR.

Pokud na Coinbase prostředky ještě nemáte, nechcete čekat až vám přijde SEPA platba a chcete nakoupit okamžitě, Coinbase nabízí možnost nákupu kryptoměn platební kartou. Poplatek je už ale opravdu vysoký – 3,99 %.

Poplatky Coinbase směnárna
Poplatky na směnárně Coinbase

Poplatky za obchodování na burze Coinbase (Advanced Trade), jsou členěny podle objemu zobchodovaných aktiv za měsíc. Většina retailových a příležitostných investorů spadá do 1. nebo 2. úrovně.

Zdroj: help.coinbase.com
Coinbase poplatky obchodování
Úrovně poplatků za obchodování na burze Coinbase

Výjimkou jsou stablecoiny, poplatky za jejich směnu jsou pro všechny stejné a v porovnání s bitcoinem a altcoiny v podstatě nulové:

Zdroj: help.coinbase.com
Coinbase poplatky stablecoiny
Poplatky za obchodování stablecoinů na burze Coinbase

Při vkladu EUR do EUR wallet přes SEPA transfer si Coinbase strhne 0,15 EUR. Výběr EUR SEPA platbou je zpoplatněn stejnou částkou.

Zbývá vklad a výběr kryptoměn. Za vklad si Coinbase žádný poplatek neúčtuje, vaše mince a tokeny dorazí v takovém množství, v jakém jste je odeslali. Za výběr si už ale poplatky účtuje, sama totiž při odeslání transakce z burzy ven platí poplatky těžařům či validátorům ověřujícím transakce na blockchainu. Výše takového poplatku se liší dle sítě, po které danou kryptoměnu posíláte (BTC a ETH patří k dražším, např. LTC a SOL k levnějším). Obecně ale v tomto ohledu Coinbase vyniká a transakční poplatky požaduje zpravidla nižší než konkurenční burzy.

Limity pro nákup a prodej

Limity a omezení uživatele se snižují s množstvím informací, které o sobě platformě poskytne. Po dosažení maximální úrovně verifikace jsou následující:

Zdroj: coinbase.com
Ověření a limity Coinbase
Ukázka ověření a některých limitů na Coinbase

Ověření totožnosti u Coinbase

Stejně jako u většiny dalších burz a směnáren, kde nakládáte s fiat penězi, je i u Coinbase třeba provést verifikaci neboli tzv. KYC ověření totožnosti.

Poté, co se zaregistrujete a vyplníte pár základních informací o sobě, vás bude čekat nahrání dokumentů. Legitimovat se můžete pomocí pasu, občanského průkazu nebo řidičského průkazu.

Coinbase KYC ID, řidičský průkaz nebo pas
Ověření je možné provést několika způsoby

Po nahrání příslušných dokumentů po vás burza bude vyžadovat naskenování obličeje pomocí webkamery či kamery z telefonu. To může vyjít až na několikátý pokus, proto se nebojte, že se vaše fotka ověřovacímu software nebude líbit na první dobrou.

Je také možné, že po vás Coinbase bude požadovat ověření vaší adresy pobytu. K tomu se společnost může uchýlit, pokud o vás z vámi dosud poskytnutých informací nemá jistotu.

Pokud po vás Coinbase vyžaduje ověření rezidenční adresy při vytváření účtu, bez tohoto ověření vám do platformy neudělí přístup.

Aby platforma vaší adresu úspěšně ověřila, vyžaduje po vás dokument prokazující, že na adrese skutečně přebýváte – třeba účet za topení nebo bankovní výpis.

Ověření adresy pobytu
Ověření adresy pobytu

Po odeslání posledního dokumentu vám přijde vyrozumění o tom, jestli je pro účely ověření dostačující. Může se stát, že platformě z nějakého důvodu vyhovovat nebude.

coinbase proof of address neúspěšný
Pokud se ověření dokumentu nepodaří, ověřte si, že splňuje vše potřebné

Pokud se tak stane, zkuste jiný dokument a ujistěte se, že splňuje veškerá kritéria – musí se jednat o přesný typ, který zvolíte, a vaše jméno, adresa a datum vystavení dokumentu musí být někde na jeho prvních 7 stránkách. Stáří dokumentu zároveň nesmí být vyšší než 3 měsíce.

Vklady a výběry peněz u Coinbase

Jak už bylo zmíněno výše, vklad, respektive nákup můžete provádět platební kartou. Druhou možností je pak nákup provést bankovním převodem, který však trvá až několik dnů.

Za vklad nebo výběr pomocí bankovního převodu je poplatek minimální, dá se říci, že téměř nulový. Konkrétně je to 0,15 EUR. Pokud vám tedy nevadí v případě vkladu pomocí bankovního převodu pár dnů počkat, můžete tak nějakou tu korunu ušetřit.

Z naší zkušenosti jsou vklady pomocí SEPA bankovního převodu na účet připsány krátce po 24 hodinách. Počítejte s tím, že eura se připíšou do vaší EUR Wallet.

Pokud tedy budete po převodu chtít bitcoiny nakoupit, zvolte platební metodu EUR Wallet.

Pozor na to, že při vkladu je nutné, aby byl odesílán z bankovního účtu vedeného na stejné jméno, jako je jméno uživatele Coinbase. Tím se Coinbase snaží zamezit podvodům a praní špinavých peněz. V případě, že se jméno neshoduje, budou vaše peníze po několika dnech automaticky vráceny (pokud se tak nestane ani do 14 dní, doporučujeme kontaktovat zákaznickou podporu, aby transakci urychlila).

Pokud nechcete kryptoměny kupovat, nýbrž prodávat, a poté si peníze nechat poslat, pravděpodobně budete nejprve muset vlastnictví daného účtu ověřit prvním vkladem. Např. ve výši 10 EUR. Peníze si můžete ale také nechat poslat přes PayPal.

Jak fungují jednotlivé peněženky (portfolio) u Coinbase

Princip zákaznických peněženek v Coinbase je snadný. Prakticky máte na svém účtu v sekci “Portfolio” přístup k několika peněženkám. Ať už se jedná o peněženku na BTC, ETH, LTC či jiné kryptoměny, vždy fungují stejně.

Na tyto peněženky můžete posílat kryptoměny z jiné peněženky, z jiné směnárny, z bitcoinového automatu, prostě odkudkoli. Poté můžete kryptoměny u směnárny Coinbase buď držet, poslat je někomu jinému, prodat je za fiat měny dle návodu výše (eura či dolary) a nebo směnit na jiné kryptoměny.

Portfolio u Coinbase
Sekce Portfolio u Coinbase

Ačkoli je držení kryptoměn u směnáren či burz poměrně praktické, není to doporučováno z bezpečnostních důvodů. Kdyby někdo uhádl vaše heslo, mohl by váš účet vykrást. Proto radši na tomto účtu nedržte kryptoměny déle, než je nezbytně nutné.

Mnohem bezpečnější variantou je mít všechny své kryptoměny uložené v kryptoměnové peněžence, ideálně v hardwarové. Hardwarové peněženky poskytují tu nejvyšší úroveň bezpečnosti, příkladem je např. Trezor nebo Ledger.

Favorit redakce

Výhody
  • Český výrobek
  • Na rozdíl od Ledgeru je v češtině
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Společnost musela zrušit kdysi oblíbený coinjoin (mixér)
Poznámka

Poznámka: Bezpečnost hardwarových peněženek je bezkonkurenční. Jelikož fungují jako externí zařízení a veškeré operace s privátními klíči vykonávají mimo internet a prostředí vašeho stolního počítače, jsou kompletně izolované a tím pádem téměř nedosažitelné pro útočníky.

Je však pravdou, že práce s hardwarovou peněženkou vyžaduje nějaké znalosti. Pokud jste tedy absolutními nováčky, nejdříve si nějakou dobu své kryptoměny ponechejte na účtu Coinbase a hardwarovou peněženku si pořiďte, až se trochu rozkoukáte. Snížíte tak šanci na to, že kvůli nulovým zkušenostem odešlete kryptoměny na špatnou adresu či že přijdete o seed.

Aktivujte si dvoufaktorové ověření

Pro dosažení maximální bezpečnosti doporučujeme aktivovat některou z variant dvoufaktorového ověření (2FA).

Princip dvoufaktorového ověření spočívá ve dvojím potvrzení identity uživatele při přihlašování do systému. Obvykle se jedná o kombinaci něčeho, co znáte (hesla) a něčeho, co vlastníte (např. kódu na vašem telefonu nebo hardwarového klíče).

Pro většinu uživatelů Coinbase poskytuje dvoufaktorové ověření pomocí generátoru kódu z externího systému (např. Google Authenticator nebo Duo), v tomto případě se jedná o tzv. TOTP dvoufaktorové ověření. Další možností je využití SMS odeslané na vaše telefonní číslo.

Novinkou je také ověření pomocí samotné mobilní aplikace Coinbase. Pokud si tento způsob ověření zapnete, bude Coinbase vyžadovat potvrzení každého přihlášení na jiném zařízení přes mobilní aplikaci – vyskočí vám upomínka s dotazem, zdali se do vašeho účtu přihlašujete skutečně vy.

Zdroj: yubico.com
Yubikey 5Ci
Yubikey 5Ci

Nejvyšší úrovní dvoufaktorového zabezpečení je využití tzv. bezpečnostních hardware klíčů, což Coinbase umožňuje od září roku 2021. Hardwarové klíče, např. YubiKey 5Ci, se dají vložit i do mobilního telefonu.

Mějte však na paměti, že ani hardware klíč pro přístup k vašemu zákaznickému účtu nechrání vaše kryptoměny tak, jako speciální hardwarová kryptoměnová peněženka.

Jak je na tom Coinbase s bezpečností a spolehlivostí?

Úroveň bezpečnosti burzy je bezesporu velmi důležitá. Protože si na našem portálu dáváme záležet na aktuálnosti a správnosti informací, prověřili jsme si Coinbase za vás. A můžeme říci, že vzhledem k rozsahu a historii platformy se jedná o relativně bezpečnou společnost, v branži kryptoměnových burz rozhodně nadprůměrně.

Pro tak velkou společnost, jako je Coinbase, je téměř nemožné mít netknutou pověst. Za svou existenci si Coinbase prošla několika hackerskými útoky, žádný z nich však nedosahoval rozsahu, který by existenci platformy ohrozil či úplně zničil. K tomu všemu jsme si prověřili, kde a jak je platforma Coinbase pojištěná a jaký máte nárok na kompenzaci v případě ztráty vašich fiat měn či kryptoměn, ať už vaší vinou, či skrze hack platformy.

Legitimita směnárny

Jako společnost působící na území USA je Coinbase povinna postupovat v souladu se všemi zákony a vyhláškami platnými jak na federální úrovni, tak na úrovni jednotlivých států USA. Povinnosti společnosti v oblasti legislativy a regulace jsou následující:

  • Být registrována orgánem FinCEN jako společnost působící v oblasti peněžních služeb.
  • Postupovat v souladu s ustanoveními zákona Bank Secrecy Act.
  • Postupovat v souladu s ustanoveními zákona USA Patriot Act.
  • Dodržovat platné zákony a vyhlášky týkající se peněžních převodů.

Výše uvedená zákonná opatření zvyšují odpovědnost společnosti, kterou můžeme postrádat u jiných společností spadajících do jurisdikce zemí s benevolentnější legislativou.

Ostatně podobná opatření by nebyla k ničemu, pokud by společnosti nedůvěřovali samotní investoři. V případě Coinbase mezi ně patří např. Alexis Ohanian, jeden ze spoluzakladatelů Redditu, Bank Of Tokyo, Blockchain Capital nebo Digital Currency Group.

Bezpečná úschova financí

Společnost Coinbase odděluje finance zákazníka od provozních financí využívaných firmami. Firemní finance jsou uloženy na speciálních svěřeneckých účtech. Pro nás to znamená, že naše vložené peníze nebudou použity k různým podnikovým transakcím.

Společnost Coinbase dále prohlašuje: “V případě, že by se společnost dostala do finančních problémů a čelila insolvenci, peníze uložené na speciálních svěřeneckých účtech by si společnost sama ani její věřitelé nemohli nárokovat. Peníze uložené na těchto účtech by byly navráceny zákazníkům společnosti.”

Peníze v podobě kryptoměn u 98 % zákazníků jsou uloženy v zabezpečených hardwarových peněženkách. Fyzické peněženky kryptoměn jsou následně uloženy v trezorech a sejfech v různých částech světa. Tato opatření chrání zákazníka před útoky hackerů a případnými krádežemi či ztrátou.

Jak je Coinbase pojištěná? A zažila už někdy nějaký hack?

Co se týče peněžního zůstatku, Coinbase vklady zákazníků pojišťuje až do 250 000 dolarů na jednoho. Fiat měny vložené zákazníky Coinbase uchovává u pěti bank pojištěných vládní agenturou FDIC, mezi které patří např. JPMorgan Chase nebo Silvergate Bank.

U kryptoměn už to tak růžové není. Společnost Coinbase sama upozorňuje, že není bankou a kryptoměny nejsou zákonným platidlem, což jinými slovy znamená, že nejsou automaticky pojištěny americkými vládními agenturami FDIC a SPIC jako v případě fiatu.

V češtině to znamená, že pokud se někdo dostane do vašeho zákaznického účtu vaší vinou (např. kvůli ztrátě přístupových údajů či slabému heslu), je to pouze váš problém a z legislativního hlediska vám Coinbase nic nedluží.

A také za druhé, pokud bude burza Coinbase hacknuta a o část prostředků klientů přijde, ani v tom momentě vám nic vracet nemusí. Uvádí ale, že se na část kryptoměnových prostředků klientů vztahuje pojištění proti bezpečnostním incidentům.

Dle oficiálního vyjádření se společnost během takových incidentů “bude co nejvíce snažit vám krádež finančních prostředků kompenzovat”, neuvádí ale, do jaké výše a za jakých přesných okolností.

Ani z bezpečnostního hlediska nemá Coinbase čistou pověst. V minulosti už si nějakými hackerskými útoky prošla, z větší části však většinu prostředků jejím klientům navrátila. Nikdy se ale nejednalo o masivní ztráty, které by společnost takových rozměrů skutečně zasáhly.

Shrnutí recenze Coinbase

Myslíme si, že je tato směnárna skvělým výchozím bodem pro všechny kryptoměnové nováčky. Rozhraní platformy je velmi příjemné a intuitivní, poplatky v rozsahu směnárny, tedy za směnu a za vklad, jsou celkem průměrné a v případě burzy vyšší. Platformu můžeme určitě doporučit – nabízí spoustu funkcí a je relativně důvěryhodná. Výběrem Coinbase tedy určitě neprohloupíte.

Pokud vás však Coinbase neoslovila, ať už z důvodu absence češtiny či vyšších poplatků za obchodování na burze, nabízí se řada alternativ. Pokud jste zkušeným obchodníkem a hledáte burzu s levnějšími poplatky, nabízí se Binance s rozhraním kompletně v češtině.

Pokud je vaším záměrem pouhý nákup kryptoměn a hledáte pouze výhodnou a uživatelsky přívětivou směnárnu, je Coinbase přesně pro vás. Pro zájemce vyžadující češtinu a obchodování s českou společností je ze zdejších směnáren dostupný např. Anycoin, kde můžete provést nákup i za koruny.

Více informací o Coinbase

Jméno firmyCoinbase
Základní informace o burze
Vznik burzy2012
Počet klientůPřes 100 mil. registrovaných uživatelů
Webová stránkahttps://www.coinbase.com/
Typ burzyCentralizovaná, KYC
Vlastní tokenNe
V češtině
Česká koruna
Dohled ČNB
Provozovatel společnostiCoinbase Global, Inc.
Ředitelstvíremote-first společnost, USA
Sídlo pro EUIrsko
Důležité informace pro investora
Nabízené službyÚročení a staking, NFTs, půjčky, platební karta s cashbackem, odměny za vzdělávání, Web3 peněženka
Minimální vkladekvivalent 50 USD k ověření účtu
Minimální investice (objednávka)2 EUR na směnárně, 0,3 EUR na burze
Počet kryptoměn240
Podporované kryptoměnyBTC, XRP, ETH, SOL + 240 dalších
Měna účtuEUR
Nutnost KYC
Pojištění vkladů
Nástroje a nabízené služby
Finanční páka
Futures
Opce
P2P Obchodování
Kopírování obchodníků
Obchodovací boti
Pravidelné investice (DCA)
Staking (Earn programy)
Půjčky
Launchpady
Launchpooly
OTC Trading
Demo trading
Vlastní platební krypto karta
Vlastní peněženka
Další službyCoinbase One (předplatné pro nulové poplatky)
Poplatky za obchodování
Poplatek za obchod na spotové burzeDo 0,4 % pro makery a 0,6 % pro takery
Poplatek za nákup platební kartou3,99 %
Vklad a výběr peněz
Metody vkladuSEPA, Platební karta, Kryptoměny
Metody výběruSEPA, Kryptoměny
Poplatky za vklady a výběry
Vklad bankovním převodem0,15 EUR
Vklad platební kartou3,99 %
Vklad kryptoměnZdarma
Výběr bankovním převodem0,15 EUR
Výběr platební kartouNelze
Výběr kryptoměnVariabilní
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Desktopová aplikace
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyFAQ, Kontaktní formulář, poté skrze mail
Email [email protected]
Ohodnoťte společnost Coinbase
3
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (236 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Niko Ital

Dovrò den,mám transakce pozastavena na COINBASE WALLET a nelze zatím povolit.
píšu ze čeká se na validator.
jak mužů situace vyřešit?

Daniel Kraus

Dobrý den, chci se podělit ač nerad, začnu od začátku kdy jsem si založil účet na coinbase ve svém zaměstnání, bohužel jsme nadnárodní společnost a moje IP bylo Italské. Tudíž jsem měl ač nevědomky ve svém profilu uvedenou zemi původu Itálie. Rok se s rokem sešel , došlo k pár vkladů a výběrů , vše šlapalo , byl mě sváleno i ID z české republiky na OP, bohužel teď nastala situace a jsem zablokován již komplet , že se nedostanu na svůj účet ani tím pádem nemohu použít support. Chystáme se dnes zavolat na linku a pokusit se jim vysvětlit tuto nešťastnou náhodu, které jsem si na začátku nevšiml , nýbrž jsem na to nebral zřetel, na svém účtě Coinbase, jsou uvedeny veškeré mé údaje i transakce vše probíhalo v rámci ČR, díky za vaše postřehy cokoli mi pomůže znovu se dostat ke svému účtu , který byl již deaktivován.

Daniel Kraus

blokují mě ID kvůli té zemi , která je uvedena v profilu, půjde to ještě zachránit myslíte? díky za odpověď .

Dita Lawson

Dobry den, zajimalo by me, ktere banky jeste prijimaji prevod penez z Coinbase. Ceska sporitelna mi odmita platby prijmout a tak mi ted sedi penize na Coinbase a nevim, jak se k nim dostat.
Dekuji za radu!

Redakce Finex

Dobrý den, jste si jistá, že skutečně komunikujete s Českou spořitelnou? V posledních týdnech se rozšířil typ podvodu, kdy se podvodníci snaží své oběti přimět k tomu, aby jim posílali peníze za “odemknutí zablokovaných peněz”. Rozhodně doporučujeme se nejdříve ujistit, že komunikujete opravdu s Coinbase a Českou spořitelnou. Dle našich informací by totiž příjem peněz neměl být problém.

Hana Mokrošová

Dobrý den, prosím o radu. Na coinbase mám STG, včera zastavili obchodování, že přejdou z V1 na V2, ale coinbase napsali, že tuto změnu nepodporují. Nabízí mi to jen koupit na coinbase wallet, když chci s STG něco udělat v Coinbase. Může mi někdo poradit jak získat peníze zpět? Děkuji.

Petr Mahdal

Dobrý den, chci se zeptat na platformu Definitearea. com Jestli se jedná o onen podvod, kdy z lidí vylákají peníze a pak když je chcete vybrat, tak to nelze? Co dělat v případě, že se člověk nechá chytit?

Redakce Finex

Dobrý den, Petře. S touto platformou nemáme žádné zkušenosti, ještě jsme ji nikdy dříve neviděli a zatím nevíme nic o jejich fungování, nemůžeme je tedy na “první dobrou” označit za podvodníky. Pomohlo by nám, kdybyste nám mohl říct, jakou cestou jste na ně narazil, příp. co Vám nabízí nebo co slibují. Kdybychom se však my sami měli rozhodnout, nevyužívali bychom žádných jejich inzerovaných služeb, protože se jedná o no-name platformu a když na trhu existuje taková spousta ověřených společností, radši bychom využili je.

MacaPys

Dobrý den. Poradil by mi prosím někdo, jak si mám v aplikaci Coinbase odstranit svůj účet? Vzhledem k tomu, že jsem tam kdysi zadával při registraci svoji ID kartu, tak to chci mít bezpečně odstraněné. Děkuji za rady

Zdravím, sem úplně blbej ale nevím jak převést peníze zpátky na svůj účet. Prodal jsem všechno krypto. Peníze mám v euro wallet a dál se nedokážu dostat. Poradí mi někdo nejjednodušší řešení? Já prostě nevím.

Redakce Finex

Dobrý den, pokud máte ověřený svůj bankovní účet v EUR Wallet (je třeba provést alespoň 1 vklad z účtu, na který si chcete eura nechat poslat, klidně 10 €), pak byste měl mít možnost výběru eur na svůj účet (tlačítko Withdrawal).

Aleš Zlamšidlo

Dobrý den, rád bych si převedl nějakou sumu na Coinbase peněženku, ale potřebuji vědět “Adresu peněženky” … nevíte kde ji najdu? Začínám s obchodováním a raději si nechám poradit, děkuji.

Redakce Finex

Dobrý den, Aleši, máte namysli Coinbase jako směnárnu, kde můžete kryptoměny kupovat? K její recenzi jste totiž přidal komentář. Nebo máte namysli Coinbase Wallet (kryptoměnovou peněženku)?

Vlasta Kouřilová

Dobrý den,
když Vám Coinbase posílala na Váš osobní účet peníze z kryptoměn v jaké formě jste je obdrželi??
Mně nejprve chtěli identifikovat a posléze mi poslali e-mail, že mi je po 00.02 připíší, ale je tomu již týden a stále nic nemám připsáno na účtě.
Poradce mi tvrdí, že jsou připisovány v podobě ,,kreditu”, ale moje banka je vidí v podobě ,,úvěru”.
Když mi jedna banka přeposílá peníze do druhé, tak jen podle kurzu přepočítají EURa na Kč nebo USD, podle toho v jaké mněně účet je vedený.

Redakce Finex

Dobrý den, Vlasto. Jak už zmiňuje komentář výše, určitě si dejte pozor, protože dle zmíněných informací to vypadá, že nekomunikujete s Coinbase, ale s podvodníky, kteří se za Coinbase pouze vydávají.

Krypto Policajt

Ježiši dejte si bacha!!!!! Tihle poradci jsou většinou podvodníci, nejedná se o opravdové Coinbase, ale jen o podvodníky co se za ně vydávají, ještě řekněte že jste si pro ně stáhla nějaké programy do PC na základě jejich rady po telefonu “že budete mít hodně peněz”.. Tak snad si na vás nevzali půjčku a neposlali si vaše peníze sami sobě… Ihned bych být vámi šel do banky zeptat se, co se u vás na účtě teda děje!! Píší o tom např. zde: https://finex.cz/nejcastejsi-podvody-s-bitcoinem-na-toto-si-dejte-pozor/

Martina Bendová

Dobrý den, chci si otevřít účet u coinbase. Mám možnost zaslat na ni jako fiat USD. Dočetla jsem se o možnosti převodu SEPA platbou v EUR, ale nikde o možnosti platby v USD. Je možná? A pokud není, je povolena platba kartou v USD? Výše poplatku je pak vždy 3,99 USD (ne 3,99 USD + ještě poplatek dle výše transakce) pokud to dobře chápu…
Existuje jiná (bezpečná) směnárna, kde lze provést platbu v USD?
Děkuji A.

Redakce Finex

Dobrý den, Annie. Dle našich informací mohou USD vkládat pouze uživatelé ze Spojených států, stejně jako eura mohou vkládat pouze uživatelé z Evropské unie a libry uživatelé z Anglie. Vklad v USD je dle našich informací možné USD provést např. na Kraken.

TenConNicNevi

Dobrý deň . Mám otázku pozval som kamoša cez link a mal by som dostať niečo za to tuším cca 8dollaru bitocinu. Kamarát tam už aj vložil peniaze a aj kúpil krypta v hodnote viac ako 100eur takže podmienky splnené boli. Dávajú to nejako časovo?Do nejakých dní či len to je jeich tach nalákať ľudí?

Redakce Finex

Dobrý den, za předpokladu, že jsou všechny podmínky splněny, tak dle oficiálních informací od Coinbase by mohlo trvat až 4 dny, než vstupní bonus obdržíte.

Karel

Jo jo, coinbase, to jsou pěkní zloději. Nákupy fungují v pořádku, ale zkuste krypto prodat. Nasadí minimálně o 20% nižší prodejní cenu než tržní plus samozřejmě ty svoje poplatky, které jsou ale samozřejmě v porovnání s tou super sníženou cenou marginální.

Redakce Finex

Dobrý den, Karle. To by se stávat rozhodně nemělo, můžete nám říci více informací? Coinbase je velká firma s dostatečnou likviditou, dokonce se jedná o veřejně obchodovanou společnost, takže podobné renoncy by nastávat opravdu neměly.

Filip

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně Coinbase. Pokud dostanu zdarma od Coinbase nějaký krypto a to následně směním třeba za bitcoin musím něco danit nebo jak to je?
Děkuji za odpověď

Pavel

Dobry den,
z penezenky Coinbase wallet chci odeslat zpet na Coinbase platformu.
Poplatek za prevod je vyssi nez prevadene mnozstvi .
Nez potvrdim prevod ,je tam moznost nastavit hodnoty Network Fee. Jak spravne nastavit pro snizeni poplatku, Ikdyz snizim prevadenou castku pro sitovy poplatek tak zbyvajici castka je velmi nizka. Mam na mysli prevod do 1000kc.
Dekuji za info.
Pavel

Redakce Finex

Dobrý den, Pavle. Bohužel nevíme, jakou kryptoměnu chcete převádět, takže se špatně radí. Pokud je to bitcoin, který chcete poslat, mrkněte se na náš článek, který vám s nastavení poplatků poradí Poplatky u kryptoměnových transakcí – jak fungují? Kolik se za převody bitcoinů platí?. Pokud se jedná o Ethereum nebo jiné ERC20 tokeny, pak jsou poplatky za jejich převod mnohdy opravdu vysoké. Poradit by vám měl náš článek Poplatky v síti Ethereum: Jak funguje Gas fee, jak se poplatky platí a kolik stojí?.

Lukáš

Dobrý den , už nechci dále obchodovat s kryptoměnama a chtěl bych si smazat účet na coinbase , poradíte mi prosím Vás, jak se to dělá. Mám to v angličtině a moc si nevím rady . Mám strach například z poplatků za účet do budoucna atd. Děkuji mockrát

Redakce Finex

Dobrý den, Lukáši. Žádné poplatky, které by Vám za neaktivitu nebo vedení účtu byly strhávány, Coinbase neúčtuje. Pokud ale i přesto chcete svůj Coinbase účet smazat, pak můžete jít do nastavení svého účtu, zvolit možnost Close Account a pokračovat v zobrazeném formuláři.