Dobrý den,
měl bych několik dotazů.
1 Když se dostanu při obchodování CFD do zisku, tak to znamená ztrátu pro brokera, s kterým jsem kontrakt uzavřel a opačně? Jaké je vyrovnání v případě krachu brokera?

2 Chápu správně, že při obchodování CFD neovlivňuji reálnou nabídku a poptávku? Respektive, když nakoupím(myšleno teoreticky, vím, že to není reálné) 50% akcií CEZ, tak to nijak jeho cenu neovlivní? Přičemž, když bych je nakoupil reálně, tak to jeho cenu vymrští nahoru, protože se po něm zvedne poptávka? Případně by mě zajímal poměr světového objemu obchodů reálných a CFD.

3Chápu příklad se společností Synthesia, ale obchodování futures kontraktů na burze je přeci něco jiného, tam není možné dodání reálného produktu. Jde pouze o následné vyrovnání ceny. Co se ovšem děje fyzicky s podkladovým aktivem? Mění se jeho reálné vlastnictví, musí vůbec tohle podkladové aktivum existovat a kdo jej tedy konkrétně vlastní?

4 Dále bych měl poslední otázku, co se týče platformy XTB. Jen mě opravte, jestli to chápu špatně. V případě akcií u nich kupuji reálnou akcii nebo případně CFD kontrakt, když chci využít páku. V případě indexu a komodit kupuji futures kontrakt, jelikož je uvedena doba expirace a v případě kryptoměn opět CFD, jelikož využívám páku a není uvedena doba expirace.

Omlouvám se, jestli vás tím příliš zdržuji, ale tyhle informace skoro nikde nejdou najít. CO se týče 4. otázky, tak případně kontaktuji přímo XTB.