Finex.cz logo
Menu
Finex » NFT

Non-fungible tokeny (NFT) ▶️ Co to je, jak fungují a vyplatí se do nich investovat?

Non-fungible tokeny (NFT) ▶️ Co to je, jak fungují a vyplatí se do nich investovat?

V posledních měsících či letech jste možná i vy zaslechli některý z mnoha příběhů o tom, že sportovci, umělci a celebrity vydávají své NFT, že se některé NFT prodávají za stovky milionů dolarů nebo že díky technologii NFT bude možné propojovat na sobě nezávislé herní světy a jeden předmět bude tak možné využívat ve více hrách.

Ale jaká je pravda? Co je to NFT a v čem spočívá jejich hodnota? Mají NFT nějaké praktické využití? A jak do NFT investovat? Na tyto a další otázky si odpovíme v tomto článku.

Obsah článku o NFT

1.Non-fungible token (NFT)… Co to je?2.Aktuálně nejznámější a největší NFT kolekce světa3.Jak NFT fungují?4.Rozdíl mezi kryptoměnami a NFT5.Různé druhy NFT6.Obchodování s NFT7.Zlatý důl jménem NFT. Jaké jsou nejúspěšnější kolekce?8.Kam se NFT ukládají a kde se drží?9.Investice do NFT. Kde koupit NFT?A) Kde NFT koupit: MINTB) Kde NFT koupit: Sekundární tržiště10.Jakou mají NFT budoucnost?11.Naše články o NFT

Non-fungible token (NFT)… Co to je?

Nezaměnitelné tokeny (z angl. non-fungible tokens, zkráceně NFT) jsou revolučním konceptem, který spojuje umění, potvrzení autenticity, důkaz o vlastnictví a umožňuje s digitálními předměty nakládat všemožným způsobem, tedy je např. prodávat, uzamykat nebo půjčovat.

Jedná se o jeden z několika druhů tokenů existujících na blockchainu. Druh tokenu, na kterém je většina NFT založena, je označován jako ERC-721 či ERC-1155 a reprezentuje důkaz o vlastnictví určitého souboru dat. Tato data mohou mít formu obrázku, URL adresy, jména, nebo např. unikátního identifikátoru herního předmětu.

Ukázka některých NFT tokenů

Výhodou NFT je, že vnáší do digitálního prostoru autenticitu a možnost jednoduše ověřit pravost.

Jistě víte, že jeden obrázek na svém počítači můžete několikrát zkopírovat a mezi jednotlivými verzemi sami nepoznáte rozdíl. U NFT je možné odlišit původní dílo od nesčetného počtu kopií velmi jednoduše, podobně jako zkušený expert rozpozná originál Picassových obrazů od reprodukcí a padělků.

Aktuálně nejznámější a největší NFT kolekce světa

TOP 10 nejznámějších NFT kolekcí
NFT Aktuální cena  Změna (24h) Graf (7 dní) 
CryptoPunks69 ETH0% Graf CryptoPunks Koupit!
Bored Ape Yacht Club45,98 ETH-1,1% Graf Bored Ape Yacht Club Koupit!
ENS: Ethereum Name Service0,0008 ETH0% Graf ENS: Ethereum Name Service Koupit!
Mutant Ape Yacht Club9,57 ETH+2,25% Graf Mutant Ape Yacht Club Koupit!
Azuki14,9 ETH+2,05% Graf Azuki Koupit!
Chromie Squiggle14 ETH0% Graf Chromie Squiggle Koupit!
Fidenza69 ETH+4,55% Graf Fidenza Koupit!
Decentraland (LAND)0,51 ETH-4,7% Graf Decentraland (LAND) Koupit!
Otherdeed for Otherside1,12 ETH+4,47% Graf Otherdeed for Otherside Koupit!
Autoglyphs175 ETH0% Graf Autoglyphs Koupit!

Jak NFT fungují?

Základem fungování NFT a premisou jejich existence jsou chytré kontrakty – malé počítačové programy, které jsou spouštěny na jednotlivých blockchainech. Nejčastěji se jedná o blockchainy Ethereum, Solana, Klaytn, Flow, Polygon nebo třeba BNB Smart Chain.

Každý z těchto kontraktů fungujících ve světe NFT je naprogramovaný tak, aby při svém prvním spuštění:

 • vygeneroval určité množství NFT a zaslal je do předem určené peněženky (v NFT světe se tato činnost označuje jako minting neboli ražba),
 • aby dané NFT nebylo možné dělit na menší části,
 • aby vytvořený token obsahoval unikátní identifikátor (zpravidla odkaz na digitální dílo, se kterým je spojený) a další potřebná metadata (název a popisek díla).

Dílo však může být dynamické a měnit své vlastnosti. Do kontraktu lze dokonce vložit i příkaz k odstranění tokenu, např. po uplynutí předem dané doby nebo po splnění určitých podmínek.

Samotná tvorba a programování takového kontraktu vyžaduje pokročilé znalosti a zkušenosti. Existuje ale řada platforem (např. Rarible), které vám NFT vytvoří na míru za menší poplatek.

V praxi tak ke spojení svého díla s NFT potřebujete jen několik minut. Stačí příslušný soubor nahrát na jednu ze zmíněných služeb a zaplatit příslušný poplatek. Vygenerovaný NFT pak můžete ihned nabídnout k prodeji.

Častým omylem je domněnka, že NFT jsou samotným dílem. Tedy že např. obrázky opic Bored Ape Yacht Club jsou přímo uloženy v blockchainu Etherea.

To ale v naprosté většině případů není pravda. Ve skutečnosti bývají obrázky uloženy na separátním IPFS serveru, na který je v blockchainu pouze umístěn odkaz.

To můžeme připodobnit k zápisu v katastru nemovitostí, který obsahuje informace o majiteli objektu, úředně ověřenou kupní smlouvu a adresu nemovitosti. Samotná nemovitost ale součástí katastru samozřejmě také není.

Podobně jako v případě výše zmíněného katastru nemovitostí, u NFT je v blockchainu většinou uložena informace o tom, kdo je aktuálním majitelem daného tokenu (jaká kryptoměnová adresa) a URL odkaz, na kterém se nachází samotný "obsah" tokenu. Ať už se jedná o obrázek, video, zvukovou stopu nebo cokoliv jiného, dílo samotné bývá uložené mimo blockchain.

To má jednoduchý důvod, kterým jsou obrovské náklady – uložení 1 MB dat do blockchainu Etherea by stálo miliony korun. V případě kolekce 10 000 obrázků by pak jejich zapsání přímo do blockchainu stálo stovky miliard.

VIDEO: jak vytvořit NFT (platforma Rarible)

Rozdíl mezi kryptoměnami a NFT

Ne každému je jasné, jaký je vlastně rozdíl mezi "normálními kryptoměnami" a NFT. Oboje je přeci digitální a funguje na blockchainu. Zásadní rozdíly mezi kryptoměnami a NFT jsou dva:

NFT jsou nezaměnitelné

Pokud máte v peněžence 1 ether, je to prakticky stejné, jako když má 1 ether někdo jiný. Oba máte 1 ETH, které můžete použít na cokoliv – například s ním zaplatit za nějakou službu nebo produkt. Je možné říci, že jednotlivé ethery jsou tedy zaměnitelné a mají tedy stejné vlastnosti a stejnou cenu. Prodejci je jedno, zda ether dostane od vás nebo někoho jiného, není mezi nimi žádný rozdíl.

V případě NFT jsou však jednotlivé tokeny nezaměnitelné (odkud pramení angl. jméno této technologie non-fungible tokens). Jako velmi zjednodušený příklad můžeme uvést například 2 NFT z kolekce CryptoPunks, ID 6955 a ID 9605.

Pokud byste v peněžence drželi NFT CryptoPunka 9605 a váš kamarád CryptoPunka 6955, oba máte jiné NFT. V případě, že byste své NFT například chtěli prodat, jejich cena bude rozdílná.

Dejme tomu, že kupující se zajímá o metaverse. Oba Punkové mají 3D brýle a proto se mu budou líbit oba. Jenže jeden z nich má také fajfku a pokud bude prodejce zatvrdilý nekuřák, je možné, že Punka 6955 by nepřijmul, protože zobrazuje hodnoty, které jsou pro něho nepřijatelné. Není NFT jako NFT.

NFT není možné dělit

rozdelena mince token ethereumDruhou důležitou vlastností je dělitelnost jednotlivých tokenů. Dnes má 1 ETH hodnotu 42 018 Kč. Ve výše zmíněném případě, kdy máte na peněžence 1 ETH, ho ale bez problému můžete rozdělit a zaplatit tak za něco menšího třeba jen 0,1 ETH.

Jednotlivé NFT ale dělit nemůžete a není tak možné prodat například jen půlku svého Punka. Je nutné vždy prodat celý 1 token, ať už se vám to líbí, nebo ne.

Různé druhy NFT

Jednotlivé NFT mohou představovat mnoho věcí. Jedná se o pouhý záznam informací v blockchainu, kam je možné umístit například odkaz na video, obrázek, slovo nebo unikátní identifikátor. Jednotlivé NFT mají navíc různá využití. Některé NFT je možné pouze kupovat/prodávat a jedná se tak spíše o sběratelské předměty. Jiné NFT je možné použít například v on-line hrách a mají proto využití i hodnotu úplně jinou.

Proto také existuje několik druhů NFT kolekcí. Ačkoliv je tento svět stále mladý a velmi rychle se mění, základní rozdělení by mohlo být například takové:

 • Avatar/PFP kolekce – V roce 2021, kdy došlo k boomu NFT, se jednalo asi o nejčastější využití. Většinou se jedná o kolekce o 10 000 unikátních obrázcích, které "zaručují" vstup do komunity a je možné je využívat např. pro předvedení statusu na sociálních sítích, podobně jako jsou drahé designérské kusy oblečení v reálném světě. Mezi takové kolekce se řadí např. CryptoPunks nebo BAYC.
 • Obrazy a umělecká díla – Umělci svá díla mohou prodávat nejen jako fyzické obrazy, ale také v jejich digitální formě. Tyto NFT mají většinou podobu 1 unikátního tokenu, ke kterému neexistují oficiální kopie. Mezi NFT tohoto typu se řadí např. Beeplovy Everydays.
 • Sběratelské NFT – Ačkoli i obrazy a umělecká díla mohou být svým způsobem zařazena mezi sběratelské NFT, tak existuje ještě jejich další typ. Patří mezi ně např. NBA TopShot, kolekce tisíců sběratelských momentů ze zápasů NBA. Chcete být "majitelem nejpovedenějšího dunku" svého oblíbeného hráče?
 • Utility NFT – Mezi utility NFT se řadí například ENS domény, které je možné využít pro zjednodušení adresy kryptoměnové peněženky. Kupte si například doménu 123.eth a používejte tuto adresu namísto zdlouhavé verze 0xF5F8977348f592DB9773C373fEf5bE362D103776.
 • Herní předměty – Ať už hrajete cokoliv, své herní předměty jako zbraně, oblečení, auta nebo pozemky byste teoreticky mohli přeposílat a přeprodávat jako NFT. Zatím však moc populárních her kromě Decentralandu a Sandboxu tuto technologii nevyužívá.
 • Vstupenky – Kupte si vstupenku či permanentku na událost ve formě NFT a nechte si ji ve své digitální peněžence jako vzpomínku. Kryptoměnová burza Binance se například spojila s fotbalovým týmem S.S.Lazio a jejich fanouškům tuto možnost přinesla (vizte zde).
 • Propojení NFT a reálného světa – Se zajímavou možností přišla NFT kolekce Azuki, když svoji komunitu odměnila NFT tokeny Twin Tigers Jacket, jejichž držitelé díky svému NFT mohli získat unikátní zimní bundu v reálném světě. Do něčeho podobného se pustila také luxusní značka šperků Tiffany & Co. založená ještě v 19. století. Držitelům jejich NFT NFTiffs umožnili nechat si vyrobit luxusní diamantový náhrdelník.
 • A další…

typy nft
Zdroj: JumpStartMag.com

Obchodování s NFT

Protože je u NFT možné rozlišit originály a je možné s nimi obchodovat, staly se z velkého množství NFT vzácné sběratelské předměty, které mají dnes obrovskou cenu.

Ačkoliv první nezaměnitelné tokeny vznikly už v roce 2014, obchodování s nimi probíhalo v menší míře. Prvním projektem, který zaznamenal vyšší počet a objem obchodů, byly Crypto Kitties v roce 2017. K masovější adopci ale došlo až začátkem roku 2021.

Velký rozruch vzbudil například prodej díla Everydays: The First 5000 Days od 41letého umělce Mike Winkelmanna působícího pod pseudonymem Beeple. Jeho NFT k digitální koláži se prodalo za 42 329,453 ETH v hodnotě 69,3 milionu dolarů (vyvolávací cena přitom byla pouhých 100 dolarů).

everydays nft
Dílo Everydays: The First 5000 Days obsahuje 5 tisíc fotografií a obrázků. Ve velkém rozlišení si koláž prohlédněte zde.
Zdroj: onlineonly.christies.com

Za vysoké ceny se neprodávají ale jen NFT spjaté s digitálním uměním. Běžně se jejich prostřednictvím obchoduje s předměty v různých online hrách.

Ve virtuálním světě Decentraland se podařilo prodat pozemek s názvem "The Secrets of Satoshi's Tea Garden" za 80 000 dolarů, v závodní hře F1 Delta Time jistý uživatel zaplatil za digitální závodní auto 113 tisíc dolarů a kontroverzní youtuber Logan Paul (ve spolupráci s platformou Bondly) zase za NFT kolekci digitálních karet PolkaPets utržil během několika dní ethery v hodnotě přes 100 milionů korun.

PolkaPets nft
Digitální sběratelské kartičky PolkaPets
Zdroj: Twitter.com/PolkaPets

Zajímavým protnutím NFT s klasickým soudobým uměním je spálení Banksyho obrazu Moron.

Fyzické dílo tohoto umělce zakoupila skupina fanoušků za 100 000 dolarů a videozáznam jeho spálení spojila s NFT tokenem, který následně prodala za několikanásobek této částky.

Zlatý důl jménem NFT. Jaké jsou nejúspěšnější kolekce?

Tokeny zobrazující obrázky mohou být doslova zlatým dolem a vstupenkou do světa miliardářů. Své o tom ví například majitelé následujících kolekcí:

CryptoPunks

Jeden z nejvzácnějších CryptoPunks
Jeden z nejvzácnějších CryptoPunks
Zdroj: OpenSea.io

Kdo by neznal CryptoPunks? Jedná se o jeden z prvních NFT projektů světa.

I když ve své první verzi v roce 2017 jejich autoři nebyli schopni vzbudit dostatečný zájem o jejich mint (který byl mimochodem zdarma), dnes se jedná o jednu z největších a nejhodnotnějších kolekcí vůbec.

Roli v rostoucí hodnotě jistě hraje jejich dlouhá historie a také fakt, že CryptoPunks vypadají jako lidé. Mnozí sběratelé a investoři se se svým Punkem kvůli jejich vzhledu ztotožňují a proto je využívají jako svoji digitální podobiznu. V Česku se v roce 2021 objevil kontroverzní projekt CzechPunks navazující na úspěch této kolekce a ztvárňující 103 osobností československé kryptoměnové scény.

Vývoj ceny NFT kolekce CryptoPunks
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
ETH
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Bored Ape Yacht Club

Jeden z opičáků kolekce BAYC
Jeden z opičáků kolekce BAYC
Zdroj: OpenSea.io

Pro mnohé kontroverzní, pro jiné srdcový projekt Bored Ape Yacht Club zobrazuje 10 000 malovaných opic s různými atributy.

A byli to právě BAYC, kdo NFT dostal mezi širší obecenstvo. Své opice si koupila řada celebrit, mezi které se řadí například Justin Bieber, Eminem, Jimmy Fallon, Paris Hilton, Stephen Curry, Madonna, Post Malone nebo Gary Vaynerchuk.

Cena, za kterou bylo možné tyto opice získat v prvním prodeji, byla nastavena na 0,08 ETH. Během pouhého roku se ale cena každé z opic vyšplhala na více než 130 ETH. Raritnější opičákové mající vzácné atributy se ale prodávají i za několikanásobek této částky přesahující i 800 ETH, což oproti původní ceně při mintu představuje nárůst o milion procent.

Vývoj ceny NFT kolekce BAYC
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
ETH
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

EtherRocks

V roce 2017 kromě CryptoPunks a CryptoKitties vzniklo také 100 nezaměnitelných tokenů s obrázky kamenů v různých odstínech šedé. První z nich byl prodán za cenu 0.0999 ETH a nejdražší z nich dokonce za 400 ETH, což v době prodeje představovalo zhruba 30 milionů korun.

Možná se ptáte, co je na kamenech tak zvláštního, že se prodávají tak draze?

Vůbec nic.

Jednalo se pouze o součást spekulativní mánie z roku 2021. Samotní zakladatelé kolekce ale neudělali nic špatného, na svých oficiálních stránkách sami napsali: "Tyto virtuální kameny neslouží ŽÁDNÝM ÚČELŮM kromě toho, že je lze koupit a prodat, a dávají vám silný pocit hrdosti na to, že jste vlastníkem 1 z pouhých 100 kamenů."

Obrázky kamenů EtherRocks
Obrázky kamenů EtherRocks
Zdroj: CryptoPotato.com

Kam se NFT ukládají a kde se drží?

Pokud si budete chtít koupit NFT, jistě vás bude zajímat, jak je možné je uchovávat. Podobně jako u kryptoměn samotných, i s NFT lze nakládat několika způsoby, které je možné rozdělit na 2 se zásadními rozdíly:

A) Držení NFT v peněžence

Jednotlivé NFT lze převádět a ukládat pomocí kryptoměnových peněženek, které se k NFT tržištím přímo připojí. V tomto případě je značný rozdíl mezi tím, zda kryptoměny držíte na hardware peněžence, nebo na peněžence mobilní.

V hardware peněženkách Trezor či Ledger jsou vaše tokeny maximálně zabezpečené a aby se k nim někdo dostal a ukradl vám je, musel by se dostat k vaší bezpečnostní frázi (seedu). V případě, že svůj seed budete držet v bezpečí a nikomu ho neprozradíte, vám krádež nehrozí. Manipulace s takto uloženými NFT je však relativně složitá, protože pro každý prodej, nákup nebo nabídku ke koupi budete muset připojovat své offline úložiště a transakce skrze něj potvrzovat.

Peněženka Ledger Nano X nabízí uložení NFT
Peněženka Ledger Nano X nabízí uložení NFT
Zdroj: CryptoNews.net

Naopak máte-li své NFT uložené v mobilním telefonu například skrze aplikaci Trust Wallet nebo MetaMask, pak s nimi můžete nakládat velmi jednoduše. Nevýhodou ale je, že se více vystavujete riziku hackerského útoku, protože bezpečnost softwarových peněženek je obecně nižší než těch hardwarových.

Můžete si například nainstalovat mobilní hru, která v sobě bude obsahovat virus, který se do peněženky nabourá a vaše NFT mohou zmizet lusknutím prstu.

Peněženka Trust Wallet má sekci, která je pro správu vlastněných NFT přímo určena
Peněženka Trust Wallet má sekci, která je pro správu vlastněných NFT přímo určena
Zdroj: TrustWallet.com

B) Držení NFT na tržišti

Druhým způsobem držení NFT je jejich ponechání na tržišti, kde jste si je zakoupili. V takovém případě se ale musí jednat o tzv. custodial tržiště (např. Crypto.com NFT), kde si založíte svůj účet, projdete KYC ověřením, přihlásíte se pomocí uživatelského jména a hesla a peníze si tam předem pošlete – ať už převodem kryptoměny z vlastní peněženky nebo třeba platební kartou.

Custodial NFT tržiště Crypto.com NFT
Custodial NFT tržiště Crypto.com NFT

V takovém případě je vaším jediným úkolem zabezpečit své přihlašovací údaje, aby se na váš účet nikdo nedostal.

Investice do NFT. Kde koupit NFT?

Kde koupit NFT? Toto je zásadní otázka pro někoho, koho svět NFT nadchl. Možná vás překvapí, že nákup NFT není až tak složitý. Je potřeba si ale nejdříve vysvětlit zásadní rozdíl mezi mintováním NFT a obchodováním NFT na sekundárních tržištích.

A) Kde NFT koupit: MINT

Ve chvíli, kdy se určitá NFT kolekce teprve rozjíždí a začíná, samotné tokeny na blockchainu ještě neexistují. Není tedy co kde kupovat. Možná má NFT projekt obrovskou základnu sledujících na Twitteru nebo velkou komunitu na Discordu, ale ještě fakticky neexistují tokeny jako takové.

Aby bylo zabezpečeno férové rozdělení tokenů mezi původní podporovatele projektu (občas označováni jako "OGs, original gangsters"), každý z nich si může své NFT vymintovat.

Minting samozřejmě probíhá dle striktních pravidel nastavených přímo ve zmiňovaném chytrém kontraktu. Do toho se teď však pouštět nebudeme, protože každá kolekce má pravidla pro mint nastavena po svém.

Minting slouží k úplně prvnímu nákupu NFT. Daný token je při mintu nově vytvořen a mintující uživatel (první držitel daného tokenu) se stává jeho prvním vlastníkem. Za mint se platí zakladateli projektu.

Mint NFT většinou probíhá na oficiálních webových stránkách projektu a prakticky se jedná o pouhé připojení peněženky a potvrzení mintovací transakce.

Protože je u zajímavých a potenciálně úspěšných projektů většinou zájem o jejich mint obrovský, každý se chce mintu zúčastnit. Proto dochází k tzv. gas-wars, kdy se každý zájemce snaží vytvořit transakci co nejrychleji a předběhnout ostatní tím, že zaplatí co nejvyšší poplatek.

Nákup NFT formou mintu je ale velmi ošemetná záležitost. Projektů, na jejichž mint narazíte, je obrovská spousta a naprostá většina z nich jsou buď podvody, nebo projekty, které jejich zakladatelé po pár dnech opustí. Proto je velmi složité mezi stovkami projektů vybrat právě ten, jehož mintu se vyplatí zúčastnit.

B) Kde NFT koupit: Sekundární tržiště

Pokud se nechcete zúčastnit mintování a riskovat tak, že si koupíte bezcenný obrázek, nezbývá vám nic jiného, než počkat, jak se dané NFT kolekci bude postupem času dařit a co všechno jeho zakladatelé připraví a uskuteční.

Chcete-li si koupit NFT, které již někdo před vámi vymintoval, většinou zaplatíte mnohem více, než byla jeho cena při mintu. Přeci jen už máte o dost jistější, že si kupujete NFT z pořádného a fungujícího projektu a nepřispíváte zakládajícímu týmu pouze na drahá auta.

V takovém případě je potřeba NFT koupit na sekundárním tržišti, kde si mezi sebou NFT vyměňují jejich sběratelé. Platit tedy budete přímo jinému sběrateli, nikoliv autorům projektu. Mezi nejznámější tržiště patří např. OpenSea nebo LooksRare.

Favorit redakce
 • Velký počet uživatelů
 • Velká likvidita (je možné snáze a rychleji prodat či koupit vybrané NFT)
 • Historicky mělo OpenSea několik výpadků
 • Vyšší než průměrné poplatky

Jakou mají NFT budoucnost?

Adopce NFT sleduje podobnou křivku, jakou jsme viděli u tradičních kryptoměn. Ty měly ještě několik let zpět punc nesmyslného technologického výstřelku, jehož cenu hnali především jednotlivci. V posledních letech ale do Bitcoinu a dalších kryptoměn investuje řada fondů a fintech společností a ty zažívají nebývalý růst.

Podobné cesty se mohou dočkat i NFT – investiční umělecké sbírky se mohou časem posunout z fyzických depozitářů do digitálního prostoru.

Po mnoha letech pomalého růstu vystřelila v únoru 2021 kapitalizace NFT trhu na hodnotu 2 miliardy dolarů.

Vývoj zobchodovaného objemu na trhu s NFT
Vývoj zobchodovaného objemu na trhu s NFT
Zdroj: DappRadar.com

Okolo NFT navíc vzniká zajímavý ekosystém produktů a služeb. Zdaleka nejde jen o spekulativní trh s obrázky náhodných zvířátek.

Velký potenciál mají např. NFT v oblasti decentralizovaných financí (DeFi). Nabízí se jejich propojení (tokenizace) s movitým a nemovitým majetkem v reálném světě. Tyto NFT by následně mohly sloužit např. jako zástava. První vlaštovkou je P2P platforma NFTfi, která ovšem operuje s NFT spjatými s digitálními produkty (o kterých hovoříme výše).

Samotné NFT mohou sloužit i jako finanční produkt. Příkladem je start-up Armor, který nabízí NFT pojišťovací kontrakty, nebo služba BendDAO, díky které si oproti svému NFT můžete půjčit peníze.

Ne všichni jsou z NFT nadšeni, skeptické hlasy se ozývají především z umělecké a akademické komunity. Tito kritici současným NFT projektům vytýkají, že se kryptoumělecká díla tvoří s ohledem na maximální zisk, nikoliv estetickou hodnotu.

Zároveň je třeba říci, že NFT dávají umělcům možnost prodávat svá digitální díla napřímo svým fanouškům (což je v souladu s myšlenkou kryptoměn) a za každý další přeprodej mezi sběrateli ještě inkasovat tantiémy ve formě poplatku, kterým se v NFT světě říká "royalties" a obvykle bývají nastaveny mezi 2-10 %.

Kritici vyčítají NFT výraznou ekologickou zátěž, která je následkem vysoké spotřeby elektřiny na provoz blockchainu. V případě provozu Etherea se hovoří o uhlíkové stopě, která je srovnatelná s ročními emisemi některých menších států. Ekologickou zátěž NFT by měl ovšem brzy řádově snížit plánovaný přechod blockchainu Etherea z protokolu Proof-of-Work na Proof-of-Stake.

O investičním potenciálu NFT hovoří mimo jiné i fakt, že se jejich prodeje chopily i tradiční aukční síně, např. Christie’s nebo Sotheby’s.

Závěr k NFT

Nezaměnitelné tokeny neboli NFT vnášejí do digitálního světa prvek autenticity, za který jsou někteří jedinci ochotni zaplatit milionové sumy. Trh s NFT uměním a dalšími produkty v současnosti vypadá trochu jako divoký západ, časem by ale mohlo dojít k jeho kultivaci, stejně jako se stalo v případě tradičních kryptoměn.

Určitě je dobré tento trh sledovat, ale rozhodně není rozumné se ukvapovat a zbytečně riskovat své peníze.

Je důležité mít na paměti fakt, že se aktuálně jedná o obrovskou mediální a spekulativní bublinu, na které se spousta investorů spálí. Lidská povaha je však stále stejná a myslíme, že svá největší kouzla tento trh ještě předvede.

Známý a zkušený kryptoměnový komentátor @cobie zmínil, že "NFT není nic jiného, než altcoiny s obrázky." Jakkoli se nám toto přirovnání může nebo nemusí líbit, i altcoiny si zažily několik spekulativních mánií a je dost pravděpodobné, že přijde i další a ještě větší. Čeká to samé trh s NFT?

Rozhodně neberte NFT jako nějaký svatý grál, na kterém každý zbohatne. Dobře zvažte veškerá rizika spojená s případnou investicí do NFT. Pokud však budete mít šťastnou ruku, může se vám nákup NFT bohatě vyplatit.

Další zdroje informací:

Ohodnoťte tuto rubriku

Články v kategorii Non-fungible tokeny (NFT) ▶️ Co to je, jak fungují a vyplatí se do nich investovat?
Ukázat více
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo