Finex.cz logo
Menu
Finex » NFT

Non-fungible tokeny NFT: Co to je, jak fungují a vyplatí se do nich investovat?

O nezaměnitelných tokenech – NFT – se v určitých kruzích kryptoměnové komunity poslední dobou hovoří jako o "novém Bitcoinu". Revoluční koncept vnáší do digitálního umění prvek autenticity a umožňuje obchodovat s digitálními díly, a to mnohdy za částky převyšující miliony korun.

Co to je NFT a v čem spočívá jejich hodnota? Mají NFT také nějaké praktické využití? A jak do nich investovat? Na tyto a další otázky si odpovíme v tomto článku.

Obsah článku

1.Co je NFT token?2.Jak NFT tokeny fungují?3.Investice: Kde koupit NFT?A) Kde NFT koupit: MINTB) Kde NFT koupit: Sekundární tržiště4.Budoucnost NFT tokenů5.Naše články o NFT

Co je NFT token?

Jedná se o non-fungible ("nezaměnitelný") token. Ten je představen krátkým kódem v blockchainu, který reprezentuje vlastnictví určitého souboru dat. Tato data mohou být např. ve formě fotografie, obrázku, tweetu, nahrávky, aplikace či herního předmětu.

Častým omylem je, že NFT tokeny jsou samotným dílem (třeba koláží). Tak to ale není – jejich roli můžeme připodobnit k zápisu v katastru nemovitostí, který obsahuje informace o majiteli objektu a úředně ověřenou kupní smlouvu s adresou. Samotná nemovitost ale součástí katastru samozřejmě není.

Podobně každý NFT token obsahuje ověřený záznam o současném majiteli (kryptoměnovou adresu) a URL odkaz, na kterém se daná koláž nachází. Dílo samotné je ovšem uložené mimo blockchain. Důvodem jsou především obrovské náklady – uložení 1 MB dat do blockchainu Etherea by k 20. 3. 2021 stálo okolo 3 milionů Kč.

NFT tokeny vnášejí do digitálního prostoru autenticitu. Umožňují odlišení původních elektronických děl od nesčetného počtu kopií, podobně jako zkušený expert rozpozná originál Picassových obrazů od reprodukcí a padělků.

TOP 5 nejznámějších NFT kolekcí
NFT Aktuální cena  Změna (24h) Graf (7 dní) 
Bored Ape Yacht Club78,45 ETH-0,7% Graf Bored Ape Yacht Club Koupit!
CryptoPunks69 ETH+0,32% Graf CryptoPunks Koupit!
Mutant Ape Yacht Club14,89 ETH+1,12% Graf Mutant Ape Yacht Club Koupit!
Otherdeed for Otherside1,79 ETH+1,13% Graf Otherdeed for Otherside Koupit!
Clone X6,95 ETH+2,19% Graf Clone X Koupit!

S NFT tokeny se obchoduje podobně jako s klasickým uměním, platba i jejich převody však probíhají výhradně kryptoměnách. Velkou výhodou NFT je absence plagiátů. Historie každého tokenu je zanesena v blockchainu a není těžké pravost díla rychle ověřit.

NFT lze – stejně jako kryptoměny – převádět a ukládat v softwarových a hardwarových peněženkách (např. v Trezoru).

Jak NFT tokeny fungují?

Základem NFT tokenů jsou chytré kontrakty – malé decentralizované aplikace, které se nejčastěji programují na blockchainu Etherea. Využívá se ale i Bitcoin Cash, Flow nebo blockchainy NFT služeb (např. RARI).

Každý z těchto kontraktů se je naprogramovaný tak, aby:

  • vygeneroval ("vyrazil") právě jeden NFT token a zaslal jej do předem určené peněženky,
  • vytvořený NFT token nebylo možné dělit na menší části,
  • vytvořený token obsahoval unikátní identifikátor (zpravidla odkaz na digitální dílo, se kterým je spojený) a další potřebná metadata (název a popisek díla).

Součástí chytrého kontraktu bývá také příkaz k vyplacení provize při změně majitele tokenu. Dílo může být dynamické a měnit své vlastnosti (běžně se tak děje u NFT předmětů v online hrách). Do kontraktu lze dokonce vložit i příkaz ke smazání digitálního díla, např. po uplynutí určité doby.

K uložení děl spojený s NFT se často využívá decentralizované úložiště IPFS (InterPlanetary File System) – majitel tokenu tak má jistotu, že jeho dílo provozovatel stránky nesmaže.

Chytré kontrakty pro ražení NFT tokenů se nejčastěji stavějí na etherových protokolech ERC-721 a ERC-1155. Samotná tvorba kontraktu vyžaduje pokročilé znalosti programování. Existuje ale řada platforem (např. Rarible), které vám NFT token za úplatu vytvoří.

V praxi tak ke spojení svého díla s NFT potřebujete jen několik minut. Stačí příslušný soubor nahrát na jednu ze zmíněných služeb a převést ze své kryptoměnové peněženky (Trust Wallet, MetaMask, Coinomi aj.) příslušný obnos ETH. Vygenerovaný NFT token pak můžete ihned nabídnout k prodeji.

VIDEO: jak vytvořit NFT token (platforma Rarible)

Digitální koláž za 1,4 miliardy a tweet za 50 milionů

Prodej NFT tokenů probíhal v menší míře od roku 2018, k masovější adopci ale došlo až začátkem roku 2021. Velký rozruch vzbudil prodej díla Everydays: the First 5000 Days od 41letého umělce Mikea Winkelmanna působícího pod pseudonymem Beeple. NFT token k digitální koláži se prodal za 42 329,453 ETH v hodnotě 69,3 milionu dolarů (vyvolávací cena přitom byla 100 $).

everydays nft
Dílo Everydays: The First 5000 Days obsahuje 5 tisíc fotografií a obrázků. Ve velkém rozlišení si koláž prohlédněte zde. Zdroj: Onlineonly.christies.com

Oblibě se mezi obchodníky s NFT tokeny těší kolekce CryptoPunks, která obsahuje 10 tisíc algoritmem vygenerovaných avatarů. Jednoduché obrázky byly původně zdarma, v současnosti se jeden prodává za průměrnou cenu 66,7 ETH.

Jedním z nejdražších děl této kolekce je obrázek Cryptopunk #3100, jehož NFT token se prodal za ethery v hodnotě 7,6 milionu dolarů.

cryptopunk nft
Cryptopunk #3100. Zdroj: Larvalabs.com

Za vysoké ceny se neprodávají ale jen NFT tokeny spjaté s digitálním uměním. Běžně se jejich prostřednictvím obchoduje s předměty v různých online hrách. Ve virtuálním světě Decentraland se podařilo prodat pozemek s názvem "The Secrets of Satoshis Tea Garden" za 80 000 dolarů, v závodní hře F1 Delta Time jistý uživatel zaplatil za digitální závodní auto 113 tisíc dolarů.

Na popularitě NFT tokenů bohatnou i osobnosti online světa. Spoluzakladatel platformy Twitter, Jack Dorsey, nabídl k prodeji token k vůbec prvnímu tweetu. Cena se nakonec vyšplhala z jediného dolaru na 2,5 milionu dolarů.

První tweet Jacka Dorseyho
První tweet Jacka Dorseyho

Kontroverzní youtuber Logan Paul (ve spolupráci s platformou Bondly) zase za NFT kolekci digitálních karet PolkaPets utržil během několika dní dne ethery v hodnotě přes 100 milionů korun.

PolkaPets nft
Digitální sběratelské kartičky PolkaPets. Zdroj: Twitter.com/PolkaPets

Zajímavým protnutím NFT s klasickým soudobým uměním je spálení Banksyho obrazu Moron. Dílo zakoupila skupina kryptoumělců za 1 000 000 $ a videozáznam jeho spálení spojila s NFT tokenem, který následně prodala za ethery v hodnotě 380 tisíc dolarů.

Investice: Kde koupit NFT?

Možná se nyní ptáte, kde NFT koupit? Možná vás překvapí, že nákup NFT není až tak složitý. Nicméně je potřeba si nejdříve vysvětlit zásadní rozdíl mezi mintováním NFT a obchodováním NFT na sekundárních tržištích.

A) Kde NFT koupit: MINT

Ve chvíli, kdy se určitá NFT kolekce teprve rozjíždí a začíná, ještě samotné tokeny na blockchainu neexistují. Není tedy co kde kupovat. Možná má NFT projekt obrovskou základnu sledujících na Twitteru nebo velkou komunitu na Discordu, ale ještě fakticky neexistují tokeny jako takové.

Aby bylo zabezpečeno férové rozdělení tokenů mezi původní podporovatele projektu (občas označováni jako "OGs, original gangsters"), každý z nich si může své NFT vymintovat.

Minting samozřejmě probíhá dle striktních předem stanovených pravidel, do toho se teď však pouštět nebudeme, protože každá kolekce má pravidla pro mint nastavena po svém.

Minting slouží k úplně prvnímu nákupu NFT. Daný token je při mintu nově vytvořen a mintující uživatel (první držitel daného tokenu) se stává jeho prvním vlastníkem. Za mint se platí zakladateli projektu.

Mint NFT většinou probíhá na oficiálních webových stránkách projektu a prakticky se jedná o pouhé připojení peněženky a potvrzení mintovací transakce.

Protože je u zajímavých a potenciálně úspěšných projektů většinou zájem o jejich mint obrovský, každý se chce mintu zúčastnit. Proto dochází k tzv. gas-wars, kdy se každý zájemce snaží vytvořit transakci co nejrychleji a předběhnout ostatní tím, že zaplatí co nejvyšší poplatek.

Nákup NFT formou mintu je ale velmi ošemetná záležitost. Projektů, na jejichž mint narazíte, je obrovská spousta a naprostá většina z nich jsou buď podvody, nebo projekty, které jejich zakladatelé po pár dnech opustí. Proto je velmi složité mezi stovkami projektů vybrat právě ten, jehož mintu se vyplatí zúčastnit.

B) Kde NFT koupit: Sekundární tržiště

Pokud se nechcete zúčastnit mintování a riskovat tak, že si koupíte bezcenný obrázek, nezbývá vám nic jiného, než počkat, jak se dané NFT kolekci bude postupem času dařit a co všechno jeho zakladatelé připraví a uskuteční.

Chcete-li si koupit NFT, které již někdo před vámi vymintoval, většinou zaplatíte více, než byla jeho cena při mintu. Přeci jen už máte o dost jistější, že si kupujete NFT z pořádného a fungujícího projektu a nepřispíváte zakládajícímu týmu pouze na drahá auta.

V takovém případě je potřeba NFT koupit na sekundárním tržišti, kde si mezi sebou NFT vyměňují jejich sběratelé. Platit tedy budete přímo jinému sběrateli, nikoliv autorům projektu. Mezi nejznámější tržiště patří např. OpenSea nebo LooksRare.

Favorit redakce
  • Velký počet uživatelů
  • Velká likvidita (je možné snáze a rychleji prodat či koupit vybrané NFT)
  • Historicky mělo OpenSea několik výpadků
  • Vyšší než průměrné poplatky

Budoucnost NFT tokenů

Adopce NFT tokenů sleduje podobnou křivku, jakou jsme viděli u tradičních kryptoměn. Ty měly ještě několik let zpět punc nesmyslného technologického výstřelku, jehož cenu hnali především jednotlivci. V posledním roce ale do Bitcoinu a dalších kryptoměn investuje řada fondů a fintech společností a ty zažívají nebývalý růst.

Podobné cesty se mohou dočkat i NFT tokeny – investiční umělecké sbírky se mohou časem posunout z fyzických depozitářů do digitálního prostoru.

Po mnoha letech pomalého růstu vystřelila v únoru 2021 kapitalizace NFT trhu na hodnotu 2 miliardy dolarů.

Vývoj zobchodovaného objemu na trhu s NFT
Vývoj zobchodovaného objemu na trhu s NFT
Zdroj: DappRadar.com

Okolo NFT tokenů vzniká zajímavý ekosystém služeb. Zdaleka nejde jen o spekulativní trh s kryptouměním, velký potenciál mají NFT v oblasti decentralizovaných financí (DeFi). Nabízí se jejich propojení (tokenizace) s movitým a nemovitým majetkem. Tyto NFT tokeny by následně mohly sloužit např. jako zástava. První vlaštovkou je P2P platforma NFTfi, která ovšem operuje s NFT tokeny spjatými s digitálními produkty (o kterých hovoříme výše).

Samotné NFT tokeny mohou sloužit i jako finanční produkt. Příkladem je start-up Armor, která nabízí NFT pojišťovací kontrakty.

Ne všichni jsou z NFT tokenů nadšeni. Skeptické hlasy se ozývají především z umělecké a akademické komunity, podle kterých se kryptoumělecká díla tvoří s ohledem na maximální zisk, nikoliv estetickou hodnotu.

Zároveň je třeba říci, že NFT tokeny dávají umělcům možnost prodávat svá digitální díla napřímo, decentralizovaně (což je v souladu s myšlenkou kryptoměn). Většina z nich do chytrého kontraktu vkládá příkaz k vyplacení až 30% provize, kdykoliv dojde k přeprodání tokenu spjatého s jejich dílem.

Kritici vyčítají NFT tokenům výraznou ekologickou zátěž, která je následkem vysoké spotřeby elektřiny na provoz blockchainu. V případě provozu Etherea se hovoří o uhlíkové stopě, která je srovnatelná s ročními emisemi některých menších států. Ekologickou zátěž NFT tokenů by měl ovšem brzy řádově snížit plánovaný přechod etherového blockchainu z protokolu Proof-of-Work na Proof-of-Stake.

O investičním potenciálu NFT tokenů hovoří mj. fakt, že se jejich prodeje chopily i tradiční aukční síně, např. Christie’s nebo Sotheby’s. První investoři do NFT umění se objevují i v Česku – jedno z děl z kolekce Cryptopunk zakoupil např. technologický evangelista Petr Mára (za zhruba 1 milion korun). Vyplatí se mu tato investice?

NFT, které zakoupil Petr Mára

Shrnutí k tématu NFT

NFT tokeny vnášejí do digitálního světa prvek autenticity, za který jsou někteří jedinci ochotni zaplatit milionové sumy. Trh s NFT uměním a dalšími produkty v současnosti vypadá trochu jako Divoký západ, časem by ale mohlo dojít k jeho kultivaci, stejně jako se stalo v případě tradičních kryptoměn.

Určitě je dobré tento trh sledovat, ale rozhodně není dobré se ukvapovat a zbytečně riskovat své peníze.

Je důležité mít na paměti fakt, že se aktuálně jedná o obrovskou mediální a především spekulativní bublinu, na které se spousta investorů spálí. Rozhodně neberte NFT jako nějaký "svatý grál" – dobře zvažte veškerá rizika spojená s případnou investicí do NFT.

NFT jsou tu s námi zatím pouhých pár let, takže až čas ukáže – co NFT dokáže. Abyste si mohli o NFT udělat širší obrázek, doporučujeme nastudovat níže odkazované zdroje. 

Další zdroje informací:

Ohodnoťte tuto rubriku

Články v kategorii Non-fungible tokeny NFT: Co to je, jak fungují a vyplatí se do nich investovat?
Zobrazit další
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo