Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Non-fungible tokeny (NFT) - Co to je, jak fungují a vyplatí se do NFT investovat v roce 2024?

Non-fungible tokeny (NFT) - Co to je, jak fungují a vyplatí se do NFT investovat v roce 2024?

V posledních měsících či letech jste možná i vy zaslechli některý z mnoha příběhů o tom, že sportovci, umělci a celebrity vydávají své NFT, že se některé NFT prodávají za stovky milionů dolarů nebo že díky technologii NFT bude možné propojovat na sobě nezávislé herní světy a jeden předmět bude tak možné využívat ve více hrách.

Ale jaká je pravda? Co je to NFT a v čem spočívá jejich hodnota? Mají NFT nějaké praktické využití? A jak do NFT investovat? Na tyto a další otázky si odpovíme v tomto článku.

Rychlé shrnutí

NFTs, česky nezaměnitelné tokeny, jsou zvláštním druhem kryptoměny, tokenu, který je specifický svojí unikátností. Žádný NFT není stejný jako jiný.

Tyto tokeny mohou dokládat vlastnictví libovolného souboru, který však na rozdíl od digitálního zápisu vůbec nemusí být na blockchainu. Nejčastěji se s NFTs spojuje digitální umění ve formě obrázků, videí, ale třeba i písniček. Mohou sloužit jako doklad k vlastnictví digitálních herních předmětů, ale i věcí z reálného světa (např. vstupenky na festival).

Nejpopulárnější NFTs se nacházejí na síti Etherea v tokenovém standardu ERC-721 a ERC-1155 následované sítěmi Polygon, Solana, BNB Chain a Bitcoin.

Obsah článku o NFT

Non-fungible token (NFT) – Co to je?

Nezaměnitelné tokeny (z angl. non-fungible tokens, zkráceně NFT) jsou revolučním konceptem, který spojuje umění, potvrzení autenticity, důkaz o vlastnictví a umožňuje s digitálními předměty nakládat všemožným způsobem, tedy je např. prodávat, uzamykat nebo půjčovat.

Jedná se o jeden z několika druhů tokenů existujících na blockchainu. Druh tokenu, na kterém je většina NFT založena, je označován jako ERC-721 či ERC-1155 a reprezentuje důkaz o vlastnictví určitého souboru dat.

Tato data mohou mít formu obrázku, URL adresy, jména, nebo např. unikátního identifikátoru herního předmětu.

Ukázka některých NFT tokenů

Výhodou NFT je, že vnáší do digitálního prostoru autenticitu a možnost jednoduše ověřit pravost.

Jistě víte, že jeden obrázek na svém počítači můžete několikrát zkopírovat a mezi jednotlivými verzemi sami nepoznáte rozdíl. U NFT je možné odlišit původní dílo od nesčetného počtu kopií velmi jednoduše, podobně jako zkušený expert rozpozná originál Picassových obrazů od reprodukcí a padělků.

Jak NFT fungují?

Základem fungování NFT a premisou jejich existence jsou chytré kontrakty – malé počítačové programy, které jsou spouštěny na jednotlivých blockchainech. Nejčastěji se jedná o blockchainy Ethereum, Solana, Klaytn, Flow, Polygon nebo třeba BNB Smart Chain.

Každý z těchto kontraktů fungujících ve světe NFT je naprogramovaný tak, aby při svém prvním spuštění:

  • vygeneroval určité množství NFT a zaslal je do předem určené peněženky (v NFT světe se tato činnost označuje jako minting neboli ražba),
  • aby dané NFT nebylo možné dělit na menší části,
  • aby vytvořený token obsahoval unikátní identifikátor (zpravidla odkaz na digitální dílo, se kterým je spojený) a další potřebná metadata (název a popisek díla).

Dílo však může být dynamické a měnit své vlastnosti. Do kontraktu lze dokonce vložit i příkaz k odstranění tokenu, např. po uplynutí předem dané doby nebo po splnění určitých podmínek.

Samotná tvorba a programování takového kontraktu vyžaduje pokročilé znalosti a zkušenosti. Existuje ale řada platforem (např. Rarible), které vám NFT vytvoří na míru za menší poplatek.

V praxi tak ke spojení svého díla s NFT potřebujete jen několik minut. Stačí příslušný soubor nahrát na jednu ze zmíněných služeb a zaplatit příslušný poplatek. Vygenerovaný NFT pak můžete ihned nabídnout k prodeji.

Poznámka

Častým omylem je domněnka, že NFT jsou samotným dílem. Tedy že např. obrázky opic Bored Ape Yacht Club jsou přímo uloženy v blockchainu Etherea.

To ale v naprosté většině případů není pravda. Ve skutečnosti bývají obrázky uloženy na separátním IPFS serveru, na který je v blockchainu pouze umístěn odkaz.

To můžeme připodobnit k zápisu v katastru nemovitostí, který obsahuje informace o majiteli objektu, úředně ověřenou kupní smlouvu a adresu nemovitosti. Samotná nemovitost ale součástí katastru samozřejmě také není.

Podobně jako v případě výše zmíněného katastru nemovitostí, u NFT je v blockchainu většinou uložena informace o tom, kdo je aktuálním majitelem daného tokenu (jaká kryptoměnová adresa) a URL odkaz, na kterém se nachází samotný “obsah” tokenu.

Ať už se jedná o obrázek, video, zvukovou stopu nebo cokoliv jiného, dílo samotné bývá uložené mimo blockchain.

To má jednoduchý důvod, kterým jsou obrovské náklady – uložení 1 MB dat do blockchainu Etherea by stálo miliony korun. V případě kolekce 10 000 obrázků by pak jejich zapsání přímo do blockchainu stálo stovky miliard.

VIDEO: jak vytvořit NFT (platforma Rarible)

Rozdíl mezi kryptoměnami a NFT

Ne každému je jasné, jaký je vlastně rozdíl mezi “normálními kryptoměnami” a NFT. Oboje je přeci digitální a funguje na blockchainu. Zásadní rozdíly mezi kryptoměnami a NFT jsou dva:

NFT jsou nezaměnitelné

Pokud máte v peněžence 1 ether, je to prakticky stejné, jako když má 1 ether někdo jiný. Oba máte 1 ETH, které můžete použít na cokoliv – například s ním zaplatit za nějakou službu nebo produkt. Je možné říci, že jednotlivé ethery jsou tedy zaměnitelné a mají tedy stejné vlastnosti a stejnou cenu.

Prodejci je jedno, zda ether dostane od vás nebo někoho jiného, není mezi nimi žádný rozdíl.

V případě NFT jsou však jednotlivé tokeny nezaměnitelné (odkud pramení angl. jméno této technologie non-fungible tokens). Jako velmi zjednodušený příklad můžeme uvést například 2 NFT z kolekce CryptoPunks, ID 6955 a ID 9605.

Pokud byste v peněžence drželi NFT CryptoPunka 9605 a váš kamarád CryptoPunka 6955, oba máte jiné NFT. V případě, že byste své NFT například chtěli prodat, jejich cena bude rozdílná.

Dejme tomu, že kupující se zajímá o metaverse. Oba Punkové mají 3D brýle a proto se mu budou líbit oba. Jenže jeden z nich má také fajfku a pokud bude prodejce zatvrdilý nekuřák, je možné, že Punka 6955 by nepřijmul, protože zobrazuje hodnoty, které jsou pro něho nepřijatelné. Není NFT jako NFT.

NFT není možné dělit

rozdelena mince token ethereumDruhou důležitou vlastností je dělitelnost jednotlivých tokenů. Dnes má 1 ETH hodnotu $53 325. Ve výše zmíněném případě, kdy máte na peněžence 1 ETH, ho ale bez problému můžete rozdělit a zaplatit tak za něco menšího třeba jen 0,1 ETH.

Jednotlivé NFT ale dělit nemůžete a není tak možné prodat například jen půlku svého Punka. Je nutné vždy prodat celý 1 token, ať už se vám to líbí, nebo ne.

Různé druhy NFT

Jednotlivé NFT mohou představovat mnoho věcí. Jedná se o pouhý záznam informací v blockchainu, kam je možné umístit například odkaz na video, obrázek, slovo nebo unikátní identifikátor. Jednotlivé NFT mají navíc různá využití.

Některé NFT je možné pouze kupovat/prodávat a jedná se tak spíše o sběratelské předměty. Jiné NFT je možné použít například v on-line hrách a mají proto využití i hodnotu úplně jinou.

Proto také existuje několik druhů NFT kolekcí. Ačkoliv je tento svět stále mladý a velmi rychle se mění, základní rozdělení by mohlo být například takové:

  • Avatar/PFP kolekce – V roce 2021, kdy došlo k boomu NFT, se jednalo asi o nejčastější využití. Většinou se jedná o kolekce o 10 000 unikátních obrázcích, které “zaručují” vstup do komunity a je možné je využívat např. pro předvedení statusu na sociálních sítích, podobně jako jsou drahé designérské kusy oblečení v reálném světě. Mezi takové kolekce se řadí např. CryptoPunks nebo BAYC.
  • Obrazy a umělecká díla – Umělci svá díla mohou prodávat nejen jako fyzické obrazy, ale také v jejich digitální formě. Tyto NFT mají většinou podobu 1 unikátního tokenu, ke kterému neexistují oficiální kopie. Mezi NFT tohoto typu se řadí např. Beeplovy Everydays.
  • Sběratelské NFT – Ačkoli i obrazy a umělecká díla mohou být svým způsobem zařazena mezi sběratelské NFT, tak existuje ještě jejich další typ. Patří mezi ně např. NBA TopShot, kolekce tisíců sběratelských momentů ze zápasů NBA. Chcete být “majitelem nejpovedenějšího dunku” svého oblíbeného hráče?
  • Utility NFT – Mezi utility NFT se řadí například ENS domény, které je možné využít pro zjednodušení adresy kryptoměnové peněženky. Kupte si například doménu 123.eth a používejte tuto adresu namísto zdlouhavé verze 0xF5F8977348f592DB9773C373fEf5bE362D103776.
  • Herní předměty – Ať už hrajete cokoliv, své herní předměty jako zbraně, oblečení, auta nebo pozemky byste teoreticky mohli přeposílat a přeprodávat jako NFT. Zatím však moc populárních her kromě Decentralandu a Sandboxu tuto technologii nevyužívá.
  • Vstupenky – Kupte si vstupenku či permanentku na událost ve formě NFT a nechte si ji ve své digitální peněžence jako vzpomínku. Kryptoměnová burza Binance se například spojila s fotbalovým týmem S.S.Lazio a jejich fanouškům tuto možnost přinesla (vizte zde).
  • Propojení NFT a reálného světa – Se zajímavou možností přišla NFT kolekce Azuki, když svoji komunitu odměnila NFT tokeny Twin Tigers Jacket, jejichž držitelé díky svému NFT mohli získat unikátní zimní bundu v reálném světě. Do něčeho podobného se pustila také luxusní značka šperků Tiffany & Co. založená ještě v 19. století. Držitelům jejich NFT NFTiffs umožnili nechat si vyrobit luxusní diamantový náhrdelník.
  • A další…

typy nft

Obchodování s NFT

Protože je u NFT možné rozlišit originály a je možné s nimi obchodovat, staly se z velkého množství NFT vzácné sběratelské předměty, které mají dnes obrovskou cenu.

Ačkoliv první nezaměnitelné tokeny vznikly už v roce 2014, obchodování s nimi probíhalo v menší míře. Prvním projektem, který zaznamenal vyšší počet a objem obchodů, byly Crypto Kitties v roce 2017. K masovější adopci ale došlo až začátkem roku 2021.

Velký rozruch vzbudil například prodej díla Everydays: The First 5000 Days od 41letého umělce Mike Winkelmanna působícího pod pseudonymem Beeple. Jeho NFT k digitální koláži se prodalo za 42 329,453 ETH v hodnotě 69,3 milionu dolarů (vyvolávací cena přitom byla pouhých 100 dolarů).

Zdroj: onlineonly.christies.com
everydays nft
Dílo Everydays: The First 5000 Days obsahuje 5 tisíc fotografií a obrázků. Ve velkém rozlišení si koláž prohlédněte zde.

Za vysoké ceny se neprodávají ale jen NFT spjaté s digitálním uměním. Běžně se jejich prostřednictvím obchoduje s předměty v různých online hrách.

Ve virtuálním světě Decentraland se podařilo prodat pozemek s názvem “The Secrets of Satoshi’s Tea Garden” za 80 000 dolarů, v závodní hře F1 Delta Time jistý uživatel zaplatil za digitální závodní auto 113 tisíc dolarů a kontroverzní youtuber Logan Paul (ve spolupráci s platformou Bondly) zase za NFT kolekci digitálních karet PolkaPets utržil během několika dní ethery v hodnotě přes 100 milionů korun.

Zdroj: Twitter.com/PolkaPets
PolkaPets nft
Digitální sběratelské kartičky PolkaPets

Zajímavým protnutím NFT s klasickým soudobým uměním je spálení Banksyho obrazu Moron.

Fyzické dílo tohoto umělce zakoupila skupina fanoušků za 100 000 dolarů a videozáznam jeho spálení spojila s NFT tokenem, který následně prodala za několikanásobek této částky.

Zlatý důl jménem NFT. Jaké jsou nejúspěšnější kolekce?

Tokeny zobrazující obrázky mohou být doslova zlatým dolem a vstupenkou do světa miliardářů. Své o tom ví například majitelé následujících kolekcí:

CryptoPunks

Zdroj: OpenSea.io
Jeden z nejvzácnějších CryptoPunks
Jeden z nejvzácnějších CryptoPunks

Kdo by neznal CryptoPunks? Jedná se o jeden z prvních NFT projektů světa.

I když ve své první verzi v roce 2017 jejich autoři nebyli schopni vzbudit dostatečný zájem o jejich mint (který byl mimochodem zdarma), dnes se jedná o jednu z největších a nejhodnotnějších kolekcí vůbec.

Roli v rostoucí hodnotě jistě hraje jejich dlouhá historie a také fakt, že CryptoPunks vypadají jako lidé. Mnozí sběratelé a investoři se se svým Punkem kvůli jejich vzhledu ztotožňují a proto je využívají jako svoji digitální podobiznu. V Česku se v roce 2021 objevil kontroverzní projekt CzechPunks navazující na úspěch této kolekce a ztvárňující 103 osobností československé kryptoměnové scény.

Bored Ape Yacht Club

Zdroj: OpenSea.io
Jeden z opičáků kolekce BAYC
Jeden z opičáků kolekce BAYC

Pro mnohé kontroverzní, pro jiné srdcový projekt Bored Ape Yacht Club zobrazuje 10 000 malovaných opic s různými atributy.

A byli to právě BAYC, kdo NFT dostal mezi širší obecenstvo. Své opice si koupila řada celebrit, mezi které se řadí například Justin Bieber, Eminem, Jimmy Fallon, Paris Hilton, Stephen Curry, Madonna, Post Malone nebo Gary Vaynerchuk.

Cena, za kterou bylo možné tyto opice získat v prvním prodeji, byla nastavena na 0,08 ETH. Během pouhého roku se ale cena každé z opic vyšplhala na více než 130 ETH. Raritnější opičákové mající vzácné atributy se ale prodávají i za několikanásobek této částky přesahující i 800 ETH, což oproti původní ceně při mintu představuje nárůst o milion procent.

EtherRocks

V roce 2017 kromě CryptoPunks a CryptoKitties vzniklo také 100 nezaměnitelných tokenů s obrázky kamenů v různých odstínech šedé. První z nich byl prodán za cenu 0.0999 ETH a nejdražší z nich dokonce za 400 ETH, což v době prodeje představovalo zhruba 30 milionů korun.

Možná se ptáte, co je na kamenech tak zvláštního, že se prodávají tak draze?

Vůbec nic.

Jednalo se pouze o součást spekulativní mánie z roku 2021. Samotní zakladatelé kolekce ale neudělali nic špatného, na svých oficiálních stránkách sami napsali: “Tyto virtuální kameny neslouží ŽÁDNÝM ÚČELŮM kromě toho, že je lze koupit a prodat, a dávají vám silný pocit hrdosti na to, že jste vlastníkem 1 z pouhých 100 kamenů.”

Zdroj: CryptoPotato.com
Obrázky kamenů EtherRocks
Obrázky kamenů EtherRocks
Poznámka

Jak jsme nastínili výše, spousta lidí na NFT sice pohádkově zbohatla, další řada investorů a spekulantů ale také přišla o většinu svých financí. Například tokeny z kolekce Mekaverse od vrcholu mánie přišly zhruba o 98 % své hodnoty.

Rozhodně proto nemůžeme nikomu doporučit koupi NFT s cílem vydělat peníze. Je to sice možný výsledek, ale v záplavě podvodných nebo neúspěšných projektů je obtížné najít ty úspěšné ještě předtím, než ke zhodnocení dojde.

Kam se NFT ukládají a kde se drží?

Pokud si budete chtít koupit NFT, jistě vás bude zajímat, jak je možné je uchovávat. Podobně jako u kryptoměn samotných, i s NFT lze nakládat několika způsoby, které je možné rozdělit na 2 se zásadními rozdíly:

A) Držení NFT v peněžence

Jednotlivé NFT lze převádět a ukládat pomocí kryptoměnových peněženek, které se k NFT tržištím přímo připojí. V tomto případě je značný rozdíl mezi tím, zda kryptoměny držíte na hardware peněžence, nebo na peněžence mobilní.

V hardware peněženkách Trezor či Ledger jsou vaše tokeny maximálně zabezpečené a aby se k nim někdo dostal a ukradl vám je, musel by se dostat k vaší bezpečnostní frázi (seedu).

V případě, že svůj seed budete držet v bezpečí a nikomu ho neprozradíte, vám krádež nehrozí. Manipulace s takto uloženými NFT je však relativně složitá, protože pro každý prodej, nákup nebo nabídku ke koupi budete muset připojovat své offline úložiště a transakce skrze něj potvrzovat.

Zdroj: CryptoNews.net
Peněženka Ledger Nano X nabízí uložení NFT
Peněženka Ledger Nano X nabízí uložení NFT

Naopak máte-li své NFT uložené v mobilním telefonu například skrze aplikaci Trust Wallet nebo MetaMask, pak s nimi můžete nakládat velmi jednoduše. Nevýhodou ale je, že se více vystavujete riziku hackerského útoku, protože bezpečnost softwarových peněženek je obecně nižší než těch hardwarových.

Můžete si například nainstalovat mobilní hru, která v sobě bude obsahovat virus, který se do peněženky nabourá a vaše NFT mohou zmizet lusknutím prstu.

Zdroj: TrustWallet.com
Peněženka Trust Wallet má sekci, která je pro správu vlastněných NFT přímo určena
Peněženka Trust Wallet má sekci, která je pro správu vlastněných NFT přímo určena

B) Držení NFT na tržišti

Druhým způsobem držení NFT je jejich ponechání na tržišti, kde jste si je zakoupili. V takovém případě se ale musí jednat o tzv. custodial tržiště (např. Crypto.com NFT), kde si založíte svůj účet, projdete KYC ověřením, přihlásíte se pomocí uživatelského jména a hesla a peníze si tam předem pošlete – ať už převodem kryptoměny z vlastní peněženky nebo třeba platební kartou.

Custodial NFT tržiště Crypto.com NFT
Custodial NFT tržiště Crypto.com NFT

V takovém případě je vaším jediným úkolem zabezpečit své přihlašovací údaje, aby se na váš účet nikdo nedostal.

Investice do NFT. Kde koupit NFT?

Kde koupit NFT? Toto je zásadní otázka pro někoho, koho svět NFT nadchl. Možná vás překvapí, že nákup NFT není až tak složitý. Je potřeba si ale nejdříve vysvětlit zásadní rozdíl mezi mintováním NFT a obchodováním NFT na sekundárních tržištích.

A) Kde NFT koupit: MINT

Ve chvíli, kdy se určitá NFT kolekce teprve rozjíždí a začíná, samotné tokeny na blockchainu ještě neexistují. Není tedy co kde kupovat. Možná má NFT projekt obrovskou základnu sledujících na Twitteru nebo velkou komunitu na Discordu, ale ještě fakticky neexistují tokeny jako takové.

Aby bylo zabezpečeno férové rozdělení tokenů mezi původní podporovatele projektu (občas označováni jako “OGs, original gangsters”), každý z nich si může své NFT vymintovat.

Minting samozřejmě probíhá dle striktních pravidel nastavených přímo ve zmiňovaném chytrém kontraktu. Do toho se teď však pouštět nebudeme, protože každá kolekce má pravidla pro mint nastavena po svém.

Minting slouží k úplně prvnímu nákupu NFT. Daný token je při mintu nově vytvořen a mintující uživatel (první držitel daného tokenu) se stává jeho prvním vlastníkem. Za mint se platí zakladateli projektu.

Mint NFT většinou probíhá na oficiálních webových stránkách projektu a prakticky se jedná o pouhé připojení peněženky a potvrzení mintovací transakce.

Protože je u zajímavých a potenciálně úspěšných projektů většinou zájem o jejich mint obrovský, každý se chce mintu zúčastnit. Proto dochází k tzv. gas-wars, kdy se každý zájemce snaží vytvořit transakci co nejrychleji a předběhnout ostatní tím, že zaplatí co nejvyšší poplatek.

Poznámka

Příklad mintu můžeme uvést v této transakci (vizte Etherscan ↗).

V rámci ní daný sběratel vymintoval 5 NFT Doodles, celkem za cenu 0,615 ETH. Protože se ale snažil předběhnout všechny ostatní zájemce, za transakci zaplatil poplatek ve výši 2,74 ETH. Celkem za mint 5 NFT tedy utratil 3,356 ETH, což je mnohonásobek původní ceny.

Nákup NFT formou mintu je ale velmi ošemetná záležitost. Projektů, na jejichž mint narazíte, je obrovská spousta a naprostá většina z nich jsou buď podvody, nebo projekty, které jejich zakladatelé po pár dnech opustí. Proto je velmi složité mezi stovkami projektů vybrat právě ten, jehož mintu se vyplatí zúčastnit.

B) Kde NFT koupit: Sekundární tržiště

Pokud se nechcete zúčastnit mintování a riskovat tak, že si koupíte bezcenný obrázek, nezbývá vám nic jiného, než počkat, jak se dané NFT kolekci bude postupem času dařit a co všechno jeho zakladatelé připraví a uskuteční.

Chcete-li si koupit NFT, které již někdo před vámi vymintoval, většinou zaplatíte mnohem více, než byla jeho cena při mintu. Přeci jen už máte o dost jistější, že si kupujete NFT z pořádného a fungujícího projektu a nepřispíváte zakládajícímu týmu pouze na drahá auta.

V takovém případě je potřeba NFT koupit na sekundárním tržišti, kde si mezi sebou NFT vyměňují jejich sběratelé. Platit tedy budete přímo jinému sběrateli, nikoliv autorům projektu. Mezi nejznámější tržiště patří např. OpenSea nebo LooksRare.

Favorit redakce

Výhody
  • Bezpečná, důvěryhodná a časem prověřená společnost
  • Obchodování bez registrace a ověření totožnosti
Nevýhody
  • Není v češtině
  • Vyšší poplatky

Jakou mají NFT budoucnost?

Adopce NFT sleduje podobnou křivku, jakou jsme viděli u tradičních kryptoměn. Ty měly ještě několik let zpět punc nesmyslného technologického výstřelku, jehož cenu hnali především jednotlivci. V posledních letech ale do Bitcoinu a dalších kryptoměn investuje řada fondů a fintech společností a ty zažívají nebývalý růst.

Podobné cesty se mohou dočkat i NFT – investiční umělecké sbírky se mohou časem posunout z fyzických depozitářů do digitálního prostoru.

Kapitalizace NFT trhu dosahuje miliardy dolarů. Okolo NFT navíc vzniká zajímavý ekosystém produktů a služeb. Zdaleka nejde jen o spekulativní trh s obrázky náhodných zvířátek.

Velký potenciál mají např. NFT v oblasti decentralizovaných financí (DeFi). Nabízí se jejich propojení (tokenizace) s movitým a nemovitým majetkem v reálném světě. Tyto NFT by následně mohly sloužit např. jako zástava. První vlaštovkou je P2P platforma NFTfi, která ovšem operuje s NFT spjatými s digitálními produkty (o kterých hovoříme výše).

Samotné NFT mohou sloužit i jako finanční produkt. Příkladem je start-up Armor, který nabízí NFT pojišťovací kontrakty, nebo služba BendDAO, díky které si oproti svému NFT můžete půjčit peníze.

Ne všichni jsou z NFT nadšeni, skeptické hlasy se ozývají především z umělecké a akademické komunity. Tito kritici současným NFT projektům vytýkají, že se kryptoumělecká díla tvoří s ohledem na maximální zisk, nikoliv estetickou hodnotu.

Zároveň je třeba říci, že NFT dávají umělcům možnost prodávat svá digitální díla napřímo svým fanouškům (což je v souladu s myšlenkou kryptoměn) a za každý další přeprodej mezi sběrateli ještě inkasovat tantiémy ve formě poplatku, kterým se v NFT světě říká “royalties” a obvykle bývají nastaveny mezi 2-10 %.

Kritici vyčítají NFT výraznou ekologickou zátěž, která je následkem vysoké spotřeby elektřiny na provoz blockchainu. V případě provozu Etherea se hovoří o uhlíkové stopě, která je srovnatelná s ročními emisemi některých menších států.

Ekologickou zátěž NFT by měl ovšem brzy řádově snížit plánovaný přechod blockchainu Etherea z protokolu Proof-of-Work na Proof-of-Stake.

O investičním potenciálu NFT hovoří mimo jiné i fakt, že se jejich prodeje chopily i tradiční aukční síně, např. Christie’s nebo Sotheby’s.

Závěr k NFT

Nezaměnitelné tokeny neboli NFT vnášejí do digitálního světa prvek autenticity, za který jsou někteří jedinci ochotni zaplatit milionové sumy.

Trh s NFT uměním a dalšími produkty v současnosti vypadá trochu jako divoký západ, časem by ale mohlo dojít k jeho kultivaci, stejně jako se stalo v případě tradičních kryptoměn.

Určitě je dobré tento trh sledovat, ale rozhodně není rozumné se ukvapovat a zbytečně riskovat své peníze.

Je důležité mít na paměti fakt, že se aktuálně jedná o obrovskou mediální a spekulativní bublinu, na které se spousta investorů spálí. Lidská povaha je však stále stejná a myslíme, že svá největší kouzla tento trh ještě předvede.

Známý a zkušený kryptoměnový komentátor @cobie zmínil, že “NFT není nic jiného, než altcoiny s obrázky.” Jakkoli se nám toto přirovnání může nebo nemusí líbit, i altcoiny si zažily několik spekulativních mánií a je dost pravděpodobné, že přijde i další a ještě větší. Čeká to samé trh s NFT?

Rozhodně neberte NFT jako nějaký svatý grál, na kterém každý zbohatne. Dobře zvažte veškerá rizika spojená s případnou investicí do NFT. Pokud však budete mít šťastnou ruku, může se vám nákup NFT bohatě vyplatit.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
23
1

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Non-fungible tokeny (NFT) - Co to je, jak fungují a vyplatí se do NFT investovat v roce 2024?