Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
kofola
KOFOL
Akcie Kofola (KOFOL) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

285 Kč

+1,06 % za 7 dní

kofola

Akcie Kofola (KOFOL) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Cena akcií Kofola
Graf KOFOL

285 Kč

+1,06 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf akcií Kofola

Logo Kofola
Kofola/KOFOL
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Kofola Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Kofola

Tržní kapitalizace 6,05 mld. Kč EBITDA 1,1 mld. Kč
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 4,01
Roční dividenda na akcii 13,5 Kč P/E (Cena k zisku) 17,39
Dividendový výnos 4,74 % Návratnost aktiv 5,73 %
Příjmy společnosti 8,69 mld. Kč Návratnost vlastního kapitálu 26,88 %
Příjmy na akcii 389,8 Kč Provozní marže -1,1 %
Účetní hodnota na akcii 68,67 Kč Zisková marže 4,21 %
Hodnota podniku 8,91 mld. Kč Cílová cena Wall Street 313 Kč

Akciová společnost Kofola se řadí mezi jednoho z předních výrobců a distributorů nealkoholických nápojů ve výhodní a střední Evropě. Akcie Kofola také patří do indexu pražské burzy cenných papírů (Index PX).

Mají před sebou akcie Kofoly zajímavou budoucnost? Pojďte s námi zjistit, zda se vyplatí do Kofoly investovat.

Obsah článku o akciích Kofola

Historie Kofoly

Zdroj: kofola.cz
Továrna Kofoly v Krnově

Příběh Kofoly začal už v roce 1957, kdy tehdejší závod Spofa Praha dostal od státu úkol vytvořit tuzemský nápoj kolového typu. To se podařilo o dva roky později. Základem nápoje se stal sirup KOFO složený ze směsi bylin, ovocných látek a kofeinu. Na pulty obchodů se nápoj dostal v roce 1960.

I z důvodu nedostatku západních nápojů obliba Kofoly prudce rostla. Po roce 1989 a vstupu zahraničních konkurentů na trh došlo k útlumu výroby Kofoly.

Nová historie se začala psát v roce 2000, kdy došlo k odkupu receptu tehdejší firmou Santa nápoje.

Zájem o Kofolu začal opět růst a do portfolia společnosti se dostali další výrobky jako například šťávy Jupí či voda Rajec. Kofola také začala expandovat na zahraniční trhy.

Historický vývoj cen akcií Kofola

Akcie Kofoly se na pražské burze objevily relativně nedávno – 2. prosince 2015. Z grafu je patrné, že cena při IPO (první den, při kterém společnost začíná veřejně nabízet své akcie) byla příliš vysoká a od té doby můžeme pozorovat dlouhodobý sestupný trend.

Logo Kofola
Kofola/KOFOL
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Kofola Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokles je však značně nerovnoměrný. Po prvním roce poklesu následovaly dva roky, ve kterých se cena pohybovala do strany. Poté přišel prudký propad a další skoro dva roky cena zůstávala na jedné cenové hladině, aby poté opět přišel prudký propad. U něj však velkou roli sehrál celosvětový propad cen akcií v období koronaviru.

Nedojde-li v budoucnu k problémům společnosti, pak se dlouhodobý pokles s největší pravděpodobností zastaví, jelikož je způsobený zejména vysokou vstupní cenou akcií a ne například dlouhodobými finančními problémy.

Vyplácené dividendy

Vzhledem ke krátké historii obchodování těžko posuzovat pravidelnost pro budoucí vývoj, od roku 2016 je však dividenda vyplácena pravidelně jednou ročně.

O jejím vyplacení a případné výši rozhoduje vždy valná hromada. Vzhledem k poměrně stabilní situaci je pravděpodobné, že se dividendy budou vyplácet i nadále, a to v podobné výši kolem 15 korun na akcii.

Zdroj: Fio.cz
Vyvoj-dividendy-kofola-od-roku-2016
Vývoj dividendy akcií Kofola od roku 2016

Investování do akcií Kofola

V této kapitole si ukážeme dvě možnosti, jak do akcií Kofoly investovat. První možností je dlouhodobá investice formou nákupu (fyzických) akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl? Čtěte dál.

První možnost: nákup akcií Kofoly

Tento přístup je nejjednodušší, časově nenáročný a bývá nejvhodnější variantou pro nezkušené investory.

V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem. Akcionář (i když z hlediska investovaných prostředků úplně malinký) je v podstatě jedním z majitelů dané firmy a podílí se tak na zisku této společnosti, který je mu vyplácen formou dividend.

Jak investice formou nákupu fyzických akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na příklad níže.

Příklad: Dejme tomu, že nakoupíte akcie Kofoly po koronavirovém propadu v roce 2020 za cenu 200 Kč za kus. Vy máte na investici připravených rovných 10 000 Kč a můžete si tedy koupit přesně 50 akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 30 % na 260 Kč, což se reálně stalo během několika měsíců, z prodeje vašich 50 akcií byste inkasovali celkem 13 000 Kč.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 3 000 Kč, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že byste akcie drželi o něco déle, například 2 roky, by vám byla 2x vyplacena dividenda. Za roky 2018 a 2019 by to bylo v hodnotě 29,7 Kč na akcii, takže byste si za ty dva roky se svými akciemi přišli na další 1 485 Kč.

Kde koupit akcie Kofoly?

Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty ozkoušené naleznete v tabulce níže:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Kofoly

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.

Obchodování “s pákou” v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Podívejte se na příklad níže:

Příklad: Pokud je cena akcií znovu 200 Kč a vy na obchodním účtu máte k dispozici 10 000 Kč, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 50 000 Kč (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit rovných 250 akcií. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst z 200 Kč na 260 Kč, tak váš zisk by zde byl ne 3 000, ale 15 000 Kč.

Proč? Protože jste koupili 250 akcií a zhodnocení každé z nich je 60 Kč. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 25 000 Kč (10 000 Kč se kterými jste začali a 15 000 Kč jako zisk z uskutečněného obchodu).

Jak vidíte, pákové obchodování nabízí mnohem větší potenciál pro zhodnocení investovaných peněz, než běžný nákup akcií.

Je ale nutné podotknout, že stejně rychle, jako se investice zhodnocuje, se může také propadat. Propad ceny akcií z 200 Kč na 170 Kč by pro vás znamenal ztrátu 7 500 Kč, což je skoro celých 10 000 Kč, které jste měli v původně. A kdyby cena padala ještě dál, může obchod být vynuceně uzavřen a váš obchodní účet by tak skončil na nule.

Poznámka

Je patrné, že pákové obchodování je mnohem rizikovější než obchodování fyzických akcií.

Vzhledem k pravidelnému vyplácení dividend, stabilnímu postavení a dobrém jménu na českém trhu se strategie buy-and-hold, čili koupit a držet je mnoho let, zdá být celkem rozumný způsob, jak na akciích Kofoly vydělávat.

Zaujaly vás akcie Kofoly a chtěli byste si je zkusit obchodovat? Můžete to zkusit u jednoho z ověřených brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZ ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Cesta k prvnímu obchodu

Zaujala vás možnost obchodovat akcie Kofoly, seznámili jste se s jejím vývojem a nyní byste se rádi pustili do reálného obchodování? Od prvního obchodu vás dělí pouhých šest kroků, pojďme se na ně podívat:

 1. Prvním krokem bude vybrání si brokera. Obchodování na pražské burze nenabízí zdaleka všichni, proto je vhodné si tuto informaci zjistit předem. Broker s nabídkou obchodování akcií Kofoly je například XTB.
 2. Ve druhém kroku si musíte u brokera založit účet. Vše probíhá online z pohodlí domova. Registrace vám zabere 10 minut.
 3. Následovat bude výběr a odladění obchodní strategie, pomocí které chcete obchodovat. Nevíte-li jak na to, můžete se inspirovat našimi články.
 4. Poté si na váš účet budete muset převést peníze, se kterými hodláte obchodovat. Rozhodně by se vždy mělo jednat pouze o peníze, které můžete postrádat. Jednak nemáte jistotu, že se vám v obchodování bude dařit a jednak byste z obchodu měli vystupovat vždy na základě obchodní strategie a nikoliv proto, že budete peníze nutně potřebovat na něco jiného.
 5. Před skutečným obchodováním je ještě vhodné vyzkoušet si strategii na demo účtu a seznámit se důkladně s obchodní platformou, aby vás později nic nepřekvapilo.
 6. Posledním krokem pak bude už samotný skutečný obchod. Vyčkejte trpělivě, až vám vaše obchodní strategie dá signál ke vstupu a teprve poté se do něj pusťte. Nezapomeňte nastavit stop-loss a půjde-li vše dobře, později vystoupíte z obchodu s vaším prvním ziskem.

Hodí se akcie Kofoly ke krátkodobému obchodování, nebo spíše k dlouhodobým nákupům?

Akcie Kofoly mají velmi malou likviditu, která může nepříznivě ovlivnit zejména krátkodobé obchody, proto nováčkům rozhodně nelze doporučit jejich obchodování v krátkodobém horizontu.

Dle dosavadního vývoje se příliš lákavé nezdálo ani dlouhodobé držení akcií, jelikož výnosy z dividend nestačí převážit pokles ceny akcií.

Na druhou stranu koronavirus akcie Kofoly jakoby oživil – dá se, že se nakonec stal impulsem pro zahájení růstu.

Zajímavou strategií se jeví také obchodovat Kofolu ve střednědobém horizontu v řádu týdnů či měsíců. Dle aktuálních fundamentálních informací i nástrojů technické analýzy ji pak můžete obchodovat jak do dlouhé pozice (spekulace na růst), tak do krátké (spekulace na pokles).

Proč se o akcie Kofoly zajímat?

Výhodou obchodování s akciemi Kofoly je vypořádávání obchodů v českých korunách, díky čemuž vám odpadá měnové riziko. Taktéž je možné snadno získávat informace pro investory i pro lidi, kteří nerozumí cizímu jazyku.

Nevýhodou je malá likvidita akcií a s tím spojená omezená možnost krátkodobých obchodů.

Díky vyplácené dividendě však Kofola může mít své místo ve vašem dlouhodobém portfoliu.

Líbí se vám myšlenka na nakupování akcií známého českého nápoje? Nebo už dokonce máte svůj první obchod za sebou? Podělte se s námi o vaše nápady, zkušenosti nebo dotazy v diskusi pod článkem.

Více informací o akciích Kofola (KOFOL)

Základní informace
Název společnostiKofola
TickerKOFOL
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.kofola.cz/
Adresa sídla společnostiNad Porubkou 2278/31a, Ostrava-Poruba, Czech Republic, 708 00
Založeno2000
Datum IPO-
SektorSpotřební zboží/sužby - základní
PrůmyslNápoje
Zaměstnanci2 034
Vedení společnostiChairman & CEO: Mr. Janis Samaras
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy22. 8. 1970
Datum ex dividenda27. 9. 2023
Roční dividenda na akcii13,5 Kč
Dividendový výnos4,74 %
Výplatní poměr2,45 %
Příjmy
Příjmy společnosti8 690 103 296 Kč
Příjmy na akcii389,8 Kč
Růst příjmů čtvrtletně R/R14,3 %
Valuace
Tržní kapitalizace6 050 464 256 Kč
Hodnota podniku8 910 177 280 Kč
P/B (Cena k účetní hodnotě)4,01
P/E (Cena k zisku)17,39
Očekávané P/E-
Účetní hodnota na akcii68,67 Kč
Cílová cena Wall Street313 Kč
Hodnota podniku k příjmům1,06
Hodnota podniku k EBITDA9,62
Cena k příjmům0,69
Rentabilita
EBITDA1 102 729 984 Kč
Provozní marže-1,1 %
Zisková marže4,21 %
Hrubý zisk2 925 994 000 Kč
Zisk na akcii (EPS)16,39 Kč
Zředěný zisk na akcii (EPS)16,39 Kč
Očekávaný EPS (tento rok)-
Očekávaný EPS (příští rok)-
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R77,9 %
Výkonnost
Návratnost aktiv5,73 %
Návratnost vlastního kapitálu26,88 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy Kofola
19
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Eva Bizkova

Kde mi vyplatí dividendy? Děkuji za odpověď

Redakce Finex

Dobrý den, dividenda bude vyplácena v období od 5.7.2019 do 5.7.2022 prostřednictvím České spořitelny, a.s., a to bezhotovostním převodem na bankovní účty uvedené v žádosti o výplatu. Žádosti o výplatu dividendy, které zároveň obsahují čestné prohlášení o nabývací ceně akcií, jsou ke stažení na této stárnce. Více info naleznete v tomto dokumentu.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat