Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » 📈 Akcie » Kofola

Akcie Kofola (KOFOL) – Cena, graf, dividenda 2021

Váš kapitál může být ohrožen*
SELECT `timestamp` FROM wp_chart_data WHERE `data_type` = 2 AND (post_type='stock' AND id LIKE 'KOFOL.CZ') GROUP BY id ORDER BY `timestamp` ASC LIMIT 1SELECT `timestamp` FROM wp_chart_data WHERE `data_type` = 2 AND (post_type='stock' AND id LIKE 'KOFOL.CZ') GROUP BY id ORDER BY `timestamp` ASC LIMIT 1

Graf akcií Kofola

Cena za 1 akcii Kofoly (KOFOL)
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Akciová společnost Kofola se řadí mezi jednoho z předních výrobců a distributorů nealkoholických nápojů ve výhodní a střední Evropě. Akcie Kofola také patří do indexu pražské burzy cenných papírů (Index PX).

Mají před sebou akcie Kofoly zajímavou budoucnost? Pojďte s námi zjistit, zda se vyplatí do Kofoly investovat.

Obsah článku o akciích Kofola

1.Historie Kofoly2.Historický vývoj cen akcií Kofola3.Vyplácené dividendy4.Jak investovat do akcií Kofoly?První možnost: nákup akcií KofolyDruhá možnost: aktivní obchodování akcií Kofoly5.Cesta k prvnímu obchodu6.Hodí se akcie Kofoly ke krátkodobému obchodování, nebo spíše k dlouhodobým nákupům?7.Proč se o akcie Kofoly zajímat?8.Diskuze o akciích Kofola (komentáře)

Historie Kofoly

Továrna Kofoly v Krnově
Zdroj: kofola.cz

Příběh Kofoly začal už v roce 1957, kdy tehdejší závod Spofa Praha dostal od státu úkol vytvořit tuzemský nápoj kolového typu. To se podařilo o dva roky později. Základem nápoje se stal sirup KOFO složený ze směsi bylin, ovocných látek a kofeinu. Na pulty obchodů se nápoj dostal v roce 1960.

I z důvodu nedostatku západních nápojů obliba Kofoly prudce rostla. Po roce 1989 a vstupu zahraničních konkurentů na trh došlo k útlumu výroby Kofoly.

Nová historie se začala psát v roce 2000, kdy došlo k odkupu receptu tehdejší firmou Santa nápoje.

Zájem o Kofolu začal opět růst a do portfolia společnosti se dostali další výrobky jako například šťávy Jupí či voda Rajec. Kofola také začala expandovat na zahraniční trhy.

Historický vývoj cen akcií Kofola

Akcie Kofoly se na pražské burze objevily relativně nedávno – 2. prosince 2015. Z grafu je patrné, že cena při IPO (první den, při kterém společnost začíná veřejně nabízet své akcie) byla příliš vysoká a od té doby můžeme pozorovat dlouhodobý sestupný trend.

Vývoj akcií Kofola od jejich vstupu na burzu
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Pokles je však značně nerovnoměrný. Po prvním roce poklesu následovaly dva roky, ve kterých se cena pohybovala do strany. Poté přišel prudký propad a další skoro dva roky cena zůstávala na jedné cenové hladině, aby poté opět přišel prudký propad. U něj však velkou roli sehrál celosvětový propad cen akcií v období koronaviru.

Nedojde-li v budoucnu k problémům společnosti, pak se dlouhodobý pokles s největší pravděpodobností zastaví, jelikož je způsobený zejména vysokou vstupní cenou akcií a ne například dlouhodobými finančními problémy.

Vyplácené dividendy

Vzhledem ke krátké historii obchodování těžko posuzovat pravidelnost pro budoucí vývoj, od roku 2016 je však dividenda vyplácena pravidelně jednou ročně.

O jejím vyplacení a případné výši rozhoduje vždy valná hromada. Vzhledem k poměrně stabilní situaci je pravděpodobné, že se dividendy budou vyplácet i nadále, a to v podobné výši kolem 15 korun na akcii.

Vyvoj-dividendy-kofola-od-roku-2016
Vývoj dividendy akcií Kofola od roku 2016
Zdroj: Fio.cz

Investování do akcií Kofola

V této kapitole si ukážeme dvě možnosti, jak do akcií Kofoly investovat. První možností je dlouhodobá investice formou nákupu (fyzických) akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl? Čtěte dál.

První možnost: nákup akcií Kofoly

Tento přístup je nejjednodušší, časově nenáročný a bývá nejvhodnější variantou pro nezkušené investory.

V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem. Akcionář (i když z hlediska investovaných prostředků úplně malinký) je v podstatě jedním z majitelů dané firmy a podílí se tak na zisku této společnosti, který je mu vyplácen formou dividend.

Jak investice formou nákupu fyzických akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na příklad níže.

Příklad: Dejme tomu, že nakoupíte akcie Kofoly po koronavirovém propadu v roce 2020 za cenu 200 Kč za kus. Vy máte na investici připravených rovných 10 000 Kč a můžete si tedy koupit přesně 50 akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 30 % na 260 Kč, což se reálně stalo během několika měsíců, z prodeje vašich 50 akcií byste inkasovali celkem 13 000 Kč.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 3 000 Kč, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že byste akcie drželi o něco déle, například 2 roky, by vám byla 2x vyplacena dividenda. Za roky 2018 a 2019 by to bylo v hodnotě 29,7 Kč na akcii, takže byste si za ty dva roky se svými akciemi přišli na další 1 485 Kč.

Kde koupit akcie Kofoly?

Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty ozkoušené naleznete v tabulce níže:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Kofoly

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.

Obchodování "s pákou" v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Podívejte se na příklad níže:

Příklad: Pokud je cena akcií znovu 200 Kč a vy na obchodním účtu máte k dispozici 10 000 Kč, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 50 000 Kč (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit rovných 250 akcií. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst z 200 Kč na 260 Kč, tak váš zisk by zde byl ne 3 000, ale 15 000 Kč.

Proč? Protože jste koupili 250 akcií a zhodnocení každé z nich je 60 Kč. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 25 000 Kč (10 000 Kč se kterými jste začali a 15 000 Kč jako zisk z uskutečněného obchodu).

Jak vidíte, pákové obchodování nabízí mnohem větší potenciál pro zhodnocení investovaných peněz, než běžný nákup akcií.

Je ale nutné podotknout, že stejně rychle, jako se investice zhodnocuje, se může také propadat. Propad ceny akcií z 200 Kč na 170 Kč by pro vás znamenal ztrátu 7 500 Kč, což je skoro celých 10 000 Kč, které jste měli v původně. A kdyby cena padala ještě dál, může obchod být vynuceně uzavřen a váš obchodní účet by tak skončil na nule.

Vzhledem k pravidelnému vyplácení dividend, stabilnímu postavení a dobrém jménu na českém trhu se strategie buy-and-hold, čili koupit a držet je mnoho let, zdá být celkem rozumný způsob, jak na akciích Kofoly vydělávat.

Zaujaly vás akcie Kofoly a chtěli byste si je zkusit obchodovat? Můžete to zkusit u jednoho z ověřených brokerů:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZ ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Cesta k prvnímu obchodu

Zaujala vás možnost obchodovat akcie Kofoly, seznámili jste se s jejím vývojem a nyní byste se rádi pustili do reálného obchodování? Od prvního obchodu vás dělí pouhých šest kroků, pojďme se na ně podívat:

 1. Prvním krokem bude vybrání si brokera. Obchodování na pražské burze nenabízí zdaleka všichni, proto je vhodné si tuto informaci zjistit předem. Broker s nabídkou obchodování akcií Kofoly je například XTB.
 2. Ve druhém kroku si musíte u brokera založit účet. Vše probíhá online z pohodlí domova. Registrace vám zabere 10 minut.
 3. Následovat bude výběr a odladění obchodní strategie, pomocí které chcete obchodovat. Nevíte-li jak na to, můžete se inspirovat našimi články.
 4. Poté si na váš účet budete muset převést peníze, se kterými hodláte obchodovat. Rozhodně by se vždy mělo jednat pouze o peníze, které můžete postrádat. Jednak nemáte jistotu, že se vám v obchodování bude dařit a jednak byste z obchodu měli vystupovat vždy na základě obchodní strategie a nikoliv proto, že budete peníze nutně potřebovat na něco jiného.
 5. Před skutečným obchodováním je ještě vhodné vyzkoušet si strategii na demo účtu a seznámit se důkladně s obchodní platformou, aby vás později nic nepřekvapilo.
 6. Posledním krokem pak bude už samotný skutečný obchod. Vyčkejte trpělivě, až vám vaše obchodní strategie dá signál ke vstupu a teprve poté se do něj pusťte. Nezapomeňte nastavit stop-loss a půjde-li vše dobře, později vystoupíte z obchodu s vaším prvním ziskem.

Hodí se akcie Kofoly ke krátkodobému obchodování, nebo spíše k dlouhodobým nákupům?

Akcie Kofoly mají velmi malou likviditu, která může nepříznivě ovlivnit zejména krátkodobé obchody, proto nováčkům rozhodně nelze doporučit jejich obchodování v krátkodobém horizontu.

Dle dosavadního vývoje se příliš lákavé nezdálo ani dlouhodobé držení akcií, jelikož výnosy z dividend nestačí převážit pokles ceny akcií.

Na druhou stranu koronavirus akcie Kofoly jakoby oživil – dá se, že se nakonec stal impulsem pro zahájení růstu.

Zajímavou strategií se jeví také obchodovat Kofolu ve střednědobém horizontu v řádu týdnů či měsíců. Dle aktuálních fundamentálních informací i nástrojů technické analýzy ji pak můžete obchodovat jak do dlouhé pozice (spekulace na růst), tak do krátké (spekulace na pokles).

Proč se o akcie Kofoly zajímat?

Výhodou obchodování s akciemi Kofoly je vypořádávání obchodů v českých korunách, díky čemuž vám odpadá měnové riziko. Taktéž je možné snadno získávat informace pro investory i pro lidi, kteří nerozumí cizímu jazyku.

Nevýhodou je malá likvidita akcií a s tím spojená omezená možnost krátkodobých obchodů.

Díky vyplácené dividendě však Kofola může mít své místo ve vašem dlouhodobém portfoliu.

Líbí se vám myšlenka na nakupování akcií známého českého nápoje? Nebo už dokonce máte svůj první obchod za sebou? Podělte se s námi o vaše nápady, zkušenosti nebo dotazy v diskusi pod článkem.


JménoKofola
TickerKOFOL
Webové stránkyhttps://www.kofola.cz/
Založeno2000
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Kofola za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
25. 10. 2021 321 Kč KOFOL
22. 10. 2021 320 Kč KOFOL
21. 10. 2021 315 Kč KOFOL
20. 10. 2021 316 Kč KOFOL
19. 10. 2021 318 Kč KOFOL
18. 10. 2021 316 Kč KOFOL
15. 10. 2021 317 Kč KOFOL
14. 10. 2021 317 Kč KOFOL
13. 10. 2021 317 Kč KOFOL
12. 10. 2021 317 Kč KOFOL

Ohodnoťte akcie této firmy


Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Eva Bizkova

Kde mi vyplatí dividendy? Děkuji za odpověď

Magazín Finex

Dobrý den, dividenda bude vyplácena v období od 5.7.2019 do 5.7.2022 prostřednictvím České spořitelny, a.s., a to bezhotovostním převodem na bankovní účty uvedené v žádosti o výplatu. Žádosti o výplatu dividendy, které zároveň obsahují čestné prohlášení o nabývací ceně akcií, jsou ke stažení na této stárnce. Více info naleznete v tomto dokumentu.

Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo