Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Kofola

Akcie Kofola – Cena, graf, dividenda 2021

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Kofola

Cena za 1 akcii Kofoly
CZK
USD
EUR

Akciová společnost Kofola se řadí mezi jednoho z předních výrobců a distributorů nealkoholických nápojů ve výhodní a střední Evropě. Akcie Kofola také patří do indexu pražské burzy cenných papírů (Index PX).

Mají před sebou akcie Kofoly zajímavou budoucnost? Pojďte s námi zjistit, zda se vyplatí do Kofoly investovat.

Obsah článku o akciích Kofola

1.Historie Kofoly2.Historický vývoj cen akcií Kofola3.Vyplácené dividendy4.Jak obchodovat akcie Kofoly?5.Cesta k prvnímu obchodu - Kde akcie obchodovat?6.Proč se o akcie Kofoly zajímat?7.Diskuze o akciích Kofola (komentáře)

Historie Kofoly

Továrna Kofoly v Krnově

Příběh Kofoly začal vlastně už v roce 1957, kdy tehdejší závod Spofa Praha dostal státní úkol vytvořit domácí nápoj kolového typu. To se podařilo o dva roky později. Základem nápoje se stal sirup KOFO složený ze směsi bylin, ovocných látek a kofeinu. Na pulty obchodů se nápoj dostal v roce 1960.

I z důvodu nedostatku západních nápojů obliba Kofoly prudce rostla. Po roce 1989 a vstupu zahraničních konkurentů na trh došlo k útlumu výroby Kofoly.

Nová historie se začala psát v roce 2000, kdy došlo k odkupu receptu tehdejší firmou Santa nápoje.

Zájem o Kofolu začal opět růst a do portfolia společnosti se dostali další výrobky jako například šťávy Jupí či voda Rajec. Kofola také začala expandovat na zahraniční trhy.

Historický vývoj cen akcií Kofola

Cena za 1 akcii Kofoly
CZK
USD
EUR

Akcie Kofoly se na pražské burze objevily teprve nedávno, 2. prosince 2015. Z grafu je patrné, že cena při IPO (první den, při kterém společnost začíná veřejně nabízet své akcie) byla příliš vysoká a od té doby můžeme pozorovat dlouhodobý sestupný trend.

Pokles je však značně nerovnoměrný. Po prvním roce poklesu následovaly dva roky, ve kterých se cena pohybovala do strany. Poté přišel prudký propad a další skoro dva roky cena zůstávala na jedné cenové hladině, aby poté opět přišel prudký propad. U něj však velkou roli sehrál pravděpodobně celosvětový propad cen akcií v období koronaviru.

Nedojde-li v budoucnu k problémům společnosti, pak se dlouhodobý pokles s největší pravděpodobností jednoho dne zastaví, jelikož je způsobený zejména vysokou vstupní cenou akcií a ne například dlouhodobými finančními problémy.

Vyplácené dividendy

Vzhledem ke krátké historii obchodování těžko posuzovat pravidelnost pro budoucí vývoj, od roku 2016 je však dividenda vyplácena pravidelně jednou ročně.

O jejím vyplacení a případné výši rozhoduje vždy valná hromada. Vzhledem k poměrně stabilní situaci je pravděpodobné, že se dividendy budou vyplácet i nadále, a to v podobné výši kolem 15 korun na akcii.

Jak obchodovat akcie Kofoly?

Akcie Kofoly mají velmi malou likviditu, proto rozhodně nelze doporučit její obchodování v krátkodobém horizontu, jelikož byste přicházeli o spoustu peněz kvůli spreadu.

Dle dosavadního vývoje se nejeví lákavě ani poziční držení akcií, jelikož výnosy z dividend nestačí převážit pokles hodnoty akcií.

Dlouhodobě by šlo teoreticky spekulovat na pokles, ale vzhledem k tomu, že se Kofole výrobně daří se nedá očekávat, že by v budoucnu měl být pokles ještě nějaký dlouhodobý nebo velký.

Akcie Kofoly mají velmi malou likviditu, která může nepříznivě ovlivnit zejména krátkodobé obchody

Jako nejlepší se proto jeví obchodovat Kofolu ve střednědobém horizontu v řádu týdnů či měsíců. Dle aktuálních fundamentálních informací i nástrojů technické analýzy ji pak můžete obchodovat jak do dlouhé pozice (spekulace na růst), tak do krátké (spekulace na pokles).

Příklad obchodu s akciemi Kofoly:

Podle získaných informací budete předpokládat pokles ceny akcií, proto vstoupíte do krátké pozice na ceně 240 Kč/akcii. Při ní prodáte akcie za tuto cenu (které si “vypůjčíte” přes burzu od jiného investora) s vidinou, že později akcie koupíte (a tím budete moct vypůjčené akcie vrátit) za nižší cenu a výsledný rozdíl pak bude vaším ziskem.

Do krátké pozice se rozhodnete vstoupit se 100 akcemi za celkovou cenu 24 000 Kč, které prodáte. Po dvou měsících cena poklesne na 220 Kč za akcii.

Rozhodnete se obchod ukončit a sto akcií nakoupíte zpět za 22 000 Kč. Výsledný rozdíl 2 000 korun bude vaším ziskem.

Procentuální zisk z obchodu bude činit 2 000/24 000*100 = 8,3% za dva měsíce, roční zhodnocení 49,8%.

Při vstupu do krátké pozice můžete mít teoreticky nekonečně velkou ztrátu (protože akcie místo poklesu mohou nekonečně růst). Proto vždy používejte stop-loss, abyste své případné ztráty omezili na přijatelnou výši.

Samotné půjčení akcií a jejich navrácení se děje zcela automaticky. Obchodovat do krátké pozice můžete úplně stejně jako při obchodu do dlouhé pozice, pouze v obchodní platformě na začátku obchodu místo pokynu Buy (nákup) zadáte pokyn Sell (prodej).

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

Cesta k prvnímu obchodu – Kde akcie obchodovat?

Zaujala vás možnost obchodovat akcie Kofoly, seznámili jste se se s jejím vývojem a nyní byste se rádi pustili do reálného obchodování. Od prvního obchodu vás dělí pouhých šest kroků, pojďme se na ně podívat:

  1. Prvním krokem bude vybrání si brokera. Obchodování na pražské burze nenabízí zdaleka všichni, proto je vhodné si tuto informaci zjistit předem. Broker s nabídkou obchodování akcií Kofoly je například XTB.
  2. Ve druhém kroku si musíte u brokera založit účet. Vše probíhá online z pohodlí domova. Registrace vám zabere 10 minut.
  3. Následovat bude výběr a odladění obchodní strategie, pomocí které chcete obchodovat. Nevíte-li jak na to, můžete se inspirovat našimi články.
  4. Poté si na váš účet budete muset převést peníze, se kterými hodláte obchodovat. Rozhodně by se vždy mělo jednat pouze o peníze, které můžete postrádat. Jednak nemáte jistotu, že se vám v obchodování bude dařit a jednak byste z obchodu měli vystupovat vždy na základě obchodní strategie a nikoliv proto, že budete peníze nutně potřebovat na něco jiného.
  5. Před skutečným obchodováním je ještě vhodné vyzkoušet si strategii na demo účtu a seznámit se důkladně s obchodní platformou, aby vás později nic nepřekvapilo.
  6. Posledním krokem pak bude už samotný skutečný obchod. Vyčkejte trpělivě, až vám vaše obchodní strategie dá signál ke vstupu a teprve poté se do něj pusťte. Nezapomeňte nastavit stop-loss a půjde-li vše dobře, později vystoupíte z obchodu s vaším prvním ziskem.

Recenze ověřeného brokera XTB

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Proč se o akcie Kofoly zajímat?

Výhodou obchodování s akciemi Kofoly je vypořádávání obchodů v českých korunách, díky čemuž vám odpadá měnové riziko. Taktéž je možné snadno získávat informace pro investory i pro lidi, kteří nerozumí cizímu jazyku.

Nevýhodou je malá likvidita akcií a s tím spojená nemožnost krátkodobých obchodů.

Díky vyplácené dividendě však Kofola může mít své místo ve vašem dlouhodobějším portfoliu.

Líbí se vám myšlenka na obchodování známého českého nápoje? Nebo už dokonce máte svůj první obchod za sebou? Podělte se s námi o vaše nápady, zkušenosti nebo dotazy v diskusi pod článkem.


JménoKofola
TickerKOFOL
Webové stránkyhttps://www.kofola.cz/
Založeno2000
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Kofola za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
01. 03. 2021 256 Kč KOFOL
26. 02. 2021 256 Kč KOFOL
25. 02. 2021 257 Kč KOFOL
24. 02. 2021 254 Kč KOFOL
23. 02. 2021 255 Kč KOFOL
22. 02. 2021 254 Kč KOFOL
19. 02. 2021 254 Kč KOFOL
18. 02. 2021 254 Kč KOFOL
17. 02. 2021 256 Kč KOFOL
16. 02. 2021 259 Kč KOFOL
15. 02. 2021 261 Kč KOFOL

Ohodnoťte akcie této firmy


Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Eva Bizkova

Kde mi vyplatí dividendy? Děkuji za odpověď

Magazín Finex

Dobrý den, dividenda bude vyplácena v období od 5.7.2019 do 5.7.2022 prostřednictvím České spořitelny, a.s., a to bezhotovostním převodem na bankovní účty uvedené v žádosti o výplatu. Žádosti o výplatu dividendy, které zároveň obsahují čestné prohlášení o nabývací ceně akcií, jsou ke stažení na této stárnce. Více info naleznete v tomto dokumentu.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
AdmiralMarkets logo
AdmiralMarkets★ 90 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo