Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Akcioví brokeři » Interactive Brokers

Recenze Interactive Brokers – Zkušenosti, poplatky a další

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Základní informace o Interactive Brokers

V češtině?

Ne

Poplatky za obchod

Od $ 1, dle instrumentu

Minimální vklad

$ 0

Interactive Brokers (IB) je americká nadnárodní makléřská společnost s historií sahající až do roku 1978. Jedná se o jednoho z nejoblíbenějších brokerů, a to zejména mezi institucionálními investory a profesionálními tradery.

Tomu odpovídají i požadavky na uživatele, které nejsou úplně nakloněny nováčkům, kteří se do světa tradingu teprve dostávají. Toho jsou si však v IB vědomi a je vidět postupné zlepšování podmínek i pro menší obchodníky. Za zmínku stojí hlavně snížená minimální výše vkladu a zrušení poplatku za neaktivitu.

Platforma pro obchodování Trader Workstation však stále nemá úplně nejjednodušší uživatelské rozhraní a je určená spíše pro zkušenější obchodníky, kteří přesně vědí, co v platformě hledat.

Kromě TWS však IBKR nabízí také webovou platformu v sekci Client Profile. V té může klient nejen spravovat své vklady a výběry v různých měnách, ale také zadávat obchodní pokyny.

Interactive Brokers nabízí rovněž možnost otevření demo účtu s počátečním zůstatkem 1 milion dolarů, který dodá každému dostatek prostoru pro vyzkoušení obchodní platformy. Kromě toho je klientům dostupný rozsáhlý vzdělávací program, který doporučuji každému nastudovat.

1.Platforma Interactive BrokersTrader Workstation (TWS)Webová platformaMobilní aplikace2.Demo účet u Interactive Brokers3.Vklad a výběr peněz u Interactive Brokers4.Jaké nabízí Interactive Brokers typy účtů?5.Poplatky u Interactive Brokers6.Jak si založit účet u Interactive Brokers7.Zákaznická podpora8.Proč zvolit Interactive Brokers?9.Vaše zkušenosti s Interactive Brokers

Platforma Interactive Brokers

Interactive Brokers nabízí své vlastní řešení obchodní platformy na velmi profesionální úrovni. Investor má možnost si vybrat ze 3 možností: Samostatný program platformy Trader Workstation (TWS), platforma v sekci Client Profile, webová platforma a mobilní aplikace.

Trader Workstation (TWS)

V rámci vlajkové lodi (desktopové platformy) Interactive Brokers může investor obchodovat téměř jakékoliv myslitelné aktivum, včetně globálních akcií, opcí, CFD kontraktů, opčních obchodů atd. Interactive Brokers je napojeno na téměř všechny elektronické burzy světa, a tak můžou její klienti obchodovat opravdu cokoliv.

Rozdíl oproti řadě jiných brokerů je u IB také v tom, že objednávky jsou realizovány na skutečném trhu, realizace tak probíhá za skutečnou tržní cenu. Platforma IBKR je napojena na více než 30 tržních center a objednávku realizuje na tom, kde je cena v danou chvíli nejlepší.

Protože TWS není určena pro úplně nové investory, uživatelské rozhraní platformy není z nejjednodušších a chvíli potrvá, než se v něm zorientujete. Mezi profesionálními obchodníky však patří tato platforma k vůbec nejlépe hodnoceným.

V rámci TWS můžete využít mnoho profesionálních nástrojů – algoritmické obchodování, opční strategie, volatilní strategie, nástroje pro návrh portfolia nebo investiční strategie aj.

Nastavitelné watchlisty nabízejí také velmi široké možnosti – můžete sledovat jakékoliv dostupné aktivum. Každý seznam si přitom můžete upravit dle svých preferencí, když máte na výběr z 494 možností úpravy jednotlivých watchlistů.

zakladni-uzivatelske-rozhrani-platformy-trader-work-station-interactive-brokers
Základní uživatelské rozhraní platformy Trader Work Station

Interactive Brokers se snaží nově oslovovat i začínající investory, a proto jim dává k dispozici rozsáhlou nápovědu, výuková videa, případně funkci IBot (která je rovněž dostupná v mobilní aplikaci).

Funkce založená na technologii umělé inteligence pomáhá investorům k rychlému zodpovězení dotazů prostřednictvím chatu (nebo hlasových povelů v případě aplikace pro iPhone).

IBot je schopný rychle nalézt informace o vašem portfoliu. Dokáže vám říct, jaká byla poslední cena akcií Google, zobrazit porovnání grafů Apple a Microsoft nebo na váš příkaz například nakoupit 100 akcií Facebook.

Nápověda a funkce IBot, které vám v začátcích pomohou se seznámením s uživatelským rozhraním a možnostmi platformy Trader Work Station
Nápověda a funkce IBot, které vám v začátcích pomohou se seznámením s uživatelským rozhraním a možnostmi platformy Trader Work Station

Webová platforma

Pro méně zkušené obchodníky nabízí Interactive Brokers webový klientský portál. Webový portál je přehlednější a nabízí všechny základní funkce nezbytné k obchodování a dostatečné správě portfolia. Základní funkce v případě tohoto brokera znamenají, že obsahují vše, co potřebuje 95 % investorů či traderů ke své činnosti.

Rozhraní webové platformy Interactive Brokers
Rozhraní webové platformy Interactive Brokers

Webová platforma je v porovnání s TWS jednodušší, ale to rozhodně není na škodu. Je možné, že při dlouhodobém užívání naleznete nějaké nedostatky, na platformě se však neustále pracuje, neboť byla odhalena teprve na konci roku 2019.

V rámci webové platformy mohou investoři do detailu zkoumat jednotlivé akcie nebo si vytvářet screeningy na základě vlastních požadavků. Přestože je webová aplikace o něco jednodušší než TWS, její potenciál je velmi široký.

Detailní zobrazení informací konkrétního akciového titulu
Detailní zobrazení informací konkrétního akciového titulu

Jak můžete vidět na obrázku níže, z webové platformy lze bez problémů nastavit okamžité nákupy/prodeje a stejně tak i limitní příkazy. Graf lze dle libosti rovněž velmi snadno upravit. Vybírat můžete hned z 11 typů grafů (svíčkový, čárový atd…), přičemž lze na dvě kliknutí do grafu doplnit i téměř jakýkoliv myslitelný indikátor. Není tak nutné k technické analýze využívat dalšího softwaru.

Detail nákupních příkazů a indikátorů webové platformy
Detail nákupních příkazů a indikátorů webové platformy.

Mobilní aplikace

Stále více investorů či traderů provádí obchody nebo pouze sleduje portfolio na svých smartphonech, na což mysleli i v Interactive Brokers. Stáhnout si tak můžete mobilní aplikaci pro android i iOS.

Jak už bylo zmíněno, uživatelé iPhone mohou používat pro ulehčení práce s aplikací hlasové příkazy prostřednictvím nástroje IBot.

Obecně pak nabízí mobilní aplikace podobné možnosti jako webová platforma – analýzy, screening akcií, zadávání objednávek aj… Technická analýza bude samozřejmě vzhledem k velikosti telefonu složitější, ale nepředpokládám, že by ji někdo prováděl na mobilním zařízení.

Uživatelské rozhraní aplikace
Uživatelské rozhraní aplikace

Demo účet u Interactive Brokers

IB nabízí podobně jako většina konkurentů demo účet zdarma. Naleznete ho pod názvem „paper account“.

K jeho založení vám postačí vytvořit uživatelské jméno, zadat registrační e-mail, heslo a potvrdit registraci v e-mailu.

Prostřednictvím demo účtu si můžete vyzkoušet všechny jmenované platformy. Snáze tak dospějete k závěru, zda je pro vás tento obchodník z hlediska uživatelského zážitku vhodný, případně jaké platformě budete dávat ve svých obchodních aktivitách přednost.

Na demo účet vám je připsán 1 000 000 virtuálních dolarů po neomezenou dobu a vy s nimi můžete okamžitě začít zkoušet obchodovat. Tyto „peníze“ vám tak poslouží nejenom k seznámení s platformou, ale samozřejmě i k otestování případných investičních strategií.

Myslete na to, že „obchodujete“ za virtuální peníze a přechod investora na reálný účet může udělat s jeho psychikou doslova divy.

Neplatí, že strategie fungující na demo účtu musí nutně fungovat i v reálu. Zvlášť pokud jste si v minulosti obchodování s reálnými penězi nevyzkoušeli, můžete být svou reakcí na případné ztrátové obchody překvapeni.

Na demo účtu jsou dostupné stejné instrumenty jako na reálném obchodním účtu. Pouze musíte počítat se zpožděním tržních dat u některých aktiv.

Zpoždění tržních informací u demo účtu
Zpoždění tržních informací u demo účtu. Zdroj: InteractiveBrokers.com

Vklad a výběr peněz u Interactive Brokers

Metody vkladu a výběru peněz jsou omezené, protože není možné vkládat na účet peníze s využitím platební karty ani elektronické peněženky.

Peníze na účet IB je možné vkládat pouze bankovním převodem nebo převodem prostředků od jiného brokera.

Na převod peněz z bankovního účtu si budete muset chvíli počkat, limitem by však měly být 4 dny. Druhou možností, jak začít obchodní účet prakticky využívat, je přesun cenných papírů k Interactive Brokers od jiného brokera, tento transfer pak bude trvat 2-8 dnů.

To by se tedy dalo považovat za jednu z nevýhod tohoto brokera. Protože však Interactive Brokers většinou využívají lidé, kteří to se svým investování myslí opravdu vážně, není to pro ně problém.

Možnosti platby
Možnosti platby

Peníze můžete na účet vkládat hned ve 20 měnách a doporučil bych volit měnu účtu s ohledem na to, jaká aktiva chcete primárně nakupovat. Máte-li v plánu obchodovat americké akcie, volil bych dolarový účet a vkládal bych peníze v dolarech. Máte možnost vložit peníze i v korunách, ale pak se nevyhnete poplatku za konverzi měny.

Co se týče správy peněz a serióznosti, je Interactive Brokers ten poslední obchodník, u kterého byste měli mít obavy, že bude s vašimi penězi nakládat nekale.

Bližší informace o možnostech vkládání peněz na obchodní účet vám může napovědět i video dostupné na stránkách Interactive Brokers.

Jaké nabízí Interactive Brokers typy účtů?

Interactive Brokers v tuto chvíli nabízí pouze klasický účet IBKR PRO, který je nyní možné zřídit bez nutnosti vkládání minimálního množství peněz.

Spousta investorů má stále ještě zafixováno, že bylo nutné začít obchodovat na účtu IBKR PRO s minimální částkou 10 000 dolarů, to už ovšem nyní neplatí. Tento účet si může otevřít kdokoliv i z České republiky.

Jaké si broker účtuje poplatky?

Z hlediska poplatků určitě narazíte i na vhodnějšího brokera pro vaše příležitostné investice.

Poplatky za vklady a výběry peněz si Interactive Brokers neúčtuje. Od r. 2021 si nově neúčtuje ani žádný měsíční poplatek, jako tomu bylo dříve.

Zaplatit si však musíte za přístup k živým datům. Také počítejte s minimálním poplatkem 1 dolar za nákup pozice a 1 dolar za výstup z pozice. Nákupů aktiv zdarma se u IB bohužel nedočkáte.

Ale jinak je znát, že IB pochází z kolébky kapitalismu. Za své bezesporu kvalitní služby si určuje řadu menších poplatků a jenom jejich popis by vydal na jeden celý kompletní článek. Doporučujeme tedy nahlédnout před otevřením účtu na webu Interactive Brokers do sekce „pricing“.

Jak si založit účet u Interactive Brokers

Založení obchodního účtu není nijak náročné a v porovnání s konkurencí se jedná o běžný standard. V závěru budete určitě potřebovat fotografii osobního dokladu, tak si ji rovnou připravte a jeden dokument pro doložení vašeho trvalého bydliště.

Občanský průkaz a druhý doklad považujte za standard, není třeba mít jakékoliv pochybnosti. Dva doklady po vás bude chtít snad každý solidní broker.

Nezbytná je také znalost angličtiny, Interactive Brokers nabízí vícero jazykových mutací, ale českou mezi nimi nenajdete.

 1. Vytvořte si uživatelské jméno a heslo (což byste dělali i kvůli demo účtu). Na uvedenou adresu posléze přijde potvrzovací e-mail.
Potvrzovací email
Potvrzovací e-mail. Zdroj: InteractiveBrokers.com
 1. Přihlaste se do svého účtu.
Přihlašovací stránka
Přihlašovací stránka. Zdroj: InteractiveBrokers.com

V prvním kroku registrace vyberete, že se jedná o žádost o vytvoření individuálního účtu (pokud nejste institucionální investor).

Výběr typu účtu
Výběr typu účtu. Zdroj: InteractiveBrokers.com
 1. Začněte s vyplňováním osobních údajů. Pozor, všechny údaje je třeba vyplňovat bez diakritiky. Kromě běžných kontaktních a osobních údajů bude třeba vyplnit i informace o vašich zdrojích příjmů (zaměstnání, OSVČ).
Zadání osobních informací
Zadání osobních informací. Zdroj: InteractiveBrokers.com
 1. V sekci informací „About you“ je ještě třeba vybrat měnu vašeho účtu a další nezbytné informace. Po vyplnění těchto údajů vám na uvedené telefonní číslo přijde potvrzovací SMS.
Informace o účtu
Informace o účtu. Zdroj: InteractiveBrokers.com
 1. Nyní se nacházíte v další sekci „Regulatory“, která spočívá v konfiguraci vašeho obchodního účtu a vyplnění krátkého investičního dotazníku. Pozor, aby byla schválena vaše žádost o zprostředkování obchodování akcií, musí činit vaše likvidní čisté jmění alespoň 20 000 dolarů. Následuje potvrzení informací o vaší daňové rezidenci.
Nastavení obchodního účtu
Nastavení obchodního účtu. Zdroj: InteractiveBrokers.com
 1. Poté je třeba zkontrolovat stránku shrnující veškeré vyplněné informace. Uvedete svůj podpis, což spočívá ve vyplnění svého jména a příjmení bez diakritiky do pole „signature“.
Podpis a potvrzení správnosti uvedených údajů
Podpis a potvrzení správnosti uvedených údajů. Zdroj: InteractiveBrokers.com
 1. Nakonec ještě budete vyzváni k zaslání fotografie vašeho dokladu totožnosti a dokumentu, na kterém bude uvedena adresa vašeho bydliště. Pak už jenom stačí vložit finanční prostředky na účet, a můžete začít bez obav obchodovat u jednoho z nejrozšířenějších brokerů mezi profesionálními investory.

Celý proces žádosti o zřízení obchodního účtu není nijak záludný a projdete ho za 15 minut. Umíte-li anglicky.

Pokud proces registrace nedokončíte najednou, po opětovném otevření se můžete znovu vrátit do rozpracované registrace. O vyplněné údaje nepřijdete.

Zákaznická podpora Interactive Brokers

V případě jakýchkoliv dotazů můžete Interactive Brokers kontaktovat prostřednictvím telefonu 24/7 – v angličtině.

Pouze je třeba dle času vybrat aktuálně otevřený regionální zákaznický servis – mezi 8. a 20. hodinou ve všední den můžete volat na číslo do Německa, v noci a o víkendech vás obslouží americký zákaznický servis. Kompletní výčet jednotlivých časů opět najdete na jejich stránkách.

E-mailem lze kontaktovat Interactive Brokers přímo z vaší platformy, na běžný email vám neodpoví, ale můžete si v rámci svého dotazu nastavit primární adresu pro obdržení odpovědi. Zašlete-li dotaz v obvyklé pracovní době, odpovědi se dočkáte do 24 hodin.

Poslední možností pro zodpovězení dotazů pak je online chat, kterým můžete kontaktovat obchodníka (opět) ze svého účtu. Při vstupu do chatovací místnosti budete vyzváni k zadání tématu, aby mohl být dotaz směřován na kompetentního operátora. Rychlé odpovědi se dočkáte v pracovních hodinách od pondělí do pátku mezi 8. a 20. hodinou. V tuto chvíli pouze v angličtině, již brzy však i v jazyce českém a slovenském.

Proč zvolit Interactive Brokers?

Interactive Brokers nabízí relativně nízké poplatky, pokud obchodujete opravdu často nebo ve velkých objemech – poplatek od 1 dolaru do 1 % z celkové hodnoty obchodu.

Obchodní platforma je schopna splnit požadavky i těch nejnáročnějších uživatelů. Už webová verze je na velmi vysoké úrovni a zájemci, kteří hledají něco ještě výkonnějšího pak mohou využívat platformu TWS, která je obecně považovaná za jednu z nejlepších obchodních platforem pro pokročilé obchodníky.

Obchodníci, kteří vědí, jak je využívat, ocení i celou paletu analytických nástrojů.

Kromě toho Interactive Brokers poskytuje přístup k obrovskému množství dat a zpravodajským službám. Některé z nich jsou i zdarma, včetně aplikace Fundamentals Explorer, která nabízí údaje o více než 30 000 společnostech a hodnocení od více než 5 500 analytiků.

Zapomenout pak nelze ani na široký výběr investic. Interactive Brokers nabízí něco opravdu pro každého – investoři si zamilují široký výběr produktů od standardních akcií, opcí a ETF až po drahé kovy, forex nebo futures.

Nedostatky brokera jsou způsobeny jeho primárním zaměřením na pokročilé obchodníky.

Uživatelské rozhraní velmi výkonných platforem pak není nejpřívětivější a může z počátku na laika působit trochu zmateně. Platí, že Interactive Brokers zveřejňuje na svém webu spoustu informací, ale najít či interpretovat ty požadované, není vždy úplně snadné.

Struktura poplatků a provizí vám pak může také ztěžovat rychlou identifikaci vašich celkových nákladů.

Broker pro profesionální investory

Interactive Brokers je skvělá volba profesionálních investorů a aktivních obchodníků. Začínající investoři by však možná měli upřednostnit jiného obchodníka.

Zajímají vás nějaké další informace? Nebo máte bližší zkušenosti s Interactive Brokers? Podělte se s námi o ně v diskuzi níže.

Přívětivost pro čechy 55%
Přívětivost platformy 75%
Poplatky 98%
Dostupné možnosti 98%
Důvěryhodnost značky 100%
85 %
9. místo
Profesionální broker
Mezi profesionálními obchodníky a investory se pravděpodobně jedná o brokera č. 1, nicméně pro nováčky až tak výhodný není. Jeho relativně složitá platforma bez podpory českého jazyka totiž řadu nových investorů zklame.
 • Velmi seriozní firma s dlouhou bezproblémovou historií
 • Absence minimálního vkladu
 • Dostupnost demo účtu
 • Velké množství dostupných aktiv
 • Poplatky od $1 za obchod
 • Sice propracovaná, ale poměrně složitá platforma
 • Absence českého jazyka a zatím i české zákaznické podpory

Jméno firmyInteractive Brokers
Webová stránkahttps://www.interactivebrokers.hu
V češtině?
Sídlo společnostiGreenwich, Connecticut, USA
Demo účet
Minimální vklad$ 0
Zákaznická podporaAno, anglicky
Počet aktiv20000
PákaAž 1:5
Poplatky za obchodOd $ 1, dle instrumentu
Poplatky za vklad/výběrBez poplatku
Metody vkladuPouze bankovní převod
Metody výběruPouze bankovní převod
Měna účtuCZK, USD, EUR, GBP,..
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Možnost obchodovatAkcie, forex, komodity, kryptoměny, indexy, ETF, dluhopisy, futures, opce, podílové fondy, hedge fondy
Typ brokeraSTP

Diskuze k tomuto článku: 15 komentářů
Pavel

Jsem u tohoto brokera více než 5 let. Nevím jak někomu může vadit poplatek 10 USD, stačí koupit pár REIT akcií a máte na dividendách, které jsou vyšší jak 10% vyděláno na poplatky. Tj. akcie za cca 1000 USD vám pokryjí veškeré náklady. Jinak určitě není problém jednou za měsíc prodat s minimálním rizikem nějakou vzdálenou OTM PUT opci a máte opět vyděláno.

Jan

Poplatek 10 USD je zrušen.

Hanka

Skutečně? To by bylo super…

Václav

Proc platit neco co jinde neni? A jeste na to vyclenit 1000 dolaru!? Asi jste byl dnouho na slunicku. :-D

Magazín Finex

Dobrý den, Pavle. Děkujeme za názor i rady – samozřejmě, že někomu se tento poplatek může zdát zanedbatelný, pro někoho se ale třeba už jen z principu jedná o neadekvátní náklady, a to zejména pro menší investory.

Bohouš

užitečná recenze, moc díky

Tomas

Dobry vecer, je krasne ze poplatky jsou od 1 USD, ale nevite kolik je polpatek napr za objem 3000 ks akcii kdy je cena za 1 akcii 25 USD ?
Tzn. 75 000 USD na jeden obchod, kolik je popaltek za nakup a nasledny prodej v tentyz den ? Dekuji za odpoved , nikde to nemuzu najit, snad to nebude to
1 procento z obchodu, to by postaradalo smysl.
Dekuji.
TOMAS

Martin

Při “fixed pricing” je to 0.005 x pocet akcii. Pricemz strop je 1% z hodnoty transakce.

Tedy
15 usd nákup, 15 usd prodej

Magazín Finex

Dobrý den, Tomáši. Konkrétní poplatky se liší dle typu účtu, který u IB máte a dle akcií, které kupujete. Pro příklad, jak už zmiňoval v komentáři výše Martin: Za nákup 3000 amerických akcií byste s účtem s Fixed Pricing Structure zaplatil poplatek ve výši 15 dolarů.

Karel

IB je skutečně pokročilý broker s širokými možnostmi. Nicméně pokud si u něj založíte účet, modlete se, aby se vám s tím účtem něco nestalo. Bot na chatu vám nepomůže a budete muset volat operátora do ciziny, přičemž se ani po hodině nemusíte dovolat. Jinými slovy je zákaznická podpora katastrofální.

Magazín Finex

Dobrý den, Karle. Děkujeme za Vaši zkušenost.

Pipek Radek

Dobrý den,prosím v jakém tvaru mám v žádosti o otevření účtu uvés číslo OP. Když do kolonky napíšu číslo z OP tak mně to píše invalid format?

Milan

lepší napsat roddné číslo

Michal

ani rodné číslo to nežere

Martin

Použijte návod na webu CZ LYNX brokera. Formuláře u nich jsou formuláře od Interactive brokers.

RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo