Finex.cz logo
Menu
Finex » Srovnání brokerů » Interactive Brokers

Recenze Interactive Brokers – Zkušenosti, poplatky a další

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Základní informace o Interactive Brokers

V češtině?

Ne

Poplatky za obchod

Od $ 1, dle instrumentu

Minimální vklad

Bez omezení

Interactive Brokers (IB) je americká nadnárodní makléřská společnost s historií sahající až do roku 1978. Jedná se o jednoho z nejoblíbenějších brokerů, a to zejména mezi institucionálními investory a profesionálními tradery.

Tomu odpovídají i požadavky na uživatele, které nejsou úplně nakloněny nováčkům, kteří se do světa tradingu teprve dostávají. Toho jsou si však v IB vědomi a je vidět postupné zlepšování podmínek i pro menší obchodníky. Za zmínku stojí hlavně snížená minimální výše vkladu a zrušení poplatku za neaktivitu nebo možnost nákupu frakčních akcií (platí pouze pro US akcie).

V současné době se Interactive Brokers může pochlubit více než dvěma miliony klientských účtů. Jedná se o veřejně obchodovanou společnost, jejíž akcie jsou kótované na burze Nasdaq pod tickerem IBKR – potenciální zájemce o otevření obchodního účtu tak má přístup ke značnému množství informací o finanční síle a stabilitě tohoto brokera.

Platforma pro obchodování Trader Workstation však stále nemá úplně nejjednodušší uživatelské rozhraní a je určena spíše pro zkušenější obchodníky, kteří přesně vědí, co v platformě hledat.

Kromě TWS však IBKR nabízí také webovou platformu v sekci Client Profile. V té může klient nejen spravovat své vklady a výběry v různých měnách, ale také zadávat obchodní pokyny.

Interactive Brokers nabízí rovněž možnost otevření demo účtu s počátečním zůstatkem 1 milion dolarů, který dodá každému dostatek prostoru pro vyzkoušení obchodní platformy. Kromě toho je klientům dostupný rozsáhlý vzdělávací program, který doporučuji každému nastudovat.

1.Platforma Interactive BrokersTrader Workstation (TWS)Webová platformaMobilní aplikace IBKR GlobalTrader2.Obchodování frakčních akcií (fractional shares) a kryptoměnových ETF3.Demo účet u Interactive Brokers4.Vklad a výběr peněz u Interactive Brokers5.Jaké nabízí Interactive Brokers typy účtů?6.Poplatky u Interactive Brokers7.Jak si založit účet u Interactive Brokers8.Zákaznická podpora9.Evropská centrála Interactive Brokers10.Proč zvolit Interactive Brokers?11.Vaše zkušenosti s Interactive Brokers

Platforma Interactive Brokers

Interactive Brokers nabízí své vlastní řešení obchodní platformy na velmi profesionální úrovni. Investor má možnost si vybrat ze 3 možností: Samostatný program platformy Trader Workstation (TWS), platforma v sekci Client Profile, webová platforma a mobilní aplikace.

Trader Workstation (TWS)

V rámci vlajkové lodi (desktopové platformy) Interactive Brokers může investor obchodovat téměř jakékoliv myslitelné aktivum, včetně globálních akcií, opcí, CFD kontraktů, opčních obchodů atd. Interactive Brokers je napojeno na téměř všechny elektronické burzy světa, a tak můžou její klienti obchodovat opravdu cokoliv.

Rozdíl oproti řadě jiných brokerů je u IB také v tom, že objednávky jsou realizovány na skutečném trhu, realizace tak probíhá za skutečnou tržní cenu. Platforma IBKR je napojena na více než 30 tržních center a objednávku realizuje na tom, kde je cena v danou chvíli nejlepší.

Platforma TWS je Java aplikací. Tím se snaží zajistit maximální rychlost a případně i zpracování těžších požadavků. Na této aplikaci a její optimalizaci staví Interactive Brokers staví dlouhé roky. Aplikace je skutečně maximálně rychlá a po technické stránce optimalizovaná. TWS si můžete nainstalovat na Windows i Mac a to jak s procesorem Intel, tak Silicon (M1/M2).

Zatímco po vývojářské stránce není aplikaci co vytknout, snad po stránce designu a rozlišení by již aplikace zasloužila nějaký update, především kostičkované ikonky jsou snad stejné, jak si je pamatuji před 10 lety.

Interactive Brokers TWS platforma
Zdroj: Interactivebrokers.com

Protože TWS není určena pro úplně nové investory, uživatelské rozhraní platformy není z nejjednodušších a chvíli potrvá, než se v něm zorientujete. Mezi profesionálními obchodníky však patří tato platforma k vůbec nejlépe hodnoceným.

V rámci TWS můžete využít mnoho profesionálních nástrojů – algoritmické obchodování, opční strategie, volatilní strategie, nástroje pro návrh portfolia nebo investiční strategie aj.

Nastavitelné watchlisty nabízejí také velmi široké možnosti – můžete sledovat jakékoliv dostupné aktivum. Každý seznam si přitom můžete upravit dle svých preferencí, když máte na výběr z 494 možností úpravy jednotlivých watchlistů.

zakladni-uzivatelske-rozhrani-platformy-trader-work-station-interactive-brokers
Základní uživatelské rozhraní platformy Trader Work Station

Interactive Brokers se snaží nově oslovovat i začínající investory, a proto jim dává k dispozici rozsáhlou nápovědu, výuková videa, případně funkci IBot (která je rovněž dostupná v mobilní aplikaci).

Funkce založená na technologii umělé inteligence pomáhá investorům k rychlému zodpovězení dotazů prostřednictvím chatu (nebo hlasových povelů v případě aplikace pro iPhone).

IBot je schopný rychle nalézt informace o vašem portfoliu. Dokáže vám říct, jaká byla poslední cena akcií Google, zobrazit porovnání grafů Apple a Microsoft nebo na váš příkaz například nakoupit 100 akcií Facebook.

Nápověda a funkce IBot, které vám v začátcích pomohou se seznámením s uživatelským rozhraním a možnostmi platformy Trader Work Station
Nápověda a funkce IBot, které vám v začátcích pomohou se seznámením s uživatelským rozhraním a možnostmi platformy Trader Work Station

Webová platforma

Pro méně zkušené obchodníky nabízí Interactive Brokers webový klientský portál. Webový portál je přehlednější a nabízí všechny základní funkce nezbytné k obchodování a dostatečné správě portfolia. Základní funkce v případě tohoto brokera znamenají, že obsahují vše, co potřebuje 95 % investorů či traderů ke své činnosti.

Rozhraní webové platformy Interactive Brokers
Rozhraní webové platformy Interactive Brokers

Webová platforma je v porovnání s TWS jednodušší, ale to rozhodně není na škodu. Je možné, že při dlouhodobém užívání naleznete nějaké nedostatky, na platformě se však neustále pracuje, neboť byla odhalena teprve na konci roku 2019.

V rámci webové platformy mohou investoři do detailu zkoumat jednotlivé akcie nebo si vytvořit screeningy na základě vlastních požadavků. Přestože je webová aplikace o něco jednodušší než TWS, její potenciál je velmi široký.

Detailní zobrazení informací konkrétního akciového titulu
Detailní zobrazení informací konkrétního akciového titulu

Jak můžete vidět na obrázku níže, z webové platformy lze bez problémů nastavit okamžité nákupy/prodeje a stejně tak i limitní příkazy. Graf lze dle libosti rovněž velmi snadno upravit. Vybírat můžete hned z 11 typů grafů (svíčkový, čárový atd…), přičemž lze na dvě kliknutí do grafu doplnit i téměř jakýkoliv myslitelný indikátor. Není tak nutné k technické analýze využívat dalšího softwaru.

Detail nákupních příkazů a indikátorů webové platformy
Detail nákupních příkazů a indikátorů webové platformy.

Mobilní aplikace IBKR GlobalTrader

Stále více investorů či traderů provádí obchody nebo pouze sleduje portfolio na svých smartphonech, na což mysleli i v Interactive Brokers. Stáhnout si tak nově od roku 2022 můžete i novou mobilní aplikaci pro android i iOS – IBKR GlobalTrader.

Mobilní aplikace nabízí podobné možnosti jako webová platforma – analýzy, screening akcií, zadávání objednávek ajTechnická analýza bude samozřejmě vzhledem k velikosti telefonu složitější, ale nepředpokládáme, že by ji někdo prováděl na mobilním zařízení.

Rozhraní mobilní aplikace IBKR GlobalTrader
Rozhraní mobilní aplikace IBKR GlobalTrader
Zdroj: Interactive Brokers
  • Pozitivem rozhodně je, že vzhled i ovládání aplikace působí velmi jednoduše a proto se i méně zkušený uživatel v aplikaci rychle zorientuje.
  • V tuto chvíli (duben 2022) však není možné aplikaci spustit v češtině a jsou tedy třeba základy anglického jazyka.

Obchodování frakčních akcií (fractional shares) a kryptoměnových ETF

V roce 2022 přišel broker Interactive Brokers s velmi vítanou změnou: přibyla možnost obchodovat frakčních akcií. Frakce je zlomek akcie, tedy v případě drahých akcií, které mohou stát i tisíce dolarů, vám stačí koupit jen její zlomek, frakci.

V roce 2022 si broker Interactive Brokers přichystal i další novinku, kryptoměnové ETF. Ve spojení s předními poskytovateli ETF (například i s XTB) nabízí Interactive Brokers investiční instrument, jehož cena je navázaná na cenu kryptoměn.

S Interactive Brokers můžete tímto způsobem spekulovat na cenu kryptoměn a neopustit obchodní účet. Nepotřebujete kryptoměnovou peněženku ani nic podobného.

IB kryptoměny
IB kryptoměny
Zdroj: interactivebrokers.co.uk/

Za využití kryptoměnových ETF zaplatíte komisi od 0,05 % z obchodované hodnoty, v případě evropských ETF je minimální poplatek stanoven na 3 EUR.

Demo účet u Interactive Brokers

IB nabízí podobně jako většina konkurentů demo účet zdarma. Naleznete ho pod názvy "paper account" nebo "free trial".

K jeho založení vám postačí vytvořit uživatelské jméno, zadat registrační e-mail, heslo a potvrdit registraci v e-mailu.

Prostřednictvím demo účtu si můžete vyzkoušet všechny jmenované platformy. Snáze tak dospějete k závěru, zda je pro vás tento obchodník z hlediska uživatelského zážitku vhodný, případně jaké platformě budete dávat ve svých obchodních aktivitách přednost.

Na demo účet vám je připsán 1 000 000 virtuálních dolarů po neomezenou dobu a vy s nimi můžete okamžitě začít zkoušet obchodovat. Tyto "peníze" vám tak poslouží nejen k seznámení s platformou, ale samozřejmě i k testování případných investičních strategií.

Myslete na to, že na demo účtu obchodujete za virtuální peníze a přechod investora na reálný účet může udělat s jeho psychikou doslova divy.

Neplatí, že strategie fungující na demo účtu musí nutně fungovat i v reálu. Zvlášť pokud jste si v minulosti obchodování s reálnými penězi nevyzkoušeli, můžete být svou reakcí na případné ztrátové obchody překvapeni.

Na demo účtu jsou dostupné stejné instrumenty jako na reálném obchodním účtu. Pouze musíte počítat se zpožděním tržních dat u některých aktiv.

Zpoždění tržních informací u demo účtu
Zpoždění tržních informací u demo účtu. Zdroj: InteractiveBrokers.com

Vklad a výběr peněz u Interactive Brokers

Metody vkladu a výběru peněz jsou omezené, protože není možné vkládat na účet peníze s využitím platební karty ani elektronické peněženky.

Peníze na účet IB je možné vkládat pouze bankovním převodem nebo převodem prostředků od jiného brokera.

Na převod peněz z bankovního účtu si budete muset chvíli počkat, limitem by však měly být 4 dny. Druhou možností, jak začít obchodní účet prakticky využívat, je přesun cenných papírů k Interactive Brokers od jiného brokera, tento transfer pak bude trvat 2-8 dnů.

To by se tedy dalo považovat za jednu z nevýhod tohoto brokera. Protože však Interactive Brokers většinou využívají lidé, kteří to se svým investování myslí opravdu vážně, není to pro ně problém.

Možnosti platby
Možnosti platby

Peníze můžete na účet vkládat hned ve 20 měnách a doporučil bych volit měnu účtu s ohledem na to, jaká aktiva chcete primárně nakupovat. Máte-li v plánu obchodovat americké akcie, volil bych dolarový účet a vkládal bych peníze v dolarech. Máte možnost vložit peníze i v korunách (CZK), ale pak se nevyhnete poplatku za konverzi měny.

Výběry peněz můžete taktéž provádět v korunách (CZK) a to i v případě, že v těchto měnách nemáte na účtu žádné kladné zůstatky. V takovém případě vám IBKR automaticky převede kladné zůstatky v podporovaných měnách na požadovanou měnu.

Co se týče správy peněz a serióznosti, je Interactive Brokers ten poslední obchodník, u kterého byste měli mít obavy, že bude s vašimi penězi nakládat nekale.

Bližší informace o možnostech vkládání peněz na obchodní účet vám může napovědět i video dostupné na stránkách Interactive Brokers.

Jaké nabízí Interactive Brokers typy účtů?

Interactive Brokers v tuto chvíli nabízí pouze klasický účet IBKR PRO, který je nyní možné zřídit bez nutnosti vkládání minimálního množství peněz.

Spousta investorů má stále ještě zafixováno, že bylo nutné začít obchodovat na účtu IBKR PRO s minimální částkou 10 000 dolarů, to už ovšem nyní neplatí. Tento účet si může otevřít kdokoliv i z České republiky.

Na amerických stránkách Interactive Brokers nebo v diskuzích najdete i účet IBKR Lite. Ten nabízí obchodování od 0 USD za obchod (pro US akcie), ale je určen pouze pro US rezidenty.

Jaké si broker účtuje poplatky?

Z hlediska poplatků určitě narazíte i na vhodnějšího brokera pro vaše příležitostné investice.

Poplatky za vklady a výběry peněz si Interactive Brokers neúčtuje. Od r. 2021 si nově neúčtuje ani žádný měsíční poplatek, jako tomu bylo dříve.

Zaplatit si však musíte za přístup k živým datům. Také počítejte s minimálním poplatkem 1 dolar za nákup pozice a 1 dolar za výstup z pozice. Nákupů aktiv zdarma se u IB bohužel nedočkáte.

Ale jinak je znát, že IB pochází z kolébky kapitalismu. Za své bezesporu kvalitní služby si určuje řadu menších poplatků a jenom jejich popis by vydal na jeden celý kompletní článek. Doporučujeme tedy nahlédnout před otevřením účtu na webu Interactive Brokers do sekce "pricing".

Jak si založit účet u Interactive Brokers

Založení obchodního účtu není nijak náročné a v porovnání s konkurencí se jedná o běžný standard. V závěru budete určitě potřebovat fotografii osobního dokladu, tak si ji rovnou připravte a jeden dokument pro doložení vašeho trvalého bydliště.

Občanský průkaz a druhý doklad považujte za standard, není třeba mít jakékoliv pochybnosti. Dva doklady po vás bude chtít snad každý solidní broker.

Nezbytná je také znalost angličtiny, Interactive Brokers nabízí vícero jazykových mutací, ale českou mezi nimi nenajdete.

  1. Vytvořte si uživatelské jméno a heslo (což byste dělali i kvůli demo účtu). Na uvedenou adresu posléze přijde potvrzovací e-mail.
Potvrzovací email
Potvrzovací e-mail. Zdroj: InteractiveBrokers.com
  1. Přihlaste se do svého účtu.
Přihlašovací stránka
Přihlašovací stránka. Zdroj: InteractiveBrokers.com

V prvním kroku registrace vyberete, že se jedná o žádost o vytvoření individuálního účtu (pokud nejste institucionální investor).

Výběr typu účtu
Výběr typu účtu. Zdroj: InteractiveBrokers.com
  1. Začněte s vyplňováním osobních údajů. Pozor, všechny údaje je třeba vyplňovat bez diakritiky. Kromě běžných kontaktních a osobních údajů bude třeba vyplnit i informace o vašich zdrojích příjmů (zaměstnání, OSVČ).
Zadání osobních informací
Zadání osobních informací. Zdroj: InteractiveBrokers.com
  1. V sekci informací "About you" je ještě třeba vybrat měnu vašeho účtu a další nezbytné informace. Po vyplnění těchto údajů vám na uvedené telefonní číslo přijde potvrzovací SMS.
Informace o účtu
Informace o účtu. Zdroj: InteractiveBrokers.com
  1. Nyní se nacházíte v další sekci "Regulatory", která spočívá v konfiguraci vašeho obchodního účtu a vyplnění krátkého investičního dotazníku. Pozor, aby byla schválena vaše žádost o zprostředkování obchodování akcií, musí činit vaše likvidní čisté jmění alespoň 20 000 dolarů. Následuje potvrzení informací o vaší daňové rezidenci. Interactive brokers podporuje formulář W-8BEN, který zabraňuje dvojímu zdanění dividend z USA. Díky tomu se dividendy od amerických společností daní standardní sazbou 15 %.Pokud chcete po registraci provést změny ve formuláři, tak po přihlášení ve webovém prostředí klikněte na ikonku vedle vašeho jména (v Account settings) a zvolte možnost Update Tax Forms.
Nastavení obchodního účtu
Nastavení obchodního účtu. Zdroj: InteractiveBrokers.com
  1. Poté je třeba zkontrolovat stránku shrnující veškeré vyplněné informace. Uvedete svůj podpis, což spočívá ve vyplnění svého jména a příjmení bez diakritiky do pole "signature".
Podpis a potvrzení správnosti uvedených údajů
Podpis a potvrzení správnosti uvedených údajů. Zdroj: InteractiveBrokers.com
  1. Nakonec ještě budete vyzváni k zaslání fotografie vašeho dokladu totožnosti a dokumentu, na kterém bude uvedena adresa vašeho bydliště. Pak už jenom stačí vložit finanční prostředky na účet, a můžete začít bez obav obchodovat u jednoho z nejrozšířenějších brokerů mezi profesionálními investory.

Celý proces žádosti o zřízení obchodního účtu není nijak záludný a projdete ho za 15 minut. Umíte-li anglicky.

Pokud proces registrace nedokončíte najednou, po opětovném otevření se můžete znovu vrátit do rozpracované registrace. O vyplněné údaje nepřijdete.

Zákaznická podpora Interactive Brokers

V případě jakýchkoliv dotazů můžete Interactive Brokers kontaktovat prostřednictvím telefonu 24/7 (v angličtině). Zákaznická podpora pro klienty z ČR a SR je v Budapešti a odkaz na telefonní čísla naleznete zde.

Nejlepší je ale kontaktovat zákaznickou podporu prostřednictvím Chatu po přihlášení na svůj obchodní účet, v záložce Client Profile.

Při vstupu do chatovací místnosti budete vyzváni k zadání tématu, aby mohl být dotaz směřován na kompetentního operátora.

Rychlé odpovědi se dočkáte v pracovních hodinách od pondělí do pátku mezi 8. a 20. hodinou. V tuto chvíli pouze v angličtině, již brzy však i v jazyce českém a slovenském.

E-mailem lze Interactive Brokers kontaktovat také. Na běžný email vám pravděpodobně nikdo neodpoví, ale pokud ho pošlete přímo z platformy, můžete si v rámci svého dotazu nastavit primární adresu pro obdržení odpovědi. Zašlete-li dotaz touto cestou v obvyklé pracovní době, odpovědi se dočkáte do 24 hodin.

Evropská centrála Interactive Brokers

Interactive Brokers je americkou společností se sídlem v Connecticutu (Greenwich). Evropskou centrálu mělo IB ve Spojeném Království, ale po brexitu byla společnost "donucena" k přesunutí do jiného města (a státu) – v Evropské Unii.

Tuto změnu pocítili všichni v té době evropští klienti Interactive Brokers, protože bylo nutné vyplnit nový formulář. Dnes už je evropská centrála IB pevně usazena v Maďarsku, konkrétně v Budapešti, kde sídlí i support.

Samozřejmě maďarská pobočka a evropská centrála Interactive Brokers podléhá všem přísným pravidlům a regulacím. V katastrofickém scénáři nás samozřejmě zajímá pojištění. Vklady jsou ​​pojištěny ve výši 100 % do výše 2 800 EUR a v hodnotě 90 % do výše 100 000 EUR.

Proč zvolit Interactive Brokers?

Interactive Brokers nabízí relativně nízké poplatky, pokud obchodujete opravdu často nebo ve velkých objemech – poplatek od 1 dolaru do 1 % z celkové hodnoty obchodu.

Obchodní platforma je schopna splnit požadavky i těch nejnáročnějších uživatelů. Už webová verze je na velmi vysoké úrovni a zájemci, kteří hledají něco ještě výkonnějšího pak mohou využívat platformu TWS, která je obecně považovaná za jednu z nejlepších obchodních platforem pro pokročilé obchodníky.

Obchodníci, kteří vědí, jak je využívat, ocení i celou paletu analytických nástrojů.

Kromě toho Interactive Brokers poskytuje přístup k obrovskému množství dat a zpravodajským službám. Některé z nich jsou i zdarma, včetně aplikace Fundamentals Explorer, která nabízí údaje o více než 30 000 společnostech a hodnocení od více než 5 500 analytiků.

Zapomenout pak nelze ani na široký výběr investic. Interactive Brokers nabízí něco opravdu pro každého – investoři si zamilují široký výběr produktů od standardních akcií, frakčních akcií, opcí a ETF až po drahé kovy, forex nebo futures.

Nedostatky brokera jsou způsobeny jeho primárním zaměřením na pokročilé obchodníky.

Uživatelské rozhraní velmi výkonných platforem pak není nejpřívětivější a může z počátku na laika působit trochu zmateně. Platí, že Interactive Brokers zveřejňuje na svém webu spoustu informací, ale najít či interpretovat ty požadované, není vždy úplně snadné.

Struktura poplatků a provizí vám pak může také ztěžovat rychlou identifikaci vašich celkových nákladů.

Můžete inkasovat úrok z neinvestovaných peněžních prostředků

S trochou nadsázky lze říci, že obchodní účet u Interactive Brokers může sloužit i jako spořicí účet. Klientské účty totiž mohou získat dodatečný výnos z dlouhodobých hotovostních zůstatků na účtech cenných papírů.

Na účtech s čistou hodnotou aktiv (NAV) 100 000 dolarů (nebo ekvivalentní částkou) nebo vyšší je vyplácen výnos v plné výši, na kterou mají nárok. Účty s čistou hodnotou aktiv nižší než 100 000 dolarů (nebo ekvivalentní) dostávají výnos v sazbách úměrných velikosti účtu.

Výnos se připisuje denně a broker zveřejňuje výplaty výnosů měsíčně třetí pracovní den následujícího měsíce. Pokud vás zajímá, zda máte na výnos nárok a v jaké výši, můžete využít této kalkulačky přímo na stránkách brokera.

Finanční síla

Při výběru vhodného brokera, byste se měli rovněž ujistit, že je společnost po finanční stránce zabezpečená a bude bez problémů fungovat v dobrých i špatných časech. To je jednou z výhod Interactive Brokers. Protože se jedná o veřejně obchodovatelnou společnost, dává k dispozici k nahlédnutí finanční výkazy na svých webových stránkách.

Z nich mimo jiné vyplývá:

  • Společnost Interactive Brokers charakterizuje silná kapitálová pozice a konzervativní rozvaha, které jsou podpořené automatickou kontrolou rizik navrženou tak, aby chránila společnost i její klienty před velkými obchodními ztrátami
  • Společnost je kótována na burze Nasdaq pod tickerem IBKR
  • Broker disponuje vlastním kapitálem ve výši 11,60 miliardy dolarů – o 7,7 miliardy dolarů více, než vyžaduje regulace
  • 75,5 % společnosti je v soukromém vlastnictví
  • Na platformě je otevřeno 2,09 milionu klientských účtů
  • Investoři dosahují 2,89 milionu dolarů průměrných denních výnosů z obchodů
  • Celá skupina se skládá z 10 regulovaných subjektů na celém světě

Všechna tato čísla potvrzují, že se jedná o skutečně seriózní společnost, která může oslovit náročnější investory a zájemce o služby na té nejvyšší úrovni.

Broker pro profesionální investory

Interactive Brokers je skvělá volba profesionálních investorů a aktivních obchodníků. Začínající investoři by však možná měli upřednostnit jiného obchodníka.

Zajímají vás nějaké další informace? Nebo máte bližší zkušenosti s Interactive Brokers? Podělte se s námi o ně v diskuzi níže.

Přívětivost pro Čechy 60%
Přívětivost platformy 78%
Poplatky 99%
Dostupné možnosti 99%
Důvěryhodnost značky 100%
87 %
8. místo
Profesionální broker
Mezi profesionálními obchodníky a investory se pravděpodobně jedná o brokera č. 1, nicméně pro nováčky až tak výhodný není. Jeho relativně složitá platforma bez podpory českého jazyka totiž řadu nových investorů zklame.
  • Velmi seriózní firma s dlouhou bezproblémovou historií
  • Absence minimálního vkladu
  • Možnost nákupu frakcí akcií
  • Dostupnost demo účtu
  • Velké množství dostupných aktiv
  • Poplatky od $1 za obchod
  • Sice propracovaná, ale poměrně složitá platforma
  • Absence českého jazyka a zatím i české zákaznické podpory

Více informací o Interactive Brokers

Jméno firmyInteractive Brokers
Webová stránkahttps://www.interactivebrokers.hu
V češtině?
Dohled ČNB
Sídlo společnostiGreenwich, Connecticut, USA
Demo účet
Minimální vkladBez omezení
Zákaznická podporaAno, anglicky
Počet aktiv20000
PákaAž 1:5
Poplatky za obchodOd $ 1, dle instrumentu
Poplatky za vklad/výběrBez poplatku
Metody vkladuPouze bankovní převod
Metody výběruPouze bankovní převod
Měna účtuCZK, USD, EUR, GBP,..
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Možnost obchodovatAkcie, forex, komodity, kryptoměny, indexy, ETF, dluhopisy, futures, opce, podílové fondy, hedge fondy
Typ brokeraSTP

Ohodnoťte společnost Interactive Brokers


Diskuze k článku 35
Petr Ende

Dobrý den,
nevíte náhodou jak z nich dostat formulář pro dane pro ceskou republiku, již 4x sem volal na podporu, mělo by to být form1092? Bez toho proste neuzavru dane pro tenhle rok… Díky za odpověď👌🏿

Martin Anonym

Zdravím. Mám prosím dotaz.. při zadávání BUY u stocks u IB mi neustále vyskakuje hláška:

“YOUR ORDER IS NOT ACCEPTED. MINIMUM OF 2000 EUR (OR EQUIVALENT IN OTHER CURRENCIES) IS REQUIRED IN ORDER TO PURCHASE ON MARGIN, SELL SHORT, TRADE CURRENCY OR FUTURE.”

Mám nějakou chybu v nastavení? Máte s tím prosím nějaké zkušenosti? Přitom buying power mám. Předem děkuji

Ing. Patrik Kudláček
Odpověď na Martin Anonym

Dobrý den Martine, domnívám se, že musíte buď převést EUR na USD a pak zadat příkaz, nebo mít alespoň 2000 EUR (nebo ekvivalent) jako hotovostní zůstatek, protože pokud máte hotovostní zůstatek pouze v eurech, ale snažíte se koupit akcie denominované v USD (což bude mít za následek záporný zůstatek v USD, který můžete později převést zpět), broker automaticky předpokládá, že se jedná o maržový obchod.

Pavel Potulný

Dobrý den, je lepší si u IB zvolit cenový plán fixní (fixed) nebo víceúrovňový (tiered)? Z pohledu na ceník se mi zdá, že i při malých objemech obchodů (cca USD 1 000.-/obchod) a nízké frekvenci obchodování (cca 3-5x měsíčně) se vyplatí ten “tiered”. Nebo je při menších objemech vhodnější ten “fixed”. Děkuji za odpověď. Pavel

Portál Finex.cz
Odpověď na Pavel Potulný

Dobrý den, Pavle. Protože každý investor má jiné preference a plány, tak není možné jednoznačně doporučit jeden jediný z těchto typů účtu. Ostatně proto si také můžete sám vybrat. Nicméně dle dostupných informací, kdybyste si uvědomil, že jste si při registraci zvolil nevhodně, by mělo být možné volbu změnit v administraci účtu.

Pavel Potulný
Odpověď na Portál Finex.cz

Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď. Je dobré, že je možné cenový plán jednoduše změnit. S pozdravem, Pavel

Jan

Musim sa podelit so mojou asi 5 rocnou skusenostou s IBKR. Silno nedoporucujem.
1. zakaznicky servis je hrozny. Trva im dlho odpovedat.
2. Nevedia vcas sprocesovat formular W 8 BEN pre aplikaciu nizsich dani z dividend, takze zbytocne platite dane.
3. presuvali sa kvoli brexitu do Madarska. Mat u madarskeho brokera ucet neznie velmi doveryhodne. S presunom uctou bola spojena narocna administrativa.
4. Vklady sa poistene na nizsiu ciastku.
5. web nie je velmi prehladny

Budem od nich odchadzat.

Zuzka

Ak som to pochopila správne – rada by som investovala pravidelne, tj. mesačne určitú čiastku do viacerých akcií (skôr tie americké). Poplatok za jeden takýto nákup je teda vo výške 0,35 USD? Investovať by som chcela v menšej miere, čiže v desiatkach až stovkách eur/USD mesačne.

Viktor

Dobrý den, z článku jsem přesně nepochopil jak je to s poplatkem za živá data z burzy. Je nutné ho zaplatit vždy, nebo je možné se mu vyhnout a mít jenom “zpožděná” data ?

M.S.
Odpověď na Viktor

Zdravím. Živá data (Market Data Subscriptions) se platí dodatečně zvlášť až v nastavení účtu. A pokud vyplníte formulář (Non-Professional Questionnaire) o tom, že nejste profesionální trader, tak máte živá data pro “NASDAQ (Network C/UTP)“ , „NYSE (Network A/CTA)“ a „NYSE American, BATS, ARCA, IEX, and Regional Exchanges (Network B)“ se slevou. Každý za 1,5 USD. Standardně jsou nastavená zpoždění data.

Portál Finex.cz
Odpověď na Viktor

Dobrý den, Viktore. U aktiv obchodovaných na některých burzách jsou živá data zdarma, u jiných je bohužel nutné si za ně připlatit. Pokud ale živá data vyloženě nepotřebujete, nemusíte si je platit a měl byste mít možnost sledovat pouze data zpožděná, jak sám říkáte. To by pro naprostou většinu běžných investorů mělo stačit.

Andrey

Chtěl bych se zeptat, co známená nasledující fraze: “Pozor, aby byla schválena vaše žádost o zprostředkování obchodování akcií, musí činit vaše likvidní čisté jmění alespoň 20 000 dolarů.” Můj celkový kapital musí být až 20 000, jinak účet nemohu otevřit? Sorry, jsem cizinec a některé věci možná nechápu moc dobře.

Portál Finex.cz
Odpověď na Andrey

Dobrý den, Andrey. Tato pasáž znamená, že je nutné ve zmíněném formuláři do kolonky “Liquid Net Worth” (likvidní čisté jmění) uvést hodnotu alespoň 20 000 dolarů. Vklad k brokerovi je ale možné provést už od 1 dolaru.

elijahbaley
Odpověď na Portál Finex.cz

Dobrý den,
je tedy požadavek 20 000 dolarů jen pro formu a tohoto brokera mohou používat bez obav i drobní investoři? Popř. doporučili byste jiného brokera pro drobné investory, ale s větší nabídkou trhů (např. asijské). U XTB, Degira, Fio brokera apod. tyto trhy nemají.

Děkuji

S pozdravem

Honza

Tomáš T.
Odpověď na elijahbaley

Ano je to tak, mohou jej velice snadno využívat i drobní investoři. Co se týče dalších brokerů, žádný z vámi vyjmenovaných brokerů, je samozřejmě možné využít i jiných kvalitních brokerů. XTB a Degiro se rovněž zdají jako dobrá volba, Fio broker má vyšší poplatky, ale může být zajímavý pro obchodování českých akcií. Více informací o akciových brokerech naleznete zde, doporučuji přečíst: https://finex.cz/rubrika/akcie/akciovi-brokeri/

Zobrazit další odpovědi (1)
Karel

Dobrý den, jakým způsobem resp do jaké výše se změnilo po brexitu / změny centrály pro mimo ostrovní zákazníky pojištění vkladů na účtech? Ibkr je ok asi zejména pro profíky, ale support to je bída…

Portál Finex.cz
Odpověď na Karel

Dobrý den, Karle. Dle našich informací by měly účty českých klientů (v maďarské pobočce) být pojištěny ve výši 100 % do výše cca 2 800 euro a v hodnotě 90 % do výše cca 100 000 euro.

Richard

Dobrý den, jak je to u ibkr se zdaněním dividend?

Portál Finex.cz
Odpověď na Richard

Dobrý den, Richarde. V případě, že podepíšete tzv. formulář W-8BEN, by Vám dividendy měly přicházet ponížené o daň v místě podnikání dané společnosti. Více informací se pak dozvíte v tomto článku o danění akciového obchodování nebo přímo zde v článku o danění dividend.

Pavel

Jsem u tohoto brokera více než 5 let. Nevím jak někomu může vadit poplatek 10 USD, stačí koupit pár REIT akcií a máte na dividendách, které jsou vyšší jak 10% vyděláno na poplatky. Tj. akcie za cca 1000 USD vám pokryjí veškeré náklady. Jinak určitě není problém jednou za měsíc prodat s minimálním rizikem nějakou vzdálenou OTM PUT opci a máte opět vyděláno.

Jan
Odpověď na Pavel

Poplatek 10 USD je zrušen.

Hanka
Odpověď na Jan

Skutečně? To by bylo super…

Václav
Odpověď na Pavel

Proc platit neco co jinde neni? A jeste na to vyclenit 1000 dolaru!? Asi jste byl dnouho na slunicku. :-D

Portál Finex.cz
Odpověď na Pavel

Dobrý den, Pavle. Děkujeme za názor i rady – samozřejmě, že někomu se tento poplatek může zdát zanedbatelný, pro někoho se ale třeba už jen z principu jedná o neadekvátní náklady, a to zejména pro menší investory.

Bohouš

užitečná recenze, moc díky

Tomas

Dobry vecer, je krasne ze poplatky jsou od 1 USD, ale nevite kolik je polpatek napr za objem 3000 ks akcii kdy je cena za 1 akcii 25 USD ?
Tzn. 75 000 USD na jeden obchod, kolik je popaltek za nakup a nasledny prodej v tentyz den ? Dekuji za odpoved , nikde to nemuzu najit, snad to nebude to
1 procento z obchodu, to by postaradalo smysl.
Dekuji.
TOMAS

Martin
Odpověď na Tomas

Při “fixed pricing” je to 0.005 x pocet akcii. Pricemz strop je 1% z hodnoty transakce.

Tedy
15 usd nákup, 15 usd prodej

Portál Finex.cz
Odpověď na Tomas

Dobrý den, Tomáši. Konkrétní poplatky se liší dle typu účtu, který u IB máte a dle akcií, které kupujete. Pro příklad, jak už zmiňoval v komentáři výše Martin: Za nákup 3000 amerických akcií byste s účtem s Fixed Pricing Structure zaplatil poplatek ve výši 15 dolarů.

traderxx
Odpověď na Portál Finex.cz

Zalezi na konkretni akcii. Napr Apple, Amazon nebo ALIBABA ADR v hodnote 70k usd byl kazdy pokyn za 1 usd.

Karel

IB je skutečně pokročilý broker s širokými možnostmi. Nicméně pokud si u něj založíte účet, modlete se, aby se vám s tím účtem něco nestalo. Bot na chatu vám nepomůže a budete muset volat operátora do ciziny, přičemž se ani po hodině nemusíte dovolat. Jinými slovy je zákaznická podpora katastrofální.

Portál Finex.cz
Odpověď na Karel

Dobrý den, Karle. Děkujeme za Vaši zkušenost.

Pipek Radek

Dobrý den,prosím v jakém tvaru mám v žádosti o otevření účtu uvés číslo OP. Když do kolonky napíšu číslo z OP tak mně to píše invalid format?

Milan
Odpověď na Pipek Radek

lepší napsat roddné číslo

Michal
Odpověď na Milan

ani rodné číslo to nežere

Martin
Odpověď na Michal

Použijte návod na webu CZ LYNX brokera. Formuláře u nich jsou formuláře od Interactive brokers.

Zobrazit další odpovědi (1)
Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo