MetaMask je open-source peněženka vyvíjená americkou společností Consensys již od roku 2016. Dodnes se těší vysoké popularitě obchodníků i vývojářů. Primárně je využívána jako peněženka pro tokeny, dApps, NFTs aj. na největším smartchainu světa, Ethereu, ale ze své podstaty zvládne i všechny ostatní s Ethereem kompatibilní (tzv. EVM kompatibilní) sítě, jako např. BNB Smart Chain, Polygon, Avalanche, Fantom, Chiliz nebo L2 sítě Optimism a Arbitrum.
90%
90%
80%
75%
90%
90%
Vznik | 2016 |
---|---|
V češtině | Ano |
Typ úschovy (zabezpečení) | Self-custodial |
Počet kryptoměn | Miliony |
Cena peněženky | Zdarma |
Možnost nákupu kryptoměn | Ano |
MetaMask vznikl již roku 2016 a dnes se jedná o jednu z nejznámějších a nejpoužívanějších softwarových peněženek, která funguje jako rozšíření do internetového prohlížeče i jako aplikace pro smartphony s iOS nebo Androidem.
MetaMask funguje především pro Ethereum (ETH), jeho druhé vrstvy (např. Optimism (OP) a Arbitrum (ARB)) a sítě kompatibilní s Ethereum Virtual Machine (EVM), jako jsou Avalanche (AVAX), Polygon (MATIC), Fantom (FTM) nebo Chiliz (CHZ).
Naopak není určen pro Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE) nebo Solanu (SOL). Pokud jste však technicky zdatnější, můžete jeho funkcionalitu rozšířit pomocí novinky Snaps, která pak peněženku např. se Solanou naučí pracovat (viz níže).
MetaMask lze připojit prakticky ke všem DeFi projektům, jako jsou decentralizované burzy (DEXs), NFT tržiště, lending protokoly pro půjčky a další.
Co všechno peněženka umí, jaké jsou její silné a slabé stránky a hlavně návod, jak ji používat najdete dále v naší podrobné recenzi. Pojďme na to.
Pokud jste bitcoinoví maximalisté, jste na této recenzi pravděpodobně špatně. Jak již jsme řekli výše, MetaMask není peněženka určená pro Bitcoin, ale pro Ethereum a EVM-kompatibilní sítě. Díky tomu je vhodná, pakliže chcete vstoupit do světa decentralizovaných financí právě na tomto největším smartchainu.
Dokáže pracovat se všemi ERC-20 tokeny i NFTs (ERC-721 i ERC-1155).
Jedná se o softwarovou peněženku. Jako taková není z principu tak bezpečná jako hardwarové peněženky, u nichž jsou privátní klíče bezpečně schovány mimo internet. Pokud tedy chcete ethery nebo jiné altcoiny převážně držet a neobchodovat s nimi, doporučíme vás spíše HW peněženky Trezor a Ledger.
Dále jde o non-custodial peněženku, privátní klíče tedy znáte jen vy sami a také si za ně odpovídáte. Pokud je ztratíte nebo zapomenete, zákaznická podpora vám nedokáže nijak pomoct. MetaMask k vašim klíčům nemá přístup.
MetaMask je také úplně zdarma, a to pro internetové prohlížeče Chrome, Firefox a Brave a mobilní systémy iOS a Android. Má jednoduché a intuitivní prostředí. Co všechno umí se ještě před instalací můžete podívat na oficiálním videu:
MetaMask má poměrně přátelské uživatelské rozhraní. Např. na Rainbow však rozhodně nemá. Na první pohled je UI jednoduché a stručné, neobsahuje mnoho zbytečných položek a důležité informace prezentuje jasně a přehledně.
Jakmile si peněženku osaháte, zjistíte, že v ní naleznete i mnoho rozšiřujících funkcí.
Zůstatek na vaší peněžence uvidíte hned po otevření rozšíření, a to jak v etherech, tak ve vámi zvolené fiat měně (na obrázku např. v USD).
Pomocí 5 modrých tlačítek pod zůstatkem je možné:
3 záložky pod tlačítky pak zobrazují vaše tokeny na právě zvoleném blockchainu (sítě se přepínají úplně vlevo nahoře), dále vaše NFTs, opět na daném blockchainu a vaši aktivitu také tam. Aktivita zobrazuje soupis všech právě vykonávaných i v minulosti vykonaných transakcí i s jejich stavem (Úspěšná, Neúspěšná, Probíhající).
A jak jsme již nakousli, v horní liště zleva můžete přepínat jednotlivé sítě (např. z Etherea na Polygon atd.), dále zobrazit všechny vaše adresy (které si můžete pojmenovat) a na ikoně webu pak vidíte, zda máte MetaMask právě připojen k nějaké stránce či aplikaci. Tři tečky úplně vpravo vás přenesou do Nastavení.
Co se týče kategorizace adres, používá MetaMask tzv. hierarchicky deterministickou strukturu, v peněžence tak můžete používat libovolný počet podúčtů s vlastními adresami. Ke všem se však přihlašujete pod jedním heslem, resp. PINem a všechny mají jeden společný seed (recovery phrase) – nejdůležitější prvek vaší peněženky.
Podúčty můžete využívat např. tak, že jeden bude napojen na hardwarovou peněženku a tím pádem více zabezpečený, druhý pak může být pouze software peněženkou, kterou můžete ovládat i bez připojení fyzického zařízení.
Nebo na jednom budete mít jen pár dolarů a budete jej používat k vyzkoušení toho, zda je stránka, kam se chystáte peněženku připojit, bezpečná. Takovému účtu se říká “burner wallet”. Hodně adres budete potřebovat i pokud tzv. lovíte airdropy.
V následujícím návodu si ukážeme instalaci peněženky MetaMask, založení účtu, vklad prvních etherů, nákup jednotlivých kryptoměn a přidávání nových tokenů.
Celý tento návod provádíme na peněžence jako rozšíření do prohlížeče nastavené na anglický jazyk. V nastavení je však možnost přepnout na češtinu, budete-li chtít.
MetaMask je softwarová peněženka a jedná se tedy o peněženku ve formě hot wallet. Oproti hardwarovým peněženkám je proto o něco méně bezpečná, protože dostane-li se vám do počítače hacker, teoreticky by mohl peněženku vybílit, což by se u hardware peněženky nestalo. A protože jsou počítače připojeny k internetu téměř neustále, toto riziko rozhodně existuje.
Pokud už jste si v minulosti nějaké kryptoměny kupovali, pravděpodobně to bylo na nějaké centralizované burze či směnárně, např. Coinbase, Binance nebo Kriptomatu. Informace o vámi nakoupených kryptoměnách (zejména privátní klíče) v takovém případě drží burza a zároveň se také stará o jejich zabezpečení. To ale nemusí být maximálně spolehlivé, jak jsme se mohli přesvědčit v historii (viz např. krach MtGox).
Kryptoměny si však můžete převést do softwarových peněženek, jako je např. MetaMask. Je ale otázkou, do jaké míry je toto řešení bezpečnější oproti uložení na burze. Jelikož je peněženka v digitální formě, veškeré transakce, informace o užívání a i samotné privátní klíče jsou součástí datových toků v internetových protokolech. Díky tomu mohou být data napadnuta hackery.
V tomto návodu budeme používat prohlížeč Google Chrome, pro ostatní prohlížeče však instalace probíhá velmi podobně.
Na oficiálních stránkách MetaMasku naleznete odkaz pro stažení rozšíření do prohlížeče. Rozšíření si nainstalujte a po úspěšné instalaci se vám objeví v pravém horním rohu lišty prohlížeče liška, což je ikona této peněženky.
Po otevření MetaMasku na úvodní instalační stránce klikněte na tlačítko Get started, poté na tlačítko Create new wallet. Druhé tlačítko (Import wallet) byste volili v případě, že už MetaMask máte například na jiném počítači a na tomto počítači ji chcete využívat také. Pak byste zadávali váš již existující seed nebo privátní klíč.
Dále budete vyzváni k odsouhlasení sdílení dat o práci s tímto softwarem. Peněženku však budete moci používat, i když toto se data rozhodnete nesdílet.
Zbývá pouze vytvořit heslo, resp. PIN, pomocí kterého se do peněženky budete přihlašovat, a zaškrtnout souhlas s podmínkami pro užívání. Ten už je povinný.
Potom přichází nejdůležitější část celé instalace. Další stránka bude vypadat takto:
Po kliknutí na šedé políčko vám bude odhalen seed spojený s touto peněženkou. Jedná se o frázi 12 slov zmiňovanou v minulých odstavcích.
Je extrémně důležité, abyste si tuto frázi poznamenali na bezpečné místo. Fráze slouží jako prostředek pro obnovení přístupu k vaší peněžence, pokud zapomenete heslo nebo peněženku odinstalujete. Ta je totiž pouze nahraditelným nástrojem pro práci s vaší adresou, ve skutečnosti se vaše kryptoměny nacházejí na blockchainu.
Seed je nutné potvrdit, peněženka se vás na 3 z něj vybraná slova zeptá, aby měla jistotu, že jste si jej zapsali. Potom dojde ke generování klíčů a adres a je hotovo.
Proces instalace MetaMasku do mobilních zařízení je svým způsobem identický, pouze s trochu jiným vzhledem.
K čemu by vám byla kryptoměnová peněženka, kdybyste v ní žádné kryptoměny neměli? Cest, jak ethery (nebo jiné tokeny) do MetaMasku dostat, je hned několik:
Pokud chcete kryptoměny přijmout, a to odkudkoli, stačí vám získat adresu vaší peněženky a tu poslat odesílateli. Otevřete tedy MetaMask a klikněte na “Account 1” (pod ním je šedý text začínající na 0x…. – tak poznáte adresy ETH peněženek).
Tím se vám adresa dostane do schránky a pomocí CTRL+V už ji můžete vložit kamkoli. Ať už je to kamarádovi na Messenger, nebo při nákupu na směnárně či burze. Nemusíte se bát, adresa je veřejný údaj jako třeba číslo bankovního účtu.
Chcete kryptoměny z peněženky odeslat pryč? Potom využijete tlačítko Send. Stačí na něj kliknout a do políčka vložit adresu, na kterou se vaše kryptoměny odešlou.
Adresu v jiné peněžence nebo burze získáte podobným způsobem, jako když na MetaMask kryptoměny vkládáte (viz minulá sekce návodu).
Jak můžete vidět na ukázce výše, při odesílání dostanete hned několik možností, se kterými si můžete pohrát.
Pro směňování kryptoměn mezi sebou bez nutnosti připojit se na jinou decentralizovanou burzu můžete využít Swap přímo v MetaMasku.
Zde můžete směňovat desítky předem vybraných tokenů z nabídky, ale i vložit název či kontraktní adresu libovolného tokenu a rázem tak obchodovat miliony tokenů, které se na sítích nacházejí. Včetně nejnovějších memetokenů.
MetaMask má v hlavní databázi jen omezené množství kryptoměn. Pokud se váš favorit v nabídce nenachází, nezoufejte. Níže si ukážeme, jakým způsobem můžeme nakoupit na MetaMasku i cizí kryptoměny.
MetaMask vždy za vás prozkoumá nabídky těch největších burz a vy se tak dostanete k té nejvýhodnější ceně na trhu. Za službu si však účtuje mírně vyšší poplatek, a to 0,85 % z obchodu. Samotné DEXs si obvykle účtují jen kolem 0,3 %.
MetaMask tak funguje pouze jako prostředník pro zjištění nejlepší nabídky pro nákup konkrétní kryptoměny. Sám o sobě není decentralizovanou burzou.
Po výběru typů a množství kryptoměn, které chcete směnit, vám MetaMask automaticky nabídne tu nejvýhodnější směnu. Pokud si ale chcete pohrát a brodit se i jinými možnostmi, stačí se prokliknout tlačítkem “quotes”. Není to však nutné.
Po vybrání ideální možnosti směny stačí kliknout na Swap a MetaMask automaticky nakoupí kryptoměnu na burze za vámi vybranou cenu. Po úspěšné transakci uvidíte nakoupenou kryptoměnu v záložce Assets na hlavní stránce.
Pokud nakoupili nebo si na MetaMask poslali nějakou z kryptoměn, která není tak častá a peněženka ji nemá ve svém seznamu, musíte ji do MetaMasku manuálně přidat, aby vám ji peněženka zobrazila. Nebojte, jedná se pouze o zobrazení, token na vaší adrese je, MetaMask jej jen není schopen zobrazit.
MetaMask stále vylepšuje svoji funkci automatické detekce nových tokenů, může se vám proto stát, že po provedené transakci registruje nový zůstatek na vaší adrese a prezentuje vám volbu, zda chcete kryptoměnu přidat i do evidence (Assets).
Pokud však nakupujete na burzách kryptoměny, které jsou třeba jen pár hodin staré, MetaMask si s nimi nemusí automaticky poradit. V tom případě klikněte na hlavní stránce na tlačítko “Add token”. Pokud po zadání jména tohoto tokenu MetaMask stále neví, o jaký token se jedná a žádný vám nenabídne, klikněte na “Custom token”.
Nyní je třeba vložit adresu kontraktu tokenu, kterou chcete do MetaMask nahrát. Ukažme si to na příkladu Tetheru (USDT), stablecoinu, jehož cena je dlouhodobě navázána na 1 USD. Adresu jeho kontraktu naleznete na prohlížeči blockchainu Etherscan.io nebo na agregátorech kryptoměn CoinMarketCap či CoinGecko.
Adresu zkopírujeme a vložíme do prázdného políčka. Kolonky Token Symbol a Token Decimal se poté samy vyplní. Potvrdíme tlačítkem Next a pak ještě jednou.
Přijde vám MetaMask z principu jako softwarová peněženka nedostatečně zabezpečená? Zbystřete. MetaMask podporuje i připojení k HW peněženkám Trezor a Ledger. Funguje to následovně:
Propojení s Trezorem nebo Ledgerem je samozřejmě výhodné zejména z hlediska zabezpečení, jistou nevýhodu to však přináší také – vždy, když budete chtít provést transakci, budete muset mít HW fyzicky po ruce a transakci podepsat přímo na ní.
Při připojování např. k Ledgeru je nutné, aby firmware na hardwarové peněžence a software používaný pro připojení (prohlížeč) byly aktuální.
MetaMask umožňuje připojení k Trezoru nebo Ledgeru přes jednoduchou volbu v nastavení Connect Hardware Wallet. Zde si uživatel pouze vybere výrobce a fyzicky připojí peněženku k počítači.
Na to, jak propojit mobilní MetaMask s Ledgerem, se můžete podívat i ve videu:
Výše jsme se několikrát dotkli toho, že MetaMask nemusí sloužit pouze pro správu tokenů na síti Ethereum, ale také na jiných sítích.
Pojďme si nyní ukázat, jak do MetaMasku přidat např. Avalanche (AVAX), superrychlý smartchain, který se dlouhodobě drží kolem 10. místa největších kryptoměn.
Postup je jednoduchý:
Data do kolonek si můžete zkopírovat pod obrázkem.
Pro přidání Avalanche zadejte následující data:
- Network Name: Avalanche (C-Chain)
- RPC-URL: https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc
- Chain ID: 43114
- Symbol: AVAX
Pokud jste vše udělali správně, v horním menu byste měli mít možnost svoji peněženku přepínat mezi Ethereem a Avalanche. A pokud pak chcete do MetaMasku přidávat další libovolné tokeny z Avalanche, stačí se držet návodu výše.
Zcela totožný postup, jen s jinými daty, lze aplikovat při přidávání dalších sítí.
Snaps jsou novou funkcí této peněženky. Jedná se v podstatě o taková rozšíření pro MetaMask od vývojářů třetích stran, které si uživatelé na vlastní riziko mohou nainstalovat přímo do své peněženky.
Například pomocí Snapu “Solana Wallet” od vývojáře Solflare, který si můžete stáhnout přímo z oficiálních stránek MetaMasku, můžete vaši peněženku zprovoznit i pro síť Solany (SOL), kterou MetaMask normálně nepodporuje.
Kryptoměny a zejména oblast DeFi je zatím stále v plenkách a s tím souvisí i to, že je těžce kontrolovatelná. Uživatelé zde mají volné pole působnosti a potenciální hacky, scamy nebo jiné formy podvodu lze těžko postihovat.
A protože je MetaMask asi tou nejrozšířenější peněženkou, kterou lidé k práci s DeFi používají, podvodníci se zaměřili i na ni a využívají důvěřivost jejích uživatelů.
Na internetu naleznete mnoho “klonů” této peněženky stvořených pro ukradení vašeho seedu nebo vás dokonce může kontaktovat (přes e-mail či sociální sítě) někdo vydávající se za zákaznickou podporu a chtít po vás nějaké citlivé informace.
Nikdo by po Vás nikdy neměl chtít váš seed! Phishingové taktiky či sociální inženýrství mohou být silně přesvědčivé, a proto buďte zásadoví. Váš seed nikdy nikomu nesdělujte a vždy používejte pouze peněženky stažené z oficiálních stránek.
Dávejte si také pozor na prováděné transakce. Některé se mohou tvářit nevinně, ve skutečnosti ale skrývají požadavek na povolení přístupu k vašim kryptoměnám. Jakmile je podepíšete, bude vám okamžitě vybílena peněženka.
Proto podepisujte transakce pouze ze stránek, které znáte a také jste si ověřili, že se nacházíte na pravé stránce a ne na její phishingové napodobenině.
Peněženka MetaMask je jednou z nejpoužívanějších softwarových peněženek a zároveň odemyká obchodníkům svět DeFi na všech EVM-kompatibilních sítích.
V čem MetaMask vyniká a v čem naopak zaostává?
MetaMask je ideální pro připojení k decentralizovaným burzám a obecně se zaměřuje výhradně na decentralizované projekty. Je podporován prakticky všemi projekty.
Připojení je jednoduché. Většinou probíhá přes tlačítko Connect to a wallet, obvykle umístěné v pravém horním rohu. Poté stačí zvolit MetaMask a propojení potvrdit. To je vše. Takto jednoduše se můžete připojit do celého světa decentralizovaných financí. Žádné registrace, žádné ověření identity, pouze spojení s MetaMask.
Na oficiálních stránkách MetaMasku jsou vypsané všechny decentralizované burzy, které s MetaMaskem spolupracují. Jedná se např. o UniSwap, Sushiswap, 1inch, PancakeSwap, AirSwap, Balancer, Kyber Swap, Matcha a tak dále…
MetaMask patří mezi známé softwarové peněženky s kladným hodnocením.
Např. na portálu Revain dosahuje průměrně na 4,2 z 5 bodů. Dalším portálem, kde je MetaMask hodnocen, je Capterra. Zde má průměrně 4,4 z 5 bodů z 84 recenzí.
V obchodě s aplikacemi Google Play má peněženka 4,5 hvězdiček z 5 z cca 370 tisíc recenzí a na Apple App Store 4,7 hvězdiček z 5 z přibližně 60 tisíc recenzí.
“Naše zkušenosti jsou rovněž kladné. Pokud chcete proniknout do světa DeFi, MetaMask je dobrou volbou!”
Přesto vás MetaMask nezaujal? Zkuste se podívat na jiné prověřené možnosti, např. Trust Wallet, Bitget Wallet nebo Coinbase Wallet. Všechny tři jsou na rozdíl od MetaMasku mnohem univerzálnější a každá podporuje přes 100 blockchainů včetně Bitcoinu nebo třeba Solany!
Máte s MetaMaskem problém? Nevíte si rady? Pojďte se poradit do našeho Discordu, rádi vás tam uvidíme!
Jméno firmy | MetaMask |
---|
Kryptoměnové peněženky
|
|
Základní informace o peněžence
|
|
Vznik | 2016 |
---|---|
Počet klientů | 30 milionů aktivních uživatelů měsíčně |
Webová stránka | https://metamask.io/ |
V češtině | |
Provozovatel | Consensys, Inc. |
Sídlo společnosti | USA |
Základní charakteristika peněženky
|
|
Typ peněženky | Softwarová peněženka |
Typ úschovy (zabezpečení) | Self-custodial |
Cena peněženky | Zdarma |
Další poplatky | Za směnu kryptoměn |
Počet kryptoměn | Miliony |
Nástroje a funkce peněženky
|
|
Možnost nákupu kryptoměn | |
Poplatek za nákup | 1 % z každé směny |
Pravidelné investice (DCA) | |
Vlastní token | |
Staking (earn) | |
Coinjoin | |
NFT a dApps | |
Další funkce | Kryptoměnový most mezi EVM kompatibilními blockchainy |
Vklad a výběr peněz
|
|
Vklad peněz | Kryptoměny, platební karta |
Výběr peněz | Kryptoměny |
Aplikace
|
|
Mobilní aplikace | |
Webová verze | |
Desktopová verze | |
Rozšíření do prohlížeče | |
Vícefaktorová autentizace | |
Zákaznická podpora
|
|
Možnosti zákaznické podpory | FAQ, Kontaktní formulář, Discord |
Neuvádí | |
Telefonní kontakt | Neuvádí |
Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Prosím o radu . Na web stránke metamasku som bol na ich technickej podpore. Všetko je len cez AJ a tu je problém . Neviete mi nejak poradiť či sa to dá nejak v českom alebo v slovenskom jazyku. Cez prekladač to nejde . Ďakujem
Dobrý den, Vladimíre, a co máte za problém? Můžeme se na to podívat za Vás.
Ako som už spomínal, mám tam 19500 usdt. A písal som aj cez ich komunikačné centrum alebo čo to je. Poslal som im aj adresu peňaženky. Prišlo mi aby som bol opatrný, že možno ide o falošné tokeny. Pýtal som sa ich o možnosť prevedenia USDT inde. Dali mi link na technickú podporu. To je však robot a kominkácia s ním asi v českom alebo slovenskom jazyku nie je možná. Ani cez prekladač to nejde. Tak toľko ak to stačí. Zatiaľ ďakujem
Dobrý den, s falešnými USDT bohužel není možné dělat vůbec nic, co by mělo nějaký smysl.
Ako som už spomínal , mám tam 19500 usdt .A písal som aj cez ich komunikačné centrum alebo čo to je. Poslal som im aj adresu peňaženky. Prišlo mi aby som bol opatrný , že možno ide o falošné tokeny. Opýtal som sa ich o možnosť prevedenia USDT inde. Dali mi link na technickú podporu . To je však robot a kominkácia s ním asi v českom alebo slovenskom jazyku nie je možná . Ani cez prekladač to nejde. Tak toLko ak to stačí. Zatiaľ ďakujem
Dobrý den, s podobným problémem se na nás v posledních dnech obrátilo mnoho lidí. Vždy se jednalo o falešné tokeny, získané z “super investiční aplikace” nebo od “skvělého investičního manažera”. S největší pravděpodobností (blížící se 100 %) to bude i Váš případ. Doporučujeme A) s lidmi, kteří vám tvrdí, že vám USDT posílají, již dále nekomunikovat a B) přečíst si náš článek o podvodech a hlavně komentáře pod ním.
Dobrý deň. Mám asi problém ako tí v predošlých dotazoch. Mám v metamaske 19500 USDT a nedá sa mi s nimi robiť transakcie. Čo s tým? Ďakujem
Dobrý den, s největší pravděpodobností u Vás, stejně jako u několika dalších lidí, se kterými jsme byli v kontaktu, je ten problém, že USDT jsou falešné. Kdybychom si měli tipnout, tyto peníze Vám poslal nějaký poradce/manažer/investor, který Vám je “vydělal” nebo “obnovil ze zapomnění”, že? Pokud ano, tak je to už jasné. Nemůžeme Vám doporučit s tímto člověkem dále jakkoliv jednat.
Více informací naleznete v článku a komentářích pod ním: podvody s kryptoměnami.
Dobrý den. Mám asi podobný problém jako p. Vávra – převod USDT mezi účty jedné peněženky. Transakce stále někde “visí”. Mohl bych Vám někam napsat adresu peněženky? Děkuji.
Dobrý den, jistě, pošlete nám více informace skrze kontaktní formulář a podíváme se na to.
Dobrý den, mám na MetaMask USDT a nedaří se mi je ani převést do jiné peněženky, ani prodat ve směnárně, ani směnit na MetaMask, v čem by mohl být problém?
Dobrý den, v posledních dnech slýcháme případy, kdy jsou lidem zasílány z “investičních platforem” (operovaných podvodníky) falešné USDT. Když nám napíšete adresu Vaší peněženky, můžeme se podívat, zda je u Vás vše v pořádku. Také doporučujeme přečíst si náš aktualizovaný článek o podvodech zde.
Tak už jsem našel návod. Omlouvám se
Dobrý den, stáhnul jsem si metamask na tablet a po přihlášení atd nemám na hlavní stránce prodej/nákup/swap, ale token a NFT|, rád bych vám udělal printscreen, ale nevím jak vložit. Nevíte kde jsem udělal chybu, proč je hlavní stránka jiná než návod? děkuji
dobrý večer, má tu niekto skúsenosť (vrámci metamask) s adresou aiemm.net?
Dobrý den, rozhodně nemůžeme doporučit s těmito lidmi komunikovat nebo spolupracovat. S největší pravděpodobností se jedná o podvod.
viete o tom niečo viac?
Dobrý deň. Mám peniaze na krypto peňaženke Meta Mask USDT, ako si ich môžem previesť na slovenský účet?
Dobrý den, návod na prodej kryptoměn (jako např. USDT) naleznete v našem článku: Jak prodat kryptoměny.
Pro jistotu si ale dovolíme poslat ještě jeden článek. Dejte si pozor, zda nejste v kontaktu s podvodníkem. Kdyby po vás chtěl něco zaplatit za “uvolnění” peněz nebo vybrání zisku, téměř jistě se bude jednat o podvod. Více info naleznete zde.
Zdravím,zajímá mě jak mám řešit danou věc.V únoru jsem vytáhl etherum na metamask,který mám v liště ve forefoxu.Vždy jsem se přihlašoval pouze heslem a neaktivoval jsem secret recovery.Ted se chci přihlásit a stále eror.Tak jsem to odebral a dal zpět a už to chce bud založit nový účet nebo secret.Co ted.Děkuji
Jak dat peněženku MetaMask do češtiny v mobilu ?
Zdravím Davide,
ačkoliv ve webovém rozšíření MetaMasky čeština na výběr je, v telefonu tuto možnost nevidím i v nejaktuálnější verzi aplikace. Pravděpodobně tedy vývojáři češtinu do appky ještě neimplementovali.
S pozdravem,
Matouš Vondrák.
Ahoj. Chtěl jsem se zeptat, jestli mohu mohu mít na Metamask Ethereum i Polygon najednou (android) ? Jde mi o to, že pokud prodávám nft na bázi polygonu, cena je v měně Ethereum… Dojde k automatickému převodu měny? Uvidím částku v Ethereu v nějaké externí schránce, přijatou, ale nezpracovanou peněženkou? Nerad bych takhle o přišel o peníze…
Moc děkuji, pokud mi někdo opoví…
Mates
Zdravím Matyáši,
MetaMask může být v současnosti připojená jen na jednu síť, to znamená, že v jeden moment můžete být buďto jen na Ethereu, nebo jen na Polygonu. Informace o obou sítích ale uložené mít můžete, jen si je musíte přepínat podle toho, jakou síť chcete zrovna použít.
Pokud prodáváte NFT na Polygonu a cena je v Ethereu, jedná se pravděpodobně o Wrapped Ether (WETH) – https://polygonscan.com/address/0x7ceb23fd6bc0add59e62ac25578270cff1b9f619. OpenSea WETH označuje jako “ETH on Polygon” a má fialový znak. Normální Ethereum existující na jeho vlastním blockchainu má ikonku šedou, ano, může to býti lehce matoucí. :)
O peníze kvůli tomuto určitě nepřijdete, WETH je wrapped verze Etherea, který si přes bridge můžete kdykoliv převést na skutečné ETH.
Přesně tak, jen doplním, že směnit si klasické ethery (ETH) na wrapped ethery (WETH) můžete např. na MultiChainu. Stačí zvolit ETH a WETH na daných sítích, zadat počet a provést transakci. Za chvíli máte směněno. Více info o tom, jak bridge jako třeba MultiChain fungují, v tomto článku: Kryptoměnové mosty: Jak fungují a proč jsou tzv. bridge potřeba?
Zdravím, mám Metamask nějaký rok a mám vytvořeny i podúčty kde mám různé kryptoměny i na různých chainech. Když si nainstaluji na novém PC Metamask s původními seedy, neukáží se mi podúčty. Když dám vytvořit nový, tak se mi vytvoří zcela nový a samozřejmě prázdný. Jak se na novém PC s obnovenou peněženkou přes seedy té původní dostanu k původním podúčtům? Poradíte mi prosím? Děkuji
Dobrý den, za předpokladu, že seed zadáváte opravdu správně (pozor i na pořadí slov, velikosti písmen apod), tak podúčty můžete přidat i manuálně pomocí tlačítka + Create account (Vytvořit účet). Poslední situace, která nás napadá, je propojit peněženku nebo seed s peněženkami typu MyEtherWallet a tam si projet jednotlivé podúčty dle jejich derivation path (více info např. zde) – tak byste se ke svým podúčtům měl dostat.
Dobry den jak je možné ze jsem koupil přes pancakeswap scie ty si následně uložil na metamask 1830070 a druhy den tam mám 1603537 díky za odpověď
Dobrý den můžu se zeptat když už mám poslané mněny na metamask a chtěl by sem si tu stávající adresu spojit s trezorem půjde to protože už jsem to zkoušel a nedošel jsem na to.
Dobrý den, Peterko. Teoreticky by to možné bylo, musel byste si celý Trezor smazat a poté obnovit pomocí seedu, který byste měl mít uložený z doby instalace MetaMask. MetaMask poté smazat, znovu nainstalovat a poté propojit s nově obnoveným Trezorem. Pokud se vám to ale zdá jako složitá procedura, bude snazší si kryptoměny do Trezoru přeposlat klasickou transakcí.
Jak je to s poplatky na MetaMask když budu chtít s tokeny pracovat? Když vyberu síť Cronos platí se v CRO, Binance Smart Chain v BNB nebo tím, že je to Ethereum peněženka tak se platí vždy v ETH?
Přesně tak, jak zmiňujete. Na Ethereovém blockchainu se poplatky platí v ETH, na BSC v BNB a na Cronosu v CRO. :-)