Rádi si večer dáte skleničku dobrého vína či něčeho tvrdšího? A napadlo vás už někdy, že by se z tohoto požitku mohla stát i zajímavá alternativa, jak zhodnotit své peníze? Ano, čtete správně. Trendem posledních let je investice právě do alkoholu, a to především do prémiových lahví whisky, koňaku, rumu, anebo vína.
Obsah článku
Investování se již delší dobu netočí jen kolem akciových trhů či zlata a stříbra. Na vzestupu je právě investování do alkoholu. Nejvíce láká investory whisky, která zaujímá 90 % příležitostí v tomto odvětví. Menší procento dále tvoří rumy, koňaky, vodky, giny a ovocné pálenky. Není to ovšem tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zapomeňte na to, že zajdete do prvního supermarketu, který potkáte cestou domů z práce a koupíte tam tu nejdražší lahev alkoholu.
Tento obor je hlavně o hledání si informací a o orientaci na trhu. Proto se v tomto článku zaměříme na zásady správného výběru lahví, ukážeme si jak investiční alkohol skladovat a také si představíme skvosty tohoto netradičního investičního instrumentu.

Faktory správného výběru lahví
Výběr správného investičního instrumentu je alfou a omegou každé obchodní strategie, nevyjímaje i investiční alkohol. Kritéria, podle kterých je dobré se řídit při výběru investičních lahví, vám pomohou se zorientovat v tomto tržním segmentu a také vám mohou usnadnit výběr těch nejkvalitnějších lahví.
1) Druh alkoholu, který je vhodný pro dlouhodobou investici
Nejvhodnějším a zároveň nejžádanějším druhem alkoholu pro investici je whisky, hlavně skotská. Tento druhu alkoholu investorovi nabízí největší zhodnocení a také má i největší likviditu. Dalším zajímavým investičním nástrojem je víno. To ovšem investor kupuje z důvodu užití jeho plné zralosti. Což ve výsledku znamená, že u něj není nejdůležitější, jak dlouho je víno staré, ale právě kdy dosáhne své plné zralosti, a tedy i chuti a vůně na nejvyšší úrovni.
Ostatními druhy alkoholu pro investici jsou rumy, giny, vína, vodky a slivovice. Zde už je okruh investorů velmi malý a dosti specifický.
2) Stáří alkoholu/lahve
I zde záleží, na jaký druh alkoholu se investor specializuje. Co se týče whisky doporučuje se minimální stáří lahve alespoň 18 let, nejlépe pak 30 let a více. S lahvemi mladšími 12 let je investice již dosti riziková a šance na vysoké zhodnocení investice výrazně klesá. U archivních vín, které budou, popřípadě investorovi ještě i chutnat, se stáří lahve pohybuje maximálně 60-80 let. Vína starší 100 let již převážně chutnají jako vinný ocet, což snižuje jejich cenu.
3) Neporušená etiketa a kolek
Nakupujte pouze kolkované lahve. Vždy je potřeba si pořádně prohlédnout etiketu i kolek. Oba musí být zcela v pořádku a neporušené. I tyto dva aspekty mají vliv na konečnou cenu lahve. Pokud se ale rozhodnete koupit lahev bez kolku, tak jedině přímo od zdroje, respektive přímo v palírně a uchovejte si doklad o zakoupení. Nezbytností je si také prověřit obchodníky, od kterých si chcete lahev koupit.
Luxusní balení má také svou cenu, lahve v prestižních karafách a krabicích v netradičním provedení získávají na atraktivitě a pro mnohé na ceně. Ne vždy výrobce dokáže dlouhodobě udržet trvalý vzhled a design a po několika letech je mění. Tím roste cena těch, které se již nevyrábí.
4) Běžně nedostupné značky či prestižní a již nefungující palírny/značky
I pro tento segment platí, že vyššímu zhodnocení investice pomáhá značka/palírna. Minimálně v začátcích je pro investory výhodnější zaměřit se na zvučná jména jako Glenmorangie, Dalmore či Macallan. Dobře jde zhodnotit i lahev z již nefungující palírny. Zde se doba zhodnocení investice odvíjí od toho, kdy byl provoz palírny ukončen.
5) Nedat na první dojem – vzhled lahve
"Nezajímavý" vzhled lahve rozhodně neznamená nevhodnou investici. Příkladem toho je Hirsch Selection, který svým vzhledem nijak neokouzlí. V roce 2016 se však prodával za 5 tisíc Kč a dnes (2022) se jeho cena pohybuje okolo 30 tisíc Kč. Výhodou pro investora je také to, že výrobce ne vždy dokáže dlouhodobě udržet stejný design lahví a po nějaké době je mění. Tím samozřejmě cena u již vyrobených lahví roste a investorovi se tak investice zhodnocuje. V posledních letech se toto děje hlavně u rumů.
6) Limitované edice, výroční a prémiové lahve
Základním pilířem každé sbírky, a především té investiční, by měly být limitované kusy, protože jejich náklad se pohybuje maximálně v řádu stovek kusů. Proto právě zde maximálně platí pravidlo, "čím méně kusů na trhu, tím větší šance na vysoké zhodnocení investice". Zajímavou investiční příležitostí jsou také lahve vydané k různým příležitostem, výročím či významným událostem.
7) Zaměření se na celosvětový trh
Všeobecně nejznámější oblastí, co se týče investičního alkoholu, je Skotsko pro whisky, Francie pro víno a Rusko pro vodku. Tyto oblasti jsou sice nejznámější ale také nejdražší. Vhodné je se ze začátku zaměřit i na jiné oblasti světa jako jsou Japonsko a Irsko pro whisky, Austrálie a Španělsko pro rumy, Polsko pro vodky a třeba Česká republika pro whisky od R. Jelínek nebo giny od palírny Žufánek, které v posledních letech rostou na ceně.
8) Sledovat oficiální stránky palíren nebo speciální aukce
Některé palírny vydávají newslettery, kde informují zájemce o novinkách ve svém sortimentu, zajímavých nabídkách, limitovaných edicích a výročních lahvích. Díky tomu tak může mít investor přehled co se v daném roce chystá a na co se může zaměřit, popřípadě kolik ho daná investice bude stát peněz. Například díky registraci u palírny Ardbeg se stanete součástí jejich spolku a dostanete tak jedinečnou výhodu, kterou mají pouze její členové. Touto výhodou je možnost nákupu lahví, které jsou určeny pouze pro členy spolku.
Jak podpořit maximalizaci zisku z investice?
- Kvalitní sbírka – Pokud budeme svou sbírku brát jako investici, jednou lahví to určitě nekončí. Právě naopak. Je dobré vytvořit sbírku, která bude mít tzv. hlavu a patu, což je například sbírka všech prémiových lahví od jedné značky. Kompletní edice lahví totiž výrazně zvyšuje investorovi zhodnocení jeho sbírky.
- Znalost trhu – Jako u každého sběratelství je jednou ze základních podmínek alespoň základní znalost daného oboru a trhu. Samozřejmě, že můžete láhev koupit jen tak na náhodu, ale riziko neúspěchu je zde dost vysoké. Proto je velmi důležité se v tomto oboru neustále vzdělávat.
- Dlouhodobá investice – Investování do alkoholu se řadí mezi časově dlouhodobější investice. Obecně platí, že doba držení lahví se pohybuje minimálně 10 let a více. Právě zde platí, že čím starší lahev je, tím je i dražší. Například u whisky se zhodnocení ceny lahve může pohybovat až okolo 20-40 % ročně.
Jak začít s investováním do alkoholu?
Rozhodně je nejlepší začít průzkumem trhu a sběrem informací o něm. Je velmi důležité předem vědět, co vlastně chcete sbírat, respektive do čeho investovat a tomu se zprvu věnovat. Například si zvolit jeden konkrétní druh alkoholu, oblast či palírnu. Většina sběratelů doporučuje začít s whisky, protože se jedná o cenově stabilní a likvidní trh. Nejčastěji se doporučuje investice do single malt skotských whisky z regionu Highlands, dobře výdělečné jsou ale i whisky Macallan či Glenmorangie.
Nákup/Prodej?
V České republice najdeme několik málo obchodů, které nabízejí i zajímavý výběr investičních lahví. Například. Alkohol.cz či Alkobazar.cz, nabízí celkem zajímavé zboží.
Zde můžete nakoupit zajímavé láhve
Nejzajímavější kousky naleznete v zahraničí
Ovšem pro ty nejzajímavější kousky se bude muset investor porozhlédnout do zahraničí. Zajímavé lahve nabízí jak zahraniční e-shopy, tak hlavně aukční portály. Při nákupech v zahraničí je potřeba si vždy zjistit dopředu, jak je to s dopravou a pojištěním zásilky. Vyhnete se tak zbytečným problémům a zároveň ušetříte peníze v případě poničení či ztracení zásilky. Pozor ale na méně spolehlivé prodejce, kde to se zárukou kvality lahve nemusí být vždy v pořádku (eBay).
Odběr newsletteru jednotlivých palíren je nejlepší způsob, jak být informován o nejnovějších investičních příležitostech do alkoholu.
Z výše popsaného vyplývá, že nákup investičního alkoholu není až takový problém. Horší už je to však s jeho prodejem. Jednou z nejčastěji využívaných forem prodeje investičního alkoholu je vybrání si důvěryhodného aukčního domu či portálu. Pokud se investor rozhodne pro tento způsob prodeje, musí počítat s tím, že bude muset aukčnímu domu/portálu zaplatit poplatek za zprostředkování aukce, čímž se zisk o něco sníží.
Skladování neboli archivace
Skladování je druhou nejvýznamnější věcí po výběru lahve. V tomto případě je důležité rozlišit jaký alkohol skladujeme. Všeobecně ale platí, že by alkohol měl být skladován za nepřítomnosti světla a při teplotách okolo 10 °C. Nepříznivě na alkohol působí kolísání teploty nebo vysoké teploty, při kterých dochází ke ztrátě alkoholu.
Nejméně náročný na skladování je tvrdý alkohol. Ať už se jedná o rum, whisky či další druhy tvrdého alkoholu tak nemají žádné zvláštní nároky na skladování. Důležité je pouze to, aby lahve nebyly vystaveny přímému slunečnému záření, vysokým teplotám a nebyly naležato.
Ovšem vína, to už je jiná disciplína. K archivaci jsou určena hlavně vína s vyšším obsahem extraktu, vyšší kyselinou a s obsahem alkoholu minimálně 12 % obj. Nejlepší odrůdy k archivaci tedy jsou Rulandské šedé, Sauvignon nebo Chardonnay a u červených vín Rulandské modré či Cabernet Sauvignon.
Ideální pro archivaci vína je mít vinný sklep, kde je konstantní teplota okolo 10-12 stupňů °C. Pokud by teplota dosahovala vyšších hodnot víno bude zrát a tím i rychleji stárnout. Dále je pro víno důležité, aby v místnosti, kde se skladuje, nebyly žádné pachy, které by se přes korek dostaly do vína, a také žádné světlo. Lahve, které mají korek, musí být uloženy tak, aby byl korek stále namáčen vínem a nevysychal.
U skladování ostatních destilátů zvláště těch aromatických jako například hruškovice je delší doba staření (zrání) spíše na škodu, protože alkohol obsahuje éterické oleje a ty poté ztrácejí chuť a tzv. vyvětrávají.
Investiční fondy a poradenství
Pokud by si investor netroufl nakupovat investiční alkohol sám, je zde i možnost do něj investovat pomocí investičních fondů. V Čechách nejznámějším a nejziskovějším fondem, investujícím do alkoholu je Wine Management.
Wine Management

Tento fond byl založen v roce 2018 M. Nejedlým a M. Kovářem. Jeho hlavním cílem je umožnění klientům spoluvlastnit portfolio, které je sestaveno z investičních destilátů, vín, vinic, vinařství a palíren. Fond má licenci od České národní banky a v roce 2021 evidoval již 208 investorů. Portfolio fondu je tvořeno 667 lahvemi whisky
a 23 418 lahvemi vína. Investiční výnos fondu od jeho založení je 30,55 %.
Fond je také vlastníkem trojice lahví z legendární skotské palírny Macallan, ze sady The Macallan Red Collection, jejichž hodnota převyšuje částku šesti milionů korun. Jedná se o nejdražší sbírku whisky v České republice.
Portu Gallery
Velmi zajímavou investiční platformou je Portu Gallery. Tato platforma umožňujeme široké veřejnosti podílet se na růstovém potenciálu unikátních předmětů s historickou nebo sběratelskou hodnotou, ale především se i těšit z investice do vzácných aktiv, které byly dříve dostupné jen bohatým.
V minulých úpisech bylo možné investovat například do kolekce vín, konvolutu sběratelských rumů, whisky nebo smaragdů.
Jak to funguje?
Stát se investorem a sběratelem vzácných předmětů s potenciálem zajímavého zhodnocení, může nyní jednoduše každý. Registraci zvládnete za pár minut a začít můžete klidně i s jednou korunou. Celý postup investování s Portu Gallery je rozdělen do několika kroků:
- Klientovi bude zaslán krátký dotazník s několika otázkami ohledně jeho znalostí, zkušeností a zázemí. Na základě odpovědí bude vyhodnoceno, zda je investování pro klienta na Portu Gallery vhodné.
- Ověření totožnosti klienta.
- Zaslání peněz do klientovi Peněženky a zadání pokynu k úpisu.
- Klient se stane vlastníkem podílu.
- Spolurozhodování o prodeji.
Velkou výhodou pro méně zkušené investory, je platformou pečlivě zpracovaná analýza každého upisovaného předmětu a fakt, že vám vše transparentně ukáže (poplatky, míru rizika, horizont investice atp.). Více informací o tom, jak platforma funguje se dozvíte v naši komplexní recenzi.
Recenze Portu Gallery
Zajímavosti a unikáty
Víno

Ideální investiční horizont pro víno je 10-20 let. V tomto rozmezí víno zraje a tím získává i na své kvalitě a zároveň klesá jeho dostupnost na trhu. Největší procentuální zastoupení v kategorii investičních vín mají vína z oblasti Bordeaux, a to 85 %. Jedná se zároveň o jedinou vinařskou oblast, která produkuje vysoce kvalitní vína ve velkém množství.
Jedno z nejdražších vín světa je Château Lafite 1787 třičtvrtě litrová lahev bordeaux. Lahev je významná především svými majiteli, kterými byl americký prezident Thomas Jefferson nebo později zakladatel časopisu Forbes, Malcolm Forbes. V roce 1985 byla vydražena v aukci za 156 450 dolarů.
Whisky

Whisky je jednou z nejdoporučovanějších dlouhodobých investičních komodit. Může za to i její doba zrání v dubových sudech, která se pohybuje od 3 do 50 let. Mezi vzácné investiční značky whisky se řadí Bowmore, Macallan či Laphroaig.
Unikátem je The Macallan Fine & Rare 60 Year Old 42.6 ABV 1926. Tato lahev 60leté skotské jednosladové whisky se vydražila v aukční síni Sotheby´s v roce 2019 za rekordních 1,5 milionu liber. Zajímavostí je, že ze sudu, z něhož lahev whisky byla destilována se vyrobilo dohromady jen 40 lahví.
Rum

Zajímavostí u rumu je to, že svou výjimečnost získává postupným zráním v sudu po jiných destilátech či vínech. Nejčastěji se využívají sudy po bourbonu, portském nebo sherry. Tradičními oblastmi výroby rumu jsou hlavně Kuba, Dominikánská republika ale i Nepál a Kanada.
V roce 2021 existovaly na světě jen už 4 neotevřené lahve J. Wray and Nephew z roku 1940 této jamajské vzácnosti, ve které se dle odborníků nachází 25leté rumy, tedy rumy z roku 1915. Každá z lahví dosahuje ceny až 40 tisíc liber.
Závěr
Investiční alkohol je jistě velmi zajímavá příležitost, která v dlouhodobém měřítku může přinést i zajímavé zisky. V začátcích investování v tomto oboru je vhodné zvolit známé palírny, nebo se specializovat pouze na jeden druh investičního alkoholu. Nejoblíbenějším investičním alkoholem je Skotská whisky, která v posledních několika letech vykazuje roční zhodnocení okolo 50 %.
Pokud si investor sám netroufá, může využít služeb specializovaných investičních fondů, jejichž portfolio zahrnuje i investiční alkohol. Ještě než si investor zakoupí svou první lahev, měl by být smířený s tím, že se jedná o dlouhodobou investici (mnohdy v řádu desítek let), než dojde k jejímu zhodnocení. Proto by měl na nákup investičního alkoholu být použit takový kapitál, který neohrozí životní úroveň investora.
Máte s investováním do alkoholu nějaké zkušenosti? Vyplatila se vám investice nebo jste se spálili? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.