Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční alkohol: Alternativní investice číslo jedna, v čem spočívá kouzlo investičního alkoholu?

Investiční alkohol: Alternativní investice číslo jedna, v čem spočívá kouzlo investičního alkoholu?
Zdroj: Depositphotos.com

Rádi si večer dáte skleničku dobrého vína či něčeho tvrdšího? A napadlo vás už někdy, že by se z tohoto požitku mohla stát i zajímavá alternativa, jak zhodnotit své peníze? Ano, čtete správně.

Trendem posledních let je investice právě do alkoholu, a to především do prémiových lahví whisky, koňaku, rumu, anebo vína.

Investiční alkohol stručně

  • Investice do alkoholu, zejména do prémiových lahví, se staly oblíbeným trendem. Whisky představuje 90 % investičních příležitostí v tomto sektoru.
  • Je důležitý správný výběr typu alkoholu pro investici. Whisky, zejména skotská, je preferována pro svou vysoký potenciál zhodnocení a likviditu. Víno je také dobrou investicí, ale jeho hodnota závisí na dosažení plné zralosti.
  • Stáří alkoholu je rozhodující, přičemž starší láhve jsou obecně cennější. U whisky se doporučují láhve starší 18 let. Na hodnotu lahve má vliv také její stav, včetně etikety a pečeti.

Obsah článku

Investování se již delší dobu netočí jen kolem akciových trhů či zlata a stříbra. Na vzestupu je právě investování do alkoholu.

Nejvíce láká investory whisky, která zaujímá 90 % příležitostí v tomto odvětví. Menší procento dále tvoří rumy, koňaky, vodky, giny a ovocné pálenky.

Není to ovšem tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zapomeňte na to, že zajdete do prvního supermarketu, který potkáte cestou domů z práce a koupíte tam tu nejdražší lahev alkoholu.

Tento obor je hlavně o hledání si informací a o orientaci na trhu. Proto se v tomto článku zaměříme na zásady správného výběru lahví, ukážeme si jak investiční alkohol skladovat a také si představíme skvosty tohoto netradičního investičního instrumentu.

Zdroj: gallery.portu.cz
Přehled nejvyššího zhodnocení jednotlivých investičních oborů
Přehled nejvyššího zhodnocení jednotlivých investičních oborů

Faktory správného výběru lahví

Výběr správného investičního instrumentu je alfou a omegou každé obchodní strategie, nevyjímaje i investiční alkohol.

Kritéria, podle kterých je dobré se řídit při výběru investičních lahví, vám pomohou se zorientovat v tomto tržním segmentu a také vám mohou usnadnit výběr těch nejkvalitnějších lahví.

1) Druh alkoholu, který je vhodný pro dlouhodobou investici

Nejvhodnějším a zároveň nejžádanějším druhem alkoholu pro investici je whisky, hlavně skotská. Tento druhu alkoholu investorovi nabízí největší zhodnocení a také má i největší likviditu.

Dalším zajímavým investičním nástrojem je víno. To ovšem investor kupuje z důvodu užití jeho plné zralosti. Což ve výsledku znamená, že u něj není nejdůležitější, jak dlouho je víno staré, ale právě kdy dosáhne své plné zralosti, a tedy i chuti a vůně na nejvyšší úrovni.

Ostatními druhy alkoholu pro investici jsou rumy, giny, vína, vodky a slivovice. Zde už je okruh investorů velmi malý a dosti specifický.

2) Stáří alkoholu/lahve

I zde záleží, na jaký druh alkoholu se investor specializuje. Co se týče whisky doporučuje se minimální stáří lahve alespoň 18 let, nejlépe pak 30 let a více. S lahvemi mladšími 12 let je investice již dosti riziková a šance na vysoké zhodnocení investice výrazně klesá.

U archivních vín, které budou, popřípadě investorovi ještě i chutnat, se stáří lahve pohybuje maximálně 60-80 let. Vína starší 100 let již převážně chutnají jako vinný ocet, což snižuje jejich cenu.

3) Neporušená etiketa a kolek

Nakupujte pouze kolkované lahve. Vždy je potřeba si pořádně prohlédnout etiketu i kolek. Oba musí být zcela v pořádku a neporušené. I tyto dva aspekty mají vliv na konečnou cenu lahve.

Pokud se ale rozhodnete koupit lahev bez kolku, tak jedině přímo od zdroje, respektive přímo v palírně a uchovejte si doklad o zakoupení. Nezbytností je si také prověřit obchodníky, od kterých si chcete lahev koupit.

Luxusní balení má také svou cenu, lahve v prestižních karafách a krabicích v netradičním provedení získávají na atraktivitě a pro mnohé na ceně.

Ne vždy výrobce dokáže dlouhodobě udržet trvalý vzhled a design a po několika letech je mění. Tím roste cena těch, které se již nevyrábí.

4) Běžně nedostupné značky či prestižní a již nefungující palírny/značky

I pro tento segment platí, že vyššímu zhodnocení investice pomáhá značka/palírna.

Minimálně v začátcích je pro investory výhodnější zaměřit se na zvučná jména jako Glenmorangie, Dalmore či Macallan. Dobře jde zhodnotit i lahev z již nefungující palírny. Zde se doba zhodnocení investice odvíjí od toho, kdy byl provoz palírny ukončen.

5) Nedat na první dojem – vzhled lahve

“Nezajímavý” vzhled lahve rozhodně neznamená nevhodnou investici. Příkladem toho je Hirsch Selection, který svým vzhledem nijak neokouzlí. V roce 2016 se však prodával za 5 tisíc Kč a dnes (2022) se jeho cena pohybuje okolo 30 tisíc Kč.

Výhodou pro investora je také to, že výrobce ne vždy dokáže dlouhodobě udržet stejný design lahví a po nějaké době je mění. Tím samozřejmě cena u již vyrobených lahví roste a investorovi se tak investice zhodnocuje.

V posledních letech se toto děje hlavně u rumů.

6) Limitované edice, výroční a prémiové lahve

Základním pilířem každé sbírky, a především té investiční, by měly být limitované kusy, protože jejich náklad se pohybuje maximálně v řádu stovek kusů.

Proto právě zde maximálně platí pravidlo, “čím méně kusů na trhu, tím větší šance na vysoké zhodnocení investice”. Zajímavou investiční příležitostí jsou také lahve vydané k různým příležitostem, výročím či významným událostem.

Poznámka

Méně známá, za to dlouhodobě hodně zajímavá investice je tzv. Private Single Cask. Private Single Cask je várka z jednoho jediného sudu, což je max 500 kusu lahví. Přidanou hodnotou je jedinečné plnění a možnost vlastního obrandování.

7) Zaměření se na celosvětový trh

Všeobecně nejznámější oblastí, co se týče investičního alkoholu, je Skotsko pro whisky, Francie pro víno a Rusko pro vodku. Tyto oblasti jsou sice nejznámější ale také nejdražší.

Vhodné je se ze začátku zaměřit i na jiné oblasti světa jako jsou Japonsko a Irsko pro whisky, Austrálie a Španělsko pro rumy, Polsko pro vodky a třeba Česká republika pro whisky od R. Jelínek nebo giny od palírny Žufánek, které v posledních letech rostou na ceně.

8) Sledovat oficiální stránky palíren nebo speciální aukce

Některé palírny vydávají newslettery, kde informují zájemce o novinkách ve svém sortimentu, zajímavých nabídkách, limitovaných edicích a výročních lahvích.

Díky tomu tak může mít investor přehled co se v daném roce chystá a na co se může zaměřit, popřípadě kolik ho daná investice bude stát peněz.

Například díky registraci u palírny Ardbeg se stanete součástí jejich spolku a dostanete tak jedinečnou výhodu, kterou mají pouze její členové. Touto výhodou je možnost nákupu lahví, které jsou určeny pouze pro členy spolku.

Poznámka

Velmi oblíbenou formou nákupu či prodeje investičního alkoholu jsou v posledních letech aukce na webových stránkách Whiskyauctioneer nebo u aukčního domu Christie´s. U tohoto typu nákupu je potřeba ale velké opatrnosti a ověřování si prodejce.

Jak podpořit maximalizaci zisku z investice?

  • Kvalitní sbírka – Pokud budeme svou sbírku brát jako investici, jednou lahví to určitě nekončí. Právě naopak. Je dobré vytvořit sbírku, která bude mít tzv. hlavu a patu, což je například sbírka všech prémiových lahví od jedné značky. Kompletní edice lahví totiž výrazně zvyšuje investorovi zhodnocení jeho sbírky.
  • Znalost trhu – Jako u každého sběratelství je jednou ze základních podmínek alespoň základní znalost daného oboru a trhu. Samozřejmě, že můžete láhev koupit jen tak na náhodu, ale riziko neúspěchu je zde dost vysoké. Proto je velmi důležité se v tomto oboru neustále vzdělávat.
  • Dlouhodobá investice – Investování do alkoholu se řadí mezi časově dlouhodobější investice. Obecně platí, že doba držení lahví se pohybuje minimálně 10 let a více. Právě zde platí, že čím starší lahev je, tím je i dražší. Například u whisky se zhodnocení ceny lahve může pohybovat až okolo 20-40 % ročně.

Jak začít s investováním do alkoholu?

Rozhodně je nejlepší začít průzkumem trhu a sběrem informací o něm. Je velmi důležité předem vědět, co vlastně chcete sbírat, respektive do čeho investovat a tomu se zprvu věnovat.

Například si zvolit jeden konkrétní druh alkoholu, oblast či palírnu. Většina sběratelů doporučuje začít s whisky, protože se jedná o cenově stabilní a likvidní trh.

Nejčastěji se doporučuje investice do single malt skotských whisky z regionu Highlands, dobře výdělečné jsou ale i whisky Macallan či Glenmorangie.

Nákup/Prodej?

V České republice najdeme několik málo obchodů, které nabízejí i zajímavý výběr investičních lahví. Například. Alkohol.cz či Alkobazar.cz, nabízí celkem zajímavé zboží.

Zde můžete nakoupit zajímavé láhve

Nejzajímavější kousky naleznete v zahraničí

Ovšem pro ty nejzajímavější kousky se bude muset investor porozhlédnout do zahraničí. Zajímavé lahve nabízí jak zahraniční e-shopy, tak hlavně aukční portály.

Při nákupech v zahraničí je potřeba si vždy zjistit dopředu, jak je to s dopravou a pojištěním zásilky. Vyhnete se tak zbytečným problémům a zároveň ušetříte peníze v případě poničení či ztracení zásilky. Pozor ale na méně spolehlivé prodejce, kde to se zárukou kvality lahve nemusí být vždy v pořádku (eBay).

Odběr newsletteru jednotlivých palíren je nejlepší způsob, jak být informován o nejnovějších investičních příležitostech do alkoholu.

Z výše popsaného vyplývá, že nákup investičního alkoholu není až takový problém. Horší už je to však s jeho prodejem. Jednou z nejčastěji využívaných forem prodeje investičního alkoholu je vybrání si důvěryhodného aukčního domu či portálu.

Pokud se investor rozhodne pro tento způsob prodeje, musí počítat s tím, že bude muset aukčnímu domu/portálu zaplatit poplatek za zprostředkování aukce, čímž se zisk o něco sníží.

Skladování neboli archivace

Skladování je druhou nejvýznamnější věcí po výběru lahve. V tomto případě je důležité rozlišit jaký alkohol skladujeme.

Všeobecně ale platí, že by alkohol měl být skladován za nepřítomnosti světla a při teplotách okolo 10 °C. Nepříznivě na alkohol působí kolísání teploty nebo vysoké teploty, při kterých dochází ke ztrátě alkoholu.

Nejméně náročný na skladování je tvrdý alkohol.

Ať už se jedná o rum, whisky či další druhy tvrdého alkoholu tak nemají žádné zvláštní nároky na skladování. Důležité je pouze to, aby lahve nebyly vystaveny přímému slunečnému záření, vysokým teplotám a nebyly naležato.

Ovšem vína, to už je jiná disciplína. K archivaci jsou určena hlavně vína s vyšším obsahem extraktu, vyšší kyselinou a s obsahem alkoholu minimálně 12 % obj.

Nejlepší odrůdy k archivaci tedy jsou Rulandské šedé, Sauvignon nebo Chardonnay a u červených vín Rulandské modré či Cabernet Sauvignon.

Ideální pro archivaci vína je mít vinný sklep, kde je konstantní teplota okolo 10-12 stupňů °C. Pokud by teplota dosahovala vyšších hodnot víno bude zrát a tím i rychleji stárnout.

Dále je pro víno důležité, aby v místnosti, kde se skladuje, nebyly žádné pachy, které by se přes korek dostaly do vína, a také žádné světlo. Lahve, které mají korek, musí být uloženy tak, aby byl korek stále namáčen vínem a nevysychal.

U skladování ostatních destilátů zvláště těch aromatických jako například hruškovice je delší doba staření (zrání) spíše na škodu, protože alkohol obsahuje éterické oleje a ty poté ztrácejí chuť a tzv. vyvětrávají.

Investiční fondy a poradenství

Pokud by si investor netroufl nakupovat investiční alkohol sám, je zde i možnost do něj investovat pomocí investičních fondů. V Čechách nejznámějším a nejziskovějším fondem, investujícím do alkoholu je Wine Management.

Wine Management

Tento fond byl založen v roce 2018 M. Nejedlým a M. Kovářem. Jeho hlavním cílem je umožnění klientům spoluvlastnit portfolio, které je sestaveno z investičních destilátů, vín, vinic, vinařství a palíren.

Fond má licenci od České národní banky a v roce 2021 evidoval již 208 investorů. Portfolio fondu je tvořeno 667 lahvemi whisky
a 23 418 lahvemi vína. Investiční výnos fondu od jeho založení je 30,55 %.

Fond je také vlastníkem trojice lahví z legendární skotské palírny Macallan, ze sady The Macallan Red Collection, jejichž hodnota převyšuje částku šesti milionů korun. Jedná se o nejdražší sbírku whisky v České republice.

Portu Gallery

Velmi zajímavou investiční platformou je Portu Gallery. Tato platforma umožňujeme široké veřejnosti podílet se na růstovém potenciálu unikátních předmětů s historickou nebo sběratelskou hodnotou, ale především se i těšit z investice do vzácných aktiv, které byly dříve dostupné jen bohatým.

V minulých úpisech bylo možné investovat například do kolekce vín, konvolutu sběratelských rumů, whisky nebo smaragdů.

Jak to funguje?

Stát se investorem a sběratelem vzácných předmětů s potenciálem zajímavého zhodnocení, může nyní jednoduše každý. Registraci zvládnete za pár minut a začít můžete klidně i s jednou korunou. Celý postup investování s Portu Gallery je rozdělen do několika kroků:

  1. Klientovi bude zaslán krátký dotazník s několika otázkami ohledně jeho znalostí, zkušeností a zázemí. Na základě odpovědí bude vyhodnoceno, zda je investování pro klienta na Portu Gallery vhodné.
  2. Ověření totožnosti klienta.
  3. Zaslání peněz do klientovi Peněženky a zadání pokynu k úpisu.
  4. Klient se stane vlastníkem podílu.
  5. Spolurozhodování o prodeji.

Velkou výhodou pro méně zkušené investory, je platformou pečlivě zpracovaná analýza každého upisovaného předmětu a fakt, že vám vše transparentně ukáže (poplatky, míru rizika, horizont investice atp.).

Více informací o tom, jak platforma funguje se dozvíte v naši komplexní recenzi.

Recenze Portu Gallery

Zajímavosti a unikáty

Víno

Víno Château Lafite 1787
Víno Château Lafite 1787

Ideální investiční horizont pro víno je 10-20 let. V tomto rozmezí víno zraje a tím získává i na své kvalitě a zároveň klesá jeho dostupnost na trhu.

Největší procentuální zastoupení v kategorii investičních vín mají vína z oblasti Bordeaux, a to 85 %. Jedná se zároveň o jedinou vinařskou oblast, která produkuje vysoce kvalitní vína ve velkém množství.

Jedno z nejdražších vín světa je Château Lafite 1787 třičtvrtě litrová lahev bordeaux. Lahev je významná především svými majiteli, kterými byl americký prezident Thomas Jefferson nebo později zakladatel časopisu Forbes, Malcolm Forbes. V roce 1985 byla vydražena v aukci za 156 450 dolarů.

Whisky

The Macallan 60 Year Old 1926
The Macallan 60 Year Old 1926

Whisky je jednou z nejdoporučovanějších dlouhodobých investičních komodit. Může za to i její doba zrání v dubových sudech, která se pohybuje od 3 do 50 let.

Mezi vzácné investiční značky whisky se řadí Bowmore, Macallan či Laphroaig.

Unikátem je The Macallan Fine & Rare 60 Year Old 42.6 ABV 1926. Tato lahev 60leté skotské jednosladové whisky se vydražila v aukční síni Sotheby´s v roce 2019 za rekordních 1,5 milionu liber. Zajímavostí je, že ze sudu, z něhož lahev whisky byla destilována se vyrobilo dohromady jen 40 lahví.

Rum

Wray and Nephew 1940
Wray and Nephew 1940

Zajímavostí u rumu je to, že svou výjimečnost získává postupným zráním v sudu po jiných destilátech či vínech.

Nejčastěji se využívají sudy po bourbonu, portském nebo sherry. Tradičními oblastmi výroby rumu jsou hlavně Kuba, Dominikánská republika ale i Nepál a Kanada.

V roce 2021 existovaly na světě jen už 4 neotevřené lahve J. Wray and Nephew z roku 1940 této jamajské vzácnosti, ve které se dle odborníků nachází 25leté rumy, tedy rumy z roku 1915. Každá z lahví dosahuje ceny až 40 tisíc liber.

Závěr

Investiční alkohol je jistě velmi zajímavá příležitost, která v dlouhodobém měřítku může přinést i zajímavé zisky.

V začátcích investování v tomto oboru je vhodné zvolit známé palírny, nebo se specializovat pouze na jeden druh investičního alkoholu.

Nejoblíbenějším investičním alkoholem je Skotská whisky, která v posledních několika letech vykazuje roční zhodnocení okolo 50 %.

Pokud si investor sám netroufá, může využít služeb specializovaných investičních fondů, jejichž portfolio zahrnuje i investiční alkohol.

Ještě než si investor zakoupí svou první lahev, měl by být smířený s tím, že se jedná o dlouhodobou investici (mnohdy v řádu desítek let), než dojde k jejímu zhodnocení. Proto by měl na nákup investičního alkoholu být použit takový kapitál, který neohrozí životní úroveň investora.

Máte s investováním do alkoholu nějaké zkušenosti? Vyplatila se vám investice nebo jste se spálili? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Další zdroje informací

  • Alkohol CZ (Investiční alkohol: jak vybrat a kde prodat)
  • ExcaliburShop (Investiční alkohol: jak funguje a na jaké lahve vsadit?)
  • IDnes (Investice do alkoholu táhnou. Sběratel dal za láhev whisky dva miliony korun)
Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Investiční alkohol: Alternativní investice číslo jedna, v čem spočívá kouzlo investičního alkoholu?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎