Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finanční deriváty: Warranty – Co jsou to warranty? Jak je obchodovat?

Pokud hledáte způsob, jak minimalizovat rizika a maximalizovat zisky, warranty jsou odpovědí. Přečtěte si, jak tento finanční derivát může změnit váš přístup k obchodování.

Finanční deriváty: Warranty – Co jsou to warranty? Jak je obchodovat?

Finanční derivát, a ještě k tomu warrant. Určitě si říkáte, to zní složitě a bude to komplikované. Názvem se ale nenechte odradit! Warranty složité nejsou a jejich znalost se vyplatí.

Je to produkt, který vám dává práva, nikoliv povinnosti, snadno a levně s ním pokryjete nechtěná rizika, případně jej rovnou využijete ke spekulaci.

Pojďme se podívat, co jsou warranty a jak je využít v rámci obchodní strategie.

Co jsou warranty stručně
  • Warrant je finanční derivát, který dává držiteli právo (nikoliv povinnost) koupit nebo prodat podkladové aktivum za předem stanovenou cenu a podmínky v budoucnosti.
  • Existují kupní warranty, které dávají právo koupit podkladové aktivum, a prodejní warranty, které dávají právo prodat podkladové aktivum.
  • Warranty jsou vydávány bankami a na rozdíl od opcí nejsou regulované, což poskytuje více flexibility pro malé obchodníky.
  • Warranty lze obchodovat na českých burzách i světových trzích. Nabízejí příležitosti pro zajištění rizika a spekulaci s pákovým efektem.

Obsah článku

Co je to finanční derivát?

Finanční derivát označuje produkt, který je navázán na podkladové aktivum – cenný papír, z něhož je odvozena cena derivátu (derivation = odvozování).

Info

Například finanční derivát na cenu akcií Apple bude vycházet z ceny skutečných akci Apple, ale nabídne jiné možnosti spekulace než jen nákup a prodej Apple akcií.

Pravděpodobně nejběžnějším typem finančního derivátu jsou CFD (contracts for difference), další hojně obchodované však jsou také futures nebo opce,

Koupit deriváty můžete z mnoha důvodů. Můžete koupi pokladového aktiva odložit o několik týdnů či měsíců, zajistíte riziko nebo spekulujete. V mnoha ohledech se vám právě finanční derivát bude hodit více než jen možnost nákupu (či prodeje) podkladového aktiva.

Co jsou warranty?

Warrant je finančním derivátem zaměřujícím se na obchodování práv k podkladovému aktivu.

To znamená, že si v současnosti koupíte budoucí právo na podkladové aktivum za přesně stanovených podmínek a v době expirace warrantu, případně i dříve se rozhodnete, zda vašeho práva využijete či nikoliv.

  • Kupní warrant

Dává držiteli právo koupit podkladové aktivum za předem stanovenou cenu v předem domluvený termín v budoucnu či dříve.

Důležité je, že dává držiteli právo nikoliv povinnost. Držitel si tak warrantem posune rozhodování do budoucna a teprve v den expirace se rozhodne, zda je pro něj výhodné warrant využít, či nikoliv.

  • Prodejní warrant

Dává držiteli právo, ale nikoli povinnost, prodat domluvené množství podkladového aktiva za předem stanovenou cenu v předem domluveném datu nebo i dříve.

TIP

Díky warrantům tak můžete posunout nákup nebo prodej do budoucna.

Tím si můžete zajistit jinou otevřenou pozici proti riziku, můžete spekulovat anebo si jen posunout rozhodnutí do budoucna a cenu a podmínky si domluvit již nyní.

Na co se vydávají warranty?

Warranty se vydávají nejčastěji na cenné papíryakcie, ale najdete i warranty na měny – forex, akciové indexy, komodity a další.

Na stuttgartské derivátové burze EUWAX je aktuálně k dispozici více jak 45 000 různých warrantů a hlavním výhodám obchodování na této burze patří:

  • V porovnání s přímou investicí musíte vynaložit mnohem méně kapitálu, abyste mohli spekulovat na pohyb ceny podkladového aktiva.
  • S prodejními warranty můžete své portfolio zajistit proti poklesu ceny podkladového aktiva.
  • Börse Stuttgart je lídrem na trhu s warranty, což znamená, že si můžete vybrat ze široké nabídky produktů.
Kdo vydává warranty?

Warrant vydává emitent a tím je z 99 % banka. Investor tedy může warrant pouze nakupovat, nikoliv vypisovat.

To je trochu omezující, protože emitent si vybral tu lepší nebo spíše lukrativnější stranu obchodu – vypisování, kde si sám určuje pravidla.

Jak lze uplatnit warrant?

Warrant (kupní i prodejní) obsahuje informaci o podkladovém aktivu, jeho cenu v budoucnu, množství a datum expirace. Samotné uplatnění warrantu závisí na jeho druhu:

  • Americký warrant: lze uplatnit kdykoliv do expirace
  • Evropský warrant: lze uplatit pouze v den expirace
Varování

Většina warrantů je amerického typu, ale dávejte si na tyto rozdíly pozor.

Warrant vs. opce

Mnozí z vás si určitě říkají, že popisujeme opce, ale jen tomu říkáme warrant. V zásadě máte pravdu, princip je stejný, ale rozdíly tady jsou. Warrant je vydáván společnostmi a opce jsou instrumenty na burzách.

Opce jsou regulované a nabízejí možnost stavět se jak na stranu vypisovatelů, tak kupců.

Opční obchodování nabídne více příležitostí, na každé straně (kupec nebo vypisovatel) totiž můžeme nabízet nebo poptávat a jednotlivé možnosti (long/short call, long/short put) lze ještě kombinovat. Více si ale přečtěte v našem článku věnovanému opcím.

Warrant má zase výhodu v neregulovaném prostředí. Tím nabízí více možností, například nižší objem nebo libovolnou expiraci. Tím je warrant zajímavější pro malé obchodníky.

Ve skutečnosti je warrant a opce podobný případ jako u futures a forwardů. I v tomto případě se jedná o finanční deriváty založené na stejném principu, ale s odlišnou regulací.

Jak vypadají warranty – grafický popis

Nejdříve si zopakujeme základní slovníček, zřejmě jej znáte již z opcí:

  • Opční/warrant prémie: odměna vypisovateli opce/warrantu, nakupující ji platí, vypisovatel inkasuje, je nevratná
  • Bod zvratu: od toho bodu je pro kupujícího warrant ziskový (uhradí opční prémii)
  • Expirace: doba, po kterou je warrant platný, dle typu warrantu je možné ji využít po celou dobu nebo jen v době splatnosti (americký vs. Evropský warrant)
  • Call warrant: nákupní warrant
  • Put warrant: prodejní warrant
  • Podkladové aktivum: předmět warrant smlouvy (akcie, komodita, měna, byt, scénář…)
  • Strike cena: předem domluvená cena opčního/warrant podkladového aktiva, po dobu platnosti warrantu se nemění

Běžně se i u warrantu říká opční prémie, opční podkladové aktivum, nenechte se tím vyvodit z míry, může to být trochu matoucí.

Nákupní warrant – call warrant

Nákupní warrant je stejný jako long call opce – pohled držitele (z pohledu vypisovatele by se jednalo o short call opci/warrant). To znamená, že tento warrant vás chrání proti růstu ceny podkladového aktiva.

Call warrant (stejný jako long call opce)
Call warrant (stejný jako long call opce)

Chcete se ochránit proti růstu ceny, bance (vypisovateli) zaplatíte poplatek za vypsání warrantu – opční/warrant prémie (strike).

Pokud bude cena podkladového aktiva růst (posouváme se po ose “x” doprava), uplatníte warrant, nakoupíte za předem domluvenou nižší cenu.

TIP

Naopak pokud bude cena podkladového aktiva klesat, nemáte důvod warrant využít a nakoupíte levněji na aktuálním (spotovém) trhu. Warrant s vyšší cenou necháte propadnout.

V každém případě zaplatíte opční/warrant prémii vypisovateli, to je nevratný poplatek. Tedy abyste byli celkově v zisku, potřebujete, aby cena pokladového aktiva vzrostla a uhradila i opční/warrant prémii.

Pokud se pohybujete mezi strikem a bodem zvratu, již uhrazujete opční/warrant prémii, ale stále jste na tom hůře, než kdybyste žádnou opci neměli.

Prodejní warrant – put warrant

Prodejní warrant je stejný jako long put opce (z pohledu vypisovatele by se jednalo o short put opci/warrant). Pokud máme o put warrant zájem, spekulujeme na pokles.

Info

Put warrantem si například domluvíte cenu 100 v budoucnu. Když cena podkladového aktiva klesne na 50, nakoupíte podkladové aktivum za 50 na aktuální trhu a přes warrant jej prodáte za 100.

Prodejní warrant (stejný jako long put opce)
Prodejní warrant (stejný jako long put opce)

Graficky by to vypadalo takto, opět nesmíme zapomenout na prémii, analogie je stejná a po call warrantu ji již zvládnete aplikovat:

Pákový efekt

Warranty nabízejí pákový efekt. To znamená, že i drobné změny v ceně podkladového aktiva mohou výrazně ovlivnit ve změně hodnoty warrantu. Platí, že čím vyšší páka, tím vyšší riziko.

Kde obchodovat warranty?

Warranty lze v českém prostředí obchodovat na Burze cenných papírů Praha (BCPP) nebo na RM-Systému (RMS). V České republice tak můžete využít například služeb Fio brokera.

Warranty se samozřejmě obchodují i na světových burzách, zde máte více možností, například Lynx. I zde je vše jednoduché, v obchodní platformě najdete požadovaný warrant, vidíte podmínky a rozhodnete se nakoupit nebo prodat.

Favorit redakce

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Výhody
  • Široký přístup k více než 100 trhům ve 30 zemích
  • Obchodní platformy Trader Workstation (TWS) a LYNX+ nabízejí pokročilé nástroje a analýzy
Nevýhody
  • Minimální vklad 75 000 Kč je překážkou pro začátečníky
  • Převod měn je zpoplatněn jednorázovým poplatkem ve výši 5 dolarů
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Výhody a nevýhody warrantů

Warranty jsou rozhodně zajímavým nástrojem finančních trhů. Nabízejí možnost zajištění rizika i spekulaci.

Nejsou sice regulované burzou, ale tím dávají příležitost drobným investorům, pro které je regulace v podobě opcí příliš přísná či prostě jen nevyhovující (objemem, pevně nastavenou expirací a podobně).

Warranty ale nemůžete vypisovat a nejde tak využít širokého spektra strategií jako u opcí – například straddle či strangle nebo bull spread.

Proč (ne)obchodovat warranty?

Warranty jsou finančním derivátem, se kterým se často seznamují již poměrně zkušení obchodníci. Málokdy se s nimi začíná, a to je velká škoda. Osobně považuji tento druh obchodování jako skvělou bránou do světa tradingu.

Warrant má expiraci a učí trpělivosti. Zároveň se warrant kupuje za nějakou cenu a méně, než nulu stát nemůže.

Samozřejmě je zde pákový efekt a pohyby podkladového aktiva výrazně ovlivní cenu warrantu, ale i tak je samotný obchod relativně bezpečný nebo spíše bezpečnější než se rovnou vrhnout na Forex.

Na warrantu lze dobře pochopit trhy při eliminování rizik, nejen na učení je to ideální kombinace.

Warranty mohu doporučit. Na první pohled možná znějí složitě, je možné je aplikovat na různá podkladová aktiva za různých podmínek, ale po vyzkoušení zjistíte, že nejde o nic složitého.

Znali jste warranty? Obchodujete je?

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Co jsou warranty?

Warranty jsou finanční deriváty, které dávají držiteli právo koupit nebo prodat podkladové aktivum za předem stanovenou cenu a podmínky v budoucnosti. Warranty jsou vydávány emitenty, kteří jsou z 99 % banky.

Jaký je rozdíl mezi warrantem a opcí?

Warranty jsou vydávány bankami a nejsou regulované, zatímco opce jsou regulované instrumenty obchodované na burzách.

Jaké jsou hlavní typy warrantů?

Existují kupní warranty (call warrants) a prodejní warranty (put warrants).

Proč obchodovat s warranty?

Warranty umožňují spekulovat s nízkými náklady, zajišťovat riziko a nabízejí pákový efekt. Pákový efekt přitom znamená, že malé změny v ceně podkladového aktiva mohou výrazně ovlivnit hodnotu warrantu.

Kde mohu obchodovat warranty?

Warranty lze obchodovat na českých burzách jako BCPP a RM-Systému, stejně jako na světových trzích.

Jaká je výhoda warrantů oproti přímé investici?

Warranty vyžadují méně kapitálu pro spekulaci na pohyb ceny podkladového aktiva a mohou sloužit jako ochrana proti poklesu cen.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.