Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnová online hra Rollercoin. Recenze, návod, bližší informace a kalkulačky. Hrajte si s křečkem a získejte kryptoměny zdarma!

Publikováno
Kryptoměnová online hra Rollercoin. Recenze, návod, bližší informace a kalkulačky. Hrajte si s křečkem a získejte kryptoměny zdarma!

Těžba kryptoměn je ambicí mnoha, ale v naprosté většině případů na to člověk nemá dostatečné množství peněz, znalostí nebo potřebnou technologii. Přímá těžba kryptoměn je pro obyčejné nadšence a investory velmi nákladná záležitost. Existují ovšem alternativy, které vás mohou dostat ke kryptoměnám za nízké náklady a i s dávkou zábavy, relaxace a interakce.

Jednou z takových alternativ je herní svět Rollercoin, kde si může vytvořit vlastní těžařskou místnost s minery doslova každý – online a bez nutnosti investice nebo levného zdroje elektřiny.

Možná si říkáte, že musí jít o podvod, kterých jsou na internetu desítky. Takové podvody zpravidla rychle splasknou a málokdo se v nich vyzná, natož aby v nich uspěl.

Rollercoin ale představuje odlišnou alternativu s dynamicky rozvíjející se vnitřní tržní ekonomikou, početnou hráčskou komunitou a tradicí již od roku 2018.

Rollercoin - Jedna z mnoha herních místností plných regálů se stroji na těžbu kryptoměn
Jedna z mnoha herních místností plných regálů se stroji na těžbu kryptoměn
Registrujte se na RollerCoin přes toto tlačítko a získáte 1000 satoshi zdarma!

Oproti mnoha jiným projektům vás v Rollercoinu nikdo nenutí provádět velké investice nebo shánět množství dalších lidi, jak bývá u ponzi a pyramidových schémat zvykem. Nikdo vám ani neslibuje zbohatnutí přes noc. Trpělivost se vám ale může bohatě vyplatit. Investovat do vylepšení své těžební techniky k urychlení postupu je sice možné, Rollercoin je ale vstřícný i k free-to-play hráčům, o čemž si ještě povíme níže. Pro hraní tedy nemusíte utratit ani jeden satoshi!

Tento článek rozebírá jednotlivé oblasti světa Rollercoinu, které vás mohou zaujmout a vtáhnout vás do hraní jednoduchých a příjemných her, což vám umožní krátit si volný čas s vědomím, že tak zároveň vyděláváte kryptoměny. Nehrajte hry pro nic za nic, hrajte je za kryptoměny!

Stručně: O čem je hra Rollercoin?

Ve hře Rollercoin se hráči účastní simulované těžby kryptoměn. Hra funguje již od roku 2019, k jejímu hraní není třeba žádná investice a kryptoměny (např. BTC, ETH, BNB nebo např. DOGE) získané za odměnu skutečně vyplácí.

Ve zkratce hráči nakupují virtuální regály a těžební stroje, kterými následně těží kryptoměny. Své stroje je možné dále vylepšovat s pomocí získaných součástek. Těžební sílu lze získat také za hraní jedné z několika 8bitových miniher. Rollercoin si zahrajete v prohlížeči na PC i v mobilu.

Obsah recenze Rollercoinu

Jak s Rollercoinem začít?

Nejprve je samozřejmě nutné se do světa Rollercoinu nějak dostat – založit si hráčský účet.

Stačí přejít na stránky hry a zdarma si založit účet. Po kliknutí na odkaz níže si zaregistrujte profil a k němu vytvořte svůj 8bitový avatar, který vás v tomto světě bude reprezentovat s vámi zvoleným jménem.

Registrace je snadná a rychlá – a pokud nechcete vyplňovat formulář (byť je krátký), můžete se registrovat na jedno kliknutí přes svůj Facebook účet.

Rollercoin registrační formulář
Rollercoin registrační formulář
Registrujte se na RollerCoin přes toto tlačítko a získáte na začátek 1 000 satoshi zdarma!

Po první registraci je ještě ve většině případů nutné potvrdit svoji registraci kliknutím na odkaz v nově příchozím e-mailu. Pokud vám e-mail ne a ne přijít, zkontrolujte složky SPAM a Hromadné.

Jak Rollercoin funguje?

Hned poté, co vytvoříte svůj hráčský účet, se dostanete do své první místnosti, která bude vypadat podobně jako na obrázku níže.

Vidíte všechno to nevyužité místo? Tam budete postupně umisťovat regály a do nich minery – stroje, které pro vás budou těžit kryptoměny.

Nový herní účet na
Těžební místnost nového herního účtu

Těžební stroje (MINERS) – jak fungují a kde je získat?

Jako každý těžař musíte i ve světě Rollercoinu sehnat a zapojit těžební stroje – minery. Ale nebojte, není nutné svého do bytu tahat žádné hlučné mašiny za statisíce korun nebo mít kdovíjaké technické znalosti, které obnáší klasická těžba.

V tomto případě jsou minery součástí herního online světa. Jsou navrhovány jak oficiálním týmem Rollercoinu, tak i samotnými hráči v rámci nepravidelných soutěží.

Minery je možné získat několika způsoby:

  • Buď obyčejnými nákupy a směnou v Rollercoin obchodě za herní RLT,
  • nebo nákupem na tržišti od jiných hráčů,
  • a nebo prostřednictvím soutěží a otevíráním boxů.

Jednotlivých minerů existuje obrovské množství. Základních typů minerů je přes 200 a vylepšených minerů, o nichž se budeme bavit dál, je více než 1 000 druhů!

Ukázka několika ze série základních minerů
Ukázka několika ze série základních minerů. Všimněte si, že kromě designu se od sebe liší svojí velikostí, cenou a výkonem.
Poznámka

TIP: Chcete vědět, jaké konkrétní minery existují? Podívejte se na námi vytvořenou tabulku Seznam minerů, kterou průběžně aktualizujeme. Díky ní budete mít vždy přehled, které minery na trhu jsou nejlepší.

Kolik kryptoměn je možné natěžit?

Jako v klasickém světě Proof-of-Work těžby kryptoměn, kde získáváte odměny v poměru ke své účasti na práci celé sítě, stejným způsobem získáváte odměny i v Rollercoinu.

Ale jak to vlastně funguje? A kolik je možné v Rollercoinu vytěžit?

Každá z těžitelných kryptoměn má nastavenou svoji odměnu, která je poměrově vyplácena všem uživatelům, kteří přiřazují výkon svých minerů v k jednotlivým kryptoměnám.

Tyto odměny se mění podle výkonu sítě, podle potřeb projektu Rollercoin s přihlédnutím k poptávce hráčů a situace na trhu s kryptoměnami, aby byl projekt udržitelný. Existují stálé sazby odměn (viz níže), které jsou více méně trvalé a týdenní bonusy, kdy mají hráči u nějakých kryptoměn zvýšené zisky. Tyto týdenní bonusy je dobré sledovat např. na oficiálním Twitter profilu.

Běžná odměna za vytěžený blok je následující:

  • 20 RLT
  • 150 RST
  • 60 TRX
  • 0.007 ETH
  • 0.044 BNB
  • 0.23 SOL
  • 5.5 MATIC
  • 0.0004 BTC
  • 140 DOGE

Standardní doba vytěžení bloku je 10 minut, někdy však u některých kryptoměn dojde vinou výrazného nárůstu těžařů dané měny k prodloužení, což je dobré sledovat na záložce Network powerPower ChartAverage time per block.

Jakým způsobem se počítá vaše výkonnost?

Vaše odměna = (váš výkon/celkový výkon sítě) * odměna za vytěžený blok.

Dle aktuálních dat v den psaní článku je tedy potenciální výnosnost taková:

10 / (9682+10) * 60 = 0.0619 TRX = $0.55 denně

(Uvedený příklad počítá s celk. sílou těžaře 10 Ph/s u kryptoměny TRX, kde byl celk. výkon sítě 9 682 PH/s a cena TRX byla $0,061.)

Nutno říci, že zatímco sazby odměn jsou poměrně stabilní, samotné odměny stabilní nejsou, protože hráči mohou libovolně převádět svůj těžařský výkon mezi jednotlivé kryptoměny podle vlastního uvážení. To je však částečně limitováno tím, že s každou takovou změnou je spuštěn 12 hodin trvající “cooldown”, tedy období, kdy není možné zaměření těžby měnit.

Poznámka

TIP: Velmi užitečným nástrojem k výpočtu vašich odměn je tzv. Kalkulačka výnosnosti. Jedná se o interaktivní nástroj pro plánování vaší taktiky, kam můžete zadat sílu svých minerů, a kalkulačka sama dopočítá, kolik budete vydělávat v závislosti na aktuální situaci ve hře.

Na odkazu výše naleznete naši vlastní kalkulačku, kterou sami používáme, ale na internetu můžete najít i několik dalších.

Výkon a bonus minerů – na co si dát pozor

Minery vám kromě samotného těžebního výkonu potřebného pro účast na těžbě kryptoměn poskytují i bonus k výkonu. Tento bonus se ale započítává pouze jednou za každý miner daného druhu. Každý další kus toho mineru stejného typu vám připočte už “jen” nastavený výkon.

Bonus je důležité si střádat zejména z dlouhodobé perspektivy a může se vám v pozdější části vašeho snažení a účasti na Rollercoinu hodit.

Miner Scarabey
Miner Scarabey a jeho parametry

Každý miner má svůj výkon, který je uváděn v rozmezí od gigahashů po petahashe.

Na obrázku vpravo vidíte, že jeden z nejlevnějších malých minerů v oficiálním obchodě (Scarabey) má následující parametry:

  • Výkon 8 000 Gh/s
  • Bonus +1 %.

V souvislosti s “kvalitou” těchto minerů a toho, zda se vám nákup mineru vyplatí, existuje i jednoduchý vzoreček pro poměření ceny a výkonu.

Jednoduchý vzoreček je takový, že výkon v tisících Gh/s vydělíme cenou v RLT (dejte si pozor na to, že někdy mají minery výkon uvedený v Th/s nebo Ph/s a v takovém případě je třeba nejdříve hodnotu převést na Gh/s). Pro Scarabey bude tedy vzoreček následující:

8 / 16 = 0.5

Čím vyšší poměr (“ratio”) je, tím výhodnější je nákup daného mineru. Obecně je možné říci, že vhodný poměr při takovém výpočtu je 2 a více. Všechny minery s horším (nižším) poměrem se hodí nakupovat pouze po jednotlivých kusech na navýšení bonusových procent.

Umístění mineru z inventáře do regálu v místnosti

Dva důležité body k minerům:

  • K tomu, aby vaše minery fungovaly a těžily, je musíte mít umístěné ve své místnosti v regálech, které si koupíte. Jsou ale levné a spíše se jedná o formalitu. Máte-li minery pouze v inventáři, nefungují.
  • Aby minery z regálů vaší místnosti fungovaly a těžily pro vás kryptoměny, je nutné jim dobíjet baterky.

Dobíjení baterií

Aktuální stav a tlačítko na dobití baterií ve hře RollerCoin
Aktuální stav a tlačítko na dobití baterií

Jedná se o mechanismus, který se ve hře objevil v květnu roku 2023 a spustil rozporuplné diskuze. V zásadě nejde o nic složitého, ale pro jistotu si to i tak vysvětlíme.

Elektřina funguje následovně:

  • Každý dílek baterie vám zajišťuje 20 % výkonu.
  • Každých 24 hodin přijdete o jeden dílek baterie.
  • Pokud tedy přijdete o jeden dílek baterie, těžíte pouze na 80 %. Pokud přijdete o dílky dva, těžíte pouze na 60 %. A tak dále.

Na obrázku výše vidíte, jak stav vaší baterie ve hře vypadá. Na jedné straně je 5 zelených dílků baterie (když daný o dílek přijdete, již nesvítí). Na straně druhé vidíte tlačítko pro doplnění jednoho dílku baterie. Nahoře vidíte, jak dlouho ještě váš aktuální dílek baterie vydrží.

Háček je v tom, že dílky baterie, které doplňujete, je nutné si kupovat. Je jasné, že od chvíle vydání této funkcionality se mohlo leccos změnit, ale ze začátku byla oficiální cena jedné baterie v obchodě 90 RST, balení 5 baterií vás přišlo na 425 RST (sleva 6 %) a nejvýhodnější balíček 30 baterií stál 2430 RST (sleva 10 %). Na tržišti bylo však možné od ostatních hráčů kupovat baterie za cenu pod 0,5 RLT. Viz obrázek níže.

Ceny baterií z 16. 6. 2023
Ceny baterií z 16. 6. 2023, nahoře hráčské tržiště, dole oficiální obchod.

Pokročilejší strategie výpočtů

Výše uvedený výpočet poměru výkonu a ceny je dobrý na začátek. Pokud totiž ještě nemáte žádné jiné minery, nebo jich máte málo, je pro vás zásadní sbírat výkon nezávisle na tom, kolik bonusu minery přidávají.

Pokud to však těžbou myslíte vážně a chcete optimalizovat své snažení tím nejlepším způsobem, je nutné si u každého zakoupeného mineru vypočítat jeho celkový přínos a ten sladit se svojí dlouhodobou strategií.

Jak na to?

My se vždy díváme na hrubý výkon vč. bonusu, ostatní výkon získaný mezním bonusem a takové číslo vydělíme celkovými náklady. Působí-li to zmateně, podívejte se na následující příklad:

Poznámka

Příklad:

Naše aktivní minery již mají celk. výkon ve výši 100 Ph/s a celk. bonus +50 %.

Ve chvíli, kdy bychom si chtěli koupit miner, který přidává 1 Ph/s a 2 %, prakticky získáme následující výkon:

  • 1 Ph/s + 52 % ze samotného mineru (=1,52 Ph/s)
  • 100 Ph/s * 2 % z již vlastněných minerů (=2 Ph/s)

 

Takový nákup by nám tedy přinesl celkový výkon ve výši 3,52 Ph/s a teprve toto číslo je nyní nutné vydělit cenou, který jsme připraveni za miner zaplatit.

Je zde tedy značný rozdíl oproti koupi jiného, zdánlivě lepšího mineru, který by přidal třeba 1,5 Ph/s ale žádný bonus. V takovém případě by celk. získaný výkon byl pouze 2,25 Ph/s, což je o třetinu méně.

Může to vypadat jako zbytečně hodně počítaní, ale ve chvíli, kdy například využijete našeho Seznamu minerů a uděláte si pár jednoduchých příkladů v Excelu či Google Tabulkách, uvidíte, že vše je možné si dopočítávat automaticky přímo v tabulce a vždy se tak rozhodovat cíleně.

Další proměnnou do rovnice však přináší možnost mergování/craftování/spojování minerů. Právě proto máme v našem Seznamu minerů všechny minery rozdělené i dle jejich levelů. Teoreticky nám totiž může dávat smysl koupě jednoho méně výhodného mineru na nižším levelu když víme, že na vyšším levelu se už jedná o velmi výhodný miner. O tom se však dozvíte dále v článku.

Nekupujte si minery náhodně! Vždy je kupujte tak, aby vám ve střednědobém horizontu přinesly ten nejvyšší výkon, protože to je jediný způsob, jak v Rollercoinu vítězit.

Kryptoměny figurující ve hře Rollercoin

O jakých kryptoměnách se ve světě Rollercoin vůbec bavíme? Když už těžíte kryptoměny, mělo by vás zajímat, o jaké měny se jedná.

Kromě krále kryptoměn Bitcoinu a druhé největší kryptoměny Etherea narazíme ve světě Roller coin i na kryptoměnu burzy Binance (BNB), slavný memecoin Dogecoin, ale rovněž i tokeny projektů Solana, MATICTRX, stablecoiny BUSD a USDT a v neposlední řadě také herní kryptoměny RLT a RST, které mají ve fungování Rollercoinu podstatnou a nezastupitelnou roli.

Poznámka

Poznámka: Je nutné zmínit, že Rollercoin se neustále vyvíjí a tak ve chvíli psaní tohoto článku není možné některé kryptoměny vybrat ze hry ven. Konkrétně se jedná o Solanu a TRX – ale i to by se již brzy mělo změnit. Ostatní kryptoměny lze na vlastní peněženku vybírat bez problému, jak dokazuje například screenshot účtu níže.

Jak na výběr z Rollercoinu? Stačí zadat adresu peněženky a potvrdit.
Jak na výběr z Rollercoinu? Stačí zadat adresu peněženky a potvrdit.

Je tu však i pár úskalí:

  • Zaprvé: je nutné natěžit určité množství kryptoměny k jejímu výběru. Jejich minima se dozvíte ve své herní peněžence, ale v době psaní tohoto článku se jednalo o 0.0001 BTC (cca 50 Kč), 0.008 ETH (250 Kč), 0.008 BNB (50 Kč) nebo 30 DOGE (50 Kč).
  • Zadruhé: kryptoměny na svůj herní účet můžete vkládat vcelku bez omezení, avšak u BUSD a USDT existuje limit minimálního vkladu, a to ve výši 20 BUSD20 USDT. Jakýkoliv vklad pod limit bude ztracen bez možnosti návratu. Další upozornění, zatímco všechny ostatní kryptoměny lze těžit, BUSD a USDT těžit nelze. Jejich jediným užitím ve světě Rollercoin je směna na RLT.

Vaše rollercoin peněženka

Kryptoměny lze po dosažení potřebného minima vybírat na vlastní peněženku, a to skrze herní peněženku, kterou najdete v levé horní části obrazovky. Zde se dozvíte, kolik výběrů nebo vkladů jste provedli, kdy k nim došlo a v jakém objemu.

Při rozkliknutí některé z měn, například Bitcoinu, uvidíte dvě možnosti:

  • Vklad: Pro vklad kryptoměn je nejdříve nutné nechat si vygenerovat vkládací adresu, která je zobrazena jak ve formě textu, tak i QR kódu. Vložené kryptoměny je možné využít pro nákup RLT.
  • Výběr: Máte-li na svém účtě dostatečné množství kryptoměn pro výběr, pak stačí zadat adresu vaší peněženky a poté výběr potvrdit kliknutím na odkaz v e-mailu, což slouží jako ochrana proti podvodníkům nebo zlodějům. (Pokud vám e-mail ne a ne přijít, zkontrolujte složky SPAM a Hromadné)

Doba trvání výběru se liší. V zásadě se pohybuje v rozmezí od 1-4 pracovních dní, někdy je to však rychlejší a jindy pro změnu pomalejší. Není ale třeba se bát, každý výběr jeho majitel dříve nebo později obdrží. Rychlost se odvíjí především od vytížení sítí a počtu žádostí o výběr – vypadá to totiž, že všechny výběry jsou zpracovávány manuálně pracovníky Rollercoinu.

Další důležitou součástí peněženky je také směna kryptoměn (ať už natěžených nebo vložených “zvenku”) na RLT. K té se dostanete po rozkliknutí měny RLT, kam ručně zadáte, kolik RLT chcete koupit, a hra vám vypočítá, kolik jednotek zvolené kryptoměny je třeba mít. A pokud máte dostatek, potvrzením je směníte na RLT – a hurá nakupovat!

Ukázka směny USDT na RLT
Ukázka směny USDT na RLT. Zde vidíte, že 1 RLT = 1 USDT

Hry na Rollercoinu

Nyní ovšem ještě ke hrám na Rollercoinu – dalšímu důležitému bodu tohoto světa. Nelze je opomenout, protože jistě budou základem pro většinu začínajících a F2P hráčů.

K čemu slouží hraní her?

  • Zaprvé tím jako hráči získáváte bonusový výkon k těžbě kryptoměn, s tím rozdílem, že s minery máte stabilní a neměnný výkon, zatímco výkon za hraní her je pouze dočasný.
  • A za druhé jsou u her zobrazovány reklamy, čímž Rollercoin získává přísun peněz, jehož část poté hráčům vyplácí, což je zásadní faktor pro držení této hry při životě.

Povětšinou jde o klasiky, které vrátí pamětníky do jejich mládí a mladým hráčům ukáží, nad čím dítě “osmdesátek” strávilo desítky hodin u arkádových automatů, ale k dispozici jsou i vlastní hry z dílny vývojářů Rollercoinu. Narazíme zde na slavný Tetris, nazývaný “Dr. Hamster”, “Token Blaster”, který vychází ze sedmdesátkové klasiky Space Wars nebo karetní hry. Zajímavou hrou je také Lambo Rider, kde řídíte svoje lambo, které jistě víte, že v kryptosvětě chce mít každý ?. Celkem si můžete vybrat z více než desítky her.

Poznámka

TIP: Pokud se ptáte, které hry se vyplatí hrát, v současné době to jsou Token Blaster, Cryptonoid, Crypto Hamster a Lambo Rider. Zejména poslední jmenovaná je obtížná, ale všechny mají vysoké odměny oproti ostatním.

Registrujte se na RollerCoin přes toto tlačítko a získáte 1000 satoshi zdarma!

Ekonomika hry Rollercoin

Toto je důležité a citlivé téma, které ukazuje, jak moc se Rollercoin stává propracovaným a dynamickým projektem. Řada věcí v rámci ekonomiky Rollercoinu se však neustále mění a vylepšuje, takže v tomto článku naleznete stav z doby jeho poslední aktualizace (viz hlavička článku, kde je datum aktualizace uvedeno).

Rollercoin má několik pilířů své ekonomiky. Kromě standardních zdrojů jako je sponzoring, vklady hráčů a příjmy z reklamy, ze kterých získává peníze pro fungování, to je herní kryptoměna Rollertoken (RLT), která se používá k nákupu herních minerů, nebo boxů obsahujících minery, součástky, nebo boxů s RLT.

Tokeny RLT a RST

Základní token hry – RLT, Roller Token – lze získat řadou způsobů. Mezi nejjednodušší způsoby patří:

  • Samotná těžba v rámci hry nebo
  • výše popsaný nákup za kryptoměny.

Získat RLT ale jde i:

  • Plněním úkolů,
  • prodejem svých minerů na tržišti,
  • přes Task Wall,
  • prostřednictvím eventů,
  • jako příjem z referralů,
  • nebo jinými úkoly, aniž by bylo nezbytně nutné vložit vlastní peníze/kryptoměny.

RLT je herní stablecoin svým způsobem párovaný 1:1 s americkým dolarem. V době psaní tohoto článku existuje RLT výhradně ve světě Rollercoin, není možné ho obchodovat na žádné burze.

Naproti tomu RST, či-li Roller Season Token se získává jen těžbou a plněním úkolů v rámci herního systému. Token RST byl zaveden proto, aby se snížila zátěž RLT při těžbě a diverzifikovala se měnová struktura Rollercoinu. Za RST je možné nakupovat některé unikátní minery, baterie, lootboxy s minery, nebo boxy se součástkami. V každé sezóně, která trvá několik měsíců, je možné za RST kupovat něco jiného, odkud také pramení jméno tohoto tokenu.

Merging – spojování a vylepšování minerů

Mechanismus spojování a zlepšování minerů (tzv. merge) je zamířen na omezení vytváření konceptuálně nových minerů ve prospěch vylepšování těch stávajících.

Merging minerů spočívá v tom, že využijete dvou minerů, které máte, a k tomu potřebných součástek, abyste získali jeden vylepšený miner, který vám nabídne vyšší výkon i vlastní bonus.

Ovšem pozor, o bonus původních 2 minerů přijdete, pokud nemáte aspoň jeden navíc. Proto doporučujeme vždy mít 2 minery na sloučení a 1 další si ponechat.

Postup je jednoduchý, avšak s každou další úrovní nákladnější, aby se zabránilo extrémnímu nárůstu výkonu sítě a těžba byla stále profitabilní i pro menší těžaře.

Detaily sloučení základního mineru Scarabey na druhý level
Detaily sloučení základního mineru Scarabey na druhý level

Pro vylepšení mineru potřebujete 2 kusy mineru na stejné úrovni a určité množství součástek (základní desky, větráčky a kabely).

Jednotlivé úrovně minerů jsou následující (všechny levely jsou odlišeny barevně a číselně):

  • (I) common (základní),
  • (II) uncommon
  • (III) rare,
  • (IV) epic,
  • (V) legendary,
  • (VI) unreal,
  • a (✩) legacy.

Úroveň legacy se vztahuje jen na minery vylepšené před velkou aktualizací herního systému v roce 2022. Nelze je už vytvářet a zlepšovat, ale stále mají svůj výkon, bonus a exkluzivitu. Hráči, kteří se připojí dnes, je už mohou získat už pouze nákupem na tržišti od jejich původních majitelů.

Kromě vylepšování minerů je možné také zlepšování součástek. K tomu jich potřebujete určité množství a RLT pro uhrazení poplatku za zlepšení. Stejně jako v případě minerů, i u součástek s každou další úrovní roste jejich cena.

Vždy platí, že minery na nejvyšší úrovni jsou nejnákladnější na výrobu, ale také jsou zaslouženě nejhodnotnější a mají obrovský výkon.

Marketplace – tržiště starých i nových minerů

V sekci marketplace naleznete tržiště, kde mezi sebou mohou hráči směňovat minery, součástky a tokeny. Jedná se o jeden ze základních pilířů ekonomiky Rollercoinu a lze ho směle nazvat i součástí interaktivního světa ve smyslu interakce a směny mezi samotnými hráči.

Na tržišti volně obchodujete s jinými hráči, kteří chtějí prodat svoje součástky, popřípadě minery, o které vy budete mít zájem. Nebo naopak, vy můžete prodávat své přebytečné minery a součástky. Ceny stanovují samotní hráči a trh je tedy svým způsobem neregulovaný, byť se prý chystají některé změny proti chybám a botům.

Jako kupující vždy dostáváte jako první nabídku nejlevnějšího mineru či součástky. Pro prodávajícího a nakupujícího je důležité upozornit, že k transakcím jsou přičítány i poplatky.

Pokud tedy prodávající nastavuje cenu, kupující nakoupí za stanovenou cenu a 5% poplatek k tomu. To musí brát obě strany v potaz.

Tržiště představuje velký pokrok zejména pro free-to-play hráče, neboť srazilo cenovou hladinu minerů a tak je mnohem snazší se k minerům dostat i bez vlastního vkladu.

Interaktivní svět Rollercoinu. Sezóny, úkoly, soutěže i NFT

Svět Rollercoinu kromě všech informací uvedených výše nabízí také interaktivní společenství hráčů a soutěží nejrůznějšího druhu, zprostředkované nejčastěji přes sociální sítě a zdaleka nejde jen o samotné hry, které budete hrát, byť ty jsou základem světa Rollercoin.

Můžete vytvořit (nakreslit) svůj vlastní miner a dostat za to odměnu. Navíc se takový miner dostane do samotné hry a zajistí vám nesmrtelnost v hráčské komunitě. Nebo se zúčastníte soutěže s kreslením obrázků určité tématiky či nově i NFTčka.

Dalším typem soutěže jsou kvízy a dotazníky, kterých bývá méně, ale také se vyplatí. Žádná ze soutěží není povinná, ale každá je dobrá k získání minerů a jiných odměn! Nezapomeňte proto sledovat oficiální sociální sítě Rollercoinu (viz níže).

Sociální sítě

Rollercoin hojně využívá síly sociálních sítí a skupin. Najdete ho na řadě míst, odkud se tak můžete dozvídat čerstvé novinky o pokroku v tomto herním světě, plánech vývojářů, chystaných soutěžích a eventech a tak podobně.

Rollercoin lze najít na Twitteru, YouTube, Telegramu a hlavně na Discordu, kde se můžete setkat a komunikovat s tisícovkami hráčů z celého světa, včetně stovek spoluhráčů z České republiky a Slovenska. Na oficiálním Rollercoin blogu zároveň začínají vývojáři uveřejňovat pravidelné informace o updatech a své vývojářské deníky.

Poznámka

TIP: Doporučit můžeme i československý Discord server s velmi aktivní komunitou, přátelskou podporou, schopnými adminy a netoxickým prostředím. Ten naleznete zde: CZ RollerCoin Komunita.

Season a festival

Seasons, či v našem prostředí sezóny, jsou časově ohraničená tématická období trvající zhruba 3 měsíce. Tato období přináší hráčům mnohá zpestření v podobě soutěží, herních úkolů, odměn a to vše v tematickém podání, jako byla například vánoční, karnevalová, historická či letní sezóna.

Za plnění úkolů a sbírání zkušeností (zkráceně “xp”) můžete získat nové časově limitované minery povětšinou vytvořené komunitou právě k příležitosti nové sezóny.

Každá sezóna je složená z levelů (úrovní), jejichž počet není pevně stanoven a podle sezón se mění, stejně jako počet “xp”, které musíte získat ke splnění jednotlivých levelů. S každým levelem pak získáváte odměny, které se dělí do dvou kategorií. Free odměny dostává každý hráč plnící levely a Exclusive odměny získávají hráči se zakoupeným passem (vstupem).

Seznam odměn v průběhu karnevalové sezony
Seznam tématických odměn v průběhu karnevalové sezony

Ceny těchto vstupů nejsou fixní a liší se pro každou sezónu. Fixní je jen to, že běžný vstup (basic pass) je vždy výrazně levnější, než kompletní vstup (complete pass), který vám už při nákupu zprostředkuje všechny odměny hned bez nutnosti plnit úkoly.

Zkušenosti (xp) můžete získávat nejen plněním úkolů, mezi které patří hraní her, otevírání lootboxů, získávání nových hráčů nebo vylepšování minerů a součástek, ale také každý den, když se připojíte do hry, obdržíte určité množství xp jen za přihlášení. Počet takto získaných XP průběžně narůstá s každým dalším přihlášením.

Kromě sezón se do hry Rollercoin nyní dostávají i eventy a festivaly, na kterých pouhým hraním her můžete vyhrát i vcelku slušné minery, jediným nákladem je váš čas, byť směnou krypta na RLT můžete získat výhodu v podobě navýšení odměn při hraní her v rámci festivalového eventu. A nemusíte ani vkládat žádné další kryptoměny, stačí ho vytěžit ve hře a pak směnit ve své peněžence.

Task Wall

Dalším prvkem interaktivního světa Rollercoinu, který je provázaný s dalšími hrami, stránkami a projekty, je tzv. Task Wall. Jedná se o seznam úkolů, za které získáváte RLT – opět bez vkladu, jen s trochou úsilí a času. Tento Task Wall se dělí do dvou kategorií: Průzkumy (surveys) a Úkoly (tasks).

Průzkumy jsou v podstatě takové průzkumy veřejného mínění, ve kterých odpovídáte na otázky, jaká auta máte rádi, jaké cigarety kouříte, co si myslíte o politické situaci, co si myslíte o investicích, značkovém oblečení a tak dále.

Těchto průzkumů je většinou málo a není snadné se do nich dostat, protože jsou často specificky zaměřené na určitou demografickou skupinu, takže když váš profil v rámci průzkumu nesouhlasí s hledanou cílovou skupinou, nemůžete ho vyplnit.

Druhou částí jsou úkoly. Za ty nejlehčí, třeba ve stylu navštívit stránku a zaregistrovat se, dostáváte jen drobné, za nejtěžší klidně i 20 nebo 30 RLT – ale ty jsou často spojeny s různými vklady na jiných stránkách. Nejrozšířenější jsou střední odměny, které spočívají v registraci do jiné hry a odehrání určité úrovně, za které to dostanete většinou mezi 3-5 RLT.

Ukázka jednotlivých průzkumů a úkolů v sekci Task Wall
Ukázka jednotlivých průzkumů a úkolů v sekci Task Wall

🇨🇿 Československá Rollercoin komunita. Přidejte se!

Pokud vás hra Rollercoin zaujala, není nic snazšího, než si ji vyzkoušet na vlastní pěst. Registrace je rychlá a už během pár minut můžete provozovat svůj první těžební stroj.

Věříme, že náš článek vám se začátkem hraní pomůže. Vysvětluje přeci jen všechny důležité záležitosti, se kterými se jako hráč dostanete do styku.

Pokud byste ale i tak potřebovali s něčím pomoct nebo poradit, nebojte se přidat se do československé Discordové komunity, kde si můžete o hře povídat se stovkami dalších hráčů – v češtině.

Pro vstup je potřeba účet na stránkách nebo v aplikaci Discord.
Screenshot z Discrodu CZ/SK RollerCoin komunity.
Screenshot z Discrodu CZ/SK RollerCoin komunity.
Registrujte se na RollerCoin přes toto tlačítko a získáte 1000 satoshi zdarma!

Je možné Rollercoin hrát skutečně zdarma (free-to-play)?

Nyní, když už jsme si vysvětlili, jak přesně Rollercoin funguje, se dostávám k jedné z nejzapeklitějších otázek celého Rollercoinu: Lze ho hrát ve stylu free-to-play?

Nejnovější updaty a změny ukazují, že Rollercoin se výrazně posunuje k prostředí, které je přátelské vůči free-to-play hráčům. A to zejména díky množství soutěží a eventů, ze kterých je možné získávat minery zdarma, bonusům a dalším odměnám, které v kombinaci s tržištěm zároveň výrazně snížily ceny minerů.

Ze zkušeností nově příchozích hráčů víme, že i free-to-play hráči, kteří do her nechtějí vkládat peníze nakonec hraním, plněním úkolů a účastí na eventech získávají minery bez jakýchkoliv finančních nákladů. Ovšem, taková cesta je delší a nákladnější na čas, ale není zde žádná bariéra, která by bránila free-to-play hráčům uspět.

Kupříkladu jednoduchá taktika. Hráním her získáváte měnu RST. Když máte dost RST, můžete nakoupit bednu se součástkami a získané součástky můžete prodat na tržišti a za RLT získané z tržiště koupit miner. Skrze tuto taktiku nemusíte vložit ani halíř a k minerům se i přesto dostanete.

Zároveň si řekněme narovinu: neexistuje univerzální recept na fungování v Rollercoinu. Co hráč, to unikátní přístup k cíli. To se v Rollercoinu projevuje více než kde jinde. Neexistuje odpovědi na otázku, “jak co nejrychleji zbohatnout?” – a to ani ve skutečném světě, ani v Rollercoinu. Jak skutečný svět, tak svět Rollercoinu jsou proměnlivé a dynamické.

Referral systém – doporučte přátele a získejte odměnu

Již byl párkrát jsme se v článku zmínili o referral systému Rollercoinu. Opět upozorňujeme, že nikdo není nucen nikoho shánět, jak to bývá u pochybných schémat. Referral systém slouží k propagaci projektu a k motivaci získávání nových hráčů.

V první řadě je nutné zmínit, že v systému tu a tam dochází ke změnám. O tom, že systém referralu není dokonalý a obsahoval i chyby, mluví otevřeně i samotný tým Rollercoinu, když tu a tam zveřejní informace o tom, že některé chyby byly opraveny.

Jak to ale funguje v praxi?

  • Pro nové hráče, kteří se zaregistrují přes referral link (zvací odkaz jiného hráče), je odměnou 1 000 satoshi, které obdrží v rámci hry.
  • Pro hráče, kteří naopak svůj referral link šíří mezi své přátele, je pak odměnou podíl vytěžených kryptoměnách a nákupech hráče, kterého získal.

Způsob získávání nových hráčů je pak na každém hráči, pokud se vůbec rozhodne do tohoto systému zapojit. Může a nemusí to být výhodné, ale není to povinné.

Pokud jde o sazby odměn za činnost referralů, člověk, který zve nové uživatele, získává 25 % z těžby svého přítele a dalších 15 % z jeho uskutečněných nákupů. I tyto sazby se nejspíše budou měnit v rámci budoucích updatů.

Poznámka

Doporučení: Pro referral je možné získávat i své příbuzné a přátele, ale neregistrujte je na stejné IP adrese, jako máte vy – člověk, který je zve. Je možné, že tato činnost by mohla skončit zablokováním účtu. To se občas děje kvůli podvodům, kdy si někteří hráči dělají mnoho duplicitních účtů.

Budoucnost hry Rollercoin. Vyplatí se?

Z budoucích plánů Rollercoin víme o změnách v mechanice jejich vnitřního trhu a zavedení aukcí. Dále změny okolo referral systému a taky dlouhodobý plán na působení v metaversu a NFT světě, což ještě není úplně potvrzené a rozpracované. V každém případě se vyplatí sledovat oficiální blog a sociální sítě (odkazy naleznete výše).

Zápory

Na závěr i pár záporů, aby to nevypadalo, že jde o bezchybný projekt. To určitě ne, vše má i své stinné stránky.

  • Jedním ze záporů může být uživatelské rozhraní. Opravdu není příliš přátelské, což je i důsledek limitace 8bitového grafického stylu tohoto projektu. Chvíli vám potrvá, než se v něm zorientujete, najdete potřebné informace a obeznámíte se s tím, jak ho používat, ale i k tomu vám může pomoci náš článek nebo asistence CZ/SK Discord komunity.
  • Další slabinou Rollercoinu je zmíněný referral systém, který někdy nepřičítá odměny, nebo je nezapisuje do výpisů, či ve velice vzácných případech nezapočítá příchod referrala. Tento systém by dle dostupných informací měl brzy projít změnami a opravami.
  • A jako jeden z hlavních problémů vidíme netransparentnost projektu a jeho financování. Dokud se k tomuto problému Rollercoin oficiálně nevyjádří, není snadné odhadnout, zda má hra šanci vydržet fungovat ještě několik dalších let, nebo je kousek od svého kolapsu.

FAQ – Často kladené otázky

Jaké minery se aktuálně vyplatí kupovat?

Vždy se samozřejmě vyplatí kupovat ty nejsilnější minery. Do rovnice však vstupuje nejen jejich výkon a cena (které dohromady dají tzv. “ratio”) ale také procentuální bonus, který jednotlivé druhy minerů přidávají.

Blíže tuto problematiku rozebíráme v tomto článku v sekci Výkon a bonus minerů.

Je možné díky RollerCoinu získat slušný pasivní příjem?

Ano, možné to je. V Československé Discord Rollercoin skupině je hned několik lidí, kteří si měsíčně přijdou i na tisíce korun a více.

Jako u každé investice, i zde je ale nutné zvážit riziko. To tkví zejména v tom, že by Rollercoin zkrachoval nebo jeho tvůrci s penězi hráčů zmizeli, nebo že by se propadla cena kryptoměn. A k tomu je samozřejmě také nutné vždy jednat v zájmu zvyšování výkonu svého těžebního vybavení.

Pokud má Rollercoin být pouze zábavným doplněním vašeho portfolia, pak věříme, že svoji funkci splní dobře. Nevkládali bychom však všechna svá vajíčka do jednoho košíku.

Je možné pouze díky hraní her získat slušný příjem?

Ačkoli se v posledních měsících hra stává stále více a více přívětivá i vůči tzv. free-to-play hráčům, z naší zkušenosti nemůžeme říct, že by takoví hráči dosahovali vysokých zisků.

Ano, pár dolarů sem, pár dolarů tam je možné na Rollercoinu získat, ale na rovinu: boháčem se bez časové nebo kapitálové investice nestanete.

Rozhodl jsem se do výkonu na Rollercoinu investovat. Jak to udělat co nejlépe?

Nejprve je dobré podívat se, zda v sekci peněženky na Rollercoinu není nějaká akce. Čas od času se totiž RLT (měna nutná pro nákup minerů) prodávají za předem specifikované kryptoměny až s 25% slevou. Pokud tomu tak je, pak je dobrý nápad této akce využít.

Peníze se na Rollercoin posílají metodou standardní kryptoměnové transakce.

  • Pokud tedy už máte nějaké kryptoměny na své peněžence, stačí zvolit možnost jejich odeslání a jako adresu příjemce uvést vkládací (deposit) adresu vygenerovanou v Rollercoin peněžence.
  • Pokud máte peníze či kryptoměny na burze nebo směnárně, stačí provést výběr dané kryptoměny a není nutné ji přeposílat přes vlastní peněženku.

Není to celé jen SCAM, ponzi nebo letadlo?

Otázka, na kterou nikdo nezná odpověď. Část výdělků těžařů určitě dostatečně pokryjí reklamy, které se ve hře objevují, ale zda se jedná o 10 % nebo 100 % a více, to neví nikdo. Není tedy jisté, zda celý systém nefunguje pouze jako přerozdělování peněz od vkládajících lidí k těm, kteří jsou aktivní již déle.

V tuto chvíli nemůžeme říci, že by se jednalo o podvodné schéma, ale ani není jasné, že by vše bylo s jistotou dlouhodobě udržitelné. Do karet důvěryhodnosti Rollercoinu však bezesporu hraje jeho historie sahající až do roku 2018 a neustálá aktivita členů týmů a pravidelné zlepšování hry.

Slova na závěr

Bylo by možné se tu rozepsat ještě o stovkách dalších drobností, vedlejších záležitostí a mechanismů, jako je cooldown, level vašeho počítače a tak dále. Toto všechno ale lze zjistit i samotným hraním a nebo díky podpoře aktivní CZ/SK Discord komunity.

Komu tedy lze doporučit Rollercoin? Rollercoin můžeme doporučit každému, kdo má rád kryptoměny, je hravý a soutěživý a chce se chopit příležitosti.

Nejedná se o jednoduchou, krátkou ani bezrizikovou cestu ke kryptoměnám. Je to jako spojená nádoba: pokud nechcete vkládat své peníze, musíte vložit čas a pokud nechcete vložit čas, musíte vložit peníze. S každým vkladem se pojí i určité riziko – přeci jen autoři hry, ač na ní neustále pracují a do rozšiřování a zlepšování věnují hromadu času i peněz, jsou vesměs anonymní. Jisté je, že se budete bavit a dost možná si i něco málo přivyděláte.

Přejeme příjemnou zábavu a mnoho úspěchů!

Líbil se vám tento článek?
20
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.