Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Pravidelné investování – O co se jedná? V čem je jeho síla?

Pravidelné investování – O co se jedná? V čem je jeho síla?

Pravidelné investování – O co se jedná? V čem je jeho síla?

Chcete se pustit do investování, ale nemáte na účtu velký obnos volných peněz? Nevadí. Investovat je možné i pravidelně a po menších částkách. Navíc tento investiční styl má mnoho výhod a je využíván i zkušenými investory s velkým kapitálem. Co je to pravidelné investování a proč se o něj zajímat? To a mnohem víc se dozvíte v tomto článku.

Obsah článku

1.Co je pravidelné investování?2.Výhody pravidelného investování3.Kolik je potřeba pravidelně investovat?4.Do čeho lze pravidelně investovat?5.Výhody a nevýhody pravidelného investování6.Diskuze o pravidelném investování

Co je pravidelné investování?

Pravidelné investování je nákup investičních instrumentů (obvykle investice do fondu) za konstantní finanční objem a ve stále stejném časovém intervalu. Tento druh investic je standardně považován za dlouhodobé investování.

Pravidelné investování nehledá nejvhodnější dobu na nákup, ale spoléhá na pravidelnost a ředění cen.

Tedy pokud je pravidelná částka investice fixní a cena na trhu vysoká, kupujeme méně aktiva než v případě, kdy je cena nízká. Nákupní cena se v průběhu času průměruje a tento styl investování je tak vhodný pro investory, kteří plánují investovat dlouhodobě. 

Pokud například chcete své peníze "rychle otočit" a za rok za dva inkasovat zisky není pravidelné investování úplně běžnou strategií, samozřejmě ale záleží na konkrétních objemech a daném instrumentu.

Výhody pravidelného investování

Snížení rizika investice

Pravidelné investování výrazně eliminuje riziko špatného načasování investice. Určitě to znáte, chcete investovat do něčeho, co roste, ale bojíte se, že se růst zastaví a cena po vašem nákupu začne klesat.

Pravidelné investování by zachránilo i investory v roce 1929 – před tzv. Černým pátkem. Jednorázovou investicí jste v roce 1929 velmi rychle přišli o téměř 90 % hodnoty a pokud byste vydrželi (neprodat), zpět na hodnotu investice byste se dostali cca po 25 letech.

Samozřejmě i v případě pravidelného investování byste zaznamenali významnou ztrátu, ale pravidelnými nákupy byste nakupovali i levné tituly a to ve velkém množství. Jejich následný růst by vás na původní hodnotu dostal mnohem rychleji. Záleží na konkrétních parametrech pravidelného investování, ale místo 25 let se bavíme cca o 5 až 6 letech a to už není tak velký časový horizont.

Příkladů, kdy se pravidelné investování daleko víc vyplatilo by se dalo najít samozřejmě daleko víc a nemuseli bychom chodit ani tak daleko v čase.

Jednorázová vs. pravidelná investice

Pravidelným investováním můžete nejen mírnit ztráty, ale i zvyšovat zisky. Ukážeme si to na příkladu, který udává společnost NN.

Porovnáváme jednorázovou investici 300 Kč a investici 3×100 Kč.

  • Jednorázová investice, 1. ledna byla cena jednoho podílového listu 100 Kč, za 300 Kč nakoupíme 3 podílové listy. 1. dubna je cena opět 100 Kč a v našem případě se tak nic nezměnilo, pořád držíme 3 podílové listy v hodnotě 300 Kč.
  • Pravidelné investování, 1. ledna je cena 100 Kč za podílový list (jako v případě s jednorázovou investicí), máme 100 Kč na pravidelnou investici, nakoupíme 1 list. 1. února je cena 50 Kč za podílový list, opět máme k dispozici 100 Kč a nakoupíme 2 podílové listy. 1. března je cena 25 Kč a my opět máme k dispozici 100 Kč a nakoupíme tak 4 podílové listy. 1. dubna je tržní cena 100 Kč za podílový list, my vlastníme 7 podílových listů a můžeme je tak prodat za 700 Kč.
Datum Tržní cena podílového listu Jednorázová investice Pravidelná investice
1. ledna 100 Kč 300 Kč = 3 listy 100 Kč = 1 list
1. února 50 Kč 100 Kč = 2 listy
1. března 25 Kč 100 Kč = 4 listy
1. dubna 100 Kč 3 listy za cenu 300 Kč 7 listů za cenu 700 Kč

Na příkladu výše je vidět, že jednorázová investice nám nepřinesla žádné zhodnocení, ale pravidelné investování vloženou částku více než zdvojnásobilo. Ano, tento případ je poněkud extrémní, výkyvy jsou velké a v malém časovém horizontu, ale v delším čase už to není vůbec nereálné.

Pravidelné investování má ohromnou výhodu v tom, že se o nic nestaráte, investujete za každé situace, tedy i v době, kdy trhy padají a lidé panikaří. Vy toho naopak využíváte a levně nakupujete.

Složené vs. jednoduché úročení

Další výhodou pravidelného investování je složené úročení. To znamená, že se úrok na konci každého úrokovacího období přičítá k již dosažené hodnotě investovaného kapitálu a spolu s ním se dále úročí.

Rok Jednoduché úročení, roční úroková sazba 5 % Složené úročení, roční úroková sazba 5 %
1. 100 000 × 5 % = 5 000 100 000 × 5 % = 5 000
2. 100 000 × 5 % = 5 000 105 000 × 5 % = 5 250
3. 100 000 × 5 % + 5000 + 5000 = 115 000 110 250 × 5 % = 5 262,5 celkem 115 762,5

U jednoduchého úročení úročíme vždy jen vloženou částku, u složeného úročení úročíme i již získané úroky z let minulých.

V našem případě máme poměrně krátký časový horizont, je to spíše pro ilustraci, složené úročení má vyšší dopad především u dlouhodobých investic.

Kolik je potřeba pravidelně investovat?

Pravidelné investice začínají na částce 100 Kč měsíčně. To je skutečně tak malá částka, že skoro není nad čím váhat. Vzhledem k potenciálním ziskům je lepší investovat více, ale i se stokorunou měsíčně je to možné, a pokud si více nemůžete dovolit, začněte aspoň s touto částkou, vše je lepší než nechat své peníze na pospas inflaci.

Osobně bych doporučil investovat aspoň 300, lépe 500 Kč a více měsíčně, ale i stovka měsíčně má smysl.

Pozor na to, že jednotlivé pravidelné investice mohou mít nastavenou minimální měsíční částku. Ta skutečně začíná na 100 Kč, ale mnohé společnosti již dnes chtějí zmíněných 300 Kč či 500 Kč.

Do čeho lze pravidelně investovat?

Pravidelné investice jsou typicky do fondů. Investice do fondů je pro nás jednotlivce nejsnazší přes velké finanční instituce. Typicky se jedná o banky jako ČSOB, KB, Česká Spořitelna a podobně. Pravidelné investice nabízejí ale i další finanční instituce jako třeba Kooperativa, NN (ING), UNIQA a další.

Jednotlivé společnosti následně nabízejí různé druhy fondů a to typicky podle investic. Můžete si vybrat, zda investujete do akciového fondu a případně do jakého typu akcií – dle rizikovosti. Zde asi nejvíce pomůže vaše averze k riziku a případně historický vývoj daného fondu, všechny společnosti tyto grafy nabízejí. Někteří navíc nabídnou i hezký simulátor/online kalkulačku (viz příklad níže).

U výpočtu zhodnocení, délky investice, rizika a podobně bychom neměli opomenout alternativu pravidelného investování. Ve střednědobém horizontu by více než konkurenceschopným soupeřem mohl být evergreen na poli spoření a to konkrétně stavební spoření.

Osobně oba produkty kombinuji, mám stavební spoření na horizont cca 5-7 let, kde chci dosáhnout cílové částky. Pravidelné investice využívám na horizont delší, kde se spoléhám na složené úročení a rozložení rizika.

Pravidelně investovat můžete například i do akcií, kryptoměn nebo zlata. Nastavíte si příkaz, že se vám každý měsíc za 500 Kč nakoupí bitcoin a je to. Nemusí se nutně jednat o fondy. Konkrétně v těchto případech ale nezískáte složené úročení. Tyto instrumenty však mají často takový potenciál, že to zde nehraje až takovou roli. Nejdůležitější je zde opět to rozložení rizika a dlouhodobý horizont.

Nespornou výhodou výše zmíněných instrumentů je i fakt, že peníze máte u sebe ve své moci. Nikdo za vás neinvestuje, nikomu neplatíte poplatky za správu a podobně.

Výhody a nevýhody pravidelného investování

Pravidelné investování je snadné, bezstarostné a relativně bezpečné. Eliminace rizika, dlouhodobý horizont a složené úročení je jednoznačně na straně investora.

Pokud tedy chcete začít investovat a investice v řádech sta korun měsíčně je to, co hledáte, není moc nad čím jiným uvažovat.

Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že pravidelné investování je dlouhodobou investicí, minimálně na pět a více let. Pro investora je navíc investice takový „black box“, kdy vlastně investor nemá své peníze pod kontrolou a rozhoduje o nich někdo jiný (v případě fondů/spořicích produktů). Ovšem ono to funguje. 

Pravidelné investice dosahují uspokojivých výsledků, je o ně zájem a my tento styl investování rozhodně schvalujeme (přece jen za nimi obvykle stojí i velké finanční instituce a ty si nechtějí zkazit jméno).

Máte s pravidelným investováním zkušenosti? Máte nějaké otázky? Budeme rádi, když nám váš názor nebo dotazy napíšete níže do komentářů.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Mykola Kozholianko

dobrý den, prosím, řekněte mi, když investuji do banky české spořitelny, tak nemusím nic dělat, ani kupovat ani prodávat akcie atd., ale každý měsíc investuji určitou částku peněz a to je vše, a banka udělá vše, pochopil jsem správně?. děkuji jste nejlepší

Tomáš T.
Odpověď na Mykola Kozholianko

Díky za dotaz. V první řadě je potřeba si s bankou projít „papírování“ a mít vybrán konkrétní produkt/fond z jejich nabídky. Někdy je to výhodně, jinde až tolik ne – záleží na konkrétním produktu. Zejména je potřeba zaměřit se na to, do čeho fond investuje a jaká je struktura poplatků (více zde: https://finex.cz/investicni-poplatky/).
Zvažte také možnost využití nějaké investiční platformy, kde lze pravidelně investovat velmi pohodlně a často jejich povaha eliminuje nevýhody bankovních produktů: https://finex.cz/rubrika/investicni-platformy/

Jakmile máte produkt vybrán a založen, můžete být limitováni vstupními poplatky a jinými parametry, v zásadě ale fondy nebývají proti a preferují pravidelné vklady. A ano, banka či fond za vás potom sami vklady (obvykle podle čísla účtu nebo specifického symbolu platby) zpracují a zainvestují do smluveného produktu.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo