Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Brokeři – Jaký je rozdíl mezi MM, STP, ECN a který z nich je nejlepší?

Zajímá vás, jak si vybrat vhodného brokera a který broker je vůbec nejlepší? Naučte se rozlišovat mezi DD a NDD brokery a zjistěte, který z nich nejlépe odpovídá vašim potřebám.

Mgr. Bogdan Heinz,
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ing. Patrik Kudláček
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Aktualizováno
Brokeři – Jaký je rozdíl mezi MM, STP, ECN a který z nich je nejlepší?
Zdroj: Depositphotos.com

Pokud se zajímáte o forex, CFD obchodování, futures či jiné finanční deriváty, akcie nebo třeba ETF a toužíte vstoupit do světa obchodování a investování, dříve nebo později budete muset řešit otázku výběru brokera.

Při hledání nejlepšího brokera byste měli myslet na celou řadu více či méně důležitých kritérií. Jedním z těch hlavních je i typ brokera.

V tomto článku se dozvíte, jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy brokerů, co od nich můžete očekávat a který z nich pro vás bude nejvhodnější. Pravidlo, že tzv. market makeři jsou “ti zlí”, již dávno neplatí.

Pojďme se společně vydat do světa prostředníků mezi námi a trhem a zjistit, jak se věci vlastně mají.

Typy brokerů v kostce
 • Před vstupem do světa obchodování je nezbytné vybrat si správného brokera, což je rozhodnutí ovlivněné mnoha důležitými kritérii, včetně typu brokera.
 • Existují zásadní rozdíly mezi DD (Dealing Desk) brokery, také známými jako Market Makers, a NDD (No Dealing Desk) brokery, které zahrnují STP a ECN brokery.
 • Zatímco DD brokeři mohou obchodovat proti vám a vydělávat na spreadech a poplatcích, NDD brokeři poskytují přímý přístup k trhu a vydělávají na komisních poplatcích.
 • Pro začínající obchodníky či investory může být vhodný regulovaný MM broker, ale ti, kdo myslí obchodování vážně, by měli zvážit přechod k STP/ECN brokerovi pro lepší obchodní podmínky.

Obsah článku o typech brokerů

DD brokeři – tvůrci trhu

Prvním typem brokera jsou tzv. DD (Dealing Desk) brokeři. Někdy se jim také říká Market Makers (MM) neboli tvůrci trhu.

Tito brokeři doslova tvoří trh pro své klienty a v rámci obchodů často figurují jako jejich protistrana.

Charakteristika DD brokerů

Právě fakt, že broker vlastně může obchodovat proti vám, vzbuzuje ve mnoha obchodnících neoprávněné obavy. Jenže v dnešní době je na trhu již obrovská konkurence a jakékoliv nekalé praktiky by nečestné prostředníky srazily na kolena.

Pokud si proto vyberete velkého, regulovaného brokera (mezi nejdůležitější regulační úřady patří CySEC, FCA, ESMA nebo i naše ČNB), fakt, že se jedná o market makera, v podstatě nebude hrát téměř žádnou roli.

Varování

Jiná situace nastává ve chvíli, kdy své finanční prostředky svěříte neregulovanému MM brokerovi se sídlem někde v Karibiku. V praxi lze tento krok přirovnat ke spláchnutí peněz do záchodu.

Celý proces v podstatě probíhá tak, že vaše objednávka (nákupní nebo prodejní příkaz) nejdříve putuje do brokerova dealing desku. Ten pak spáruje vaši objednávku s pokynem jiného klienta nebo ji posune k jednomu ze svých poskytovatelů likvidity.

Pokud jste však dlouhodobě ztrátoví (což je případ většiny traderů), broker si s chutí zaobchoduje proti vám a vaše ztráta tedy bude jeho ziskem.

Jaké jsou potenciální problémy u MM brokerů

Přestože je výrazná manipulace trhu spíše nepravděpodobná a nejspíše by vyústila v krach brokera, může ve skutečnosti MM prostředník určitým způsobem měnit podmínky obchodování.

Při nestandardních situacích (vyhlašování důležitých fundamentálních zpráv, nečekané a extrémní pohyby, tzv. flash crashes atd.) může docházet k rekotacím cen, skluzům v plnění objednávek, navýšení spreadu, marginu atd.

Výběr regulovaného a renomovaného brokera však toto riziko minimalizuje, přičemž solidní MM broker by vás o všech případných změnách měl předem informovat.

Na čem vydělávají DD brokeři

DD brokeři vydělávají zejména na spreadech, tedy rozdílech mezi nákupní a prodejní cenou, a poplatcích. V některých případech (viz výše) může ale broker vydělat i na vašich ztrátách.

NDD brokeři

Opakem DD brokerů jsou NDD (No Dealing Desk) brokeři, u nichž vaše objednávky neputují do dealing desku, ale přímo k poskytovatelům likvidity nebo na mezibankovní trh.

Obchodujete tedy přímo s bankami, hedgeovými fondy nebo i jinými retailovými tradery.

NDD brokery lze chápat jako jakýsi most mezi vámi a likviditou. Rozlišujeme dva hlavní typy NDD brokerůSTP a ECN. Často se lze setkat ještě i s jejich hybridní kombinací.

Jak fungují STP brokeři

Pokud využíváte služeb STP brokera (Straight-Through Processing), vaše objednávky míří přímo k poskytovatelům likvidity vámi zvoleného prostředníka. Máte tak přímý přístup na trh.

Broker vyhledá nejlepší možný kurz (ať už BID nebo ASK) a k rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou si obvykle připíše ještě přirážku, tzv. markup.

Příklad z praxe

Obchodujete měnový pár GBP/USD. Řekněme, že nejlepší dostupná prodejní cena (BID) je 1.2999, kdežto nejlepší nákupní (ASK) 1.3000.

Spread má tedy hodnotu jednoho pipu. Ale pozor! Broker si ke spreadu přidá ještě přirážku, tedy markup, která bude jeho ziskem.

Pokud se bude jednat o jeden pip, tak ve své obchodní platformě uvidíte ceny 1.2998 a 1.3001. Cena vašeho obchodu se tedy bude rovnat třem pipům.

Na čem vydělávají STP brokeři

STP brokeři zpravidla vydělávají právě na spreadech. Většina vám nabídne variabilní spread, který se bude měnit podle aktuální situace na trhu.

Někdy si STP brokeři účtují také nějaké poplatky navíc, ale to obvykle charakterizuje druhý typ NDD brokera, tedy ECN brokery.

Jak fungují ECN brokeři

Spousta obchodníků považuje pravé, regulované ECN brokery za naprosto nejlepší brokery.

Díky technologii ECN (Electronic Communications Network) máte okamžitý přístup na mezibankovní trh, kde si své objednávky vyměňují velké i malé banky, hedgeové fondy, retail a někdy dokonce i jiní brokeři.

Tento typ brokera zpravidla zaručuje absolutně nejnižší spready, je proto nejvhodnější pro skalpery a jiné intradenní obchodníky. Navíc máte možnost vidět hloubku trhu, tedy to, kde se nachází objednávky jiných obchodníků.

Na čem vydělávají ECN brokeři

Pozor, malé spready ještě neznamenají nejnižší poplatky za obchodování! ECN brokeři si obvykle účtují fixní poplatek podle obchodovaného objemu, který je zpravidla hlavním zdrojem jejich výdělku.

MM vs. STP broker

Market Makers (MM) a Straight Through Processing (STP) brokeři představují dvě hlavní kategorie zprostředkovatelů v oblasti obchodování na finančních trzích.

Market Makers, často označovaní jako “tvůrci trhu”, fungují tak, že pro své klienty vytvářejí trh, nabízí jak nákupní, tak prodejní ceny.

Tím zajišťují likviditu, což umožňuje klientům kdykoliv obchodovat. MM brokeři často figuruje jako protistrana obchodů klientů, což může vyvolávat obavy z potenciálního konfliktu zájmů, kdy broker může “obchodovat proti klientům”.

Na druhé straně, STP brokeři posílají příkazy svých klientů přímo k poskytovatelům likvidity, což jsou obvykle velké banky nebo jiní finanční instituce. Tím eliminují potenciální konflikt zájmů, jelikož neobchodují proti svým klientům.

 • Hlavním rozdílem mezi MM a STP brokery je tedy v tom, jak přistupují k provedení obchodů a jak z toho profitují.
 • Zatímco MM brokeři se snaží inkasovat zisk z rozdílů v cenách, které sami stanovují, STP brokeři se zaměřují na poskytování přímého přístupu k trhu a vydělávají na přirážkách k reálným tržním cenám.

Výběr mezi nimi by měl být založen na preferencích obchodníka, obchodní strategii a požadavcích na transparentnost a rychlost provedení.

ECN vs. STP broker

ECN (Electronic Communication Network) a STP (Straight Through Processing) brokery jsou obě formy No Dealing Desk (NDD) brokerů, které poskytují obchodníkům přímý přístup k finančním trhům.

Přesto mezi nimi existují klíčové rozdíly ve způsobu, jakým zpracovávají obchody a poskytují ceny.

ECN brokeři fungují jako most mezi malými tržními účastníky a velkými poskytovateli likvidity, jako jsou banky a další finanční instituce, používající elektronické komunikační sítě k shromažďování a vykonávání obchodů.

Jednou z hlavních vlastností ECN brokerů je možnost obchodníků vidět hloubku trhu, což znamená, že mohou vidět nabídky a poptávky různých tržních účastníků.

ECN brokery charakterizují velmi úzké spready, někdy dokonce nulové, ale obchodníci platí komise za každý provedený obchod. Tento model je obzvláště vhodný pro skalpování a vysoce frekventované obchodní strategie.

Na druhou stranu, STP brokeři své objednávky posílají přímo k poskytovatelům likvidity bez zásahu dealing desku. Objednávky jsou automaticky a okamžitě zpracovány na trhu za nejlepší dostupnou cenu.

STP brokeři vydělávají přidáním malého markupu k spreadu, což je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, kterou obdrží od svých poskytovatelů likvidity. Markup zajišťuje, že broker má prospěch z objemu obchodů, aniž by musel účtovat přímé komise.

 • Hlavní rozdíl mezi ECN a STP brokerům tedy spočívá ve způsobu, jakým interagují s trhem a v modelu, jakým generují příjmy.
 • ECN brokeři nabízejí vyšší transparentnost a možnost vidět reálnou tržní likviditu, což může vést k lepším cenám, avšak za cenu komisí.
 • STP brokeři poskytují jednodušší přístup k trhu s konkurenčními spready, ale s méně transparentnosti v hloubce trhu.

Výběr mezi ECN a STP brokerem by měl opět reflektovat individuální obchodní potřeby a preference.

Který typ brokera je tedy ten nejlepší?

objektivního hlediska se jako nejlepší volba jeví ECN a STP brokeři, popřípadě jejich kombinace. Těmto brokerům totiž z podstaty věci musí záležet na tom, aby se jejich klientům dařilo, protože jejich vlastní zisk spočívá ve spreadu a komisních poplatcích.

Jednodušeji řečeno, čím více bude retailový trader obchodovat, tím více vydělají i oni.

Na druhou stranu, v dnešní době se rozdíly mezi jednotlivými brokery v podstatě stírají. MM brokeři si nemohou dovolit výrazně manipulovat trhy, protože by v tomto konkurenčním prostředí ztratili tvář a zkrachovali. Teoreticky to ale možné je.

V neposlední řadě je v mnoha případech pravidlem, že jsou poplatky za spread u STP brokerů a komise za obchod placené v případě ECN brokerů mnohdy téměř totožné.

Jste-li začínající obchodník, s klidnou hlavou můžete využít služeb regulovaného a vyzkoušeného MM brokera. Osahejte si platformu, naučte se, jak to na forexu nebo ve světě CFD chodí, hledejte svůj obchodní styl.

Pokud to však s obchodováním myslíte opravdu vážně, dříve nebo později přejdete pod křídla STP/ECN brokera, který vám poskytne ty nejlepší podmínky na trhu.

Námi ozkoušení a doporučení brokeři

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

 

A u jakého brokera jste zakotvili vy? Povězte nám o tom v komentářích pod článkem.

FAQs: Typy brokerů

Co je to broker?

Broker je prostředník mezi obchodníkem a finančními trhy, který umožňuje nákup a prodej finančních instrumentů jako jsou forex, CFD, akcie, nebo ETF.

Jaké jsou hlavní typy brokerů?

Hlavní typy brokerů jsou Dealing Desk (DD) brokeři, známí také jako Market Makers (MM), a No Dealing Desk (NDD) brokeři, které zahrnují Straight Through Processing (STP) a Electronic Communication Network (ECN) brokery.

Jaký je rozdíl mezi DD (Dealing Desk) a NDD (No Dealing Desk) brokery?

DD brokeři tvoří trh pro své klienty a často figurují jako jejich protistrana, zatímco NDD brokeři posílají objednávky přímo na trh k poskytovatelům likvidity nebo na mezibankovní trh.

Jsou MM (Market Maker) brokeři vždy špatnou volbou?

Ne, toto tvrzení již neplatí. Výběrem regulovaného brokera lze minimalizovat rizika a využít jejich služeb bez obav.

Co znamená, když broker obchoduje proti vám?

To znamená, že v rámci obchodů může broker figurovat jako protistrana obchodu, což může vyvolávat obavy z konfliktu zájmů. Nicméně u regulovaných brokerů je to běžná praxe, která je pečlivě monitorována.

Jakými způsoby mohou MM (Market Maker) brokeři manipulovat s trhem?

MM brokeři teoreticky mohou měnit podmínky obchodování, například prostřednictvím rekotací cen nebo skluzu v plnění objednávek, ale u regulovaných brokerů je to velmi nepravděpodobné.

Na čem vydělávají STP (Straight Through Processing) a ECN (Electronic Communication Network) brokeři?

STP brokeři vydělávají přidáním markupu ke spreadu, zatímco ECN brokeři si účtují fixní poplatek podle obchodovaného objemu.

Který typ brokera by měl zvolit začínající obchodník?

Začínající obchodníci mohou s klidem využívat služeb regulovaného MM brokera, aby se seznámili s platformou a trhy.

Kdy by obchodník měl přejít k STP/ECN brokerovi?

Pokud obchodování bere vážně, obchoduje ve velkých objemech a hledá nejlepší podmínky na trhu, měl by zvážit přechod k STP/ECN brokerovi.

Jsou poplatky u STP a ECN brokerů srovnatelné?

Ano, v mnoha případech jsou poplatky za spread u STP brokerů a komise za obchod u ECN brokerů téměř totožné, což umožňuje obchodníkům vybrat si na základě jiných preferencí.

Další zdroje informací:

 • Wikipedie (Plně automatické zpracování)
 • Wikipedie (Straight-through processing)
 • Wikipedie (Electronic communication network)
 • Investopedia (Market Maker Definition: What It Means and How They Make Money)
Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jindřich Cozl

Najdu někde nějaký přehled, jestli je daný brouker ECN, STP nebo MM? U recenzí jednotlivých broukerů jsem tuto informaci nenašel. Jedná se mi konkrétně o XTB, Robomarkets, Trading 212, Interactive Brokers a lynx

Lukáš

Zajímalo by mě, jestli víte o brokerovi BidAskBit.

Redakce Finex

Dobrý den, Lukáši. Popravdě o tomto brokerovi slyšíme poprvé, a dle dostupných informací se opravdu jedná o relativně novou značku. Více informací a osobní zkušenosti ale v tuto chvíli nemáme.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.