Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Česká zbrojovka

Akcie Česká zbrojovka (CZG) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií České zbrojovky

Akcie Česká zbrojovka (CZG)
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Informace o akciích České zbrojovky

CZG – Česká zbrojovka Group SE je oficiální název českého výrobce ručních palných zbraní a taktického vybavení pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití.

Jedná se o jednoho z nejvýznamnějších světových výrobců palných zbraní na světě.

CZG TS2
CZG TS2

I přes významnost značky vstoupila Česká zbrojovka na Burzu cenných papírů Prahav říjnu 2020. Investorům nabídla zajímavou příležitost ve zbrojním průmyslu a Česká zbrojovka sama přišla k potřebnému kapitálu pro další růst.

I díky vstupu na burzu Česká zbrojovka v únoru 2021 koupila známého výrobce zbraní – Colt. Nyní už to musí dojít každému, i když o zbraních nic nevíte. Česká zbrojovka je důkazem zlatých českých ručiček z Uherského Brodu a velmi zajímavou investiční příležitostí.

Podívejte se na detaily České zbrojovky a na možnosti investice do zbrojního průmyslu.

Obsah článku

1.O společnosti Česká zbrojovka – CZG2.Česká zbrojovka v číslech3.Dceřiné společnosti4.Vývoj ceny akcií České zbrojovky5.Investování do České zbrojovky6.Dividendy České zbrojovky7.Co by měl investor u České zbrojovky sledovat?8.Vyplatí se investovat do České zbrojovky?9.Diskuze o akciích České zbrojovky

O společnosti Česká zbrojovka – CZG

Společnost CZG – Česká zbrojovka Group SE byla založena roku 2013, ale historie sahá až do roku 1936. Právě v roce 1936 Československá republika rozhodla o vybudování továrny na výrobu střelných zbraní. Volba padla strategicky na Uherské Hradiště. Cílem bylo posunut výrobu střelných zbraní dále od nebezpečných německých hranic (před 2. světovou válkou).

V roce 1936 byl závod v Uherském Hradišti jedním z největších a nejmodernějších zbrojních podniků v Evropě.

Skvělé zázemí a strategické umístění pomohlo dalšímu rozvoji, a to převážně po 2. světové válce. Rozšiřující se nabídka a výroba střelných zbraní vedla k upevnění celosvětové role České zbrojovky na globálním trhu střelných zbraní.

V roce 1977 založila Česká zbrojovka ve Spojených Státech dceřinou firmu CZ-USA. Ta sloužila nejen k prodeji, ale i k servisu zbraní z produkce České zbrojovky. Lidé bez zájmu o střelné zbraně si zřejmě ani neuvědomují, jak je Česká republika ve světě střelných zbraní známá, a jaké má v tomto segmentu celosvětově dobré jméno.

ASG Dan Wesson 8

V novém tisíciletí byla Česká zbrojovka dále při chuti. V roce 2004 koupila Česká zbrojovka divizi střelných zbraní Zbrojovky Brno. Díky CZ-USA a rostoucí popularitě ve Spojených Státech Česká zbrojovka koupila společnost Dan Wesson.

Ve strategických nákupech pokračovala Česká zbrojovka i v následujících letech. V roce 2015 získala většinový podíl (později celých 100 %) společnosti 4M Systems. 4M Systems jsou pro Českou zbrojovku logickým rozšířením portfolia v rámci taktického vybavení (oblečení, balistické vesty, přilby, štíty, pouzdra na zbraně, chrániče a mnoho dalšího). Vybavení 4M Systems využívají speciální i zásahové jednotky, Armáda ČR i Policie ČR.

4M Systems
4M Systems

Zájem o produkty České zbrojovky stále roste a pomáhají tomu výše zmíněné strategické nákupy jiných společností. V tomto trendu pokračujeme i v roce 2018, kdy Česká zbrojovka kupuje Vibrom. Společnost Vibrom disponuje technologií MIM (moderní technologický postup pro výrobu drobných kovových dílů), a tím je pro Českou zbrojovku důležitým přínosem pro zajištění vysoké kvality a přesnosti produktů.

V roce 2020 rozšířila Česká zbrojovka investice i na poli optických montážních řešení. Minoritní podíl (méně jak 50 %, ale obvykle aspoň 5 % či 10 %) má česká společnost ve švédském výrobci Spuhr i Dalby AB.

Rok 2020 je pro Českou zbrojovku také rokem dokončení veřejné nabídky na Burze cenných papírů Praha.

Česká zbrojovka vstupem na burzu získala dodatečný kapitál. A jak už z historie víme, výhodné investice přímo vyhledává. Další takový přichází v únoru 2021, kdy ze 100 % kupuje americký Colt.

Revolvér Colt Python
Revolvér Colt Python

Colt Manufacturing Company LLC včetně dceřiné společnosti Colt Canada Corporation je nyní v majetku České zbrojovky. Historie Coltu přitom sahá až do roku 1855 a ve svém portfoliu má například útočnou pušku M16 nebo známý Colt 1911. A i pokud vám zbraně nic neříkají, Colt jste určitě slyšeli, minimálně z televize.

Dle historie České zbrojovky je téměř jasné, že i do budoucna se můžeme těšit na zajímavé akvizice a další strategické podíly.

Česká zbrojovka v číslech

Historie

 • od 1936

Finanční výsledky

 • Roční obrat 2019: 5,9 mld. Kč
 • Roční obrat 2020: 6,8 mld. Kč
 • Provozní výsledek hospodaření (2020) 1 056,3 mil Kč
 • Dividenda 7,5 Kč na akcii (2020) = 1/3 konsolidovaného čistého zisku

Geografické rozdělení tržeb

 • USA – 54 %
 • ČR – 24 %
 • Evropa bez ČR – 14 %
 • Asie – 5 %
 • Afrika – 2 %
 • Ostatní – 5 %

Zaměstnanci

 • 1 625

Majitelé

 • 90,8 % Česká zbrojovka Partners
 • 9,2 % volně obchodované akcie

Akcie

 • 32 638 000 emitovaných akcií

Dceřiné společnosti

Významné dceřiné společnosti jsme si již vypsali při představení společnosti, zrekapitulujme si je ale znovu – jak dceřiné společnosti, tak značky České zbrojovky:

 • Česká zbrojovka Uherský Brod
 • Colt’s Manufacturing Company – americký výrobce pušek a revolverů s historií od roku 1855
 • 4M Systems – taktické vybavení (oblečení, balistické vesty, přilby, štíty, pouzdra na zbraně, chrániče a mnoho dalšího)
 • CZ-USA Inc. – pobočka v USA (Kansas City), dováží do USA produkty CZG, prodej a servis
 • CZ Export – mezinárodní obchod s vojenským vybavením a materiálem
 • Dan Wesson – americký výrobce pistolí a revolverů
 • Spuhr i Dalby AB – minoritní podíl v této švédské společnosti specializující se na optické řešení zbraní
 • EG-CZ Academy – moderní indoor komplex na sportovní střelbu postavený v Quimperu ve Francii
 • Zbrojovka Brno – výrobce střelných zbraní
 • CARDAM – výzkumně-vývojové pracoviště

Vývoj ceny akcií České zbrojovky

Při úpisu akcií (říjen 2020) mělo cenové rozpětí činit 290 až 370 Kč. Nakonec Česká zbrojovka upsala 2,8 milionu akcií za cenu 290 Kč na akcii. Původně Česká zbrojovka plánovala upsat až 6,9 milionu nových akcií.

Vývoj akcií Česká zbrojovka (CZG) od svého IPO
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Většina akcií byla upsána investorům z ČR.

Na grafu vývoje ceny akcií České zbrojovky je výrazně vidět akvizice Coltu. Růst akcií téměř o 100 Kč na akcii, to znamenalo až 30% nárůst ceny.

Investování do České zbrojovky

Z doposud dostupných informací si již zřejmě říkáte, že investice do České zbrojovky by se mohla vyplatit.

Jak ovšem do českého zbrojařského giganta investovat?

Výběr správného brokera

Broker je alfou a omegou. Česká zbrojovka je upsaná na Burze cenných papírů Praha. Prvně tedy potřebujete brokera, který vám přístup k akciím České zbrojovky umožní. Z námi testovaných a ověřených brokerů se nabízí například Fio banka a její e-Broker nebo velmi populární XTB.

Co potřebujete?

 • Zvolit brokera, například XTB
 • Založit obchodní účet – zdarma a on-line
 • Dokončit registraci ofocením osobních dokladů a zadáním ověřovací platby
 • Vložit peníze na obchodní účet a začít obchodovat

A pokud máte nějako pochybnosti, vyzkoušejte demo účet, například u zmíněného brokera XTB. Demo účet je zdarma a na reálných datech vám umožní vyzkoušet si obchodování s fiktivními penězi. Na seznámení s obchodní platformou, a abyste si zadali pár zkušebních příkazů je to ideální.

xtb demo účet

Jak nakoupit fyzické akcie České zbrojovky

Do vyhledávání u brokera XTB stačí napsat CZG nebo „ceska zbrojovka“ (bez diakritiky) a zobrazit si graf, případně rovnou zadat obchodní příkaz. V případě XTB obchodujete přímo fyzické akcie. To má několik výhod, prvně až do obratu 100 000 EUR měsíčně je to bez poplatku (XTB má provizi zakomponovanou v ceně, rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, tzv. spread). Navíc zde není finanční páka a investici tak máte plně pod kontrolou.

Česká zbrojovka ve vyhledávači XTB

Jak vypadá nákup fyzických akcií si ukážeme na videu níže, v něm sice kupujeme akcie ČEZu, ale až na titul je vše stejné (na videu je ještě viditelný poplatek – komise, ta je dnes u XTB již nula).

Ostatně platforma XTB je maximálně transparentní a vše vidíte dříve, než obchod zadáte. Akcie České zbrojovky jsou obchodované na Burze cenných papírů Praha v klasických obchodních hodinách, tedy od pondělí do pátka od 9:00 do 16:20.

Přečtěte si recenzi brokera XTB

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Pokud chcete do akcií České zbrojovky investovat, připravte se, že minimální hodnota pokynu je 5 000 Kč. Při ceně 400 Kč na akcii tedy musíte koupit aspoň 13 akcií.

V případě, že dojde k rozhodnému dni pro výplatu dividendy a vy akcie České zbrojovky držíte, dividenda se vám přičte na obchodní účet. Dividenda bude již ponížena o srážkovou daň a již nepodléhá dani.

Příklad obchodování fyzických akcií České zbrojovky

Cena akcií České zbrojovky je například 400 Kč za kus. My za tuto cenu nakoupíme u brokera XTB 25 kusů akcií, tedy investice 10 000 Kč (tím splňujeme i podmínku minimálně 5 000 Kč na pokyn).

Pokud cena akcií České zbrojovky vzroste o 25 %, tedy na 500 Kč na kus, na každé akcii vyděláme 100 Kč, celkem 2 500 Kč. Obchod můžeme uzavřít a případně si zisk převést z obchodního na náš běžný bankovní účet.

Jak u XTB, tak třeba i u Fio najdete akcie České zbrojovky pouze jako fyzické akcie (ke květnu 2021). Má to mnoho výhod, vše je transparentní, jednoduché, a dokonce i bez poplatků. Pro krátkodobou spekulaci (v řádech minut, hodin, dní) by se ale hodil finanční derivát CFD a finanční páka.

To zmiňujeme především kvůli tomu, abyste si nepletli CFD a fyzické akcie, většina akcií je totiž u brokera vedená jak ve formě fyzických akcií, tak CFD, například zmíněný ČEZ je toho důkazem.

Jak by teoreticky vypadal CFD kontrakt na České zbrojovce

Stejně jako v minulém případě máme 10 000 Kč a cena je 400 Kč na kus. Dle regulací CFD je u akcií aplikovaná maximální páka 1:5.

To znamená, že páka vám navýší vlastní vklad investice. Vy investujete 10 000, ale páka to navýší na 50 000. Nekoupíte tedy 25 akcí, ale 125 akcií (50 000 Kč děleno 400 Kč za kus).

Pokud nyní dojde k růstu ceny na akcii o 25 %, tedy z 400 na 500 Kč. Máte stejný zisk 100 Kč na akcii, ale místo 25 akcií disponujete 125 akciemi, a to znamená zisk 12 500 Kč.

Ovšem pozor, finanční páka je dobrý sluha, ale zlý pán. Násobí nejen zisky, ale i ztráty. Kdyby došlo k poklesu o 25 %, přijdete o 12 500 Kč, a to je dokonce více, než byla samotná investice.

To se vám u fyzických akcií nikdy nestane – investujete 10 000 Kč, a i kdyby cena klesla na nulu, o více jak 10 000 Kč nepřijdete.

Každopádně CFD a finanční páka nejsou špatné produkty, naopak, jen se s nimi musí umět pracovat. Obezřetnost je tady rozhodně namístě.

Dividendy České zbrojovky

Akcie České zbrojovky lze držet i kvůli dividendám. Aktuálně je dividendová politika nastavená na 1/3 čistého zisku. V roce 2020 to znamenalo 7,5 Kč na akcii.

Akcie České zbrojovky dividendou nijak neoslní, ale vše záleží na čistém zisku a vývoji ceny akcií. V roce 2020 jsme se dividendou blížili zhodnocení 3 %, dostáváme se aspoň na pokrytí inflace.

Co by měl investor u České zbrojovky sledovat?

Obrovskou výhodou České zbrojovky je české prostředí, české představenstvo nebo česká dozorčí rada. Vyplatí se sledovat sociální sítě přímo České zbrojovky, případně členů představenstva. Zachytit byste tam mohli zprávu například o zajímavých zakázkách nebo o plánované akvizici.

Velmi příjemné jsou i webové stránky České zbrojovky (se stylovým kurzorem zaměřovače místo obyčejné šipky). Mimo klasické sekce o společnosti zde najdete i informace o dceřiných společnostech, značkách České zbrojovky, ale také zajímavou sekci média, kde jsou videa, prezentace a tiskové zprávy v češtině.

Velmi detailně a v českém jazyce si můžete přečíst všechny informace. Zajímavá je například tisková zpráva o nákupu společnosti Colt:

Podle smluvních podmínek CZG získá 100% podíl v Coltu za částku 220 milionů dolarů v hotovosti a dále za 1 098 620 kusů nově vydaných kmenových akcií CZG.

Dohoda také obsahuje platbu na základě dosažených výsledků (earn-out) až do výše 1 098 620 kusů nově vydaných akcií CZG za předpokladu, že EBITDA Společnosti dosáhne v letech 2021–2023 předem stanovené hodnoty.

Takto přehledné zpravodajství, a to včetně finančních výsledků, navíc v češtině, to je doslova zlatý důl. Česká zbrojovka tímto dává jedinečnou příležitost právě českým investorům.

Mimo zpravodajství a fundamentální analýzy se vyplatí udělat i technickou analýzu na základě grafu. Pokud nevíte jak, koukněte do naší akademie a do sekce technické či fundamentální analýzy.

Vyplatí se investovat do České zbrojovky?

Česká zbrojovka je pro Čechy velmi zajímavou příležitostí. Jedná se o globálně velmi úspěšnou společnost s českými základy. Tuzemský investor má zprávy v češtině, přehledné finanční výsledky a informace Čechy jednoznačně zvýhodňují.

Zbrojní průmysl navíc není tak rozšířený, zajímá se o něj poměrně málo investorů a je to tedy i zajímavá investice z pohledu diverzifikace portfolia.

Výhodou České zbrojovky je neustálá snaha inovovat, rozrůstat se. Investic se Česká zbrojovka nebojí, a i díky nim je stále špičkou v oboru.

Investice do České zbrojovky může být trefou do černého. Potenciál je zde skutečně velký a cena může doslova raketově vystřelit. Zapomínat nesmíme ani na dividendovou politiku.

Česká zbrojovka tedy rozhodně ano, měla by to být společnost, co se vám dostane do užšího výběru. A co si o společnosti či přímo o akciích České zbrojovky myslíte vy?


JménoČeská zbrojovka
TickerCZG
Webové stránkyhttps://www.czub.cz/
Založeno1936
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Česká zbrojovka za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
03. 12. 2021 504 Kč CZG
02. 12. 2021 502 Kč CZG
01. 12. 2021 506 Kč CZG
30. 11. 2021 506 Kč CZG
29. 11. 2021 512 Kč CZG
26. 11. 2021 508 Kč CZG
25. 11. 2021 518 Kč CZG
24. 11. 2021 526 Kč CZG
23. 11. 2021 512 Kč CZG
22. 11. 2021 516 Kč CZG
19. 11. 2021 506 Kč CZG

Ohodnoťte akcie této firmy


Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Aleš

Dobrý den, někteří u této akcie upozorňují na riziko spojené s IPO a likviditou u této akcie, že údajně by mohl být problém s jejich prodejem – snad v rámci lock-up období, které by mělo trvat až 720 dní, ale nepodařilo se mi najít podložení této informace a příliš této problematice nerozumím. Existuje tedy takové riziko, že např. nyní koupím a budu muset čekat danou dobu, než budu moci prodat? Děkuji

Jiří Vencl

Dobrý den, u brokera XTB můžete akcie ihned i prodat.

Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo