Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejoblíbenější akcie Warrena Buffetta v loňském roce. Co je jeho tajná sázka?

Investiční talent Warrena Buffetta vedl k ohromujícímu růstu bohatství investorů Berkshire Hathaway, i proto jsou jeho kroky sledovány začínajícími u zkušenějšími investory. Jakou akcii nyní tajně nakupuje?

Publikováno
Nejoblíbenější akcie Warrena Buffetta v loňském roce. Co je jeho tajná sázka?
Zdroj: flickr.com

Warren Buffett, vážený předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, je známý svým výjimečným investičním talentem.

Od roku 1965 dosáhly akcie jeho firmy pozoruhodné složené roční míry růstu 19,8 %, čímž výrazně překonaly 10% složený výnos indexu S&P 500 za stejné období.

Tato vynikající výkonnost znamená ohromující 140násobné zvýšení bohatství investorů, kteří se rozhodli pro Berkshire Hathaway, namísto průměrného fondu sledujícího index S&P 500.

Srovnání výkonnosti S&P 500 a Berkshire Hatwhaway v tomto roce

Aktuální cena
Změna
Berkshire Hathaway (B) / BRK-B
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Buffettova investiční strategie

Navzdory výzvám, které přináší rozsah společnosti Berkshire Hathaway, Buffett nadále identifikuje na trhu hodnotu. V roce 2023 uskutečnil svou největší investici roku do akcie, kterou dlouhodobě upřednostňuje – do samotné společnosti Berkshire Hathaway.

Buffettova investiční strategie se v průběhu let vyvíjela, zejména v oblasti zpětných odkupů akcií.

Dříve představenstvo společnosti ukládalo omezení na zpětné odkupy, ale v polovině roku 2018 byla pravidla uvolněna, což Buffettovi umožnilo schválit zpětné odkupy, kdykoli se domníval, že jsou akcie podhodnocené.

Jeho závazek nepřeplácet zpětné odkupy akcií zůstává neochvějný, a to i přes odchod zesnulého místopředsedy představenstva Charlieho Mungera, který ponechal Buffettovi výhradní rozhodovací pravomoc nad těmito kroky.

Buffettova oddanost zájmům akcionářů je zřejmá, neboť přibližně 99 % svého majetku drží v akciích Berkshire Hathaway a akcií se zbavuje pouze za účelem charitativních darů.

Jeho soustavná aktivita v oblasti zpětného odkupu akcií, včetně odkupu akcií v hodnotě 9,2 miliardy USD v loňském roce, však jednoznačně signalizuje jeho důvěru v hodnotu společnosti.

Akcie společnosti Berkshire Hathaway, které se v současné době obchodují s násobkem budoucích zisků ve výši 17,5, také mají atraktivní ocenění ve srovnání s forwardovým P/E indexu S&P 500 ve výši 20,8.

Aktuální vývoj cen akcií Berkshire Hathaway

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Kromě společnosti Berkshire Hathaway Buffett aktivně investuje do společnosti Occidental Petroleum (OXY), která má silnou pozici v Permské pánvi.

Berkshire Hathaway nejprve podpořila Occidental investicí 10 miliard dolarů v roce 2019 a od té doby Buffett zvýšil podíl ve společnosti na významných 28 % prostřednictvím nákupu dalších akcií. Celková hodnota těchto nákupů jenom v roce 2023 činila přibližně 3 miliardy dolarů.

Aktuální vývoj cen akcií OXY

Načítání
Načítání
Kupte si akcie OXY Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tajná sázka

Kromě toho Buffett provedl významnou, dosud nezveřejněnou investici do další společnosti. Berkshire Hathaway získala od Komise pro cenné papíry a burzy zvláštní výjimku, která jí umožňuje zachovat tuto investici v tajnosti, což naznačuje možnost dalších nákupů akcií ještě letos.

O kterou akcii se jedná, se dozvíme až z příštího 13F formuláře, protože Buffett ani na posledním setkání s investory její jméno neprozradil.

Jsou tu ale určité stopy. Tou první je zvýšení hodnoty vykázané pořizovací ceny akcií ze sektoru “bank, pojišťoven a financí”. Z ní vyplývá, že novou sázkou Warrena Buffetta by měla být finanční instituce a že do ní investoval zhruba 5 miliard dolarů.

Druhým náznakem je pravidlo oné výjimky, které společnosti Berkshire nařizuje jméno zveřejnit, pokud by ve firmě získala větší, než 5% podíl. Musí se tedy jednat o společnost s tržní kapitalizací vyšší, než 100 miliard dolarů.

Poslední kritérium, které by mohlo okruh zúžit, vychází ze samotné podstaty Buffettova investičního přístupu. Věštec z Omahy totiž bazíruje na “dobrém obchodu” a pokud se mu ceny akcií nezdají výhodné, raději sedí na hotovosti.

To znamená, že všechny akcie s relativně vysokým forwardovým poměrem ceny k zisku (P/E) jsou mimo hru. Řekněme tedy, že hledáme akcii s oceněním do 15násobku budoucích zisků.

Ve finančním sektoru má takovou hodnotu pouze 13 společností, z nichž Bank of America, American Express a Citigroup už Warren Buffett drží, takže by navýšení podílu bylo z jeho formulářů 13 F vidět.

Další 3 tituly v nedávné době prodal, takže je nepravděpodobné, že by byly jeho novou tajnou sázkou. Byly to JPMorgan, Goldman Sachs a Wells Fargo.

Zbývá tedy těchto 7 možností:

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎