Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Bisq
Decentralizovaná P2P burza Bisq
Logo Bisq
Bisq
Logo Bisq

Decentralizovaná P2P burza BisqRecenze, návod na používání, zkušenosti

Autor recenze
Poslední aktualizace
18. 5. 2024
Logo Bisq

Hodnocení Finex.cz

- 8. místo -
80 %
Poslední aktualizace
18. 5. 2024

Základní informace o Bisq

Vznik 2014
Nabízené služby Směna (nákup, prodej), Limitní objednávky
Podporované kryptoměny BTC
Poplatek za obchod 0,15 % pro makery a 1,15 % pro takery
Vlastní token BSQ (BSQ)

Bisq je decentralizovaná P2P kryptoměnová burza, na které jsou uživatelé sami držiteli svých klíčů a vystupují v relativní anonymitě. Bisq se snaží být věrný filozofii Bitcoinu a převést tak zodpovědnost za své peníze do rukou svých uživatelů.

Obsah recenze Bisq

Úvod do filozofie Bitcoinu a Bisq

Původní myšlenka Bitcoinu, jak stojí zapsána v jeho whitepaperu, je: Peer-to-Peer Electronic Cash System. Ve volném překladu tedy elektronická hotovost, kterou mohou používat uživatelé k online platbám bez prostředníka.

Zdroj: https://bitcoin.org/bitcoin.pdf
Začátek Bitcoin whitepaperu
Začátek Bitcoin whitepaperu

Jde o systém, ve kterém neexistuje třetí strana (dnes většinou banka), která zná identitu uživatele, zůstatek na jeho účtu, informace o jeho transakcích a které uživatel důvěřuje, že mu provádět transakce i nadále bude umožňovat a nezablokuje mu účet.

V dnešní době je však většina bitcoinů směňována na centralizovaných burzách, které se chovají jako takové kryptoměnové banky. Nabízí pohodlí příjemného uživatelského prostředí a většinou také nízké poplatky. Nákupem na těchto burzách se však uživatel připraví o ty nejdůležitější výhody, které mu Bitcoin nabízí.

Pokud chce uživatel na burze směňovat FIAT měny za kryptoměny, musí typicky projít KYC/AML procesem. Ten je bohužel nevratný a přináší s sebou několik rizik.

Uživatel o sobě uvádí velké množství soukromých dat (jméno, bydliště, fotka občanského průkazu atd.)

Většina burz klade velký důraz na zabezpečení a ochranu dat uživatelů. Někdy se ale stane, že právě u těchto citlivých dat dojde k úniku. Pro takový případ je nejlepší obranou taková data vůbec neposkytnout – nikdy a nikomu.

Uživatel tak totiž svá osobní data odevzdává třetí straně, která má opět přehled o tom, kdy a za kolik nakupoval, popřípadě na jaké adresy si své mince vybral.

Uživatel důvěřuje třetí straně se svými prostředky

Většina burz má integrované custodial peněženky, od kterých uživatel nedrží kryptoměnové klíče.

Platí tedy známé pravidlo: “Not your keys, not your coins.”

Uživatel nad svými kryptoměnami nemá plnou kontrolu, dokud si je nepošle na vlastní peněženku, od které zná klíče pouze on.

V minulosti už se mnohokrát stalo, že byly velké burzy hacknuty a mince nenávratně ukradeny.

Tento problém se rozhodli vyřešit vývojáři decentralizované burzy Bisq.

Jak Bisq funguje?

Bisq je decentralizovaná burza. Lze si ji představit jako takové tržiště, které umožňuje uživatelům vytvořit nabídku na nákup nebo prodej a propojit ji se zájemcem.

Všechny obchody umožňují smart contracty. Přesněji Bitcoinové multisig 2 of 2 adresy, na které dva spolu obchodující uživatelé posílají zálohu a obchodované bitcoiny.

Celý projet je open-source, a každý si tedy může zkontrolovat bezpečnost kódu na stránce projektu na GitHubu a podívat se jak probíhá vývoj a co komunita zrovna řeší.

Zároveň burza Bisq využívá k šifrování komunikace Tor, který umožňuje do jisté míry skrýt identitu uživatele.

Jak probíhají samotné obchody na Bisq?

Po instalaci programu si uživatel musí vytvořit heslo a bezpečně uložit seed od své non-custodial peněženky, která je součástí aplikace Bisq. Dále se také doporučuje provést zálohu, protože uživatelská data nemá uložena žádná třetí strana, ale pouze uživatel na svém počítači.

Dále je potřeba nastavit způsoby platby, které chce uživatel využít při platbě. Možností je aktuálně přes 20, uživatel může zvolit klasickou SEPA platbu, platbu přes peněženku Revolut, nebo i v hotovosti na osobním setkání. K platbě je také možné využít altcoiny jako například Monero.

Před samotným obchodem je potřeba už nějaké bitcoiny vlastnit. Ty totiž uživatel potřebuje jako zálohu, která se uzamkne do dříve zmíněné multisig adresy. Ta se obvykle pohybuje mezi 15 a 40 procenty obchodované částky. Záloha zajišťuje, že oba obchodníci dodrží pravidla obchodu.

Původ těchto bitcoinů hraje důležitou roli. Tyto mince se setkají s nakoupenými mincemi v multisig adrese. Pro zachování anonymity je důležité, aby ani tyto mince nebyly “označené” KYC procesem, jinak by je bylo možné s touto identitou jednoduše propojit.

Po přijetí obchodní nabídky oba uživatelé uzamykají svou zálohu do multisig adresy.

Poté aplikace dočasně odhalí bankovní identitu druhé strany, aby jeden uživatel mohl odeslat peníze straně druhé. Po potvrzení úspěšného obchodu oběma uživateli jim multisig adresa vrátí kauci a obchod je dokončen.

Co se stane, pokud obchod neprobíhá podle plánu?

Během obchodu je také možné komunikovat s druhou stranu pomocí chatu, ve kterém mohou obchodníci vyřešit případné nejasnosti. Doporučuje se v něm neřešit nic jiného než samotný obchod a neprozrazovat osobní informace.

Pokud není obchod dokončen ve stanoveném čase, může kterýkoliv účastník obchodu povolat tzv. mediátora, který začne spor nezávisle řešit. K takovým situacím však téměř nedochází.

Pokud ani mediátor není schopen spor vyřešit, nastupuje poslední možnost, kterou je arbitráž. K té dochází v případě, že strany odmítají spolupracovat. V arbitráži musí uživatel dokázat, že je v právu.

Po uplynutí určité doby jsou bitcoiny odeslány z multisig adresy na adresu arbitra. Ten je pak odešle na adresu uživatele, který spor vyhrál.

Obchodní limity

Pro uživatele jsou z hlediska bezpečnosti a použitelnosti také velmi důležité obchodní limity.

Zdroj: https://bisq.wiki/Account_limits
Limity nového účtu na burze Bisq
Limity nového účtu na burze Bisq

Po vytvoření platebního účtu je uživatel omezen na nákup pouhého 0,01 BTC. Tím burza omezuje možnost podvodu novým uživatelům, kteří nemají vybudovanou žádnou reputaci.

Po prvním úspěšném obchodu se účet nového uživatele podepíše, čímž získá větší kredibilitu.

Podepsanému účtu se po uplynutí 30 dní zvýší limity na 0,125 BTC a po dalších 30 dnech již na 0,25 BTC.

Nejbezpečnější je tedy obchodovat s co nejstaršími podepsanými účty. U nich je nejnižší šance podvodu, protože mají nejdelší historii úspěšných obchodů a zároveň těžce vybudovanou reputaci, o kterou nechtějí přijít.

Výhody a nevýhody P2P platformy Bisq

Jednoznačnými výhodami burzy Bisq je anonymita a vyhnutí se KYC procesu a zároveň plná kontrola a zodpovědnost nad průběhem celého obchodu.

Tato anonymita však také přitahuje uživatele, kteří nechtějí, aby o tomto obchodu nikdo kromě druhé strany věděl. Může se tedy jednoduše stát, že se do vaší peněženky dostanou mince, se kterými se historicky obchodovalo například na dark webu, nebo mince, které byly anonymizované pomocí takzvaných mixerů.

Příjem takových mincí některé velké KYC burzy blokují, se zpětným prodejem na Bisqu však problém mít nebudete.

Nevýhodou jsou naopak relativně vysoké poplatky. Oproti centralizovaným burzám, které mají poplatky někdy i v desetinách procent, si za své mince uživatelé burzy Bisq (ne však samotná platforma) nechají připlatit někdy i jednotky procent.

Po přičtení poplatků těžařům, za odeslání zálohy do multisig adresy a jejím následném vrácení jsou poplatky za obchod na této burze opravdu nesrovnatelné. Jedná se však o cenu, kterou uživatel platí za anonymitu a kontrolu.

poplatky bisq recenze
V době psaní článku bylo na Bisqu 489 nabídek na prodej nebo nákup bitcoinu za různé platební metody včetně altcoinů. Poplatky začínaly na -0,01%.

V době psaní této recenze byly poplatky u nabízených směn relativně nízké. Ne všechny výhodné nabídky však podporují stejnou platební metodu jako vy a množství nabídek, které můžete přijmout, je tak značně omezené. Pokud výhodné nabídky přijme někdo před vámi, zbydou na vás nabídky za vyšší poplatek.

Pokud máte čas a s nákupem/prodejem vyloženě nespěcháte, je výhodné vytvořit vlastní nabídku a místo tzv. Takera se stát Makerem, tedy tím, kdo obchodní nabídku nepřijímá, ale vytváří.

Z této pozice si můžete nastavit vlastní parametry obchodu, jako je výše kauce, platební metoda a kurz, za který chcete kryptoměnu směnit. Maker také platí až o 80 % nižší poplatky za uskutečněný obchod.

Důležité je ale také pamatovat na to, že maker musí být stále online. Pokud se odpojí od internetu nebo jen zavře aplikaci Bisq, jeho nabídka z tržiště zmizí.

Závěr k burze Bisq

Myšlenka, která stojí za burzou Bisq, je stále velmi nedoceněná. V dnešní době většina uživatelů preferuje vysokou likviditu, malé poplatky a jednoduché rozhraní před soukromím a vlastní zodpovědností.

Tyto výhody si uživatelé často uvědomí až je pozdě. Například poté co o své mince přijdou. Nebo poté co uniknou jejich citlivé osobní informace.

Na druhou stranu je důležité znát základní principy fungování této burzy možná rizika a případy pro které se její využití hodí. Při neuváženém užívání tohoto nástroje si uživatel může způsobit více škody než užitku.

Více informací o Bisq

Jméno firmyBisq
Decentralizované burzy
Vznik2014
Typ burzyDecentralizovaná burza s knihou objednávek
Vlastní tokenBSQ (BSQ)
Webová stránkahttps://bisq.network/
V češtině
Důležité informace pro investora
Nabízené službySměna (nákup, prodej), Limitní objednávky
Podporované kryptoměnyBTC
Poplatek za obchod0,15 % pro makery a 1,15 % pro takery
Minimální investice0,0061 BTC
Nástroje a nabízené služby
Nákup kryptoměn za fiat
Limitní příkazy
Staking
Poskytování likvidity
NFT tržiště
Vlastní peněženka
Další službyNemá webovou verzi, nutno stáhnout jako desktopovou nebo mobilní aplikaci
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyFAQ, Reddit
Ohodnoťte společnost Bisq
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎