Finex.cz logo
Menu
Finex » Obchodování na burze » Scalping - Královská obchodní metoda, nabízející vysoké zhodnocení

Scalping - Královská obchodní metoda, nabízející vysoké zhodnocení

Scalping - Královská obchodní metoda, nabízející vysoké zhodnocení
Zdroj: depositphotos.com

Jedna z krás obchodování na finančních trzích je nepřeberné množství obchodních přístupů, strategií a metod. Mezi nejznámější a nejrozšířenější obchodní přístupy patří swingové obchodování (poziční), intradenní obchodování nebo právě scalping. Tyto přístupy se od sebe liší především dobou, při které obchodník drží otevřenou obchodní pozici.

V tomto článku se podíváme na tu asi nejnáročnější disciplínu scalping, která dovede jak maximalizovat zisky, tak ale i pořádně zacvičit s psychikou i kapitálem obchodníka.

Obsah článku

1.Co je scalping?2.Jaké instrumenty lze scalpovat?3.Výhody a nevýhody scalpingu4.Využívané obchodní metody1) Scalping pomocí diskreční techniky2) AOS scalping5.Závěr6.Diskuse ke článku

Co je scalping?

Tento obchodní přístup je obchodníky praktikován na nízkých časových rámcích, obvykle se jedná o M1 (minutový) nebo M5 (pětiminutový) časový rámec. V rámci scalpingu lze obchodovat jakékoliv strategie bez ohledu na to, zda jsou trendové, proti trendové, nebo zda se jedná o nákup (long) nebo prodej (short). Scalping nabízí širokou paletu obchodních metod, které lze praktikovat na jakýchkoliv finančních instrumentech.

V rámci scalpingových obchodních strategiích jsou otevřené obchodní pozice drženy maximálně několik minut, přičemž se využívá především krátkodobého momenta k realizaci zisku. Hlavním rozdílem oproti intradennímu nebo swingovému obchodování je počet realizovaných obchodů, který během dne může být v řádu desítek i stovek.

Vzhledem k vysokému počtu obchodních příležitostí, je metoda vhodná především pro pokročilejší tradery.

Jaké instrumenty lze scalpovat?

Scalping je praktikován na nejnižších časových rámcích a využívá krátkodobých cenových pohybů. Díky této jeho charakteristice je možné scalpovat jakékoliv finanční aktivum. Scalpingové strategie lze realizovat jak na organizovaných burzách, například na futures kontraktech, ale i na burzách decentralizovaných, jako je FOREX, nebo jakýkoliv CFD kontrakt. Scalpovat lze také kryptoměny, pokud jsou dostatečně volatilní.

Jenže nic není tak snadné, jak by se možná zprvu mohlo zdát. Hlavní překážkou scalpingu jsou brokerské poplatky a komise za otevírání (případně i zavírání) obchodních pozic. Vzhledem k vysokému množství obchodů, které lze touto technikou realizovat, je potřeba hlídat výši pořizovacích nákladů na tyto obchody. Pokud nebude mít trader kvalitního brokera s nízkými poplatky a spready, nikdy nebude jeho scalping ziskový.

Scalping klade vysoké nároky na brokera, protože je nezbytné mít co nejnižší poplatky a spready, aby tato metoda byla dlouhodobě zisková.

Výhody a nevýhody scalpingu

Ještě než se trader pustí do této obtížné, ale zajímavé obchodní disciplíny, měl by zvážit všechny pro a proti, aby tím předešel nepříjemným zjištěním, které by jej mohly zbytečně stát peníze.

Výhody:

  • Maximalizace zisku, díky vysokému počtu obchodů
  • Lze praktikovat na velkém množství obchodních instrumentů
  • Obchodní den může mít pouze pár hodin (případně minut)
  • Obchodní pozice se nedrží přes noc

Nevýhody:

  • Vysoká psychická náročnost, způsobená potřebou dlouhodobého soustředění
  • Vyžaduje precizní money management
  • Vysoké nároky na brokera, kvůli minimalizování obchodních nákladů
  • Vzhledem k vysoké pestrosti, může být náročné nalézt dlouhodobě ziskovou obchodní strategii

V případě scalpingu hraje velkou roli také statistika. Obchodník by měl počítat s tím, že během svého obchodního dne obdrží jak ztráty, tak zisky a na základě dlouhodobé statistiky by mělo být zjištěno, jak velké série zisků a ztrát může během dne, týdne, měsíce pozorovat. Znalost těchto statistických proměnných nejenže ulehčí psychice v náročných obdobích ztrát, ale také celému tradingu dávají "hlavu a patu", vystavenou na pevných základech údajů, získaných kvalitním backtestem.

Využívané obchodní metody

Obecně existují dva přístupy k tradingu jako takovému. První přístup se nazývá diskreční a je pro něj typické, že obchodník sám vstupuje a vystupuje z obchodů, provádí technickou a fundamentální analýzu, a sám řídí obchodní pozici.

Pak ale také existuje automatizovaný obchodní systém (případně polo-automatizovaný), který udělá veškerou práci za obchodníka. Na traderovi je "pouze" naprogramování tohoto obchodního automatu. V případě scalpingu lze používat oba dva tyto obchodní přístupy.

1) Scalping pomocí diskreční techniky

Právě této metody se týká nevýhoda scalpingu a jeho zvýšené náročnosti na psychickou odolnost obchodníka. Ten musí provést jak precizní přípravu obchodních úrovní, tak být připraven na čekání, než se utvoří jeho vstupní pattern a samozřejmě je potřeba provést kvalitní řízení obchodní pozice se správně načasovaným výstupem.

Většina diskrečních skalpovacích technik je postavena na znalosti struktury cenových pohybů tzv. Price Action. Obchodní úrovně, plynoucí z této analýzy, jsou tradery zakreslovány do cenového grafu a podle této struktury je také celý obchod exekuován a řízen. Příklad takovéhoto diskrečního scalpingu je zobrazen na obrázku níže.

Příklad diskrečního scalpingu s přípravou obchodních levelů
Příklad diskrečního scalpingu s přípravou obchodních levelů
Zdroj: tradingview.com

Rostoucí trendová čára na měnovém páru EUR/USD posloužila jako identifikace long a short obchodních levelů. Analýza prováděná na časovém rámci M1 (minutový graf), identifikovala celkem 5 obchodních příležitostí, z nichž 4 byly ziskové a jedna čeká na uzavření. Na obrázku je rovněž zobrazeno řízení obchodní pozice, tedy umístění stop loss a take profit, což je v případě scalpingu naprosto nezbytné.

2) AOS scalping

Kromě diskreční techniky lze obchodovat scalping také za použití automatizovaných obchodních strategií tzv. AOS. Jedná se o obchodní metodu, která kromě znalostí z finančního prostředí vyžaduje také znalosti programátorské. Automatické obchodní strategie získávají ve většině případů exekuční signály na základě technických indikátorů.

Kombinací vstupního signálu a kvalitního řízení obchodní pozice (které se neustále opakují), tyto systémy obchodují bez přičinění tradera. Na obrázku níže je funkce takovéhoto automatického scalpovacího obchodního systému popsána.

Příklad automatického scalpingu s ukázkou řízení obchodní pozice
Příklad automatického scalpingu s ukázkou řízení obchodní pozice
Zdroj: tradingview.com

Scalpovací automatický obchodní systém v tomto případě využívá jako exekuční signál vstup do přeprodaného nebo překoupeného pásma na indikátoru RSI 14. Vstoupí-li indikátor do přeprodaného pásma, je automaticky nakoupen měnový már EUR/USD (M1), vstoupí-li indikátor do překoupené oblasti, je proveden short obchod.

Závěr

Scalping je královská metoda obchodování na finančních trzích, která dokáže enormně maximalizovat zisk, ovšem klade velmi vysoké nároky na tradera.

Tuto metodu lze aplikovat jako diskreční techniku, kdy sám trader otevírá a řídí obchodní pozice. Tento způsob je ovšem velmi psychicky náročný. Celý trading lze zautomatizovat, což ovšem vyžaduje programátorské znalosti a také pochopení zákonů statistiky a pravděpodobnosti. Obchodní pozice se při scalpingu drží maximálně několik minut a exekuce jsou prováděny na nízkých časových rámcích. Velkou výhodou této metody je, že ji lze aplikovat na prakticky jakémkoliv finančním instrumentu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo