Finex.cz logo
Menu
Finex » NFT » Tržiště

Kde koupit NFT? ▶️ Seznam, recenze a srovnání NFT tržišť

NFT tržiště jsou způsobem svého fungování podobná klasickým kryptoměnovým burzám a jedná se tak vlastně o NFT burzy. Zjednodušeně jsou to webové stránky, kde dochází ke kontaktu kupujících a prodejců, kteří si vzájemně si prodávají své NFT tokeny.

Jaká NFT tržiště existují a kde koupit NFT? Dozvíte se níže!

Srovnání NFT tržišť

Srovnání NFT tržišť (NFT burz)
Tržiště Jméno firmy V češtině? Podporované blockchainy Hodnocení 
OpenSea logo Recenze OpenSea Ethereum, Polygon, Klaytn, Solana
93 %
Navštívit!
Crypto.com NFT logo Recenze Crypto.com NFT Ethereum, Polygon, Crypto.org
89 %
Navštívit
LooksRare logo Recenze LooksRare Ethereum
89 %
Navštívit!
Magic Eden logo Recenze Magic Eden Solana
88 %
Navštívit!
Nifty Gateway logo Recenze Nifty Gateway Ethereum
85 %
Navštívit!
Coinbase NFT logo Recenze Coinbase NFT Ethereum
84 %
Navštívit
Sudoswap logo Recenze Sudoswap Ethereum
82 %
Navštívit
X2Y2 logo Recenze X2Y2 Ethereum
78 %
Navštívit

Srovnání NFT agregátorů

Srovnání NFT agregátorů
Tržiště Jméno firmy V češtině? Podporované blockchainy Hodnocení 
Gem.xyz logo Recenze Gem.xyz Ethereum
79 %
Navštívit
Genie.xyz logo Recenze Genie.xyz Ethereum
76 %
Navštívit

Jak se na poli NFT tržišť orientovat?

Jak si ale má sběratel či spekulant zvolit to správné NFT tržiště? Jen na blockchainu Etherea je různých tržišť spousta a většina z nich se zásadně liší.

Před nákupem NFT si proto dejte pozor na následující faktory:

Likvidita tržiště

Likvidita v praxi znamená schopnost přeměnit investici, v našem případě NFT, zpět do původní měny, ve které proběhl nákup (například prodat NFT zpět na dolar nebo ethery).

Při vysoké likviditě, kterou si můžete představit jako tržiště s velkými obchodovanými objemy a s velkým množstvím uživatelů (například OpenSea), prodáte svá NFT poměrně snadno. Naopak u neznámého a nového tržiště, kde probíhá málo obchodů, může být likvidita nízká a nemusí se podařit NFT prodat vůbec.

Počet uživatelů

Počet uživatelů jde ruku v ruce se zmíněnou likviditou. Čím více uživatelů na dané platformě, tím větší předpoklad úspěšného prodeje NFT.

Některá tržiště jsou specializovaná na konkrétní typy NFT: na prodej hudebních skladeb, exkluzivního umění nebo herních NFT. V tomto případě je vhodné zvážit upřednostnění specializovaných tržišť na úkor celkového počtu uživatelů.

Možnost platby

Všechna NFT tržiště nabízí formu platby kryptoměnou. Obvykle se využívají platby té kryptoměny, na kterém blockchainu dané tržiště je. Například u tržišť na Ethereum blockchainu je častá forma kryptoměnové platby pomocí ETH, na Solaně forma platby pomocí SOL. Univerzální kryptoměnová platba, která je také často využívaná, je platba pomocí tzv. stablecoinů jako USDT, USDC nebo DAI.

Řada NFT tržišť nabízí platby pomocí platební karty, kdy se peníze strhnou peníze přímo z vašeho bankovního učtu. Zmíněnou formu plateb nabízí OpenSea, Crypto.com NFT, Coinbase NFT (připravuje se), NiftyGateway a další.

Výběr blockchainu

Ačkoliv by se z praktického hlediska mohlo zdát, že se NFT bude obchodovat na blockchainech s minimálními poplatky, opak je pravdou. Ze sběratelského i investičního hlediska jsou nejzajímavější kolekce stále na Ethereum blockchainu, které je pro začátečníky znatelnou bariérou při vstupu do sektoru (poplatky ve výši desítek – stovek dolarů, pomalejší transakce).

Pokud nemáte připravený finanční kapitál a chcete si NFT spíše jen vyzkoušet, tak je vhodnější začít s NFT na blockchainech, které disponují nízkými poplatky (například Solana, BSC chain, Cardano, Algorand). U takových kolekcí můžete očekávat menší likviditu, samotný proces nákupu a prodeje je však velmi podobný.

Poplatky

Při obchodování s NFT se setkáte s řadou různých poplatků, o kterých je dobré předem vědět. Jedná se zejména o:

  • Poplatek za transakci – Jde o poplatek za uskutečnění transakce v případě obchodování on-chain. Výše poplatků se odvíjí od jednotlivých blockchainů. Pokud obchodujete s NFT na blockchainu Etherea, připravte se na poplatky i přes 0,02 ETH. Poplatek za transakci je většinou fixní a neodvíjí se od celkové hodnoty transakce.
  • Licenční poplatky – Umělci a tvůrci kolekcí si mohou pro přeprodeje jimi vytvořených NFT stanovit licenční poplatky (tzv. "royalties"). Tímto způsobem je z každého dalšího prodeje na sekundárním trhu část prodejní ceny převedena na peněženku tvůrce. Výše poplatků je zpravidla nastavena mezi 2,5 a 10 %.
  • Poplatky tržiště – Hlavní příjem tržišť pochází z poplatků. Podobně jako u licenčních poplatků, i v tomto případě se při každém prodeji NFT odečte část z prodejní ceny a ta putuje na peněženku tržiště. Výše poplatků se liší dle jednotlivých NFT tržišť a většinou se pohybuje okolo 2 %.

Druhy tržišť

Tržiště můžeme také rozdělit na otevřená, kurátorská a centralizovaná, přičemž ty se mezi sebou liší zásadním způsobem.

  • Otevřená tržiště (například OpenSea, Rarible, LooksRare) umožňují komukoli razit, nakupovat nebo prodávat NFT. Většinou umožňují prodej všech typů NFT; od hudby, umění, aktiv virtuálního světa až po jakýkoli jiný typ nezaměnitelných tokenů.
  • Takzvaně kurátorská tržiště (například SuperRare, Nifty Gateway, KnownOrigin) jsou exkluzivnější a sami rozhodují, která NFT povolí razit a dražit. Tvůrci NFT musí vyplnit přihlášky, aby byli na takových platformách přijati a s jejich NFT se zde mohlo obchodovat.
  • Centralizovaná tržiště jsou dostupná pro registrované uživatele dané platformy a NFT ukládají jejich jménem (například Binance NFT, Coinbase NFT nebo Crypto.com NFT). Výhodou využívání těchto tržišť je bezpečnost (pokud například zapomenete heslo, tak se dříve či později do svého učtu dostanete díky centralizované uživatelské podpoře a možnosti resetovat své heslo), žádné on-chain transakční poplatky (protože směna NFT neprobíhá na blockchainu ale pouze v databázi burzy) ale hlavně jednoduchá dostupnost a použití i pro nezkušené uživatele.

Tržiště s NFT v úschově/bez úschovy

Každý uživatel si může vybrat, jakou formou bude obchodovat a uchovávat své NFT.

  • NFT tržiště bez úschovy se vyznačuje obchodováním napřímo, přímo přes kryptoměnové peněženky, jako např. Meta Mask či Trust Wallet. Výhodou je plná kontrola nad svým NFT, peněženkou a přehled nad transakcemi. Problém nastává, když držitel ztratí svou bezpečnostní frázi (seed) nebo heslo k ní – to může vyústit v definitivní ztrátu cenných NFT.
  • NFT tržiště s úschovou nekomunikuje přímo, krypto aktiva a NFT pro uživatele ukládá třetí strana (finanční prostředky je potřeba nejprve nahrát na účet burzy/prostředníka; například Binance, FTX, Coinbase). Až poté je možné s danými prostředky obchodovat. Úschova je vhodná pro začátečníky, protože poskytuje jednoduchý způsob, jak spojit kupující a prodávající NFT, nemusí se obávat o ztrátu klíče peněženky a rozhraní platforem jsou obecně uživatelsky přívětivá.
NFT s úchovou / NFT bez úschovy
Porovnání NFT tržišť s úschovou / NFT bez úschovy
Zdroj: academy.binance.com

Co jsou to NFT agregátory?

V tabulce výše naleznete také NFT Agregátory, jako např. Gem.xyz nebo Genie.xyz. Jedná se o webové stránky, které sdružují nabídky více NFT tržišť do jednoho přehledného a jednoduchého rozhraní.

Díky těmto agregátorům tak vidíte nabídky z celého trhu a můžete si vždy vybrat tu nejvýhodnější, a to ať už se prodejce nachází na jakémkoli tržišti.

Další zajímavou výhodu, kterou agregátory svým uživatelům přináší, je možnost nákupu typu Floor sweep. To znamená, že nakoupíte více NFT v rámci jedné kolekce. Řeknete si například, že máte k dispozici ETH na 10 nejlevnějších tokenů z jedné kolekce a koupíte si je tak na stisknutí jediného tlačítka, a to aniž byste museli běhat po jednotlivých tržištích a zjišťovat, kde jsou nejvýhodnější podmínky.

Ohodnoťte tuto rubriku

Články v kategorii Kde koupit NFT? ▶️ Seznam, recenze a srovnání NFT tržišť
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo