Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Správné stanovení investičního horizontu

Publikováno
Správné stanovení investičního horizontu

Jistě víte, že při investování nemůžete očekávat zdvojnásobení vašich finančních prostředků během prvního měsíce. Zároveň však víte, že kvůli inflaci se vám peníze i na spořícím účtu znehodnocují a hledáte pravděpodobně možnost, jak je naopak zhodnotit.

Jedním z významných faktorů, který ovlivňuje vhodný typ investice, je zvolený investiční horizont.

Co je investiční horizont

Investiční horizont je doba, po kterou držíte své portfolio (akcie, komodity, kryptoměny, atp.) a po jejím uplynutí chcete inkasovat zisk.

Čím delší investici plánujete, tím větší risk si můžete dovolit. Pokud třeba plánujete držet akcie nějaké společnosti dvacet let, pak vás nemusí trápit, že po třech letech přijde krize a trhy se propadnou, jelikož zbývá dostatek času, aby cena akcií opět vzrostla.

Pěkným dlouhodobým příkladem může být americký index S&P 500. Ačkoli zažil zejména při světových krizích velké poklesy, jeho průměrný roční růst očištěný o inflaci je kolem 7%.

Neznamená to tedy, že by například konzervativní investor měl při dvacetiletém horizontu investovat jen do dluhopisů. Jediný rozdíl oproti dynamickému investování bude v poměru akcií a dluhopisů, resp. výběru jednotlivých akciových titulů.

Graf indexu S&P za poslední měsíc

Stanovení kritérií

Investiční horizont není neměnný. Začnete-li si spořit ve třiceti na důchod, bude váš horizont dlouhodobý a proto si můžete zvolit i riskantnější strategii. V šedesáti vám však do důchodu bude zbývat pár let a proto se i váš investiční horizont změní.

  • Zvolte si délku investice podle účelu, za jakým spoříte – chcete mít přilepšení k důchodu? Pak budete spořit dlouho a důležité bude, kolik budete mít peněz při odchodu na penzi, nikoli v průběhu spoření. Plánujete za 5 let postavit vlastní dům? Za 5 let tedy budete muset mít peníze zpět i s výdělkem.
  • Investujte jen peníze, které můžete postrádat – plánovaný investiční horizont je pro nejlepší možný výsledek nutné dodržet. Vždy mějte nějakou další finanční rezervu, ať z investovaných peněz nemusíte kupovat třeba novou pračku. Chcete-li si třeba spořit na důchod, který vás čeká až za třicet let a nemáte dostatek prostředků, můžete investovat pravidelně každý měsíc malou částku.
  • Provádějte pravidelné revize plánu – Začali jste spořit dětem po narození, aby měly později prostředky pro osamostatnění se? Pak nezapomeňte, že se váš investiční horizont každým rokem zkracuje a investice budou jiné, máte-li doma batole nebo vysokoškoláka.

Jednotlivé časové horizonty

Krátkodobý investiční horizont

Obvykle do něj spadají investice, které trvají maximálně tři roky. Z hlediska investování se bude jednat zejména o dluhopisy.

Střednědobý investiční horizont

Jedná se o investování v délce 3 až 10 let. Vhodnou investicí je mít vyvážené portfolio skládající se jak z dluhopisů, tak z akcií.

Dlouhodobý investiční horizont

Investice trvající déle jak 10 let. U tohoto investičního horizontu můžete využít největší riziko a získat největší zisky. Využívá se pro zajištění do důchodu, spoření dětem apod. Velkou většinu vašeho portfolia můžete mít v akciích.

Závěr

Při stanovování investičního horizontu si vždy musíte nejprve stanovit cíl, za jakým investujete. Neexistuje totiž jedna univerzální nejlepší strategie a proto její výběr musí korespondovat s vašimi cíli. Jedním z nich je doba, po jakou chcete investovat a investiční horizont je proto pro výběr té vhodné velmi důležitým faktorem.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎