Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Komodity » Pšenice

Pšenice – Aktuální cena, graf vývoje, kde obchodovat

Váš kapitál může být ohrožen*

Cena pšenice graf

Cena 100 bušlů pšenice
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Obsah článku o pšenici

1.Základní informace o pšenici2.Historický vývoj cen pšenice3.Co ovlivňuje cenu pšenice?4.Jak obchodovat pšenici?5.Jak začít obchodování s pšenicí?6.Proč se vyplatí pšenici obchodovat?7.Diskuze o kontraktech pšenice (komentáře)

Základní informace o pšenici

Pšenice patří mezi nejstarší zemědělské plodiny. Pěstovat se začala už kolem roku 8000 př. n. l. v počátcích zemědělství a ve velkém se pěstuje dodnes.

Společně s rýží se jedná o nejrozšířenější zemědělskou plodinu (komoditu). Pěstuje se na všech kontinentech, mezi největší producenty patří Čína, Indie, Rusko a USA.

V roce 2019 se na celém světě sklidilo přes 750 milionů tun této plodiny.

V potravinářství se využívá k výrobě pečiva, těstovin, piva, vodky a dalších.

Kromě výroby potravin se pšenice používá i jako krmivo, výrobě škrobu, slámy či její zbytky jako energetická biomasa.

pšenice komodita

Historický vývoj cen pšenice

V polovině roku 2010 došlo k prudkému zdražení ceny pšenice, a to o více než dvě stě dolarů. Růst ceny pšenice poté pokračoval, i když už ne tak prudce, a v roce následujícím dosáhla cena maxima kolem 860 dolarů za kontrakt.

Po výkyvech se cena ustálila na hodnotě lehce nad 600 dolary za kontrakt.

V roce 2012 došlo opět k prudkému růstu a tentokrát se cena dostala až nad 900 dolarů. Poté následoval sestupný několikaletý trend, přerušený občasnými výkyvy. Od roku 2016 se cena drží v pásu mezi 400 a 550 dolary za kontrakt, s jedinou výjimkou v roce 2018.

vývoj ceny pšenice
Vývoj ceny pšenice v letech 2010 – 2019, zdroj: Nasdaq.com

Co ovlivňuje cenu pšenice?

Pšenice je stejně jako ostatní rostlinné komodity (např. káva nebo kukuřice) závislá na počasí, které výraznou měrou ovlivňuje úrodu (kromě množství i kvalitu pšenice).

Další faktorem, který ovlivňuje cenu pšenice, je sezónnost. Pšenice je totiž získávána nárazově ve velkém množství při sklizni, zatímco poté se její zásoby postupně tenčí, navíc je nutné platit za její uskladnění. Vzhledem ke každoročnímu opakování můžete narazit na období, ve kterém cena zpravidla roste nebo naopak padá. Ostatně právě na sezónnosti pšenice můžete postavit i svou obchodní strategii.

Vzhledem k širokému rozšíření pšenice po celém světě je její cena značně odolná proti nejrůznějším obchodním válkám, jelikož mnoho států si ji pěstuje samo a taktéž je možné ji od mnoha států nakoupit.

Jak můžete pšenici obchodovat?

Chcete-li se obchodování věnovat velmi aktivně, můžete se pustit do krátkodobých. Při nich držíte pozici maximálně několik dní. Lze obchodovat dokonce intradenně, kdy celý obchod proběhne v rámci jednoho dne.

Tento přístup obchodování vyžaduje hodně času, pozor si musíte dát také na výši poplatků, jelikož budete uskutečňovat hodně obchodů. Tímto druhem obchodování můžete rychle vydělat velké peníze, ale i ztratit. Využijete při něm téměř výhradně technickou analýzu.

psenice obchodovani
Zdroj: pixabay.com

Pokud nechcete nebo nemůžete obchodování věnovat tolik času, případně si i každý obchod rádi dobře promyslíte, pak se můžete věnovat střednědobým obchodům. Při nich budete pozici držet týdny až měsíce a kromě signálů technické analýzy se vyplatí sledovat i fundamentální informace.

Pšenici lze obchodovat i dlouhodobě. Při tomto způsobu obchodování využijete zejména fundamentální analýzu. Dejte si ale pozor, jestli obchodujete nekončící kontrakt (např. CFD) nebo kontrakt konkrétní úrody pšenice s určitým datem expirace (např. při obchodování spreadů).

Nemusíte se však bát, že by vám jednoho dne před dům přivezli kamion pšenice. Jen by vám broker těsně před datem expirace ukončil obchod.

Příklad konkrétních typů obchodování

První možností je samozřejmě nakoupit samotnou komoditu a spekulovat na její růst (resp. prodat a spekulovat na její pokles). V tomto případě však musíte řešit skladování, přepravu a podobné. Teď si představte, jaké starosti byste měli například s 5 tunami pšenice.

Pro pouhou spekulaci na změnu ceny pšenice ji však vůbec nemusíte vlastnit a můžete obchodovat z pohodlí domova.

Z fyzického vlastnictví komodit vám neplynou žádné další výhody (jako například příjmy z dividend u některých akcií). Můžete proto k obchodování využít takzvaných CFD kontraktů.

Jelikož při CFD kontraktech komoditu vůbec nevlastníte, můžete začít obchodovat s mnohem menšími částkami. Běžně se zde obchoduje s pákou, což znamená, že část peněz investujete ze svého a zbytek vám půjčí broker.

Například broker XTB umožňuje obchodovat CFD kontrakty s pákou 1:10, čili na každých deset investovaných korun vám stačí jen jedna koruna vaše a devět si půjčíte od XTB.

Recenze brokera XTB

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Pšenici můžete obchodovat i jako spready. Spready fungují tak, že nakoupíte pšenici s určitým datem expirace a zároveň prodáte s jiným datem expirace. Vyděláváte pak na situaci, kdy nakupovaná komodita roste rychleji než prodávaná, nebo naopak pomaleji klesá.

Oproti nákupu jen jednoho kontraktu máte výhodu, že požadavky na margin (tedy na vaše peníze, které musíte mít k obchodování) jsou nižší. Taktéž vývoj ceny je mnohem klidnější než při koupi jen jednoho samotného kontraktu. Dlouhodobě jsou u tohoto typu menší ztráty, za cenu menších zisků.

Velmi dobrým zdrojem informací jsou i COT reporty, které jsou vydávány každý pátek. V nich se zveřejňují pozice držené velkými investory a vy tak víte, kolik z nich drží long pozici (tedy spekuluje na růst) a nebo short pozici (a spekuluje na pokles).

Vzhledem k analytickým oddělením těchto investorů je jejich odhad na budoucí vývoj dost přesný, ale pochopitelně ne stoprocentní a nelze obchodovat jen podle nich.

obchodovani psenice

Jak začít obchodování s pšenicí?

Cesta k vašemu první obchodu s pšenicí není nijak dlouhá ani složitá. Pokud chcete začít obchodovat, musíte provést následující:

  • Jako první si musíte zvolit brokera, u kterého budete obchodovat. Důležité je vybrat si nějakého s dobrým hodnocením a nízkými poplatky. Pokud moc nerozumíte anglicky, bude jistě pohodlnější vybrat si nějakého, který je dostupný v češtině (např. zmíněný XTB).
  • Pro založení bude stačit vyplnit několik formulářů a nahrát vaše doklady totožnosti.
  • Následovat bude poslání finančních prostředků na nově založený účet. Vždy na obchodní účet dávejte pouze peníze, které můžete postrádat. Rozhodně není vhodné ukončovat dobře rozjetý obchod jen proto, že nutně potřebujete novou pračku.
  • Pak si zvolíte obchodní taktiku, s jakou budete pšenici obchodovat. Pokud si s ní nebudete stoprocentně jistí, můžete si ji nejprve vyzkoušet na demo účtu. Kromě toho vám to pomůže i seznámit se s obchodní platformou, ve které budete zadávat všechny obchodní příkazy.
  • Posledním krokem bude reálné obchodování a pokud možno i výdělky. A stejně jako při obchodování čehokoliv jiného, ani u pšenice neexistuje stoprocentně úspěšná strategie a ztráty jsou nedílnou součástí obchodování.

Obchodování se samozřejmě nenaučíte za týden, ani měsíc. Je potřeba abyste do toho investovali svůj čas a byli trpělivý. Veškeré informace o obchodování komodit, akcií, kryptoměn a dalších aktiv naleznete u nás webu. Pro další informace tudíž nemusíte chodit daleko.

Začněte obchodovat ještě dnes a vstupte do světa obchodování!

Proč se vyplatí pšenici obchodovat?

Pšenice je široce rozšířenou plodinou a i proto je také značně obchodována. Proto při jejím obchodování není problém pozici rychle otevřít či uzavřít.

Na rozdíl od akcií u ní taktéž nehrozí krach, vzhledem k jejímu využití se bude pěstovat stále. Na druhou stranu i růst její ceny je omezený. Mezi komoditami patří spíše mezi ty klidnější a tak je dobrou volbou pro začínající obchodníky (ale nejen pro ně).

A co vy, máte už nějaké zkušenosti s obchodováním pšenice? Zkoušeli jste už obchodovat spready nebo COT kontrakty, či byste s tím rádi začali? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a názory pod článkem.

Přejeme hodně štěstí v obchodování!

Další zdroje informací:


Více informací o Pšenice

KomoditaPšenice
Jednotka1 bušl pšenice

Vývoj ceny Pšenice za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
30. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
29. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
28. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
27. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
26. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
25. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
24. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
23. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
22. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
21. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
20. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
19. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
18. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice
17. 05. 2023 Načítání... 1 bušl pšenice

Ohodnoťte tento článek


Připojte se k diskuzi

Další Komodity, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo