Finex.cz logo
Menu
Finex » NFT Tržiště » LooksRare

Recenze NFT tržiště LooksRare – Informace, návod a další

Základní informace o LooksRare

Hlavní výhoda

Nižší poplatky a možnost získání odměn ve formě LOOKS tokenů

Poplatky za obchod

2 %

Další poplatky

Dejte si pozor na poplatek za transakci + licenční poplatky tvůrcům kolekce

LooksRare NFT tržiště bylo spuštěno začátkem roku 2022 dvěma anonymními spoluzakladateli – Zodd a Guts. Oběma v té době vadilo monopolní postavení OpenSea na trhu digitálních aktiv a narůstající problémy platformy v podobě častých výpadků a horší uživatelské podpory. To tvůrce nabudilo k vytvoření alternativy největšímu světovému tržišti.

LooksRare se prezentuje jako spolehlivé komunitní tržiště fungující na blockchainu Etherea. Tržiště je určené pro všechny nadšence do nezaměnitelných tokenů (NFT) a zároveň jako jedno z prvních tržišť experimentuje s propojením sektorů NFT a decentralizovaných financí (DeFi).

Komunita je pro LooksRare na prvním místě – součástí této myšlenky tržiště za aktivitu na této platformě pravidelně odměňuje obchodující uživatele, sběratele NFT i tvůrce. K odměnám slouží vlastní token LOOKS.

Obsah recenze LooksRare

1.Jak vzniklo NFT tržiště LooksRare?2.Airdrop tokenu LooksRare (LOOKS)3.Jak funguje NFT tržiště LooksRare?4.Odměny za využívání platformy LooksRareOdměny za obchodováníOdměny za stakingOdměny za zalistování NFT5.Návod: Jak koupit NFT na LooksRare?6.Návod: Jak prodat NFT na LooksRare?7.Poplatky za obchodování NFT na LooksRare8.Jaké blockchainy lze na LooksRare využít?9.Jakými kryptoměnami se na LooksRare platí?10.Porazí někdy LooksRare leadera NFT trhu?11.Závěr ke komunitnímu tržišti LooksRare12.Vaše zkušenosti s LooksRare (komentáře)

Jak vzniklo NFT tržiště LooksRare?

Projekt vznikl kontroverzním procesem, který je zvaný jako Vampire Attack (v překladu "útoku upírů"). Útok byl zacílen na přední tržiště OpenSea, což znamenalo, že nově vzniklé tržiště LooksRare odčerpalo od OpenSea část uživatelů, které ve velkém odměnilo svým airdropem tokenů LOOKS.

Nejednalo se ale o 100% útok. K jeho naplnění z přesné definice patří zkopírování původního kódu platformy; chytré smlouvy na tržišti LooksRare byly ale vytvořeny na míru v rámci modulárního systému, který umožňuje zavádění nových funkcí v průběhu času, a to bez ohrožení bezpečnosti. Novinky, které LooksRare oproti OpenSea už relativně dlouho nabízí:

 • Nabídka nákupní ceny (offer) pro celou NFT kolekci – Uživatelé mohou vytvořit nabídku na všechna NFT ve vybrané kolekci. Tento způsob je výhodný i pro prodávající, jelikož jim stačí výhodnou nabídku přijmout a nemusí čekat, až potenciální kupující zadá nabídku na jeho konkrétní NFT, jako je tomu například u tržiště OpenSea;
 • Nabídka vlastností – Nabídka ke koupi libovolného NFT se specifickým rysem v kolekci, např. CloneX #1791 s helmou Kitsune. Tržiště zároveň nabízí i možnost filtrování zmíněných vlastností. Během pár vteřin tak zjistíte, o jak vzácnou vlastnost se jedná (např. 2% vzácnost z celé kolekce);
 • Vícenásobné zrušení – Zruší více otevřených nabídek v jedné transakci. Tato funkce může ušetřit i stovky dolarů z transakčních poplatků sítě, což každý uživatel jistě ocení.

Airdrop tokenu LooksRare (LOOKS)

Jak již bylo zmíněno, součástí vzniku platformy LooksRare byla odměna stávajícím uživatelům OpenSea, kdy dle konkrétních kritérií tým LooksRare rozdal 120 milionů tokenů LooksRare (LOOKS). To představovalo 12 % všech tokenů z celkové tokenomiky LOOKS.

Aby si mohl uživatel nárokovat svůj podíl tokenů, tak musel splnit tři kritéria:

 • Za prvé, musel mezi 16. červnem a 16. prosincem 2021 na OpenSea nakoupit nebo prodat NFT v hodnotě alespoň 3 ETH. Čím větší zobchodovaný objem obchodů uživatel provedl, tím větší byla jeho odměna v podobě LOOKS tokenů,
 • Za druhé, musel uvést libovolné NFT k prodeji na této nově vznikající platformě,
 • Za třetí, musel airdrop tokenů přijmout během relativně krátkého období 7 až 10 dnů. Všechny nevyužité tokeny byly vráceny zpět do pokladny týmu k použití při rozvoji ekosystému.
Rozdělení LOOKS
Rozdělení tokenů LOOKS dle zobchodovaného objemu v ETH
Zdroj: cryptoticker.io
Vývoj ceny tokenu LOOKS za posl. 3 měs.
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jak funguje NFT tržiště LooksRare?

Tržiště LooksRare se řadí, po boku předního tržiště OpenSea, mezi takzvaná otevřená tržiště, která se vyznačují tím, že umožňují razit, nakupovat nebo prodávat NFT každému, kdo připojí svoji kryptoměnovou peněženku. Není tedy nutné procházet procesem registrace či dokonce KYC verifikace.

Tato tržiště zároveň umožňují prodej všech typů NFT; nejvíce obchodované na této platformě však zůstávají PFP projekty, např. Bored Ape Yacht Club, CloneX a další.

NFT tržiště LooksRare je tržištěm bez úschovy, což znamená, že obchodování probíhá on-chain – z jedné kryptoměnové peněženky do druhé. Výhodou tohoto systému je plná kontrola uživatelů nad jejich privátními klíči, tokeny a přehled o provedených transakcích. Nevýhodou však jsou poplatky spojené s potvrzováním takové transakce.

Odměny za využívání platformy LooksRare

LooksRare, na rozdíl od svých konkurentů, disponuje zmíněným tokenem, což jeho tvůrcům i uživatelům přináší řadu výhod.

Na LooksRare můžete např. získat odměny za obchodování na platformě, staking těchto tokenů, nebo za samotné zalistování NFT.

Odměny za obchodování

Postup získání odměny není náročný; stačí na této platformě prodávat nebo nakupovat NFT od někoho jiného. V závislosti na denně provedeném objemu obchodů následně obdržíte určité množství LOOKS tokenů.

Platí, že čím větší je vaše aktivita z pohledu počtu nákupů či prodejů a dolarového hodnoty těchto obchodů, tím větší je také vaše odměna.

Odměna platí přímo i pro tvůrce NFT kolekcí. Jestliže určitá kolekce dosáhne objemu obchodů přesahující 1 000 ETH, její tvůrce automaticky obdrží odměnu v podobě LOOKS tokenu, stejně jako uživatelé.

Odměny za staking

Pravděpodobně nejatraktivnějším způsobem, jak získat odměny, je vložit již držené LOOKS tokeny do takzvaného stakingu. To znamená zamknout je ve speciálně vytvořeném typu chytré smlouvy, která pomáhá generovat nové tokeny a odměňovat tak stálé a dlouhodobé uživatele této platformy.

Kromě nově vytvořených tokenů LOOKS jsou přerozdělovány také ethery ve formě WETH, které jsou každý den vybrány jako poplatky účtované uživatelům za obchodování na dané platformě.

Výhodou je také "compounder" funkce, která vkládá automaticky směňuje získané WETH na LOOKS a ty vkládá zpět do stakingu. Zjednodušeně si tuto funkci můžete představit jako akumulační ETF, které získané dividendy reinvestuje zpět. Výhodou je, že tato záležitost probíhá automaticky, takže nemusíte plýtvat transakčními poplatky síti.

Návod na staking tokenů LOOKS:

V době psaní této recenze tržiště LooksRare nabízí:

 • Compounder staking – 67% roční výnos,
 • Běžný staking – 53% roční výnos.

V obou staking variantách je uzamčeno přes 300 milionů dolarů (kolem 524 milionů LOOKS tokenů).

Odměny za zalistování NFT

Program "Listing Rewards" tržiště LooksRare umožňuje sběratelům a obchodníkům NFT vydělávat tokeny LOOKS pouhým uvedením NFT k prodeji na LooksRare.

Princip celkové odměny je počítán formou bodů, které se postupně sčítají v případě splnění podmínek. Přesné znění pravidel je k přečtení na blogu LooksRare.

O to, že je o odměny zájem, svědčí i veřejně dostupné statistiky. Ode dne, kdy byly tyto odměny spuštěny, se nejen denní objem obchodů, ale hlavně tokenů nabízených k prodeji, znásobil.

Platforma tržiště je přizpůsobena požadavkům komunity. Komunita prostřednictvím sociálních kanálů tržiště (Twitter, Discord) pravidelně konzultuje jednotlivá vylepšení či dodatečné funkce, které by mohly platformu posunout na další úroveň a vývojáři stojící za touto platformou je často věrně poslouchají.

Pojďme se nyní podívat, jak správně LooksRare používat.

1. krok – Použití platformy

A) Nejdříve je nutné si otevřít webovou stránku tržiště LooksRare.

B) Nyní si vyhledáme NFT, které chceme koupit. K tomu použijeme horní vyhledávací políčko, kam zadáme jméno kolekce či tokenu, např. Moonbirds.

Další možností, pokud nechcete hledat konkrétní kolekci, je využití tlačítka Explore. To nám ukáže aktuálně zajímavá NFT, popř. tlačítko Collections které seřadí oblíbené kolekce podle minimální ceny, objemu a dalších statistik.

Moonbirds Looksrare
Zobrazení kolekce Moonbirds na LooksRare
Zdroj: looksrare.org

C) Rozklikneme-li si konkrétní NFT token, zobrazí se nám podstránka s dodatečnými informacemi o něm. Uvidíme vzácnost jeho vlastností, výši licenčních poplatků (royalties), cenu, aktuálně nejvyšší nabídka (offer) a další dodatečné informace.

detail stránky s NFT
Stránka zobrazující vybrané NFT
Zdroj: looksrare.org

D) Dále nás aktuální podstránka zatím nepustí, nejsme-li přihlášeni pomocí jedné z dostupných kryptoměnových peněženek. K tomuto účelu poslouží tlačítko Connect wallet, které naleznete buď pod aktuální cenou daného NFT, nebo v pravém horním rohu platformy. My doporučujeme využít peněženku MetaMask nebo TrustWallet.

Po pomocí kryptoměnové peněženky se nám zobrazí možnost nákupu NFT, zvolit si můžeme mezi Buy now, Make offer, anebo se můžeme vrátit zpět do zobrazení celé kolekce a vytvořit Collection offer.

Jaký je mezi těmito možnostmi rozdíl?

 • Tlačítkem Buy now potvrdíme, že jsme spokojeni s aktuální nabízenou cenou a pokud projdeme nákupním procesem až do konce, za NFT ihned zaplatíme uvedenou částku (+ transakční poplatky). Poplatky tržišti jsou již zahrnuty v ceně.
 • Možnost Make offer je pro ty sběratele, kterým se dané NFT líbí, jenže nejsou ochotni zaplatit uvedenou cenu a chtějí prodejci nabídnout cenu nižší. Namísto 20 ETH tedy například 18 ETH. K dokončení takového obchodu dojde pouze v případě, že prodejce nabídku kupujícího přijme.
 • Možnost Collection offer je lepší v tom, že nabídku předloží všem majitelům NFT v dané kolekci. Pokud se tedy kdokoli z držitelů rozhodne ji přijmout, my zaplatíme nabízenou částku a získáme prodejcovo NFT.

Jestliže máme připravený potřebný obnos prostředků v ETH a vybrané NFT k nákupu, tak se můžeme pustit do posledního kroku.

E) Klikneme proto na tlačítko Buy now, načež se nám otevře vyskakovací okno ke kontrole našeho nákupu. Pro platbu za NFT můžeme zvolit buď mince ETH nebo tokeny wETH. Pro potvrzení nákupu stiskneme tlačítko Buy.

Potvrzení nákupu
Potvrzení nákupu zvoleného NFT za uvedenou cenu
Zdroj: looksrare.org

2. krok – Použití peněženky

Všechny potřebné kroky v rámci použití platformy máme úspěšně za sebou. Nyní nás čeká dokončení nákupu v kryptoměnové peněžence.

Pro účel vysvětlení návodu volíme nejznámější peněženku (MetaMask).

potvrzení transakce
Potvrzení transakce v peněžence

Ať už používáme jakoukoli kryptoměnovou peněženku, proces bude vždy podobný. Je třeba ověřit, zda částka za nakupované NFT sedí a zda poplatek za vypořádání transakce není zbytečně veliký.

F) Pokud veškeré částky sedí, tak transakci v peněžence potvrdíme a počkáme, až se transakce zapíše do blockchainu.

Možná se budete divit, ale poplatky za totožnou transakci se mohou pohybovat v řádech od 50 Kč v době malého vytížení sítě, až po 2000 Kč a více v době vytížení velkého. Více informací o poplatcích na síti Ethereum naleznete v tomto článku: Poplatky v síti Ethereum: Jak funguje Gas fee, jak se poplatky platí a kolik stojí?

3. krok – NFT je naše!

G) Po úspěšném potvrzení transakce si můžeme své NFT prohlédnout v profilu LooksRare. Některé peněženky také zobrazují NFT přímo ve svém rozhraní. To umí např. mobilní peněženky Trust Wallet nebo Crypto.com DeFi Wallet.

NFT je naše
Kliknutím na tlačítko vpravo nahoře si zobrazíme svůj profil na LooksRare, který bude nyní obsahovat nakoupené NFT
Zdroj: looksrare.org

Návod: Jak prodat NFT na LooksRare?

Už nějaké své NFT tokeny máte? Chcete teď vědět, jak prodat NFT na LooksRare? Pak čtěte dále.

1. krok – Použití platformy

A) Opět se přihlásíme do tržiště LooksRare pomocí kryptoměnové peněženky, klikneme na pravou horní ikonku profilu a rozklikneme tlačítko My items. Tato akce nás přesune do našeho profilu.

B) Vybereme si NFT, které chceme prodat, což nás odkáže do podstránky (jako na obrázku níže) a označíme zelené tlačítko Sell.

Prodej NFT looksrare
Postup při prodeji NFT na LooksRare
Zdroj: looksrare.org

C) Označení nás přesune do dalšího okna, ve kterém je třeba vyplnit informace týkající se prodeje. Rozhodneme se, zda chceme prodat NFT fixní cenu nebo chceme přijímat nabídky formou časové aukce, kdy vyhraje nejvyšší nabídka.

Prodej LooksRare další krok
V dalším kroku naskočí okno, které nabídne možnosti prodeje
Zdroj: looksrare.org

D) Pro náš vzorový návod zvolíme variantu fixní ceny a zároveň zadáme také dobu trvání prodeje. Dokončení potvrdíme tlačítkem List item a máme část s platformou hotovou.

2. krok – Použití peněženky

E) I při prodeji je z principu fungování otevřených tržišť nutné potvrdit transakci pro vytvoření prodeje v kryptoměnové peněžence.

F) Počkáme nyní na potvrzení, že se transakce potvrdila v rámci zapsání do blockchainu. V momentu potvrzení je prodej aktivní. Pokud do vypršení času, který jsme na prodej vyhradili, přijde sběratel, kterému se bude naše NFT za nabízenou cenu líbit, koupí si ho. Nám NFT z peněženky zmizí a objeví se v ní ethery.

Nutno podotknout, že počet etherů, které obdržíme, bude ponížený o poplatek tržišti (2 %) a poplatek tvůrce kolekce (tzv. royalties, cca 5-10 %).

Poplatky za obchodování NFT na LooksRare

Poplatky jsou nedílnou součástí světa kryptoměn i NFT. Jinak tomu není ani u obchodování nezaměnitelných tokenů na LooksRare. Pojďme si proto vysvětlit, jaké druhy poplatků vás čekají, pokud si chcete koupit svoje první NFT.

Poplatek za transakci

Jde o poplatek za uskutečnění transakce. Aby se naše nákupní nebo prodejní transakce zapsala do blockchainu, je potřeba za to zaplatit těžařům. Těm se hradí fixní poplatek za transakci a jeho výše nijak nesouvisí s hodnotou kupovaného NFT. Stejný poplatek těžařům tedy zaplatíte při kupování NFT za 0,01 ETH i za 100 ETH.

LooksRare zatím funguje pouze na blockchainu Etherea; poplatky za transakci běžně bývají v rozmezí 5-50 dolarů. Aktuální výši gas poplatků i dolarovou hodnotu za provedení transakci si můžete zjistit na webu Etherscanu.

Pokud se vám zdá dolarová hodnota poplatku vysoká, tak zvažte provedení transakce v jiný čas (např. o víkendu večer, kdy se tyto poplatky zpravidla pohybují na nižších hodnotách).

Licenční poplatky (tzv. royalties)

Tvůrci si mohou za prodeje jimi vytvořených NFT stanovit licenční poplatky (tzv. "royalties"). Tímto způsobem je z každého dalšího prodeje na sekundárním trhu část prodejní ceny převedena na peněženku tvůrce.

Výše licenčních poplatků je zpravidla nastavena mezi 2,5-10 %. Ačkoliv se to nemusí zdát, u velkých NFT kolekcí tak jejich tvůrci vydělávají milióny.

Licenční poplatek je stržen z celkové částky, kterou obdrží prodejce.

Poplatky tržiště

Podobně jako u licenčních poplatků, i v tomto případě se při každém prodeji NFT odečte část z prodejní ceny a ta putuje na peněženku tržiště, která z těchto poplatků poté hradí svůj chod a rozvoj. LooksRare má fixní poplatek ve výši 2 % za každý prodej NFT.

Jak poplatek licenční, tak i poplatek tržiště je stržen z celkové částky, kterou obdrží prodejce NFT. Kupující tak vždy hradí pouze cenu uvedenou u daného NFT + transakční poplatek.

LooksRare rozděluje 100 % vygenerovaných příjmů z poplatků tržiště mezi své uživatele, jak jsme již popisovali výše v sekci Odměny za využívání platformy LooksRare.

Pro ostatní digitální tržiště jsou poplatky tržiště hlavním příjmem, LooksRare se však rozhodlo touto cestou nejít. Tým získává odměny postupným uvolňováním tokenů LOOKS, na které je vyčleněno kolem 10 % z celkového množství tokenů.

Jaké blockchainy lze na LooksRare využít?

Na platformě LooksRare můžete využít pouze blockchain Etherea. Tým LooksRare, dle svých vyjádření, další blockchainy (prozatím) neplánuje (květen 2022).

Obchodování NFT na blockchainu Ethereum

Ethereum je tím nejvíce využívaným blockchainem pro obchodování s NFT. Má ale i svá úskalí.

 • Vysoký počet uživatelů
 • Velké měsíční objemy obchodů a s tím spojená likvidita
 • Dostupnost všech typů NFT projektů
 • Blockchain Etherea ale není tak úplně vhodný pro začátečníky s nižším kapitálem, kteří si chtějí fungování platformy pouze osahat. Důvodem jsou vysoké poplatky sítě, které mnohdy dosahují desítek až stovek dolarů.

Jakými kryptoměnami se na LooksRare platí?

Tržiště přijímá pouze Ether (ETH) a wrappovaný Ether (wETH) jako svůj primární zdroj plateb.

Na rozdíl od OpenSea platforma nenabízí platby kartou ani stablecoiny (USDC, USDT, DAI). To může část uživatelů odradit. Na druhou stranu platí, že i na největším digitálním tržišti nadále převažují platby formou hlavní kryptoměny daného blockchainu; pro Ethereum blockchain – Ethereum (ETH), pro Solanu kryptoměna SOL a podobně.

Podporované kryptoměnové peněženky platformy jsou MetaMask, WalletConnect a Coinbase Wallet.

Porazí někdy LooksRare leadera NFT trhu?

Digitální tržiště LooksRare je prvním větším konkurentem předního tržiště OpenSea. Nové tržiště sází na propojení platformy s NFT komunitou, což je věc, která hraje v tomto sektoru velkou roli. Toho je vědomé i tržiště OpenSea, které to minimálně povzbudí, starat se více o zpětnou vazbu týkající se problémů s platformou.

Úspěch tržiště je každopádně běh na dlouhou trať. Můžeme si to znázornit na vzorovém příkladu, který probíhá v živém přenosu. Jde o blockchain Ethereum, který měl začátkem roku 2021 dominantní pozici leadera na poli DeFi, orientační podíl byl v té době kolem 95 %, zatímco na ostatní blockchainy odpovídalo zbývajících 5 %. V podobné dominantní pozici je aktuálně OpenSea. Nyní po nějakém čase tato dominance klesla na 57 %. Dá se očekávat podobný scénář i v sektoru digitálních tržišť? Pokud ano, tak má LooksRare skvělou "startovní" pozici.

Zajímavé je srovnání prodeje BAYC na LooksRare oproti OpenSea. V případě prodeje na LooksRare by prodejce odešel s ušetřenými 5 tisíci dolarů!

Porování prodeje
Porovnání prodeje na OpenSea X LooksRare
Zdroj: looksrare.io

Na druhou stranu, i LooksRare má své problémy. Nedávný článek na webu Bloomberg odhalil, že přibližně 18 miliard dolarů z objemu obchodování na tomto tržišti, což odpovídá zhruba 95 % obchodů, uživatelé prodávají sami sobě ve snaze nashromáždit odměny v podobě LOOKS tokenu. To je samozřejmě velký problém, protože to může zkreslovat analytická data v rámci využití platformy.

Závěr ke komunitnímu tržišti LooksRare

LooksRare je skvělé místo pro všechny nadšence do NFT. Nabízí skvělou uživatelskou zkušenost, nižší ceny z pohledu poplatků tržiště a širokou škálu kolekcí na výběr.

Mezi neodepíratelné výhody patří i zmíněné sbírání odměn, ať už stakingem nebo obchodováním. Kdo by nevyužil této příležitosti, která je výhodná jak pro kupující, tak prodávající?

NFT trhy se vyvíjí rychle, u LooksRare nicméně není pochyb, že se můžeme v budoucnu dočkat i dalších vylepšení funkcí platformy, které budou i nadále těšit všechny možné sběratele.

Věříme, že s našim návodem snáze proniknete do světa NFT, včetně obchodování na tomto skvělém tržišti, které vám jako prodejcům i kupujícím může pomoci ušetřit dost peněz.

Pokud budete mít otázky nebo budete chtít sdílet své zkušenosti s LooksRare, budeme rádi, když se ozvete do sekce komentářů níže. ⬇️ Děkujeme!

Jednoduchost použití 90%
Poplatky 92%
Dostupné platební metody 80%
Dostupné možnosti 90%
Důvěryhodnost značky 92%
89 %
3. místo
LooksRare

Více informací o LooksRare

Jméno firmyLooksRare
Hlavní výhodaNižší poplatky a možnost získání odměn ve formě LOOKS tokenů
Webová stránkahttps://looksrare.org
V češtině?
Dohled ČNB
Poplatky za obchod2 %
Další poplatkyDejte si pozor na poplatek za transakci + licenční poplatky tvůrcům kolekce
Mobilní aplikace?
Webová verze?

Ohodnoťte společnost LooksRare


Připojte se k diskuzi

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo